Brzydki Popiół na palniku…

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Brzydki Popiół na palniku…

Oglądasz 60 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #74134
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam. Tak jak w temacie, od jakiegoś czasu zostaje mi na palniku taki oto popiół…( zdj niżej ). nie jest to twarde bo jak dotknę to się rozpada, lecz zalega mi na palniku… i muszę to ręcznie wywalać…. może to wina powietrza? za mało? za duzo? pellet wilgotny? na 100% nadmuch mam 34%, na 50 – 33% , na 30 – 31%. podpowie ktoś czy coś można z tym zrobić? czy po prostu z tym żyć?:D

      Attachments:
    • #74195
      Robert Robert
      Uczestnik

      Jeszcze jedna sprawa… Gdzies od 2 dni zauwazylem taka sytuacje, ze piec pracuje mi ciagle… Na 30%. Dobija do 66 stopni i tak pracuje non stop… Od wczoraj od 19 do teraz np.;/ powinien tak? Nie powinien? Ze wszystkich rozpalen w ciagu 4 dni wyszlo ze rozpalal sie 8 razy na dobę… A w tamtym tych bylo to 19 razy. Co prawda we wtorek zasypalem innym pelletem i przewazylem… Ustawilem piec na 80% czyli 16 kw z 20kw jakie mam.

    • #74194
      Markus
      Uczestnik

      Jeżeli kocioł pracuje na 30 % i nie dochodzi do zadanej, tzn ze masz taki rozbiór ciepła. Nie zawsze wygaszanie jest korzystne. Zależy jak długo trwa postój.
      Sprawdź też jak wychodzi Ci spalanie.

    • #74193
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Robson 1916 możesz zmniejszyć nadmuch na 30% do 26%. Zyskasz trochę na sprawności ale nie pozbędziesz się osadu. Są to minerały zawarte w pellecie, które się nie spalą.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74192
      Robert Robert
      Uczestnik

      No rozumiem;) tylko, że jak bylo zimniej to dochodzil do zadanej i sie wygaszal… Zawor 4d wedlug pogody puszcza wode moze 32 stopnie to góra! W pomieszczeniach jest taka jaka powinna być, na podlogę też troche zmniejszylem bo zeby za cieplo nie bylo… Wiec nie wiem;) moze przez niskie podawanie na 30% ? Bo podawanie na 30% mam chyba 1.9 -2.0, nie wiem sam co to moze byc. Spalanie mozna powiedziec kolo 35 kg na dobę…

    • #74191
      Markus
      Uczestnik

      Może przyczyną jest zmiana pelletu.
      Ten poprzedni pellet mógł mieć większą kaloryczność i na 30% dochodził do, zadanej temperatury. Możesz przytrzymać kocioł na wyższej moc kocioł tzn zmniejszyć H2 lub trochę zwiększyć czas podawania 30%

    • #74190
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Raczej winowajcą jest paliwo.
      Przy slabym paliwie i na palniku masz zbyt mała moc aby dogrzać piec przy bieżących rozbiorach.
      Zwiększ podawanie na 30% mocy. W zależności od podawania zacznij od 0.1s do 0.5s i obserwój.
      Z tym syfem na palniku niestety wiele nie zrobisz. Jak masz palec zgarniajacy to powinien sobie z tym radzić. Zrobi na tyle miejsca aby dało się piec rozpalić i pracować bez większych problemow.
      A puki nie przepisz tego syfu będziesz musiał codziennie to zrzucić z palnika.
      Wiatr także robi swoje przy rozbiorach.

    • #74189
      Robert Robert
      Uczestnik

      Tak mniemam, ze jest to pellet, bo zmienilem go wlasnie… I po przewazeniu i przeliczeniu na 30% mi wyszlo podawanie na 1,9s… Wiec widocznie za malo… Bede w domu to musze zwiekszyc na pow. 2s. Jednak ecoNet to jest super sprawa, niestety nie mam.

    • #74188
      maniekbd
      Uczestnik

      Witam

      Od niedawna mam piec Heiztechnik red daspell 20kw GL20 KW z palnikiem HT Pellhard+28. Dzis rano piec nie grzał, zszedłem do kotłowni a tam alarm przegrzanie podajnika. Rura podająca lekko przegrzała się i pociemniała. Przyczyną była duża ilość popiołu przy wylocie, która utrudniła wylot ciepła z palnika. W nastawach praca zgarniacza podczas pracy co 10 min. Wydaje mi się, że jest to za często, gdyż tworzy górkę zaraz za palnikiem, być może niedokońca spalonego pelletu. Nastawy 18-9-7KW i nadmuchy 25-14-11. HK-15 H1-6 H2-12 Piec najczęściej chodzi na minimum tj 7KW i nadmuch 11. Zwiększyłem czas pracy zgarniacza z 10 min na 60 i widzę, że popiół ładniej rozkłada się na palniku co może przełoży się na lepsze zgarnięcie. Spieki delikatnie się robią. Pellet mix liściaste- iglaste. CO ile zalecacie ustawić pracę zgarniacza? Nastawa jest od 10-250min. Być może próbować ustawiać nadmuchy? Na 7KW jest nieduża regulacją bo między 10-13%. Pellet przeważony 8,4kg/h

