Podłączenie HT Tronic Rooms do sterownika pieca.

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Podłączenie HT Tronic Rooms do sterownika pieca.

Oglądasz 125 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #73301
      mysiul
      Uczestnik

      Proszę o pomoc w podłączeniu sterownika pokojowego do sterownika pieca HT tronic 900

      Na zdjęciu zaznaczyłem możliwe połączenia, ale nie wiem, który jest właściwy.

      Na dole jest złącze dedykowane do termostatu, ale czy jest właściwe?

      Dzięki, pozdrawiam.

    • #73425
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Proszę o pomoc w podłączeniu sterownika pokojowego do sterownika pieca HT tronic 900

      Na zdjęciu zaznaczyłem możliwe połączenia, ale nie wiem, który jest właściwy.

      Na dole jest złącze dedykowane do termostatu, ale czy jest właściwe?

      Dzięki, pozdrawiam.

      Według mnie powinieneś się podpiąć do złączy w lewym dolnym rogu załączonego zdjęcia.
      Od lewej: wejście 3 i 4 dla termostatu pieca a 5 I 6 dla termostatu zaworu 1.
      Chyba mię ma znaczenia kolejność kabelków.

      To jest na stronie 18 I 20 instrukcji.
      https://www.heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/instrukcja%20ht-900%20V2.01.pdf

    • #73424
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy chcesz podłączyć HT tronic Rooms czy może uniwersalny sterownik pokojowy? Są to dwa różne podłączenia.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73423
      mysiul
      Uczestnik

      Ok należy podłączyć do portu TR2, obok 2 gniazd lan.

      Po kilkunastu dniach użytkowania stwierdzam, że sprzęt jest G E N I A L N Y !

      W połączeniu z modułem internetowym jest bajka 🙂

    • #73422
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      HEJ.MAM TEŻ HT ROOMS .STEROWNIK ODŁĄCZA TOBIE POMPĘ CO ??

    • #73421
      mysiul
      Uczestnik

      Tak.

    • #73420
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      Co daje moduł internetowy?
      Jaki masz kocioł?

    • #73419
      mysiul
      Uczestnik

      Piec Hitpellet 15 kW – moduł internetowy służy do zabawy 🙂
      W smartphonie można zdalnie ustawiać i kontrolować temperaturę w pomieszczeniu, ciepłą wodę, itp, itd

    • #73418
      darkosw77
      Uczestnik

      Witam. Czy sterowniki HT Tronic Rooms musi być podłączony zasilaczem, który jest w zestawie? Czy będzie miał zasilanie z automatyki kotła? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • #73417
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zasilacz jest potrzebny w przypadku, gdy odległość pomiędzy sterownikiem a pulpitem jest bardzo duża i zasilanie z płyty głównej nie jest wystarczające.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73416
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Witam. Mam taki sterownik i jest on podłączony wraz z HT-tronic Connect. Ustawienia HT Tronic Rooms są takie że steruje Zaworem1.
      Teraz moje pytanie czy przez aplikację internetową, będę widział jaka jest temperatura w miejscu umocowania HT Tronic Rooms i czy będę mógł tą temperaturę zmieniać przez internet?? Po wstępnym podłączeniu to nie miałem możliwości podglądu i regulacji temperatury przez internet?
      Proszę o pomoc.

    • #73415
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Już mam odp. Miałem nie zaktualizowana aplikacje na tel i teraz juz mam dodany moduł termostatu pokojowego.
      Moje pytanie teraz kolejne czy sterujac temperatura na czujniku pokojowym musze cos jeszcze zmieniać (podnosic lub obnizac) na Zaworze1? On tez jest sterowalny ale czy teraz nim sterował bedzie regulator pokojowy???

    • #73414
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W Roomsie należy ustawić obieg, którym sterujemy. W przypadku chęci sterowanie zaworem mieszającym w ustawieniach zaworu należy ustawić obniżenie od termostatu (np. na grzejniki 15 stopni c, na podłogówkę 3 stopnie C) lub wyłączenie pompy (w trybie grzejnikowym). Przekroczenie temperatury ustawionej na termostacie pokojowym spowoduje samoistne obniżenie nastawy na zaworze mieszającym.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73413
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Czyli Zawor1 i nie puści niższej temperatury na grzejniki niż ustawiona na nim? ( Jeśli tak to działa to już rozumiem bo tu miałem odwrotne myślenie i za to

      przepraszam ale nowicjusz jestem.)

      Rooms włączy pompę gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej i tak to działa.

      Czy jest jakaś zalecana temperatura minimalna którą się ustawia jako optymalną na Zaworze1?? Tryb „normalny grzejnikowy”.

    • #73412
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku grzejników o małej pojemności wodnej wyłączenie pompy spowoduje wychłodzenie grzejników do temperatury pokojowej co nie wpływa na komfort użytkowania budynku. W przypadku ogrzewania podłogowego temperatura podłogówki jest ustalana indywidualnie do obiektu i upodobań temperaturowych domowników. Zalecane jest aby obniżenie na zaworze obsługującym podłogówkę nie było większe niż kilka stopni ze względu na dużą bezwładność – zbyt duże obniżenie temperatury spowoduje wychłodzenie pomieszczenia i ponowne długie nagrzewanie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73411
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      To jaką ustawić temperaturę przy trybie „normalnym grzejnikowym” na Zaworze1??
      Coś około 40C?
      Nie mam podłogówki, same grzejniki aluminiowe??

