HT Daspell LuxGL – pomoc w wyborze

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem HT Daspell LuxGL – pomoc w wyborze

  • Ten temat ma 236 odpowiedzi, 7 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 5 lat temu przez M..
Oglądasz 236 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #73766

      Witam.
      Jest to mój pierwszy post wiec chciałbym Wszystkich forumowiczów przywitać .
      Jestem na etapie wyboru kotła , zastanawiam się nad HT Daspell LuxGL 12kw lub 15 kw.
      Projekt chmielniki małe 15 z antresolą.
      W projekcie podali kocioł na paliwo stałe 24 kw , z http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4eul wyszło 12kw , instalator radzi 15 kw i można moc zmniejszyć .
      Bedzie kocioł HT , bufor 500 l , bojler 220 l , sonda lambda i regulator ciągu, dodatkowo żona chce sterowanie w każdym pomieszczeniu osobno (tech)
      Ogrzewanie piwnica – podłogówka, parter- podłogówka , piętro 3 grzejniki reszta podłogówka.

    • #74003
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Moc wyliczona opiera się na teoretycznych danych – czy budynek będzie wykonany tak dokładnie jak w teorii?
      W przypadku budynku energooszczędnego dla kotła na paliwo stałe (pompę i kocioł gazowy dobierany jest inaczej) zazwyczaj przyjmuje się 0,6-0,8 kW/ 10 m2 plus kilka kW na podgrzewanie CWU.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74002

      Witam.
      Dom ocieplany bedzie materiałami o lepszych współczynnikach przenikalności niż w projekcie.
      Przeczytałem prawie całe forum i nie chciałbym kupować kotła przewymiarowanego , czym więcej czytam tym mniej wiem , stąd moje zapytanie.
      Każdy kocioł ma najlepszą sprawność przy swojej mocy nominalnej (wydaje mi się że dobrze zrozumiałem) to jak kupie o większej mocy i zmniejsze mu moc to jego sprawność spadnie. Dlatego też zdecydowałem się na bufor 500 l ponieważ kocioł moze go ładować z maksymalną swoją mocą . Doczytałem że kocioł 12 kw ma palnik 14 kw a kocioł 15 kw ma palnik 20 kw.Czy ten zapas mocy jest możliwy do wykorzystania ?

    • #74001
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sprawność większości naszych kotłów na mocy nominalnej to 90-94%, a na mocy 30% 88-90% – czyli w rzeczywistości prawie niezauważalna różnica.
      Kotły mają większe palniki ze względu na sprawność kotła – do uzyskania 12 kW na kotle potrzebujemy (przy sprawności 91%) 13,2 kW z palnika.
      Rozsądnie jest jak firma instalacyjna dobierze kocioł po oględzinach budynku (najlepiej kamerą termowizyjną) – najważniejsza jest jakość wykonania, która nie zawsze idzie w parze z założeniami. Po wykonaniu wizji lokalnej firma dokonująca doboru bierze za to odpowiedzialność.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #74000

      Witam.
      Większość osób z którymi rozmawiałem (wraz z moim instalatorem) przekonują mnie do kotła 15 kW. I tak też chyba zostanie, chociaż cały czas po głowie chodzi 12 kW.
      Teraz zadam inne pytanie odnośnie bufora.
      Czy (przypuśćmy) jak kocioł naładuje bufor do zadanej temperatury 80 stopni i się wyłączy na dłuższy czas tak że temperatura na kotle spadnie poniżej 50 stopni , a nawet do 20. Czy takie użytkowanie będzie miało negatywny wpływ na kocioł.
      Wiem że w kotle HT LUX GL 15 kW jest palnik 20 kW. Czyli po przeliczeniu pelletu będę ustawiał wszystko do mocy 15 czy 20 kW.

    • #73999
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik kotła nie pozwoli na spadek temperatury na kotle poniżej minimalnej temperatury (nastawa – histereza kotła).
      Bardzo ważne znaczenie ma wielkość zbiornika buforowego (500, 1000, 2000 l?).
      Nastawy w kotle są już ustawione (ustawiona moc) na 15 kW. Wielkość palnika wynika ze sprawności kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73998

      SERWIS 1 dziekiza odp.
      Popraw mnie jak źle zrozumiałem , czyli jak kocioł naładuje bufor do powiedzmy 80 stopni , to kocioł i tak będzie się rozpalał aby jego temperatura nie spadła poniżej np : 50 stopni. Bo myślałem że jak kocioł naładuje bufor to podłogówka ( w zależności od temp.) bedzie pobierała sobie wodę z bufora np: przez 1 dobę (przy odpowiedniej temp), a kocioł bedzie czekał i może dojść do wystudzenia.
      Bufor ma być 500 l – proszę o podpowiedź w tym temacie.

      Pozdrawiam

    • #73997
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł będzie utrzymywał temperaturę powyżej minimalnej będąc w gotowości do ładowania bufora.

      Przy 500 l wody w buforze ładowanie będzie częstsze niż raz na dobę – zależnie od zapotrzebowania ciepła przez budynek.

      W przypadku, gdyby kocioł w okresie zimowym będzie wystudzał się do niskiej temperatury po ładowaniu bufora to każde nagrzewanie od niskiej temperatury może inicjować korozję niskotemperaturową wymiennika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73996

      Witam.
      Od dziś grzeje HT Daspell LUX GL 15

      Attachments:
    • #73995

      Witam.
      Mam pytanie do SERWIS
      Kocioł ma zbiornik 190 l a w ustawieniach minimalne jest 250. Czy to jakoś można zmienić ? Druga sprawa to że nie można zmienić temperatury bufora przez internet. ani nie ma podglądu sondy lambda.
      Dzięki za odp.
      Pozdrawiam.

    • #73994
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Napisz wiadomość na serwis, że jest błąd w konfiguracji – okazyjnie podjedzie serwisant i to poprawi w programie. Funkcjonalność modułu internetowego jest cały czas rozwijana – w najbliższym czasie funkcje te będą dostępne.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73993

      Witam.
      Mam problem z temperaturą palnika. A mianowicie cały czas się grzeje tj. wszystko ładnie grzeje dopóki temp. palnika nie osiągnie 76 stopni C. wtedy przestaje podawać pellet aż temp. spadnie do 75 stopni w tym czasie spada jasność płomienia i rozpalanie ( czasem z czyszczeniem) i tak co około 40 min.
      Dodam że mam zestaw HT Daspell LuxGL 15 kw z buforem 500 l oraz sonda lambda , sterowanie HT Tronic 900 touch. Instalator będzie we wtorek ale wolałbym się dowiedzieć co i jak. Z pelletu jest troche szlaki ale po zgarnięciu dalej to samo. W ustawieniach palnika jest opcja sonda i tam jest modulacja ustawiona od 5%.
      Z góry dziekuję za odp.
      Pozdrawiam.

    • #73992
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam.
      Mam problem z temperaturą palnika. A mianowicie cały czas się grzeje tj. wszystko ładnie grzeje dopóki temp. palnika nie osiągnie 76 stopni C. wtedy przestaje podawać pellet aż temp. spadnie do 75 stopni w tym czasie spada jasność płomienia i rozpalanie ( czasem z czyszczeniem) i tak co około 40 min.
      Dodam że mam zestaw HT Daspell LuxGL 15 kw z buforem 500 l oraz sonda lambda , sterowanie HT Tronic 900 touch. Instalator będzie we wtorek ale wolałbym się dowiedzieć co i jak. Z pelletu jest troche szlaki ale po zgarnięciu dalej to samo. W ustawieniach palnika jest opcja sonda i tam jest modulacja ustawiona od 5%.
      Z góry dziekuję za odp.
      Pozdrawiam.

      A jak wygląda sprawa naporlwietrzenia kotłowni.
      Masz z-tke? Nie jest ona zaslonieta?
      Może sonda lambda tak moduluje nawiewem, że jest za słaby aby schłodzić palnik. Jesteś w stanie skorygować to co ustawia sonda, jakoś zwiększyć nadmuch?

    • #73991
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sonda Lambda przy spadku tlenu poniżej 6% odcina dopływ paliwa.

      Przyczyną spadu ilości tlenu w spalinach może być brak powietrza do spalania (brak napowietrzenia kotłowni) lub przepełnione palenisko (popiołem lub paliwem).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73990

      Zmieniłem nadmuch z 25 % na 31% na razie jest o niebo lepiej , poobserwóje trochę i jak by co to jeszcze zwiększę nadmuch. Zetki jeszcze nie mam , ale mam uchylone okno ( w domu jeszcze nie ma drzwi wewnętrznych). Na zetke zamówiłem kanał pcv 220×90.
      Palenisko nie jest przepełnione popiołem (tak mi sie wydaje) a czy był nadmiar paliwa to nie wiem. Było troche szlaki ale po zgarnięciu dale było to samo.
      Jak sonda zmienia nadmuch to tego nie widać (po procętach mocy dmuchawy)
      Tlen w spalinach wacha sie 7-9 % najczęściej jest 8 %.

      Pozdrawiam

      Attachments:
    • #73989
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Uchylone okno bardo wychładza kotłownię więc musisz szybko zrobić zetkę.

      Na mocy nominalnej 8-9% tlenu jest ok.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73988
      M.
      Uczestnik

      Witam, pytanie do HOUK mam ten sam problem z temperaturą palnika oraz rozpalaniem czy coś u Ciebie się poprawiło w tym temacie.

    • #73987

      Od czasu zmiany nadmuchu jest ok . Dzisiaj zmieniłem nadmuch na 33 % bo podchodził niebezpiecznie do 75 stopni a przy 76 stopniach się chłodził ( nie podawał pelletu) i rozpalał. Tylko teraz spaliny są na poziomie 6-7%. Mam ustawiony nadmuch maksymalny 33% a sonda reguluje 5%. Zauważyłem ,że jak kocioł jest wyczyszczony to też tak mocno się nie grzeje.
      A jeszcze jedno , pellet daje szlakę i nawet jak 2 dni nie zgarnąłem to się nie grzał. Z palnika wystawał język szlaki bo zgarniacz go przesuwał. Na razie jestem w fazie testów pelletu a pali jak smok 60 kg na dobę.

      Pozdrawiam.

    • #73986
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Od czasu zmiany nadmuchu jest ok . Dzisiaj zmieniłem nadmuch na 33 % bo podchodził niebezpiecznie do 75 stopni a przy 76 stopniach się chłodził ( nie podawał pelletu) i rozpalał. Tylko teraz spaliny są na poziomie 6-7%. Mam ustawiony nadmuch maksymalny 33% a sonda reguluje 5%. Zauważyłem ,że jak kocioł jest wyczyszczony to też tak mocno się nie grzeje.
      A jeszcze jedno , pellet daje szlakę i nawet jak 2 dni nie zgarnąłem to się nie grzał. Z palnika wystawał język szlaki bo zgarniacz go przesuwał. Na razie jestem w fazie testów pelletu a pali jak smok 60 kg na dobę.

      Pozdrawiam.

      Cześć,
      Dziwne masz to spalanie. 60kg/doba to coś między 250 a 300kw. Nawet przy buforze wymagało by to abt piec pracował praktycznie cały czas.
      U mnie nawet przy bardzo słabym pellecie spalanie nie przekroczyło 40kg/doba przy – 20 stopni na zewnątrz.
      Też byłem wtedy w fazie testów.

      Pewnie już to słyszałeś ale dla pewności zrób przeważnie podawania.
      Twój sterownik sam powinien dobrać podawanie na poszczególnych progach.

      A jeszcze napisz w jak masz skonfigurowane ładowanie bufora. Może ladujesz go do wysokiej temperatury i potem masz dłuższy postój.

      Jak syerujesz temperatura w domu?

      Co do temperatury palnika.
      Spiek na palniku będzie miał wpływ na jego temperaturę, chc mi się jeszcze nie zdążyło przekroczyć 40 Stopni.

      A i jeszcze jedno. Jaka powieszchnie ogrzewsz? Nie pamiętam czy pisałeś coś o ociepleniu.

    • #73985
      M.
      Uczestnik

      Witam,

      musisz pewnie przeważyć pellet jak masz takie spalanie. U mnie był serwis w sprawie wysokiej temperatury palnika kotła, kazał wyciągnąć zawirowacze. Stwierdził po konsultacji z kominiarzem że to wina słabej zetki bo mam przekrój w prostokącie odpowiednik rury fi 100 i mam podłączony kocioł do komina za pomocą czopucha w kształcie prostokąta i stwierdzili że to jest przyczyna i będzie problem. Twierdzą że trzeba podłączyć kocioł bezpośrednio do komina co uważam za jakąś bzdurę ponieważ większość kotłów podłącza się w taki sposób różni się tylko kształt tego czopucha. Powietrze dochodzące co prawda tylko fi 100 ale zawsze jakieś jest. Na początku jeszcze twierdził że to wina komina bo jest z ceramiki ocieplonej a te się podobno nie nadają do tych kotłów wkład musi być z blachy co po konsultacji z producentem komina uważa że to jakaś bzdura bo te kominy są przystosowane do takich kotłów. Pomocy może ktoś ma jakiś pomysł odnośnie przegrzewania się palnika. na mocy minimalnej dochodzi do ok 40 st a na mocy max przy temperaturze kotła ok 50-55 st. dochodzi do 74-76 st. i zwalnia po czym rozpala się na nowo lub bez odpalania działa dalej po jakiejś chwili jak palnik się schłodzi o ok 2 stopnie. Informacyjnie nie mam jeszcze żadnych drzwi wewnątrz budynku czy to może jakoś wpływać na napowietrzenie kotłowni?

    • #73984
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,

      musisz pewnie przeważyć pellet jak masz takie spalanie. U mnie był serwis w sprawie wysokiej temperatury palnika kotła, kazał wyciągnąć zawirowacze. Stwierdził po konsultacji z kominiarzem że to wina słabej zetki bo mam przekrój w prostokącie odpowiednik rury fi 100 i mam podłączony kocioł do komina za pomocą czopucha w kształcie prostokąta i stwierdzili że to jest przyczyna i będzie problem. Twierdzą że trzeba podłączyć kocioł bezpośrednio do komina co uważam za jakąś bzdurę ponieważ większość kotłów podłącza się w taki sposób różni się tylko kształt tego czopucha. Powietrze dochodzące co prawda tylko fi 100 ale zawsze jakieś jest. Na początku jeszcze twierdził że to wina komina bo jest z ceramiki ocieplonej a te się podobno nie nadają do tych kotłów wkład musi być z blachy co po konsultacji z producentem komina uważa że to jakaś bzdura bo te kominy są przystosowane do takich kotłów. Pomocy może ktoś ma jakiś pomysł odnośnie przegrzewania się palnika. na mocy minimalnej dochodzi do ok 40 st a na mocy max przy temperaturze kotła ok 50-55 st. dochodzi do 74-76 st. i zwalnia po czym rozpala się na nowo lub bez odpalania działa dalej po jakiejś chwili jak palnik się schłodzi o ok 2 stopnie. Informacyjnie nie mam jeszcze żadnych drzwi wewnątrz budynku czy to może jakoś wpływać na napowietrzenie kotłowni?

      Cześć,
      Ztka faktycznie ma za mały przekrój.
      Tu niestety nie wystarczy jakąś Ztka. Musi mieć minimum fi 160 aby zapewnić konieczna ilość powietrza do spalania.
      Mniejszy przekrój spowoduje duszenie płomienia i przy okazji nie będzie czym chodzić palnik.
      Może nawet dojść do odwrócenia ciągu wentylacji a nawet, przy niekorzystnych warunkach, zaciągania spalin opadajacych z komina.
      Brak drzwi jedynie odsowa moment, w którym braknie powietrza, nadal musi zostać skądś zaciągnięte.

      Komin także ma znaczenie.
      Ceramiczny, ocieplany stosuje się do piecy na węgiel lub drewno gdyż ich spaliny maja wysoka temperaturę pozwalająca wygrać taki komin i osiągnąć potrzebny ciog a także zapobiec wytracaniu kondensat.

      Piece na Pellet 5 klasy maja bardzo niska temperaturę spalin, która nie wystarczy do osiągnięcia pożądanych parametrów ciągu komina. Nie jest w stanie wygrać komina co skutkuje wytracaniu się kondensat a w finale smołą w kominie.

      Komin z nierdzewki wymaga dużo niższej temperatury spalin aby osiągną parametry pracy potrzebne dla pieca na Pellet.

      Przekrój komina nie powinien mieć większego znaczenia, choć okrągły wydaje się lepszy. Ważniejsza jest ilość kolan przy połączeniu gdyż one ograniczają ciąg.

      Wyciągnięcie zawirowywaczy jest jakimś rozwiązaniem. Zmniejszy opór przepływu spalin ale także nieznacznie zmniejszy się sprawność pieca.

      Jak wygląda to podłączenie kotła za pomocą czopuchu? Chodzi o taki co można zamknąć?

      Mam jak ty komin ceramiczny ocieplany ale mój piec jest 3/4 klasy gdzie spaliny maja wyższą temperaturę.
      Jakoś to działa ale zastanawiam się nad jakąś nasadka jak spartflow lub wsunoeciem nierdzewki.

      Masz może okno w kotłowni? Do testów możesz je otworzyć i sprawdzić czy problem zostanie rozwiązany. Ewentualnie uchylić jakieś drzwi na zewnątrz tak aby był niezakłócony przepływ powietrza do kotłowni.
      Jeżeli problem zniknie to najprościej będzie powiększyć ztke do minimum fi 160.

