Sterownik nie włączył pompy CO

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Sterownik nie włączył pompy CO

Oglądasz 20 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #73584
      tbart
      Uczestnik

      Witam,
      Już drugi raz zdarzyło mi się, że przy rozpalaniu/rozruchu pieca pomimo osiągnięcia temperatury załączenia pompy co w moim przypadku 60 stopni pompa nie włączyła się. Dziś temperatura kotła doszła do 80 i nic. W informacjach pompa była na off. Zrobiłem restart sterownika i dopiero pompa ruszyła. Czym może być spowodowane takie zachowanie sterownika?
      Sterownik to ecomax850p2-h.

    • #73605
      tbart
      Uczestnik

      Witam,
      Ponawiam zapytanie, bo dziś na moich oczach sterownik wyłączył pompę co pomimo iż brakowało jeszcze ponad 30 stopni do nagrzania bufora. Kocioł osiągnął zadaną i zaczął gotować się. To chyba nie powinno tak działać.

    • #73604
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Ponawiam zapytanie, bo dziś na moich oczach sterownik wyłączył pompę co pomimo iż brakowało jeszcze ponad 30 stopni do nagrzania bufora. Kocioł osiągnął zadaną i zaczął gotować się. To chyba nie powinno tak działać.

      Cześć,
      Sprawdź sobie czy masz wszystko spięte jak powinno i czy w konfiguracji jest wszystko ok.
      To co opisujesz sugeruje błąd sterownika ale równie dobrze może to być tak proste jak podpięcie pompy co pod nie te wejścia co powinna być podpięta.

      Wiem, że wiele nie pomogłem ale przegladnij jak masz pospinane wszystko w sterowniku i jak to jest skonfigurowane.
      Napisz co i jak to będzie łatwiej pomóc.
      Pozdrawiam

    • #73603
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A i może potestuj z temperatura zalanczania pompy co.
      Masz ustawione aby startowała po osiągnięciu 60stopni ale, który czujnik mierzy ta temperaturę.
      To jest temperatura pieca, powrotu czy czegoś innego.

      Zmniejsz ta wartość powiedzmy do 45 stopni i sprawdź czy zacznie się załączać.

    • #73602
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sprawdź czy nie masz włączonego Automatycznego trybu lato.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73601
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Sprawdź czy nie masz włączonego Automatycznego trybu lato.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      A czy w takiej sytuacji, przy przejściu w tryb lato, piec nie zakończył by pracy na bieżącej temperaturze + parę stopni zamiast dążyć do temperatury zadanej?
      Wydaje mi się, że tak to u mnie działa, tylko nie mam bufora.

    • #73600
      tbart
      Uczestnik

      Tryb lato wyłączony. Poza tym gdyby był włączony to nie grzały by obiegi kaloryferów i podłogówki.

    • #73599
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tryb lato wyłączony. Poza tym gdyby był włączony to nie grzały by obiegi kaloryferów i podłogówki.

      Tak, tylko te piece maja jeszcze tryb automatyczny.
      W zależności od temperatury zewnętrznej wchodzą lub wychodzą z trybu zima.
      O to pytał serwis 1, czy nie pracujesz z trybem automatycznym.
      Nawet jak byś miał tryb automatyczny to pięć przy przejściu na tryb lato powinien się wygasic i wyłączyć pompy CO a nie pracować do temperatury zadanej.

      Pozdrawiam

    • #73598
      tbart
      Uczestnik

      Nie mam podłączonej pogodówki, mogę tylko recznie włączać tryb lato. W trybie lato mój kocioł wygrzewa bufor do temperatury takiej, jakbym tryb lato nie był włączony. Myślę, że nie ma co doszukiwać się przyczyn problemów z pompą co w tryie lato.
      Dziś znowu miałem tego farta, że wszedłem do kotłowni i pompa się wyłączyła na pracującym kotle. Tylko tym razem nie pozwoliłem się zagotować kotłowi. Restart sterownika i pompa ruszyła jakby nigdy nic.
      Kolejny raz sprawdziłem ustawienia ale nic tam podejrzanego nie widzę. Jeszcze spróbuję przywrócić ustawienia fabryczne i od nowa skonfigurować wszystkie ustawienia. To co jest jeszcze istotne to to, że przez kilka tygodni pracy kotła ten problem nie wystąpił, a teraz jeat to nagminne chociaż nie zmienialem żadnych ustawień.