    • #73410
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Warto zamontować czujnik zewnętrzny i włączyć sterowanie pogodowe. W sterowaniu pogodowym warto ustawić nastawy dla -10 stoC = 45 stopni C, a dla +10 stopni C = 35 stopni C. Sterownik będzie samoistnie korygował nastawę w zależności od temperatury zewnętrznej.
      W przypadku sterowania ręcznego warto ustawić na 45 stopni C, ponieważ w przypadku przegrzewu pomieszczenia termostaty na grzejniku zamkną grzejnik.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73409
      volf_66
      Uczestnik

      Ok należy podłączyć do portu TR2, obok 2 gniazd lan.
      Po kilkunastu dniach użytkowania stwierdzam, że sprzęt jest G E N I A L N Y !
      W połączeniu z modułem internetowym jest bajka 🙂

      Powiedz kolego co konkretnego daje HT Tronic Rooms, jakie funkcje, jakie korzyści? Przyznaje że jestem trochę gadżeciarzem, ale tu oczekuję konkretnej funkcjonalności i korzyści z zakupu HT Tronic Rooms,

    • #73408
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      HT Tronic Rooms da Ci to, jak nie masz żadnego Termostatu Pokojowego, że zobaczysz jaka jest temperatura w pomieszczeniu gdzie go umieścisz i możesz tą temperaturą sterować, ustawiać. Sam piec nie wie wie, czy masz ciepło w domu czy zimno a przez Roomsa się dowie. Nie tylko temperaturą pokojową możesz sterować ale i C.W.U, Zaworem1 itd. oraz możesz włączyć i wyłączyć piec nie schodząc do kotłowni.
      Poza tym spięcie tego przez Connecta da Ci możliwość sterowania wszystkim przez internet. Czyli siedzisz na wczasach i widzisz wszystko na kotle wraz z temperaturą w pieszczeniu gdzie umieścisz Roomsa.
      Nie trzeba podłączać pod TR2, jak masz jeden z nowszych sterowników przy kotle to przez dołączony kabel „skrętkę” RJ45 się podłącza i działa bez problemów.
      Super sprawa zwłaszcza dla osób, którzy długo są poza domem lub do domu tylko przyjeżdżają spać 😉 Poza tym i tak musisz mieć jakiś czujnik temperatury w domu bo tak na czuja ustawiać kocioł to trochę lipa. Jak masz kupować coś z marki NN to dołóż i kup Roomsa, bynajmniej wiesz że się połączy z kotłem i będzie działać jak należy.
      Masz też kilka programów czasowych, że np. rano chcesz by było ciepło, w nocy trochę chłodniej w domu itd.

    • #73407
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Mam pytanie do Serwisu.
      HT Rooms podłaczony i ustawiony na sterowanie Zoworem1 oraz wybrana opcja utrzymywania stałej tem. 18c. W domu tylko grzejniki aluminiowe, bez głowic termostatycznych, bez podłogówki. Kocioł ma wybrany tryb „normalny grzejnikowy”. Na Zaworze1 wybrana tem. 45C. Nie wybrałem zadnej z opcji obnizenia tem. od termostatu czy wyłaczenia pompy od termostatu.
      Właczyłem kocioł i nie widze w ogóle aby działał Rooms. Kocioł grzeje grzejniki do 45C, temp w domu juz 22C na Roomsie i nic nie wskazuje na to ze Rooms czym steruje?? Ja myslałem ze jak jest Rooms to zobaczy ze w domu jest osiagnietaz zadana to zamknie Zawor1 czy go przydławi a tu nic. Kocioł grzeje do 70 i wtedy sie wyłaczy na 0.5 godz i znowu rozpala pomimo tego ze w domu tem. zadana na Roomsie 18C juz dawno osiagnieta??
      Czy musze coś właczyć np. wyłaczenie pompy od termostatu lub obnizenie temp. na zaworze od termostatu by zaczał działać Rooms a jesli tak to ktora opcje wybrać i jaka tem. ustawić na Zaworze1?

    • #73406
      Dżorcz
      Uczestnik

      Mam pytanie do Serwisu.
      HT Rooms podłaczony i ustawiony na sterowanie Zoworem1 oraz wybrana opcja utrzymywania stałej tem. 18c. W domu tylko grzejniki aluminiowe, bez głowic termostatycznych, bez podłogówki. Kocioł ma wybrany tryb „normalny grzejnikowy”. Na Zaworze1 wybrana tem. 45C. Nie wybrałem zadnej z opcji obnizenia tem. od termostatu czy wyłaczenia pompy od termostatu.
      Właczyłem kocioł i nie widze w ogóle aby działał Rooms. Kocioł grzeje grzejniki do 45C, temp w domu juz 22C na Roomsie i nic nie wskazuje na to ze Rooms czym steruje?? Ja myslałem ze jak jest Rooms to zobaczy ze w domu jest osiagnietaz zadana to zamknie Zawor1 czy go przydławi a tu nic. Kocioł grzeje do 70 i wtedy sie wyłaczy na 0.5 godz i znowu rozpala pomimo tego ze w domu tem. zadana na Roomsie 18C juz dawno osiagnieta??
      Czy musze coś właczyć np. wyłaczenie pompy od termostatu lub obnizenie temp. na zaworze od termostatu by zaczał działać Rooms a jesli tak to ktora opcje wybrać i jaka tem. ustawić na Zaworze1?

      Zawór zostanie przymknięty jeśli ustawisz obniżenie temp. bez zadanego obniżenia temp zawór dąży do zadanej temp na zaworze jeśli masz ust 45 stopni to on zawsze będzie utrzymywał te 45. W przypadku gdy masz brak wyłączenia pompy od termostatu oraz brak obniżenia to twój rooms nie pełni funkcji termostatu.