    • #73983

      Od czasu zmiany nadmuchu jest ok . Dzisiaj zmieniłem nadmuch na 33 % bo podchodził niebezpiecznie do 75 stopni a przy 76 stopniach się chłodził ( nie podawał pelletu) i rozpalał. Tylko teraz spaliny są na poziomie 6-7%. Mam ustawiony nadmuch maksymalny 33% a sonda reguluje 5%. Zauważyłem ,że jak kocioł jest wyczyszczony to też tak mocno się nie grzeje.
      A jeszcze jedno , pellet daje szlakę i nawet jak 2 dni nie zgarnąłem to się nie grzał. Z palnika wystawał język szlaki bo zgarniacz go przesuwał. Na razie jestem w fazie testów pelletu a pali jak smok 60 kg na dobę.

      Pozdrawiam.

      Cześć,
      Dziwne masz to spalanie. 60kg/doba to coś między 250 a 300kw. Nawet przy buforze wymagało by to abt piec pracował praktycznie cały czas.
      U mnie nawet przy bardzo słabym pellecie spalanie nie przekroczyło 40kg/doba przy – 20 stopni na zewnątrz.
      Też byłem wtedy w fazie testów.

      Pewnie już to słyszałeś ale dla pewności zrób przeważnie podawania.
      Twój sterownik sam powinien dobrać podawanie na poszczególnych progach.

      A jeszcze napisz w jak masz skonfigurowane ładowanie bufora. Może ladujesz go do wysokiej temperatury i potem masz dłuższy postój.

      Jak syerujesz temperatura w domu?

      Co do temperatury palnika.
      Spiek na palniku będzie miał wpływ na jego temperaturę, chc mi się jeszcze nie zdążyło przekroczyć 40 Stopni.

      A i jeszcze jedno. Jaka powieszchnie ogrzewsz? Nie pamiętam czy pisałeś coś o ociepleniu.[/quote]

      Cześć.

      Mam bardzo duże rozbiory dlatego tyle pali tak myśle. Dom jest ocieplony ale dach jeszcze nie , grzeje bo osuszacze nie chciały pracować.
      Czekam aby wszystko wyschło i biorę sie za ocieplanie dachu.

      Mam już trzeci rodzaj peletu i przy każdym robie przeważenie peletu.
      za pierwszym razem wyszło 8,9 kg drygi raz 11,8 kg a dziś wsypałem nowy pellet i wyszło 15,6 kg.

      Bufor ładuje do 60 stopni histeryza 10 , temperatura kotła teraz 70 stopni.

      Sterowanie termostaty TECH plus listwa sterująca ale jeszcze nie podłączone.

      Dzisiaj wyczyściłem kocioł i temperatura palnika 71 stopni. Nadmuch 31%.

      Dom to projekt CHMIELNIKI MAŁE 15 pow parter i poddasze 137 m2 salon z antresolą plus 90 m2 piwnica .
      Wszystko w podłogówce , na poddaszu 3 pokoje z grzejnikami (jeszcze nie podłączone).

      Mam moduł sondy lambda jednak nie mogę zrobić kalibracji.
      Sprawdziłem i wydaje mi się że sona nie steruje nadmuchem , cały czas parametry są takie same czy moduł sony jest włączony czy wyłączony.
      Dzisiaj po wyczyszczeniu i odpaleniu kotła spaliny wahają sie w granicach 5-6%. Gdzie wcześniej było 7-8%.
      Dzisiaj zauważyłem że w testach wyjść nie mogę sprawdzić wentylatora ( nawet nie ma ikonki na sterowniku czy pracuje.

      Pozdrawiam

    • #73982
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Od czasu zmiany nadmuchu jest ok . Dzisiaj zmieniłem nadmuch na 33 % bo podchodził niebezpiecznie do 75 stopni a przy 76 stopniach się chłodził ( nie podawał pelletu) i rozpalał. Tylko teraz spaliny są na poziomie 6-7%. Mam ustawiony nadmuch maksymalny 33% a sonda reguluje 5%. Zauważyłem ,że jak kocioł jest wyczyszczony to też tak mocno się nie grzeje.
      A jeszcze jedno , pellet daje szlakę i nawet jak 2 dni nie zgarnąłem to się nie grzał. Z palnika wystawał język szlaki bo zgarniacz go przesuwał. Na razie jestem w fazie testów pelletu a pali jak smok 60 kg na dobę.

      Pozdrawiam.

      Cześć,
      Dziwne masz to spalanie. 60kg/doba to coś między 250 a 300kw. Nawet przy buforze wymagało by to abt piec pracował praktycznie cały czas.
      U mnie nawet przy bardzo słabym pellecie spalanie nie przekroczyło 40kg/doba przy – 20 stopni na zewnątrz.
      Też byłem wtedy w fazie testów.

      Pewnie już to słyszałeś ale dla pewności zrób przeważnie podawania.
      Twój sterownik sam powinien dobrać podawanie na poszczególnych progach.

      A jeszcze napisz w jak masz skonfigurowane ładowanie bufora. Może ladujesz go do wysokiej temperatury i potem masz dłuższy postój.

      Jak syerujesz temperatura w domu?

      Co do temperatury palnika.
      Spiek na palniku będzie miał wpływ na jego temperaturę, chc mi się jeszcze nie zdążyło przekroczyć 40 Stopni.

      A i jeszcze jedno. Jaka powieszchnie ogrzewsz? Nie pamiętam czy pisałeś coś o ociepleniu.[/quote]

      Cześć.

      Mam bardzo duże rozbiory dlatego tyle pali tak myśle. Dom jest ocieplony ale dach jeszcze nie , grzeje bo osuszacze nie chciały pracować.
      Czekam aby wszystko wyschło i biorę sie za ocieplanie dachu.

      Mam już trzeci rodzaj peletu i przy każdym robie przeważenie peletu.
      za pierwszym razem wyszło 8,9 kg drygi raz 11,8 kg a dziś wsypałem nowy pellet i wyszło 15,6 kg.

      Bufor ładuje do 60 stopni histeryza 10 , temperatura kotła teraz 70 stopni.

      Sterowanie termostaty TECH plus listwa sterująca ale jeszcze nie podłączone.

      Dzisiaj wyczyściłem kocioł i temperatura palnika 71 stopni. Nadmuch 31%.

      Dom to projekt CHMIELNIKI MAŁE 15 pow parter i poddasze 137 m2 salon z antresolą plus 90 m2 piwnica .
      Wszystko w podłogówce , na poddaszu 3 pokoje z grzejnikami (jeszcze nie podłączone).

      Mam moduł sondy lambda jednak nie mogę zrobić kalibracji.
      Sprawdziłem i wydaje mi się że sona nie steruje nadmuchem , cały czas parametry są takie same czy moduł sony jest włączony czy wyłączony.
      Dzisiaj po wyczyszczeniu i odpaleniu kotła spaliny wahają sie w granicach 5-6%. Gdzie wcześniej było 7-8%.
      Dzisiaj zauważyłem że w testach wyjść nie mogę sprawdzić wentylatora ( nawet nie ma ikonki na sterowniku czy pracuje.

      Pozdrawiam[/quote]

      Dach to jedno z najważniejszych miejsc do ocieplenia.
      Tam najwięcej ucieka.

      Z pelletem już tak jest. Co producent to się inaczej sypie i do tego różnej ilości powietrza może potrzebować.
      A i przy tak dużych rozbieznosciach podawania warto także przestawić czas podawania paliwa do rozpalania.
      Powinno wystarczyć około 100g. U mnie przedstawiam to w menu serwisowym w ustawieniach palnika/rozpalania.

      Jeżeli możesz to dla pewności sprawdź czy wszystko jest poprawnie podłączone do sterownika.

    • #73981
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kotły o temperaturze spalin poniżej 160 stopni C należy podłączać do kominów z wkładem stalowym. Montaż kotła o niskiej temperaturze spalin do komina ceramicznego lub murowanego z cegły skutkuje problemami z ciągiem kominowym, kondensacją na ściankach komina oraz przyspieszonym zabrudzeniem komina.

      Komin należy dopasować do kotła, a nie odwrotnie.

      Do kotłów na paliwa stałe o mocy do 25 kW i średnicy przyłącza 150 mm należy stosować komin dopasowany przez producenta komina na podstawie parametrów spalin (stosowanie komina o średnicy 200 mm do tak małego kotła co jest nagminne jest typowym błędem w sztuce budowlanej).

      Kwestia powietrza do spalania:
      W przypadku, gdy przez komin „wyrzucamy” 1m3 spalin to do pomieszczenia musimy „wprowadzić” 1 m3 świeżego powietrza. Wentylator kotła nie jest pompą próżniową i nie jest w stanie wytworzyć podciśnienia w pomieszczeniu więc bezwzględnie każde urządzenie spalające paliwo musi mieć zapewnione powietrze z zewnątrz budynku (brak drzwi wewnętrznych nie zmienia sytuacji braku powietrza).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73980
      M.
      Uczestnik

      do HOUK

      Cześć jak z twoim palnikiem nadal się grzeje? U mnie po wizycie serwisanta dalej ponad 70 st, dzisiaj był kominiarz i po zbadaniu czujnikami ciągów itp. twierdzi że wszystko ok. Zastanawia się nad budową kanałów dymowych twierdzi że w dziwną stronę są nachylone.

    • #73979

      Cześć.
      Jeszcze nie rozwiązałem problemu.
      Czekam na serwis bo mam jeszcze inne problemy , nie mogę skalibrować sondy ( chyba tylko pokazuje spaliny i nic z tym nie robi) i na postoju jak włącze test wentylatora to nic sie nie dzieje oraz w ustawieniach mam najmniejszy zasobnik pelletu 250 a fizycznie 190.
      Dziś zaobserwowałem że RCK się otwiera a mam ustawione na 25 .
      Temp palnika przed chwilą 74 , i u mnie też jak dojdzie do 76 to zwalnia i rozpala i chwile działa dalej.

    • #73978
      M.
      Uczestnik

      U mnie serwis stwierdził że zły nadmuch rura fi 100 dołożyłem w celu sprawdzenia jeszcze fi 160 i lipa dalej tak samo. Serwisant załamał ręce i zadzwonił gdzieś do jakiegoś kominiarza i stwierdził że spaliny się odbijają w czopuchu i mój czopuch skrócił komin o ok 5m i piec trzeba montować bezpośrednio w kominie pod kątem ok 5% frezując wejście , dzwoniąc wychodził generalnie szukał czegoś bym się odczepił. Lokalny kominiarz z wieloletnią praktyką sprawdził mi ciąg kominowy w kominie i w czopuchu wg. niego prawidłowo ( o jakimś odbijaniu i nie montowaniu czopucha bo będą problemy niesłyszał). Twierdzi że jest ok. Generalnie obawiam się że te piece ze sterownikiem 900 touch gdzie nie można nic zmienić w ustawienia oprócz wiatru i mocy kotła i palnikiem ze zgarniaczem szlaki to jakiś niewypał. Oni już o tym wiedzą ale na gwarancji nie chcą nic zrobić. Według mnie ogień z palnika powinien być wypychany dalej bliżej komory spalania to nie byłoby problemu a tak nagrzewa się obudowa gdzie są te czujniki i wentylator. Dlatego tak się to wszystko grzeje. Jak otworzę drzwiczki gdzie są kanały dymowe to ani śladu dymu czyli jest dobry ciąg i odprowadzanie spalin, jakby się ten dym odbijał jak twierdzi Pan serwisant to by było pewnie inaczej. Generalnie nie jestem zadowolony z kotła który kosztował dużo więcej niż odpowiedniki innych producentów.

    • #73977

      Nie stasz mnie.
      Ja nie mam jeszcze nadmuchu , ale mam szeroko okno uchylone. Instalator mówił że mam przymknąć ba za mocno wieje ,ale wolałem zostawić.
      Jak się stoi w kotłowni to po kostkach wieje, myśle że na razie starczy nadmuch. W przyszłym tygodniu będę montował kanał pcv 220×90
      A czy miałeś zmieniane oprogramowanie.

    • #73976
      M.
      Uczestnik

      Nadmuch powinien być ale jak nie masz i masz okno otwarte i tak się dzieje jak u Ciebie to wynika. z tego że zetka jeśli chodzi o palnik nic nie da tak jak u mnie. Ale serwis się na początku do tego przyczepi także przed ich przyjazdem to zrób. W tych kotłach jest jakiś inny problem. Nic mi nie zmieniał też się zdziwiłem próbował w ustawieniach ale zbytnio nic nie dało.

    • #73975
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W kotłach nie ma problemu tylko komin należy dopasować do kotła a nie odwrotnie. Montaż komina 200 mm do kotła o mocy poniżej 20 kW to ewidentny błąd. Ponadto kotły o niskiej temperaturze spalin nie podgrzeją komina ceramicznego ani murowanego z cegły i stąd problem z ciągiem kominowym.

      Osa podaj jaki ciąg kominowy zmierzył kominiarz, a będziemy mieli odpowiedź.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73974
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie serwis stwierdził że zły nadmuch rura fi 100 dołożyłem w celu sprawdzenia jeszcze fi 160 i lipa dalej tak samo. Serwisant załamał ręce i zadzwonił gdzieś do jakiegoś kominiarza i stwierdził że spaliny się odbijają w czopuchu i mój czopuch skrócił komin o ok 5m i piec trzeba montować bezpośrednio w kominie pod kątem ok 5% frezując wejście , dzwoniąc wychodził generalnie szukał czegoś bym się odczepił. Lokalny kominiarz z wieloletnią praktyką sprawdził mi ciąg kominowy w kominie i w czopuchu wg. niego prawidłowo ( o jakimś odbijaniu i nie montowaniu czopucha bo będą problemy niesłyszał). Twierdzi że jest ok. Generalnie obawiam się że te piece ze sterownikiem 900 touch gdzie nie można nic zmienić w ustawienia oprócz wiatru i mocy kotła i palnikiem ze zgarniaczem szlaki to jakiś niewypał. Oni już o tym wiedzą ale na gwarancji nie chcą nic zrobić. Według mnie ogień z palnika powinien być wypychany dalej bliżej komory spalania to nie byłoby problemu a tak nagrzewa się obudowa gdzie są te czujniki i wentylator. Dlatego tak się to wszystko grzeje. Jak otworzę drzwiczki gdzie są kanały dymowe to ani śladu dymu czyli jest dobry ciąg i odprowadzanie spalin, jakby się ten dym odbijał jak twierdzi Pan serwisant to by było pewnie inaczej. Generalnie nie jestem zadowolony z kotła który kosztował dużo więcej niż odpowiedniki innych producentów.

      Cześć,
      Nie chcę cię denerwować ale posiadanie starszego sterownika także nie rozwiązało by twojego problemu.
      W sumie nie ma tak dużo do sterowania a to jaki masz płomień głównie zależy od ilości paliwa, nadmuchu oraz ciągu komina.

      Ja mam starszy sterownik i trochę inny palnik ale przy mocy minimalnej płomień tylko trochę wygląda z palnika jego temperatura nie przekracza 40 stopni.
      Mój piec jest bezpośrednio podpięty do komina o przekroju 20cmx20cm zrobionego z ceramiki oraz ocieplonego. Końcówka komina jest w nie korzystnej strefie więc ciąg nie jest jakiś straszny (1m/s na postoju). Nie mam problemu z przegrzewaniem palnika czy przepaleniem elastycznego łącznika.

      Szukając przyczyny problemu w waszych przypadkach należy po kolei eliminować potencjalnych winowajców.
      1) Zrobić ztkę o odpowiednim przekroju. Zapewnić dostęp odpowiedniej ilości powietrza. Do celów testowych można otworzyć drzwi/okno
      2) sprawdzić nastawy. Zwiekszyć/zmniejszyć nadmuch. Regulacja nadmuchu aby osiągnąć żółte końcówki płomienia. Sprawdzenie trzeba wykonać na szybko
      3) sprawdzić stan palnika. Weryfikacja czy nie robi się szlaka
      4) wyeliminować przeszkody między kotłem i kominem. Usunąć czopuch lub w pełni go otworzyć jeżeli jest tam jakaś klapka.
      5) dostosować komin do pieca. Tu można wiele zrobić ale jest to ostateczność. Można wprowadzić wkład z nierdzewki lub zamontować końcówkę jak SmartFlow czy coś innego.

      Punkty 1 – 3 zostały już zweryfikowane.
      Zostało sprawdzić punkt 4 i 5.

      Oczywiście to jest moja opinia i zaznaczę, że nie jestem ekspertem od kominów.

    • #73973
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ciąg kominowy przy mocy nominalnej powinie wynosić minimum 15 Pa dla kotła o mocy 15 kW, 18 Pa dla 20 kW. Kotły 5 klasy i EcoDesign mają w wymienniku zamontowane dodatkowe elementy (zawirowywacze) oraz przegrody (kotły Eko), które zwiększają opory przepływu co w połączeniu z niską temperaturą spalin wymaga zastosowania odpowiedniego komina.

