RedDassPell 20kw, Serwisie pomocy!

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem RedDassPell 20kw, Serwisie pomocy!

  • Ten temat ma 300 odpowiedzi, 8 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 6 lat temu przez Markus.
Oglądasz 300 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #74306
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam. Drogi Serwisie, mam problem ze swoim piecem na pellet. Otóż opierdzielił mi w nie całe 3 dni zasobnik 165kg pelletu. 2 dni temu zaczął mi przesypywać pelet czyli na palnik dużo go podawał i podawał a nie spalał się, spadał na popielnik i tam się tlił. Nie wiedziałem co zrobić i przywróciłem mu ustawienia fabryczne. Miesiąc temu też tak było i też te ustawienia przywróciłem i jakiś czas było w miarę ok… Od tygodnia zauważyłem, że kopci na czarno a chyba nie powinien?? Po powroceniu do ustawień fabrycznych kopcenie ustaje no ale po jakimś czasie znowu to się dzieje. 2 sprawa zastanowiło mnie to, że mimo iż na piecu temp. Zadana ( 70 stopni ) jest to przy 67 stopniach piec się rozpala a chyba też nie powinien…temp CO też jest ok a piec się rozpala nie wiem po co;/ termostat też mu wtedy sygnału nie podaje bo np w pomieszczeniach jest temperatura ok. Serwis co mi zakładał piec wypiał się „plecami” mowiąc, że nie mają czasu… A sam nie bardzo wiem co zrobić z tym… Pomożecie??

    • #74607
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Dzwoń na serwis.
      Na forum ciężko będzie ci szybko pomóc.

      Także nie kojarzę aby ktoś miał taki problem.
      Jeżeli sam ci się przełącza na takie dziwne zachowanie to raczej jest to kwestia sterownika.

      Tak czy inaczej dzwoń na serwis jak będziesz w kotłowni.
      Na szybko zweryfikujecie konfigurację i doradzą ci co z tym zrobić.

      Pozdrawiam

    • #74606
      Robert Robert
      Uczestnik

      Hej, no tak pomyślalem aby zadzwonić na serwis, bezpośrednio przy piecu nie zadzwonię bo jest zerowy zasięg tam niestety… Jeszcze kwestia spalania… Jesli piec chodził w miarę ok to zasobnik 165kg na 5 dni był… Myślę, że na 6 też by wystarczyło ale nie spada mi pelet… Podajnik wybierze… I wyskakuje blad w rozpaleniu no bo nie ma co podać a w zasypie pelletu jeszcze jest ale nie spada;/ wychodzi powiedzmy 32kg na dobę, z czego mam spory dom… I podlogówka do tego…

    • #74605
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hej, no tak pomyślalem aby zadzwonić na serwis, bezpośrednio przy piecu nie zadzwonię bo jest zerowy zasięg tam niestety… Jeszcze kwestia spalania… Jesli piec chodził w miarę ok to zasobnik 165kg na 5 dni był… Myślę, że na 6 też by wystarczyło ale nie spada mi pelet… Podajnik wybierze… I wyskakuje blad w rozpaleniu no bo nie ma co podać a w zasypie pelletu jeszcze jest ale nie spada;/ wychodzi powiedzmy 32kg na dobę, z czego mam spory dom… I podlogówka do tego…

      Ilość spalonego paliwa zależy od rozbiorów ciepła w domu a to zależy w większości od temperatury zewnętrznej i izolacji twojego domu.
      32kg/doba to spalanie, które osiągałem przy -20 stopniach i marnym paliwie ale mam mały dom, w miarę dobrą izolację i piec niewiele przewymiarowany.

      Z tym nie spadaniem to wiele ci nie pomogę.
      Podajnik ślimakowy wygląda jak sprężyna. U mnie jak jest za mało paliwa (widać ślimak w pojemniku) to wydaje mi się, że praktycznie tylko miesza pelletem w róże i mało co podaje.

      Jakie są u ciebie temperatury.
      U mnie zimy praktycznie nie ma.

    • #74604
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Może być kilka przyczyn braku podawania paliwa:
      1) Zbiornik był opróżniony do zera i rura podajnika musi się ponownie napełnić.
      2) Pył z pelletu zalega w miejscu poboru pelletu przez ślimak i pellet nie jest podawany.
      3) Jest zablokowany podajnik i się nie obraca.
      4) Spirala podająca wypadła z mocowania.

      Sprawdź przy kotle ile masz możliwości i zadzwoń do serwisu. Informacje, które przekażesz pomogą w rozwiązaniu problemu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74603
      Robert Robert
      Uczestnik

      Nie nie, nie chodzi o to, że nie podaje pelletu tylko nie wybiera ze zbiornika do konca. Tj podajnik wybierze tyle pelletu ile może i poprostu reszta pelletu się nie zsuwa aby mogl pobrac więcej… Rura od podajnika wygladem przypomina igłę od strzykawki… Tak jakby rurę krzywo uciął, w srodku jest ten slimak ktory pobiera pellet. Podajnik zaciąga pellet aż poprostu tego pelletu na końcu tej rury nie będzie. Wyswietla wtedy bład bo nie ma co pobrać, a w zasypie pelletu jeszcze jest tyle ze na sciankach i nie zsuwa się… Trochę zawile napisałem;) kiedyś ktoś mi mówił o jakiś grzebieniach co by ten pellet zsuwały na ten podajnik. Problem mam z tym, że dziwnie wszystko działa bo niedługo poprostu znowu zacznie zasypywac palnik dużą ilością pelletu… I kopcić. Kolego czyli 32kg na dobe to sporo co? U mnie dom ma 200 m grzewczych, łącznie z podłogówka, dom jest ocieplony styropianem 10, wygrzany. Posiadam termostat, ktory ustawilem aby od 6 do 20 kazal piecowi utrzymywać temp 22 stopnie, a od 20 do 6 21 stopni.

    • #74602
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Niestety nie jestem w stanie ci powiedzieć czy 32kg to jest dużo czy nie.
      U mnie przy 0 stopni taka wartość to dużo ale przy -20 stopni była by akceptowalna.

      Mój dom to 120 – 140 metrów z 10 styropianu grafitowego i kona z pakietami trzyszybowymi. A i ociepliłem strych nad poddaszem.

    • #74601
      Robert Robert
      Uczestnik

      No ja nie wiem sam;) czy dużo czy nie… Jedno wiem… Nie wszędzie jest szczelność i to ciepło ucieka trochę… Też podajnik nie wybiera calego pelletu z podajnika, gdzies 1,5 worka zostaje… To nawet nie cale 30 kg… Nie wiem jak to jeszcze ogarnąć, żebym wiedział, że wszystko jest ok z tym piecem to bym mogl sobie kombinować… A on mi kopci, przesypuje i grum wie co jeszcze:/ rozpala się jak ma temperatury osiagniete…po co? Nie wiem;/

    • #74600
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      No ja nie wiem sam;) czy dużo czy nie… Jedno wiem… Nie wszędzie jest szczelność i to ciepło ucieka trochę… Też podajnik nie wybiera calego pelletu z podajnika, gdzies 1,5 worka zostaje… To nawet nie cale 30 kg… Nie wiem jak to jeszcze ogarnąć, żebym wiedział, że wszystko jest ok z tym piecem to bym mogl sobie kombinować… A on mi kopci, przesypuje i grum wie co jeszcze:/ rozpala się jak ma temperatury osiagniete…po co? Nie wiem;/

      Z tym przesypywaniem dzwoń do serwisu.
      To, że ci się nie cały pellet zsypuje może być spowodowane albo samym pelletem ale może masz pojemnik nie w poziomie.
      Tu raczej serwis powinien powiedzieć czy powinien być w poziomie czy lekko pochylony w stronę podajnika.

      To czy piec odpala się przy osiągniętych temperaturach w pomieszczeniach zależy od konfiguracji.
      Kwestia tego gdzie masz podpięty termostat pokojowy.
      Możesz wykonać następujące akcje w momencie osiągnięcia temperatury na podpiętym termostacie pokojowym:
      1. obniżać temperaturę w układzie
      2. wyłączyć pompę obiegu CO
      3. wyłączyć piec
      U mnie opcja 1 i 2 sterowane są z jednego podpięcia a do opcji 3 trzeba przełączyć kabelki.
      Musiałbyś pogrzebać w instrukcji gdzie to u ciebie się podpina.
      Także w opcji 1 i 2 piec będzie utrzymywał temperaturę. Spadek o wartość histerezy poniżej zadanej spowoduje odpalenie pieca.

      Wiec pewnie masz opcję 1 lub 2 u siebie.

      A i jeszcze jedno.
      Na spalanie składa ci się także grzanie pojemnika C.W.U..
      Nie pamiętam czy o nim pisałeś.
      U mnie to jest dobre 2 – 3 kg na dobę

    • #74599
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ze grzanie pojemnika CWU to wiem… Tak średnio na wszystko liczyc te 30 kg pelletu. Wczesniej sobie sam zmienialem te dane różne bo to wiadomo, co inny pellet to tam trzeba bylo przestawić podawanie bo np na jednym pellecie bez problemu 20kw osiagal a na innym nie mogl i wydajność podajnika trzeba bylo zmieniać. Odkad zaczal mi przesypywac tak i kopcić dalem mu spokoj zeby czegoś gorzej nie zepsuć, przywrocilem tylko fabryczne ustawienia i nie kopci i nie przesypuje… Dość mały ma plomień jak sie tam pali… I nie spalał pelletu do końca tylko taki obkopcony pellet zostawał… Nie wiem sam juz na prawde co z nim zrobić;/ muszę wziąć kompa do kotlowni i spisać ustawienia wszystkie i moze tu na forum cos pomoże… PS. ta rura od podajnika ze ślimakiem też powinna pod odpowiednim katem być nie?? Termostat mam taki bezprzewodowy Salus czy jakos tak… Jesli mam ustawiona temp zadana 70 stopni i spadnie do.68 to nie powinien chyba sie odpalać co? Zobacze jakie mam ustawienia i juz;)

    • #74598
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ze grzanie pojemnika CWU to wiem… Tak średnio na wszystko liczyc te 30 kg pelletu. Wczesniej sobie sam zmienialem te dane różne bo to wiadomo, co inny pellet to tam trzeba bylo przestawić podawanie bo np na jednym pellecie bez problemu 20kw osiagal a na innym nie mogl i wydajność podajnika trzeba bylo zmieniać. Odkad zaczal mi przesypywac tak i kopcić dalem mu spokoj zeby czegoś gorzej nie zepsuć, przywrocilem tylko fabryczne ustawienia i nie kopci i nie przesypuje… Dość mały ma plomień jak sie tam pali… I nie spalał pelletu do końca tylko taki obkopcony pellet zostawał… Nie wiem sam juz na prawde co z nim zrobić;/ muszę wziąć kompa do kotlowni i spisać ustawienia wszystkie i moze tu na forum cos pomoże… PS. ta rura od podajnika ze ślimakiem też powinna pod odpowiednim katem być nie?? Termostat mam taki bezprzewodowy Salus czy jakos tak… Jesli mam ustawiona temp zadana 70 stopni i spadnie do.68 to nie powinien chyba sie odpalać co? Zobacze jakie mam ustawienia i juz;)

      Przy każdym nowym pellecie powinieneś przeważyć podawanie i dostosować czasy podawania.
      Nie wiem jakie są ustawienia fabryczne ale jak pellet sypie ci się z przykładowo 19kg/h a ty przywrócisz ustawienia fabryczne to możliwe, że podajnik pracuje za długo dla poszczególnych progów i nie jest w stanie spalić takiej ilości paliwa.

      Jesli mam ustawiona temp zadana 70 stopni i spadnie do.68 to nie powinien chyba sie odpalać co?

      To zależy jaką masz ustawioną histerezę kotła.
      Jak ustawisz ją na 2 stopnie to powinien się odpalić.

      Większość korzysta z excela patrol-a, który był udostępniony w wątku Parametry pracy – obliczanie mocy palnika pellas X. Zmierz podawanie i wprowadź je w excela a potem dostosuj czasy podawania do mocy jaką chcesz osiągnąć.
      Potem wprowadź te dane do pieca i powinno być poprawnie.
      Jak po tym będzie ci jeszcze przesypywał pellet to dzwoń do serwisu.
      Zwłaszcza jak nie rozbierałeś zasobnika i reszty to nie powinno się coś takiego dziać.

    • #74597
      Robert Robert
      Uczestnik

      A jak dokładnie zmierzyć to podawanie??

    • #74596
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      1 rzecz nie możesz sterować wyłączając kocioł kocioł ma w zimę chodzić do zadanej np 70 i potem z histereza np 15 więc przy 70 jak dojdzie wyłącza kocioł wygasza i jest postój potem dojdzie do 55 (70-15=55) odpala i nagrzewa do 70 i tu nic nie robisz w tym układzie
      2 to sterujesz ogrzewaniem CO JAKO OSOBNYM UKŁADEM przez zatrzymaniem pompy przy kaloryferach lub obniżeniem temp na na CO przy ogrzewaniu podłogowym
      Wrzuć ustawienia to zobaczymy

    • #74595
      Markus
      Uczestnik

      A jak dokładnie zmierzyć to podawanie??

      Zapoznaj się z wątkiem o nazwie Przeważanie pelletu

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74594
      Robert Robert
      Uczestnik

      Moje Ustawienie i Model Pieca:
      Piec : Red DasPell 20 Kw , Palnik : PellasX. MiniV2 , ( choć na tabliczce z boku pieca mam X mini 26 ), Typ Automatyki : R- Control 890.

      Ustawienia Kotła:
      – Temp. zadana – 70 Stopni, Ster. Pogodowe – Wyłączone , Krzywa grzewcza kotła – 0,8 (55stopni )
      – Presunięcie równoległej krzywej – 0 stopni , tryb regulacji – standardowy ( jest jeszcze fuzzy logic)
      – Czyszczenie Palnika – co 24h.
      Modulacja Mocy :
      100 % – Moc Nadmuchu ( 50 % ) , praca podajnika ( 9 sekund )
      50 % – Moc Nadmuchu ( 40 % ) , praca podajnika ( 5,4 s ) , Histereza H2 ( 4 stopnie )
      30 % – Moc nadmuchu ( 30 % ) , praca podajnika ( 3 s ) , Histereza H1 ( 2 stopnie )
      Histereza Kotła – 5 stopni , Moc nadmuchu ruszt – 45 %.

      CWU: temp zadana. ( 45 stopni ) , tryb pracy CWU ( bez priorytetu ) , Histereza zasobnika CWU ( 5 stopni ) , Dezynfekcja Wyłączona , Auto detekcja lato ( Nie ) ,
      Ustawienia Mieszacza 1 : sterowanie pogodowe mieszacza ( Wł ) , krzywa grzewcza 0,8 ( 37 stopni )
      przesunięcie równoległe krzywej ( 0 stopni ) .

      Obniżenia nocne ( wył )

      Ustawienia Palnika : rozpalanie;
      -czas testu zapłonu – 30s, czas podawania 30s , detekcja płomienia 20 % , nadmuch rozpalania 37 %, czas rozpalania 3 min, nadmuch po rozpaleniu 38 %, czas nadmuchu po rozpaleniu 35 s,
      czas rozgrzewania zapalarki 20 s , czas pracy z mocą minimalną 2 min,
      Praca :
      tryb termostat ( nie ) , czas cyklu pracy 20 s, zwiększanie mocy nadmuchu przy podajniku 2 ( 1%),
      Wydajność podajnika ( 7,5 kg/h – przy tej wydajności piec pokazuje 18 kw nie więcej), kaloryczność paliwa ( 5,4 kWh/kg), czas pracy podajnika 2 ( 115 % ) , min czas pracy pod 2 ( 3 s ) ,
      Wygaszanie:
      Max czas wygaszania ( 8 min ) , Min czas wygaszania ( 3 min ) , Moc przedmuchu ( 70% ), czas przedmuchu ( 40 s ) , przerwa przedmuchu ( 15 s ) , start przedmuchu ( 50 % ) , stop przed. ( 3 % )
      Czyszczenie :
      Czas czyszczenia rozpalanie ( 30 s ) , czas czyszczenia wygaszanie ( 1 min ) , nadmuch ( 100% )
      Nadzór :
      Czas nadzoeu ( 0 min ) , Czas podawania nadzór ( 1,8 s ) , czas cyklu nadzór ( 20 s ) , moc nadmuchu nadzór ( 30 % ),
      Minimalna moc nadmuchu ( 30 % ) , czas detekcji paliwa ( 1 min ) , max temp palnika ( 60 stopni ) , czas pracy podajnika dodatkowego ( 0 min ) .
      Ustawienia Kotła :
      Termostat ( uniwersalny) , min temp kotła ( 55 stopni ) , max temp ( 85 stopni ) , wyłączenie pompy od termostatu ( Tak ) ,
      Ustawienia CO i CWU :
      temp załączenia pompy CO ( 48 stopni ) , czas postoju pompy CO podczas ład. CWU ( 0 min )
      Min temp CWU ( 33 stopnie ) , Max temp CWU ( 68 stopni ) ,Podwyższenie temp zadanej kotła od CWU ( 5 stopni ) , wydłuzenie pracy pompy CWU ( 3 min ) , Wymiennik ciepła ( Nie ) ,
      Ustawienia Mieszacza 1:
      Obsługa mieszacza ( wł. podłog ) , Min temp mieszacza ( 20 Stopni ) , Max temp ( 85 stopni ) , Zakres proporcjonalności ( 5 ) , Stała czasu całkowania ( 130 ), czas otwarcia zaworu 140 s ) , wyłaczenie pompy od termostatu ( NIE ) , nieczułość mieszacza ( 2 stopnie ) .
      To by były Moje ustawienia ( spisałem wszystko co mi komputerek pokazał 🙂 )
      Pompy od CO i CWU to Grundfos ALPHA 2L , Pompa od CWU chodzi na Biegu ( ll ) a sa jeszcze l i lll oraz niżej coś ala kwadraciki 4. Pompa od podłogówki ( Goshe ) chodzi na 1 biegu i mieszacz przed pompą chodzi na 4 biegu ( ile to dokładnie stopni to nie wiem bo rozpiski nie ma ).
      Zauważyłem sytuację , że mimo piec grzeje tylko CWU i ta pompa chodzi to grzejniki są ciepławe choć pompa od CO nie chodzi ( myśle ze tak nie powinno być )

    • #74593
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Ustawienia Kotła:
      – Temp. zadana – 70 Stopni, Ster. Pogodowe – Wyłączone , Krzywa grzewcza kotła – 0,8 (55stopni )

      Nie używa się w kotlach na paliwo stałe sterowania pogodowego kotłem możesz sterować pogodowo zaworem 4d albo 3d ale nie kotłem jeśli nie przestaniesz grozi to korozją nisko temperaturową kotła i go szlag trafi

      Modulacja Mocy :
      100 % – Moc Nadmuchu ( 50 % ) , praca podajnika ( 9 sekund )
      Nie dziwne że przesypuje ustaw 37% jak będzie dymił to zwiększaj po jefnym jak będzie dalej wyrzucać pellet lub będzie biały rwany płomień to zmniejszaj po jednym i obserwuj
      płomień na być żółty długi równy

      50 % – Moc Nadmuchu ( 40 % ) , praca podajnika ( 5,4 s ) , Histereza H2 ( 4 stopnie )
      Zmniejsz na 35% reszta jak wyżej
      H2 ustaw na 8

      30 % – Moc nadmuchu ( 30 % ) , praca podajnika ( 3 s ) , Histereza H1 ( 2 stopnie )
      Histereza Kotła – 5 stopni , Moc nadmuchu ruszt – 45 %.
      Ustaw na 28% reszta jak wyżej

      H2 jak Ci przebija zadaną to trzeba zwiększyć ja mam 5 ale standard to 3-4

      Ustawienia Mieszacza 1 : sterowanie pogodowe mieszacza ( Wł ) , krzywa grzewcza 0,8 ( 37 stopni )
      przesunięcie równoległe krzywej ( 0 stopni ) .
      Masz sterowanie zaworem 3d czy 4d? jak sterujesz CO? Masz kaloryfery czy podłogowe? Czym tym sterujesz czy tylko przez zatrzymaniem pompy czy masz coś więcej?

      Wydajność podajnika ( 7,5 kg/h – przy tej wydajności piec pokazuje 18 kw nie więcej),
      Pytanie czy przewazyles pellet czy tak było?

      kaloryczność paliwa ( 5,4 kWh/kg),
      Wpisz nie więcej jak 4,8

      Pompy od CO i CWU to Grundfos ALPHA 2L , Pompa od CWU chodzi na Biegu ( ll ) a sa jeszcze l i lll oraz niżej coś ala kwadraciki 4. Pompa od podłogówki ( Goshe ) chodzi na 1 biegu i mieszacz przed pompą chodzi na 4 biegu ( ile to dokładnie stopni to nie wiem bo rozpiski nie ma ).
      Pompy powinny chodzić na najniższym biegu wtedy oddają wolno ciepło jak niedogrzewa to dopiero się zwiększa ale na razie nie ruszaj nie kręć wszystkim na raz

      Na tę chwilę zmniejsz nadmuchy na poszczególnych progach i przewaz pellet i wklep do pliku Patrola ma go w stopce

      Zauważyłem sytuację , że mimo piec grzeje tylko CWU i ta pompa chodzi to grzejniki są ciepławe choć pompa od CO nie chodzi ( myśle ze tak nie powinno być )

      Nie masz priorytetu na CWU więc pompa od CO powinna chodzić ALE nawet jak nie pracuje to część wody może iść na kaloryfery samoistnie tam nie ma tak dużych oporów jak w podłogowce
      P.S
      W załączeniu masz sugerowane nastawy dla peleciakow ale i tak musisz przeważyć więc podawanie się zmieni

    • #74592
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dzieki kolego za podpowiedzi;) ale jak lepiej na poczatek ustawic? Tak jak Ty napisales? Czy tak jak w zalaczniku wysylales, bo dla mojego pieca tam jest delikatnie inaczej. Sterowanie zaworem.3 i 4 d? Chyba tego nie mam, bo nie kojarze takiej opcji w sterowniku wiec szczerze nie wiem;) a co z innymi ustawieniami? Histereze kotla jaka ustawic? Zostawic na te 5? Musze popatrzec jak sie wazy ten pellet, kiedys to robilem ale nie pamietam juz jak to bylo dokladnie. U Patrola jakis tam kalkulator jest tak? To musze popatrzec. Mam grzejniki na pietrze w domu a na parterze grzejniki i podlogowka, ale jak podlogowka chodzi to grzejniki zamkniete. A co z nadzorem? Ustawiac mu nadzor itp?