      Musisz wybrać która opcja Ci odpowiada czy odłączenie pompy po zadanej temp pomieszczenia czy obniżenie temp, jeśli masz dużą instalacje to odłączenie pompy może nie mieć sensu ponieważ po kilku godz postoju rozgrzać ponownie dużą ilość wody potrwa i będzie się wiązało z pracą kotła na większych mocach a co za tym idzie większym spalaniem.

      Również czekam na odpowiedź SERWIS.

    • #73405
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Musisz określić w sterowniku kotła czym ma sterować Rooms. Termostat po osiągnięciu temperatury zadanej w pomieszczeniach może wyłączyć pompę lub zmniejszyć nastawę zaworu. Spróbuj na początek ustawić obniżenie na zaworze 10 stopni C (grzejniki nie wystygną, a jednocześnie unikniesz przegrzewania pomieszczeń).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73404
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Ok, spróbuję wobec tego ustawić na 45 na zaworze i dać obniżenie do 35C. Zobaczę jak to się zachowuje.
      Bardzo dziękuję Panom za pomoc i wyjaśnienie sprawy sterowania Roomsem.

    • #73403
      Markus
      Uczestnik

      Musisz określić w sterowniku kotła czym ma sterować Rooms. Termostat po osiągnięciu temperatury zadanej w pomieszczeniach może wyłączyć pompę lub zmniejszyć nastawę zaworu. Spróbuj na początek ustawić obniżenie na zaworze 10 stopni C (grzejniki nie wystygną, a jednocześnie unikniesz przegrzewania pomieszczeń).

      Witam,
      pytanie do SERWIS1, czy w przypadku gdy będę miał za niską temperaturę w pomieszczeniu HT Tronic może podbić temperaturę wody na zaworze1 (mieszaczu) lub zmienić krzywą grzewczą.
      Czy też tylko przekazuje do sterownika suchą informacje (0 /1): w pomieszczeniu jest zadana temperatura lub nie. I wtedy w zależności od ustawień regulator obniża temperaturę mieszacza lub zatrzymuje pompę.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73402
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Obniżyłem na zaworze 10C. i z moich krotkich obserwacji wynika, że faktycznie po uzyskaniu temp. zadanej na Roomsie to obniża na zaworze o 10C ale tez nigdy nie przekracza zadanej na zoworze czyli akurat u mnie 45C.

    • #73401
      Markus
      Uczestnik

      Obniżyłem na zaworze 10C. i z moich krótkich obserwacji wynika, że faktycznie po uzyskaniu temp. zadanej na Roomsie to obniża na zaworze o 10C ale tez nigdy nie przekracza zadanej na zaworze czyli akurat u mnie 45C.

      Witam

      Ja wiem ze to chodzi, bo od dwóch lat mam podłączonego Auratona 2005 , który po osiągnięciu zadanej temperatury wysyła sygnał (otwiera/zwiera) bramkę i na to regulator podejmuje zaprogramowane działanie obniżenie temperatury mieszacza lub wyłączenie pompy.
      Myślałem, że taki dedykowany do danego regulatora termostat pokojowy, z całym bogactwem dostępnych opcji, będzie bardziej inteligentny, na przykład przez korektę krzywych grzewczych (w nowszych regulatorach punktów +10C i -10C). Albo, że w ekstremalnych sytuacjach niedogrzania pomieszczenia podbije temperaturę. A tu tylko może obniżać.

      No to zostanę chyba przy swoim Auratonie .

      Pozdrawiam

      Markus

    • #73400
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Rooms w przypadku spadku temperatury poniżej zadanej w pomieszczeniu nie ingeruje w pracę zaworu mieszającego – jeżeli masz ustawione 45 stopni C to tego się trzyma. W przypadku wzrostu temperatury powyżej zadanej obniża nastawę na zaworze.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73399
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Witam. Mam pytanie do Serwisu. Rooms nie ma aktywnej funkcji rozpalania kotła. To samo u mego znajomego ktory kupił tez ten sterownik. Gdzie jest problem że jak kocioł jest na STOP i widze to w Roomsie to nie mogę go właczyć ( nie sprawdzałem czy można go wyłączyć). W instrukcji pisze że przy kotłach pelletowych ta funkcja jest aktywna a tu klops.
      Prosze o pomoc gdzie leży problem.

    • #73398
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Problem jest z oprogramowaniem Roomsa – trzeba go zaktualizować.
      Wyślij zgłoszenie reklamacyjne na serwis Heiztechnik. Producent sterownika przyśle kuriera po sterownik, zaktualizuje go i odeśle.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73397
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Miesiąc temu był Rooms u Bragera bo nie chciał się połączyć z kotłem ( niewłaściwe wersja oprogramowania) teraz znowu zła wersja oprogramowania bo nie można kotła włączyć/wyłączyć.
      Trochę kiepsko powiem szczerze, chyba ktoś nad tym nie panuje no ale zrobię tak jak doradziłeś.
      Pozdrawiam.

    • #73396
      Kamil
      Uczestnik

      Witam, czy na Waszych HT Rooms wskazuje Wam kiedy pompy sie załączają ? Chodzi o to czy np: jeżeli pompa CWU pracuje to widać to na HT Rooms ?

      Jeżeli chodzi o Zawór 1, czy jak macie ustawione np: 40 stopni to zdarza się, że puszcza przez zawór znacznie większą temperature od zadanej ? np: 55stopni ?