      W pierwszej kolejności warto testowo wyjąć zawirowywacze z wymiennika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73972
      M.
      Uczestnik

      Zawirowacze wyjęte od dłuższego czasu brak poprawy

    • #73971
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wrzuć zdjęcie paleniska w czasie, gdy się przegrzewa.
      Podaj wartość ciągu, którą zmierzył kominiarz.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73970
      M.
      Uczestnik

      jeśli chodzi o palenisko wasz serwisant wykluczył spieki i problemy ze spalaniem pelletu

      Odnośnie ciągu wartości jak poniżej:
      napowietrzenie zetka fi 100 1,42 m3/s, i druga zetka zrobiona do testów fi 160 1,3m3/s
      ciąg w kominie 2,01 m3/s
      ciąg wylot z pieca 2,26 m3/s
      ciąg wylot z czopucha 2,26 m3/s
      kanał dymowy w piecu po wyjęciu zawirowaczy ciąg po ok. 0,98 m3/s każdy górne trochę więcej nawet pona 1m3/s
      przy pomiarze piec miał ponad 60 st. temperatura otoczenia na zewnątrz 0 st

    • #73969
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy te wartości, które opisałeś w taki sposób są opisane przez kominiarza? Czy jest może tam błąd?

      Ciąg kominowy mierzony jest w Pascalach więc jeżeli te wartości które przedstawiasz są w m/s (nie m3/s) to jest to prędkość przepływu mierzona zupełnie innym urządzeniem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73968
      M.
      Uczestnik

      Było już u mnie dwóch kominiarzy i każdy za pomocą czujnika mierzył i podawali m3/s, Jeszcze zauważyłem że jak piec jest w postoju przez dłuższy czas ok 2h to temperatura na nim jaką sterownik pokazuje 15-16 stopni czy tak powinno być? Czy jakby był problem z ciągiem spalin to czy przy otwarciu wieczystki czopucha lub drzwiczek z kanałami dymowymi podczas pracy powinno się dymić?

    • #73967
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Było już u mnie dwóch kominiarzy i każdy za pomocą czujnika mierzył i podawali m3/s, Jeszcze zauważyłem że jak piec jest w postoju przez dłuższy czas ok 2h to temperatura na nim jaką sterownik pokazuje 15-16 stopni czy tak powinno być? Czy jakby był problem z ciągiem spalin to czy przy otwarciu wieczystki czopucha lub drzwiczek z kanałami dymowymi podczas pracy powinno się dymić?

      Cześć,
      Jeżeli kominiarz przemnozyli powierzchnię przekroju komina razy prędkość przepływu powietrza przez ten komin to wyjdą im m3 tylko wartość jest dziwnie duża.
      Przy przekroju 0.2mx0.2m musiałbyś mieć predkosc rzędu 50 m/s aby osiągnąć 2m3/s więc nie realna wartość.
      Raczej to było 2m/s ale kominiarz sobie jednostkę pomylił.

      Temperatura palnika na poziomie 15 stopni jest normalna przy długim postoju. Przez niego cały czas przelatuje powietrze, które go schladza.

      Przy problemie z ciągiem może pojawić się Dymienoe ale nie musi. Tu nie jest problem z dostępnością powietrza tylko z odprowadzenie spalin czy nawet z wraca iem spalin w stronę palnika.
      Czy jak otworzysz drzwiczki to nie masz wrażenia jakby masa ciepłego powietrza ruszyła na ciebie? Tak jakby zawartość pieca wreszcie się rozprężyła?

      Jakbys miał za mało powietrza to na pewno piec byłby wewnątrz okopcony.
      I możliwe, że czulbys w kotłowni zapach spalanego drewna. Spaliny by się wydostawaly przez nie uszczelnień połączenia pieca z kominem.

      U mnie jak miałem nieszczelności to pojawiał się lekki dymek w kotłowni przy rozpalania.
      Prędkość wiatru mierzona przez drzwiczki górne na postoju pieca u mnie wynosi około 1m/s

    • #73966
      M.
      Uczestnik

      Masz jakąś propozycje co z tym zrobić? jakieś ustawienia pozmieniać by pomogło?

    • #73965
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Masz jakąś propozycje co z tym zrobić? jakieś ustawienia pozmieniać by pomogło?

      Konfiguracyjne raczej nic się nie uda.
      Rzuć okiem na strone
      http://www.pelletmont.pl/doktor_pellet_opis_awari_1.html
      Tam piszą

      Aarm „Przegrzanie palnika”

      – Udrożnij kanał dymowy, czopuch, wymiennik kotła, wyczyścić palnik. Alarm przegrzania palnika zawsze ma związek z utrudnionym wyjściem spalin. Gdy spaliny nie mogą wydostać się z kotła przez komin zaczynąją szukać drogi alternatywnej – zwykle wstecz w stronę palnika, generując alarm.

      Możesz ewentualnie poeksperymentować z nadmuch em. Zmniejszyć o parę procent i zobaczyć czy temperatura palnika wolniej czy szybciej rośnie.

      Jeżeli masz możliwość szybkiego demontażu czopucha to także bym to zrobił. Może nie pomoże ale utnie tą możliwość jako źródło problemu.

      Jak kończy się twój komin.? Jest powyżej kalenicy? Ma jakąś końcówkę regulującą?

    • #73964

      Witam.
      Zetka zrobiona na szybko z rury fi 160. I dalej się grzeje. Jutro będzie kominiarz. Ale też ms urządzenie co mierzy w m/s.

    • #73963
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli masz wełnę skalną to zaizoluj przyłącze pomiędzy kotłem i kominem (tak prowizorycznie na początek).

      Podczas pracy na mocy nominalnej ciąg powinien wynosić powyżej 10Pa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73962
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam.
      Zetka zrobiona na szybko z rury fi 160. I dalej się grzeje. Jutro będzie kominiarz. Ale też ms urządzenie co mierzy w m/s.

      Ja u siebie mierzę czymś takim i podaje w m/s

      Ten czopuch faktycznie jest niepotrzebny. Wprowadzasz zbędne kolana. Lepiej to przerobić aby szło do prosta.
      A tak przy okazji. Czujniki temperatury zamontowane na rurach lepie dość ściśle owinąć ociepleniem. Jak tego nie zrobisz będą przekłamywać pomiary.

      ztka wygląda super.

    • #73961
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Jeżeli masz wełnę skalną to zaizoluj przyłącze pomiędzy kotłem i kominem (tak prowizorycznie na początek).

      Podczas pracy na mocy nominalnej ciąg powinien wynosić powyżej 10Pa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      A co da takie ocieplenie i czy zastosować je także przy krótkim podłączeniu do komina bez czopucha?

      Pozdrawiam

    • #73960

      Witam

      Jeżeli masz wełnę skalną to zaizoluj przyłącze pomiędzy kotłem i kominem (tak prowizorycznie na początek).

      Podczas pracy na mocy nominalnej ciąg powinien wynosić powyżej 10Pa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Ok, ale kominiarz mówił że ma sprzęt do pomiaru w m/s więc spróbuje to jakoś przeliczyć na Pa.

      Jutro ocieple przyłącze.

      Nie wiem czy dobrze myśle ale ciąg powinien być większy bo jak RCK ustawie na 15 to sie nie zamyka a na 20 to drży.

      Pozdrawiam

    • #73959

      Witam.
      Zetka zrobiona na szybko z rury fi 160. I dalej się grzeje. Jutro będzie kominiarz. Ale też ms urządzenie co mierzy w m/s.

      Ja u siebie mierzę czymś takim i podaje w m/s

      Ten czopuch faktycznie jest niepotrzebny. Wprowadzasz zbędne kolana. Lepiej to przerobić aby szło do prosta.
      A tak przy okazji. Czujniki temperatury zamontowane na rurach lepie dość ściśle owinąć ociepleniem. Jak tego nie zrobisz będą przekłamywać pomiary.

      ztka wygląda super.[/quote]

      Kolanka zostały zrobione bo wlot komina był wyżej.

      Zetka jest prowizorką , docelowo ma być kanał płaski 220×90 bo muszę pod elewacją piwnicy podejść 50 cm wyżej a rura 160 za fajnie nie wygląda. Kanał schowa mi się w izolacji 10 cm (a wyżej jest styropian 15 cm)

    • #73958
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Jeżeli masz wełnę skalną to zaizoluj przyłącze pomiędzy kotłem i kominem (tak prowizorycznie na początek).

      Podczas pracy na mocy nominalnej ciąg powinien wynosić powyżej 10Pa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Ok, ale kominiarz mówił że ma sprzęt do pomiaru w m/s więc spróbuje to jakoś przeliczyć na Pa.

      Jutro ocieple przyłącze.

      Nie wiem czy dobrze myśle ale ciąg powinien być większy bo jak RCK ustawie na 15 to sie nie zamyka a na 20 to drży.

      Pozdrawiam[/quote]
      Przeliczenie m/s na Pa możesz sobie darować.
      Nie ma prostego sposobu na wykonanie takiego przeliczenia a ilość Pa zależy od wysokości komina, różnicy temperatur w kotłowni i na zewnątrz i pewnie temperatury samego komina.

      Jak ci się RCK nie zamyka na 15 Pa to masz na pewno więcej.

    • #73957
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam.
      Zetka zrobiona na szybko z rury fi 160. I dalej się grzeje. Jutro będzie kominiarz. Ale też ms urządzenie co mierzy w m/s.

      Ja u siebie mierzę czymś takim i podaje w m/s

      Ten czopuch faktycznie jest niepotrzebny. Wprowadzasz zbędne kolana. Lepiej to przerobić aby szło do prosta.
      A tak przy okazji. Czujniki temperatury zamontowane na rurach lepie dość ściśle owinąć ociepleniem. Jak tego nie zrobisz będą przekłamywać pomiary.

      ztka wygląda super.[/quote]

      Kolanka zostały zrobione bo wlot komina był wyżej.

      Zetka jest prowizorką , docelowo ma być kanał płaski 220×90 bo muszę pod elewacją piwnicy podejść 50 cm wyżej a rura 160 za fajnie nie wygląda. Kanał schowa mi się w izolacji 10 cm (a wyżej jest styropian 15 cm)[/quote]
      Tak założyłem.
      Instalatorów nie chciało się wykuc nowej dziury więc dostosować przyłącz.

      U mnie była podobna sytuacja ale na szczęście instalator wykonał nowy otwór a stary zablokował.

    • #73956

      Witam

      Jeżeli masz wełnę skalną to zaizoluj przyłącze pomiędzy kotłem i kominem (tak prowizorycznie na początek).

      Podczas pracy na mocy nominalnej ciąg powinien wynosić powyżej 10Pa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Ok, ale kominiarz mówił że ma sprzęt do pomiaru w m/s więc spróbuje to jakoś przeliczyć na Pa.

      Jutro ocieple przyłącze.

      Nie wiem czy dobrze myśle ale ciąg powinien być większy bo jak RCK ustawie na 15 to sie nie zamyka a na 20 to drży.

      Pozdrawiam[/quote]
      Przeliczenie m/s na Pa możesz sobie darować.
      Nie ma prostego sposobu na wykonanie takiego przeliczenia a ilość Pa zależy od wysokości komina, różnicy temperatur w kotłowni i na zewnątrz i pewnie temperatury samego komina.

      Jak ci się RCK nie zamyka na 15 Pa to masz na pewno więcej.[/quote]

      Kmin mam chyba 11 m (piwnica, parter,poddasze, jakieś 1,8m stryszku i komin wystaje jakieś 0,5m poza kalenice , dom jest 4 spadowy , na kominie zamontowany strażak . )

      W kotłowni jest teraz ciepło , jak nie miałem zetki to było zimno. Temperatury komina nie znam.

      W panelu kotła jest odczyt temperatury spalin, jak bym chciał to wiedzieć czy można zamontować jakiś czujnik. Bo sonda chyba nie odczyta temp. ?

    • #73955
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Jeżeli masz wełnę skalną to zaizoluj przyłącze pomiędzy kotłem i kominem (tak prowizorycznie na początek).

      Podczas pracy na mocy nominalnej ciąg powinien wynosić powyżej 10Pa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Ok, ale kominiarz mówił że ma sprzęt do pomiaru w m/s więc spróbuje to jakoś przeliczyć na Pa.

      Jutro ocieple przyłącze.

      Nie wiem czy dobrze myśle ale ciąg powinien być większy bo jak RCK ustawie na 15 to sie nie zamyka a na 20 to drży.

      Pozdrawiam[/quote]
      Przeliczenie m/s na Pa możesz sobie darować.
      Nie ma prostego sposobu na wykonanie takiego przeliczenia a ilość Pa zależy od wysokości komina, różnicy temperatur w kotłowni i na zewnątrz i pewnie temperatury samego komina.

      Jak ci się RCK nie zamyka na 15 Pa to masz na pewno więcej.[/quote]

      Kmin mam chyba 11 m (piwnica, parter,poddasze, jakieś 1,8m stryszku i komin wystaje jakieś 0,5m poza kalenice , dom jest 4 spadowy , na kominie zamontowany strażak . )

      W kotłowni jest teraz ciepło , jak nie miałem zetki to było zimno. Temperatury komina nie znam.

      W panelu kotła jest odczyt temperatury spalin, jak bym chciał to wiedzieć czy można zamontować jakiś czujnik. Bo sonda chyba nie odczyta temp. ?[/quote]

      W samym sterowniku powinna być możliwość podpięcia czujnika temperatury spalin.
      Najlepiej zapytać serwis czy ten sterownik to obsługuje i jaki konkretnie kupić.
      Najlepiej zamówić czujnik w serwisie, będziesz miał pewność, że będzie pasował.

      Strażak na kominie zwiększa ciąg I powoduje szybsze wychładza nie komina.
      Raczej się go stosuje jak masz problem z ciągiem, a i zapobiega wpadaniu wiatru do komina.

      Znalazłem na innym forum stronę do przeliczenia przepływu powietrza na Pa
      https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/720-przeliczanie-ciągu-kominowego-m3min-pa/

      Możesz spróbować się tym pobawić ale według mnie szkoda czasu zwłaszcza, że widzisz jak RCK działa.

      Ztka tak właśnie działa. Ciepłe powietrze z pomieszczenia przeciwstawia się naturalnemu naplywowi zimnego powietrza w czasie postoju kotła. Do tego zimne powietrze trochę się ogrzewa w czasie napływu jak kocioł pracuje a i wprowadza je do pomieszczenia prawie na poziomie podłogi więc dodatkowo nie wychladza z pomieszczenia.

    • #73954

      Jutro napisze co kominiarz zmierzył.

      Czekam aż serwis przyjedzie i zobaczymy co powie.

      Już zacząłem szukać wkładu z kwasówki , ale według mnie ciąg jest ok. rano kupie maty i ocieple przyłącze do komina.

      Moje obawy o ciąg są z tego że serwis pisze że przegrzewanie palnika wynika z braku zetki , słabego ciągu. A według mnie te wszystkie przypadłości w moim przypadku są w porządku. Ale zawsze zostaje małe „ale”
      Już wypróbowałem 3 pellety. Z każdym to samo , palnik się grzeje. Z jedną różnicą że jeden pellet zostwia taką czarną gąbkę a 2 pozostałe szlakę.
      Niby sonda ma regulować nadmuch i podawanie pelletu nawet wstrzymać jak tlen spadnie poniżej 6 % a u mnie sypie jak jest 2 %. Przestaje podawać pellet przy temp. palnika 76 stopni i wtedy powoli tlen rośnie nawet do 11 a potem podawanie pelletu jak temp. spadnie do 75 często jest nowe rozpalanie.

      Sprawdzę i lepiej zaizoluję wszystkie czujniki temp. tylko nie wiem co z tumi w buforze , bo tylko je włożyli w otwory i zaslepili zaślepkami.

    • #73953
      M.
      Uczestnik

      Cześć to nic nie da, u mnie było dwóch kominiarzy i zmierzyli i jest wszystko ok. Ocieplenie czopucha nic nie da. Jeden z instalatorów z którym rozmawiałem mówił nawet jak włożysz wkład nic nie pomoże bo mieli taki przypadek. Wina jest w sterowniku lub samym palniku bo to jest jakaś nowość ich autorski palnik. Jak dzwoniłem na serwis mówią że u mnie winą jest czopuch bo mają swojego kominiarza który to widział na zdjęciach. I nawet jak przedstawię im protokół od mojego nic nie da prosta zagrywka najlepiej zwalić na ciąg a i nie szukać przyczyny u siebie w swoim produkcie. Serwis jak do mnie przyjechał to wyciągną jedną czujkę sprawdził wentylator i twierdzi że jest wszystko ok. Nie chciał się przemęczać ale o tym pisałem wcześniej. Zastanawia mnie jedno jak można za zdjęcia stwierdzić że jest słaby ciąg widząc to tylko na zdjęciu lub spaliny się odbijają. Przecież są przyrządy od tego które dają jakiś wynik do wnioskowania. Jeśli nie znajdę przyczyny trzeba będzie chyba z pomocą fachowców i protokołów z pomiarów wejść na drogę sądową.

    • #73952
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Według mnie najpierw eliminują rzeczy, które najczęściej powodują problemy następnie przechodzą do ewentualnej reklamacji.
      Najczęściej powodem problemów jest sama przyłącz.

      A probowaliscie wyłączyć sterowanie tlenem za pomocą lambdy i ustawić dmuchawa na stałe wartości?
      Może sama lambda powoduje te problemy.
      Wszystko inne wydaje się ok.

      Czy masz opcje kalibracji sondy lambda?

    • #73951
      M.
      Uczestnik

      Aby eliminować trzeba sprawdzić są przyrządy i nie można mówić że nawet jak wskazania będą poprawne to i tak przyczyną jest to. Sondy ja chyba nie mam u siebie nie mam, zresztą ten sterownik jest zbyt automatyczny może na zwykłym można coś poustawiać i jakość zniwelować tą temperaturę. Jak mogę sprawdzić że ją mam?