    • #74591
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Ustaw jak jest we wzorcowych i tak potem musisz po obserwować zmienić to co masz teraz z wiatrem to lipa
      Ustaw zadana 70 i histereze 15
      Nadzoru na razie nie ustawiaj nie wszystko naraz

      Zrób przeważnie potem doprezyzuj wiater bo masz dużo za duży i dlatego wyrzuca Ci pellet z palnika

    • #74590
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego Wspomniałeś coś o tym, że jeśli przebija mi zadaną temp. to h2 trzeba na jakieś 5 tak? bo tak jak mam u siebie ustawioną temp zadaną 70 stopni, to gdzieś hm 77? doleci do takiej temperatury. Histerezę kotła ustawiłem na 15. czyli 70 – 15 to przy 55 stopniach się rozpala tak? tak samo z CWU? temp zadaną CWU mam 45 stopni i histerezę 5 , tzn że jak spadnie do 40 to powinien się rozpalać? muszę to zauważyć bo nie wiem czy przy 40 sie rozpala… coś mi się zdaje, że mniej jeszcze ma dopiero i się rozpala….:/

    • #74589
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Kolego Wspomniałeś coś o tym, że jeśli przebija mi zadaną temp. to h2 trzeba na jakieś 5 tak? bo tak jak mam u siebie ustawioną temp zadaną 70 stopni, to gdzieś hm 77? doleci do takiej temperatury. Histerezę kotła ustawiłem na 15. czyli 70 – 15 to przy 55 stopniach się rozpala tak? tak samo z CWU? temp zadaną CWU mam 45 stopni i histerezę 5 , tzn że jak spadnie do 40 to powinien się rozpalać? muszę to zauważyć bo nie wiem czy przy 40 sie rozpala… coś mi się zdaje, że mniej jeszcze ma dopiero i się rozpala….:/

      Z CWU jest trochę inaczej.
      Przy 40 stopniach lub trochę poniżej załącza się pompa, która zaczyna odbierać ciepo z pieca. Jak temperatura spadnie poniżej 55 stopni (70 – 15) to piec zacznie się rozpala.
      Samo rozpalanie pieca zależy glownie od jego temperatury.
      Jak ładowanie zacznie się gdy piec ma na przykład 70 stopni to nie od razu zacznie się rozpala.

    • #74588
      Robert Robert
      Uczestnik

      Przeważyłem pellet, zrobiłem tak… zdjąłem rurę z palnika i włączyłem w sterowaniu ręcznym podajnik 1 ( podaje wtedy pellet przez 2 minuty ) zrobiłem tak 3 razy czyli wyszło jakby 6 minut… potem to mnożę razy 10? tak? wyszło mi po ważeniu i pomnożeniu że jest 11,6 kg. i taki wpisałem w wydajność podajnika. mam temp zadaną 70 stopni i zszedłem do kotłowni to na piecu było 80 stopni a piec juz nie pracował… czyli przyjmijmy no że te 80 miał… to zle? czy dobrze? przy pracy na 100 % wpisałem nadmuch na 37, przy pracy na 50 % nadmuch na 35% i H2 na 8, przy pracy na 30 % nadmuch na 30 % bo niżej nie mogę:/ h1 na 4 stopnie bodajrze. Mam takie Pytanie jeszcze. wygasił się piec i włączyła się pompa CWU… ab podgrzewać wodę… lecz długo jakoś to trwa ( nie wiem czy powinno tak być czy nie) gdy dotykam rurke przed pompą CWU to jest ona letnia, gdy uruchomię pompę CO zaczyna być gorąca… Sorki ze tak zawile Ci piszę ale staram się ogarnąć ten piec a się zbytnio nie znam… z tego tylko co mi tu napiszecie 🙂

    • #74587
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Cześć
      Ile masz teraz H1 i H2 ? Zwiększyłeś jak pisałem jeśli tak to na ile ?

      Tak trzeba zwiększyć ale najpierw przeważyć ustawić podawanie na podstawie pliku Patrola i wiatr ustawić

      Zrobiłeś powyższe ?

    • #74586
      Robert Robert
      Uczestnik

      hmm ale tego pliku nie moge znaleźć, to jest te obliczanie mocy palnika? takie cos u niego znalazłem ale tam jak to włączę to już są jakieś dane wpisane a ja nie moge chyba nic wpisać.

    • #74584
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      hmm ale tego pliku nie moge znaleźć, to jest te obliczanie mocy palnika? takie cos u niego znalazłem ale tam jak to włączę to już są jakieś dane wpisane a ja nie moge chyba nic wpisać.

      To pewnie ten.
      Możliwe, że musisz włączyć edytowanie.
      Powinien się pojawić pasek na gorze po otwarciu pliku.

      Czy ty masz Pellet 8mm?
      A kwestia przebicia temperatury zadanej powodowane jest zbyt dużą ilością paliwa pozostałą na palniku.
      Jak masz moduł internetowy to możesz to zaobserwować jako wydłużone wygaszanie.

      Najprościej poradzić sobie można z tym zwiekszając h1 i h2 tak aby piec miał czas na wychamowanie.
      Dodatkowo można zmniejszyć moc pieca.

    • #74585
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      hmm ale tego pliku nie moge znaleźć, to jest te obliczanie mocy palnika? takie cos u niego znalazłem ale tam jak to włączę to już są jakieś dane wpisane a ja nie moge chyba nic wpisać.

      To pewnie ten.
      Możliwe, że musisz włączyć edytowanie.
      Powinien się pojawić pasek na gorze po otwarciu pliku.

      Czy ty masz Pellet 8mm?
      A kwestia przebicia temperatury zadanej powodowane jest zbyt dużą ilością paliwa pozostałą na palniku.
      Jak masz moduł internetowy to możesz to zaobserwować jako wydłużone wygaszanie.

      Najprościej poradzić sobie można z tym zwiekszając h1 i h2 tak aby piec miał czas na wychamowanie.
      Dodatkowo można zmniejszyć moc pieca.

    • #74582
      Robert Robert
      Uczestnik

      nie nie pellet mam 6 mm. to jakie h1 i h2 sugerujesz ustawić?

    • #74583
      Robert Robert
      Uczestnik

      nie nie pellet mam 6 mm. to jakie h1 i h2 sugerujesz ustawić?

    • #74580
      Jacek JJJ
      Uczestnik
    • #74581
      Jacek JJJ
      Uczestnik
    • #74578
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      nie nie pellet mam 6 mm. to jakie h1 i h2 sugerujesz ustawić?

      A OK.
      Ja mam h2 10 stopni i h1 5 stopni.

    • #74579
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      nie nie pellet mam 6 mm. to jakie h1 i h2 sugerujesz ustawić?

      A OK.
      Ja mam h2 10 stopni i h1 5 stopni.

    • #74576
      Markus
      Uczestnik

      Robson1916, przeliczyłem czasy przy założeniu 20kW i wydajności podajnika 11,6kg/h
      100% czas 6.8s
      50% czas. 3.4s
      30% czas. 2.3s

      A jakie masz teraz ustawione?

      Pozdrawiam
      Markus

    • #74577
      Markus
      Uczestnik

      Robson1916, przeliczyłem czasy przy założeniu 20kW i wydajności podajnika 11,6kg/h
      100% czas 6.8s
      50% czas. 3.4s
      30% czas. 2.3s

      A jakie masz teraz ustawione?

      Pozdrawiam
      Markus

    • #74574
      Robert Robert
      Uczestnik

      sss.jpg mam takie cos od tego patrola… i to tam wszystko powpisywac? kalorycznosc peletu? kalorycznosci nie znam niestety bo worki mam czyste poprostu.

    • #74575
      Robert Robert
      Uczestnik

      sss.jpg mam takie cos od tego patrola… i to tam wszystko powpisywac? kalorycznosc peletu? kalorycznosci nie znam niestety bo worki mam czyste poprostu.

    • #74572
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Wpisz kaloryczność 4.8

    • #74573
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Wpisz kaloryczność 4.8

    • #74570
      Robert Robert
      Uczestnik

      teraz mam
      100 % ( 9 s )
      50 % ( 5,4 s )
      30 % ( 3 s ) to obliczyłes mi z tamtego pliku tak? kurde nie wiem czy mi dogrzewa wodę :/ bo kocioł miał 80 stopni i sie wygasił i zaczęła pracować pompa od CWU… temperatura na kotle spadała ale temp wody nie rosła zbytnio ( zadana mam 45 stopni ) ( minimalna jaka ustawic? ) teraz byłem w kotłowni i piec znowu pracuje a woda ma 38 stopni :/ a to wszystko w przeciągu godziny… szybko z tych 80 stopni go wychłodziło i jak teraz byłem miał 50…:/ nie wiem …

    • #74571
      Robert Robert
      Uczestnik

      teraz mam
      100 % ( 9 s )
      50 % ( 5,4 s )
      30 % ( 3 s ) to obliczyłes mi z tamtego pliku tak? kurde nie wiem czy mi dogrzewa wodę :/ bo kocioł miał 80 stopni i sie wygasił i zaczęła pracować pompa od CWU… temperatura na kotle spadała ale temp wody nie rosła zbytnio ( zadana mam 45 stopni ) ( minimalna jaka ustawic? ) teraz byłem w kotłowni i piec znowu pracuje a woda ma 38 stopni :/ a to wszystko w przeciągu godziny… szybko z tych 80 stopni go wychłodziło i jak teraz byłem miał 50…:/ nie wiem …

    • #74568
      Markus
      Uczestnik

      Spróbuj wpisać te czas które podałem.
      Tak policzyłem je z pliku Patrola.
      A jaką masz Histereze CWU?

    • #74569
      Markus
      Uczestnik

      Spróbuj wpisać te czas które podałem.
      Tak policzyłem je z pliku Patrola.
      A jaką masz Histereze CWU?

    • #74566
      Robert Robert
      Uczestnik

      histerezę CWU mam na 5 stopni.

    • #74567
      Robert Robert
      Uczestnik

      histerezę CWU mam na 5 stopni.

    • #74564
      Markus
      Uczestnik

      Ja ostatnio pracuje z Histereze CWU 1 stopień. Mi też bardzo wychladzał.
      Częściej się załącza ale na krótko.

    • #74565
      Markus
      Uczestnik

      Ja ostatnio pracuje z Histereze CWU 1 stopień. Mi też bardzo wychladzał.
      Częściej się załącza ale na krótko.

    • #74562
      Robert Robert
      Uczestnik

      to pyknąć histereze CWU na 1 stopien tak? minimalna temp mam 35 stopni. Mnie tylko zastanawia czemu jak miał ponad te 70 stopni kocioł. potem właczyła sie pompa CWU ale nie dobiła do tych zadanych 45 CWU:/ to moze przez ta histereze? ze jak na 1 ustawie to by dobijal do 44? a u Siebie jaka masz zadana CWU?

    • #74563
      Robert Robert
      Uczestnik

      to pyknąć histereze CWU na 1 stopien tak? minimalna temp mam 35 stopni. Mnie tylko zastanawia czemu jak miał ponad te 70 stopni kocioł. potem właczyła sie pompa CWU ale nie dobiła do tych zadanych 45 CWU:/ to moze przez ta histereze? ze jak na 1 ustawie to by dobijal do 44? a u Siebie jaka masz zadana CWU?

    • #74560
      Markus
      Uczestnik

      Tu jest pewien problem.
      Nie wiem jak jest u Ciebie.
      U mnie mam zadane 32 stopnie
      A termometr na zasobniku pokazuje 45.
      Temat poruszany na forum.
      Głównie wynika z różnej wysokości na której są zainstalowane czujniki.
      Termometr jest wyżej, a czujnik nisko.
      Przy histerezie 1 stopień podbija mi temperature od 3 do 5 stopni powyżej 32. Wszytko zależy czy kocioł ma 75 czy 65 stopni.
      A jak u Ciebie wyglądają wskazania termometru w porównaniu do wskazań na sterowniku.

    • #74561
      Markus
      Uczestnik

      Tu jest pewien problem.
      Nie wiem jak jest u Ciebie.
      U mnie mam zadane 32 stopnie
      A termometr na zasobniku pokazuje 45.
      Temat poruszany na forum.
      Głównie wynika z różnej wysokości na której są zainstalowane czujniki.
      Termometr jest wyżej, a czujnik nisko.
      Przy histerezie 1 stopień podbija mi temperature od 3 do 5 stopni powyżej 32. Wszytko zależy czy kocioł ma 75 czy 65 stopni.
      A jak u Ciebie wyglądają wskazania termometru w porównaniu do wskazań na sterowniku.

    • #74558
      Robert Robert
      Uczestnik

      mam niby termometr nad kotłem ale nie wiem czy to nie na obiegu CO, bo jak odpalę pompę CO to tam temperatura rośnie… ale czy to ten? to zakładali wszystko moim rodzicom Ci magicy, mnie tu nie było przy tym niestety… dopiero jak wróciłem do domu to tam wskoczyłem… był tam jakiś tzw zawór róznicowy… to go zdjęli…

    • #74559
      Robert Robert
      Uczestnik

      mam niby termometr nad kotłem ale nie wiem czy to nie na obiegu CO, bo jak odpalę pompę CO to tam temperatura rośnie… ale czy to ten? to zakładali wszystko moim rodzicom Ci magicy, mnie tu nie było przy tym niestety… dopiero jak wróciłem do domu to tam wskoczyłem… był tam jakiś tzw zawór róznicowy… to go zdjęli…

    • #74556
      Markus
      Uczestnik

      No to zostaw temp. CWU na 45.
      A histereze CWU ustaw na 1 stopień. I poobserwuj.

    • #74557
      Markus
      Uczestnik

      No to zostaw temp. CWU na 45.
      A histereze CWU ustaw na 1 stopień. I poobserwuj.

    • #74554
      Robert Robert
      Uczestnik

      ok tylko histereza polega na tym ze jak mam 45 stopni ustawione i 5 histereze to przy 40 czy tam 39 powinien piec sie odpalac tak? on mi tej wody jakby nie dogrzewa:/

    • #74555
      Robert Robert
      Uczestnik

      ok tylko histereza polega na tym ze jak mam 45 stopni ustawione i 5 histereze to przy 40 czy tam 39 powinien piec sie odpalac tak? on mi tej wody jakby nie dogrzewa:/

    • #74552
      Markus
      Uczestnik

      Jak temperatura spadnie poniżej 40 włącza się pompa CWU. I teraz w zależności czy jest włączony priorytet to zostaje wyłączona pompa CO.
      Jeżeli teraz spadnie temperatura kotła poniżej histerezy 15 stopni, to włącza się kocioł.

    • #74553
      Markus
      Uczestnik

      Jak temperatura spadnie poniżej 40 włącza się pompa CWU. I teraz w zależności czy jest włączony priorytet to zostaje wyłączona pompa CO.
      Jeżeli teraz spadnie temperatura kotła poniżej histerezy 15 stopni, to włącza się kocioł.

    • #74550
      Robert Robert
      Uczestnik

      aaaa no chyba , że tak. widzisz dopiero co pisałem do Ciebie, że piec znowu pracuje… miał prawie 80 stopni i przed chwilą miał juz 55 stopni i rozpalił się znowu… a woda? na sterowniku pokazuje 39 stopni a zegar od CWU ( znalazłem ) pokazuje 40-41 :/. Słabo się na tym znam… ale jeśli kocioł rozgrzał się do 80 stopni to jak pompa od CWU pracuje to do tej pompy woda powinna dochodzić taka dobrze Ciepła nie? żeby tą wodę w zbiorniku ogrzać… a przed pompą od CWU rurka od wody jest delikatnie letnia… nie wiem o co to chodzi 🙂 Bo jest tam zbiornik 250 L ( dwupoziomowy jakb.. ) na górnym poziomie jest grzana woda z pieca jakby z tej pompy a w dolnym poziomie jest obieg od Solarów… ( i kocioł i solary są pod jednym zbiornikiem… może to to coś przeszkadza?

    • #74551
      Robert Robert
      Uczestnik

      aaaa no chyba , że tak. widzisz dopiero co pisałem do Ciebie, że piec znowu pracuje… miał prawie 80 stopni i przed chwilą miał juz 55 stopni i rozpalił się znowu… a woda? na sterowniku pokazuje 39 stopni a zegar od CWU ( znalazłem ) pokazuje 40-41 :/. Słabo się na tym znam… ale jeśli kocioł rozgrzał się do 80 stopni to jak pompa od CWU pracuje to do tej pompy woda powinna dochodzić taka dobrze Ciepła nie? żeby tą wodę w zbiorniku ogrzać… a przed pompą od CWU rurka od wody jest delikatnie letnia… nie wiem o co to chodzi 🙂 Bo jest tam zbiornik 250 L ( dwupoziomowy jakb.. ) na górnym poziomie jest grzana woda z pieca jakby z tej pompy a w dolnym poziomie jest obieg od Solarów… ( i kocioł i solary są pod jednym zbiornikiem… może to to coś przeszkadza?

    • #74548
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego to ta moja pompa od CWU bedzie chodziła 24/h bo powyżej 40 stopni nie wskakuje temperatura tam… Czy normalnym jest, że tak to rurka przy pompie od CWU jest delikatnie ciepła…. a jak odpalę pompę CO to momentalnie rośnie temperatura na zegarze nad piecem i rurka przy pompie CWU jest gorąca, że dotknąć nie można :/, CO i CWU nie są na osobnych obiegach???

    • #74549
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego to ta moja pompa od CWU bedzie chodziła 24/h bo powyżej 40 stopni nie wskakuje temperatura tam… Czy normalnym jest, że tak to rurka przy pompie od CWU jest delikatnie ciepła…. a jak odpalę pompę CO to momentalnie rośnie temperatura na zegarze nad piecem i rurka przy pompie CWU jest gorąca, że dotknąć nie można :/, CO i CWU nie są na osobnych obiegach???

    • #74545
      Markus
      Uczestnik

      Witam po przerwie kinowej.

      Przejrzałem cały wątek . Masz grzejniki i trochę podłogówki.
      Nie bardzo łapie co powoduje tak szybki rozbiór ciepła z kotła.
      I nie do końca rozumiem jak wygląda Twoja instalacja.
      Może jakieś zdjęcia z opisem.

      Z naklejki wynika że masz chyba sterownik RControl czyli PLUMa.
      To jak naciśniesz menu, to na pierwszej pozycji będą Informacje.
      Jak wybierzesz je, to kręcąc pokrętłem przejdziesz przez kilka ekranów, m.in mieszacz (jeden lub kilka).

      Czy zmieniłeś już nastawy dla poszczególnych mocy?
      I sprawdź w czasie postoju czy rynna palnika Xmini nie jest zasypana spiekami.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74546
      Markus
      Uczestnik

      Witam po przerwie kinowej.

      Przejrzałem cały wątek . Masz grzejniki i trochę podłogówki.
      Nie bardzo łapie co powoduje tak szybki rozbiór ciepła z kotła.
      I nie do końca rozumiem jak wygląda Twoja instalacja.
      Może jakieś zdjęcia z opisem.

      Z naklejki wynika że masz chyba sterownik RControl czyli PLUMa.
      To jak naciśniesz menu, to na pierwszej pozycji będą Informacje.
      Jak wybierzesz je, to kręcąc pokrętłem przejdziesz przez kilka ekranów, m.in mieszacz (jeden lub kilka).

      Czy zmieniłeś już nastawy dla poszczególnych mocy?
      I sprawdź w czasie postoju czy rynna palnika Xmini nie jest zasypana spiekami.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74547
      Markus
      Uczestnik

      Witam po przerwie kinowej.

      Przejrzałem cały wątek . Masz grzejniki i trochę podłogówki.
      Nie bardzo łapie co powoduje tak szybki rozbiór ciepła z kotła.
      I nie do końca rozumiem jak wygląda Twoja instalacja.
      Może jakieś zdjęcia z opisem.

      Z naklejki wynika że masz chyba sterownik RControl czyli PLUMa.
      To jak naciśniesz menu, to na pierwszej pozycji będą Informacje.
      Jak wybierzesz je, to kręcąc pokrętłem przejdziesz przez kilka ekranów, m.in mieszacz (jeden lub kilka).

