Modulacja pracy kotła Eko GL15kW

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Modulacja pracy kotła Eko GL15kW

Oglądasz 39 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #73491
      Robimal
      Uczestnik

      Witam wszystkich serdecznie

      Jestem posiadaczem kotła Eko GL 15kW.
      Od 2 miesięcy poznaje tajniki związane z obsługą urządzenia i całej armatury kotłowej.
      Posiadam sterownik HT700 v2.00 2017. Chciałbym dowiedzieć się czy w trybie pracy standardowej odbywa się modulacja mocą kotła jeśli tak to w jaki sposób jest to realizowane? Zauważyłem, że gdy zadana jest temperatura 650C to w trybie odbudowania temperatury przy 630C dmuchawa zwalnia. Czy powiązane jest to z opcją w sterowniku „Histereza mocy minimalnej”. Czy w trybie HT Logic zmienia się Czas przerwy w podawaniu oraz ilość powietrza w zależności od temp. kotła i szybkości zbliżania się do niej?
      Ustawienia:
      Temperatura kotła 650C (czy warto podnieść do 700C?)
      Przerwa w podawaniu 60 sek.
      Wentylator 7% (WPA 07)
      Szczelina na dmuchawie 1cm.
      Przerwa podawania w podtrzymaniu 10min.
      Komin Schiedel 200mm. (stąd przydławienie na dmuchawie ponieważ wyciągało żar w podtrzymaniu)
      Temperatura przy tych ustawieniach przeregulowuje 10C.
      Przy próbie sukcesywnego obniżania ilości powietrza (1%/dobę) przy 2% pojawiły się w czopuchu skropliny.

      Pozdrawiam
      Robimal

    • #73531
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł po rozpaleniu pracuje w mocy nominalnej i kilka stopni od temperatury zadanej (Histereza mocy minimalnej) przechodzi na moc minimalną. Kocioł pracuje podobnie w trybie standardowym i HT Logic. Tryb HT logic zapewnia prostszy sposób regulacji – nie regulujemy czasem przerwy podawania i nadmuchem tylko poprawiamy nadmuch korektą.

      Komin jest stanowczo zbyt duży do tego kotła i w gruncie rzeczy powinien być stalowy, ponieważ każdy kocioł 5 klasy musi być podłączony do komina stalowego ze względu na niską temperaturę spalin.

      Powstawanie skroplin w kominie wynika z bardzo znacznego wychłodzenia już i tak zimnych spalin z kotła (poniżej 120 stopni C przy mocy nominalnej).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73530
      Robimal
      Uczestnik

      Czy podniesienie temperatury kotła przełoży sie na wyższą temperaturę spalin? Sam komin jest suchy i czysty. Skropliny powstały w tej części czopucha przypominającego sześcian tuz za kotłem i wykapywaly przez uszczelnienie. Po zwiększeniu ilości powietrza jest sucho, dodatkowo czopuch oblozylem wełną.

    • #73529
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wyższa temperatura kotła poprawi spalanie, wydłuży żywotność kotła i podniesie temperaturę spalin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73528
      Robimal
      Uczestnik

      Miałbym jeszcze gorącą prośbę o ocenę spalania po tym jak wyglądają poszczególne części kotła po tygodniowej pracy.
      Dziś kocioł wyczyszczono. Popiołu wychodzi wagowo ok. 8%.

      Pozdrawiam

    • #73527
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Węgiel jest spalany prawidłowo lecz widać w nim dużo kamienia (białe bryły).
      Czy kotłownia ma zapewnione napowietrzenie z zewnątrz – wymiennik jest bardzo zarośnięty sadzą?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73526
      Robimal
      Uczestnik

      Witam

      Oczywiście istnieje napowietrzenie kotłowni zgodnie z wymogami.
      Podniosłem temperaturę kotła do 700C.
      Jak mogę zmniejszyć ilość sadzy na wymienniku, wydawałoby się że zwiększyć ilość powietrza ale skoro popiół jest nie najgorszy, to może szukać przyczyny zarastania w stanie podtrzymania?
      Iść w kierunku zmniejszania szczeliny a dołożyć wentylatorowi?
      To jest sypka sadza, wystarczy dmuchnąć i odpada ze ścianek.