    • #74187
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Od niedawna mam piec Heiztechnik red daspell 20kw GL20 KW z palnikiem HT Pellhard+28. Dzis rano piec nie grzał, zszedłem do kotłowni a tam alarm przegrzanie podajnika. Rura podająca lekko przegrzała się i pociemniała. Przyczyną była duża ilość popiołu przy wylocie, która utrudniła wylot ciepła z palnika. W nastawach praca zgarniacza podczas pracy co 10 min. Wydaje mi się, że jest to za często, gdyż tworzy górkę zaraz za palnikiem, być może niedokońca spalonego pelletu. Nastawy 18-9-7KW i nadmuchy 25-14-11. HK-15 H1-6 H2-12 Piec najczęściej chodzi na minimum tj 7KW i nadmuch 11. Zwiększyłem czas pracy zgarniacza z 10 min na 60 i widzę, że popiół ładniej rozkłada się na palniku co może przełoży się na lepsze zgarnięcie. Spieki delikatnie się robią. Pellet mix liściaste- iglaste. CO ile zalecacie ustawić pracę zgarniacza? Nastawa jest od 10-250min. Być może próbować ustawiać nadmuchy? Na 7KW jest nieduża regulacją bo między 10-13%. Pellet przeważony 8,4kg/h

      Jakoś strasznie niskie masz te nadmuchu.
      Na pewno wystarczają? Płomień jest odpowiedni? Piec nie jest czarny od sadzy?

    • #74186
      maniekbd
      Uczestnik

      Nie jeśli chodzi o sadzę to po przetarciu lekki nalot W tym piecu nie mam nastaw czasu podawania itp tylko moc na poszczególnych progach i zakres nadmuchu do tej mocy. Płomień nieposzarpany, żółty i bez dymu. Zwiększyłem pauze między czyszczeniami do 120 min i jak narazie cieniutka warstwa jest ładnie przesuwana do przodu. Nie robi się jak narazie górka. Spróbuje zwiększyć nadmuch o 1% i popatrze

    • #74185
      Robert Robert
      Uczestnik

      a czemu takie niskie nadmuchy? to i tak, że wentylatorek nie zatrzymał sie jeszcze 😀

    • #74184
      maniekbd
      Uczestnik

      Ile ustawić? Max dla 7kw mam do 17% zakres. Moze cos sie poprzestawiało ale piec działa, grzeje i palnik wypalony ładnie ze ściankami

    • #74183
      maniekbd
      Uczestnik

      Widzialem, że ustawienia nadmuchów u innych użytkowników kotłów najczęściej przybliżone są do 20-40%. U mnie mam 25% na 18Kw i płomień na ok 3/4 długości pieca. Może w tych palnikach jest inaczej lub w piecach serii GL ze sterownikiem ht900. Nadmuchy wyraźnie słychać. Po przeważeniu pelletu takie nastawy wskoczyły. Robić reset i sprawdzać?

    • #74182
      maniekbd
      Uczestnik

      Zrobiłem reset i wróciły nawiewy większe. jakie ustawić dla 18 9 i 7?

    • #74181
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zrobiłem reset i wróciły nawiewy większe. jakie ustawić dla 18 9 i 7?

      Cześć,
      Nikt nie jest w stanie podać Ci dokładnych nastaw nadmuchu dla twojego pieca. Dużo zależy od ciągu kominowego.

      U mnie i w twoim piecu zasada jest taka, że obserwujesz płomień i tak ustawiasz nadmuch aby w miarę możliwości płomień nie był poszarpany a języki miały kolor żółty.

      Sprawdzenie robisz na szybko. Czyli szybko otwierasz drzwiczki i patrzysz na końcówki płomienia.
      Jak sprawdzenie będzie trwało dłużej to płomień dostanie lewego powietrza i nici z testu.

      Jak płomień jest czerwony, dymi to zwiększasz nadmuch.
      Jak jest biały to zmniejszasz.

    • #74180
      maniekbd
      Uczestnik

      Dziękuje za odpowiedź.

      Piec po kilku godzinach pracy jak zmieniam nastawy nadmuchu, pewnie od jakiegoś czujnika zmienia zakresy. Dla 7 kw po resecie były większe dziś patrzę a jest od 10% do 19%. Może temp spalin ma tu znaczenie. Ciąg kominowy co fakt to fakt mam za duży jak narazie

    • #74179
      maniekbd
      Uczestnik

      Dzis kupiłem na spróbowanie pellet od innego dostawcy i musze powiedzieć, że nie wierzyłem że tyle może zależeć od pelletu. Spala się na pyłek i idealnie schodzi z palnika. lekko podniosłen nadmuchy i jest idealnie. Wcześniej popiół był szorstki i ciężki , teraz lekki pył

    • #74178
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witam. Kolego a jest to jakiś taki bardziej znany pellet czy jakiś No Name?:) bo ja cały czas szukam pelletu lecz jakoś słabe mi się trafiają 🙂 mam jeszcze w kotłowni tonę który musze wyprobować i się zobaczy 😀