      Czy zmieniłeś już nastawy dla poszczególnych mocy?
      I sprawdź w czasie postoju czy rynna palnika Xmini nie jest zasypana spiekami.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74542
      Robert Robert
      Uczestnik

      Hej. Tak tak poprzestawialem jak mi tu kolega podpowiadal… Czemu tak szybko wychladza nie mam bladego pojecia… Doslownie godzinka nie cala i z 80 do 50 stopni temp spadnie… Gdzie tam godzinka… Mniej… Nie kumam tez sprawy ze gdy kociol osiagnie temp zadana 70 stopni… Rozbuja sie do 80… Wygasza sie i zaczyna pracowac pompa CWU… Ale tej wody nie podgrzeje…;/ rurka przed pompa jest letnia… Dopiero gdy odpale pompe CO to pchnie wode ze rurka przy pompie CWU jest goraca… Jednym zdanie… Gdy chodzi pompa od CO to CWU wode podgrzeje… A gdy sama pompa CWU to wody nie ogrzeje;/ nie wiem, zglupialem juz,;/ termostat pokojowy nie da sygnalu to pompa CO sie nie wlaczy… Bo skoro cieplo w domu to piec na grzejniki nie daje. Wlaczy sie jak mu do 55 stopni temp spadnie i zapierdziela… Temp zadana osiagnie… I zaczyna pompa od CWU pracowac i to ona chyba wychladza ten piec a wody nie podgrzeje… Ustswiona tem cwu mam 45 stopni…

    • #74543
      Robert Robert
      Uczestnik

      Hej. Tak tak poprzestawialem jak mi tu kolega podpowiadal… Czemu tak szybko wychladza nie mam bladego pojecia… Doslownie godzinka nie cala i z 80 do 50 stopni temp spadnie… Gdzie tam godzinka… Mniej… Nie kumam tez sprawy ze gdy kociol osiagnie temp zadana 70 stopni… Rozbuja sie do 80… Wygasza sie i zaczyna pracowac pompa CWU… Ale tej wody nie podgrzeje…;/ rurka przed pompa jest letnia… Dopiero gdy odpale pompe CO to pchnie wode ze rurka przy pompie CWU jest goraca… Jednym zdanie… Gdy chodzi pompa od CO to CWU wode podgrzeje… A gdy sama pompa CWU to wody nie ogrzeje;/ nie wiem, zglupialem juz,;/ termostat pokojowy nie da sygnalu to pompa CO sie nie wlaczy… Bo skoro cieplo w domu to piec na grzejniki nie daje. Wlaczy sie jak mu do 55 stopni temp spadnie i zapierdziela… Temp zadana osiagnie… I zaczyna pompa od CWU pracowac i to ona chyba wychladza ten piec a wody nie podgrzeje… Ustswiona tem cwu mam 45 stopni…

    • #74544
      Robert Robert
      Uczestnik

      Hej. Tak tak poprzestawialem jak mi tu kolega podpowiadal… Czemu tak szybko wychladza nie mam bladego pojecia… Doslownie godzinka nie cala i z 80 do 50 stopni temp spadnie… Gdzie tam godzinka… Mniej… Nie kumam tez sprawy ze gdy kociol osiagnie temp zadana 70 stopni… Rozbuja sie do 80… Wygasza sie i zaczyna pracowac pompa CWU… Ale tej wody nie podgrzeje…;/ rurka przed pompa jest letnia… Dopiero gdy odpale pompe CO to pchnie wode ze rurka przy pompie CWU jest goraca… Jednym zdanie… Gdy chodzi pompa od CO to CWU wode podgrzeje… A gdy sama pompa CWU to wody nie ogrzeje;/ nie wiem, zglupialem juz,;/ termostat pokojowy nie da sygnalu to pompa CO sie nie wlaczy… Bo skoro cieplo w domu to piec na grzejniki nie daje. Wlaczy sie jak mu do 55 stopni temp spadnie i zapierdziela… Temp zadana osiagnie… I zaczyna pompa od CWU pracowac i to ona chyba wychladza ten piec a wody nie podgrzeje… Ustswiona tem cwu mam 45 stopni…

    • #74539
      Markus
      Uczestnik

      Przy tych temperaturach na zewnątrz u mnie czas postoju wynosi do 40 min. Co innego wiosna czy jesienią. Wtedy trzyma zdecydowanie dłużej 2-3 godziny. Ale to są indywidualne parametry ogrzewanego budynku.
      Z mojej obserwacji wynika też, że ekonomicznej jest gdy termostat po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniach obniża temperaturę na mieszaczu niż wyłącza pompę CO.
      Czy Koledze udało się dotrzeć do informacji o mieszaczach np. Procent otwarcia.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #74540
      Markus
      Uczestnik

      Przy tych temperaturach na zewnątrz u mnie czas postoju wynosi do 40 min. Co innego wiosna czy jesienią. Wtedy trzyma zdecydowanie dłużej 2-3 godziny. Ale to są indywidualne parametry ogrzewanego budynku.
      Z mojej obserwacji wynika też, że ekonomicznej jest gdy termostat po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniach obniża temperaturę na mieszaczu niż wyłącza pompę CO.
      Czy Koledze udało się dotrzeć do informacji o mieszaczach np. Procent otwarcia.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #74541
      Markus
      Uczestnik

      Przy tych temperaturach na zewnątrz u mnie czas postoju wynosi do 40 min. Co innego wiosna czy jesienią. Wtedy trzyma zdecydowanie dłużej 2-3 godziny. Ale to są indywidualne parametry ogrzewanego budynku.
      Z mojej obserwacji wynika też, że ekonomicznej jest gdy termostat po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniach obniża temperaturę na mieszaczu niż wyłącza pompę CO.
      Czy Koledze udało się dotrzeć do informacji o mieszaczach np. Procent otwarcia.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #74537
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Spróbuj zrobić od ręki jakiś schemat inaczej ciężko będzie coś powiedzieć o Twoim CO poza kotłem

      Ja mam tak jak w załączeniu zawór 4 d sama półgłówka zbiornik etc…
      Tym ze masz szybki rozbiór z 80 do 50 niecała godzinę to się nie przejmuj widać taki rozbiór ciepła skup się co jest z tym ładowaniem zbiornika CWU
      Może pompy masz podłączone odwrotnie albo myślisz ze ta co jest od CWU to jest jednak od CO i jak masz bez priorytetu to przy grzaniu CO pracuje tylko ta od CO a jak włącza się ladowanie zbiornika CWU to obie pracują przełącz na priorytet i zobacz co będzie się działo

    • #74538
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Spróbuj zrobić od ręki jakiś schemat inaczej ciężko będzie coś powiedzieć o Twoim CO poza kotłem

      Ja mam tak jak w załączeniu zawór 4 d sama półgłówka zbiornik etc…
      Tym ze masz szybki rozbiór z 80 do 50 niecała godzinę to się nie przejmuj widać taki rozbiór ciepła skup się co jest z tym ładowaniem zbiornika CWU
      Może pompy masz podłączone odwrotnie albo myślisz ze ta co jest od CWU to jest jednak od CO i jak masz bez priorytetu to przy grzaniu CO pracuje tylko ta od CO a jak włącza się ladowanie zbiornika CWU to obie pracują przełącz na priorytet i zobacz co będzie się działo

    • #74535
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj. Nieee no wiesz nawet jak odpalę w sterowaniu recznym pompę od CO to się włącza ta, ktora wiem, że jest od CO;) zastanawia mnie to czemu po wygaszeniu pieca przy pompie od CWU jest letnia rurka… A gdy odpalę pompę CO to rurka jest gorąca;/ to jest na jednym obiegu??? A gdy włączę pompe od CWU na priorytet to co sie bedzie dzialo?

    • #74536
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj. Nieee no wiesz nawet jak odpalę w sterowaniu recznym pompę od CO to się włącza ta, ktora wiem, że jest od CO;) zastanawia mnie to czemu po wygaszeniu pieca przy pompie od CWU jest letnia rurka… A gdy odpalę pompę CO to rurka jest gorąca;/ to jest na jednym obiegu??? A gdy włączę pompe od CWU na priorytet to co sie bedzie dzialo?

    • #74533
      Markus
      Uczestnik

      Dlatego potrzebny jest schemat i kilka zdjęć z kotłowni pokazujących instalacje. Fajnie by było aby w Paint-cie dopisać opisy.

    • #74534
      Markus
      Uczestnik

      Dlatego potrzebny jest schemat i kilka zdjęć z kotłowni pokazujących instalacje. Fajnie by było aby w Paint-cie dopisać opisy.

    • #74531
      Robert Robert
      Uczestnik

      Oki. Zdj mogę pyknąć ale opisy jak porobic? Tzn czego?;)

    • #74532
      Robert Robert
      Uczestnik

      Oki. Zdj mogę pyknąć ale opisy jak porobic? Tzn czego?;)

    • #74529
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Priorytet dla CWU znaczy że jak ładuje zbiornik CWU to wyłącze pompy CO wówczas kocioł skupia się jedynie na tym żeby nagrzać zbiornik z CWU jak nagrzeją to dopiero włącza pompę od CO
      Jak już Ci pisałem układ kotła i trzymanie na nim temp zadanej z histereze to jest jedno, a zwiększony odbiór na CO i CWU to drugie

      Wiec sam fakt wygaszenia kotła nie związku z ciepła lub zimna rurka przy pompie CWU. Natomiast jak najbardziej ma to ze powinna być gorąca owa rurka kiedy pompa CWU pompuje ładując zbiornik CWU

      Przeważnie jest tak ze powinno być to połączone krótko bez zawora na zbiornik jedynie pompa zobacz jak jest u mnie w ostatnim poście masz moj schemat

    • #74530
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Priorytet dla CWU znaczy że jak ładuje zbiornik CWU to wyłącze pompy CO wówczas kocioł skupia się jedynie na tym żeby nagrzać zbiornik z CWU jak nagrzeją to dopiero włącza pompę od CO
      Jak już Ci pisałem układ kotła i trzymanie na nim temp zadanej z histereze to jest jedno, a zwiększony odbiór na CO i CWU to drugie

      Wiec sam fakt wygaszenia kotła nie związku z ciepła lub zimna rurka przy pompie CWU. Natomiast jak najbardziej ma to ze powinna być gorąca owa rurka kiedy pompa CWU pompuje ładując zbiornik CWU

      Przeważnie jest tak ze powinno być to połączone krótko bez zawora na zbiornik jedynie pompa zobacz jak jest u mnie w ostatnim poście masz moj schemat

    • #74527
      Markus
      Uczestnik

      Która pompa wg ciebie jest od CWU, a która od CO. Najwyżej opisz w poscie.

    • #74528
      Markus
      Uczestnik

      Która pompa wg ciebie jest od CWU, a która od CO. Najwyżej opisz w poscie.

    • #74525
      Robert Robert
      Uczestnik
    • #74526
      Robert Robert
      Uczestnik
    • #74523
      Robert Robert
      Uczestnik
    • #74524
      Robert Robert
      Uczestnik
    • #74521
      Robert Robert
      Uczestnik

      te rurki w niebieskiej otulinie to jak mniemam na grzejniki wyjscia są… chyba… tam jest tak naćkane wszystkiego, równego typu rur, że cięzko się połapać :/
      Choc do zbiornika z Wodą też wchodzą… ale nie przechodza przez zadną pompę. albo to i powrót???

    • #74522
      Robert Robert
      Uczestnik

      te rurki w niebieskiej otulinie to jak mniemam na grzejniki wyjscia są… chyba… tam jest tak naćkane wszystkiego, równego typu rur, że cięzko się połapać :/
      Choc do zbiornika z Wodą też wchodzą… ale nie przechodza przez zadną pompę. albo to i powrót???

    • #74519
      Markus
      Uczestnik

      Robson1916 próbuję złożyć to jakość w całość.

      Pytanie pomocnicze – na zdjęciu nr 3 pokazałeś rozejście się instalacji na podłogówkę i CWU.
      Jaka temperatura jest podawana na podłogówkę?
      Zazwyczaj niska, więc jeśli stąd brana jest na CWU to się nie dziwię, że zasobnik nie może się nagrzać.

      Na zdjęciach nie znalazłem zaworu 3D ani 4D a tym bardziej siłownika.

      W jaki sposób jest zmniejszana temperatura idąca na grzejniki.

      Chyba że idzie max, a w momencie gdy termostat w mieszkaniu wykryje zadaną temperaturę, to wyłącza się pompa CO.

      Nadal pozostaje pytanie jak sterowana jest podłogówka?

    • #74520
      Markus
      Uczestnik

      Robson1916 próbuję złożyć to jakość w całość.

      Pytanie pomocnicze – na zdjęciu nr 3 pokazałeś rozejście się instalacji na podłogówkę i CWU.
      Jaka temperatura jest podawana na podłogówkę?
      Zazwyczaj niska, więc jeśli stąd brana jest na CWU to się nie dziwię, że zasobnik nie może się nagrzać.

      Na zdjęciach nie znalazłem zaworu 3D ani 4D a tym bardziej siłownika.

      W jaki sposób jest zmniejszana temperatura idąca na grzejniki.

      Chyba że idzie max, a w momencie gdy termostat w mieszkaniu wykryje zadaną temperaturę, to wyłącza się pompa CO.

      Nadal pozostaje pytanie jak sterowana jest podłogówka?

    • #74517
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj Kolego. Tak tam na tym 3 zdjęciu jest rozejście… z kotła wychodzi gruba rura która gdy kocioł skonczy pracować jest gorąca i tam z tej grubej rury rozchodzą sie dwie w lewo idzie rurka do pompy CO a w prawo wychodzi na to że do podłogówki i CWU. jak jest to rozejscie lewo prawo… i patrząc w prawo dalej… jest to rozejście ze zdjęcia nr 3… ta górna rurka idzie dalej rurkami do podłogówki a ta rurka niżej leci prosto do pompy CWU… Zaworu 3 czy 4 d chyba nie wiem…. ( nie było mnie jak montowali itp ) więc Ci nie powiem… Termostat pokojowy ma zadana temperature np 22 stopnie ( kiedy ma np 21 to daje sygnał do pieca, że potrzebuje ogrzać pokoj a gdy wskoczy prawie 23 stopnie to znowu sygnał, i wtedy pompa CO się wyłącza i na grzejniki nie podaje juz. ( kiedy kocioł pracuje grzejąc grzejniki to dogrzeje i wodę do zadanej temp 45 stopni, nawet tam te 47 stopni , kiedy piec pracuje tylko do tego aby grzać wodę uzytkową CWU to nie ma szans żeby do 45 stopni dogrzać… 40 stopni to max….pompa CWU pracuje wtedy ale tylko wychłodzi kocioł i nic. ) Na podłogówkę jaka temperatura idzie to nie wiem… ale bezpośrednio przed pompą od podłogówki ( nie ma na zdjęciach ) jest zaworek mieszający czy jakoś tak… kiedys pamiętam dolatywała do niego gorąca woda a za zaworkiem juz chłodniejsza… ( chyba 30 stopni ). Pytałem tutaj rodziców to mówią, że temperatura idąca na grzejniki nie jest zmniejszana ( jak piec ma 70 to na grzejniki idzie 70 ) czyli tak jak pisałeś idzie MAX i to termostat rozłącza. co miałeś na mysli pisząc jak sterowana jest podłogówka??? czy na zdj 1 ten zawór zielony to jest zawór różnicowy?? sory za zawiłość jak to napisałem 😀

    • #74518
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj Kolego. Tak tam na tym 3 zdjęciu jest rozejście… z kotła wychodzi gruba rura która gdy kocioł skonczy pracować jest gorąca i tam z tej grubej rury rozchodzą sie dwie w lewo idzie rurka do pompy CO a w prawo wychodzi na to że do podłogówki i CWU. jak jest to rozejscie lewo prawo… i patrząc w prawo dalej… jest to rozejście ze zdjęcia nr 3… ta górna rurka idzie dalej rurkami do podłogówki a ta rurka niżej leci prosto do pompy CWU… Zaworu 3 czy 4 d chyba nie wiem…. ( nie było mnie jak montowali itp ) więc Ci nie powiem… Termostat pokojowy ma zadana temperature np 22 stopnie ( kiedy ma np 21 to daje sygnał do pieca, że potrzebuje ogrzać pokoj a gdy wskoczy prawie 23 stopnie to znowu sygnał, i wtedy pompa CO się wyłącza i na grzejniki nie podaje juz. ( kiedy kocioł pracuje grzejąc grzejniki to dogrzeje i wodę do zadanej temp 45 stopni, nawet tam te 47 stopni , kiedy piec pracuje tylko do tego aby grzać wodę uzytkową CWU to nie ma szans żeby do 45 stopni dogrzać… 40 stopni to max….pompa CWU pracuje wtedy ale tylko wychłodzi kocioł i nic. ) Na podłogówkę jaka temperatura idzie to nie wiem… ale bezpośrednio przed pompą od podłogówki ( nie ma na zdjęciach ) jest zaworek mieszający czy jakoś tak… kiedys pamiętam dolatywała do niego gorąca woda a za zaworkiem juz chłodniejsza… ( chyba 30 stopni ). Pytałem tutaj rodziców to mówią, że temperatura idąca na grzejniki nie jest zmniejszana ( jak piec ma 70 to na grzejniki idzie 70 ) czyli tak jak pisałeś idzie MAX i to termostat rozłącza. co miałeś na mysli pisząc jak sterowana jest podłogówka??? czy na zdj 1 ten zawór zielony to jest zawór różnicowy?? sory za zawiłość jak to napisałem 😀

    • #74515
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Zaworu mieszającego 3 czy 4 d to nie widać który by ogarniał podłogówkę wiec może hydraulik dał zawory rtl ale to słabe rozwiązanie na podłogę powinien być mieszacz. Zrób zdjęcie rozdzielni od podłogówki może tam coś zamontował

      Co do kaloryferów to spokojnie może iść na nie woda prosto z kotła bo masz zawory termostatyczne które regulują temp w pomieszczeniach z kaloryferami
      Jeśli chodzi o CWU tez może woda iść bezpośrednio z kotła bo jak masz czujnik wsadzony w dupke zbiornika CWU Z KABLEM DO sterownika kotła to on będzie to ogarniał pilnował temp na zbiorniku do CWU

    • #74516
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Zaworu mieszającego 3 czy 4 d to nie widać który by ogarniał podłogówkę wiec może hydraulik dał zawory rtl ale to słabe rozwiązanie na podłogę powinien być mieszacz. Zrób zdjęcie rozdzielni od podłogówki może tam coś zamontował

      Co do kaloryferów to spokojnie może iść na nie woda prosto z kotła bo masz zawory termostatyczne które regulują temp w pomieszczeniach z kaloryferami
      Jeśli chodzi o CWU tez może woda iść bezpośrednio z kotła bo jak masz czujnik wsadzony w dupke zbiornika CWU Z KABLEM DO sterownika kotła to on będzie to ogarniał pilnował temp na zbiorniku do CWU

    • #74513
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego na tym zdjęciu po lewej stronie to jest jakiś zawór??? bo tak wygląda jakby to nie puszczało wody gorącej jak pompa CWU pracuje…;/ bo zaraz za tym ( zaworem ) ? woda jest już tylko letnia… a przed nim nie można dotkąc go bo gorący… kiedy pompa CO zaczyna pracę to już woda idzie gorąca to i pompa CWU taką dostaje… kiedy pompa CO nie pracuje to woda ciepla nie idzie wcale….

    • #74514
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego na tym zdjęciu po lewej stronie to jest jakiś zawór??? bo tak wygląda jakby to nie puszczało wody gorącej jak pompa CWU pracuje…;/ bo zaraz za tym ( zaworem ) ? woda jest już tylko letnia… a przed nim nie można dotkąc go bo gorący… kiedy pompa CO zaczyna pracę to już woda idzie gorąca to i pompa CWU taką dostaje… kiedy pompa CO nie pracuje to woda ciepla nie idzie wcale….

    • #74511
      Markus
      Uczestnik

      To już wiemy jak zasilane są grzejniki – prosto z kotła bez żadnego zaworu mieszającego.
      Zrób zdjęcie tego rozejścia się rur na podłogówkę i CWU, ale w szerszym planie, aby było widać co jest przed tym.
      Możesz dać zdjęcie tego zaworu mieszającego przed pompą od podłogówki.

    • #74512
      Markus
      Uczestnik

      To już wiemy jak zasilane są grzejniki – prosto z kotła bez żadnego zaworu mieszającego.
      Zrób zdjęcie tego rozejścia się rur na podłogówkę i CWU, ale w szerszym planie, aby było widać co jest przed tym.
      Możesz dać zdjęcie tego zaworu mieszającego przed pompą od podłogówki.

    • #74509
      Robert Robert
      Uczestnik

      zdjecia pompy od podłogówki, mieszacza i tej rozdzielni całej.

      Attachments:
    • #74510
      Robert Robert
      Uczestnik

      zdjecia pompy od podłogówki, mieszacza i tej rozdzielni całej.

      Attachments:
    • #74507
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego może ja postaram się w Paintcie cos narysować to jak rozchodzi się ta podłogówka i CWU, bo na zdj widac 🙂 i tylko to jest

    • #74508
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego może ja postaram się w Paintcie cos narysować to jak rozchodzi się ta podłogówka i CWU, bo na zdj widac 🙂 i tylko to jest

    • #74505
      Markus
      Uczestnik

      Ten mieszacz dla podłogówki to zawór 3D, który miesza gorącą wodę z kotła i dobiera wodę z powrotu, aby na wejściu na podłogę dać wodę ciepła o obniżonej temperaturze. Z tym, że nie jest on automatycznie sterowany przez siłownik, dlatego też go nie widać w regulatorze kotła. Nastawa jest ustawiana ręcznie. Jedna ciekawa rzecz, u mnie pompa jest za mieszaczem, u Ciebie przed.

      I jeszcze proszę o to zdjęcie gdzie instalacja się rozdziela na podłogówkę i CWU, ale tak aby widać co jest przed tym rozejściem .