      Z góry dzięki za odpowiedz

    • #73395
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam, czy na Waszych HT Rooms wskazuje Wam kiedy pompy sie załączają ? Chodzi o to czy np: jeżeli pompa CWU pracuje to widać to na HT Rooms ?

      Jeżeli chodzi o Zawór 1, czy jak macie ustawione np: 40 stopni to zdarza się, że puszcza przez zawór znacznie większą temperature od zadanej ? np: 55stopni ?

      Z góry dzięki za odpowiedz

      Cześć,
      Co do zaworu 1.
      Taka sytuacja może się zdarzyć z paru powodów
      – zbyt wolna/mała reakcja silownika do zmiany temperatury w układzie co. To sprawdź czy masz wprowadzony w sterowniku poprawny czas otwarcia silownika zaworu. W starszych sterownikach Plum dało się wplywac na czas reakcji oraz wielkość kroku silownika. W Ht-tronic 900 nie widziałem tego w instrukcji. Pewnie nie ma.
      – źle ustawiona lopatka zaworu względem tego co myśli sterownik. Tu musisz zdemontować siłownik i wykonać ponowny montaż zgodnie z instrukcją zwracając także uwagę czy zawór jest otwierany w poprawnym kierunku.

      Pozdrawiam

    • #73394
      Kamil
      Uczestnik

      Mam w tej chwili ustawione 140s, mam możliwość zmiany od 1 – 250s. Jakie ustawienia według Ciebie będą najlepsze ?

      Jak zawór powinien się zachować kiedy pompa zaworu 1 wyłączy się. Zawór powinien się zamknąć czy nie ma znaczenia ?

      Foto jak było po uruchomieniu pompy zaworu 1, temperatura doszla do 52 stopni
      73089509_929151724134028_2125693552330539008_n.jpg

      Pozdrawiam

    • #73393
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mam w tej chwili ustawione 140s, mam możliwość zmiany od 1 – 250s. Jakie ustawienia według Ciebie będą najlepsze ?

      Jak zawór powinien się zachować kiedy pompa zaworu 1 wyłączy się. Zawór powinien się zamknąć czy nie ma znaczenia ?

      Foto jak było po uruchomieniu pompy zaworu 1, temperatura doszla do 52 stopni

      Pozdrawiam

      Powinieneś wprowadzić taka wartość jaka jest na siłowniku na tabliczkę znamionowej.
      Gdzieś na boku silownika powinna być.

      Nie pamiętam ja się zawór zachowuje w sytuacji wyłączenia pompy zaworu ale wydaje mi się, że zostanie w ostatniej pozycji. Raczej nie zostanie zamknięty. Zachowanie może być zależne od sterownika.

      Przypomniała mi się jeszcze jedna przyczyną takiego zachowania.
      Jeżeli masz pompę kotła jako zabezpieczenie powrotu to w monencie jej wyłączenia nastąpi skok ilości gorącej wody dostępnej dla obiegu CO i zanim zawór zareaguje nastąpi przebicie temperatury zadanej zaworu.
      W Ht-tronic 900 to się powinno dziać gdyż ma dedykowane wejście dla pompy ochrony powrotu i wyłącza ja po przekroczeniu zadanej temperatury na powrocie.

      Wiesz może jaka była temperatura powrotu w momencie przebicia?
      Masz pompę ochrony powrotu? Na jaką temperaturę ustawione jest jej wyłączenie?

    • #73392
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Na HT Tronic jest pokazane czy pompa zaworu pracuje czy nie.
      Jakie ustawienia zaworu to znaczy jaki jest czas otwarcia/zamknięcia to pisze na zaworze a nie ustawia się go w ciemno.
      Jak pompa zaworu się wyłączy, bo tak ustawisz na HT Tronic to zawór powinien się zamknąć.

      Co do samej temperatury zaworu to jest uzależnione gdzie masz przypiętą czujkę. Wiesz gdzie??

    • #73391
      Kamil
      Uczestnik

      Jak dobrze pamiętam to jest 140s ale sprawdzę to jutro dla pewności.

      Co zauważyłem, że jak kocioł jest rozgrzany do temperatury zadanej i żadne pompy już nie pracują, to zawór załącza się co jakiś czas na parę sekund i zmienia sobie pozycję otwórz/zamknij

      Tak, mam pompę powrotu, niestety nie wiem jaka byłą temperatura w momencie przebicia…
      Na pompie powrotu mam ustawione 55stopni, nie mam pojęcia jaka jest histereza dla tej pompy. Z tego co zauważyłem to załącza się ona jak temperatura spadnie do 55stopni ( bądź jak kocioł jest wychłodzony i dopiero sie zaczyna rozgrzewać to załącza od razu pompę powrotu ale tylko w trybie pracy „zima” ) a wyłącza się jak osiągnie temeprature powyżej 60 stopni.

    • #73390
      Kamil
      Uczestnik

      Na HT Tronic jest pokazane czy pompa zaworu pracuje czy nie.
      Jakie ustawienia zaworu to znaczy jaki jest czas otwarcia/zamknięcia to pisze na zaworze a nie ustawia się go w ciemno.
      Jak pompa zaworu się wyłączy, bo tak ustawisz na HT Tronic to zawór powinien się zamknąć.

      Co do samej temperatury zaworu to jest uzależnione gdzie masz przypiętą czujkę. Wiesz gdzie??

      Możesz pokazać zdjęcie na HT tronic rooms gdzie dokładnie jest to pokazane ?

