Wychładzanie się pieca

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Wychładzanie się pieca

Oglądasz 29 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #73553

      Witam kolegów, posiadam piec Red Daspell GL 15KW od miesiąca i jedno co zauważyłem i co mi spać nie daje to , to że piec się bardzo szybko wychładza GRAWITACYJNIE , znaczy rórka na zasilaniu jest cały czas ciepła, piec usadowiony jest w piwnicy, ostatnio gdy się wygasił i pozostał w trybie postój ,i termostat pokojowy był nie aktywny to po 12 godz. na liczniku było wyświetlone 11 rozpaleń tylko przez noc i aby tylko utrzymać temp. na kotle, czy to rzecz normalna?

    • #73583
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam kolegów, posiadam piec Red Daspell GL 15KW od miesiąca i jedno co zauważyłem i co mi spać nie daje to , to że piec się bardzo szybko wychładza GRAWITACYJNIE , znaczy rórka na zasilaniu jest cały czas ciepła, piec usadowiony jest w piwnicy, ostatnio gdy się wygasił i pozostał w trybie postój ,i termostat pokojowy był nie aktywny to po 12 godz. na liczniku było wyświetlone 11 rozpaleń tylko przez noc i aby tylko utrzymać temp. na kotle, czy to rzecz normalna?

      Cześć,
      Prawdopodobnie rwoje „tylko” utrzymanie temperatury kotła jest czymś więcej.
      Oposz jaki masz układ.
      Pięć w piwnicy plus odpowiednio grobie rur i chyba pojemnik wzbiorczy, czy jak to się ram nazywa, na strychu i to wystarcza aby układ grawitacyjny mógł działać.
      Masz może zawór 3d lub 4d? Czy sterujesz nim ręcznie czy masz siłownik?
      Jaki masz układ pomp?

      Skoro zasilanie jest ciepłe to sprawdź także kaloryfery lub rozdzielenie. Jak tam jest ciepło to definitywnie działa grawitacja.

      Edited: To jest bełkot. Proszę nie czytać. 🙂
      [strike]Ja mam zawór 4d sterowany słownikiem, który zostaje zamknięty w momencie gdy piec idzie w postój to i tak działa pompa ora zawór jest otwarty. Termostatem pokojowym steruję mirszaczem więc tu mogę zrobić obniżenie lub wyłączyć pompę co. Jak wyłączne pompę to pięć postów z 3h zanim temperatura spadnie ale nie pamiętam czy siłownik zamknie mieszacz.
      [/strike]
      Czy jak robisz postój od termostatu to wylanczasz pompke mieszacza? Tak by sugerowalo zachowanie twojego pieca.

      Czy masz tylko kaloryfery czy także podłogowe ogrzewanie?

    • #73582

      Układ otwarty mam zbiornik cwo 300l na poziomie pieca , rury miedziane 28 i stopniowane, zawór 4D z siłownikiem i same kaloryfery i są ciepłe jak piec nie chodzi

    • #73581
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Układ otwarty mam zbiornik cwo 300l na poziomie pieca , rury miedziane 28 i stopniowane, zawór 4D z siłownikiem i same kaloryfery i są ciepłe jak piec nie chodzi

      No to masz odpowiedź.
      To jest zaleta w piecach zasypowych ale tu trochę przeszkadza.

      Jak masz same kaloryfery to zawsze możesz podpiąć termostat pokojowy pod kontrolę pieca (jak jest taka opcja w twoim sterowniku) a nie pod mieszacz.
      W ten sposób dopóki termostat będzie miał osiągniętą temperaturę zadano nie dopuści do uruchomienia pieca nie zależnie od jego temperatury.
      Wadą jest to, że piec będzie startował z niskiej temperatury i będzie się pocił ale jak będzie to sporadyczna sytuacja to nie przejmowałbym się tym za bardzo jeżeli masz sprawną ochronę powrotu pieca na przykład pompą pieca lub przy włączonej ochronie na mieszaczu.
      Za to nie będziesz niepotrzebnie palił jak w domu jest wystarczająco ciepło.

      U mnie grawitacja nie zadziała bo mam piec na poziomie gruntu, rozdzielnie i cieniutkie rurki, a do tego trochę podłogówki.

      Ciekawe czy zawór 4d powinien się zamknąć po wyłączeniu pompy CO od termostatu?
      Jak by to się wydarzyło to grawitacyjne krążenie nie powinno odbierać aż tak dużo ciepła.
      Możesz sprawdzić czy tak się u ciebie dzieje.
      Ja niestety nie pamiętam jak to się u mnie zachowuje a obecnie jeszcze nie rozpocząłem grzania.