    • #74506
      Markus
      Uczestnik

      Ten mieszacz dla podłogówki to zawór 3D, który miesza gorącą wodę z kotła i dobiera wodę z powrotu, aby na wejściu na podłogę dać wodę ciepła o obniżonej temperaturze. Z tym, że nie jest on automatycznie sterowany przez siłownik, dlatego też go nie widać w regulatorze kotła. Nastawa jest ustawiana ręcznie. Jedna ciekawa rzecz, u mnie pompa jest za mieszaczem, u Ciebie przed.

      I jeszcze proszę o to zdjęcie gdzie instalacja się rozdziela na podłogówkę i CWU, ale tak aby widać co jest przed tym rozejściem .

    • #74503
      Robert Robert
      Uczestnik

      instalacja.jpg Może coś zrozumiesz z tego co namalowałem hahaha ale dokładnie tak wygląda to rozejście na CWU i podłogówke

    • #74504
      Robert Robert
      Uczestnik

      instalacja.jpg Może coś zrozumiesz z tego co namalowałem hahaha ale dokładnie tak wygląda to rozejście na CWU i podłogówke

    • #74501
      Robert Robert
      Uczestnik

      pompa jest za tym mieszaczem chyba…. bo on w instalacji jest najpierw a zaraz za nim pompa… to chyba za??? nie wiem ;D

    • #74502
      Robert Robert
      Uczestnik

      pompa jest za tym mieszaczem chyba…. bo on w instalacji jest najpierw a zaraz za nim pompa… to chyba za??? nie wiem ;D

    • #74499
      Markus
      Uczestnik

      Czy jest tak jak opisałem?

      Attachments:
    • #74500
      Markus
      Uczestnik

      Czy jest tak jak opisałem?

      Attachments:
    • #74497
      Robert Robert
      Uczestnik

      Przepraszam wprowadziłem Cię niechcący w błąd 🙂 nie pisząc gdzie kotłownia a gdzie rozdzielnia do podłogówki. ddddd.jpg

    • #74498
      Robert Robert
      Uczestnik

      Przepraszam wprowadziłem Cię niechcący w błąd 🙂 nie pisząc gdzie kotłownia a gdzie rozdzielnia do podłogówki. ddddd.jpg

    • #74495
      Markus
      Uczestnik

      To znaczy, że tu jest Ok.
      Wprawdzie jest bez sterowania z poziomu regulatora kotła, ale jest sterowanie ręczne biegami.

      To wróćmy do tego miejsca instalacji gdzie jest rozdział na CWU i podłogówkę, możesz przesłać zdjęcie z większym planie.

    • #74496
      Markus
      Uczestnik

      To znaczy, że tu jest Ok.
      Wprawdzie jest bez sterowania z poziomu regulatora kotła, ale jest sterowanie ręczne biegami.

      To wróćmy do tego miejsca instalacji gdzie jest rozdział na CWU i podłogówkę, możesz przesłać zdjęcie z większym planie.

    • #74493
      Robert Robert
      Uczestnik

      kolego tam Ci rozrysowałem w Paincie jak to wygląda 😀 wygląda dokładnie tak samo jak rozrysowane, cięzko mi tam zdjęcie zrobić aby obejmowało więcej niż troszke 😀

    • #74494
      Robert Robert
      Uczestnik

      kolego tam Ci rozrysowałem w Paincie jak to wygląda 😀 wygląda dokładnie tak samo jak rozrysowane, cięzko mi tam zdjęcie zrobić aby obejmowało więcej niż troszke 😀

    • #74491
      Robert Robert
      Uczestnik

      dddddddd.jpg Może tutaj lepiej widać?

    • #74492
      Robert Robert
      Uczestnik

      dddddddd.jpg Może tutaj lepiej widać?

    • #74489
      Markus
      Uczestnik

      Witam ponownie.

      Rozdzielenie CWU i podłogówki widzę ok.

      Czy na zdjęciu nr 5
      zdjcienr5_2018-01-21.jpg
      są prawidłowe opisy.
      W jednym miejscu zbiega się: Zasilanie Co, powrót podłogówki i zasilanie podłogówki.

      I zdjęcie nr 10
      zdjcienr10.jpg
      Rura od góry gdzie jest podłączona ?. I zwróć uwagę że zawór w połowie jest przymknięty.

      Jak teraz po zmianie parametrów pracuje kocioł. Do jakiej temperatury dochodzi.

    • #74490
      Markus
      Uczestnik

      Witam ponownie.

      Rozdzielenie CWU i podłogówki widzę ok.

      Czy na zdjęciu nr 5
      zdjcienr5_2018-01-21.jpg
      są prawidłowe opisy.
      W jednym miejscu zbiega się: Zasilanie Co, powrót podłogówki i zasilanie podłogówki.

      I zdjęcie nr 10
      zdjcienr10.jpg
      Rura od góry gdzie jest podłączona ?. I zwróć uwagę że zawór w połowie jest przymknięty.

      Jak teraz po zmianie parametrów pracuje kocioł. Do jakiej temperatury dochodzi.

    • #74487
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego na zdj nr jest moja pomylka…bo tam gdzie jest wpisane „powrot od podlogowki?” To jest wyjscie na grzejniki. Tam powrotu nie ma. A tam gdzie jest widoczny odpowietrznik to rury sa osobno, tak tylko sie wydaje. Rura z zegarem jest polaczona z ta co jest napisane ” powrot od podlogowki” czyli zasilaniem na grzejniki. A ta dolna rurka czyli zasilanie do CWu jest polaczone z tym odpowietrznikiem ktory jest na tej rurce pionowej do ktorej jest umocowany przewod. To sie wydaje tylko ale to sa dwa oddzielne uklady, nie sâ polączone… Tam przy odpowietrzniku na tym zalamaniu sie nie łączą te gorne z ta pionowa;) znowu zawile napisalem pewnie.?;) a ta rurka z tym zaworkiem przykreconym na dole jest polączona z powrotami a u gory idzie do zsilania wody… Mozna tam wyzej zaworkiem dopuscic wody do ukladu i w ten uklad ona wchodzi… A czemu przykrecony? Nie wiem;/

    • #74488
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego na zdj nr jest moja pomylka…bo tam gdzie jest wpisane „powrot od podlogowki?” To jest wyjscie na grzejniki. Tam powrotu nie ma. A tam gdzie jest widoczny odpowietrznik to rury sa osobno, tak tylko sie wydaje. Rura z zegarem jest polaczona z ta co jest napisane ” powrot od podlogowki” czyli zasilaniem na grzejniki. A ta dolna rurka czyli zasilanie do CWu jest polaczone z tym odpowietrznikiem ktory jest na tej rurce pionowej do ktorej jest umocowany przewod. To sie wydaje tylko ale to sa dwa oddzielne uklady, nie sâ polączone… Tam przy odpowietrzniku na tym zalamaniu sie nie łączą te gorne z ta pionowa;) znowu zawile napisalem pewnie.?;) a ta rurka z tym zaworkiem przykreconym na dole jest polączona z powrotami a u gory idzie do zsilania wody… Mozna tam wyzej zaworkiem dopuscic wody do ukladu i w ten uklad ona wchodzi… A czemu przykrecony? Nie wiem;/

    • #74485
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      W sumie kilka rzeczy mamy ustalone i schemat jaki narysowałeś Robson1916 wydaje się oddaje stan faktyczny.

      Na grzejniki idzie woda prosto z Kotła, pompa CO jest wyłączana jak termostat w mieszkaniu osiągnie zadana temperaturę.
      Dlaczego mimo wyłączenia pompy CO trochę ciepła idzie na grzejniki ? – za to, moim zdaniem, odpowiada zawór różnicowy.

      Zdjcienr1_2018-01-21-2.jpg

      On pod wpływem ciśnienia wytworzonego przez gorącą wodę w kotle, przy nie pracującej pompie CO, puszcza wodę na grzejniki.

      I tu trzeba by się zastanowić czy potrzebujesz Temp zadanej Kotła na poziome 75 stopni (tak jak sugerowaliśmy – gdyż zakładaliśmy że masz zawór 3D lub 4D).
      Bo tyle może pójść na grzejniki, a nie potrzeba. Wydaje się że możesz wrócić do 70 stopni.
      Natomiast czasy podawania przeliczone do wydajności podajnika są OK.

      Gdybyś miał zawór 3D z siłownikiem (przed pompą CO) i podłączonym czujnikiem pogodowym, to na grzejniki mógłbyś podawać wodę o znacznie niższej temperaturze, sterowanej przez regulator kotła, dodatkowo wspomaganym termostatem w mieszkaniu. Czas schładzania kotła byłby dłuższy.

      Tak samo zawór 3D przed pompą na podłogówkę ma sztywną nastawę (bieg). Stąd duża histereza kotła, powoduje tez wahania temperatury wody podawanej na podłogówkę.

      Oczywiście oddzielnym problemem jest ochrona powrotu, bo gdy działa pompa CO i temperatura wody w kotle jest 70 st. to na powrocie będzie z 50 st.
      Ale jak się pompa CO wyłączy i będzie chodziła tylko pompa z podłogówki, to na powrót będzie wracała woda o niskiej temperaturze.

      Co się dzieje z ładowaniem CWU, dlaczego tylko dobrze ładuje, gdy jednocześnie chodzi pompa CO, na to pytanie nie umiem odpowiedzieć.
      Może jakieś zakłócenia wprowadza zawór różnicowy.

      Myślę, że może gdyby Serwis Heiztechnika rzucił okiem na sprawę, to znajdzie przyczynę nieprawidłowego działania instalacji.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74486
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      W sumie kilka rzeczy mamy ustalone i schemat jaki narysowałeś Robson1916 wydaje się oddaje stan faktyczny.

      Na grzejniki idzie woda prosto z Kotła, pompa CO jest wyłączana jak termostat w mieszkaniu osiągnie zadana temperaturę.
      Dlaczego mimo wyłączenia pompy CO trochę ciepła idzie na grzejniki ? – za to, moim zdaniem, odpowiada zawór różnicowy.

      Zdjcienr1_2018-01-21-2.jpg

      On pod wpływem ciśnienia wytworzonego przez gorącą wodę w kotle, przy nie pracującej pompie CO, puszcza wodę na grzejniki.

      I tu trzeba by się zastanowić czy potrzebujesz Temp zadanej Kotła na poziome 75 stopni (tak jak sugerowaliśmy – gdyż zakładaliśmy że masz zawór 3D lub 4D).
      Bo tyle może pójść na grzejniki, a nie potrzeba. Wydaje się że możesz wrócić do 70 stopni.
      Natomiast czasy podawania przeliczone do wydajności podajnika są OK.

      Gdybyś miał zawór 3D z siłownikiem (przed pompą CO) i podłączonym czujnikiem pogodowym, to na grzejniki mógłbyś podawać wodę o znacznie niższej temperaturze, sterowanej przez regulator kotła, dodatkowo wspomaganym termostatem w mieszkaniu. Czas schładzania kotła byłby dłuższy.

      Tak samo zawór 3D przed pompą na podłogówkę ma sztywną nastawę (bieg). Stąd duża histereza kotła, powoduje tez wahania temperatury wody podawanej na podłogówkę.

      Oczywiście oddzielnym problemem jest ochrona powrotu, bo gdy działa pompa CO i temperatura wody w kotle jest 70 st. to na powrocie będzie z 50 st.
      Ale jak się pompa CO wyłączy i będzie chodziła tylko pompa z podłogówki, to na powrót będzie wracała woda o niskiej temperaturze.

      Co się dzieje z ładowaniem CWU, dlaczego tylko dobrze ładuje, gdy jednocześnie chodzi pompa CO, na to pytanie nie umiem odpowiedzieć.
      Może jakieś zakłócenia wprowadza zawór różnicowy.

      Myślę, że może gdyby Serwis Heiztechnika rzucił okiem na sprawę, to znajdzie przyczynę nieprawidłowego działania instalacji.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74483
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam. Aaa widzisz kolego. Serwis Heiztechnika mówił, żeby zdjąć zawór różnicowy jeśli piec pcha wodę na grzejniki mimo tego, że jest wyłączona pompa CO… tak samo było powiedziane do tych magików co oni tutaj tą instalację robili. Ok jest decyzja… zdejmujemy zawór różnicowy…, przyjechali, grzebią coś tam za tym kotłem.. zdjęli… wróciłem do domu, wchodzę do kotłowni i moim zdaniem, zawór różnicowy, który ja kojarzę ma się dobrze na swoim miejscu czyli nie został zdjęty… Okazuje się, że zdjęli jakiś zaworek ale na tej rurce co się o nią pytałeś gdzie ona idzie do góry, i żebym zwrócił uwagę, że jest do połowy zakręcony. Powiedziałem im to wszystko, że uważam, że jest to ten zielony ( który zaznaczyłeś i wysłałeś mi zdjęcie ) , no to powiedzieli, że się chyba nie znam a oni tak 😀 Co oni zdjęli z tamtej rurki? Bóg raczy wiedzieć.

    • #74484
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam. Aaa widzisz kolego. Serwis Heiztechnika mówił, żeby zdjąć zawór różnicowy jeśli piec pcha wodę na grzejniki mimo tego, że jest wyłączona pompa CO… tak samo było powiedziane do tych magików co oni tutaj tą instalację robili. Ok jest decyzja… zdejmujemy zawór różnicowy…, przyjechali, grzebią coś tam za tym kotłem.. zdjęli… wróciłem do domu, wchodzę do kotłowni i moim zdaniem, zawór różnicowy, który ja kojarzę ma się dobrze na swoim miejscu czyli nie został zdjęty… Okazuje się, że zdjęli jakiś zaworek ale na tej rurce co się o nią pytałeś gdzie ona idzie do góry, i żebym zwrócił uwagę, że jest do połowy zakręcony. Powiedziałem im to wszystko, że uważam, że jest to ten zielony ( który zaznaczyłeś i wysłałeś mi zdjęcie ) , no to powiedzieli, że się chyba nie znam a oni tak 😀 Co oni zdjęli z tamtej rurki? Bóg raczy wiedzieć.

    • #74481
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam Kolego ponownie. Dzisiaj zauważyłem jeszcze inną sytuację. Otóż… chodzi pompa CO i CWU a woda przed pompą CWU jest tylko letnia… za to na podłogówkę idzie gorąca woda… a obiegiem ida tym samym tylko w pewnym momencie się rozchodzą ( rysowałem ). Może jest to spowodowane tym, że temp CWU na sterowniku jest 43 stopnie? bo widocznie musiała pompować ciepłą wodę skoro temperatura taka jest…. ale jak to wszystko steruje tą wodą, że na CWU już gorąca nie idzie a na podłogówkę tak??? może to wina mieszacza jakoś??? Może złe biegi na pompach??? Pompa CWU jest ustawiona ( bez priorytetu- zmienić na priorytet? ). Może w ustawieniach jeszcze coś? podeślę fotki. Spójrz na ustawienia mieszacza na sterowniku… zdj ( sterownik 2 ).

    • #74482
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam Kolego ponownie. Dzisiaj zauważyłem jeszcze inną sytuację. Otóż… chodzi pompa CO i CWU a woda przed pompą CWU jest tylko letnia… za to na podłogówkę idzie gorąca woda… a obiegiem ida tym samym tylko w pewnym momencie się rozchodzą ( rysowałem ). Może jest to spowodowane tym, że temp CWU na sterowniku jest 43 stopnie? bo widocznie musiała pompować ciepłą wodę skoro temperatura taka jest…. ale jak to wszystko steruje tą wodą, że na CWU już gorąca nie idzie a na podłogówkę tak??? może to wina mieszacza jakoś??? Może złe biegi na pompach??? Pompa CWU jest ustawiona ( bez priorytetu- zmienić na priorytet? ). Może w ustawieniach jeszcze coś? podeślę fotki. Spójrz na ustawienia mieszacza na sterowniku… zdj ( sterownik 2 ).

    • #74480
      Robert Robert
      Uczestnik
    • #74478
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      1. Jeżeli włączysz priorytet przy ładowaniu CWU, wtedy inne pompy zostają zatrzymane. Spróbuj. Zobacz jak teraz będzie się lądowało CWU.
      2. Piszesz że na podłogówkę idzie gorąca woda. Rozumiem że przed mieszaczem.
      3. Na drugim zdjęciu pokazane są z prawej strony temperatury zadana (40) i aktualna (20) mieszacza nr 1.
      Czy to 20 to temperatura jaka idzie za mieszaczem podłogówki.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74479
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      1. Jeżeli włączysz priorytet przy ładowaniu CWU, wtedy inne pompy zostają zatrzymane. Spróbuj. Zobacz jak teraz będzie się lądowało CWU.
      2. Piszesz że na podłogówkę idzie gorąca woda. Rozumiem że przed mieszaczem.
      3. Na drugim zdjęciu pokazane są z prawej strony temperatury zadana (40) i aktualna (20) mieszacza nr 1.
      Czy to 20 to temperatura jaka idzie za mieszaczem podłogówki.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74475
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dokładnie tak… do mieszacza dochodzi gorąca… a na sterowniku te 20 stopni to nie wiem… bo skoro tam sa ręczne ustawienia na mieszaczu to dałoby się z komputerka sterowac? ok tylko czemu na podłogówke idzie gorąca woda a na CWU nie? skoro jedna rura idą a rozchodzą sie potem dopiero? aaa i jedno sprostowanie… udało mi sie dostać bardziej za piec… i ta rurka co jest za piecem co pytałes dokąd ona idzie do góry ( ta co ma do połowy przymknięty zawor ) ona idzie do układu CO… na dole wchodzi w powrót a u góry w układ CO… Napisałem dzisiaj do tego montera co mi to ogrzewanie robił, że mieli zdjąć zawór różnicowy a on jest… to mi odpisał tak : ( założony zawór termostatyczny odcinający podmieszanie ). Więc nie wiem o co juz z tym chodzi :/

    • #74476
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dokładnie tak… do mieszacza dochodzi gorąca… a na sterowniku te 20 stopni to nie wiem… bo skoro tam sa ręczne ustawienia na mieszaczu to dałoby się z komputerka sterowac? ok tylko czemu na podłogówke idzie gorąca woda a na CWU nie? skoro jedna rura idą a rozchodzą sie potem dopiero? aaa i jedno sprostowanie… udało mi sie dostać bardziej za piec… i ta rurka co jest za piecem co pytałes dokąd ona idzie do góry ( ta co ma do połowy przymknięty zawor ) ona idzie do układu CO… na dole wchodzi w powrót a u góry w układ CO… Napisałem dzisiaj do tego montera co mi to ogrzewanie robił, że mieli zdjąć zawór różnicowy a on jest… to mi odpisał tak : ( założony zawór termostatyczny odcinający podmieszanie ). Więc nie wiem o co juz z tym chodzi :/

    • #74477
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dokładnie tak… do mieszacza dochodzi gorąca… a na sterowniku te 20 stopni to nie wiem… bo skoro tam sa ręczne ustawienia na mieszaczu to dałoby się z komputerka sterowac? ok tylko czemu na podłogówke idzie gorąca woda a na CWU nie? skoro jedna rura idą a rozchodzą sie potem dopiero? aaa i jedno sprostowanie… udało mi sie dostać bardziej za piec… i ta rurka co jest za piecem co pytałes dokąd ona idzie do góry ( ta co ma do połowy przymknięty zawor ) ona idzie do układu CO… na dole wchodzi w powrót a u góry w układ CO… Napisałem dzisiaj do tego montera co mi to ogrzewanie robił, że mieli zdjąć zawór różnicowy a on jest… to mi odpisał tak : ( założony zawór termostatyczny odcinający podmieszanie ). Więc nie wiem o co juz z tym chodzi :/

    • #74472
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ta rurka idzie na dole do powrotu a u góry do układu CO

    • #74473
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ta rurka idzie na dole do powrotu a u góry do układu CO

    • #74474
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ta rurka idzie na dole do powrotu a u góry do układu CO

    • #74470
      Markus
      Uczestnik

      Robson1916, jak oglądam zdjęcie z mieszaczem, to nie widzę nigdzie podłączonego czujnika temperatury.
      Sprawdź jakimś niezależnym termometrem jaka jest temperatura za pompą połogową.
      I druga sprawa czy na tym wyświetlaczu kiedykolwiek było coś innego jak 40 na 20.

      Natomiast zawór różnicowy był traktowany jako zabezpieczenie w przypadku przegrzania kotła, lub braku zasilania i wtedy pompy stoją.
      Stąd Twoi instalatorzy chyba go zostawili.

      Czy ustawiłes CWU na priorytet. Są jakieś zmiany?

    • #74471
      Markus
      Uczestnik

      Robson1916, jak oglądam zdjęcie z mieszaczem, to nie widzę nigdzie podłączonego czujnika temperatury.
      Sprawdź jakimś niezależnym termometrem jaka jest temperatura za pompą połogową.
      I druga sprawa czy na tym wyświetlaczu kiedykolwiek było coś innego jak 40 na 20.

      Natomiast zawór różnicowy był traktowany jako zabezpieczenie w przypadku przegrzania kotła, lub braku zasilania i wtedy pompy stoją.
      Stąd Twoi instalatorzy chyba go zostawili.

      Czy ustawiłes CWU na priorytet. Są jakieś zmiany?