      Pozdrawiam

    • #73525
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Szczelina na wentylatorze max 1 cm.

      Jakiej wielkości jest to napowietrzenie – średnica kanału, czy jest zetka?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73524
      Robimal
      Uczestnik

      Witam

      Jest „zetka” w kotłowni. Średnica kanału napowietrzającego 125mm. Jest to nowo budowany dom, jeszcze bez drzwi wewnętrznych. Kotłownia sąsiaduje z garażem, który również ma wykonaną „zetkę”.

      Pozdrawiam

    • #73523
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przerwa podawania w podtrzymaniu 10 min jest za krótka – warto ją ustawić minimalnie na 15 min.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73522
      Robimal
      Uczestnik

      Zwiększę przerwę w podtrzymaniu z 10 na 15min. Przymknę szczelinę na 5mm na wentylatorze. Zwiększać obroty dmuchawy czy zostawić bo zmniejszenie szczeliny zmniejszy przepływ ale zwiększy spręż pracy wentylatora.

      Pozdrawiam

    • #73521
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wydajności nadmuchu nie zmieniaj. Ważne, aby zmiany robić pojedynczo aby było wiadomo co spowodowało zmianę.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73520
      Robimal
      Uczestnik

      Witam
      Po przymknieciu dmuchawy na 0.5 cm odczekałem 24 h. Pojawiło sie w kotle bardzo duzo dymu. Dodatkowo z komina dało sie zobaczyć pierwszy raz ciemny dym podczas rozpalania. Wróciłem z przesłona do 1cm. W kwestii dymu nastąpiła poprawa.

      Pozdrawiam

    • #73519
      Robimal
      Uczestnik

      Witam
      Od jakiegoś czasu zacząłem prowadzić kocioł w trybie HT Logic. Dodam tylko, że z bardzo dobrym rezultatem ponieważ kocioł spala mniej paliwa i dodatkowo komora mniej zachodzi sadzą. Zainteresował mnie tylko jeden fakt. Przerwa w podawaniu wynosi 60 sek. dla obciążenia 100%. Mam do wyboru zmianę obciążenia na 120% (rozumiem, że to wtedy 18kW?) wtedy przerwa zmniejsza się do 55sek. A przy przejściu na 5 kW przerwa w podawaniu wynosi aż 150 sek. Jaka jest wobec tego zależność przerwa w podawaniu a moc bo myślałem, że liniowa ale coś się nie zgadza…
      Zauważyłem też, że gdy spadnie temp wody zgodnie z ustawioną histerezą kotła o 2 stopnie i kocioł się uruchamia to pracuje na histerezie mocy minimalnej (nie przechodzi od razu na 100% obciążenia by rozpocząć odbudowę temperatury tylko temp ciągle spada a sterownik utrzymuje moc 5kW). Jaka powinna być ustawiona Państwa zdaniem wartość histerezy mocy minimalnej i czy to poprawne działanie sterownika, że przy spadku temperatury startuje na mocy minimalnej (co powoduje drenowanie temp nim nastąpi jej odbicie).
      Pozdrawiam

    • #73518
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku spadku temperatury o kilka stopni poniżej nastawy to palnik pracuje z mocą minimalną (w zależności od wielkości histerezy mocy minimalnej). W przypadku, gdy temperatura spadnie poniżej histerezy mocy minimalnej (fabryczna nastawa 3 stopnie C) moc podnosi się do maksymalnej.
      Idea takiego działania ma zapewnić pracę bez przechodzenia kotła w tryb podtrzymania.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73517
      Karol B
      Uczestnik

      Witam Robimal123 mam taki sam kociolek i bardzo mnie zainteresowaleś trybem htlogic. Czy oprócz tego ze przestawiłes w opcjach na tryb htlogic jeszcze cos ustawiales czy pracuje na ustawieniach fabrycznych?

    • #73516
      Robimal
      Uczestnik

      Witaj. Na chwile obecna nie zmienialem nic wiecej. Miałem wolna chwile to obserwowałem jak to chodzi i mierzyłem czasy pracy podajnika. A jaki masz komin u siebie jak przymknieta osłonę na wentylatorów.
      Pozdrawiam

    • #73515
      Karol B
      Uczestnik

      U mnie komin 200mm taki jak u Ciebie a przeslona niecale 2cm bo inaczej zbiearalo sie duzo sadzy. Interesuje mnie co znaczy taki parametr jak wydajnosc podajnika i tam jest wartosc w kg/h?