    • #73580
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jaki masz komin – średnica i wysokość?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73579

      Komin ma 14x17cm ale wysokość 8-9 m

    • #73578
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Tadek.dr możesz podać jakie masz nastawy kotła (Tk, histereza).

      I druga sprawa.

      Ja mam zawór 4d sterowany słownikiem, który zostaje zamknięty w momencie gdy piec idzie w postój to i tak działa pompa ora zawór jest otwarty. Termostatem pokojowym steruję mirszaczem więc tu mogę zrobić obniżenie lub wyłączyć pompę co. Jak wyłączne pompę to piec postów z 3h zanim temperatura spadnie ale nie pamiętam czy siłownik zamknie mieszacz

      Nie do końca rozumiem, jak sterujesz i co pogodówką. Piszesz, że zawór 4d jest zamknięty, gdy piec idzie w postój.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #73577
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      Tadek.dr możesz podać jakie masz nastawy kotła (Tk, histereza).

      I druga sprawa.

      Ja mam zawór 4d sterowany słownikiem, który zostaje zamknięty w momencie gdy piec idzie w postój to i tak działa pompa ora zawór jest otwarty. Termostatem pokojowym steruję mirszaczem więc tu mogę zrobić obniżenie lub wyłączyć pompę co. Jak wyłączne pompę to piec postów z 3h zanim temperatura spadnie ale nie pamiętam czy siłownik zamknie mieszacz

      Nie do końca rozumiem, jak sterujesz i co pogodówką. Piszesz, że zawór 4d jest zamknięty, gdy piec idzie w postój.

      Pozdrawiam

      Markus

      Ale herezje napisałem 😉
      Musiałem być nieźle zaspany.
      Powinno być:
      Ja mam zawór 4D sterowany siłownikiem, w momencie gdy piec idzie w postój to i tak zawór próbuje utrzymać temperaturę układu według wskazań czujnika pogodowego. Pompa CO nie jest wyłączana gdyż mam część ogrzewania podłogowego. Termostat pokojowy umożliwia mi obniżenie temperatury zadanej mieszacza o jakąś tam wartość lub wyłączenie pompy CO.
      Nie pamiętam jak zachowuje się siłownik w momencie wyłączenia pompy CO od termostatu. Spodziewam się, że zostanie zamknięty.
      Na pewno mieszacz jest zamykany i wyłączana jest pompa gdy nastąpi przekroczenie maksymalnej temperatury mieszacza o 5 stopni.

      Teraz. Jak testowałem wyłączanie pompy CO od termostatu to piec potrzebował 3h aby temperatura spadła na tyle aby konieczne było kolejne rozpalenie.

      Przepraszam za ten bełkot.

    • #73576

      U mnie temp.kotła 70 st, a histeryza kotła 15
      Nie wiem czy dobrze , ale u mnie z pieca wychodzi trójnik jedna strona do pompy i dalej do cwu , druga strona do 4D a a trzecia co do góry, je baypas z zaworem różnicowym i tędy sobie ciepło uchodzi.

    • #73575
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie temp.kotła 70 st, a histeryza kotła 15
      Nie wiem czy dobrze , ale u mnie z pieca wychodzi trójnik jedna strona do pompy i dalej do cwu , druga strona do 4D a a trzecia co do góry, je baypas z zaworem różnicowym i tędy sobie ciepło uchodzi.

      Ustawienie masz dobre. Tak zaleca serwis.

      Zrób zdjęcia albo naszkicuj schemat.
      Wiesz do czego jest to obejście? To idzie do pojemnika wyrównawczego?

      Pozdrawiam

    • #73574

      jest to obejście pompy co i zaworu 4D

    • #73573
      Markus
      Uczestnik

      No to masz już odpowiedź czemu kocioł się wychładza.

      Zawór różnicowy, (z tego co pamiętam był ten temat na naszym forum) nie powinien być używany

    • #73572
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      jest to obejście pompy co i zaworu 4D

      No OK, tylko obejście do czego? Do obiegu kaloryferów czy powrotne do pieca jako zabezpieczenie?

      No to masz już odpowiedź czemu kocioł się wychładza.

      Zawór różnicowy, (z tego co pamiętam był ten temat na naszym forum) nie powinien być używany

      Też kojarzę, że było. Czy samo usunięcie zaworu wystarczy czy trzeba zamknąć to obejście?

    • #73571

      Sądziłem że zamontowany to musi być , a jednak się myliłem.

