Pompa kotła i podłogowko

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Pompa kotła i podłogowko

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #74240
      Lipek
      Uczestnik

      Witam, ktoś by mógł doradzić na jakich biegaćh maja chodzić pompa kotła i pompa podłogówki. Mam pompę kotla wilo 24/1-4 a do podłogówki wilo 30/1-6. Całość domu pod podłogowka. Czy lepiej jest jak cały czas pracują pompy czy podłogowka na termostat ie pokojowym?

    • #74242
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam, ktoś by mógł doradzić na jakich biegaćh maja chodzić pompa kotła i pompa podłogówki. Mam pompę kotla wilo 24/1-4 a do podłogówki wilo 30/1-6. Całość domu pod podłogowka. Czy lepiej jest jak cały czas pracują pompy czy podłogowka na termostat ie pokojowym?

      Pompa podłogówki powinna pracować cały czas. Od termostatu możesz uzależnić obniżanie temperatury wody puszczanej na podłogę i w ten sposób reagować na przekroczenie temperatury w pomieszczeniu.
      Wynika to z tego, że podłogi mają dużą bezwładność (długo się nagrzewają i długo stygną) co powoduje bardzo duże opóźnienie w reakcji na zmianę temperatury wody w podłodze.
      Czyli przy zatrzymaniu pompy w efekcie zakładane 0.3 stopnia histerezy na termostacie może przełożyć się na nawet parę stopni bo tak wolno podłoga ci się będzie nagrzewać.

      Pompa kotła, ta do ochrony powrotu powinna chodzić na najniższym biegu.
      Pompa podłogi – niestety nie wiem. Jak dasz pełną moc to woda będzie szybko krążyć w układzie i odda mniej ciepła niż na niższym biegu.
      Ja mam mało podłogi a pompę mam ustawioną na 4 z 6 i mieszacz musi mi się otworzyć na 70% aby woda w układzie miała odpowiednią temperaturę.
      Jackjj ma samą podłogę więc może się wypowie w tym temacie.
      Ja bym dał 5/6 w trybie automatycznej modulacji mocy (moje pompy mają tryb stały lub auto) i obserwował.

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.