    • #74177
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzis kupiłem na spróbowanie pellet od innego dostawcy i musze powiedzieć, że nie wierzyłem że tyle może zależeć od pelletu. Spala się na pyłek i idealnie schodzi z palnika. lekko podniosłen nadmuchy i jest idealnie. Wcześniej popiół był szorstki i ciężki , teraz lekki pył

      Witam,
      Pellet ma bardzo duże znaczenie.
      Na początku kupiłem 1.5t od lokalnego producenta. Niestety nie był czysty o czym wiedziałem. Produkowany jest z trociny i jakiś tam traw aby się łatwiej kleił.
      Ilość pyłu oraz spieku była bardzo duża i do tego musiałem sobie go sam przywieźć.
      Potem miałem Pellet z allegro. Nawet znośny ale był produkowany z trociny oraz pyłu z cięcia płyt chyba wiurowych czy tych na meble.
      Ciężko się rozpala I sypal bardzo szybko z 19 kg/h oraz ciężko było go wygasić jak się już rozkręcł. Zostawił trochę spieku ale nie było pewności czy w nim nie było resztek oklein itp.

      Teraz palę pelletem od lokalnego producenta, który idzie także na eksport do Włoch. Prawie nie zostawia popiołu i transport razem z rozladunkiem jest w cenie. Trochę drogi jest ale wolę nie mieć problemów z paliwem.

    • #74176
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ja jak Narazie palę pelletem z ” ikei ” nie chodzi tu o sklep 🙂 lecz fabrykę 🙂 i teraz nie wiadomo czy walą do trocin jakieś dziadostwo z płyt itp? oczywiście pellet mam jeszcze od pośrednika 🙂 czyli kupują pellet od ikei i workują 🙂 myślę, że swoje 5 gr też domieszają 🙂 pyli bardzo…;/ spieki robia mi się na palniku ( nie mam zetki może to to?). Mam jeszcze tonę pelletu prosto z ikei 🙂 w ich workach więc muszę sprawdzić. Narazie z tego co mam jest sporo popiołu… po przeważeniu wyszedł 11,8 kg/h to nie wiem czy dobrze czy źle 😀

    • #74175
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ja jak Narazie palę pelletem z ” ikei ” nie chodzi tu o sklep 🙂 lecz fabrykę 🙂 i teraz nie wiadomo czy walą do trocin jakieś dziadostwo z płyt itp? oczywiście pellet mam jeszcze od pośrednika 🙂 czyli kupują pellet od ikei i workują 🙂 myślę, że swoje 5 gr też domieszają 🙂 pyli bardzo…;/ spieki robia mi się na palniku ( nie mam zetki może to to?). Mam jeszcze tonę pelletu prosto z ikei 🙂 w ich workach więc muszę sprawdzić. Narazie z tego co mam jest sporo popiołu… po przeważeniu wyszedł 11,8 kg/h to nie wiem czy dobrze czy źle 😀

      Podawanie jest w granicach normalności.
      Obecny Pellet, którym palę ma podobne podawanie.
      Na szybko znalazłem następującą stronę z informacją na co zwrócić uwagę szukając pelletu

      Jak rozpoznać dobry pellet – WIESZ?

      Duże podawanie, jak było u mnie 19kg/h powoduje problemy z konfiguracją niskich mocy. Działanie podajnika jest bardzo krutkie i nie zawsze poda dawkę do spalania. Co może skończyć się nawet zgaszeniem ognia.

      Szukaj paliwa przede wszystkim spełniający normę DIN plus lub en plus a1. Na załączonej stronie jest informacja o tych normach.

    • #74174
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dzieki 🙂 tzn z tymi normami to wiem wiem, ale jak już kiedyś pisałem zakupiłem na sprawdzenie pelletu Olimp… niby te normy wszystko itp ale palił się strasznie ( przynajmniej u mnie ). i Piec kotłował go strasznie dużo… Pellet którym palę ma worki ( No Name ) więc nie wiadomo 😀 czy jakieś normy spełnia 🙂 ten inny z ikei w ich workach mam to niby normy sa opisane na workach 🙂 myślę, że teraz wyczyszcze piec bo myślę, że w zasypie pyłu z pelletu jest od gruma… bo strasznie pylący jest… oczywiscie slimak powoli ten pył wyciąga z podajnika i leci poprzez giętką rure do palnika i tam wszystko leży, tak pomyślalem czy czasami nie było to powodem stopienia mojej rury od pelletu…;/ no ale.. zobaczymy

    • #74173
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzieki 🙂 tzn z tymi normami to wiem wiem, ale jak już kiedyś pisałem zakupiłem na sprawdzenie pelletu Olimp… niby te normy wszystko itp ale palił się strasznie ( przynajmniej u mnie ). i Piec kotłował go strasznie dużo… Pellet którym palę ma worki ( No Name ) więc nie wiadomo 😀 czy jakieś normy spełnia 🙂 ten inny z ikei w ich workach mam to niby normy sa opisane na workach 🙂 myślę, że teraz wyczyszcze piec bo myślę, że w zasypie pyłu z pelletu jest od gruma… bo strasznie pylący jest… oczywiscie slimak powoli ten pył wyciąga z podajnika i leci poprzez giętką rure do palnika i tam wszystko leży, tak pomyślalem czy czasami nie było to powodem stopienia mojej rury od pelletu…;/ no ale.. zobaczymy

      Zawsze warto zapytać o badania pelletu.
      Producenci posiadający certyfikaty powinni ci coś takiego dostarczyć.
      Będzie tam informacja jakiej kaloryczności jest paliwo oraz ile popioły zostaje a także wilgotność itp.