    • #74468
      Robert Robert
      Uczestnik

      Lecz przez ten zawor roznicowy mam cielawe grzejniki w pokojach nawet jak pompa CO nie chodzi… Nie nie zmienialem… Zaraz skocze i zmienię i zobaczymy, tylko ciekawe czeho sie spodziewac przy zmianie na priorytet? Bo np w lato… Kiedy bym chcial podgrac wode uzytkowa to wtedy pojdzie i na grzejniki mimo iz pompa nie bedzie chodzic:/

    • #74469
      Robert Robert
      Uczestnik

      Lecz przez ten zawor roznicowy mam cielawe grzejniki w pokojach nawet jak pompa CO nie chodzi… Nie nie zmienialem… Zaraz skocze i zmienię i zobaczymy, tylko ciekawe czeho sie spodziewac przy zmianie na priorytet? Bo np w lato… Kiedy bym chcial podgrac wode uzytkowa to wtedy pojdzie i na grzejniki mimo iz pompa nie bedzie chodzic:/

    • #74466
      Markus
      Uczestnik

      Kwestia zaworu różnicowego, to inny temat. Pewnie trzeba będzie go wyciąć, ale ja bym to połączył z ewentualną przebudową instalacji. Latem na razie bym się teraz nie przejmował.

      A jak odpowiedzi na inne pytania

    • #74467
      Markus
      Uczestnik

      Kwestia zaworu różnicowego, to inny temat. Pewnie trzeba będzie go wyciąć, ale ja bym to połączył z ewentualną przebudową instalacji. Latem na razie bym się teraz nie przejmował.

      A jak odpowiedzi na inne pytania

    • #74465
      Robert Robert
      Uczestnik

      Obecnie, nie mam zbytnio czym sprawdzić temp za pompa od podlogówki ale na oko cos koło 30 stopni, nie więcej. Spojrzalem w ustawienia mieszacza 1, i jest tam sterowanie pogodowe ustawione i temp zadanej zmienić nie mogę. Nie wiem w czym jest rzecz… Bo pracował kocioł i postanowiłem dać mu cynk termostatem pokojowym ze w pokoju temp jest ok i obnizylem na nim poprostu temp… Zapodal znak do kotla, ze nie chce juz na grzejniki podawania i wyłączył pompę CO… Na piecu temo 58 stopni wiec do zadanej (70) jeszcze troche, wiec pracuje dalej, co ciekawe pompa od CWU pracuje i jest w niej woda gorąca. Tak pomyślałem wtedy, że ona może sobie rady nie daje wyciągnąć z kotla sama wodę gorącą, dopiero gdy ruszy pompa CO i ona pociagnie gorącą wode z kotła to ta od CWU też lapie i juz pracuje z wodą gorącą, nawet po wyłączeniu pompy CO.

    • #74464
      Markus
      Uczestnik

      Pogodówka i termostat pokojowy, to dwie odrębne sprawy. Termostat pogodowy w Twoim przypadku wyłącza pompę CO i tyle.

      Natomiast czujnik pogodowy przekazuje do sterownika kotła informacje o temperaturze na zewnątrz, a sterownik odpowiednio przez siłownik ustawia mieszacz. U ciebie nie ma siłownika na mieszaczu. No i chyba nie ma podłączonego czujnika za pompą podłogówki, aby przekazywać informacje o aktualnie podawanej temperaturze na podłogę.

    • #74463
      Robert Robert
      Uczestnik

      Czyli jak mniemam ta opcja mieszacza 1 nie jest w moim wypadku potrzebna bo i tak to nic nie zmienia…??? Szczerze to ja już sie zgubilem w tym wszystkim , czemu Cwu samo nie grzeje a z pompa CO tak… Itp;/

    • #74462
      Markus
      Uczestnik

      I tu mam pomysł. Chyba jest coś nie tak z podłączeniami powrotów.
      Trzeba sprawdzić, gdzie idzie powrót z obiegu CWU.
      Może nie wchodzi bezpośrednio do kotła, tylko plącze się w obiegu CO.

    • #74461
      Robert Robert
      Uczestnik

      Wskoczę rano do kotłowni i wybadam dokładnie. Już dzisiaj nie bede tam chodził i do tego zawracał Ci głowy. I tak duuuzo mi już pomogłeś. Jutro odezwe się jak wybadam gdzie ten powrot idzie i zdj zrobię w miarę możliwości….

    • #74460
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Ciekawi mnie co sterownik zrobi jak ustawisz tryb lato czyli grzanie jedynie CWU latem bez CO
      😉

      Na moje oko – choć może zbyt daleko idące wnioski – za d…. bierz hydraulika niech Ci przynajmniej wytłumaczy
      Tu Serwis kotła nic nie pomoże oni musza tez wiedzieć co gdzie jest podłączone żeby coś podpowiedzieć a na moje oko jest mały galimatias albo potrzebne wyjaśnienie tego co robił choćby telefonicznie pogadaj z chłopem bo wiem ze oni nie bardzo chcą za free wracać do tematu. A rozmowa telefoniczna nie będzie go nic kosztować

    • #74459
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam Kolego ponownie, Wiesz nie wiem co sterownik wtedy robi 🙂 Czyli sprobować ustawić go w tryb lato? i zobaczyć czy będzie grzał CWU bez tej pompy CO tak? Wracając do wcześniejszych rzeczy… U mnie przestawienie pompy CWU na Priorytet spowodowało, to że termostat pokojowy daje cynk, że potrzebuje wody na grzejniki i próbuje uruchomić pompę CO lecz ona się nie uruchamia bo jest priorytet na pompie CWU i tylko ona pompuje a wody nie ogrzewa… wychłodzi jedynie szybko Kocioł a woda na sterowniku pokazuje 33 stopnie i na zegarze tak samo, a w pomieszczeniach zimno 🙂 bo pompa CO nie pompuje na grzejniki. Niżej podsyłam zdjęcia gdzie schodzą się wszytkie powroty razem z CWU. Dochodzą jedną rurą do ( zaworu temperaturowego? ) który jest bezpośrednio podłączony do kotła… do tego zaworu od góry wchodzi jeszcze ta rurka miedziana z tym zaworem zamkniętym do połowy 🙂 zdjęcie tej rurki też podeślę, choć wczesniej też było wrzucane 🙂

    • #74458
      Robert Robert
      Uczestnik
    • #74457
      Markus
      Uczestnik

      No to się chyba wyjaśniło.

      Na powrocie do kotła jest zamontowany temperaturowy zawór ATV, którego zadaniem jest zabezpieczenie kotła przed powrotem wody o zbyt niskiej temperaturze.

      I teraz, jak nie chodzi pompa CO, która tłoczy gorącą wodę, a tylko podłogówka, która za mieszaczem ma obniżoną temperaturę,
      oraz dodatkowo włączy się pompa CWU, która jak zacznie tłoczyć wodę, to też na początku pcha wodę z wychłodzonego zasobnika,
      to na powrocie do kotła mielibyśmy zimną wodę. Stąd zawór przyblokowuje przepływ zimnego czynnika i pobiera więcej z tej rurki pionowej.

      Czyli to przepływ przez te rurkę pionową ma wpływ na zachowanie tego zaworu.
      Trzeba by się przypatrzeć skąd brana jest woda (piszesz że letnia). Co wymusza w tej rurze przepływ wody.
      Zobacz jaka jest jej temperatura, gdy chodzi pompa CO i gdy jest wyłączona.
      No i można po eksperymentować z tym zaworem ręcznym który, jest częściowo zamknięty.

      No i możesz uzupełnić swój schemat instalacji.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74456
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ta rurka jest połączone zasilanie CO i powroty… To może być tak, że kiedy pompa CO przepycha gorącą wodę to troche doplywa do powrotu, żeby za zimna nie wchodziła do kotła na powrocie tak?

    • #74455
      Markus
      Uczestnik

      Na powrocie do kotła jest zamontowany temperaturowy zawór ATV, którego zadaniem jest zabezpieczenie kotła przed powrotem wody o zbyt niskiej temperaturze.

      Ten zawór próbuje ustalić temperaturę na powrocie do kotła na poziome 50st.
      I teraz gdy pracuje pompa CO to pcha od góry gorącą wode, a wtedy od strony CWU wlot jest otwarty.
      Jak nie pracuje pompa CO to ta rurka prawdopodobnie jest chłodna i zawór od strony CWU jest przymknięty.

      Tak jak wcześniej pisałem, coś blokowało przepływ przez zasobnik CWU.
      Można też spróbować zmniejszyć wydajność pompy CWU.

    • #74454
      Robert Robert
      Uczestnik

      No cos blokuje skoro bez pompy CO pompa CWU nie ma gorącej wody…nie wiem co mozna by zrobic… Predkośc pompy zmienilem na l. Czyli najwolniejszy program gdzie pompa pracuje z jednakowa predkoscia… Bo inne biegi na dole pompy to jakos ogarniają że dostosowują predkość do tego ile akurat tej cieplej wody potrzebuja;/ hmm… Mozna sprobować odkręcic ten zawor calkiem( ten co pcha wodę z CO do powrotu) , ,wybrac inny bieg pompy CWU???

    • #74453
      Markus
      Uczestnik

      Ten zawór blokuje, bo otwiera się na maksymalny pobór gorącej wody. A jej nie ma, bo stoi pompa CO. Sprawdź w obu przypadkach temperature pionowej rurki.

    • #74452
      Robert Robert
      Uczestnik

      Hmm czyli sprawdzić jak ciepla jest podczas gdy pracuje pompa CO i gdy nie pracuje tak?

    • #74451
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego czyli jak myślę to tak… pompa od podłogówki ciągnie wodę… woda dochodzi do mieszacza przed pompą podłogówki i mieszacz dobiera wodę z powrotu aby nie puścic gorącej wody na podłogę… i wtedy przez pompę przechodzi woda np 25 stopni…. i taka też idzie na powrót albo i chłodniejsza… dalej powrotem dochodzi do tego zaworu ATV i gdy pompa CO nie chodzi i wody gorącej do tego zaworu nie podaje to do pieca wpada powiedzmy te 25 stopni…. i wychładza kocioł tak? dobrze zrozumiałem? Kiedy pracuje pompa CWU to woda nie zdąży się podgrzać w tym kotle i pompa CWU wyciąga juz nie gorącą tak? tylko przy wyjściu wody z kotła rurka jest gorąca ( ale zaraz przy kotle ) a na tym trójniku co rozchodzi się na CO i CWU jest już letnia:/ dlatego nie kumam całej tej instalacji :/

    • #74450
      Robert Robert
      Uczestnik

      schemat.jpg

      Tak mniej więcej wygląda schemat tej instalacji 😀 jak wiedziałem tak narysowałem haha 😀

    • #74449
      Markus
      Uczestnik

      Po części dobrze, jeśli chodzi o podlogowke.
      Tak jak wcześniej pisałem. Praca kotla jest niezależna od tego czy pracuje pompa CWU czy CO. Kocioł pracuje powiedzmy w zakresie 55-70. Praca każdej z pomp schladza kocioł. Jak spadnie temperatura kotla do 55 to się włączy. Jak osiągnie 70 – to się wyłączy.
      I teraz wracamy do zaworu ATV. Kiedy pracuje pompa CO to na powrocie (do końca nie widzę gdzie jest od góry polaczona pionowa rurka, która wchodzi do ATV) płynie w miarę gorąca woda. I wtedy zawór ATV puszcza wodę od strony CWU, czyli pompa CWU przepompowuje gorąca wodę przez zasobnik.
      Natomiast jeśli pompa CO zostaje wyłączona przez termostat pokojowy, to tą rurka nie płynie gorąca woda. I w związku z tym że na wyjściu z zaworu ATV w kierunku kotla nie płynie gorąca woda, zawór przymyka wlot wody od strony CWU. No i mimo że pompa CWU pracuje, to woda płynie bardzo WOLNO, bo jest wylot jest przymkniety na zaworze ATV. I tak dopóki nie ruszy pompa CO.
      Tak jak pisałem możesz zmniejszyc wydajność pompy CWU. I odkręcić też w połowie skrecony zawór na rurce. Ale wszystko próbuj po kolei.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #74448
      Robert Robert
      Uczestnik

      P_20180123_200243.jpg

    • #74447
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tutaj na tym zdj ta miedziana rurka po prawej kolo zegara temperatury to wlasnie ta co do ATV idzie. Ona tam z tylu jest podlaczona do tej grubej rurki przy zegarze. Hm to moze byc wina tego zaworku co przymkniety w polowie na tej rurce? Ale gdy pompa CO nie chodzi to on by podal cieplą wodę gdyby byl odkręcony?

    • #74446
      Markus
      Uczestnik

      No nie za bardzo. Jeżeli pompa nie jest włączona, to woda gorąca przemieszcza się grawitacyjnie do góry, poprzez zawór różnicowy.
      A tu rurka idzie w dół i to z bardzo małą średnicą.

      Ja mam u siebie podobne rozwiązanie, też taką rurę pionową, którą wpompowywana jest gorąca woda na powrót, ale ma swoją pompę tzw. kotłową, która załącza się gdy temperatura powrotu kotła spada poniżej 50-55 stopni.

      Na razie sprawdź zewnętrznym termometrem, jak działa cały układ.
      Jaka jest temperatura powrotu jak nie działa pompa CO, jak jest temperatura wody zasilającej CWU w sytuacji gdy pompa CO stoi.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #74445
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli instalacja ma być sterowana jakkolwiek (pompa, termostat itp) to nie stosuje się zaworu różnicowego. Albo sterowanie albo praca jak sobie instalacja chce. Zabezpieczeniem kotła powinno być naczynie nad kotłem (lub w najwyższym punkcie instalacji) lub układ schładzający.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74444
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dokladnie. Ktoś od was mowił, żeby zdjąć zawór różnicowy…no i takie bylo postanowienie, monterzy calej tej instalacji byli i mieli go zdjąć, ale jak widac na zdj powyzej on jest. Dzieki niemu mam cieple grzejniki nawet gdy tego nie chce. A co zrobić z tym zaworem ATV przy powrocie do kotla? Bo jak ustalil kolega Markus , ze to on wplywa na to, że pompa CWU pompuje chlodną wodę i zasobnika nie podgrzewa. Co ciekawe gdy pompa CO pracuje to woda jest podgrzewana. Wiec jest tak… Kiedy grzeją sie grzejniki to i CWU sie nagrzeje, a gdy grzejniki nie grzeją sie to nie chodzi pompa CO i woda w CWU za chiny sie nie ogrzeje, pompa CWU tylko szybko wystudzi kocioł.

    • #74443
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ps. Naczynie ( to zabezpieczenie ) jest… Ale co ciekawe stoi ono na podlodze… Obok kotła.

    • #74442
      Markus
      Uczestnik

      Zawór ATV ma za zadanie chronić powrót do kotła przed woda o niskiej temperaturze.
      Czy spełnia swoją role czy nie, warto by sprawdzić zewnętrznym czujnikiem temperatury.
      Robson1916 czy zmniejszyłeś do min moc pompy CWU, i czy odkręciłeś na max ten zawór ręczny na pionowej rurce.

      A instalacja chyba do przeróbki po sezonie, ale instalator z głową – najpierw projekt – potem realizacja. Nie odwrotnie.

    • #74441
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tego zaworu nie odkrecalem…( zaraz to zrobię ). Pompę CWU przestawilem na bieg ( l ). Nie wiem czy ten najlepiej… Bo są jeszcze w dolnej czesci biegi. A co bys przerobil w tej instalacji?

    • #74440
      Markus
      Uczestnik

      Nie jestem instalatorem, mogę tylko powiedzieć jak jest to wykonane u mnie. Z tym, że ja mam tylko na grzejniki. U Ciebie są grzejniki i podłogówka.

      Pompa CO jest za mieszaczem (MIX 1 – zawór 3D z siłownikiem). Na grzejniki idzie woda o temperaturze ustalonej przez sterownik na podstawie czujnika temperatury zewnętrznej. Tu oczywiście wybiera się krzywą grzewczą, a temperatura wody idącej na grzejniki ostatnio wymosiła 41 stopni, wiosną czy jesienią np 30 stopni. Termostat pokojowy nie wyłącza pompy CO, tylko obniża temperaturę na mieszaczu, jak zauważy ze w domu jest ciepło.
      Zamiast Twojej rurki zakończonej zaworem ATV, mam rurę z pompą Kotłową, która włącza się jak temperatura powrotu jest za niska (poniżej 55 stopni) .
      Jest oczywiście pompa CWU.
      Jest naczynie wzbiorcze na strychu oraz dodatkowo naczynie wzbiorcze przeponowe przy zasobniku CWU (nie pokazane na moim schemacie).
      Kocioł pracuje w okolicy 75 -78 stopni z histerezą 15st.

      Na stronie Heiztechnika można znaleźć przykładowe schematy w różnych konfiguracjach.
      Także Twój instalator powinien wybrać któreś z rozwiązań najbardziej pasujących do Twojej instalacji.

      A poniżej schemat mojej instalacji ( wzięty z Econeta, ale trochę przerobiony, temperatury są z lata, kiedy grzał tylko CWU ).
      Schemat wydaje się prosty, ale u mnie w kotłowni też jest plątanina rur po starej grawitacyjnej instalacji.

      Pozdrawiam

      Markus

      Attachments:
    • #74439
      Robert Robert
      Uczestnik

      Otworzylem u siebie ten zawor co byl przykrecony… I gdy pompa CO pracuje to woda gorąca dochodzi do tego ATV i do kotla wchodzi woda sporo cieplejsza, niz z powrotów, nie wiem dokladnie jaka tam temperatura jest bo nie mam czym sprawdzić tak naprawde… Nie wiem tez dokladnie jaki bieg na tej pompie CWU ustawić… Bo pracowala pompa CO i CWU a do pompy CWU nie doplywala goraca woda, a gdy dalem jej najwiekszy bieg to zaraz pociągnela gorącą wode… Ale kocioł momentalnie wychladzalo…

    • #74438
      Markus
      Uczestnik

      A może pompa CO pracuje ze zbyt dużą wydajnością. Spróbuj zmniejszyć jej wydajność i sprawdzić czy wtedy CWU na malej mocy nie pociągnie wody z kotła.

    • #74437
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ale wydajność zmienic tzn na niższy bieg dać tak? To chodziła jakby na najniższym tylko nie wiem czy na wlasciwym niskim biegu pracuje. I jak pracowala na tym najnizszym to nie ciagnela tej cieplej wody mimo ze pompa od CO pracowala, dalem jej na wyzszy to dopiero przeciagnela…

    • #74436
      Markus
      Uczestnik

      Ustaw pompę CO na najniższy bieg.
      Wróć do częściowo przykreconego zaworu ręcznego na rurce pionowej. I teraz zobacz na którym biegu pompy CWU pociągnie ciepła wodę.

    • #74435
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tylko nie wiem kolego na ktorym najwolniejszym tym biegu ja ustawić. Bo na ktoryms tam zdjeciu widac ze ta pompa ma rozne biegi, z tego co wyczytalem to gorne biegi ( l, ll , lll ) to podobno pompa dziala ze stała predkoscia a na dolnych biegach ( sa 4 kwadraciki jakby ) i na tych to jakos ona sobie predkosc dostosowuje do zapotrzebowania…

    • #74434
      Markus
      Uczestnik

      Musisz poprobowac. Spróbuj ustawić w pompie CO bieg I, lub z najmniejszym trójkątem.
      Wszystko zależy od zapotrzebowania domu. Czy do wszystkich grzejników dochodzi gorąca woda.
      I patrz jednocześnie czy pompa CWU daje radę.

    • #74433
      Robert Robert
      Uczestnik

      Na pompie CO aktualnie jest ustawiony 2 trojkacik, nie ten najmniejszy tylko o jeden wiekszy… I wode wypycha do wszystkich, choć np na korytarzu grzejnik jest juz gorący a w pokoju zaraz obok jeszcze zimny, ale to chyba z tego ze bardziej odlegle grzejniki od pieca to są… Zauwazylem ze strasznie szybko sie wychladza kocioł… Zanim termostat poda ze chce ciepls na grzejniki to on w miedzy czasie ze 3 lub 2 razy sie grzeje… To chyba wina CWU bo przeciaga przez niego i wychladza, no lecz wody samo nie grzeje…

    • #74432
      Markus
      Uczestnik

      Nie wiem jakie masz grzejniki, ja mam żeliwne. Mój instalator doradził mi, aby nie wstrzymywać pompy CO, bo te grzejniki mają dużą bezwładność. Tylko obniżać temperaturę. Ale trzeba mieć mieszacz, który ustawia temperaturę wody krążącej w grzejnikach.
      Wracając do Twojej instalacji, to chyba nie CWU tak schładza kocioł, gdyby odbierało ciepło, to woda w zasobniku byłaby gorąca.

      Po zmianach wynikających z przeważenia, jakie jest spalanie dobowe.
      I druga sprawa jak długo kocioł pracuje, jakie są przerwy, ile razy rozpala się w ciągu doby.

    • #74431
      Robert Robert
      Uczestnik

      Wiesz ciezko mi na oko powiedzieć jakie jest spalanie dobowe( czy w licznikach serwisowych komputer pokaże rzeczywista ilość spalonego paliwa? Muszę sobie zapisać ile mial rozpaleń itp i po dobie zobaczyć jak to wychodzi. Hmm to co by go tak wychładzało? Podlogówka?

    • #74430
      Markus
      Uczestnik

      Możesz sprawdzić spalanie tak jak z paliwem w samochodzie.

      Wsyp pellet do zasobnika do pełna, albo do określonego miejsca. I za dobę zasyp ponownie do tego miejsca.
      Wtedy będziesz wiedział ile spalił przez dobę.