      Prawdopodobnie jest to 140s, sprawdze jutro ( tak ustawil serwis wiec mysle ze jest ok )

      To u mnie ( jezeli mowimy o tym samym ) po zatrzymaniu sie pompy zaworu 1, zawor 1 jest otwarty

      Czujka jest przypięta na zasilaniu przy kotle

    • #73389
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Na HT Tronic jest pokazane czy pompa zaworu pracuje czy nie.
      Jakie ustawienia zaworu to znaczy jaki jest czas otwarcia/zamknięcia to pisze na zaworze a nie ustawia się go w ciemno.
      Jak pompa zaworu się wyłączy, bo tak ustawisz na HT Tronic to zawór powinien się zamknąć.

      Co do samej temperatury zaworu to jest uzależnione gdzie masz przypiętą czujkę. Wiesz gdzie??

      Możesz pokazać zdjęcie na HT tronic rooms gdzie dokładnie jest to pokazane ?

      Prawdopodobnie jest to 140s, sprawdze jutro ( tak ustawil serwis wiec mysle ze jest ok )

      To u mnie ( jezeli mowimy o tym samym ) po zatrzymaniu sie pompy zaworu 1, zawor 1 jest otwarty

      Czujka jest przypięta na zasilaniu przy kotle[/quote]
      CUjnik temperatury zaworu powinien być zaraz za zaworem na zasilaniu układu CO.
      Powinien być jak najbliżej aby zawór reagował szybko na zmiany temperatury.

    • #73388
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Na HT Tronic jest pokazane czy pompa zaworu pracuje czy nie.
      Jakie ustawienia zaworu to znaczy jaki jest czas otwarcia/zamknięcia to pisze na zaworze a nie ustawia się go w ciemno.
      Jak pompa zaworu się wyłączy, bo tak ustawisz na HT Tronic to zawór powinien się zamknąć.

      Co do samej temperatury zaworu to jest uzależnione gdzie masz przypiętą czujkę. Wiesz gdzie??

      Możesz pokazać zdjęcie na HT tronic rooms gdzie dokładnie jest to pokazane ?

      Prawdopodobnie jest to 140s, sprawdze jutro ( tak ustawil serwis wiec mysle ze jest ok )

      To u mnie ( jezeli mowimy o tym samym ) po zatrzymaniu sie pompy zaworu 1, zawor 1 jest otwarty

      Czujka jest przypięta na zasilaniu przy kotle[/quote]

      1. Na HtRooms jest pokazane albo Run w tym trojkacie albo pisze Stop gdy pompa właczona/wyłaczona.
      2. Czujka Zaworu ma byc jak najbliżej zaworu ale za nim to znaczy tak gdzie idzie woda na c.o.
      3. Jak masz tyle sekund tzn 140 to ok. Pewnie masz taki zawor jak ja bo tez tak mam.
      4. Czy zawor sie zamyka jak wylaczy Rooms pompe Zaworu to trochę na wyrost powiedziałem ale chyba masz racje ze nie zamyka. Przed nim jest zawor zwrotny wiec nie ma zagrozenia pchania wody na układ przez pompe ochrony kotła. Sorry za pomyłke i zamieszanie.

      Hej

    • #73387
      Kamil
      Uczestnik

      Na HT Tronic jest pokazane czy pompa zaworu pracuje czy nie.
      Jakie ustawienia zaworu to znaczy jaki jest czas otwarcia/zamknięcia to pisze na zaworze a nie ustawia się go w ciemno.
      Jak pompa zaworu się wyłączy, bo tak ustawisz na HT Tronic to zawór powinien się zamknąć.

      Co do samej temperatury zaworu to jest uzależnione gdzie masz przypiętą czujkę. Wiesz gdzie??

      Możesz pokazać zdjęcie na HT tronic rooms gdzie dokładnie jest to pokazane ?

      Prawdopodobnie jest to 140s, sprawdze jutro ( tak ustawil serwis wiec mysle ze jest ok )

      To u mnie ( jezeli mowimy o tym samym ) po zatrzymaniu sie pompy zaworu 1, zawor 1 jest otwarty

      Czujka jest przypięta na zasilaniu przy kotle[/quote]

      1. Na HtRooms jest pokazane albo Run w tym trojkacie albo pisze Stop gdy pompa właczona/wyłaczona.
      2. Czujka Zaworu ma byc jak najbliżej zaworu ale za nim to znaczy tak gdzie idzie woda na c.o.
      3. Jak masz tyle sekund tzn 140 to ok. Pewnie masz taki zawor jak ja bo tez tak mam.
      4. Czy zawor sie zamyka jak wylaczy Rooms pompe Zaworu to trochę na wyrost powiedziałem ale chyba masz racje ze nie zamyka. Przed nim jest zawor zwrotny wiec nie ma zagrozenia pchania wody na układ przez pompe ochrony kotła. Sorry za pomyłke i zamieszanie.

      Hej[/quote]

      AD1. Jesteś pewny, że tak to działa jak piszesz ? U mnie jest cały czas „run” bez względu czy pompa pracuje czy nie. Zgodnie z instrukcją jest tak jak piszesz Ty. Kiedyś pytałem serwisu to powiedzieli mi, że „run” i „stop” oznacza prace samego kotła.

    • #73386
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Masz kolego rację. RUN jest zawsze właczony jak tylko kocioł jest właczony. Mimo tego ze pompa Zaworu1 nie działa na Httronic jest nadal RUN. Dopiero się zmienia na Stop jak wyłaczysz kocioł. Troche to dziwne powiem szczerze i nie wiem czy tak powinno być czytajac instrukcję ale tak jest.
      Pozdrawiam.