      Mając takie informacje możesz ocenić pellet przed zakupem.
      Jak będzie się spiekał i nie będziesz w stanie z tym wygrać zmieniając ustawienia to powinieneś reklamować taki towar.

    • #74172
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj. WIesz… na ten Pellet uparł sie Mój Ojciec ( zresztą on wszystko wie lepiej ). Bo on uważa, że zna się z facetami co ten pellet wożą i Oni mówią, że jest zaje…. fajny ( no bo co mają mówić ), Już tylko jak go przywieźli to widziałem, że będzie Kiepski i mówię, że zimniej sie zrobi to zobaczysz co to za pellet 😀 i teraz mamy w nocy max -5 stopni a Spalanie Proszę Ciebie 30-31 kg na dzień 🙂 Pył jak cholera, i nie chcę nawet myśleć co jest na dnie podajnika 🙂 pewnie ślimak pracuje w samej trocinie 🙂 jeśli wziąć w rękę granulki pelletu to strasznie łatwo sie rozpadają, więc za pewnie w sobie mają coś ciekawszego niż samą trocinę 😀 eh… Już zmniejszyłem i nadmuchy jeszcze bardziej i nic.

    • #74171
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witaj. WIesz… na ten Pellet uparł sie Mój Ojciec ( zresztą on wszystko wie lepiej ). Bo on uważa, że zna się z facetami co ten pellet wożą i Oni mówią, że jest zaje…. fajny ( no bo co mają mówić ), Już tylko jak go przywieźli to widziałem, że będzie Kiepski i mówię, że zimniej sie zrobi to zobaczysz co to za pellet 😀 i teraz mamy w nocy max -5 stopni a Spalanie Proszę Ciebie 30-31 kg na dzień 🙂 Pył jak cholera, i nie chcę nawet myśleć co jest na dnie podajnika 🙂 pewnie ślimak pracuje w samej trocinie 🙂 jeśli wziąć w rękę granulki pelletu to strasznie łatwo sie rozpadają, więc za pewnie w sobie mają coś ciekawszego niż samą trocinę 😀 eh… Już zmniejszyłem i nadmuchy jeszcze bardziej i nic.

      No tak to już bywa.
      Wrzuć pare zdjęć tego pelletu.
      Rozpadanie nie koniecznie oznacza jakieś dziwne dodatki. To może być wysoka wilgotność.
      Gdzie trzymasz pellet? W jakich warunkach?

      Zanim załadujesz nową partię do pieca warto przynieść worki do kotłowni aby się z dzień zagrzały.

      Ja paliwo trzymam w budynku gospodarczym. Jak zasypię pojemnik to zwożę z 30 – 40 worków do kotłowni. Minie z 3 -5 dni zanim je wrzucę do pieca więc zdąży się zagrzać.

      Tak na szybko możesz dokupić trochę lepszego paliwa i wymieszać je z tym co masz.
      Trochę zabawy z tym będzie ale jakoś dotrzesz do wiosny.

      Albo po prostu pogódź się z obecną sytuacją a na następną zimę kup coś lepszego.
      Ustaw piec tak aby było ciepło w domu i codziennie wstąp do kotłowni i wyczyść palnik.

    • #74170
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ja Cały swój Pellet trzymam w kotłowni więc raczej wilgotny taki nie powinien być… lecz większość leży w pomieszczeniu gdzie jest uchylone ciągle okno… no ale to tak nie powinno chyba zagrażać pelletowi nie? Według mnie jest drobny bardzo, takie te granulki krótkie, łamią się szybko więc może są za słabo sprasowane???

    • #74169
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ja Cały swój Pellet trzymam w kotłowni więc raczej wilgotny taki nie powinien być… lecz większość leży w pomieszczeniu gdzie jest uchylone ciągle okno… no ale to tak nie powinno chyba zagrażać pelletowi nie? Według mnie jest drobny bardzo, takie te granulki krótkie, łamią się szybko więc może są za słabo sprasowane???

      Możliwe.
      Jeżeli nie masz wilgoci w kotłowni na przykład wilgotną ściana gdzieś w piwnicy przy, której leży paliwo to raczej to nie jest problem.

    • #74168
      Robert Robert
      Uczestnik

      P_20181123_204939.jpg P_20181123_204817.jpg P_20181123_205132.jpg

    • #74167
      Robert Robert
      Uczestnik

      Zmniejszyłem sobie nadmuchy troszke lecz po zajrzeniu w wylot do komina zauwazyłem czarny dym uciekający na zewnątrz, i okopcone wszystko więc podniosłem nadmuchy znowu… bo pomyslałem, że to przez to :/ wrzucam zdj z pelletu którym palę ( na dłoni ) oraz tego którym zamierzam, oraz mój płomień…

    • #74166
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zmniejszyłem sobie nadmuchy troszke lecz po zajrzeniu w wylot do komina zauwazyłem czarny dym uciekający na zewnątrz, i okopcone wszystko więc podniosłem nadmuchy znowu… bo pomyslałem, że to przez to :/ wrzucam zdj z pelletu którym palę ( na dłoni ) oraz tego którym zamierzam, oraz mój płomień…

      Cześć.
      Ten nowy pellet wygląda ok. Ma EN plua A1 więc powinien być dobry. Jak nie to reklamuj.
      Ten na ręce to faktyczne spora drobnica.