    • #74429
      Robert Robert
      Uczestnik

      no tak będę musiał zrobić.. tyle, że u mnie nie wybiera równo piec tego pelletu no ale jakos sobie poradzę 😀 mam nadzieje 🙂

    • #74428
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Pomysł Patrola jest spoko
      Jak masz pusty zbiornik czy tak jakieś minimum
      rysujesz kreskę i piszesz 1
      potem wsypujesz jeden worek i znowu kreska i piszesz 2
      i tak aż do pełna

      Powstanie skala i będziesz mógł co dziennie sprawdzić ile poszło worków

      Dodatkowo też fajnie jest sprawdzić na którym procencie zabraknie paliwa sypiesz do pełna i ustawiasz na 100% i puszczasz kocioł żeby chodził tak długi aż zabraknie wtedy wiesz na ile dni na przyszłość możesz dokładnie sobie pozwolić nie uzupełniać zbiornika z paliwem

    • #74427
      Robert Robert
      Uczestnik

      Wlasnie zrobię, tak kiedy bedzie zasyp pusty… Wtedy pozapisuje tam sobie… Bo inaczej to nie bardzo sprawdzic. Teraz patrzac na zasobnik to jeszcze ze dwa dni powinien popracować czyli na 5 dni…;/ oczywiscie nie wybiera do konca tylko troszke zostaje…

    • #74426
      Robert Robert
      Uczestnik

      Moje wnioski takie małe : po zmianie ustawienia pompy CWU i CO na biegi te najniższe ( trójkąciki ) pompa CWU zaciąga wodę cieplejszą i temp CWU jest 41 stopni. Zmieniłem delikatnie ustawienia mieszacza przed pompą Podłogówki aby podawała troszkę cieplejsza wodę na podłogę.. może to to pomogło troszkę??? bez pracy pompy CO. to wciąż za mało… a spali to chyba jeszcze więcej jak poprzednio i 5 dni nie wytrzyma zasyp. Jest problem w szybkim wychładzaniu kotła co wiąże się z częstszym rozpalaniem. zapisałem sobie dane o 15.30. i od 15.30 do 19.20 rozpalił się 4 razy, według komputera spalił 11 kg paliwa, ale nie wiem jak to jest ze zgodnością danych komputera a z rzeczywistością, w Przeciągu nie całych 10 minut wychłodził się kocioł z 63 stopni na 55 ;/ ( też chyba sporo ). Niby to 4 razy… nie wiem czy to dużo czy nie. Zmieniłem miejsce ustawienia termostatu pokojowego w miejsce takie, żeby nie załączał często pompy CO bo w domu za gorąco było.

    • #74425
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ps. na takiej wydajności jaka wyszła mi z przeważenia i obliczeń Markusa komputerek pokazuje, przy 100 % płomienia i na 100 % mocy 19 kw, a nie powinien na 20 pracować? czy to jest ok?

    • #74424
      Robert Robert
      Uczestnik

      hmmm Zasyp myślę, że pociągnie 3 dni, może troszkę więcej :/ czyli by było 50 kg na dobe? ;O

    • #74423
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam Kolego Markus. Chyba odkryłem w czym może być problem z tym grzaniem CWU, ze sporym spalaniem. Jutro podesle szczegóły i ocenisz czy to może byc to;)

    • #74422
      Robert Robert
      Uczestnik

      Więc jest tak: na zdjęciu zaznaczyłem zawór ( zwrotny ? ) za pompą CO i zaraz za nim zawór ( kulowy ? ). Otóż: wskoczyłem do Kotłowni, łapie za rurkę przy pompie CWU i woda jest letnia.. czyli tak jak było… i tak mnie zainteresował zawór kulowy za Pompą CO, mówię zakręce go… i co się okazało? wtedy pompa CWU zaczęła pompować gorącą wodę… za 10 minut odkręciłem ten zawór kulowy i po 5 minutach pompa znowu letnią wodę pompuje i wychładza kocioł, stuknąłem kluczem w ten zawór zaraz za pompą CO ten ( zwrotny? ) i pompa za kilka chwil zaczęła pompować gorącą wodę… czyli wnioski takie jakby się przycinał ten zawór…, udało mi się sciągnąć mojego instalatora ( nareszcie ) i ustaliłem, że będą zakładać nowy ten zawór za pompą CO , zdejmować zawór różnicowy, i zakładać zawór 4d z siłownikiem i sterowaniem pogodowym. Co do spalania to zainteresował mnie huk w tej komorze co wyjscie na komin jest… i według mnie jest zaaaaaa mocny ciąg kominowy… sprawdził instalator i przyznał rację, że może wyciągać sporo ciepła z kotła ( w kominie jest ten miarownik ciągu kominowego , przyciął się czy co? ) będa przeróbki… w poniedziałek 😀 pozniej dam znać jak wszystko smiga.. 🙂 Pozdrawiam

    • #74421
      Robert Robert
      Uczestnik

      zawory.jpg

    • #74420
      Markus
      Uczestnik

      No to fajnie, że pojawił się instalator. A instalacja mieszacza z siłownikiem i pogodówką to bardzo dobry pomysł.

      Tylko dobrze niech zostanie przemyślana ochrona powrotu.

      Można instalacje oprzeć o zawór 3D i dodatkową pompę kotłową, albo o zawór 4D.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74419
      Robert Robert
      Uczestnik

      tzn na powrót założyć zawór 3d a zdjąć ten ATV?

    • #74418
      Markus
      Uczestnik

      Zawór 3D lub 4D instalujemy po stronie zasilania, a nie powrotu.
      Podobnie jak masz zainstalowany mieszacz (wprawdzie bez siłownika) na podłogówkę.

      Jak wrócę z wyjazdu spróbuję naszkicować jakbym to widział, ale musi to zweryfikować Twój instalator.
      Musi być do tego przekonany, a nie, że zrobi, a potem powie „a nie mówiłem”

    • #74417
      Robert Robert
      Uczestnik

      aaaa poprostu zle zrozumiałem Twoj wpis 😀 myślałem, że chodzi o to ze jako odpowiednia ochrona powrotu można by to założyc 🙂 no mają przyjechać w poniedziałek lub wtorek i sie dowiem co wymyślili 🙂 druga sprawa czemu jest taki ciąg kominowy skoro jest założona ta ochrona ciągu kominowego? i ustawiona na 20 Hpa chyba 🙂

    • #74416
      Markus
      Uczestnik

      Spróbuj poszperać na forum, wydaje się że może być mniejszy ciąg ustawiony.

    • #74415
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam Kolego. teraz nic nie będę ustawiał na razie 🙂 zobaczymy co fachowcy zrobią 🙂 jesli oczywiscie sie zjawią 🙂 bo akurat tych znając mogą się nie zjawić 😀

    • #74414
      Markus
      Uczestnik

      Na RCK ustawiasz kPa.

    • #74413
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam Ponownie Kolego Markus. Rozumiesz był ten instalator, instalację przerobili, zawór 4d założyli i jest tak… nie grzeje mi tej wody CWU:/ nie wiem w czym polega problem… ponieważ… po założeniu zaworu 4d ( samego bez siłownika ) piec ładnie pracował… wodę grzał ponieważ ustawiony został na ( 8 w skali od 0 do 10 ), wtedy woda się grzała, pozniej przyjechał drugi instalator co się niby zna lepiej i podłączył proszę Ciebie siłownik… i teraz jest tak… kiedy termostat pokojowy daje cynk, że potrzebuje ciepłej wody… siłownik go tam sobie otwiera wedle potrzeb, które wyliczył z pogody… i wtedy CWU też się grzeje. Lecz kiedy termostat pokojowy zapoda, że juz w pomieszczeniach ciepło i juz nie potrzebuje grzania to wyłącza się pompa od CO a siłownik się zamyka na 0 i wtedy CWU nie grzeje a wychładza wodę bardziej;/ nie kumam tej zależności… czy zawór 4d powinien się zamykać do końca? czy nie? Wydaje się,że jest dobrze założony… poniżej podeślę narysowany schemat mniej więcej jak to wygląda…

    • #74412
      Robert Robert
      Uczestnik
      Attachments:
    • #74411
      Markus
      Uczestnik

      Witam
      Rozumiem że na kaloryfery nie idzie już max kotla, ale woda o jakieś temperaturze wynikającej z wybranej krzywej grzewczej i temperatury z czujnika pogodowego.
      Po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniach, termostat daje sygnał i wyłącza sterownik pompę CO.
      A może spróbujesz trochę inny model.
      Zmień sposób reakcji na osiągnięcie temperatury w pomieszczeniach. Nie wyłączaj pomp, tylko obniż temperaturę na mieszaczu. O ile.? To musisz doświadczenie ustalić.
      Przy ciągłej pracy pompy pewnie będziesz mógł obniżyć i moc pompy i temperaturę na mieszaczu.
      Ja mam tak ustawione. Mam wprawdzie zawór 3D, ale pompa chodzi na min cały czas, a pogodowka wyznacza temperaturę na mieszaczu i jest ona dodatkowo korygowania (obniżana) przez termostat pokojowy.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #74410
      Patrol
      Uczestnik

      Rysunek jest zły – powrót z zasobnika cwu powinien być wpięty między kotłem, a powrotem z zaworu 4D na kocioł, tym samym tam gdzie teraz wchodzi powrót z zasobnika cwu powinien znaleźć się powrót z c.o.
      Pytanie jak są zamontowane pompy, jak zasilone (podłączone do sterownika) – interesuje nas 'prawy’ obieg zasilania (tj. czarny, niebieski i zielony) – no i teraz się dokładne fotki przydadzą.

    • #74409
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ja tak narysowałem poprostu kolego:) tam powroty wszystkie ida jedna rurą… ta żółta kreska co na zasobniku CWU ją widać to ona nie jest bezpośrednio w zasobnik tylko za zasobnikiem idzie i jest to rura w którą schodza sie wszystkie powroty 🙂

    • #74408
      Robert Robert
      Uczestnik

      PS. Kolego Patrol, jak dobrze rozumiem to mówisz, że powrót z CWU powinien być oddzielnie jak powroty z CO i podłogi np? i powinien byc wpięty miedzy zaworem 4d a kotłem tak?

    • #74407
      Patrol
      Uczestnik

      Powrót z cwu nie przez mieszacz (co teraz sugeruje rysunek) tylko bezpośrednio na kocioł. No i pytanie co ogranicza temp. na podłogówkę? Rys. do uzupełnienia /poprawy, bo inaczej będziemy błądzić.

    • #74406
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tak mam powpinane, wszystkie powroty idą do zaworu 4d. Czy to moze byc problem, że nie podgrzewa CWU kiedy zawor 4d jest zamkniety na CO? Bo kiedy jest zamkniety to woda z kotla wali w powrot od razu… Temp na podlogowke jest zmiejszana przez mieszacz przed pompa na podloge dobierajac wody z powrotu.

    • #74405
      Robert Robert
      Uczestnik

      Patrol kolego, jak dobrze pamietam, instalator powpinal pompy tak: pompa od podlogowki jest wpieta teraz tam co było CO, CWU jest tak jak bylo pod.CWU , a pompa CO ( instalator dowiedzial sie ze podlaczeniem pompy CO bedzie jakis wiatraczek ( obrazek na sterowniku ) i tak wlasnie jest… Ja nie rozumiem zaleznosci ze gdy zawor 4d zamyka sie na 0 to piec nie grzeje CWU, a kiedy jest otwarty to tak, a przeciez zasilenie do CWU nie biegnie przez zawor 4d;/

    • #74404
      Robert Robert
      Uczestnik

      I jeszcze jedno pytanko dotyczace podajnika. Chodzi mi o podajnik nr 2, ten w palniku z takim hakiem ktory gdy pracuje to sie obraca wypychajac pellet na palnik,otoz podczas jego pracy jest głośno, coś rzęzi czy trzeszczy… Nie wiem łozysko jakies? Kiedy chodzi podajnik 1 ten z zasypu to go prawie nie slychac tylko silniczek delikatnie. Z podajnika nr 2 to jak tylko drzwi od kotlowni uchyle to slysze jakby tam już żywot swoj konczyl, jest to na gwarancji czy cos?

    • #74403
      Markus
      Uczestnik

      U mnie też podajnik nr 2 chodzi wyraźnie głośniej (nieprzyjemnie dla ucha), w porównaniu z pierwszym.

      Natomiast jeśli chodzi o grzanie lub brak grzania CWU przy wyłączonej pompie CO, to nie wchodząc w temat podłączenia powrotów do czy za 4D, Robson1916, czy myślałeś nad zmianą reakcji sterownika na sygnał z termostatu pokojowego. Zamiast wyłączać pompę CO, obniżać temperaturę na mieszaczu na grzejniki. Wtedy zniknął by problem grzania CWU, bo pompa CO chodziła by cały czas na mniejszym biegu.

    • #74402
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego Markus, myślalem, tylko jak to zrobic? W ustawieniach mieszacza 1 ustawic wylaczenie pompy od termostatu na nie? I dalej co? I czy jesli obnize temp a pompa bedzie i tak chodzic to jakas wode na grzejniki pchnie tak? Nie beda cieple?

    • #74401
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ustawilem aby nie wylaczal pompy od termostatu i pomniejsza temp o 10 stopni, ale nawet jak i zawor 4d otwarty zostanie na np 2 to tej wody i tak nie grzeje;/

    • #74400
      Markus
      Uczestnik

      W ustawieniach mieszacza masz parametr :
      Obniżenie temperatury zadanej obiegu przy rozwartym styku termostatu – i tu podajesz o ile stopni obniżyć temperaturę w stosunku do tego co wyliczy pogodówka.

      Natomiast w ustawieniach serwisowych mieszacza masz:
      Wyłączenie pompy mieszacza od termostatu – i tu ustawiasz wyłączony

      To jest inna filozofia grzania. Grzejniki nie są gorące, a potem chłodne czy zimne.
      Cały czas utrzymują temperaturę powiedzmy 35, 36 – wszytko zależny od temperatury na zewnątrz.
      U mnie w największy mróz w styczniu podawał wodę o temperaturze 42 stopnie,
      Jeżeli w termostacie masz zadaną temperaturę w pokoju na 22 stopnie, to podajesz obniżenie np o 2 stopnie .
      Zresztą to trzeba sprawdzić doświadczalnie. Jak będzie za ciepło w domu to trzeba zmienić krzywą grzewczą bądź ją przesunąć.
      Na to wszystko możesz zapodać obniżenia nocne zarówno na sterowniku jak i termostacie. Można tak to po ustawiać aby czy to nocą czy jak wszyscy są poza domem regulator odpowiednio dobierał nastawy mieszacza.

      Założyłeś obniżenie o 10 stopni. Ja bym takich gwałtownych zmian nie robił.
      Jaka masz temperaturę aktualnie na mieszaczu?

      Pozdrawiam
      Markus

    • #74399
      Robert Robert
      Uczestnik

      Zadana temp z pogody wyliczyl sobie 46 stopni, na termostacie pokojowym mam 22.8 ustawione, kiedy obnizylem o te 10 no to 36 puszczalo i byl otwarty zawor na 2 w skali do 10, ale wody i tak nie grzalo;/ tego nie rozumiem… Jak zasilanie wody nie przechodzi przez 4d;/

    • #74398
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego zrobilem tak, ze wylaczylem te wylaczenie pompy od termostatu i ustawilem to obnizenie temp na 3-4, wiec jak pogodowka wyliczyla mi 46 stopni no to obnizylo o 3 i bylo 43… Zadana a temp na mieszaczu 40 np. To zawor otwieral sie np na 8 ale tak strasznie szybko wychlodzil piec!!! W 3 minuty z 56 stopni na 41… Normalnie spadala temp w oczach…;/

    • #74397
      Markus
      Uczestnik

      Nie za bardzo rozumiem do końca sytuacje:
      Skoro było 46 na mieszaczu i poszedł sygnał, żeby obniżyć o 3, to czemu na mieszaczu ma problem z osiągnięciem 40.
      I drugie, czemu w opisanej wyżej sytuacji zawór się otwierał i pobierał więcej gorącej wody, a powinien był własnie się zamykać.

    • #74396
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam. Zadana mial akurat 46 stopni. I kiedy osiagnal te 46 a ja zmniejszylem mu o 10 stopni to sie zamykal zeby te 36 puszczac, przestawilem wszystko jak bylo wczesniej i podpowiedziales aby o 3 zmniejszyc… Wiec zadana byla 46 a na mieszaczu bylo 40 bo jeszcze nie osiagnal tej 46, po zmniejszeniu o 3 bylo 43 to sie otwieral mocno bo probowal ogrzac na 43, wiec dlatego pewnie tak szybko wychlodzil piec,? Tylko dlaczego nie grzeje mi wody;/

    • #74395
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Robson 1916 jeżeli słyszysz niepokojące dźwięki podczas pracy ślimaka podajnika to wyślij zgłoszenie na serwis.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74394
      Markus
      Uczestnik

      Witam. Zadana mial akurat 46 stopni. I kiedy osiagnal te 46 a ja zmniejszylem mu o 10 stopni to sie zamykal zeby te 36 puszczac, przestawilem wszystko jak bylo wczesniej i podpowiedziales aby o 3 zmniejszyc… Wiec zadana byla 46 a na mieszaczu bylo 40 bo jeszcze nie osiagnal tej 46, po zmniejszeniu o 3 bylo 43 to sie otwieral mocno bo probowal ogrzac na 43, wiec dlatego pewnie tak szybko wychlodzil piec,? Tylko dlaczego nie grzeje mi wody;/

      Nie wiem jak wygląda instalacja po przeróbkach, ale czy masz jeszcze w układzie ten zawór.

      A tak przy okazji, żeby sprawdzić działanie układu, musimy poczekać aż dane ustawienia zafunkcjonują, układ się zrównoważy.
      A to może potrwać czasami kilka godzin.

      Attachments:
    • #74393
      Robert Robert
      Uczestnik

      A mozna to zrobic tutaj z waszej strony? I ile kosztuje wymiana? Czy jest to na gwarancji?;)

    • #74392
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj. Zaworu ATV juz nie ma, teraz ochrona powrotu jest zawor 4d,l. Ustawilem tak: wylaczenie pompy od termostatu na NIE, i obnizenie tej temperatury o 4. Wyliczyl sobie z pogody 46 stopni i dotad grzalo az temp na mieszaczu byla 46 i kiedy termostat pokojowy wylaczyl sie to obnizylo temp zadana mieszacza na 42 stopnie… Ustabilzowal sobie te 42 stopnie i byl otwarty gdzies na 50% moze nie cale…po 10 minutach temp mu zaczela spadac na mieszaczu i sie otwierac bardziej zaczal… I w miedzy czasie zacząl wychladzac kociol i to szybko, CWU podgrzewa. Pytanko mam ile razy U Ciebie w ciagu godziny sie piec rozpala? Mi sie wydaje ze u mnie sporo spala. Bo ostatnio wyszlo 180 kg na 5 dni;/ tj 36 kg na dzien;/ moze ten ciag mam za mocny? Hmm

    • #74391
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dlaczego powrot z CWU powinien być wmontowany za zaworem 4d? A nie ze wszystkimi powrotami? Na schematach tez tak jest i sie zastanawiam??hm?

    • #74390
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Robson1916 musisz wysłać maila na serwis@heiztechnik.pl z danymi kotła i danymi adresowymi. Jest to na gwarancji.

      pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74389
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ok. A jakis formularz zgloszeniowy to musi byc z tych co mozna pobrac u was? Czy poprostu… Model pieca itp? Tj ( red ) , nie napisane heiztechnik na nim ale tez jest ok?

    • #74388
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Możesz wypełnić formularz na stronie i wysłać jako załącznik.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74387
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tzn pobrac tam moza. A tam jest opcja ze trzeba podac nazwe instalatora, to wpisac ta firme co mi robila tak?

    • #74386
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Najważniejsze są dane kotła i adresowe oraz numer telefonu. Pozostałe dane są pomocniczymi.
      Plik należy otworzyć i wypełnić a następnie załączyć do maila.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74385
      Robert Robert
      Uczestnik

      Podpowiedzcie, instalator przerobil mi dzisiaj powrot CWU na oddzielny i jest wpiety bezposrednio za zawor 4d a przed kotłem, nie wiem jaki czas jest grzania CWU, na zbiorniku CWU termometr wskazuje mi 46 stopni a w tym samym czasie na sterowniku pokazuje CWU 42;/ ktoremu wierzyć? Piec osiagnie temo zadana wyliczona przez pogode i przechodzi w postoj… Pimpa CWU chodzi ale do zadanej na sterowniku tj 45 stopni nie dobija tylko powoli nawet temp cwu spada… Temo cwu bylo 42 stopnie i pompa chodzila, za 10 min wchodze do kotlowni, pompa CWU nie pracuje, na sterowniku 41,6 stopnia a w zbiorniku 45;/

    • #74384
      Markus
      Uczestnik

      Różnica temperatury wskazywanej przez termometr na zasobniku a przez czujnik regulatora kotła, wynika prawdopodobnie z umiejscowienia czujników na różnej wysokości zasobnika. Ja mam podobnie i ta różnica wynosi u mnie około 10 stopni. Jak ustawie na regulatorze około 35 to na zegarowym termometrze ma powyżej 45 stopni. Chyba trzeba z tym żyć.

      I druga sprawa, w kilku wątkach omawiano był temat czy podłączać pogodówkę pod kocioł czy tylko pod mieszacz.
      Chyba nawet SERWIS odradzał podłączanie pogodówki do regulacji zadanej temperatury kotła,na przykład tu.

    • #74383
      Robert Robert
      Uczestnik

      A Ty kolego jak masz u siebie? Czyli jak dobrze rozumiem to w ustawieniach kotła wylaczyc sterowanie pogodowe i ustawic zadana np 70 stopni tak? Tylko mieszacz zostawic na pogodowym tak? Nie wiem dlaczgo nie grzeje mi tej cwu… A moze grzeje? Bo jak mam ustawiona zadana cwu na 45 stopni to on nie dobije do tych tam np 46 zeby pompe wylaczyc. Bedzie mial 42 na sterowniku a 46 na zasobniku. Mam wydluzenie pracy pompy cwu na 10 minut. Sory ze zapytam ale masz moze mozliwosc innego kontaktuvniz tutaj? Np jakis facebook? Latwiej sie dogadac.

