Nastawy na cwu

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Nastawy na cwu

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #74035
   Piotrek987
   Uczestnik

   Witam
   Od kilku dni jestem użytkownikiem pieca red bio 15 kw na ekogroszek ze sterownikiem ht 700
   Jakie są optymalne nastawy na ogrzewanie wody
   Zasobnik ma 120 litrów. Obecnie mam ustawioną temperaturę kotła 55 stopni temperarurę cwu 45 stopni i jadę na trybie automatycznym. Wczoraj zajrzałem do zasobnika i na ścianach był jakby wilgotny nalot. Zignorować to czy trzeba zmienić
   ustawienia?

   Druga sprawa jak ustawić żeby podajnik dawał mniej węgla bo w popielniku zamiast popiołu mam czarny węgiel nawet nie nadtlony

  • #74043
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Podnieś temperaturę na kotle do minimum 65 stopni C (niska temperatura kotła wpływa na jakość spalania i powstawanie kleistej mazi na ściankach kotła co przyspiesza zużycie wymiennika).
   Po wykonaniu zaleceń sprawdź czy węgiel jest lepiej dopalony. W przypadku dalszych problemów napisz.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #74042
   Piotrek987
   Uczestnik

   Temperatura ustawiona na 65 stopni na piecu przeważnie od 63 do 75,zwiększyłem wydajność dmuchawy ale w popielniku głównie niedopalony groszek.
   Mam następujące ustawienia
   Temperatura kotła 65 stopni C
   Temeratura cwu 45
   Przerwa podawania paliwa dla pracy 10 s 65,0s
   Wydajność dmuchawy 12 % (dmuchawiea otwarta do połowy)
   Tryb pracy kotła podajnik
   Tryb pracy palnika standard
   Tryb pracy cwu lato
   Przerwa podawania w podtrzymaniu 18 min
   Wzrost obrotów dmuchawy 6%
   Czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu 15 s
   Czas ptzesypu paliwa w trybie awaryjnym 7 min
   Ograniczenie wydajności dmuchawy 20 %
   Wydajność podajnika 12,5 kg/h
   Histereza kotła 2 stopnie
   Czas odłączenia pimpy co 0 min
   Histereza mocy minimalnej 2 stopnie
   Tryb pracy pompy kotła wymiennik ciepła
   I jeszcze mam pytanie czy gdy piec jest na podtrzymaniu to żar ma być widoczny? Bo np wczoraj miałem usypany czarny kopczyk z niego leciał dymek a na tej części palnika która się nie obraca był troche spopielony węgiel tak jak na zdjęciu 20180806_213840.jpg

  • #74041
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Ustaw przerwę podawania w podtrzymaniu na 25 min.

   W trybie podtrzymania na palniku nie zachodzi spalanie lecz jest utrzymywany delikatny żar. W okresie wysokiej temperatury na zewnątrz ciąg kominowy może bardzo się zmniejszyć (podgrzanie przez słońce górnej części komina) co skutkuje nawet wygaśnięciem paleniska.

   Wydłużenie czasu pauzy podajnika do 65s niczego nie zmienia, ponieważ w okresie letnim kocioł bardzo krótko pracuje w trybie praca.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #74040
   Piotrek987
   Uczestnik

   A wydajność podajnika w okolicy 10,5 kg/h jest ok?
   Teraz dopala jakby lepiej,ale zauważyłem, że pali się jakby po jednej stronie tzn od strony podajnika jest czarny węgiel a po drugiej stronie elegancko się pali.Czy to oznacza za mocny nadmuch powietrza?

  • #74039
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Wydajność podajnika wynosi 15 kg/h i taka musi być ustawiona. Wydajność nie ma wpływu na spalanie – służy do określenia poziomu paliwa w zbiorniku.

   W okresie letnim kocioł pracuje głównie w trybie podtrzymania żaru więc ocena jakości spalania jest nieadekwatna niepotrzebna.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #74038
   Piotrek987
   Uczestnik

   Kolejne pytanie.
   Teraz piec grzeje tylko cwu i mam w ustawieniach tryb pracy pompy kotła wymiennik ciepła czy gdy puszcze ciepłą wodę na grzejniki mam tak zostawić czy przestawić na ochrona powrotu?
   Druga sprawa niedawno uruchomiłem ogrzewanie na kilka godzin,później znow ustawiłem tryb letni ale piec podgrzewał cwu na 65 stopni mimo że zadana temp cwu to 45 dopiero gdy wyłączyłem i włączyłem ponownie sterownik to się unormował.Przez kilka dni zdarzyło się też że temperatura kotła spadała do 55 stopni zanim przechodził w tryb pracy i tym razem restart sterownika pomógł.Czy to normalne czy to jakiś błąd oprogramowania?

  • #74037
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Tryb wymiennika wynika zazwyczaj z zastosowania pomiędzy kotłem i instalacją wymiennika ciepła lub sprzęgła. Przełączenie tego trybu może wiązać się z komplikacjami na instalacji.

   Powinieneś sprawdzić czy po osiągnięciu temperatury zadanej na CWU pompa CWU nadal pracuje. Możliwe, ze wyłączyłeś ogrzewanie i nadmiar ciepła został zrzucony na CWU (przekroczenie 85 stopni C na sterowniku).
   Temperatura kotła powinna spadać o wartość histerezy, która zazwyczaj jest ustawiona na 2 stopnie (kocioł przejdzie ponownie do pracy 2 stopnie C poniżej zadanej).

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.