      Płomień jak płomień. Dostał lewego powietrza i wygląda dobrze.
      Zrób test na szybko. Uchylasz drzwiczki i szybki rzut oka na końcówki płomienia. Jak żółty to OK.

    • #74165
      Robert Robert
      Uczestnik

      Cześć. Tak mi sie wydaje, że ten nowy powinien byc ok. Dzisiaj poczekam ile tego starego piec wyciągnie i wywale wszystko z podajnika bo tam trociny pewnie multum, sprzątne, i zasypie ten nowy, przeważę i się zobaczy jak będzie się sprawował… Kurde bo spalanie rzędu 31 kg przy takiej pogodzie to lipa troszke ;/

    • #74164
      Robert Robert
      Uczestnik

      Cześć. W sobotę wyczyściłem wsio w piecu i zasypałem nowego pelletu, spalanie się nie zmieniło ( nadal w 30 kg ) na dobę się nie mieści, jedyne co się zmieniło to to co zostaje na palniku a mianowicie nie ma spieku ( tak jak w poprzednim ) lecz zostaje taki jakby popiół czarnawy który po dotknięciu sie rozpada i jest lekki. z Przeważenia wyszedł 10,1 kg czyli o 1,3 kg mniej do poprzedniego ( nie wiem czy to dobrze czy nie ). Piec ustawiłem jakby na 80 % mocy czyli na 16 kw, lecz nie wiem czy tego nie zmienić na te 20 kw. Aaaa i takie pytanko bo już nie pamiętam dokładnie, jeśli ustawiam na 100 % mocy na 80% czyli 16 kw, to na 50 % mocy ustawić na 8 kw czy zblizone do 10? bo tak ustawiłem : 100 % – 16 kw, 50 % – 9,9 kw , 30 % – 5,6 kw. 🙂 na nadmuchach na 100 % mam 32 % ponieważ niżej nie zejdę bo zaczyna mi kopcić… wtedy na 50 % mam 31 % a na 30 % – 29 % wiatru.

    • #74163
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć. W sobotę wyczyściłem wsio w piecu i zasypałem nowego pelletu, spalanie się nie zmieniło ( nadal w 30 kg ) na dobę się nie mieści, jedyne co się zmieniło to to co zostaje na palniku a mianowicie nie ma spieku ( tak jak w poprzednim ) lecz zostaje taki jakby popiół czarnawy który po dotknięciu sie rozpada i jest lekki. z Przeważenia wyszedł 10,1 kg czyli o 1,3 kg mniej do poprzedniego ( nie wiem czy to dobrze czy nie ). Piec ustawiłem jakby na 80 % mocy czyli na 16 kw, lecz nie wiem czy tego nie zmienić na te 20 kw. Aaaa i takie pytanko bo już nie pamiętam dokładnie, jeśli ustawiam na 100 % mocy na 80% czyli 16 kw, to na 50 % mocy ustawić na 8 kw czy zblizone do 10? bo tak ustawiłem : 100 % – 16 kw, 50 % – 9,9 kw , 30 % – 5,6 kw. 🙂 na nadmuchach na 100 % mam 32 % ponieważ niżej nie zejdę bo zaczyna mi kopcić… wtedy na 50 % mam 31 % a na 30 % – 29 % wiatru.

      Jak ustawiasz większą moc to piec szybciej osiągnie temperaturę zadania.
      Różnice w nadmuch ach są za małe.
      Pamiętaj, że języki maja być żółte sprawdzając to na szybko.

      Różnica w ilości podawania wynika z wielkości granulek pelletu oraz gładkość ścianek itd. Nie przejmuj się ta różnica.
      Ja bym podniósł nawiewy tak aby było ze 2 lub 3% roznicy. Ja mam odpowiednio 34, 31 i 28%. Ustaw i sprawdź jak wygląda płomień.

      Popiół powinien być szary nie czarny. To czarne to prawdopodobnie niedopalony pellet lub jakieś śmieci, których nie da się spalić.

      Nie wiem jak sterujesz temperatura w domu.
      Nie przegrzewasz pomieszczeń?