    • #73385
      aniero
      Uczestnik

      Tak powinno być, według instrukcji właśnie. Wspomniane „Run” i „Stop” tyczy się pracy pieca. A nie pomp. Ht-Tronic Rooms nie wyświetla statusów pracy:pomp, zaworów, zgarniacza, podajnika, etc.
      Bodajże Ht-Tronic connect wyświetla wszystkie te informacje plus aktualny status kotła: rozpalanie, czyszczenie, wygawzanie…, Ale to niech się wypowiedzą użytkownicy powyzszego urządzenia.
      Pozdrawiam
      Grzegorz

    • #73384
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Tak dokładnie. Ht tronic connect przez aplikacje lub www wyswietla prawie wszystko a na pewno to co przytoczyleś wyżej.
      Mi osobiście brakuje statystyk w ht trocic connect oraz funkcji „test wyjsc”.
      Dużo steruje kotłem przez ten własnie system połaczenia ale moje doświadczenie jest zaledwie kilkumiesieczne.
      Hej

    • #73383
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Statystyki niebawem pojawią się w funkcjonalności modułu internetowego.

      Test wyjść jest realizowany fizycznie przy kotle więc moduł internetowy tego nie umożliwi – żeby coś sprawdzić trzeba realnie zweryfikować czy pracuje.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73382
      aniero
      Uczestnik

      Wszyscy tak zachwalali moduł internetowy, że się skusiłem. HitPelet 15kw+ HtTronic Rooms+ ht tronic connect. NAPRAWDE robi różnicę w obsłudze całym C.O.
      Szybkie pytanie do Serwisu: w jakim przedziale temperaturowym powinien pracować palnik (temperatura palnika) w trakcie normalnej pracy? Bo chyba będę musiał zwiększyć nawiew do kotłowni. (Temp palnika podczas pracy na max, czyli w mojej konfiguracji 13.5kw, 28% nawiew, podczas dochodzenia do temp zadanej 70°C, oscyluje przy 60-70°C, później po osiągnięciu zadanej spada do 50°C)
      (Z wspomnianym ht-tronic connect wreszcie bez wysiłku i sterczenia w kotłowni można śledzić wszystkie parametry pracy układu)
      Pozdrawiam
      Grzegorz

    • #73381
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wszyscy tak zachwalali moduł internetowy, że się skusiłem. HitPelet 15kw+ HtTronic Rooms+ ht tronic connect. NAPRAWDE robi różnicę w obsłudze całym C.O.
      Szybkie pytanie do Serwisu: w jakim przedziale temperaturowym powinien pracować palnik (temperatura palnika) w trakcie normalnej pracy? Bo chyba będę musiał zwiększyć nawiew do kotłowni. (Temp palnika podczas pracy na max, czyli w mojej konfiguracji 13.5kw, 28% nawiew, podczas dochodzenia do temp zadanej 70°C, oscyluje przy 60-70°C, później po osiągnięciu zadanej spada do 50°C)
      (Z wspomnianym ht-tronic connect wreszcie bez wysiłku i sterczenia w kotłowni można śledzić wszystkie parametry pracy układu)
      Pozdrawiam
      Grzegorz

      Cześć,
      Jak masz teraz zrealizowane napowietrzenie?
      Z-tka fi 160 czy coś innego?

    • #73380
      aniero
      Uczestnik

      Hej,
      Zaobserwowałem wczoraj właśnie za pomocą connect’a, że podczas rozpalania temp. palnika doszła do 71°C. Było to uruchomienie pieca. W kolejnych cyklach (postój, rozpalanie praca, postój), temperatura nie przekroczyła 55°C. Jako że jest okres „przejściowy”, piec stoi cały dzien, wieczorem bądź rano go rozpalam i sytuacja się powtarza, zawsze podczas nazwijmy to pierwszego cyklu temp. palnika wystrzela w kosmos.
      A kotłownia jest malutka- 3m x 2m. Nawiew darco, ściągnąłem kratkę i myślę wyłamać wewnętrzne dławiki. Zastanawiam się też czy nie połączyć rury do nawiewu i pociągnąć pod sam palnik?
      Komin systemowy, ceramika ocieplany fi160, zakończony „strażakiem”. 157363541880235314899.jpg[/attachment

    • #73379
      aniero
      Uczestnik

      Coś zdjęcia nie poszły więc lecą raz jeszcze 1573636191208630844839.jpg 1573636223857490940899.jpg 15736362913621096222691.jpg 15736363298251779310721.jpg

    • #73378
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Podprowadzenie powietrza zaraz pod palnik da ci tylko tyle, że palnik zaciągnie zimne powietrze co może go lekko ochłodzić.
      Pierwsze uruchomienie ma tą specyfikę, że idzie na zimnym kominie więc ma słaby ciąg.
      Do tego masz dwa kolana na przyłączu do komina co dodatkowo utrudnia przepływ spalin.

      W sumie to możesz zrobić prosty test.
      Na pierwsze uruchomienie otwórz drzwi kotłowni.
      Jak pomoże to wyrzuć dławiki w nawiewie.