    • #74382
      Markus
      Uczestnik

      Ja mam pogodówkę podpiętą tylko pod mieszacz.
      Kocioł chodzi powiedzmy tak: Temp zadana kotła = 75 stopni, Hk = 15 stopni, H2 = 8, H1= 4.

      Z tym, że trochę kombinuje jak są mrozy, tzn. zwiększam temp. kotła do góry o 2 -3 stopnie.

      Jeżeli chodzi o CWU, to jego szybkość nagrzania zależy od temp kotła. Nie wiem jaką miałeś temp zadaną kotła przy sterowaniu pogodowym.
      Jak będziesz miał sztywne do 60 do 75 na kotle, to będzie miał wystarczającą różnicę temperatur do nagrzania CWU.
      A jak kocioł pracuje 45-60 to może długo nagrzewać CWU.

    • #74381
      Robert Robert
      Uczestnik

      Wylaczylem sterowanie pogodowe kotla i zadana ustawilem 70 stopni, tylko musze histereze zmienic bo na 8 stopni jest a zapomnialem zmienic. Zostawilem sterowanie pogodowe mieszacza i wylaczenie pompy od termostatu na NIE, i pomniejszenie temp zadanej o.5 stopni a CWU mam na zadanej 45. Obnizenia nocne kotla ustawilem na 12 stopni chyba, mieszacza na 4 a cwu na 2. Kiedy bylo ustawione sterowanie pogodowe kotla to wyliczal sobie max 54 stopnie, to dodawalem mu podwyzszenie temp zadanej kotla od CWU o 10 stopni. I tak se pieprzyl ten piec i CWU dogrzac nie mogl. Czy jesli pompa od CO chodzi caly czas tylko na najwolniejszym biegilu to wkoncu temperaturę sobie unormuje? Bo jak zadana mial np 41 a na mieszaczu 38 to sie otwieral calkiem i wychladzal kociąl szybko bardzo.

    • #74380
      Markus
      Uczestnik

      Nie ustawiaj obniżenia nocnego kotła. Niech kocioł sobie pracuje do 70 stopni.
      Reszta wyjdzie w praniu.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74379
      Robert Robert
      Uczestnik

      Wylaczylem obnizenia nocne kotla. Kiedy kociol pracuje do 70 stopni to i CWU sie podgrzewa, nie wiem czasami czy nie opuscic ze 2 stopnie zadanej CWU bo zauwazylem dzisiaj ze pompa chodzila az piec osiagnal 47 stopni cwu ( zadana 45 ) a na zasobniku CWU bylo 51 stopni. Ty u siebie obnizenia nocne masz na mieszaczu i CWU? Mnie zastanawia jeszcze ciag kominowy, czy ja mam nie za duzy. Mam zamontowany za piecem w rurze do komina ten chyba miarownik ( zwykla okragla klapka ze sruba i nakretkami 2, ze niby ma sie otwierac aby dobierac powetrza z kotlowni. Tylko nie wiem jak to dokladnie ustawic;/

    • #74378
      Markus
      Uczestnik

      Mam obniżenie nocne na mieszaczu i trochę kombinuje na CWU, ale to zależy od sposobu rozbioru ciepłej wody przez rodzinę.
      Z tym że jak na sterowniku mam zadane temp CWU np. 40 stop. to pompa się równo po osiągnięciu tej temperatury wyłączy.
      Może masz włączone wydłużenie pracy pompy CWU.
      Po wyłączeniu pompy CWU temperatura w zasobniku idzie jeszcze do góry bo woda z kotla ma wyższą temperature.
      Co do miarkownika nie mam zielonego pojęcia. Prześlij zdjęcia.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #74377
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tak tak mam wydluzenie czasu pracy pompy na 4 minuty, myslalem wylaczyc, i chyba tak zrobie;) tego miarkownika zdj bedzie mi ciezko zrobic, bo tam ciasno a on za rurami, zobaczymy,

    • #74376
      Robert Robert
      Uczestnik

      Male sprostowanie kolego, u mnie jrst regulator ciagu kominowego, taka okragla klapka wstawiona w rure od komina w trojniku, w tej klapce jest jeszcze dosc dluga taka sruba i dwie nakretki ( ciezarki ? ) mozna nimi krecic na tej srubie, wedlug filmow na you tube to ludziom ta klapka sie ruszala, zamykala otwierala a u mnie jakby w miejscu stoi;/ moze mam za duzy ciag kominowy i dlatego tez takie spalanie wysokie;?

    • #74375
      Patrol
      Uczestnik

      Tak mam powpinane, wszystkie powroty idą do zaworu 4d. Czy to moze byc problem, że nie podgrzewa CWU kiedy zawor 4d jest zamkniety na CO? Bo kiedy jest zamkniety to woda z kotla wali w powrot od razu… Temp na podlogowke jest zmiejszana przez mieszacz przed pompa na podloge dobierajac wody z powrotu.

      zasada jest taka, że tylko odbiory zasilane przez 4d mają wpięte do niego swoje powroty, czyli Jeśli dany obieg, np. cwu zasilasz bezpośrednio z kotła (z pominięciem 4d), to nie wpinasz jego powrotu do zaworu 4d (zgodnie z załączonym przykładowym schematem)
      https://heiztechnik.pl/media/kunena/attachments/1256/shemat1.png
      W Twojej instalacji nadal nie wiadomo jak to jest pospinane, bo kwestia powrotów to jedno, a druga sprawa to zasilanie zasobnika cwu (z rysunku, który wcześniej wstawiłeś nie wiadomo czy to trójnik z rozejściem na podłogówkę i cwu / nie wiadomo gdzie jest zawór 3d na podłogówkę o którym piszesz / nie ma wrysowanych pomp, więc dopóki nie wiemy o stanie faktycznym instalacji to zabieranie się za nastawy i regulacje nie ma sensu.

      Attachments:
    • #74374
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego, powrot z CWU jest juz przełożony za zawor 4d a przed kotłem. Zawor mieszajacy na podlogowke jest calkiem z drugiej strony kotłowni przy samej pompie, ciezko jest tak rozrysować,ale może cos poprobuje. Pozdrawiam

    • #74373
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj. Powiedz mi jeszcze, temperature kiedy termostat pokojowy nie podaje sygnalu do grzania domu i pompa sie nie wylacza tylko ustawilem ja na najnizszy bieg i obnizenie od termostatu dalem na 4, to wedlug pogody wyliczyl sobie 46 zadana przy 2 stopniach na dworzu? Czyli 46-4 to 42 i tak ciagle taka puszczal to normalnie ponad 24 stopnie w domu;) za goraco, lepiej mu krzywa grzewcza zjechac w dol? Czy poprostu zwiekszac wartosc tej temp obnizenia, czyli jak mialem 4 ustawione to na 6 np?

    • #74372
      Markus
      Uczestnik

      Jaką masz wybraną krzywą grzewczą?
      Czy masz ustawione przesuniecie tej krzywej?
      Według mnie powinieneś dopasować krzywą grzewczą. Obniżenie od termostatu powinno tyko korygować w niedużym zakresie. Również masz do dyspozycji obniżenia nocne.

    • #74371
      Robert Robert
      Uczestnik

      Krzywa jest jak pamietam 1.3 a przesuniecie na 0, ale ze obnizeniami nocnymi ustawiac i na dzien?

    • #74370
      Markus
      Uczestnik

      Obniż krzywą grzewczą do 1.0
      I po obserwuj jaka będzie za jutro temperatura w domu.
      Na noc możesz zadać obniżenie np o 3 stopnie.
      Im będziesz miał optymalnie ustawione temperatury na mieszaczu, poprzez krzywą grzewczą, tym mniej będzie spalał kocioł.

    • #74369
      Robert Robert
      Uczestnik

      Wlasnie tak zrobiłem. Teraz jak obnizenia juz są to 37 stopni puszcza na grzejniki, powinno być wystarczajaco, ale jak na dzien to 40 np to chyba za duzo bo 24 jest wtedy w domu..

    • #74368
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kurde musze chyba jeszcze bardziej poopuszczać wszystko, tzn moze wiecej obnizen nocnych na dzien? Bo obnizylem, ze 37 stopni wode puszcza to ciagle 24 stopnie w domu a to za duzo;) jakby mu praktycznie przez caly dzien jakies 30-31 stopni puscil? Bo jak drastycznie temp spadnie na pogodzie to i temp na mieszaczu sie podniesie nie? A w razie co jakby zrobilo sie zimno w domu to termostat da sygnal i bedzie puszczal wodę wyliczona z pogody bez tych wszystkich obnizen ?

    • #74367
      Markus
      Uczestnik

      To jest tak sytuacja o której pisałem ileś postów wcześniej. Że będziesz musiał wszystko poobnizac, że względu że tu cały czas grzane są grzejniki, bez żadnych przerw.
      Nie wiem jak masz ocieplony budynek, ale możesz jeszcze obniżyć krzywą grzewczą powiedzmy do 0.9. 0,8
      Jaką masz ustawioną temperaturę na termostacie, jeżeli 24 to za dużo, to obniż do oczekiwanej np. 22
      No i teraz musisz czekać. Ściany są nagrzane i temperatura nie obniży się w ciągu kilku godzin. Zobaczysz po dobie, czy dwóch dobach jaka jest temperatura w domu.
      A im mniejsza temperatura wody na mieszaczu tym dłuższe postoje kotła.
      A to przekłada się na ilość pelletu jaką wciąga kocioł.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #74366
      Robert Robert
      Uczestnik

      Im mniejsza temp na mieszaczu tym dluzszy postoj tj ze wiecej pelletu spali tak? Na mieszaczu mam ustawione teraz 34 bo ustawilem sporo obnizen nocnych na dzien, bo jak puszczal bez obnizenia nocnego dajmy na to 38 to w domu bylo ponad 24 stopnie, termostat pokojowy sie nie wlacza teraz wogole bo jak jest przy 34 stopniach puszczanych na grzejniki ponad 23 w domu, a termostat ma zadana 22.8 a na noc 21.6. Wiec kazde podniesienie temp na mieszaczu zwieksza temp w domu.

    • #74365
      Markus
      Uczestnik

      Oczywiście że im mniejsza temperatura na mieszaczu tym mniej pali. Nigdzie nie pisałem że więcej.
      Druga sprawa. Obniżeniami nocnymi koryguje się temperatury w nocy bądź wtedy gdy przez dłuższy czas nie ma domowników w domu. Bo wszyscy są np. w pracy. Obniż krzywą grzewczą tak jak poprzednio pisałem.
      I trzecia sprawa termostat pokojowy tylko obniża temperaturę zadaną mieszacza o zadaną ilość stopni. Jeżeli jest osiagnieta zadana temperatura to wysyła sygnał do sterownika kotla, a ten zmniejsza temperature o wg parametru obnizenie przy rozwartym styku termostatu.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #74364
      Robert Robert
      Uczestnik

      no no troszke, źle zrozumiałem z tym spalaniem. Przykład jak u mnie… Termostat pokojowy ma ustawiona temp. 22.8 komfortową i 21.6 ekonomiczna, Komfortową mam od 6 do 21 ( 22.8 stopni ) , po osiągnięciu tych 22.8 termostat daje znac do sterownika, że pomieszczenia zagrzane i już nie potrzebuje ogrzewania, więc sterownik nie wyłącza pompu od CO tylko obniża temp zadaną na mieszaczu o 3 stopnie ( tak ustawiłem ), aktualnie mieszacz wylicza mi w krzywej 1.0 ( 41 stopni ) i od tych 41 – 3 ( od termostatu) tj 38. i taką też puszcza na grzejniki lecz kiedy puszcza na grzejniki 38 po obniżeniu od termostatu to w pomieszczeniach jest 24 stopnie ( za gorąco ), więc wprowadziłem mu te obniżenia nocne jeszcze o 4 stopnie i puszcza 34 stopnie i myślę, że jest ok. Może lepiej zmniejszyć tą krzywą na 0,9 albo 0,8 i wtedy obniżenie od termostatu o 4 np? a te obniżenia nocne ustawić tylko na noc? dodatkowo o jakieś jeszcze 3 stopnie albo 4?

    • #74363
      Markus
      Uczestnik

      Dokładnie tak. Obniżenie nocne ma też za zadanie kompensowac spadki temperatury zewnętrznej, bo wtedy mieszacz podbijal by temperature, podczas gdy podczas snu niepotrzebna utrzymywać wyższej.
      Generalnie musisz dobrać sobie krzywą grzewczą.

    • #74362
      Robert Robert
      Uczestnik

      No to tak zrobie poprostu;) krzywa na 0.8 i od termostatu 3-4 a obnizenia tylko na noc.;) i zobaczymy;)

    • #74361
      Patrol
      Uczestnik

      Ja puszczam na grzejniki max 46C (takie ustawiłem ograniczenie) i tyle do tej pory wystarczało w mrozy, a leci po krzywej 1.0, do tego obniżenia, harmonogram + korekty od ecostera.
      Jak masz za gorąco w domu, tzn, że przedobrzyłeś, ale szybkie korekty do niskich temp. na grzejnikach to nie jest dobre rozwiązanie – tym sposobem można w ogóle kocioł wyłączyć i po jakimś czasie stwierdzisz, że już lepiej, bo temp. spadła, a ostatecznie komfortu brak, bo raz cieplej, raz zimniej.
      34C dla grzejników to niewiele i musiałyby mieć spore rozmiary, żeby utrzymać temp. w pomieszczeniach. Poza tym termostat masz jeden, a jak sterujesz temp. w innych pomieszczeniach -nie kojarzę czy termostaty na grzejnikach są ?

    • #74360
      Robert Robert
      Uczestnik

      No wlasnie nie mam termostatow przy grzejnikach, tak to by poprostu przy grzejniku obnizyl, tetaz gdy podaje 34 lub 35 jest ok, bo tak 23 stopnie jest mniej wiecej. Wiecej dam to gorąco i nie da sie wysiedziec… Nie wiem juz sam co zadzialac;)

    • #74359
      Markus
      Uczestnik

      Robson1916 musisz poczekać z dobę i zobaczysz jak się wyrównaja temperatury w pomieszczeniach.
      Jeżeli nie masz zaworów termostatycznych przy grzejnikach, to ważne jest dobranie krzywej grzewczej i ewentualnie mała korekta od termostatu pokojowego.
      Ale wymaga to trochę cierpliwości.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #74358
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tak tak ja wiem, pykne krzywa na 0,8 albo 0,9 i zobaczymy. Ale widze ze jak podaje 34 czy 35 na grzejniki to jest fajnie w domu.

    • #74357
      Robert Robert
      Uczestnik

      Spalanie nadal wychodzi dosc wysokie, choć może mi sie zdaje;/ ale ponizej 30kg na dobe nie zejdzie… A mamy mrozy o temp -4 a w dzien i na +, piec pracuje srednio 1 na godzinę, w nocy po obnizeniach juz troszke mniej. Nie wiem ile powinien palic;/ ale czy przy takiej pogodzie ponad 30 kg to nie sporo? Zasypalem w sobote o 8 rano zasyp i juz po 2 dobach widzę, ze sporo poszlo, ciagle mnie nurtuje ten ciąg kominowy, moze on sporo wyciaga?

    • #74356
      Robert Robert
      Uczestnik

      Jeszcze zdanie mojego instalatora po tym jak powiedzialem mu, ze sterowanie pogodowe kotla wylaczylem i ustawilem zadana 70 stopni, bo serwis odradza sterowanie pogodowe kotla: skoro odradzaja sterowanie pogodowe kotla to po co montuja taka opcję w kotle? I czlowiek placi za takie sterowanie?. Wedlug mojego instalatora sterowanie pogodowe kotla jest ekonomiczniejsze, bo jesli dlugo grzeje cwu wobec wyliczonej zadanej z pogody np 50 stopni to moge w ustawieniach cwu dac podwyzszenie temp zadanej od cwu np o 10 stopni.

    • #74355
      Markus
      Uczestnik

      Żeby przeanalizować dobowe zużycie, cała ten okres musi mieć te same parametry, a wczoraj przecież zmieniane były nastawy.
      A jak wyglądało zużycie w grudniu, styczniu?

      I druga sprawa, sterowanie pogodowe kotłem może jest ekonomiczniejsze dzisiaj, ale jak przy niskiej temperaturze kotła uzyskasz ochronę powrotu.
      Jak korozja niskotemperaturowa skróci żywotność kotła, to wtedy można policzyć jakie to były oszczędności.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74354
      Robert Robert
      Uczestnik

      No tez tak pomyslalem o tej niskiej temp powrotu, nie zmienialem tego, zostawilem zadana 70 i juz;) srednio wychodzil zasyp na 5 dni czyli 165 kg na 5 dni, zobaczę teraz w czwartek o 8 rano ile pelletu mi zostanie w zasypie. Wmawiam sobie, ze jest spory dom itp to pellet idzie, to zalezy tez prawda od jakosci pelletu itp. Kolego a co powiesz o pellecie Barlinku, lavie? Bo tak myslalem wyprobować i zobaczyc czy robi roznice sporą czy nikłą.

    • #74353
      Markus
      Uczestnik

      Ja palę pelletem od lokalnego dostawcy, choć produkcja idzie w dużej mierze na eksport.
      Tak więc nic nie doradzę. Jeżeli nie robi spieków, a jest tańszy, to chyba OK.

      Zresztą możesz kupić z 10 worków i spróbować.

    • #74352
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ja tez tak biorę od , ze tak powiem od siebie;) bo z sasiedniej wsi facet przywozi od jakiegoś tam producenta i sobie sprzedaje, wedlug tych ustawien co mi wyliczyles z przewazenia jest ok, spiekow nie ma, spala sie ladnie, popiolek fajny praktycznie jakby pył;) duzo popiolu masz tak z jednego zasypu?

    • #74351
      Markus
      Uczestnik

      Ja czyszczę kocioł średnio co dwa tygodnie i wtedy wyrzucam popiół – pół wiadra, nigdy nie ważyłem.

    • #74350
      Robert Robert
      Uczestnik

      Aaaa, ja czyszczę co zasypywanie, czyli co 5 dni można tak powiedziec;) ale to tak ze scianek bocznych to wszystko przy wyjsciu na komin, no i z popielnika popiol, no i te prawie pol wiadra mam. Tego pelletu to sie teraz narobilo tyle, ze nie wiadomo kto co ma, i ceny w górę;/

    • #74349
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ze spalaniem bedzie lipa;/ dzisiaj o 9 bedzie 3 doby i juz widze ze 4 doby to pociagnie ale czy 5? Ciezko będzie;/ nie wiem co jest, wczesniej to 5 wystarczalo i jeszcze pelletu bylo troche w zasobniku, ,;/ moze sprobowac wyczyscic podajnik tam z resztek pelletu i wtedy go przewazyc znowu? Hmm

    • #74348
      Markus
      Uczestnik

      Czy przeważać pellet? jak nie zmieniałeś dostawcy, to raczej jest ok.

      Jeżeli chcę sprawdzić jakieś ustawienia, to zasypuję cały zasobnik pelletem i po 24 h znowu zasypuję – i wtedy wiem ile zużył przez tę dobę.

      U Ciebie ciężko będzie teraz wyciągnąć średnie zużycie bo w niedzielę zmieniałeś parametry.

      Napisz jaka jest temperatura w pomieszczeniach? Jaką krzywą masz ustawioną obecnie.
      No i możesz z informacji z kotła spisać ilość rozpaleń i za 24 godz znowu spisać.
      Porównaj to z wcześniejsza ilością rozpaleń.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #74347
      Robert Robert
      Uczestnik

      No tak zrobie, krzywa jest aktualnie 0,9 i temp w domu jest 23 stopnie i tak się trzyma… Wiec jest ok. Kupiłem 11 worków Olimpa, wiec jeszcze jeden zasyp spale ten co teraz, a poznjej olimpem zasypię i zobaczymy. W sobote zasypalem, a w niedzielę ustawienia zmieniałem to nie powinno az tak mocno zachwiac spalania. Po przewazeniu i wpisaniu tych ustawien mysle ze tak zacząl palic, wczesniej to 5 dni i jeszcze zostawalo, a ustswialem chyba 8 kg/h a teraz jest 11,6;) wiec to moze na to wplynelo;)

    • #74346
      Markus
      Uczestnik

      Samo ustawienie wydajności czy to 8 kg/h czy 11 kg/h nie ma wpływu na zużycie.
      Na zużycie wpływ mogą mieć źle ustawione czasy podawania na poszczególnych poziomach mocy.
      A przede wszystkim zapotrzebowanie na ciepło.
      Obniżenie temperatury w pomieszczeniach o jeden stopień oznacza konkretne oszczędności.
      Jak była temperatura przy grzaniu w układzie pracy pompy start/stop?

    • #74345
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tzn tego ze pompa od CO nie chodzila ciagle tylko jak termostat potrzebował tak? No temp skakala sobie bo komfortowa mam ustawiona 22,8 to troche sie właczalo wszystko, teraz nie rusza termostat bo ciagle praktycznie 23 w domu jest, w nocy tak 22,6- 22,8 jest. Tyle ze jak ustawię, że wyłączy pompę to zamyka 4d i CWU nie grzeje…;/ kurde jakby byly mrozy po 20 stopni to 2 dni i po zasypie;/

    • #74344
      Markus
      Uczestnik

      Jeżeli termostat ma ustawioną temp. 22,8 stopnia, a w pomieszczeniu jest cały czas 23 oznacza ze termostat jest cały czas w stanie rozwarcia, czyli próbuje obniżyć temperaturę o ustawioną, a mimo tego cały czas jest 23. Proponuję obniżyć krzywą do 0,8. Również obniżenie nocne jest mało wyraziste. Zobaczymy czy to 0,8 pomoże.