      Już się gubię w tych wszystkich tematach 🙂

    • #74162
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dom mam piętrowy, na pietrze mam same grzejniki i na ścianie wisi termostat pokojowy salusa ( od 6 do 20 mam ustawione 22,4 stopnia więc sterownik działa jakoś do 22,8. od 20 do 6 mam 21,6 ustawione ). Na razie patrzę jaką krzywą dobrać sobie do pogodówki, ustawiłem na 0,8 i obniżenie od termostatu o 3 stopnie, lecz zauważyłem, że np to obniżenie jest za małe ponieważ temp w pomieszczeniu na sterowniku wskoczyła na 23,2 czyli troszkę do góry poszła więc ustawiłem obniżenie na 4 stopnie. Podniose troszkę nadmuchy tak jak mówisz, wyprobuję takie jak masz Ty np i będe patrzył 🙂

    • #74161
      Robert Robert
      Uczestnik

      Na parterze podłogówka + jeden grzejnik, temp na podłogę leci mniej więcej 30-32 stopnie non stop, nie sterowane pogodowo i ze zwykłym mieszaczem manualnym ustawianym pokrętłem.

    • #74160
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Testowałem rozwiązanie z termostatem pokojowym ale według mnie nie można na nim polegać.
      Ja mam poczwórne sterowanie.
      Piec w trybie auto. Poniżej 5 stopni wchodzi w tryb zima a przy 8 wchodzi w tryb lato.
      Temperatura na mieszaczu zadawania według temperatury na zewnątrz.
      Termostaty na kaloryferach.
      Termostat pokojowy dodatkowo obniżający temperaturę jak osiągnie 23 stopnie.
      W domu staram się mieć poniżej 23 stopni ale jak zapalę w kominku to pozamykaja mi się termostaty. A po osiągnięciu 23 dodatkowo obniży się temperatura w obiegu.

      Spriubuj obniżyć temperaturę o nawet 6 stopni.
      Ewentualnie rzuć okiem na poniższy artykuł na temat krzywej grzewczej.
      Może on ci podpowie jak to zmienić aby było dobrze.
      Taka regulacja zajmuje dużo czasu.
      https://www.techsterowniki.pl/blog/krzywa-grzewcza-czym-ja-ustawic/

    • #74159
      Robert Robert
      Uczestnik

      No ja niestety jak wcześniej pisałem nie mam termostatów na grzejnikach 🙂 więc nie pozamykają mi sie 🙂 i muszę działać na samym termostacie pokojowym, jakoś tam jest, hmm chyba jak obniżę o 6 to będzie mi spadała temperatura 🙂 dałem teraz na razie na 4 🙂 i zobaczymy.

    • #74158
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      No ja niestety jak wcześniej pisałem nie mam termostatów na grzejnikach 🙂 więc nie pozamykają mi sie 🙂 i muszę działać na samym termostacie pokojowym, jakoś tam jest, hmm chyba jak obniżę o 6 to będzie mi spadała temperatura 🙂 dałem teraz na razie na 4 🙂 i zobaczymy.

      Przepraszam,
      Po prostu nie pamiętam kto co ma.
      Z tym termostatem pokojowym to jest taka sprawa, że musisz wybrać pomieszczenie referencyjne. Takie gdzie jest albo najzimniej albo średnio ciepło.
      Jak wybierzesz najdziwniejsze to reszta będzie przegrzania. Więc tu bez termostatów nie ma szans na sensowne sterowanie.
      Średnie pomieszczenie pozwoli w miarę zbalansowac ciepło w domu.
      Tylko ważne aby na termostat nie świeciło słońce bo w dzień nie dogrzejesz domu.

      Jak przyjdą mrozy będziesz musiał pokombinować z krzywa i przesunięcie.
      Samo obniżenie nie wystarczy.

      Jeżeli dobrze pamiętam masz same grzejniki. W tej sytuacji możesz wyłączać pompę obiegowa zamiast obniżać temperaturę.
      Wtedy termostat pokojowy daj do najzimniejszego pomieszczenia, w którym masz ogrzewanie i może obnisz temperaturę zadana termostatu.
      W ten sposób pięć będzie wygrany i stale gotowy do podania ciepła a sam dom nie będzie się przegrzewal.
      Układ kaloryferów szybko reaguje więc nie będziesz miał dużej zwłoki w graniu.

    • #74157
      Robert Robert
      Uczestnik

      Hmm to mówisz, że lepiej aby wyłączać pompę? Kurcze sam nie wiem 🙂 jakoś kiedy wyłączało mi pompę to temperatura spadała dość szybko i tak w koło… a po obniżaniu temp.. trzyma sie w miarę i termostat rzadko chce aby ogrzewac pomieszczenia. Termostat mam zawieszony na korytarzu i chyba na razie działa ok, bo nie jest tak najzimniej, drzwi do pokojów sa pootwierane więc temperatura jest taka sama wszędzie mniej więcej… 🙂 Bo czy samo wyłączanie tej pompy obniży mi to spalanie? czy nie bardzo bd róznica z tym? Jeżeli chodzi tak jak jest to w domu jest komfortowo i nie czuć takiego spadku temperatury… 😀

    • #74156
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hmm to mówisz, że lepiej aby wyłączać pompę? Kurcze sam nie wiem 🙂 jakoś kiedy wyłączało mi pompę to temperatura spadała dość szybko i tak w koło… a po obniżaniu temp.. trzyma sie w miarę i termostat rzadko chce aby ogrzewac pomieszczenia. Termostat mam zawieszony na korytarzu i chyba na razie działa ok, bo nie jest tak najzimniej, drzwi do pokojów sa pootwierane więc temperatura jest taka sama wszędzie mniej więcej… 🙂 Bo czy samo wyłączanie tej pompy obniży mi to spalanie? czy nie bardzo bd róznica z tym? Jeżeli chodzi tak jak jest to w domu jest komfortowo i nie czuć takiego spadku temperatury… 😀

      Nie ma gwarancji, że spalanie spadnie.
      Każda opcja wymaga testów u Ciebie w domu.