      A na przyszłość trzeba zaplanować wstawienie z-tki i zatkanie tej dziury co teraz masz

      Coś w tym stylu

    • #73377
      aniero
      Uczestnik

      Dzięki za porady, o teście z otwartymi drzwiami jakoś nie pomyślałem – wszystko na szybko w biegu zawsze… sprawdzę w sobotę gdy będę w domu podczas rozpalania. Tak jak piszesz, nakreśli mi to odpowiedź czy wina leży w słabym napowietrzeniu. A propos sugesti z zetka, chodzi o wychłodzenie kotłowni przez nawietrzak który mam- to jedyna różnica? Czy zetka ma jakąś jeszcze przewagę na 'moim’ nawietrzakiem? Jeśli można, jak wyglądają u Ciebie Mateuszu temperatury palnika? (Rozumiem że pewien zakres roboczy jest niezależny od jego mocy kW)
      Pozdrawiam
      Grzegorz

    • #73376
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzięki za porady, o teście z otwartymi drzwiami jakoś nie pomyślałem – wszystko na szybko w biegu zawsze… sprawdzę w sobotę gdy będę w domu podczas rozpalania. Tak jak piszesz, nakreśli mi to odpowiedź czy wina leży w słabym napowietrzeniu. A propos sugesti z zetka, chodzi o wychłodzenie kotłowni przez nawietrzak który mam- to jedyna różnica? Czy zetka ma jakąś jeszcze przewagę na 'moim’ nawietrzakiem? Jeśli można, jak wyglądają u Ciebie Mateuszu temperatury palnika? (Rozumiem że pewien zakres roboczy jest niezależny od jego mocy kW)
      Pozdrawiam
      Grzegorz

      Z-tka to optymalizacja dostarczania powietrza. Nie powoduje takiego wychłodzenia kotłowni i w postoju zapobiega nadmiernemu nawiewaniu zimnego powietrza.
      Odpowiednio duża dziura w ścianie też da radę. Pierwszy sezon tak miałem.

      U mnie temperatura podajnika rzadko przekracza 30 – 35 stopni tylko, że ja mam palnik x-mini firmy pellasx.
      Naszych palników pod tym względem nie da się porównać.

    • #73375
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Witam. Ja też mam taki nawiew jak Ty i to nawet mniejszy otwór bo 100mm oraz kotłownię 2×2,5m a kocioł 20Kw.
      Wszystko chodzi dobrze a nawiew wystarcza. Poza tym w kotłowi jak pali się kocioł jest 30C więc to, że taki nawiew wychładza akurat
      przy małych kotłowniach dobrze się sprawdza.
      Co do palnika to też mam connecta i nie patrzyłem nigdy na temperatury przy rozpalaniu ale sprawdzę.

    • #73374
      aniero
      Uczestnik

      Hej, no właśnie dlatego pytałem o zakres temperatur, przy normalnej pracy, bo temp jest 8°C od alarmu. Na dworze jeszcze ciepło, więc ew. Prace przy nawietrzaniu lepiej wykonac teraz niż przy -20. Dzieki, pozdrawiam Grzegorz

    • #73373
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam. Ja też mam taki nawiew jak Ty i to nawet mniejszy otwór bo 100mm oraz kotłownię 2×2,5m a kocioł 20Kw.
      Wszystko chodzi dobrze a nawiew wystarcza. Poza tym w kotłowi jak pali się kocioł jest 30C więc to, że taki nawiew wychładza akurat
      przy małych kotłowniach dobrze się sprawdza.
      Co do palnika to też mam connecta i nie patrzyłem nigdy na temperatury przy rozpalaniu ale sprawdzę.

      A nie lepiej ocieplić rury od CO zamiast tracić ciepło przez nawiew.
      Będziesz miał mniejsze straty ciepła i potencjalnie mniejsze spalanie i/lub krótsze postoje pieca.

      Jak masz zrobione połączenie pieca do komina? Po prostej czy jak kolega aniero z dwoma kolanami.

    • #73372
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hej, no właśnie dlatego pytałem o zakres temperatur, przy normalnej pracy, bo temp jest 8°C od alarmu. Na dworze jeszcze ciepło, więc ew. Prace przy nawietrzaniu lepiej wykonac teraz niż przy -20. Dzieki, pozdrawiam Grzegorz

      Cześć,
      Lepiej najpierw przetestuj zanim podejmiesz jakąś decyzję.
      Jak sezon będzie w pełni to piec będzie cały czas pracował i albo nie będziesz miał problemu albo się pogłębi.

      Zostanie ci jeszcze temat lata i grzania CWU. Tu potencjalnie cały czas będziesz startował z wychłodzonego komina i przy gorszych warunkach pracy komina więc problem powinien występować cały czas.
      Do tego te dwa dodatkowe kolana na przyłączu do komina nie polepszają ciągu.

    • #73371
      aniero
      Uczestnik

      Hej,
      W lecie solary dają radę, tego lata paliłem w piecu 3 razy na wodę.
      W sobotę spr. rozpalanie z drzwiami- będzie poprawa to popracuje nad nawiewem. Jeśli nie to będzie jak jest w końcu alarmu nie wybija.
      Pozdrawiam

    • #73370
      SERWIS
      Uczestnik

      Koledzy, temperatury palników dla dwóch różnych typów palników nie muszą być takie same.
      Palniki Pellas i Pellhard mogą mieć umieszczone czujniki temperatur w różnych miejscach a c za tym idzie mogą mieć inne wskazania.
      Co do podwyższonej temperatury podczas rozpalania, to może warto spróbować na próbę zmniejszyć dawkę paliwa do rozpalania, lub zmniejszyć nadmuch podczas rozpalania.
      Jednak co do moich propozycji to niech wypowie się kolega SERWIS 1

    • #73369
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Koledzy, temperatury palników dla dwóch różnych typów palników nie muszą być takie same.
      Palniki Pellas i Pellhard mogą mieć umieszczone czujniki temperatur w różnych miejscach a c za tym idzie mogą mieć inne wskazania.
      Co do podwyższonej temperatury podczas rozpalania, to może warto spróbować na próbę zmniejszyć dawkę paliwa do rozpalania, lub zmniejszyć nadmuch podczas rozpalania.
      Jednak co do moich propozycji to niech wypowie się kolega SERWIS 1

      Spokojnie, nie porównujemy temperatur dwóch różnych palników.