    • #73950
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Aby eliminować trzeba sprawdzić są przyrządy i nie można mówić że nawet jak wskazania będą poprawne to i tak przyczyną jest to. Sondy ja chyba nie mam u siebie nie mam, zresztą ten sterownik jest zbyt automatyczny może na zwykłym można coś poustawiać i jakość zniwelować tą temperaturę. Jak mogę sprawdzić że ją mam?

      Oczywiscie zgadzam się tobą.

      Rzuciłem okiem do instrukcji.
      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/instrukcja%20ht-900%20V2.01.pdf

      Na stronie 16 jest spis menu w sterowniku. Jast tam menu „Ustawienia tlenu”. Jeżeli tego nie widzisz to pewnie nie masz sondy lambda. A i to powinno być gdzieś w ustawieniach serwisowych.

      Ciężko powiedzieć czy starszy sterownik umożliwiły ci rozwiązanie tego problemu.
      Nie widzę u siebie ustawień, którymi dało by się skorygować twój problem.

      Jest jeszcze jedna możliwość. Czujnik temperatury podajnika pokazuje głupoty.
      Ten sterownik ma takie menu „Korekta czujników”. Rzuć okiem czy tam nie ma jakiegoś przesunięcia dla czujnika palnika/podajnika.
      Jak to jest 0 to można by wyciągnąć czujnik i porównać jego wskazania z innym.

      Możesz także przykleić jakiś termometr do palnika, tej części na zewnątrz i sprawdzić czy faktycznie się rozgrzewa.

    • #73949
      M.
      Uczestnik

      tylko że ja mam nowszy sterownik 900 touch https://heiztechnik.pl/index.php/sterowanie-2/r-control-892, a czujnik wydaje mi się że dobrze mierzy ponieważ ta obudowa z blachy co okrywa wentylator i czujniki tez jest bardzo gorąca i rura od podajnika jest okopcona lub zmieniła barwę od wysokiej temperatury.

    • #73948
      M.
      Uczestnik

      w załączniku fotki z pracy kotła

    • #73947
      Markus
      Uczestnik

      Witam
      Nie mam doświadczeń z tym palnikiem, mam Pelasa Xmini, ale czy nie dochodzi do zapłonu pelletu jeszcze w podajniku. Jest zdaje się taki parametr wydłużenie czasu pracy podajnika 2. U mnie jest to procent czasu podajnika 1 (115%). W Twoim jest chyba wydłużenie o jakiś czas. Kiedyś zrobiłem filmik jak pracuje palnik w trybie nadzoru i przy krótkim czasie podawania 1.6s praktycznie pellet zostawać na brzegu podajnika 2 i był omiatany przez palący się poniżej pellet.
      Może dochodzi do zapłonu, nawiew kieruje ogień do komory ale palnik niebezpiecznie się rozgrzewa co widać po stanie rury podajacej pellet.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #73946

      Był kominiarz.
      W przewodzie dymowe 3.25m/s
      Co do instrukcji tez taka dostałem od 900 a nie touch.
      W moim jest jeszcze mniej ustawienia. Zaraz zrobię zdjecia

    • #73945
      M.
      Uczestnik

      też tak myślałem i zrobiłem z 5s do 15s i nic nie dało

    • #73944
      M.
      Uczestnik

      do mojego tez nie ma 900 touch. Wypuścili coś a nie ma do tego dokumentacji. To co dostałem razem ze sterownikiem nie jest od tego sterownika. Sądzę że jesteśmy królikami doświadczalnymi tego sterownika

    • #73943
      M.
      Uczestnik

      rozmawiałem i innym serwisantem, problem napewno nie tkwi w kominie ani napowietrzeniu. Tylko w kotle

    • #73942
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      do mojego tez nie ma 900 touch. Wypuścili coś a nie ma do tego dokumentacji. To co dostałem razem ze sterownikiem nie jest od tego sterownika. Sądzę że jesteśmy królikami doświadczalnymi tego sterownika

      Cześć,
      900 touch I 900 to to samo. Różnią się ekranem. Dlatego w instrukcji do wersji touch jest tylko jak się nim poslugiwać.

    • #73941
      M.
      Uczestnik

      Oj chyba maja mniej nastaw do konfiguracji można tylko w sumie ustawić moc max moc min i nadmuchy i to wszystko

    • #73940
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      w załączniku fotki z pracy kotła

      A dlaczego masz moc maksymalna ustawiona na 18kw?
      Masz piec 15kw czy 20kw?
      Na mocy minimalnej masz nadmuch na poziomie 18%. Wystarczą ci to do utrzymania żółtego koloru płomienia?

    • #73939
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Oj chyba maja mniej nastaw do konfiguracji można tylko w sumie ustawić moc max moc min i nadmuchy i to wszystko

      Ogólnie taki był zamysł tego sterownika.
      Jak najmniej konfiguracji po stronie użytkownika.

    • #73938
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      rozmawiałem i innym serwisantem, problem napewno nie tkwi w kominie ani napowietrzeniu. Tylko w kotle

      Tu niestety musisz uderzać do serwisu.
      Niewiele więcej możemy pomóc.
      Jak wszystko jest ok to zostało zweryfikować kocioł.

    • #73937
      M.
      Uczestnik

      Hej ja mam moc 20kw kolega houk ma 15kw
      tak jak mam 18% na mocy minimalnej to mam żółty płomień, sądzisz aby podnieść.
      Ewentualnie można liczyć tylko na forumowiczów. Serwis trzyma się swojego. Może masz jeszcze jakiś pomysł aby coś zmienić.

    • #73936
    • #73935
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hej ja mam moc 20kw kolega houk ma 15kw
      tak jak mam 18% na mocy minimalnej to mam żółty płomień, sądzisz aby podnieść.
      Ewentualnie można liczyć tylko na forumowiczów. Serwis trzyma się swojego. Może masz jeszcze jakiś pomysł aby coś zmienić.

      Ja mam piec 15kw I na mocy minimalnej mam nadmuch 28%.
      W sumie nie pytałem na jakiej mocy występuje przegrzaniem.

      Ten żółty płomień ma być żółty na językach a nie w centrum.

      Podbij testowo nadmuch minimalny do 25 – 28% i obserwój.

      Ewentualnie reset do ustawień fabrycznych i konfiguracja od początku. Ale to dopiero na końcu jak już nic nie pomoże.

    • #73934
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      W touch jest o połowę mniej ustawień.

      No tak. Wszystkie 900tki maja minimum ustawień.
      Pytanie czy w ustawieniach serwisowych czegoś więcej nie ma?

    • #73933
      M.
      Uczestnik

      generalnie jest tak:

      7,5kW nadmuch 18% moc minimalna
      18kW nadmuch 34% moc maksymalna

      10,9kg wydajność
      w postoju palnik ma temperaturę ok 15-16 st.
      palnik nagrzewa się na mocy minimalnej do 40-50 st
      a przegrzewa się na mocy max jak ma temperaturę ok 50-55 st to temperatura panika ma 69 potem więcej stopni

    • #73932
      M.
      Uczestnik

      minimalnie więcej wpisz kod 3456

    • #73931
      M.
      Uczestnik

      gdzieś jest ten kod tez podany oficjalnie

    • #73930
      M.
      Uczestnik

      To co przesłałem na załączonych zdjęciach wcześniej to jest w ustawieniach serwisowych palnika

    • #73929
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      generalnie jest tak:

      7,5kW nadmuch 18% moc minimalna
      18kW nadmuch 34% moc maksymalna

      10,9kg wydajność
      w postoju palnik ma temperaturę ok 15-16 st.
      palnik nagrzewa się na mocy minimalnej do 40-50 st
      a przegrzewa się na mocy max jak ma temperaturę ok 50-55 st to temperatura panika ma 69 potem więcej stopni

      OK, a przewazeni podawania pelletu zrobiłeś.
      Przy temperaturze 50 – 55 stopni pieca komin jest jeszcze nie wygrany więc masz słabszy ciąg, tylko że u ciebie jest on i tak duży więc nie powinno być problemu.

      Jak nie przewazyles podawania pelletu to na mocy maksymalnej możesz mieć nie 18kw a naprzyklad 25kw.

      Sprawdz to podawanie i sprawdź elastyczny łącznik czy nie ma jakiegoś luzu pozwalającego zatrzymać się paliw w łącznik.

      Jaka dawkę/czas podawania paliwa podaję piec do rozpalania?

    • #73928
      M.
      Uczestnik

      pellet przeważony 10,9 kg/h, przewód ok skrócony i nic nie zostaje, opaski dokręcone. teraz ogrzewam ok 206m2 z garażęm bo nie ma nigdzie drzwi. Dawkę sprawdzę bo ine Zmieniałem tam tak jak była ustawiona tak jest.

    • #73927
      Markus
      Uczestnik

      Proszę przypomnieć w jakim zakresie jest ustawiona temperatura kotla TK i histereza Hk.

    • #73926

      W touch jest o połowę mniej ustawień.

      No tak. Wszystkie 900tki maja minimum ustawień.
      Pytanie czy w ustawieniach serwisowych czegoś więcej nie ma?[/quote]

      To są ustawienia serwisowe. Po kodzie 3456

    • #73925
      M.
      Uczestnik

      W załączniku moje nastawy. Jakieś sugestie co do zmian?

    • #73924
      M.
      Uczestnik

      80 i 15 poniżej zdjęcia z ustawieniami

    • #73923
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      W załączniku moje nastawy. Jakieś sugestie co do zmian?

      Powiem Ci szczerze, że mi się te nadmuchy w rozpalania i zaraz po nim nie podobają.
      15% I 17% może nie wystarczyć aby skutecznie chodzić palnik.
      U siebie mam te parametry ustawione na 30%.

      Widzę, że dawkę do rozpalania podajesz w procentach. Naradzie zostaw jak jest.

    • #73922
      M.
      Uczestnik

      to co proponujesz?

    • #73921
      Markus
      Uczestnik

      Dwie sprawy:
      80 i 50 stopni to maksymalna i minimalna temperatura kotla. Jaka jest zadana?
      I druga. U mnie nawiewy na niższych mocach są mniejsze o 2% od poprzedniego. Może spróbuj zwiększyć na 50 i 30% ale tak zdecydowanie np o 8 %. Zobaczymy czy ma to wpływ na temp. palnika

    • #73920
      M.
      Uczestnik

      tak 80 max
      50 min
      zadana 70
      histereza 15
      co nadmuchy z 34 na 50% zwiększyć ? nic nie pomogło miałem na chwilę temperatura idzie do góry

    • #73919
      Markus
      Uczestnik

      Wcześniej pisałeś o 18% na mocy 7,5 i o tym myślałem.
      Zastanawiam się czy nie powinienes podnieś temperatury kotla np do 75. Bo jak masz 70 to przy histerezie 15 kocioł zaczyna się rozpalac przy 55 i pewnie zalicza jeszcze kilka stopni spadku. Czy wtedy nie ma zbyt chłodnych spalin.

    • #73918
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam , czy do sterownika 900touch jest mozliwosc podpiecia czujnika spalin? pozdrawiam

    • #73917

      Witam , czy do sterownika 900touch jest mozliwosc podpiecia czujnika spalin? pozdrawiam

      Cześć.
      Czujnik spalin?
      Możesz podpiąć sondę lambda na pewno( sam posiadam) lub sam czujnik temp. spalin chyba?

    • #73916
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam , czy do sterownika 900touch jest mozliwosc podpiecia czujnika spalin? pozdrawiam

      Cześć.
      Czujnik spalin?
      Możesz podpiąć sondę lambda na pewno( sam posiadam) lub sam czujnik temp. spalin chyba?[/quote]
      Sonda lambda to czujnik spalin działa podobnie jak w samochodzie.

      Można jeszcze zamontować czujnik temperatury spalin ale w moim sterownik chyba służy tylko informacyjnie a i można go także użyć jako czujnik temperatury powrotu i na nim zrealizować ochronę powrotu.

      Patrzyłem jeszcze do instrukcji do 900tki i w schemacie nie widzę podłączenia czujnika spalin/lambdy, czujnika tlenu cz temperatury spalin.
      Lista menu ma wymieniony czujnik tlenu więc taka opcja powinna być.

    • #73915
      M.
      Uczestnik

      Hej Mateusz masz jakiś pomysł w moim temacie odnośnie ustawień co zmienić?

    • #73914
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hej Mateusz masz jakiś pomysł w moim temacie odnośnie ustawień co zmienić?

      Cześć,
      Ja bym przetestował wyższe nadmuchy w rozpalaniu i na mocy minimalnej.
      Markus radził zmianę temperatury zadanej kotła na 75 stopni aby piec nie startował z 55 stopni tylko z 60 stopni. Ja osobiście tego nie stosuje. Mam piec 3/4 klasy i spaliny ma dość ciepłe.
      Markus także proponował podniesienie nadmuchy na 50% i 30% mocy ale chyba w 900tkach nie da się tego tak zrobić. Chyba w nich zadaje sie maksymalny i minimalny nadmuch a piec sam sobie nim moduluje.

      Ustaw na początek:
      – wydajność dmuchawy – rozpalanie: 24%
      – wydajność dmuchawy po rozpalaniu: 27%
      – wydajność nadmuchu – moc minimalna: 28%

      Jakby ciężko się rozpalał to zmniejsz o parę procent „wydajność dmuchawy – rozpalanie”.
      Oczywiście zapisz sobie gdzieś poprzednie ustawienia.

      Reszty bym na razie nie ruszał.

    • #73913
      Markus
      Uczestnik

      Witam
      Moją intencją było generalnie podniesienie nadmuchów, zwłaszcza na niskich mocach bo wyniosły one zdaje się przy 7,5kW mocy 18%, a przy 18kW już 34%.
      I druga sprawa podniesienia Tk. Chodzi o test, mamy sytuacje awaryjną i szukamy jej rozwiązania.
      Przy czym, żeby sprawdzić poszczególne zmiany, to najlepiej je wykonywać pojedynczo i odczekać kilka cykli pracy kotła.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73912
      M.
      Uczestnik

      ok, zrobię i zobaczymy ale dlaczego on się w takim razie przegrzewa na mocy maksymalnej?

    • #73911
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      ok, zrobię i zobaczymy ale dlaczego on się w takim razie przegrzewa na mocy maksymalnej?

      To jest niestety niewiadomą.
      Moje podejrzenie jest takie, że przy rozpalania oraz zaraz po nim następuje główna cześć przegrzania a przejście na moc maksymalna kończy sprawę.

      Zanim piec przejdzie na moc maksymalną to pracuje dość długo na rozpalania i poszczególnych progach więc przy małym nadmuchu nie radzi sobie z chłodzeniem palnika.

    • #73910
      Markus
      Uczestnik

      Szkoda, że nie mam możliwości zobaczenia wykresów parametrów pracy kotła.
      Pozostaje koledze posiedzieć przy kotle i spisywać ze dwa cykle pracy, minuta po minucie kilka parametrów, min Tk, Tpodajnika, Moc nadmuchów. Może jakaś zależność się wyłoni.

    • #73909
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam
      Moją intencją było generalnie podniesienie nadmuchów, zwłaszcza na niskich mocach bo wyniosły one zdaje się przy 7,5kW mocy 18%, a przy 18kW już 34%.
      I druga sprawa podniesienia Tk. Chodzi o test, mamy sytuacje awaryjną i szukamy jej rozwiązania.
      Przy czym, żeby sprawdzić poszczególne zmiany, to najlepiej je wykonywać pojedynczo i odczekać kilka cykli pracy kotła.

      Pozdrawiam
      Markus

      Obojgu nam o to samo chodzi.
      Zwiększyć nadmuch używany w pierwszych fazach pracy pieca aby wyeliminować ten etap z potencjalnych źródeł problemów.

    • #73908

      Posiadam bufor , na mocach minimalnych pracuje dość krótko.
      Po pół godziny już osiąga temp ponad 70 stopni, potem rośnie dalej i przy 76 przestaje podawać pellet temp jeszcze wzrośnie do 77-78 i jak spadnie do 75 to podaje ale czasem już jasność płomienia jest niska i rozpala , czyści podaje dawkę paliwa i rozpala. W tym momencie temperatura spadnie do około 60 stopni i tak na około.
      U mnie mogę tylko ustawić nadmuch max i nadmuch przy rozpalaniu.

    • #73907
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Posiadam bufor , na mocach minimalnych pracuje dość krótko.
      Po pół godziny już osiąga temp ponad 70 stopni, potem rośnie dalej i przy 76 przestaje podawać pellet temp jeszcze wzrośnie do 77-78 i jak spadnie do 75 to podaje ale czasem już jasność płomienia jest niska i rozpala , czyści podaje dawkę paliwa i rozpala. W tym momencie temperatura spadnie do około 50 stopni i tak na około.
      U mnie mogę tylko ustawić nadmuch max i nadmuch przy rozpalaniu.

      Masz trochę inna sytuację niż Osa.
      Masz sondę lambda, która steruję powietrzem i potencjalnie na Max mocy może zejść z nadmuchem do niskich wartosci.

      Do testu proponowałem wyłączenie sterowania od sondy lambda i ustawienie nadmuchów.

    • #73906
      M.
      Uczestnik

      Hej wpisałem tak jak Mateusz mówiłeś i dalej temperatura idzie do góry ale najszybciej podbija na mocy maksymalnej na minimalnej podbił do ok 40 st.

    • #73905
      Markus
      Uczestnik

      To w takim razie, może podbić wydajność dmuchawy na mocy maksymalnej (dla testów tak zdecydowanie o 10%).
      Na razie nie zawracając uwagi na płomień.