      Jak próbowałeś wyłączeń i nie jest to komfortowe to zostań przy obniżeniach.

    • #74155
      Robert Robert
      Uczestnik

      Właśnie tak to wygląda. Termostat pokojowy dobije do zadanej temperatury i się wyłączała pompa to wystudzały się pomieszczenia dość szybko, i odczuwalny był ten spadek tej temperatury… potem gdy się odpaliło wszystko znowu to sporo też zajęło dogrzanie do tych 22.8 ;/. Teraz temperatura trzyma się w miarę i nie ma tego odczucia spadku temperatury… troszkę się dziwię bo ponad 30 kg na teraz o co będzie jak np temp spadnie ponizej -10 ? hmm

    • #74154
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Właśnie tak to wygląda. Termostat pokojowy dobije do zadanej temperatury i się wyłączała pompa to wystudzały się pomieszczenia dość szybko, i odczuwalny był ten spadek tej temperatury… potem gdy się odpaliło wszystko znowu to sporo też zajęło dogrzanie do tych 22.8 ;/. Teraz temperatura trzyma się w miarę i nie ma tego odczucia spadku temperatury… troszkę się dziwię bo ponad 30 kg na teraz o co będzie jak np temp spadnie ponizej -10 ? hmm

      Mozliew, że miałeś termostat w złym miejscu.
      To nie było najzimniejsze pomieszczenie.
      Korytaz, zwłaszcza między pokojami, jest raczej cieplejsze i wolniej będzie reagował na zmiany temperatury.

      Jak będzie Ci się chciało to przenieś termostat do pokoju od północnej strony i włącz wyłączenie pompy od termostatu.

      Spalanie. To jest temat rzeka. Pięć będzie du, o palił bo twój dom wymaga dużo energi do utrzymania zadanej temperatury.
      Albo inaczej. Masz duże rozbiory ciepła.
      Takie tłumaczenie najczęściej przeczytasz i jest ono jak najbardziej prawdziwe.
      Tego niestety nie przeskoczysz. Możesz próbować sterować poborem ciepła za pomocą termostatów ale w pewnym momencie przestanie to dawać efekty.
      Pytanie gdzie najbardziej jest odbierane ciepło?
      Masz ocieplony dom? Zwłaszcza dach. Czy nie masz sporych mostków cieplnych?

      Inna sprawa to przyzwyczajenia domowników. Z tego co pamiętam miałeś wcześniej węgiel więc w domu było bardzo ciepło ale nie zabardzo stabilnie. Teraz masz stabilnie ciepło ale niestety dość drogo.

      Jak domownicy nie będą protestować to na jeden zasy pieca proponuję obniżyć temperaturę w domu o 1 stopień. Powinieneś zauważyć różnice w spalaniu choć komfort może na tym ucierpieć.

    • #74153
      Robert Robert
      Uczestnik

      Dom Ocieplony, wysoki strych, dach nie ocieplony ale nad sufitem między piętrem a strychem położona jest wata na całej powierzchni. Przyzwyczajenie domowników to raczej bardzo ciepło 😉 mi by komfortowa 21 wystarczyła a na noc te 19 😀 no ale… Wiesz nie mam tych termostatów na grzejnikach to jeśli ustawię w najzimniejszym miejscu termostat to bedzie mi pracował aż to miejsce ogrzeje a wtedy w pokojach będę miał za gorąco… jak na razie temperatura jest ok. tylko to spalanie mnie martwi no ale tak chyba musi zostać niestety… jestem przyzwyczajony, że w dobrą zimę miesięcznie ucieka mi Tona ;/. Myślę, że jakbym zamiast 22,6 w dzień ustawił nawet 21.8 to będzie źle i nie bedzie pasowało 😀

    • #74152
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dom Ocieplony, wysoki strych, dach nie ocieplony ale nad sufitem między piętrem a strychem położona jest wata na całej powierzchni. Przyzwyczajenie domowników to raczej bardzo ciepło 😉 mi by komfortowa 21 wystarczyła a na noc te 19 😀 no ale… Wiesz nie mam tych termostatów na grzejnikach to jeśli ustawię w najzimniejszym miejscu termostat to bedzie mi pracował aż to miejsce ogrzeje a wtedy w pokojach będę miał za gorąco… jak na razie temperatura jest ok. tylko to spalanie mnie martwi no ale tak chyba musi zostać niestety… jestem przyzwyczajony, że w dobrą zimę miesięcznie ucieka mi Tona ;/. Myślę, że jakbym zamiast 22,6 w dzień ustawił nawet 21.8 to będzie źle i nie bedzie pasowało 😀

      No jak w nakzimniejszym miejscu go dasz i ustawiasz 23 to faktycznie przegrzejesz inne pokoje.
      Myślałem aby ustawić go niżej. Powiedzmy na 20 stopni.
      Tu bardziej chodziło mi o to aby termostat był w miejscu gdzie będzie widział normalne zmiany temperatury a nie jak masz teraz gdzie temperatura powoli się zmienia.