    • #73514
      Robimal
      Uczestnik

      Wydaje mi sie ze jest to parametr pozwalający na określenie ilości węgla w zasobniki. Sterownik „wie” jak długo pracował ślimak, wie ile kg podal i na tej podstawie wyliczy ile zostało węgla. To tylko moja teoria prosimy Serwis o ewentualne sprostowanie.

    • #73513
      Karol B
      Uczestnik

      Tez jestem ciekaw co ten parametr oznacza i ewentualnie do czego sluzy bo w innych sterownikach starszych jakos tego nie zauwazylem. A u Ciebie jaka to jest wartosc?

    • #73512
      Robimal
      Uczestnik

      Witam.
      Sprawdziłem dzisiaj i jest to15,5kg/h. Pewnie ten parametr ustawia się automatycznie po wyborze kotła. Kolego Carlos617 też prowadzisz kocioł w tym trybie? Jeśli tak to jakie spostrzeżenia? Dziś robiłem próbę na ustawieniach palnika standard i mimo ustawionej histerezy mocy minimalnej na 3 stopnie podajnik nie wydłużył przerwy w podawaniu jak w trybie HT.
      Pozdrawiam

    • #73511
      Karol B
      Uczestnik

      Witam. Prowadzilem kociol w trybie standard i tez zauwazylem ze po spadku temperatury kociol startowal od razu z moca nominalną, nie bylo mocy posredniej. W trybie ht logic odbudowa temperatury zaczyna sie od mocy 30% i przerwa w podawaniu wynosi 150 sekund. Po dalszym spadku temperatury przerwa w podawaniu zmniejsza sie do 65sekund. Czasami ta moc 30% wystarcza aby odbudowac temerature i kociol nawet nie przechodzi na 100% mocy. O dalszych spostrzeżeniach efektow palenia w ht logic napisze później bo dom na razie nie jest wykonczony w srodku i zwyczajnie za czesto mnie nie ma kotłowni. Najwazniejsze ze w srodku panuje zadana temperatura, a piec nie wyłącza sie i nie ma alarmów.

    • #73510
      Robimal
      Uczestnik

      Witam.
      Niestety w pracy standardowej palnika kocioł nie modeluje mocą. Przechodzi w stan podtrzymania z pełnej mocy. Czy na pewno w trybie standard ma być zmiana mocy?
      HT700 v2.00 Dec 3 2017.

    • #73509
      Robimal
      Uczestnik

      Witam.
      Niestety w pracy standardowej palnika kocioł nie moduluje mocą. Przechodzi w stan podtrzymania z pełnej mocy. Czy na pewno w trybie standard ma być zmiana mocy?
      HT700 v2.00 Dec 3 2017.

    • #73508
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W nowej wersji oprogramowania moc minimalna jest również w trybie Standardowym (starsza wersja miała moc 30% tylko w HT Logic).

      Wydajność podajnika służy wyłącznie do określania stanu paliwa poprzez przeliczenie czasu pracy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73507
      Robimal
      Uczestnik

      Czyli mam rozumiec ze moja wersja jest starsza? Jest możliwość wgrania najnowszego softu? Jesli tak jak sie odbywa taka procedura?
      Pozdrawiam

    • #73506
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Soft musiałby wgrać serwisant podczas przeglądu kotła. Przeglądy warto wykonywać w okresie od kwietnia do końca sierpnia ze względu na promocję serwisową (-25%).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73505
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam ile metrow ogrzewasz i jakie masz spalanie? Kociolek prowadzisz w trybie Ht Tronic?

    • #73504
      Robimal
      Uczestnik

      Od 3 miesięcy prowadzę w trybie Logic. Ogrzewam 180m. Spalanie dobowe teraz ponizej 9kg na dobę.