    • #73904
      M.
      Uczestnik

      Hej wcześniej już próbowałem na większym nadmuchu i to samo

    • #73903
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hej wcześniej już próbowałem na większym nadmuchu i to samo

      To jest bardzo dziwne.
      Jeżeli wszystko poprawnie się wypala, nie zalega ci szlaka na palniku blokując przepływ powietrza to coś takiego nie powinno się dziać.
      Czy wyciągałeś tackę z palnika i ją czyściłeś oraz wymiatałeś z palnika resztki?

      Ja niestety nie widzę co może być jeszcze problemem.
      Tam nie bardzo ma co powodować takie problemy.

      Chyba, że palisz pelletem węglowym zamiast drzewnym ale na pewno tego nie robisz.

    • #73902
      Markus
      Uczestnik

      Hej wcześniej już próbowałem na większym nadmuchu i to samo

      Tak, ale chodzi o podbicie teraz, gdy został wcześniej podniesiony nadmuch minimalny.

    • #73901
      M.
      Uczestnik

      ok, sprawdzę. A jeśli podniosę nadmuch to pewnie spalanie wzrośnie?

    • #73900
      Markus
      Uczestnik

      Nie koniecznie, zwiększenie nadmuchu, nie wpływa na ilość podawanego paliwa (przynajmniej w moim kotle, są to dwa niezależne parametry: czas podawania i moc nadmuchu). Przy za dużym nadmuchu może zdmuchiwać resztki niedopalonego pelletu, co może zmniejszyć sprawność, ale i może być w drugą stronę, że będzie się lepiej spalał pellet. Na razie na próbę zobaczymy jak będzie zachowywała się temperatura palnika.

    • #73899

      Cześć.

      Modułu sondy nie wyłączyłem zmieniłem zakres jej modulacji na 0 , czyli nie wpływa na nadmuch.

      Wczoraj przeczytałem wątek o ONE i zmieniłem ilość podawania na godzinę.
      Z przeważenia wyszło mi 12 kg zmieniłem na 14,5 i nadmuch na 34 %. Temperatura była 74 stopnie i od 2 godz. waha sie miedzy 71,5-72 stopnie , ale widze że bufor ładuje sie wolniej.

      Zostawię tak do jutra i zobaczę (do kotła mam 25 km).

    • #73898
      M.
      Uczestnik

      zwiększenie nadmuchu nic nie pomogło, dalej się grzeje do ponad 70 stopni.

    • #73897
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Poszperałem trochę w necie i znalazłem podobny problem, na innym forum. Temperatura palnika też wynosiła około 70 stopni.
      Tam zainteresowany, jak pisze rozwiązał problem przez prawidłowe przeważenie pelletu.
      Jak możesz, przeważ pellet i porównaj z wpisem do regulatora. Ale zakładam że masz prawidłowo podany.

      W innym miejscu doczytałem, że zwiększali powiedzmy o 10% wydajność podajnika, żeby lekko oszukać regulator, aby ten z kolei zmniejszył ilość podawanego paliwa.

      Generalnie z tych wpisów wynikało, że palnik przegrzewał ze względu na za wysoką moc z niego uzyskiwaną.

      Może ten trop, okaże się pomocny.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73896
      M.
      Uczestnik

      Wiesz co pellet ja przeważałem a potem serwis jak był u mnie tez przeważył więc powinno być ok. Więc co zrobić ?

    • #73895
      Markus
      Uczestnik

      Podaj jakie masz teraz nadmuchy, bo już tyle razy były zmieniane ? I do jakiej temperatury palnika dochodzisz.
      Mam w sumie jeszcze ten pomysł z obniżeniem mocy, przez celowe zawyżenie o 10% wydajności podajnika.
      Ale zanim to zrobisz, to podaj te moce nadmuchów i temperaturę palnika.

    • #73894
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Podaj jakie masz teraz nadmuchy, bo już tyle razy były zmieniane ? I do jakiej temperatury palnika dochodzisz.
      Mam w sumie jeszcze ten pomysł z obniżeniem mocy, przez celowe zawyżenie o 10% wydajności podajnika.
      Ale zanim to zrobisz, to podaj te moce nadmuchów i temperaturę palnika.

      Czy nie to samo osiągnie się podając niższa moc pieca w sterowniku?
      Czy to się da w ogóle zmienić?

      Wydaje mi się, że w tej sytuacji Osa powinien ponownie skontaktować się z serwisem.
      Jeżeli nic nie pomaga to albo faktycznie komin jest problemem, co według mnie miało by dodatkowe skutki uboczne jak szybkie wypalanie paliwa albo piec należy reklamować.

      Z te

    • #73893
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Po raz kolejny powtarzam. Kocioł należy podłączyć do komina (nie odwrotnie) dobranego do parametrów kotła. Komin musi zapewnić zalecane podciśnienie. Nie da się tego ominąć. Przegrzewanie palnika wynika z powodu problemów z przepływem powietrza przez palnik. Paliwo nie będzie szybciej wypalane z palnika w przypadku takiego komina, ponieważ kotły 5 klasy mają większe opory przepływu oraz niską temperaturę spalin więc ciąg kominowy nie jest taki jak przy zastosowaniu kotła o wysokiej temperaturze spalin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73892

      Witam.

      W moim przypadku zalecane podciśnienie to 15 Pa. RCK otwiera śie przy 20 a wczoraj nawet przy 25 i tak zostawiłem. Czyli nawet jak się otwiera przy 20 Pa to i tak muszę włożyć wkład stalowy?

      Parę dni temu zmieniłem podawanie , miałem z przeważenia 12 kg teraz mam 12,7 i zwiększyłem nadmuch do 36%. Temperatura jest teraz w granicach 71 stopni.

      Czyli to że RCK otwiera się nawet po nastawieniu na 25 Pa nie ma znaczenia bo nie mam wkładu stalowego ( tak to mam rozumieć). Jedynym wyjściem jest zamontowanie wkładu ?

      Pozdrwiam.

    • #73891
      M.
      Uczestnik

      Piece mają skopany palnik i tyle serwis będzie się wpierał ja mam ciąg kominowy ldobry dodatkowo wyjęte zawirowacze. na starym sterowniku i palniku wszystko chodzi nawet bez zetki u znajomego i czopuch można mieć jaki się chce taka jest rzeczywistość. Wiec mądry panie serwisancie jak chce Pan pisać swoją śpiewkę o kominie to lepiej nic nie pisać. Ze ciąg ma mieć powyżej 18pa u mnie jak będzie miał i dzisiaj sprawdzę to specjalnym miernikiem przyjeżdża kominiarz z tym sprzętem to spotkamy się w sądzie. Nie odpuszczę robienia klienta w balona. Musi być jakaś sprawiedliwość. Kotły derfro są lepsze i nie wiem co mnie podkusiło mają wentylatory na wyjściu jak jest słaby ciąg jak macie z tym problem tez to montujcie.

    • #73890
      M.
      Uczestnik

      zmieniłem z 10,9 na 12 kg/h i lipa dalej to samo. Może jeszcze jakieś sugestie?

    • #73889
      M.
      Uczestnik

      wróciłem ze wszystkim ustawieniami do punkt wyjścia )ustawień serwisowych)

      moc minimalna tylko zwiększona 1 6 do 7,5kW nadmuch 18%
      moc maksymalna 18kW nadmuch 34%
      przeważony pellet 10,9kg/h
      palnik im dłużej chodzi tym się bardziej grzeje (na postoju ma 15-16 stopni)
      zetka zrobiona
      podniesienie nadmuchów nic nie pomogło
      szlaki nie ma specjalnie

    • #73888
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Osa:
      Nie wiem dlaczego się denerwujesz. Od samego początku staram się pomóc, wskazuję Ci możliwe przyczyny problemu a Ty grozisz sądami i rzucasz bezpodstawne oskarżenia.

      W przypadku, gdyby był problem z palnikiem to tysiące pracujących kotłów miałyby ten problem.

      Rozmawiamy na forum po to, aby rozwiązywać problemy a nie walczyć i się przepychać. Celem tego forum jest pomaganie użytkownikom dla obopólnego dobra – poprawnie pracujący kocioł to zadowolony użytkownik i spokojna głowa producenta.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73887
      M.
      Uczestnik

      Dlaczego w takim razie nie chcecie sprawdzić sobie ciągu, wychodzicie z założenia że to napewno to. Aby mówić że to napewno ciąg terzba to zmierzyć a nie na oko stwierdzać że to ciąg kominowy. Od kiedy macie w sprzedaży te piece ale z tym konkretnie palnikiem i sterownikiem? sporo osób może nawet nie wiedzieć że palnik pracuje na tak wysokich temperaturach, sam bym nie wiedział gdyby się parę razy nie przegrzał.

    • #73886
      Markus
      Uczestnik

      wróciłem ze wszystkim ustawieniami do punkt wyjścia (ustawień serwisowych)

      moc minimalna tylko zwiększona z 6 do 7,5kW nadmuch 18%
      moc maksymalna 18kW nadmuch 34%
      przeważony pellet 10,9kg/h

      Mam jeszcze jeden pomysł.
      Czy możesz zmierzyć ile sekund w jednym cyklu pracuje podajnik nr 1 dla mocy maksymalnej i dla minimalnej. Tylko podajnik nr jeden, ten który pobiera pellet ze zbiornika. Podajnik nr 2 ma wydłużony czas i ten nas nie interesuje.

    • #73885
      M.
      Uczestnik

      Chodzi o podajnik główny mogę go ewentualnie zmierzyć na czuja bo nie mam w sterowniku takiej opcji chyba, podajnik nr 2 od podajnika palnika jest na 5s

    • #73884
      Markus
      Uczestnik

      Tak o podajnik główny (u mnie jest ona oznaczony nr 1). Trzeba jakoś zmierzyć stoperem (z komórki).
      Możesz zrobić kilka pomiarów i uśrednić czas (oczywiście dla danej mocy)

      Natomiast czy podajnik w palniku zawsze chodzi 5 sek czy też ma wydłużony czas pracy o 5 sek ?

    • #73883
      M.
      Uczestnik

      chyba tylko 5s miałem go na 15s już zrobione i też nic

    • #73882
      Markus
      Uczestnik

      Podajnik nr 2 (w palniku) musi mieć dłuższy czas pracy niż główny (nr 1), gdyż musi wypchnąć cały pellet jaki zsypał się przez elastyczny łącznik.

      U mnie jest to ustawiane procentowo (115% czasu pracy podajnika nr 1). Generalnie sprawdza się z wyjątkiem pracy w trybie nadzoru, gdzie czas 1,6 s pracy podajnika 1 jest wydłużony do 1,84s . A to nie pozwala wypchnąć całego pelletu ze ślimaka podajnika nr 2. Dlatego też w palnikach HT wprowadzono czas.

      Ja bym wrócił to dłuższego czasu pracy podajnika nr 2. Bo gdy zostanie w nim pellet, to przy wysokich temperaturach w samej rynnie palnika i płomieniach, może dojść do zapłonu pelletu w ślimaku i stąd też możliwe są wysokie temperatury palnika i stopienie się rury łącznika.

    • #73881
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Podajnik nr 2 (w palniku) musi mieć dłuższy czas pracy niż główny (nr 1), gdyż musi wypchnąć cały pellet jaki zsypał się przez elastyczny łącznik.

      U mnie jest to ustawiane procentowo (115% czasu pracy podajnika nr 1). Generalnie sprawdza się z wyjątkiem pracy w trybie nadzoru, gdzie czas 1,6 s pracy podajnika 1 jest wydłużony do 1,84s . A to nie pozwala wypchnąć całego pelletu ze ślimaka podajnika nr 2. Dlatego też w palnikach HT wprowadzono czas.

      Ja bym wrócił to dłuższego czasu pracy podajnika nr 2. Bo gdy zostanie w nim pellet, to przy wysokich temperaturach w samej rynnie palnika i płomieniach, może dojść do zapłonu pelletu w ślimaku i stąd też możliwe są wysokie temperatury palnika i stopienie się rury łącznika.

      Cześć,
      W instrukcji jest napisane, że jest to wydłużenie pracy podajnika w palniku.
      Jak ustawisz 0 to podajnik w palniku będzie pracował tyle samo czasu co podajnik główny. Jak ustawisz 5 to będzie o pięć sekund dłużej pracował niż podajnik główny.

      Pozostawanie paliwa w podajnik to dobry trop. Trzeba by sprawdzić czy palnik nie jest opalony wewnatrz podajnika.

    • #73880
      M.
      Uczestnik

      Tylko ze miałem już ustawione 15s czyli o 10 dłużej niż fabrycznie

    • #73879
      M.
      Uczestnik

      Podajnik główny ok 6,3-6,4 s chodzi ten drugi obaj zrobiłem 17 s działa cały czas

    • #73878
      Markus
      Uczestnik

      Podajnik główny ok 6,3-6,4 s chodzi ten drugi obaj zrobiłem 17 s działa cały czas

      Witam

      1. Czas podawania ok. 6.4 s przy kaloryczności pelletu 5kWh/kg i podawaniu 10,9 kg daje około 17,4 kW – czyli jest OK
      2. Jeżeli parametr o którym pisał Mateusz, oznacza wydłużenie czasu pracy podajnika nr 2 to rzeczywiście wystarczy 5 s. Szkoda aby cały czas chodził. Szybciej padnie motoreduktor.
      3. Dobrze byłoby sprawdzić wnętrza podajnika, tak jak pisał Mateusz. Ja załączam zdjęcie ze swojego podajnika w palniku.

      Pozdrawiam
      Markus

      Attachments:
    • #73877
      M.
      Uczestnik
    • #73876
      M.
      Uczestnik

      U mnie jak piec stoi ok 1-5 H to temperatura palnika jest ok 15-16 stopni czy tak może być

    • #73875
      Markus
      Uczestnik

      Zdejmij rurę z palnika i zrób zdjęcie od góry n a ślimak podajnika

    • #73874
      M.
      Uczestnik

      Jutro zrobię bo już mnie nie ma na budowie

    • #73873
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      W załączniku zdjęcia

      Końcówka ślimaka wygląda na czarną. Jakby cofal ci się dym.
      Masz może okopcony pojemnik na Pellet?

      Sama tacka płatnika wygląda jakby ktoś się na niej wzywał termicznie.
      Te grodzki spieku są miękkie, łatwo rozkruszalne czy twarde jak skala?

      Dla testu przestawiłem częstotliwość uruchamiania zgarniacza szlaki.
      Dałbym na przykład uruchomienie co 10 – 15 minut tak aby odsuną palący się pellet do przodu robiąc miejsce na nowy oraz odkrywając wyloty powietrza. Może nawet częściej.
      To jest gdzieś w ustawieniach palnika w części praca. Powinno się nazywać jakoś „Praca zgarniacza w trybie Praca” oraz „Postój zgarniacza w trybie Praca”.
      Co masz tam ustawione?

    • #73872
      M.
      Uczestnik

      Pojemnik nie okopcony nigdy nie widziałem tam dymu

      Spiek raczej miękki

      U mnie zgarniacz szlaki to: czyszczenie prewencyjne palnika nie mam czegoś takiego w postoju i w pracy

    • #73871
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Pojemnik nie okopcony nigdy nie widziałem tam dymu

      Spiek raczej miękki

      U mnie zgarniacz szlaki to: czyszczenie prewencyjne palnika nie mam czegoś takiego w postoju i w pracy

      Dziwne.
      W ustawieniach serwisowych to powinno być.
      Ciekawe czy to czyszczenie prewencyjne powoduje zatrzymanie pieca. Jeżeli nie to tym można by się jeszcze pobawić.
      W moim palniku nie ma zgarniacza więc takie czyszczenie wymaga zatrzymania pieca i włączenia nadmuchu na 100%.

      Dziwne jest to, że taka funkcja nie jest u ciebie dostępna w trybie praca.
      Po to jest zgarniacz aby odsowal szlakę od wylotu powietrza, paliwa oraz grzałki.
      Szczególnie potrzebny jak palisz jakimś gorszym paliwem.

      Niestety bazuje na instrukcji do 900setki że standardowym wyświetlaczem i według niej ta opcja powinna być dostępna.

    • #73870
      M.
      Uczestnik

      Tylko ze on się czyści kiedy się wyłącza i rozpala prewencyjnie mam jeszcze co 12 h

    • #73869
      Markus
      Uczestnik

      W jednym z zdjęć Osa pokazałeś parametry zgarniacza szlaki podczas czyszczenia:

      IMG_4269.JPG

      Czyli podczas wygaszania kotła (ale i może przed rozpalaniem) następuje praca zgarniacza, który powinien ewentualne spieki przesunąć o kilka cm.

      I druga sprawa z ostatnich zdjęć widać, że pierwsze zwoje ślimaka podajnika są czarne, tak jakby omiatał je ogień.

      E73948D4-3599-4C27-88BB-3E4568FC83C1.jpeg

      Zobaczymy jak wygląda podajnik z góry. Zdjęcie z mojego podajnika, pokazuje ślimak po 2,5 letniej pracy, jest czysty, no może poza pyłem z trocin.
      Jeżeli u Ciebie będzie czarny, to znaczy że ogień wraca, lub wracał do ślimaka podajnika. Rura jest wtedy ciemna i mniej elastyczna ( i tak pisałeś wcześniej).
      No i wracamy do początku, co powoduje zawracanie ognia? Ale wtedy mamy wytłumaczenie wysokiej temperatury.
      I jeszcze jedno, czy zasobnik ma zamkniętą pokrywę?