      Ale tak na prawdę będziesz musiał zrownoważyć komfort z ekonomią. Obydwóch nie pogodzisz.

      Kombinuj, testuj, zapisuj, analizuje i pytaj. Może my się czegoś nowego od ciebie dowiemy.

      Moja żona twierdzi, że mam kochankę w kotłowni. W pierwszym sezonie spędziłem tam masę czasu.

    • #74151
      Robert Robert
      Uczestnik

      Ha ha dobrze, że Ci kamer nie zamontowała w Kotłowni 😀 bo a może… 🙂 Hmm mówisz w najzimniejszym pomieszczeniu i 20 stopni 🙂 sprawdze sprawdzę 😀 dzieki 🙂

    • #74150
      Manek
      Uczestnik

      Witam

      Może ktoś podpowie co zmienić? Po 3 dniach mam coś takiego w palniku. IMG_20190202_091245.jpg IMG_20190202_091238.jpg IMG_20190202_091207.jpg IMG_20190202_091228.jpg IMG_20190202_091214.jpg

    • #74149
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Może ktoś podpowie co zmienić? Po 3 dniach mam coś takiego w palniku.

      Ale ci się syf zrobił.
      Wygląda tak jakby Ci się nie spała i mam wrażenie, że nawet widać trochę w kolorze świeżego pelletu.
      Jak przechowuje Pellet?
      Nie dostał przypadkiem wilgoci?

      Na wszelki wypadek zrobiłbym jeszcze przeważnie. Może Ci się bardziej sypie i zasypujesz podajnik.

      To masz jakieś niew paliwo?

    • #74148
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W pierwszej kolejności zmniejsz delikatnie nadmuchy.
      Wydłuż o 1 min minimalny czas wygaszania i o 5-10 min maksymalny czas wygaszania.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74147
      Manek
      Uczestnik

      To w palniku raczej jest dopalone kolor tak wyszedł na zdjęciu.

      Pellet Lava 6mm mam w piwnicy raczej już suchy.
      Przeważenie robię, co kilka tygodni na początku (po dostawie w listopadzie) miałem 9.6 kg/h spadało do 8.20 kg/h.

      Nadmuchy raczej już nie mogę zmniejszyć, bo zaczyna się w trakcie pracy dymienie. Pozostałe ustawienia zmienię i zobaczę czy się coś zmieniło.

    • #74145
      Manek
      Uczestnik

      Niestety nic się nie zmieniło nadal to po 3 dniach wygląda tak. Zrobiłem jeszcze przeważenie ale nic się nie zmieniło. Nadal 8,2 kg/ IMG_20190209_075808.jpgh.

    • #74146
      Manek
      Uczestnik

      Niestety nic się nie zmieniło nadal to po 3 dniach wygląda tak. Zrobiłem jeszcze przeważenie ale nic się nie zmieniło. Nadal 8,2 kg/ IMG_20190209_075808.jpgh.

    • #74143
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zrób zdjęcie podczas pracy palnika na mocy maksymalnej.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74144
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zrób zdjęcie podczas pracy palnika na mocy maksymalnej.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74141
      Manek
      Uczestnik

      Witam

      Poniżej link do dysku google ze zdjęciami i filmami z pracy na mocy maksymalnej.

      https://drive.google.com/drive/folders/1TVH1IlHlpQOLmYJdv904oLxJdcEhZMEl?usp=sharing

      Pozdrawiam

    • #74142
      Manek
      Uczestnik

      Witam

      Poniżej link do dysku google ze zdjęciami i filmami z pracy na mocy maksymalnej.

      https://drive.google.com/drive/folders/1TVH1IlHlpQOLmYJdv904oLxJdcEhZMEl?usp=sharing

      Pozdrawiam

    • #74138
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Płomień jest krótki i postrzępiony. Zmniejsz trochę nadmuch na mocy maksymalnej i pośredniej (-3% i -2%).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74139
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Płomień jest krótki i postrzępiony. Zmniejsz trochę nadmuch na mocy maksymalnej i pośredniej (-3% i -2%).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74140
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Płomień jest krótki i postrzępiony. Zmniejsz trochę nadmuch na mocy maksymalnej i pośredniej (-3% i -2%).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74137
      Manek
      Uczestnik

      Nadmuch zmniejszony poniżej filmy po zmianach. Niżej już zmienić w sterowniku nie mogę na mocy średniej. W środę albo w czwartek napiszę czy nadal zbiera się to w rynnie palnika.

      https://drive.google.com/drive/folders/1-1NUIaeP8c2AL8VKG6KDsKzBAdO-klWr?usp=sharing

    • #74136
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Możesz obniżyć jeszcze o 1% na mocy minimalnej.

      Dużo tu raczej nie zmienisz, ponieważ ten pellet nie jest zbyt czysty – drewno nawet po zakończeniu palenia pod wpływem temperatury palnika się spopieli a tu jak widać powstają zwały czegoś niepalnego.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 60 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.