    • #73570
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witaj Kolego. Miałem podobny problem do Twojego. U mnie winowajcą ciepłych grzejników nawet kiedy tego nie chciałem był zawór różnicowy. Po jego wyjęciu problem ustał 🙂 masz może taki?

    • #73569
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wychładzanie kotła może być powodowane przez duży odbiór ciepła przez instalację lub nadmierny ciąg kominowy.
      Zrób jednego dnia pewien test. Po przejściu kotła w postój przełącz tryb pracy cwu na lato (tak aby woda nie płynęła na instalację grzewczą) i sprawdź czy kocioł będzie się dużo wolniej wychładzał.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73568

      Mam właśnie taki i zawór i problem, tak się zastanawiam to po co go instalator montował , skoro jest z nim taki problem .

    • #73567

      Witam

      Wychładzanie kotła może być powodowane przez duży odbiór ciepła przez instalację lub nadmierny ciąg kominowy.
      Zrób jednego dnia pewien test. Po przejściu kotła w postój przełącz tryb pracy cwu na lato (tak aby woda nie płynęła na instalację grzewczą) i sprawdź czy kocioł będzie się dużo wolniej wychładzał.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      To i tak nic nie da ponieważ woda z pieca i tak popłynie obejściem i go wychłodzi

    • #73566
      Robert Robert
      Uczestnik

      Jest to ” zabezpieczenie „, które instalują. lecz zabezpieczeniem jest naczynie wzbiorcze i to też raczej masz:) wiec ten zawór sensu nie ma tak myślę 🙂

    • #73565
      Markus
      Uczestnik

      Mam właśnie taki i zawór i problem, tak się zastanawiam to po co go instalator montował , skoro jest z nim taki problem .

      Zawór różnicowy, był instalowany w kotłach na paliwo stałe wyposażonych w pompy cyrkulacyjne, jako zabezpieczenie w sytuacji awarii pompy lub braku zasilania. Jeżeli mielibyśmy całe palenisko zasypane rozpalonym węglem lub koksem, w przypadku braku zasilania i zatrzymania pompy CO, mamy gwałtowny wzrost temperatury i ciśnienia w kotle. I tutaj sytuacje ratował zawór różnicowy, który puszczał gorącą wodę na instalację.

      W sytuacji kotłów pelletowych, brak zasilania odcina zarówno pracę pompy, ale też podajnika i niestety wentylator. Przy prawidłowym ciągu w kominie, ta niewielka ilość pelletu w palniku wypali się i kocioł samoistnie wygaśnie. No i na wszelki wypadek mam rurę z tworzywa sztucznego (łącznik elastyczny) między podajnikiem pierwszym a drugim.

    • #73564
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Markus ma całkowitą rację.

      Ponadto warto zwrócić uwagę, że chcąc sterować instalacją nie możemy montować obejść grawitacyjnych, ponieważ pomimo wyłączenia instalacji na przykład przez termostat pokojowy instalacja dalej będzie grzała.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73563

      No i ja wszystko już rozumiem, tylko zastanawiam się dlaczego montują ten zawór w tego typach pieca , młode chłopaki , i tych pieców dużo montują bo współpracują ze sklepem, i raczej powinni to wiedzieć że ten zawór do tych pieców nie powinien być montowany bo więcej złego niż dobrego powodują, więc muszę usunąć ten zawór i tyle.

    • #73562

      Czy po przejściu pieca w tryb POSTÓJ zawór 4D powinien pracować?

    • #73561
      Markus
      Uczestnik

      Zawór 3D/4D pracuje niezależnie od tego czy kocioł pracuje czy ma postój. Jego zadanie jest utrzymanie zadnej temperatury na wyjściu.

    • #73560

      Wczoraj zaślepiłem obejście z zaworem różnicowym( wykręciłem go i zastosowałem dwie zaślepki)pompy co i od wczorajszego dnia tzn godz. 15,00 do dzisiaj godziny 10,00 tj. przez 19 godzin na liczniku pokazało 10 rozpaleń i co mam dalej o tym myśleć?

    • #73559
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wczoraj zaślepiłem obejście z zaworem różnicowym( wykręciłem go i zastosowałem dwie zaślepki)pompy co i od wczorajszego dnia tzn godz. 15,00 do dzisiaj godziny 10,00 tj. przez 19 godzin na liczniku pokazało 10 rozpaleń i co mam dalej o tym myśleć?

      A wiesz może czy te 10 rozpaleniu związane jest z graniem co czy tylko z utrzymaniem temperatury pieca?