    • #73868
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tylko ze on się czyści kiedy się wyłącza i rozpala prewencyjnie mam jeszcze co 12 h

      Tak.
      To prewencyjne jest używane w sytuacji jakby piec długo pracował bez postoju.

    • #73867
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      W jednym z zdjęć Osa pokazałeś parametry zgarniacza szlaki podczas czyszczenia:

      Czyli podczas wygaszania kotła (ale i może przed rozpalaniem) następuje praca zgarniacza, który powinien ewentualne spieki przesunąć o kilka cm.

      I druga sprawa z ostatnich zdjęć widać, że pierwsze zwoje ślimaka podajnika są czarne, tak jakby omiatał je ogień.

      Zobaczymy jak wygląda podajnik z góry. Zdjęcie z mojego podajnika, pokazuje ślimak po 2,5 letniej pracy, jest czysty, no może poza pyłem z trocin.
      Jeżeli u Ciebie będzie czarny, to znaczy że ogień wraca, lub wracał do ślimaka podajnika. Rura jest wtedy ciemna i mniej elastyczna ( i tak pisałeś wcześniej).
      No i wracamy do początku, co powoduje zawracanie ognia? Ale wtedy mamy wytłumaczenie wysokiej temperatury.
      I jeszcze jedno, czy zasobnik ma zamkniętą pokrywę?

      I tu wracamy do punktu wyjścia.
      Najczęstszym powodem cofania się płomienia i przegrzewa nią palnika a także niekiedy stopienia łącznika jest brak napiwietrzenia w postaci ztki i brak ciągu w kominie.
      Bywa także, że uzbiera się spiek blokujący przepływ powietrza a nawet zabrudzenie pieca może to spowodować. Był ostatnio taki przypadek na forum.

      Czyszczenie palnika odbywa się przy każdym starcie i zatrzymaniu oraz po przekroczeniu x godzin ciągłej pracy.
      W sumie powinna być także możliwość wysuniecia zgarniacza w czasie pracy aby odsunąć palący się materiał od wylotu.
      Ciekawe czemu tego nie ma?

    • #73866
      Markus
      Uczestnik

      Jeszcze sprawdził bym jeszcze jedną rzecz. A mianowicie w trybie sterowania ręcznego, czy wysuwa się zgarniacz, bo na zdjęciu nie widać żadnych śladów jego wysuwania.
      zgarniacz.JPG

    • #73865
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Obecny model palnika sprzedajemy od 3 lat więc nie jest to nowa konstrukcja. Serwis może przyjechać na usługę i zweryfikować ciąg kominowy mikromanometrem lecz nie o to chodzi, abyś płacił za niepotrzebne usługi (okoliczny kominiarz z mikromanometrem weźmie mniej pieniędzy niż serwis fabryczny). Sprzedajemy tysiące kotłów z tymi palnikami i taka kwestia jak przegrzewanie palnika jest problemem, który występuje tylko w określonym przypadku o którym pisałem – stąd moje sugestie odnośnie sprawdzenia komina itp.
      Czytając różne informacje w internecie na pewno znajdziesz informacje dotyczące przyczyn przegrzewania się palnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73864
      M.
      Uczestnik

      Jeśli wiecie że występują takie problemy z winy komina lub podłączenia komina i nie macie tak jak np. Defro wentylatora wyciągowego by wspomagał wyjście spalin powinno być w DTR kotła taki komin a nie inny takie podłączenie a nie inne. To na starcie bym wiedział że nie ma co brać tego kotła. Jak u mnie nie działa to co dopiero w kotłowni ze starym murowanym kominem. Tylko jakby była taka informacjo to sprzedaż pewnie by poleciała. lepiej sprzedać może się uda.

    • #73863
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W DTR jest opisane podłączenie kotła do komina. Jest tabela ze wskazaniem średnicy wylotu spalin oraz wymaganym minimalnym podciśnieniu. Jest pogrubionym drukiem zapis o konieczności doboru komina do kotła i zamontowaniu komina przeznaczonego do niskiej temperatury spalin. Wszelkie dane są wyszczególnione.

      Problem tkwi w tym, że projektując budynek czy adaptując go do źródła ogrzewania niektóre elementy są dobierane na zasadzie „taki element będzie dobry bo zawsze takie były dobre” – w tym wypadku nie chodzi o twój przypadek ale o ogólny problem.
      Większość gotowych projektów domów ma zaprojektowaną kotłownię gazową i w takim wypadku należy zrobić adaptację do innego źródła ogrzewania – na tym etapie projektant nanosi nowe wytyczne na projekt pod konkretne urządzenia (kocioł na paliwo stałe, komin, napowietrzenie itp). W przypadku, gdy adaptacja jest zrobiona to zazwyczaj wszystko pasuje, gorzej gdy nie robi się adaptacji tylko dobiera elementy według nieokreślonych fizyką zasad.

      W naszym interesie (producenta) jest, aby zainstalowany kocioł pracował prawidłowo dlatego w DTR dostępnej na stronie internetowej umieszczamy wszelkie niezbędne informacje, które firma instalacyjna analizuje przed montażem.

      Rozwój technologiczny narzucony przez prawodawstwo ograniczające ilość szkodliwych spalin komplikuje urządzenia (kotły, samochody, itp) i tym samym montażem kotłów zajmują się wyspecjalizowani instalatorzy a nie tak jak kiedyś firmy ogólnobudowlane.
      Uzyskiwanie wysokich sprawności (powyżej 90%) przez nowoczesne kotły w porównaniu do kotłów poprzednich generacji z zasypem ręcznym (sprawnościami rzędu 40-50%) wymaga dopasowania elementów kotłowni do montowanego urządzenia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73862
      M.
      Uczestnik

      Witam na jakiej temperaturze chodzą w czasie pracy te palniki?
      W postoju temperatura palnika ok 16 stopni czy to normalne?
      Czy w czasie pracy temperatura palnika powoli rośnie czy powinna osiągnąć stała temperaturę w krótkiej chwili i się nie zmieniać?
      Czy ciśnienie ciągu kominowego 18 Pa minimalne ma mieć jak komin jest zimny czy podczas pracy nominalnej?

    • #73861
      Markus
      Uczestnik

      Witam,
      Ja mam palnik Pelas XMini 35, więc może mieć inną charakterystykę.
      Ale na postoju palnik ma około 16-17 stopni.
      I w trakcie pracy stopniowo dochodzi około 35 stopni (czasami do 40), potem przy wygaszaniu spada i potem lekko odbija do góry i stopniowo schodzi do temperatury postoju. Wykres w załączeniu.
      Ciąg raczej mierzony jest na ciepłym kominie, ale nich lepiej wypowiedzą się fachowcy.

      Pozdrawiam
      Markus

      Attachments:
    • #73860
      M.
      Uczestnik

      Tak wyglada na mocy max 18 kw i nadmuchu zwiększonym do 39. Jakieś sugestie ?

    • #73859
      Markus
      Uczestnik

      Palnik ma teraz temperaturę 53 stopni, więc jest lepiej niż poprzednio.
      Nadmuch jest ciut za duży bo wyrzuca niedopalony pellet i ogień jest krótki urwany.
      Czy udało się zrobić Tobie zdjęcie ślimaka z góry od strony rury?
      I czy zgarniacz w trybie ręcznym wysuwa się?
      I druga sprawa, masz bardzo niską temperaturę powrotu ( 26 stopni).
      Czy kocioł nie pracuje w za niskiej temperaturze?

    • #73858
      M.
      Uczestnik

      Ale doszedł do 68 stopni i tak wiec tak czy siak końcowa temperatura podobnie, zapomiałem o zdjęciu następnym razem zrobię, nie wiem ale jak sprawdziłem rynnę to czysta w miarę i była pod nią mała kupka w palenisku wiec raczej się wysówa. A z Założyłem dzisiaj strażaka na komin myślałem ze pomoże. A z powrotem to dochodz później do ponad 50 stopni kocioł ma zadana 70. Mam zawór 3D z siłownikiem na grzejnikach (póki co tylko 1) a reszta to podłogowa z zaworem mieszającym.

    • #73857
      Markus
      Uczestnik

      Nie wiem jak masz zorganizowaną ochronę powrotu, ale u mnie temperatura powrotu wygląda jak w załączonym wykresie ( oznaczony jest jako mieszacz 2)

      Attachments:
    • #73856
      M.
      Uczestnik

      Masz pompę jako ochrona czy zawór 3D?

    • #73855
      Markus
      Uczestnik

      Mam zawór 3D, ale on nie zapewnia ochrony powrotu. Zawór reguluje temperaturę wody idącej na grzejniki. Stąd po zastosowaniu zaworu 3D na powrocie do kotła byłaby temperatura rzędu 25-35 stopni. Mam dodatkową pompę kotłową. Załączam schemat mojej instalacji.

    • #73854
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć, mam taki sam palnik jak Markus i zachowanie praktycznie takie same jak opisał.

      Ochronę powrotu także mam zrealizowana na pompę kotła.

      Osa. Czy u ciebie nie ma zacieków w komorze spalania?

      Warto by było zrobić coś w celu ochrony powrotu.
      Nie wiem czy da się to na szybko na zaworze 3D zrealizować. Na 4D na pewno jest taka możliwość.
      Jak masz siłownik na tym zaworze to gdzieś w ustawieniach serwisowych powinna być możliwość włączenia ochrony powrotu.
      Sam siłownik będzie się dziwnie zachowywał próbując chronić powrót i grzać dom ale w celu testu bym się tym nie przejmował.

      Ten płomień na 18kw jest faktycznie krótki.
      U mnie na 12kw niekiedy sięga do rusztu wodnego. Tyloo, że palnik ma inną konstrukcje.
      A i jak piec jest zimny to płomień jest krótki. Dopiero jak osiągnie jakieś 50 stopni to zaczyna się zauważalnie wydłużać.

    • #73853
      M.
      Uczestnik

      Houk jak u Ciebie temperatura palnika? Coś się zmieniło ?

    • #73852

      Nie pisałem bo czekam jeszcze na serwis.

      Temperatura rośnie do około 71 jak są spieki do do 73.
      W ciągu kilku dni raz doszedł do 76 i się rozpalał.

      Dziś byłem na budowie i kocioł na postoju miał temp 26 stopni. Wyczyściłem palnik w środku ręką i był chłodny. Chciałem zrobić zdjęcie w środku podajnika od strony podajnika i obudowa też była chłodna tylko jedno miejsce gorące ( na zdjęciu pokazuje palcem )

      Po starcie nie ważne jaki nadmuch nastawiony temperatura rosła swoim tempem , musiałem jechać do domu i bałem się zostawić niższy nadmuch.

      Podczas wygaszania kocioł zaczyna modulować moc , i przy temp zadanej 75 stopni przy 65 zaczyna schodzić z mocą i jest ok , przy 70 powinien schodzić dalej jednak zostaje na 10,7 kw i aż do 75 potem wygasza i czyści.

      Zgarniacz szlaki pracuje jakoś cyklicznie co okol 10 min a czasem nie.

      Może miedzy palnikiem a obudową kotła powinna być jakaś uszczelka. (Jutro zadzwonię do instalatora , bo jak przykręcali palnik to mnie nie było)

      Wstawiam też zdjęcia mojej instalacji.

      Miałem się coś zapytać ale zapomniałem.

      Pozdrawiam

    • #73851
      M.
      Uczestnik

      Czy miałeś do testów wyjęte zawirowacze? A jaki nasz ciąg kominowy?

    • #73850

      Ciąg mam 3,25 m/s.
      RCK mam ustawione na 25 i się otwiera. Ciąg powinien być bo słychać jak w kominie huczy. Od samego początku mam strażaka.

      Sprawdzam wszystko po kolei.

      Zawirowywaczy jeszcze nie wyjmowałem.

      I ja mam jeszcze mniej ustawień.
      Nie mogę nawet zmienić wartości nadmuchu minimalnego.

    • #73849
      M.
      Uczestnik

      Też mam ten sterownik, wpisz hasło 6543 i będziesz miał w palniku praca i tam masz ustawienia nadmuchu.

    • #73848

      Dzięki jutro sprawdze.

      Może palnik zamontowany w drzwiczkach tak sie nie grzeje bo ma więcej miejsca.
      W specyfikacji palnika jest długość komory , i długość jest spełniona a szerokość jest ta sama w kotle 15kw i 20 kw ( wiem że są kołnierze dystansowe).
      Palnik zamontowany w drzwiach ma więcej miejsca na rozwinięcie płomienia.

    • #73846
      M.
      Uczestnik

      To jeśli masz dobry ciąg, nawiew i pelet to powinno chodzić a czopuch do komina ten sam ciąg co w kominie?

    • #73847
      M.
      Uczestnik

      To jeśli masz dobry ciąg, nawiew i pelet to powinno chodzić a czopuch do komina ten sam ciąg co w kominie?

    • #73844
      MikiMiki
      Uczestnik

      witam , ile obecnie spala Ci ten kociolek? ile ma metrow?

    • #73845
      MikiMiki
      Uczestnik

      witam , ile obecnie spala Ci ten kociolek? ile ma metrow?

    • #73842
      Markus
      Uczestnik

      Temperatura rośnie do około 71 jak są spieki do do 73.
      W ciągu kilku dni raz doszedł do 76 i się rozpalał.

      Zgarniacz szlaki pracuje jakoś cyklicznie co okol 10 min a czasem nie.

      Witam

      Zastanawiam się nad zdjęciem, które zamieściłeś.

      rozpalanie.jpg

      Czy to jest stan palnika, podczas rozpalania, a dokładnie po podaniu startowej dawki pelletu.
      Tutaj praktycznie cała wysokość ślimaka jest zarzucona pelletem . Prawdopodobnie jest on też w samym ślimaku.
      Jaki masz ustawiony czas podawania paliwa przy rozpalaniu?
      I druga sprawa jaki masz czas pracy i pauzy zgarniacza w trybie PRACA?

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73843
      Markus
      Uczestnik

      Temperatura rośnie do około 71 jak są spieki do do 73.
      W ciągu kilku dni raz doszedł do 76 i się rozpalał.

      Zgarniacz szlaki pracuje jakoś cyklicznie co okol 10 min a czasem nie.

      Witam

      Zastanawiam się nad zdjęciem, które zamieściłeś.

      rozpalanie.jpg

      Czy to jest stan palnika, podczas rozpalania, a dokładnie po podaniu startowej dawki pelletu.
      Tutaj praktycznie cała wysokość ślimaka jest zarzucona pelletem . Prawdopodobnie jest on też w samym ślimaku.
      Jaki masz ustawiony czas podawania paliwa przy rozpalaniu?
      I druga sprawa jaki masz czas pracy i pauzy zgarniacza w trybie PRACA?

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73840

      Czas podawania mam 100 %.
      Czasu pracy zgarniacza nie ustawiłem bo nie mam tych ustawień.
      Wieczorem będę na budowie to sprawdzę kod co podał mi Osa.

    • #73841

      Czas podawania mam 100 %.
      Czasu pracy zgarniacza nie ustawiłem bo nie mam tych ustawień.
      Wieczorem będę na budowie to sprawdzę kod co podał mi Osa.

    • #73838
      M.
      Uczestnik

      Fotka ślimaka AE387063-5A89-48EA-9520-D2AC9681B453.jpeg

    • #73839
      M.
      Uczestnik

      Fotka ślimaka AE387063-5A89-48EA-9520-D2AC9681B453.jpeg

    • #73836
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Czas podawania mam 100 %.
      Czasu pracy zgarniacza nie ustawiłem bo nie mam tych ustawień.
      Wieczorem będę na budowie to sprawdzę kod co podał mi Osa.

      Wygląda na za dużo paliwa do rozpalania.
      Zmniejsz czas podawania do 70 – 80%.

    • #73837
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Czas podawania mam 100 %.
      Czasu pracy zgarniacza nie ustawiłem bo nie mam tych ustawień.
      Wieczorem będę na budowie to sprawdzę kod co podał mi Osa.

      Wygląda na za dużo paliwa do rozpalania.
      Zmniejsz czas podawania do 70 – 80%.

    • #73834
      Markus
      Uczestnik

      Fotka ślimaka

      To dobrze, że nie jest okopcony i widać resztki pyłu z trocin. Czyli nie ma sytuacji, że ogień wracał aż na początek ślimaka.

      U kolegi HOUK wyszła na sprawa (wg mnie i Mateusza) chyba zbyt dużej ilości paliwa przy rozpalaniu.
      Czy u Ciebie jest podobnie?

      W ustawieniach serwisowych ( wg DTR) jest parametr „Czas podawania paliwa przy rozpalaniu”
      Nie wiem teraz (mam inny sterownik) czy jest on w sekundach czy procentach.
      Jeśli w procentach, to dobrze byłoby zmierzyć znowu stoperem, jaki jest faktyczny czas podawania pelletu.

      W moim przypadku czas podawania pelletu mam 32 sek, przy wydajności podajnika 7kg/h daje około 62 gram paliwa.
      Pellet zasłania całą grzałkę, ale nie wychodzi w obręb ślimaka.
      Dodatkowo wraz z ze ślimakiem obraca się „palec mieszający”, który nie pozwala na zbudowanie tuż przy ślimaku górki z pelletem.
      Odrzuca lekko pellet od ślimaka.