    • #73597
      Patrol
      Uczestnik

      Cześć
      sprawdziłeś poprawność podłączenia pomp i czujników?
      dla szybkiej diagnozy wyłącz regulator (nie elektrycznie tylko samą regulację) przejdź do trybu sterowanie ręczne i uruchom pompę c.o. – automatyka powinna ją uruchomić na 2 min. – możesz ponawiać takie próby ręczne.

      Masz termostat pokojowy? objawy pasują do uaktywnionego termostatu kotła z włączoną funkcją 'wyłączenie pompy od termostatu’ – do sprawdzenia w ustawieniach serwisowych.

    • #73596
      tbart
      Uczestnik

      Witam,
      Myślę że czujniki i pompa są dobrze podłączone. Świadczy o tym fakt, że problem pojawia się sporadycznie, w pozostałych przypadkach pompa włącza się jak należy.
      Za którymś razem próbowałem trybu ręcznego i pompa wystartowała bez problemu. Ponowne włączenie pracy poskutkowało tym że pompa dalej nie działała. Dopiero odcięcie zasilania całkiem i ponowne włączenie spowodowało że pompa ruszyła.
      Opcja „wyłączenie pompy od termostatu” jest i zawsze była wyłączona.
      Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu że mój sterownik ma jakiś feler.

    • #73595
      Patrol
      Uczestnik

      ustaw jeszcze w menu serwisowym wymiennik płytowy na TAK (wówczas pompa kotłowa chodzi cały czas)

      edit: wrzuć fotkę z wnętrza obudowy sterownika (podłączenie pompy i czujnika temp. kotła)

    • #73594
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy pompa jest podłączona pod wyjście pompa CO, czy też może pod wyjście pompa mieszacza?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73593
      tbart
      Uczestnik

      Pompa kotła pompująca wodę do bufora podlaczona jest pod zaciski 10 i 11 opisane w instrukcji jako pompa kotła lub bufora.
      Czujnik temp. kotła podłączony jest pod zaciski 31 i 32 czyli zgodnie z instrukcją.

    • #73592
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy jest włączona funkcja bufora? Czy jest zamontowany moduł B i czujniki bufora (górny i dolny)?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73591
      tbart
      Uczestnik

      Witam,
      jest włączona funkcja bufora, podłączone są dwa czujniki temperatury (dolny i górny), i do tego oczywiście jest moduł B.

    • #73590
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jakie temperatury masz ustawione na buforze – rozpoczęcia ładowania i zakończenia ładowania?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73589
      tbart
      Uczestnik

      50 i 75 stopni, natomiast zadana kotła to 80.

    • #73588
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czyli na górnym czujniku – rozpoczęcie ładowania masz na 50, a na dolnym zakończenie ładowania 75.
      W przypadku, gdy kocioł się odpalił to to po przekroczeniu temperatury załączenia pomp może nie załączyć się tylko w przypadku, gdyby temperatura na czujniku była zbyt wyższa lub równa jak na kotle (temperatura kotła musi być wyższa o 5 stopni od temperatury górnej na buforze). Czy bufor dogrzewa Ci do tych 75 stopni C.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73587
      tbart
      Uczestnik

      Właściwie nigdy nie zauważyłem, żeby kocioł nie wygrzał bufora. Bufor dochodzi zawsze do 75.
      Czy istnieje możliwość uzyskania nowego firmware sterownika i zaktualizowania go we własnym zakresie? Może to by rozwiązało problem.

    • #73586
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Do programowania konieczny jest dodatkowy osprzęt. Nie ma możliwości zrobienia aktualizacji poprzez zwykły kabel.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 20 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.