CWU zimą z kotła czy z grzałki??

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem CWU zimą z kotła czy z grzałki??

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #73477
      Adin
      Uczestnik

      Witam,
      W związku z tym, że nigdzie w sieci nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie chciałem zapytać się szanownych kolegów/koleżanek czy macie wiedzę na temat wpływu grzania CWU kotłem (ekogroszek) na ilość spalanego opału? Czy ktoś sprawdził o ile więcej opału jest spalane gdy do samego CO połączymy CWU?
      Z moich wyliczeń wynika, że grzejąc CWU grzałką zużywam prądu za ok 30-35zł miesięcznie i zastanawiam się czy jest sens włączać pompe aby bojler był grzany z kotła.

      Osobiście posiadam piec Q Eko Duo 25 stała retorta. Bojler wody 250L.

    • #73485
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W okresie zimowym podgrzewanie CWU z kotła jest ekonomicznie uzasadnione, ponieważ wytworzenie energii z paliwa stałego jest najtańszym rozwiązaniem (poza tym kocioł pracuje ogrzewając CO).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73484
      Adin
      Uczestnik

      Aby mówić o ekonomicznym uzasadnieniu musimy posiadać dane. I właśnie o te dane mi chodzi. Ogrzewanie CWU nie pozostaje bez wpływu na zużycie ekogroszku nawet gdy pracuje CO (poza wzrostem zużycia ekogroszku dochodzi jeszcze zużycie prądu przez pompe CWU). Pytanie ile zużywa go więcej? 10, 20, 50, 100kg/mc więcej? Może ktoś to w jakiś sposób sprawdzał? Obecnie pogoda jest bardzo zmienna i ciężko zrobić dwa dwutygodniowe testy.

    • #73483
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Aby mówić o ekonomicznym uzasadnieniu musimy posiadać dane. I właśnie o te dane mi chodzi. Ogrzewanie CWU nie pozostaje bez wpływu na zużycie ekogroszku nawet gdy pracuje CO (poza wzrostem zużycia ekogroszku dochodzi jeszcze zużycie prądu przez pompe CWU). Pytanie ile zużywa go więcej? 10, 20, 50, 100kg/mc więcej? Może ktoś to w jakiś sposób sprawdzał? Obecnie pogoda jest bardzo zmienna i ciężko zrobić dwa dwutygodniowe testy.

      Cześć,
      Ja osobiście palę pelletem ale u mnie to wygląda tak, że na grzanie CWU obecnie zużywam około 1kg/dzień z tym, że pellet jest mniej kaloryczny i grzeję 300 litrów do 48 stopni.
      Kolejna sprawa jest taka, że u mnie obecnie jest tylko dwie osoby więc zużycie nie jest tak duże jak przy czteroosobowej rodzinie.

      W lecie wychodzi więcej gdyż piec musi wystartować z niskiej temperatury.

      Niestety w sytuacji CWU jest multum zmiennych do wzięcia pod uwagę jak ilość wody, temperatura zadana CWU, ilość mieszkańców oraz specyfika wykorzystania ciepłej wody.

      EkoGroszek jest dużo bardziej kaloryczny więc zużycie powinno być mniejsze w stosunku do podobnej sytuacji przy piecu na pellet.

      Rzuć okiem na wykresy.
      !kw energi elektrycznej to około 0.50 zł a z ekogroszku około 0.17 zł więc z ekogroszku masz prawie trzy razy tańszą energię niż z prądu.

      Koszty wytwarzania 1 kWh ciepła z …gazu, oleju, prądu

      Prąd ogólnie jest najdroższym źródłem ciepła.
      Jeżeli oceniasz, że koszt grzania prądem jest rzędu 30 – 35 zł to z ekogroszku potencjalnie będziesz miał koszt na poziomie 10 – 13 zł.

    • #73482
      Adin
      Uczestnik

      Dzięki Mateuszu! Nie wiem jak ma sie grzanie (sprawności itd) palnikiem pelletowym w stosunku do groszku ale to już jakaś podpowiedź. Skoro spala Ci 1kg/doba na samo CWU to ile spala na CO ?
      Latem jest więcej niż pewne, że nie opłaca się grzać CWU groszkiem ale co z zimą…

    • #73481
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzięki Mateuszu! Nie wiem jak ma sie grzanie (sprawności itd) palnikiem pelletowym w stosunku do groszku ale to już jakaś podpowiedź. Skoro spala Ci 1kg/doba na samo CWU to ile spala na CO ?
      Latem jest więcej niż pewne, że nie opłaca się grzać CWU groszkiem ale co z zimą…

      Sprawność jest na poziomie 90% lub więcej.
      Spalanie na CO szacuję na poziomie 10 – 30 kg/dzień, zależnie od pogody oraz tego jak często palę kominkiem.
      Zapisuje spalanie i w zeszłym roku spalilem około 1,5t pelletu I koło 4 – 6m3 drewna.
      W tym roku palę dopiero od 3 tygodni więc wiele nie powiem.

      Przy cwu można spokojnie obliczyć zapotrzebowanie na energię.
      Aby ogrzać 1m3 wody o 1 stopień potrzeba 1kw energi.

      Czyli u mnie przy 300l wody 1kw wystarczy do podniesienia temperatury o 3 stopnie. Przeważnie muszę podnieść temperaturę o 10 stopni więc potrzebuję trochę ponad 3kw plus trochę na podnoszenie temperatury na piecu (70l) oraz poprawka na sprawność.
      Pellet ma spokojnie 4.8kw/kg.
      Oczywiście trzeba pomnożyć ilość przez ilość grzań cwu.

      W lecie jest trochę inaczej. Mam tak ustawione grzanie aby pięć odpala się co dwa dni. Wtedy pracuje przez około godzinę aby siebie oraz cwu nagrzać. Spala około 3kg/2 dni.

    • #73480
      Robert Robert
      Uczestnik

      1,5 t Pelletu? :0 ja na dzień dzisiejszy mam już 1,3 T ;/ a gdzie do końca 😀

    • #73479
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      1,5 t Pelletu? :0 ja na dzień dzisiejszy mam już 1,3 T ;/ a gdzie do końca 😀

      1,5t + 5m3 drewna.
      Jak przelicz drewno na pelle to wyjdzie około 2,5t.

      Dzieki kominków późno zaczynam grzanie piecem a w sezonie jak pale wieczorem to piec pracuje prawie cały czas na obniżeniu od termostatu.

      Zobaczymy jak będzie tej zimy.
      Piec posed w tryb zima 16.11 I do tej pory spalił 26 worków plus parę z ostatniego zasypu. Wychodzi worek na dzień.

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.