      W palniku PellHard mamy zgarniacz. W menu serwisowym powinny być parametry „pracy i pauzy zgarniacza w trybie PRACA”. Zgarniacz powinien co pewien czas odsuwać palący się pellet i ewentualne spieki do podajnika.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73835
      Markus
      Uczestnik

      Fotka ślimaka

      To dobrze, że nie jest okopcony i widać resztki pyłu z trocin. Czyli nie ma sytuacji, że ogień wracał aż na początek ślimaka.

      U kolegi HOUK wyszła na sprawa (wg mnie i Mateusza) chyba zbyt dużej ilości paliwa przy rozpalaniu.
      Czy u Ciebie jest podobnie?

      W ustawieniach serwisowych ( wg DTR) jest parametr „Czas podawania paliwa przy rozpalaniu”
      Nie wiem teraz (mam inny sterownik) czy jest on w sekundach czy procentach.
      Jeśli w procentach, to dobrze byłoby zmierzyć znowu stoperem, jaki jest faktyczny czas podawania pelletu.

      W moim przypadku czas podawania pelletu mam 32 sek, przy wydajności podajnika 7kg/h daje około 62 gram paliwa.
      Pellet zasłania całą grzałkę, ale nie wychodzi w obręb ślimaka.
      Dodatkowo wraz z ze ślimakiem obraca się „palec mieszający”, który nie pozwala na zbudowanie tuż przy ślimaku górki z pelletem.
      Odrzuca lekko pellet od ślimaka.

      W palniku PellHard mamy zgarniacz. W menu serwisowym powinny być parametry „pracy i pauzy zgarniacza w trybie PRACA”. Zgarniacz powinien co pewien czas odsuwać palący się pellet i ewentualne spieki do podajnika.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73832
      M.
      Uczestnik

      mam 100% dawka do rozpalenia
      zgarniacz tylko pracuje jak jest w postoju ale może niech serwis się wypowie

    • #73833
      M.
      Uczestnik

      mam 100% dawka do rozpalenia
      zgarniacz tylko pracuje jak jest w postoju ale może niech serwis się wypowie

    • #73830
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W nowych sterownikach ilość podawanego paliwa jest określona w gramach i ukryta w menu. Wraz ze zmianą wydajności podajnika ilość podawanego paliwa jest taka sama. Wartość 100% odpowiada fabrycznej dawce obliczonej według wydajności podajnika.
      Użytkownik ma możliwość skorygować dawkę +-50%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73831
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W nowych sterownikach ilość podawanego paliwa jest określona w gramach i ukryta w menu. Wraz ze zmianą wydajności podajnika ilość podawanego paliwa jest taka sama. Wartość 100% odpowiada fabrycznej dawce obliczonej według wydajności podajnika.
      Użytkownik ma możliwość skorygować dawkę +-50%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73828

      Tak więc wróciłem z pracy i z budowy.

      Dzięki Osa za kod , jest wiecej ustawień.

      Zmniejszyłem dawkę na rozpalanie do 80 % po rozpaleniu jeszcze na 70% ale tego już nie sprawdziłem.

      Dziś RCK otwierał się nawet jak ustawiłem 30 Pa.

      Temperatura urosła do 72-73 stopni.

      Zmniejszyłem nadmuch na chwilę i pellet zaczął wypadać z palnika.
      Więc ustawiłem na 32%

      Kocioł w środku jasno szary.

      Zgarniacz pracuje w cyklach podczas pracy kotła :praca i 10 min przerwy , i tego nie można zmienić ( na zdjęciu jest akurat wyłączony).

      Tak zostawiłem i jadę do domu.

      Po drodze patrze a temp rośnie 75 i za chwilę 76 nie wiem ile to trwało ale na pewno podajnik zbiornika przestał podawać pellet na tyle krótko że ogień nie zgasł ( 54% jasność płomienia) i przy spadku do 75 zaczął podawać i temperatura spadła do 68 pół godziny później 72 stopnie.

      Ciekawe jakby się zachowywała temp jak bu był zamontowany palec mieszający (nie było by kopczyka pelletu )
      Sam zgarniacz odsuwa szlakę a po wysunięciu się podajnik może nasypać i podczas chowania się zgarniacza może przesuwać pellet w stronę ślimaka.

      Czekam na serwis zobaczymy co powiedzą.

      Pozdrawiam

    • #73829

      Tak więc wróciłem z pracy i z budowy.

      Dzięki Osa za kod , jest wiecej ustawień.

      Zmniejszyłem dawkę na rozpalanie do 80 % po rozpaleniu jeszcze na 70% ale tego już nie sprawdziłem.

      Dziś RCK otwierał się nawet jak ustawiłem 30 Pa.

      Temperatura urosła do 72-73 stopni.

      Zmniejszyłem nadmuch na chwilę i pellet zaczął wypadać z palnika.
      Więc ustawiłem na 32%

      Kocioł w środku jasno szary.

      Zgarniacz pracuje w cyklach podczas pracy kotła :praca i 10 min przerwy , i tego nie można zmienić ( na zdjęciu jest akurat wyłączony).

      Tak zostawiłem i jadę do domu.

      Po drodze patrze a temp rośnie 75 i za chwilę 76 nie wiem ile to trwało ale na pewno podajnik zbiornika przestał podawać pellet na tyle krótko że ogień nie zgasł ( 54% jasność płomienia) i przy spadku do 75 zaczął podawać i temperatura spadła do 68 pół godziny później 72 stopnie.

      Ciekawe jakby się zachowywała temp jak bu był zamontowany palec mieszający (nie było by kopczyka pelletu )
      Sam zgarniacz odsuwa szlakę a po wysunięciu się podajnik może nasypać i podczas chowania się zgarniacza może przesuwać pellet w stronę ślimaka.

      Czekam na serwis zobaczymy co powiedzą.

      Pozdrawiam

    • #73826
      M.
      Uczestnik

      Panowie był u mnie serwis zwalił winę na dorabiany czopuch. Rozwaliłem pół kotłowni zrobiłem tak jak chcieli i dalej grzeje się palnik. Jak tu się nie denerwować po paru konsultacjach z hydraulikami różnymi powiedzieli od razu ze to wina pieca co na to mądry serwis?

    • #73827
      M.
      Uczestnik

      Panowie był u mnie serwis zwalił winę na dorabiany czopuch. Rozwaliłem pół kotłowni zrobiłem tak jak chcieli i dalej grzeje się palnik. Jak tu się nie denerwować po paru konsultacjach z hydraulikami różnymi powiedzieli od razu ze to wina pieca co na to mądry serwis?

    • #73824
      M.
      Uczestnik

      Pytanie do serwisu a może sam sterownik ma jakaś wadę to tylko elektronika może źle moduluje lub dobiera dawkę paliwa i palnik ma za duża moc ?

    • #73825
      M.
      Uczestnik

      Pytanie do serwisu a może sam sterownik ma jakaś wadę to tylko elektronika może źle moduluje lub dobiera dawkę paliwa i palnik ma za duża moc ?

    • #73822
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik ustala jedynie dawkę paliwa i ilość powietrza. W przypadku zbyt dużej mocy (zbyt duża ilość paliwa na palniku) skutkowałaby przepełnieniem paleniska.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73823
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik ustala jedynie dawkę paliwa i ilość powietrza. W przypadku zbyt dużej mocy (zbyt duża ilość paliwa na palniku) skutkowałaby przepełnieniem paleniska.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73820
      Markus
      Uczestnik

      Pytanie do serwisu a może sam sterownik ma jakaś wadę to tylko elektronika może źle moduluje lub dobiera dawkę paliwa i palnik ma za duża moc ?

      Witam

      Wiem, że już kiedyś próbowałeś, ale czy możesz w ramach próby jeszcze raz zmienić wydajność podajnika wpisaną do regulatora.
      Jak wpiszemy większą np. zamiast 10,9 kg damy 12,7 kg to regulator zmniejszy czas podawania na poszczególnych poziomach mocy o około 15%.
      I bym jeszcze zmniejszył czas podawanie przy rozpalaniu ( jeżeli jest w procentach to może -30%)

      Przy okazji możesz sprawdzić wpisaną do regulatora Kaloryczność.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73821
      Markus
      Uczestnik

      Pytanie do serwisu a może sam sterownik ma jakaś wadę to tylko elektronika może źle moduluje lub dobiera dawkę paliwa i palnik ma za duża moc ?

      Witam

      Wiem, że już kiedyś próbowałeś, ale czy możesz w ramach próby jeszcze raz zmienić wydajność podajnika wpisaną do regulatora.
      Jak wpiszemy większą np. zamiast 10,9 kg damy 12,7 kg to regulator zmniejszy czas podawania na poszczególnych poziomach mocy o około 15%.
      I bym jeszcze zmniejszył czas podawanie przy rozpalaniu ( jeżeli jest w procentach to może -30%)

      Przy okazji możesz sprawdzić wpisaną do regulatora Kaloryczność.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73818
      M.
      Uczestnik

      ten palnik dziwnie pracuje raz ma ładny płomień za chwilę krótki i jaśniejszy. Problem na bank jest z palnikiem jakby miał za dużą moc wydaje mi się ale zmiana nadmuchów i mocy nic nie daje dalej się grzeje

    • #73819
      M.
      Uczestnik

      ten palnik dziwnie pracuje raz ma ładny płomień za chwilę krótki i jaśniejszy. Problem na bank jest z palnikiem jakby miał za dużą moc wydaje mi się ale zmiana nadmuchów i mocy nic nie daje dalej się grzeje

    • #73816
      Markus
      Uczestnik

      Moc palnika zmniejszamy lub zwiększamy głownie przez zmianę ilości paliwa.
      Spróbuj wprowadzić te zmiany i pozostawić na kilka cykli pracy palnika.
      Jak jest wpisana kaloryczność?

    • #73817
      Markus
      Uczestnik

      Moc palnika zmniejszamy lub zwiększamy głownie przez zmianę ilości paliwa.
      Spróbuj wprowadzić te zmiany i pozostawić na kilka cykli pracy palnika.
      Jak jest wpisana kaloryczność?

    • #73814
      M.
      Uczestnik

      kaloryczność 5,0

    • #73815
      M.
      Uczestnik

      kaloryczność 5,0

    • #73812

      Pellet ma kaloryczność 5.3 ale mam wpisane najwyższą 5. Z tym ze wpisałem większe podawanie palnika aby moc się zgadzała (wyliczone z pliku Patrola)

      Pytanie do SERWIS
      Jaka powinna być temperatura pracy palnika Pellhard plus.

      Pozdrawiam

    • #73813

      Pellet ma kaloryczność 5.3 ale mam wpisane najwyższą 5. Z tym ze wpisałem większe podawanie palnika aby moc się zgadzała (wyliczone z pliku Patrola)

      Pytanie do SERWIS
      Jaka powinna być temperatura pracy palnika Pellhard plus.

      Pozdrawiam

    • #73810
      M.
      Uczestnik

      Hej podeślesz plik?

    • #73811
      M.
      Uczestnik

      Hej podeślesz plik?

    • #73808
      Markus
      Uczestnik

      Hej podeślesz plik?

      Plik opracowany przez Patrola znajdziesz tutaj

      Z tym że służy on do wyliczania czasów pracy podajnika dla poszczególnych mocy, przy założonej wydajności podajnika i kaloryczności pelletu.

      W Waszych kotłach (Twoim i Houka) algorytm jest wpisany wewnątrz regulatora i podajemy tylko wydajność i kaloryczność. Stąd jeśli chcemy zmniejszyć ilość podawanego paliwa (zmniejszyć moc) to zwiększamy np. wydajność.

    • #73809
      Markus
      Uczestnik

      Hej podeślesz plik?

      Plik opracowany przez Patrola znajdziesz tutaj

      Z tym że służy on do wyliczania czasów pracy podajnika dla poszczególnych mocy, przy założonej wydajności podajnika i kaloryczności pelletu.

      W Waszych kotłach (Twoim i Houka) algorytm jest wpisany wewnątrz regulatora i podajemy tylko wydajność i kaloryczność. Stąd jeśli chcemy zmniejszyć ilość podawanego paliwa (zmniejszyć moc) to zwiększamy np. wydajność.

    • #73806

      Wiem o tym.
      Ale sprawdzałem dawkę podawania.
      Stoper i 10 prób .średnia i mniej więcej wiem .
      Max kaloryczność mogę ustawić 5 wiec obliczył przy moim podawaniu i kaloryczności ile czasu powinien podawać i ustawiłem to zwiększając wydajność podajnika.

      Pozdrawiam

    • #73807

      Wiem o tym.
      Ale sprawdzałem dawkę podawania.
      Stoper i 10 prób .średnia i mniej więcej wiem .
      Max kaloryczność mogę ustawić 5 wiec obliczył przy moim podawaniu i kaloryczności ile czasu powinien podawać i ustawiłem to zwiększając wydajność podajnika.

      Pozdrawiam

    • #73804
      M.
      Uczestnik

      HOUK JAK PO ZMIANACH? ZASTANAWIA MNIE DLACZEGO TEN SERWIS TAK DŁUGO JEDZIE DO CIEBIE? PEWNIE MAJA PROBLEM BO NIE WIEDZĄ CO U CIEBIE NIE GRA TAK JAK I U MNIE SKORO CIĄG MASZ DOBRY (RCK KTÓRE POKAZUJE ILE JEST I NIE MOŻNA TEMU ZAPRZECZAĆ ŻE KOMIN ZA DUŻY I CIŚNIENIE MAŁE SKORO JEST) NAPOWIETRZENIE MASZ. DŁUGO JADĄ JAKBY CI KOCIOŁ NAWALIŁ TO W ZIMIE BYŚ ZAMARZŁ PRĘDZEJ.

    • #73805
      M.
      Uczestnik

      HOUK JAK PO ZMIANACH? ZASTANAWIA MNIE DLACZEGO TEN SERWIS TAK DŁUGO JEDZIE DO CIEBIE? PEWNIE MAJA PROBLEM BO NIE WIEDZĄ CO U CIEBIE NIE GRA TAK JAK I U MNIE SKORO CIĄG MASZ DOBRY (RCK KTÓRE POKAZUJE ILE JEST I NIE MOŻNA TEMU ZAPRZECZAĆ ŻE KOMIN ZA DUŻY I CIŚNIENIE MAŁE SKORO JEST) NAPOWIETRZENIE MASZ. DŁUGO JADĄ JAKBY CI KOCIOŁ NAWALIŁ TO W ZIMIE BYŚ ZAMARZŁ PRĘDZEJ.

    • #73803

      Witam.

      Serwis ma być we wtorek.

      Pytanie do SERWIS:
      Jaka powinna być temperatura pracy palnika PELLHARD PLUS ?

      CYTAT Z INSTRUKCJI
      „Montaż regulatora pracy kotła, palnik, podajnika i zbiornika
      Podłączenie do sieci prądu elektrycznego
      Podłączenie kotła do komina
      Najczęściej kocioł dostarczany jest w sposób całkowicie zmontowany, z koniecznością wykonania tylko podłączeń
      elektrycznych. Jednakże, gdyby było inaczej to najpierw należy zamontować palnik poprzez wprowadzenie go
      przez otwór montażowy drzwi i przykręcenie śrubami.]Należy pamiętać o uszczelnieniu połączenia kołnierza montażowego
      palnika z korpusem kotła, najlepiej uszczelką ceramiczną
      . Rurę podajnika wraz z motoreduktorem i ślimakiem
      umieszczamy w uchwycie montażowym zbiornika.
      Układ podawania składający się z rury podajnika (rura stalowa ocynkowana), sprężyny podającej i motoreduktora
      należy zmontować po ustawieniu zbiornika w docelowym miejscu. Wstępnie składamy samą rurę i docinamy ją
      w razie potrzeby do potrzebnej długości. Następnie montujemy motoreduktor ze sprężyną (sprężynę mocujemy w
      uchwycie motoreduktora) w rurze podajnika i ucinamy sprężynę w połowie wlotu pelletu (ścięcie) na końcu rury.
      UWAGA!
      Palnik i podajnik musi być zamontowany oraz obsługiwany zgodnie z instrukcją eksploatacji i obsługi , która załączona
      jest do kotła.”

      Drugie pytanie do SERWIS

      Fragment zaznaczony z instrukcji.
      Czy ta uszczelka powinna być w zestawie i dokładnie w którym miejscu ma być?

      Może palnik zamontowany w drzwiach nie grzeje się tak jak zamontowany w bocznej ścianie.

    • #73802
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Palnik pracujący na pełnej mocy ma zazwyczaj temperaturę 10-15 stopni wyższą od temperatury otoczenia. W mocy minimalnej temperatura wzrasta do 50-65 stopni C ze względu na mniejsze chłodzenie przez wentylator.

      Taśma ceramiczna jest naklejana na drzwiach wokół otworu na palnik. Przegrzewanie się palnika występuje poprzez problem z przepływem gazów w układzie: nadmuch kotłowni – palnik – komin.

      Sposób montażu palnika nie ma wpływu na jego temperaturę (na palenisku temperatura przekracza 1000 stopni C niezależnie od sposobu montażu).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73801
      M.
      Uczestnik

      Do HOUK jak po wizycie serwisu? Znaleźliście przyczynę grzania się palnika?

    • #73800

      Witam.

      Serwis jeszcze nie był.
      Dostałem informacje ze jeszcze poprawiają soft bo były błędy i chcą przyjechać z kompletnie poprawiony softem .

    • #73799

      Witam.

      Serwis ma być w przyszłym tygodniu około 7 marca ale jeszcze mają dzwonić i dokładnie się umówić .