    • #74343
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tak tak wiadomo. Kiedy termostat jest w rozwarciu i ma obnizenie o 4 ( akurat tak ustawilem ) to praktycznie ciągle na grzejniki idzie woda od 34 do 36 stopni w zależnosci wyliczen pogody na tej krzywej, grzejniki są delikatnie cieple, ale to cieplo wystarcza aby w domu bylo 23 stopnie. 23 stopnie to jest akurat jak dla rodzinki, bo ja to tam moglbym miec 21 non stop, ale ok niech jest 23, nie będę ich mroził;) obnizenie nocne jest dodatkowo o 3 albo 4, juz nie pamietam tego dokladnie, wiec w nocy w domu jest 22,6 do 22,8, także troszkę niżej by mogło być cos w okolicy 22.

    • #74342
      Robert Robert
      Uczestnik

      Jeszcze sprawa rozbioru temp kotła, niby na grzejniki tam np teraz idzie woda 33 stopnie, na podlogowke pompa chodzi caly czas, za mieszaczem na podloge idzie woda 31 stopni ( kupilem termometr z czujka i schowalem pod ocieplenie rurki) wiec powinno w miarę ok pokazywac. CWU zagrzana, a jednak wydaje mi się, ze za szybko wychładza kocioł. Jak jest u Ciebie z rozpaleniami? Bo u mnie tak mniej więcej 1 na godzinę się rozpala wedlug moich obserwacji i infirmacji ze sterownika. Pellet juz mam na samym dnie, nagarniam na górkę, żeby podajnik nie wyjadł i bledu nie wyrzucał. Dajmy na to, że zasyp na 4 i poł doby, do jutra rana do 9 nie ma szans zeby wytrwał. Tj ponad 36 kg na dobe…

    • #74341
      Markus
      Uczestnik

      Obecnie mam około 18-19 rozpaleń na dobe.
      Spalanie średnio w lutym 2 worki na dobę.
      Ja mam około 210 m2 do ogrzania grzejnikami
      Temperatura na termostacie 22 stopnie komfortowa, nocna 19 ale nie spada do tylu.
      Dom w szeregu, ściana dwuwarstwowa, ale słabo ocieplony dach.

      Na którym biegu u Ciebie chodzi pompa podłogówki. Czy te 31 stopni jest podawane cały czas.

    • #74340
      Robert Robert
      Uczestnik

      No ja mam 200m dom, na parterze dwa grzejniki pracujące z czego jeden mały ( 2 żeberka ), i reszta podłogówki, na piętrze same grzejniki. Dom ocieplony styropianem 10. Mam spory strych ale miedzy 1 piętrem a strychem jest wata szklana dosc gruba. Co prawda mam do regulacji okna i drzwi. To jak Ci wychodzi 2 worki tj 30 kg, a mi tak mozna powiedziec 36 wedlug tego co widzę teraz. Kiedy czyścisz piec to czyscisz i zasobnik i podajnik z trociny? Ja z tylu zasobnika mam 4 sruby i cos tam mogę wybierac tamtędy. Piszesz, ze czasami podawania mozna jeszcze poprobowac tak? Mam ustawione wedlug tego co mi wyliczyles, i nie wiem czy zmniejszyc mu czy zwiekszac?;)

    • #74339
      Robert Robert
      Uczestnik

      Pompa od podlogowki ma 3 biegi a chodzi na 1. No i caly czas te 31 stopni tam puszcza, bo co jestem w kotlowni i zerkam to jest 31. U mnie dla rodzinki 22 komfortowa bedzie za niska, a 19 w nocy to juz wogole, 😉

    • #74338
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ps. Na parterze 3 grzejniki bo lazienkowy jeszcze.

    • #74337
      Markus
      Uczestnik

      Robson1916, tak na marginesie jak chcesz coś dopisać, to możesz wrócić do edycji swojego posta.
      A teraz kilka słów o spalaniu.
      Zeszłej zimy, a był to pierwszy sezon mojego palenia pelletem w styczniu zjadł mi tonę pelletu. W międzyczasie kupiłem zawirowacz, położyłem na ruszt wodny płytki szamotowe, kupiłem nasade kominową, dzieci zafundowały mi Econet24.com 300. Mogłem teraz spędzać czas w salonie a nie w kotłowni. I co. Mamy luty i średnie spalanie to 30 kg czyli około 900 kg.
      Innymi słowy kocioł spali tyle ile dom potrzebuje plus minus 10-15%
      Reszta to kwestia izolacji i wymagań mieszkańców.
      U Ciebie jest teraz stabilne 23 stopnie. Przedtem miałeś pewną huśtawke. Ja bym na Twoim miejscu zszedł z krzywą na 0,8 choćby na kilka dni na próbę.
      Pozdrawiam
      Markus

      PS. Zasobnik do zera czyszczę co pół roku.
      M.

    • #74336
      Robert Robert
      Uczestnik

      Wiem wiem, że mogę edytować, lecz ja głównie piszę na telefonie a tutaj edycja mi nie dziala nie wiem czemu, stad tez tak pisze jak pisze czyli polskich znakow malo uzywam, bo poprostu pisanie na tel wiecej czasu zajmuje jak na komputerze.
      To masz troche techniki wiecej jak ja… Zawirowywacza nie mam, eco net tez. Wiec tak, skoro masz u siebie 22 jako komfort, i 19 w nocy ekonomiczna no to siła rzeczy spali Ci mniej jak mi. Z krzywą ja zjechałem już na 0,7;) i zobaczę teraz… Eco net to jest to oprogramowanie, ze sobie ustawienia mozna przez internet zmieniac siedzac np w salonie tak? PS. u mnie wyszło tak sprawdzilem, że od niedzieli od 17.30 do dzisiaj do 17.30 średnio na dobę rozpalał się 19 razy.

    • #74335
      Patrol
      Uczestnik

      powierzchnię do grzania podajecie po podłogach czy użytkową?

    • #74334
      Markus
      Uczestnik

      U mnie jest to powierzchnia użytkowa, zaczytana z projektu.

    • #74333
      Robert Robert
      Uczestnik

      No ja mam tak 200m grzewczych poprostu. Dosc wysoka klatkę schodową mam takze 200m grzewczych jest. Powiedzcie mi czy ja EcoNet mogę miec u siebie? Czy to mozna poprostu pod jakies konkretne sterowniki podlaczyc? Ja mam standardowe takie poprostu wiec pytam;) i jeszcze jedno, czy jest jakas zaleznosc jak powinien w zasobniku byc wlozony podajnik ze slimakiem? Pod jakims kątem wychodzic z zasobnika?

    • #74332
      Markus
      Uczestnik

      Trzeba zakupić urządzenie Econet 300, które oprócz kabli zasilających posiada kabel EcoLink2, który służy podłączeniu tego urządzenia z regulatorem kotła.
      Do podłączenia potrzebny jest trójnik (podobny jak telefoniczny), ale u mnie był w komplecie.

      Po otwarciu skrzynki z płytą główną regulatora (oczywiście wyłączamy na ten moment kocioł) wypinamy kabelek RJ łączący regulator z ekranem.
      W to miejsce wpinamy trójnik, a do trójnika z powrotem kabelek RJ (ten do ekranu), a do drugiego wejścia kabel EcoLink2

      Wpinamy drugi koniec kabla EcoLink2 do urządzenie EcoNet300 i podłączamy do zasilania.
      Urządzenie powinno być w zasięgu domowej sieci WiFi (chociaż można po kablu dociągnąć internet)

      Konfigurujemy dostęp Econet300 do sieci WiFi albo przez laptopa (poprzez kabel internetowy) albo wpisujemy dane dostępowe poprzez regulator.
      W regulatorze kotła pojawiają się kolejne ekrany.

      I została ostatnia rzecz, aby się cieszyć ze zdalnego sterowania kotłem, a przede wszystkim oglądania historii pracy urządzenia, jego wszystkich parametrów
      za dowolnie wybrany okres (najdłużej 1 miesiąc). Należy się zarejestrować na stronie econet24.com podając m.in kod urządzenia, który wyświetla się w regulatorze.
      Można teraz sprawować kontrolę na kotłem albo przez stronę internetową albo przez Apkę na smartfona

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74331
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Trzeba zakupić urządzenie Econet 300, które oprócz kabli zasilających posiada kabel EcoLink2, który służy podłączeniu tego urządzenia z regulatorem kotła.
      Do podłączenia potrzebny jest trójnik (podobny jak telefoniczny), ale u mnie był w komplecie.

      Po otwarciu skrzynki z płytą główną regulatora (oczywiście wyłączamy na ten moment kocioł) wypinamy kabelek RJ łączący regulator z ekranem.
      W to miejsce wpinamy trójnik, a do trójnika z powrotem kabelek RJ (ten do ekranu), a do drugiego wejścia kabel EcoLink2

      Wpinamy drugi koniec kabla EcoLink2 do urządzenie EcoNet300 i podłączamy do zasilania.
      Urządzenie powinno być w zasięgu domowej sieci WiFi (chociaż można po kablu dociągnąć internet)

      Konfigurujemy dostęp Econet300 do sieci WiFi albo przez laptopa (poprzez kabel internetowy) albo wpisujemy dane dostępowe poprzez regulator.
      W regulatorze kotła pojawiają się kolejne ekrany.

      I została ostatnia rzecz, aby się cieszyć ze zdalnego sterowania kotłem, a przede wszystkim oglądania historii pracy urządzenia, jego wszystkich parametrów
      za dowolnie wybrany okres (najdłużej 1 miesiąc). Należy się zarejestrować na stronie econet24.com podając m.in kod urządzenia, który wyświetla się w regulatorze.
      Można teraz sprawować kontrolę na kotłem albo przez stronę internetową albo przez Apkę na smartfona

      Pozdrawiam

      Markus

      Jeszcze jedna rzecz.
      Zanim kupisz moduł internetowy potwierdź z serwisem, że twój piec ma odpowiednie oprogramowanie.
      Kwestia nie powinna dotyczyć nowych piec ale warto się upewnić.

    • #74330
      Robert Robert
      Uczestnik

      A jak droga jest to zabawka, ze tak powiem?

    • #74329
      Markus
      Uczestnik

      Moje Ustawienie i Model Pieca:
      Piec : Red DasPell 20 Kw , Palnik : PellasX. MiniV2 , ( choć na tabliczce z boku pieca mam X mini 26 ), Typ Automatyki : R- Control 890.

      Do automatyki Twojego kotła powinno pasować.

      Ceny Econet300 są do 600 do 900 zł

    • #74328
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ooo no to ni to duzo ni malo ale wygoda jest nie?;)

    • #74327
      Mruwcook
      Uczestnik

      Robson1916, , położyłem na ruszt wodny płytki szamotowe,

      PS. Zasobnik do zera czyszczę co pół roku.
      M.

      Markus możesz przybliżyć mi bardziej owa sprawę w wyłożenie szamotem?

    • #74326
      Markus
      Uczestnik

      Przejrzyj ten wątek :
      Pomoc w ustawieniach RED PELLET DUO, palnik Xmini35

      Z tym że ja mam ruszt wodny.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #74325
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego a powiedz mi taka rzecz… Kupilem termometr i zalozylem na rurkę od podlogowki za pompa, schowalem w ocieplenie rurki, mieszaczem ustawilem temp 32 stopnie, a po jakims czasie patrzę a tu 31,2. Mozliwe żeby temp sie zmniejszala? Nawet jak ustawilem? Woda do mieszacza idzie gorâca wiec nie wiem…

    • #74324
      Markus
      Uczestnik

      Mieszacz jak sama nazwa mówi, miesza gorącą wodę z zimną i na wyjściu masz wodę o obniżonej temperaturze.

      Te 32 stopnie ustawiłeś doświadczalnie ustawiając mieszacz ręcznie. Wtedy kiedy ustawiałeś woda z kotła miała temperaturę X powiedzmy 70 stopni.
      A teraz gdy woda z kotła ma inną temperaturę, to przy tak ustawionym ręcznie mieszaczu na wyjściu masz wodę o innej temperaturze.
      Reasumując przy stałym ustawieniu mieszacza – w zależności jak gorąca jest woda z kotła, tak zmienia się temperatura na wyjściu mieszacza.
      Notabene temperatura zimnej wody (czyli tej z powrotu) też ma wpływ.

      Aby zachować stałą temperaturę na wyjściu, lub jeszcze lepiej uzależnić ją od czujnika pogodowego lub/i termostatu pokojowego musisz mieć na mieszaczu siłownik, podobnie jak masz na 4D.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74323
      Robert Robert
      Uczestnik

      aaaa no własnie, tak samo pomyślałem 🙂 ale wolałem się upewnić 😀

    • #74322
      Robert Robert
      Uczestnik

      Na jakiej zasadzie działa podajnik ten z zasobnika? Chodzi mi o te tzw przeważanie pelletu, dlaczego każdy trzeba przeważać? I kazdy wychodzi inaczej? Przeciez tam poprostu jest rura ze slimakiem, to jak on podaje inaczej taki pellet a inaczej taki? Ma jakąś wage czy jak?;) pellet 6mm to 6mm,;) to jak on go inaczej podaje?

    • #74321
      Markus
      Uczestnik

      Podajnik nie ma żadnej wagi. Liczy tylko czas podawania. Poprzez przeważenie pelletu, (tzn. ile podaje podajnik) i wpisanie tego parametru, regulator wie ile kg podał paliwa.
      Teraz czemu trzeba przeważać od czasu do czasu, zwłaszcza po zmianie dostawcy. Pellet jest zrobiony z rożnego drewna o rożnej gęstości. Ma różne wymiary (długośc) i dlatego inaczej podaje podajnik

    • #74320
      Robert Robert
      Uczestnik

      No w sumie racja, bo kupilem pellet olimpa i widze po nim, że dłuższy troszke jest, tecln co palę aktualnie to drobniejszy, połamany? Ciekaw jestem jak zasypie olimpa i przeważę ile wyjdzie;) podajnik troche sie napełnia;) ostatnio jak czyscilem wszystko łacznie z wyjęciem rury podajnika i wysypaniu wszystkiego co tam jest, to zeszlo mu się prawie 8 minut zanim pellet leciał juz przez rurę do palnika. Ta rura, ten podajnik musi byc jakos dokladnie wlozony? Tj pod jakims kątem czy tak poprostu.?

    • #74319
      Robert Robert
      Uczestnik

      Co powiesz kolego na takie cos… Temp zadana CWU mam 42 stopnie a zagrzewa do 47, na zasobniku ponad 50 jest. Wczesniej tak do 44-45 max grzalo. A teraz tak sie rozbujało…

    • #74318
      Markus
      Uczestnik

      Jaką masz histerezę CWU?
      Myślę, że nie masz już wydłużenia pompy CWU.
      Tak jak wcześniej pisałem, pompa CWU wyłącza się przy osiągnięciu przez CWU zadanej temperatury, ale w wężownice zasobnika została wtłoczona woda o temperaturze powiedzmy 70 stopni. I ona oddaje ciepło podbijając temperaturę CWU.
      Natomiast różnica temp. między wskazywaną przez regulator kotła a termometr CWU na zasobniku, może wynikać z rożnej wysokości ich umieszczenia, lub słabego przylegania czujnika do tulei w zasobniku

    • #74317
      Robert Robert
      Uczestnik

      Histerezę mam na 3 stopnie. Nie no jest ok, tylko troche mnie to zdziwiło bo wczesniej tak nie przebijała, że tak powiem;)

    • #74316
      Robert Robert
      Uczestnik

      Kolego, czy po przewazeniu piec powinien pracować na 100% mocy? Czyli jak u mnie np 20 kw to powpisywac aby mial 20 kw? W tym pliku patrola to sam muszę wpisywać podawanie nie? Na 100 na 50 i 30 % , nie tak ze wpisze po przewazeniu i sam mi obliczy wszystko. Ps. Przeważyłem pellet Olimp i wyszło mi 10,9 kg, czy to lepiej, że wyszło mniej od poprzedniego ( 11,6 )??? Tyle, że teraz w podawaniu np 100% trzeba wieksza wartość wpisać … Tak mi wyszło z licznika patrola. Tobie jak przeliczy według 10,9 kg?

    • #74315
      Patrol
      Uczestnik

      Wydajności podajnika nie rozpatrujesz w kategoriach lepiej/gorzej tylko przyjmujesz jaką jest i w stosunku do niej dobierasz nastawy. To czy wybierzesz jako 100% wartość 22kW czy 15kW to już zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Zdecydowana większość użytkowników wykazuje spory zapas mocy i nie muszą wykorzystywać jej w pełni, wówczas dla uzyskania dłuższej pracy i mniejszej liczby rozpaleń zmniejszają moc max (np do 70%), ale są też posiadacze buforów, którym modulowanie nie jest potrzebne i można dawać w palnik 10% więcej niż nominalnie.

    • #74314
      Markus
      Uczestnik

      Kolego, czy po przewazeniu piec powinien pracować na 100% mocy? Czyli jak u mnie np 20 kw to powpisywac aby mial 20 kw? W tym pliku patrola to sam muszę wpisywać podawanie nie? Na 100 na 50 i 30 % , nie tak ze wpisze po przewazeniu i sam mi obliczy wszystko. Ps. Przeważyłem pellet Olimp i wyszło mi 10,9 kg, czy to lepiej, że wyszło mniej od poprzedniego ( 11,6 )??? Tyle, że teraz w podawaniu np 100% trzeba wieksza wartość wpisać … Tak mi wyszło z licznika patrola. Tobie jak przeliczy według 10,9 kg?

      Po przeliczeniu czasy podawania wyglądają tak:

      100% czyli około 20kW – czas 7,3 s
      50 % czyli około 10kW – czas 3,7 s
      30% czyli około 6kW – czas 2,2 s

      Z tym, że można ograniczyć moc na 100% . W instrukcji kotła mowa jest,
      że najbardziej wydajna praca kotła jest przy 80% mocy maksymalnej, stąd też ja zmniejszyłem czas pracy na 100% o 20%.
      Czyli w Twoim przypadku czas dla 100% – gdy ustawimy na 5,9 s – daje nam prace z mocą 16 kW.
      Ale to jest Twój wybór i lepiej sprawdzić doświadczalne.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74313
      Markus
      Uczestnik

      .

    • #74312
      Robert Robert
      Uczestnik

      Aha, czyli mowisz, że można to ograniczyć, ale czy piec wtedy da radę tak w pelni funkcjonowac? I nie bedzie potrzebował wiecej pelletu do spalenia?

    • #74311
      Markus
      Uczestnik

      Musisz sam sprawdzić ile spali gdy będzie pracował na mocy mniejszej, ale nieco dłużej, czy tez krócej ale z większą mocą.

    • #74310
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj kolego. Powiedz mi taka rzecz… Po tych nastawach na palniku zostaje taka jakby szlaka czarna… Nie jest to twarde bo kiedy to zsune czyms to sie rozpada normalnie… Wyglada jakby za duzo tego pelletu na palniku bylo i on go tak nie wypala i zostaje takie cos, nie spycha go tak jakby…za malo powietrza? Za duzo?

    • #74309

      Markus możesz zrobić jakąś fotkę tych płytek szamotowych jak je masz ułożone w piecu?
      Widzę, że prócz ecoNetu to mam dokładnie taką samą konfigurację pieca jak ty. Przy twoich 210 metrach jaki masz duży bufor i ile osób do obsługi?
      Jakie masz ustawienia dla bufora, temp. kotła i Hk?
      No i najważniejsze piec przy 100% wskazuje Ci 25KW?
      Czy wg twojej opinii nasada SmartFlow coś Ci dała, jeśli tak to jakie widzisz różnice?

    • #74308
      Markus
      Uczestnik

      Witam w świąteczne popołudnie.

      Na początek nie mam bufora.
      Z CWU korzysta na codzień 5 osób, ale bywa 9.
      Tk trzyma 75, podczas mrozów podnosze o 1-2 stopnie.
      HK =15, podczas mrozów obniżam do 13
      H2=6-8 stopni, H1=2-3 stopnie
      Moje 100% mocy kotla ustawiam na 80%
      Czyli przy kotle 25kW ustawim dla 20 kW
      50% ustawiam na około 12-13 kW
      30% ustawiam 7,5-8 kW

      Płytki szamotowe o gr około 3 cm, są tak przyciete aby wokół każdej nich była „fuga” 2 cm. Położone są na ruszcie wodnym.

      SMARTFLOW generalnie ma za zadanie uregulować ciąg. U mnie jest budynek 2 piętrowy z piwnicą. Także komin ma 11-12m
      Producent nasady dosyłał mi dodatkową przysłone. Komin ma być w ten sposób cały wygrzany.
      Czy są jakies efekty. Ładnie się pellet dopala,
      łatwo wyczyścić ścianki kotła. Ale zimą efekt wychladzania kotla podczas postoju pozostaje. Lekko rozszczelnilem wyczystke. Może będę musiał kupić RCK. Z zapowiadanych oszczędności przez producenta rzędu do 40% można zapomnieć. Jesienią i wiosną czas postoju trochę się wydłużył może o 20%. Zimą nie mam porównania, bo Econet mam dopiero od wiosny zeszłego roku. Pewnie spalę w okresie jesień wiosna około 5 ton. Czyli porównywalne do pierwszego sezonu.

      Pozdrawiam
      Markus

Oglądasz 300 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.