      Jak na grzanie to wygląda ok.
      Na sam postój to tak sobie.

    • #73558

      Tak się domyślam że może ze 3 na grzanie i 1 na wode reszta na podtrzymanie

    • #73557
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak się domyślam że może ze 3 na grzanie i 1 na wode reszta na podtrzymanie

      To równie dobrze może być na odwrót.
      6 na grzanie 1 na wode+grzanie (chyba, że masz priorytet CWU wlaczony) i 3 na postój.
      Nawet przy module internetowym nie ma jasnej informacji o tym czy pompy działały i jak był mieszać otwarty.
      Z historii danych można wyczytać/domyślić się kiedy pompa stała ale nie jest to jasno zaznaczone.

      Jeżeli dobrze pamiętam masz tylko kaloryfery.
      U ciebie można podpiąć termostat pokojowy aby sterowa piecem a nie mieszaczem. Wtedy termostat nie pozwoli na uruchomienie pieca niezależnie od jego temperatury.

      Minusem będzie konieczność rozgrzania pieca z niższej temperatury co przełoży się na czas reakcji całej instalacji. Takie coś można próbować niwelowac wyprzedzeniem na termostacie aby pięć odpalił się na chwilę przed koniecznością grzania.

    • #73556
      Markus
      Uczestnik

      Tak się domyślam że może ze 3 na grzanie i 1 na wode reszta na podtrzymanie

      Witam, to nie jest tak, że można zawsze określić, które lub ile rozpaleń było na co.
      Ja mam moduł Econet i jak się wyświetli zarówno tryb prac, temperaturę kotła, temperaturę mieszacza i temperaturę CWU, to można zaobserwować po ich zmianach na co poszło ciepło z kotła.
      I kilka luźnych uwag.
      Ja mam starą instalację (grawitacyjną) oczywiście na pompach i bez zaworów różnicowych. Mój instalator odradzał mi wyłączanie kotła przez termostat pokojowy. Bo po pierwsze zaburza naturalne procesy spalania zachodzące w kotle. Kocioł pracuje na pełnej mocy i nagle dostaje sygnał do wygaszania.
      W normalnych warunkach kocioł by stopniowo schodził z mocą 100 na 50 na 30 i dopiero wygaszał. Kocioł na pellet nie rządzi się takimi samymi prawami jak na gaz. Po drugie, postój kotła do czasu wychłodzenia się mieszkania, może oznaczać start kotła przy niskich temperaturach, wtedy nie mamy zapewnionej ochrony powrotu. I trzecia sprawa, poeksperymentowałem z wygaszaniem kotła i w przypadku mojej dużej ilości zładu, odbudowa temperatury w kotle i zładzie pochłonęła podobna ilość pelletu, do sytuacji w której, bym nie wygaszał kotła, a tylko na mieszaczu obniżał temperaturę. Przy obniżaniu temperatury na mieszaczu, mam cały czas stabilna temperaturę w domu, a kocioł sobie pracuje tak jak mu wychodzi z zapotrzebowania na ciepło.

      Czy ilość 10 rozpaleń na 19 godzin to dużo czy mało. Dla mnie jest Ok. Wszystko zależy od temperatur na zewnątrz, od ocieplenia budynku – czyli zapotrzebowania na ciepło. U mnie postój może trwać 2-2,5 godziny ale i 50 minut.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73555
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Fajnie, że to przetestowałem.
      Ja mam trochę podłogi więc wyłączenia pieca nie używam.
      Za to korzystam z automatycznego przejścia w tryb lato. To jest zbliżone do wyłączenia pieca od termostatu. Tak samo może nastąpić wyłączenie przy pełnej mocy. Warunki pogodowe troch innale ale sama sytuacja podobna.

      Jak termostat da sygnał zatrzymania to piec przechodzi normalny tryb wygaszania i tak dalej. Nie widzę aby tu było jakieś zagrożenie.
      Pięć wypali całe paliwo i normalnie zakończy pracę. Gorsza sytuacja występuje jak braknie prądu gdzie ciąg kominowy napędza zaciągania powietrza i przez krótki czas temperatura pieca będzie rosła.

      Najlepiej będzie samemu przetestować co dla Tadek. dr będzie działać najlepiej.
      Tak na prawdę takie zabiegi maja sens tylko w czasie okresu przejściowego gdzie dodatnie temperatury są norma. Jak sezon będzie w pełni raczej nie będzie dochodzić do potrzeby wyłączania pieca czy pompy co.

Oglądasz 29 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.