      Widzę że na stronie jest nowa konstrukcja palnika (może dlatego że był problem z przegrzewaniem się)

      SERWIS napisał że temp powinna być 10-15 stopni wyższa od temp pomieszczenia czyli max 40 stopni a u minie jest w granicach 70-76.

      Dam znać jak będzie serwisant.

      Pozdrawiam

    • #73798
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W nowej konstrukcji palnika zostały zmodyfikowane elementy złączne i osłony w celu zoptymalizowania serwisowania urządzenia. Palnik łatwiej się demontuje z kotła (klamry), dostęp do części elektrycznej jest bez narzędzi (pokrętła), a wymiana grzałki nie wymaga odkręcenia dużej ilości śrub. Dodatkowo zgarniacz szlaki został wydłużony.
      Główne elementy konstrukcyjne pozostały bez zmian.
      Palnik pelletowy zawsze będzie się przegrzewał w przypadku problemów z przepływem powietrza przez układ: napowietrzenie kotłowni > palnik > kocioł > komin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73797

      Nowa osłona ma dużą ilość otworów w miejscu gdzie u mnie najbardziej się grzeje (przypadek).

      OK rozumiem, palnik/kocioł /komin.

      To mam nie patrzeć że RCK otwiera się przy 25 Pa , bo ciąg kominowy i tak mam za mały , pozostają jeszcze 2 elementy palnik i kocioł ale tych nie bierzemy pod uwagę bo winny jest zawsze komin lub zetka.

      Zetka jest 160 mm .

      Jak bym chciał kupić dłuższy zgarniacz szlaki to do mojego palnika by pasował?

      Pozdrawiam.

    • #73796
      M.
      Uczestnik

      Rozmawiałem z gościem który się na tym zna i twierdzi ze to wina palnika i potwierdzają się jego słowa ze niedługo wyjdzie nowy palnik i tak jest wiec to ewidentne wina palnika ale oni się nie przyznają do błędu.

    • #73795
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nowa osłona ma dużą ilość otworów w miejscu gdzie u mnie najbardziej się grzeje (przypadek).

      OK rozumiem, palnik/kocioł /komin.

      To mam nie patrzeć że RCK otwiera się przy 25 Pa , bo ciąg kominowy i tak mam za mały , pozostają jeszcze 2 elementy palnik i kocioł ale tych nie bierzemy pod uwagę bo winny jest zawsze komin lub zetka.

      Zetka jest 160 mm .

      Jak bym chciał kupić dłuższy zgarniacz szlaki to do mojego palnika by pasował?

      Pozdrawiam.

      Cześć,
      Może warto by przy okazji wizyty serwisanta lekko zmodyfikować osłonę waszych palników poprzez nawiercenie otworów wentylacyjnych.
      Albo uruchomienie palnika bez obudowy.

      Oczywiscie można by to zrobić za zgodą serwisu i pod warunkiem, że obudowa nie pełni jakiś dodatkowych funkcji.

      Pozdrawiam

    • #73794
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czujnik palnika jest zamontowany przy kominku doprowadzającym pellet i dodatkowe otwory nic tu nie zmienią. Dodatkowe otwory w nowym palniku maja na celu odprowadzenie gorącego powietrza z podzespołów elektrycznych palnika.

      Na temat wypowiedzi samozwańczych ekspertów nie będę się wypowiadał.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73793
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Czujnik palnika jest zamontowany przy kominku doprowadzającym pellet i dodatkowe otwory nic tu nie zmienią. Dodatkowe otwory w nowym palniku maja na celu odprowadzenie gorącego powietrza z podzespołów elektrycznych palnika.

      Na temat wypowiedzi samozwańczych ekspertów nie będę się wypowiadał.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Może to nic nie pomoże ale test, jeżeli jest możliwy do wykonania, bez obudowy rozwieje watpliwosci.

      Pozdrawiam

    • #73792
      M.
      Uczestnik

      W takim razie niech serwus określi co jest przyczyna grzania się palnika u kolegi HOUK jak ciśnienie komina jest dobre i napowietrzanie

    • #73791
      M.
      Uczestnik

      Odradzam zakup kotłów heiztechnik każdemu kto nie chce mieć problemu. Serwis oceniam bardzo słabo. Generalnie brak chęci pomocy.

    • #73790

      Witam

      Czujnik palnika jest zamontowany przy kominku doprowadzającym pellet i dodatkowe otwory nic tu nie zmienią. Dodatkowe otwory w nowym palniku maja na celu odprowadzenie gorącego powietrza z podzespołów elektrycznych palnika.

      Na temat wypowiedzi samozwańczych ekspertów nie będę się wypowiadał.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Z tego wynika że „stary” palnik się nie grzeje ani jego podzespoły elektryczne , a w nowym już na wszelki wypadek zrobiono otwory wentylacyjne do odprowadzania ciepła z podzespołów , dziwne trochę. Wydawało mi się że jeden jak i drugi palnik mają to samo a tylko obudowa się zmieniła celem lepszego dostępu.
      Czyli możliwe jest że mój palnik grzeje się bo podzespoły elektryczne się grzeją i nie ma gdzie odprowadzić gorącego powietrza. W razie błędnego myślenia proszę SERWIS o poprawienie mnie .

      Jeszcze jedno pytanie :
      Jak powinien wyglądać kocioł w środku w przypadku słabego ciągu.

      Szkoda że nie ma możliwości podłączenia innego palnika aby sprawdzić.
      Serwisant powinien mieć palnik przy sobie i w razie problemów szybka zamiana i by się wyjaśniło co i jak.

      Pozdrawiam

    • #73789
      M.
      Uczestnik

      Cześć HOUK oni nie przyznają Ci się ze może faktycznie tak być i dlatego poprawili palnik. Byliby porządna firma za jaka się uważają to dla dobra sprawy by Tobie jak i mi wymienili ten palnik z nowa obudowa. Z jakiegoś powodu to poprawili w tak krótkim czasie. Był to ich pierwszy palnik i mówienie ze wszędzie jest ok a u na nie to ze wina komina bo jak był u mnie serwis to sam mówił ze kominiarz może wszystko powiedzieć najwygodniej zwalić winę na komin i nich się klient martwi. Nie przyjdzie do głowy mądrym Panom ze może trzeba wymienić bo źle coś jest zrobione i w tych wypadkach cioś nie gra.

    • #73788
      M.
      Uczestnik

      Pytanie czy można zdjąć całkowicie ta obudowę ? Proszę serwis o odpowiedź !

    • #73787

      Witam

      W wątku :Problem ze skroplinami w kominie kolega Adam.S , ma ewidentny problem z ciągiem komina smoli , kopci, dymi , jednak temperatura palnika 39 stopni.
      A u mnie ciąg jest, nie dymi, ładnie i szybko się rozpala, kocioł w środku szary, suchy.
      Czekam jeszcze na serwis i zobaczymy co powedzą.

      Pozdrawiam

    • #73786
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zmiana palnika niczego nie zmieni, ponieważ zjawisko występuje z powodu problemów z przepływem powietrza przez palnik – problem z ciągiem kominowy.

      Panowie przepływ w m/s to nie to samo co ciąg kominowy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73785
      M.
      Uczestnik

      Wszą tezę już znam. Kolega HOUK podaje wam z Pa tak jak chcecie. I ma wystarczająco. Moje pytanie czy do testów można zdjąć tą obudowę (nie zakłóci pracy wentylatora itp.?) Proszę serwis o odpowiedź na pytanie.

    • #73784
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Widzę, że bardzo się bronisz przed przekazywaną wiedzą – Twój wybór – chciałem pomóc. Komin jest dobierany do kotła, a nie inaczej (żaden szanujący się projektant nie dobierze komina o średnicy 200 mm do kotła o mocy 15-20 kW) – tyle w temacie.

      Zdjęcie osłony może skutkować spaleniem układu elektrycznego w przypadku przepalenia się łącznika elastycznego.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73783

      Witam

      Jeżeli masz wełnę skalną to zaizoluj przyłącze pomiędzy kotłem i kominem (tak prowizorycznie na początek).

      Podczas pracy na mocy nominalnej ciąg powinien wynosić powyżej 10Pa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Witam.

      Serwisant był zmienił oprogramowanie .
      Zmierzył ciąg i wyszło 17 Pa średnio (dzisiaj jest chyba 50 Pa kocioł sie bardzo szybko wychladza)) (kocioł rozpalony i jak wszedł na moc nominalną , tak że po dłuższej pracy ciąg się pewnie zwiększył)
      Temp. palnika 70-72.
      Dziś przy wichurze temp spadła o kilka stopni do max 65 ale tak wieje że RCK cały czas otwarty na maxa.

      Serwisant coś pokręcił przy sterowniku sondy i dopiero teraz „działa”.
      Pytanie do serwisu:

      Sonda ma regulować nadmuchem i jak serwisant ustawił zakres modulacji na 15 % przy ustawieniu nadmuchu na 33% sonda podbija o 15% czyli do 37% i jak tlen jest ustawiony na 9 a urośnie do 12 to nic się nie dzieje z nadmuchem( dziś wieje i tlen jest cały czas 11-12 ).

    • #73782
      M.
      Uczestnik

      U nas wieje bardzo mocno i palnik nawet bardziej się grzeje nawet 78 i stoi po czym jak się schłodzi to ponownie rozpala. Jaka teraz masz temperaturę palnika i czy zmiana oprogramowania coś dała?

    • #73781
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sonda koryguje nadmuch (na plus i na minus) w zależności od zmierzonej i ustalonej ilości tlenu w spalinach na poszczególnych progach mocy (na pełnej mocy jest inny tlen, na pośredniej inny i na minimalnej inny).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73780

      Dzięki .

      U mnie na mocy nominalnej podbija o 15% i tak zostaje niezależnie od stężenia tlenu (nadmuch z 30% na 34%)
      Przed zmianą softu sonda nie działała . świeciła światłem ciągłym a teraz mruga i podbija nadmuch.
      Jest to wina źle wgranego softu więc znowu czekam na serwisanta.
      Napisze jak będzie wszystko działać.

      Pozdrawiam

    • #73779
      M.
      Uczestnik

      A czy palnik dalej się grzeje?

    • #73778

      Obecnie temp palnika w granicach 68 stopni.
      Tylko nie wiem czym to jest spowodowane bo u mnie cały czas jeszcze trochę wieje.
      Nie pisałem o temp bo czekam na pogodę bez wiatru.
      Ciąg kominowy mam dobry jak serwisant był i sprawdzał to pogoda akurat była bezwietrzna a ciąg był około 17 Pa
      Dzwoniłem też do serwisu w sprawie działania sondy i dopytałem o temp palnika to powiedział że nie ma sztywnej temp.
      Jeśli nie dochodzi do przegrzewania to jest ok może to być 68 stopni.
      Mam kilka parametrów do sprawdzenia, jak dojdę do jakiegoś spostrzeżenia to dam znać.

      Napisz jaką masz temp kotła podczas grzania i jaką temp powrotu.
      Ja mam bufor i na obiegu ochrony kotła zawór kryzujący, myślę że trochę pomogło odkręcenie go na maxa bo pompa bufora jest ustawiona na automat jak do grzejników a zawór kryzujący można regulować jak pompa byłaby ustawiona na któryś bieg a na automacie sama reguluje ciśnieniena obiegu.
      Przed odkręceniem zaworu temp powrotu była 53,5 a temp kotła 58,5 a teraz powrót 55 chwilami 54 a temp kotła 60 chwilamo 59.
      Moje spostrzeżenie to że temp. palnika teraz trochę spadła jak temp kotła i powrotu jest wyższa.
      Ale pewny będę jak przestanie wiać.
      Jak dla mnie temp palnika może być nawet 70 stopni aby to nie miało wpływu na jego żywotność i sięnie przegrzewał.
      SERWIS kiedyś napisał że podczas niższych mocy temp palnika może wzrosnąć , zaobserwowałem że na niższych mocach u mnie temp palnika. nieznacznie spada.

      Pytanie do użytkowników innych palników :
      Przy jakiej temp u Was wyświetlany jest alarm o przegrzaniu palnika bo u nas przy 80 stopni jednak ma zabezpieczenie i przy 76 przestaje podawać pellet.

      Pytanie do SERWIS :

      Cze pompa bufora powinna być ustawiona na grzejniki w trybie automatycznym czy lepiej ustawić na jakiś bieg i wyregulować zaworem kryzującym ( jako ochrona powrotu jest zawór termostatyczny 55 stopni)
      Drugie pytanie , jąką ustawić temp bufora .
      Robię eksperymenty i obecnie mam temp bufora 61 i histeryzę 8 stopni.

      Pozdrawiam

    • #73777
      Markus
      Uczestnik

      Drugie pytanie , jąką ustawić temp bufora .
      Robię eksperymenty i obecnie mam temp bufora 61 i histeryzę 8 stopni.

      Witam,
      Nie mam wprawdzie bufora u siebie, ale się zastanawiam jaka będzie temperatura powrotu, jeśli bufor (no i w konsekwencji kocioł) będzie miał temperaturę np. 54 stopni, czyli w obrębie histerezy. Stąd ja mam u siebie Tk=75 i histereze 15. Żeby temperatura kotła była zawsze powyżej temperatury ochrony powrotu. Jeśli Twój kocioł przy wygaszaniu podbija o ponad 5 stopni, to mozna spróbować ustawić Tk=70 i histereze 10 stopni.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #73776

      Witam

      Temp. kotła 72 histeryza 13
      Temp które podałem w poprzednim poście to temp bufora.

      Pozdrawiam

    • #73775
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Według mojej oceny pompa bufora powinna pracować na stałym biegu, ponieważ praca na automacie zarezerwowana jest dla instalacji w której funkcjonują np.termostaty na grzejnikach i wielkość obiegu grzewczego i opory się zmieniają.
      Układ kocioł bufor się nie zmienia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73774
      M.
      Uczestnik

      Do HOUK jak wygląda u Ciebie temperatura palnika czy coś się zmieniło? Masz już nowy soft po poprawce?

    • #73773
      Marek
      Uczestnik

      Widzę że nie jestem sam co ma problem ze sterownikiem touch900 piecem z buforem i magicznymi zawirowywaczami i błędami na piecu. Program do sterowania bufora jest do d…. 🙁 niestety. Ja od listopada walczę i nic nie idzie ku lepszemu

    • #73772

      Do HOUK jak wygląda u Ciebie temperatura palnika czy coś się zmieniło? Masz już nowy soft po poprawce?

      Witam.

      U mnie obecnie przy ustawieniu nadmuchu na 33 % sonda zazwyczaj obniża do 29 % ,ale moduluje nadmuchem bo chwilami rośnie.
      Muszę zadzwonić jeszcze w pewne miejsce i dopytać czy sonda reguluje tylko siłą nadmuchu czy też dawką paliwa, bo przez pewien czas nadmuch miałem mniejszy i schodził nawet do 24% a wartość tlenu w spalinach była taka jak przy ustawieniu większego nadmuchu. Jedno co mi się wydaje to to ze przy mniejszym nadmuchu dużo mniej palił na dobę ale bufor ciut wolniej się dogrzewał. Przy mniejszym nadmuchu temp palnika też w granicach 68-70 stopni.
      Cały czas wieje . Podciśnienie zmierzone przez serwisanta i jest prawidłowe ( kocioł wszedł na moc nominalną i zaraz zmierzone zostało podciśnienie i było średnio 17 -19 Pa przy pogodzie bezwietrznej) temperatura palnika w granicach 68-70 stopni . Jak silniej wiało to temp minimalnie rosła.
      Obecnie kocioł wyłączony , może jeszcze temp spadnie to trochę potestuje.
      Jak będę coś więcej wiedział to napiszę.

      A jak u Ciebie OSA.

      Pozdrawiam.

    • #73771
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Palnik przegrzewa się zawsze w przypadku nieprawidłowego przepływu powietrza przez układ napowietrzenie kotłowni – kocioł – komin.
      Prawdopodobnie coś było nie tak z tym pomiarem ciągu skoro palnik się przegrzewa. W przypadku, gdyby był to problem konstrukcyjny to występowałby w każdym palniku.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73770

      Pytanie do SERWIS

      Sonda steruje tylko nadmuchem czy też dawką pelletu.

      Wartość tlenu w spalinach ustawiona jest na 8%
      Zauważyłem że jak ustawię nadmuch na 30% i korekcja na 20 % to tlen jest utrzymywany na poziomie 8% przy nadmuchu zmniejszonym przez sondę do 24-25%
      oraz ustawiłem nadmuch na 34 % i korekcja nadmuchu 20% to tlen jest utrzymywany na poziomie 8 % przy nadmuchu zmniejszonym przez sondę do 28-29%.

      Wartość korekty ustawiona jest na 20% w celu testowym .

      Wydaje mi się ze przy tej samej dawce paliwa i większym nadmuchu powinno być więcej tlenu.

      Podczas modulacji mocy nadmuch zwiększa się (na niższej mocy był wyższy niż na mocy max) aby osiągnąć zawartość tlenu 14 %

    • #73769
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sonda Lambda koryguje wydajność dmuchawy. Korekta jest realizowana jako % wartości ustawionej (20% przy nastawie nadmuchu na 30% to +-6%). W przypadku, gdy tlen spadnie poniżej 6% sonda odcina dopływ paliwa do palnika do czasu wzrostu ilości tlenu powyżej 6%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73768
      M.
      Uczestnik

      Houk jak u Ciebie jakaś poprawa?

Oglądasz 236 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.