Czy ktoś ma nastawy ???piec HT DasPell 15kw ze sterownikiem HT Tronic900

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Czy ktoś ma nastawy ???piec HT DasPell 15kw ze sterownikiem HT Tronic900

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #74208
      Adam
      Uczestnik

      Witam, posiadam od tygodnia nowy piec HT DasPell 15kw ze sterownikiem HT Tronic900. Czy ktoś może się podzielić nastawieniami w tym piecu. Wydaje mi się że dużo zużywa pelletu. Często się wygasza, więc raczej zapotrzebowania nie ma. I moze ma ktoś instrukcję obsługi do tego modelu sterownika?? Dziękuję z góry za jakiekolwiek sugestie

    • #74218
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Pierwszym krokiem do prawidłowego ustawienia kotła jest przeważenie pelletu.
      Potem należy te wynik wpisać do regulatora kotła i ustawić czasy podawania dla mocy 100%, 50% i 30% – tu możesz poczytać
      Wyliczenie czasów dla poszczególnych mocy możesz wyliczyć też przez plik Excela udostępniony przez przez Patrola w stopce.

      Istotną informacją jest czy twoja instalacja jest oparta o zawór mieszający 3D lub 4D, który jest wyposażony w siłownik.
      Czy są grzejniki czy podłogówka?
      Czy jest podłączony czujnik pogodowy?

      Pozdrawiam

      Markus

    • #74217
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik ma zaprogramowane nastawy mocy dla tego konkretnego modelu.

      Regulacja polega na wprowadzeniu w serwisie rzeczywistego podawania paliw a w kg/h (sprawdzenie wydajności podajnika — wielokrotnie opisywane na tym forum) oraz ewentualnym skorygowaniu nadmuchów (w przypadku dużego ciągu kominowego zmniejszenie na każdym progu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74216
      Adam
      Uczestnik

      Przepraszam długo mnie nie było. Mam zawór mieszający 4D bez siłownika. Posiadam czujnik pogodowy oraz pokojowy i głównie piec ogrzewa grzejniki , gdyż podłogówkę mam wyłączoną, łazienka działa tylko na podłogówce. Wkład kominowy mam 20cm, moze ciepło wylatuje w komin?? Przy tym modelu pieca jaka powinna być średnica komina??
      pozdrawiam

    • #74215
      Adam
      Uczestnik

      Witam,
      Przy tym modelu pieca jaka powinna byś średnica wkładu kominowego, gdyż ja posiadam 20 cm. I ciąg kominowy na jakim poziomie, czy da się to jakoś zmierzyć ?? Skorygować ??

    • #74214
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Przy tym modelu pieca jaka powinna byś średnica wkładu kominowego, gdyż ja posiadam 20 cm. I ciąg kominowy na jakim poziomie, czy da się to jakoś zmierzyć ?? Skorygować ??

      Ciąg kominowy możesz regulować za pomocą RCK.
      Montuje się w wyczystce, na róże odprowadzającej spaliny lub w dedykowanym otworze.
      Na RCK ustawiasz jaki ciąg potrzebujesz. W przypadku przekroczenia zadanego ciągu RCK się otwiera i dopuszcza powietrza do komina powodując zmniejszenie ciągu na piecu. Chyba tak to można określić.
      Przykładowy RCK: http://www.darco.com.pl/oferta/p,82,regulatory-ciagu-kominowego.html
      Inny sposób to montaż końcówki na szczycie komina.

      Ciąg kominowy zależy od wielu czynników. Poniżej jeden z pierwszych artykułów znalezionych w google.
      http://www.kominek.org.pl/technologie/prawidlowy-ciag-w-kominie

      Jak masz komin o przekroju prostokątnym i wymiarze 200x200mm to na pewno jest on za duży do pieca na pellet o mocy 15kw.
      Nie będę doradzał co z tym zrobić gdyż nie jestem ekspertem.
      Mam ten sam problem. Zamontowałem RCK i zastanawiam się czy nie zamontować jakiejś końcówki lub wykonać radykalne podejście i wsunąć komin z nierdzewki w ten co mam.
      Tu się muszę zastanowić i skonsultować z kimś kto się na tym zna.

      Pozdrawiam

    • #74213
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł o mocy 15 kW ma wyjście spalin o średnicy 150 mm czyli optymalny komin o wysokości 7-8 m zazwyczaj ma średnicę 150-160 mm. Komin o średnicy 200 mm i wysokości 7-8 m stosuje się do kotów o mocach 50-80 kW. Zbyt duży komin wyciąga wszystko z kotła zwiększając spalanie paliwa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74212
      Adam
      Uczestnik

      Czyli sugerowałby Pan wkład kominowy o mniejszej średnicy, czy może wystarczy regulator ciągu kominowego??? Czy ktoś może miał podobny przypadek i może się podzielić doświadczeniem???

    • #74211
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Najtańszym rozwiązaniem będzie regulator ciągu. Nie chciałbym od razu sugerować wkładu kominowego, ponieważ są to już koszty wyższego rzędu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74210
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Najtańszym rozwiązaniem będzie regulator ciągu. Nie chciałbym od razu sugerować wkładu kominowego, ponieważ są to już koszty wyższego rzędu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Cześć,
      Ja mam zawirowywacz i RCK.
      Według mnie to jest podejście na start. Tylko nie ma co liczyć na jakieś szalone oszczędności.
      RCK poprawi spalanie przy dużym wietrze jak na przykład okres orkanów. W tym czasie i bez RCK piec mi się nie wygaszał a teraz jak mam RCK to pracuje normalnie nawet przy dużym wietrze.

      Zawirowywacz pomoże odebrać trochę więcej ciepła ze spalin.

      Zastanawiam się nad końcówką SmartFlow lub wstawieniem wkładu do komina. Te opcje to trochę droższe rozwiązania.
      Mam plan na ten rok aby ustalić co będzie lepsze i jaki to jest koszt.

      Pozdrawiam

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.