    • #73503
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam , korygowales w jakis sposob ustawienia Ht logic? Czy jest mozliwosc abys wstawil z 2 fotyki wymiennika i komory spalania? Masz mozliwosc zmniejszania mocy palnika jesli kociol jest np przewymiarowany? pozdrawiam

    • #73502
      Robimal
      Uczestnik

      Mam lekka korektę na powietrzu. Mozna pośrednio zmniejszyć moc przez wybór w menu bardziej kalorycznego ekogroszku (zwiększy wtedy przerwę w podawaniu). Mozna zwiększyć histereze mocy minimalnej by dluzej dochodził do temp. zadanej. A jak u Ciebie wyglada sprawa zużycia ekogroszku?

    • #73501
      MikiMiki
      Uczestnik

      jestem posiadaczem starszego modelu kotla ze sterownikiem ht 500 fostera i tak sie zastanaiwam czy warto zakupic ten ht 700 Bragera , w moim mam tylko ustawienia reczne co za tym idzie mniej efektowne spalanie ja przy 100m2 spalam dobowo ok 11kg myslisz ze ten nowy sterownik zmniejszy spalanie? pozdrawiam

    • #73500
      Robimal
      Uczestnik

      Witaj. Niestety nie mogę nic doradzić. Jednak moim zdaniem wymiana samego sterownika jesli oczywiście wszystko na starym bylo ustawione zgodnie ze sztuką nie przyniesie spektakularnych oszczędności paliwa. Moze
      Serwis ma na swoim koncie takie przeróbki i cos doradzi.

    • #73499
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam wyslesz mi z 2 foty jak wyglada kociolek w srodku ? pozdrawiam

    • #73498
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik HT tronic 700 jest bardziej intuicyjny i płynnie zmienia moc na 30% mocy nominalnej. Wymiana sterownika nie przyniesie oszczędności w zużyciu paliwa, ponieważ podstawowa regulacja jest identyczna z HT 700.

      Spalania 11 kg/ dobę przy 100 m2 to bardzo niskie zużycie paliwa. W przeliczeniu pobieżnym kocioł pracuje ze średnią mocą 3 kW. Nie ma takiej możliwości, aby budynek, który nie jest budynkiem pasywnym nie zużywał paliwa. 15 kg/dobę byłoby bardzo dobrym wynikiem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73497
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam , spalanie niby dobre lecz sadze ze nowy sterownik i tak by te osiagi poprawil z racji tego ze moj foster 500 majac na piecu 60 z histereza 2 stopni startuja z moca nominalna , a nie minimalna tak jak to ma ht700 . Temperatura spalin obecnie na „czystym” kotle mam max 150 nowy sterownik zmnieszy temp spalin? bo wymiannik z tego co widze jest bardzo podobny. pozdrawiam

    • #73496
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam ponawiam pytanie do serwisu,spalanie niby dobre lecz sadze ze nowy sterownik i tak by te osiagi poprawil z racji tego ze moj foster 500 majac na piecu 60 z histereza 2 stopni startuja z moca nominalna , a nie minimalna tak jak to ma ht700 . Temperatura spalin obecnie na „czystym” kotle mam max 150 nowy sterownik zmnieszy temp spalin? bo wymiannik z tego co widze jest bardzo podobny. pozdrawiam

    • #73495
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterownik nie poprawi osiągów spalania (nie zmniejszy spalania). Wymiennik ciepła pozostaje ten sam, palnik pozostaje ten sam (palnik sprawniej nie spali paliwa). Poprawiona zostanie płynność w osiąganiu temperatury zadanej, ponieważ palnik zmniejszy moc przed nastawą, aby nie przekroczyć zbyt mocno nastawy kotła.
      Kotły o oznaczeniu GL (GreenLine) mają bardziej rozbudowany wymiennik ciepła co wpływa na większą sprawność i niższą temperaturę spalin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73494
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam , zakupilem Wasz kociolek we wrzesniu z taka widza ze mam nowy sterownik ht 700 a tu okazuje sie ze mam stare oprgramowanie , nie mam np histerezy cwu , i podajze kociol nie reaguje na histereze mocy minimalnej w trybie standart .  Jak serwis widzi mozliwosc roziwzania tego problemu?pozdrawiam

    • #73493
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Napisz wiadomość na serwis ze swoimi danymi (adres, telefon, model kotła) oraz o informacji z forum. Skierujemy sprawę do serwisanta z Twojej okolicy i serwisant okazjonalnie (gdy będzie w okolicy) podjedzie i zaktualizuje oprogramowanie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 39 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.