      Zauważ, że kolega skarży się na podwyższona temperaturę palnika ale tylko przy pierwszym rozpaleniu w danym dniu a nie przy każdym.
      Tu zmniejszenie dawki może nie pomóc.
      Najpierw można zrobić prosty test a potem kręcić ustawieniami choć zmniejszenie dawki jest dobrym pomysłem.

      Oczywiście, chodzi o dawkę do rozpalania. Dzięki serwis za czujność.

    • #73368
      SERWIS
      Uczestnik

      tak, ale mi chodziło o zmniejszenie dawki podczas rozpalania….

    • #73367
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      tak, ale mi chodziło o zmniejszenie dawki podczas rozpalania….

      O tym myślałem tylko nie dopisałem, że chodzi o dawkę do rozpalaniea.

    • #73366
      Patrol
      Uczestnik

      Przekroczenie temp. palnika to objaw problemu z ciągiem kominowym. Przy rozpalaniu po długiej przerwie komin jest zimny, więc jest utrudniona droga przepływu spalin – wręcz cofka w stronę czujnika temp. palnika. Jak otworzysz na moment górne drzwiczki podczas takiego rozpalania to wypadną na Ciebie kłęby dymu.
      Kolejne rozpalenia to już cieplejszy układ, wyższa temp. w kotle i samego komina, więc problemu nie widać

    • #73365
      aniero
      Uczestnik

      Witam,
      Test z otwartymi drzwiami- temperatura palnika doszła do 57°C, także sporo mniej, aniżeli z zamkniętymi (~72°C). Poprowadzę zwykła spiro prosto pod palnik i sprawdzę raz jeszcze. Jeśli pomoże tak zostanie.
      Apropo słabego ciągu kominowego, to nie masz racji. Wcześniejszy piec (Defro Optima komfort) bez wentylatora przy wyczyszczonym kominie zamykał mi drzwiczki (takie samo podłączenie z kolanami do komina). Nie ma mowy o dymieniu przy rozpalaniu, zawija wszystko w stronę komina. A w piecu z nadmuchem mechanicznym mam słaby ciąg?
      Pozdrawiam

    • #73364
      Patrol
      Uczestnik

      jeśli sam wentylator Ci wystarcza to po co drzwi otwierasz ? sam sobie udowodniłeś, że nie masz odpowiedniego napowietrzenia

    • #73363
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Kocioł pelletowy powinien działać raczej w trybie ciągłym czyli jakaś pokojówka, dobry pellet, dobre i dopasowane do budynku i pogody ustawienia i resztę zostawić w automacie. Włączanie kotła co dziennie wieczorem lub gdy jest trochę zimno by dogrzał to nieporozumienie. Ten kocioł ma działać jak kocioł gazowy, czyli cały czas w automacie a paliwo to pellet a nie gaz.
      Problemy z rozpalaniem, temperaturami są normalne przy częstym rozpalaniu kotła i wygaszaniu kotła. Spróbujcie do tego kotła podejść inaczej, zasypać podajnik do pełna, ustawić temp. zadaną na chałupę i nie zaglądać do kotłowni. Zobaczycie ile spali pelletu na całym „baku” a potem sobie spróbujcie palić raz na wieczór gdy zimno się zrobi i sprawdzie ile spali pelletu.

      Nikt nie mówi że to tanie źródło energii, ale coś za coś a większość osób kombinuje jak by tu spalić 2 tony pelletu na zimę to sorry ale po co kupowałeś ten kocioł!!!??
      Kocioł spali tyle ile potrzebuje twój dom a Ty daj mu pracować w automacie a nie w trybie ręcznym, bo do tego tu wszystko zmierza czytając te wpisy.
      Pozdrawiam.

    • #73362
      aniero
      Uczestnik

      Hej,
      Wniosek jest taki że piec ten potrzebuje więcej powietrza niż mój stary piec. Taki też był cel testu z drzwiami, żeby to sprawdzić. End od story.
      Apropo palenia cały czas bez wygaszania- tematów na forach cała masa…. Jak je poczytasz to dowiesz się z czy my, użtkowicy kotłów z dofinansowania mamy problem…. Sterowniki są tak okrojone i poblokowane „na dofinansowanie” aby zabezpieczyć 5 letni okres gwarancyjny. Ciężko zostawić włączony piec 2dni żeby ogrzewał sam siebie…
      Pozdrawiam

    • #73361
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      jeśli sam wentylator Ci wystarcza to po co drzwi otwierasz ? sam sobie udowodniłeś, że nie masz odpowiedniego napowietrzenia

      To był test mający na celu potwierdzenie tezy o słabym napowietrzeniu.
      Ja to zaproponowałem. Zawsze warto sprawdzić zanim zacznie się kuć.

      Poza tym skoro poprzedni piec działał „poprawnie” to właściciel zaczyna myśleć, że może z obecnym piecem coś jest nie tak. Prosty test i wątpliwości rozwijane. 🙂

    • #73360
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hej,
      Wniosek jest taki że piec ten potrzebuje więcej powietrza niż mój stary piec. Taki też był cel testu z drzwiami, żeby to sprawdzić. End od story.
      Apropo palenia cały czas bez wygaszania- tematów na forach cała masa…. Jak je poczytasz to dowiesz się z czy my, użtkowicy kotłów z dofinansowania mamy problem…. Sterowniki są tak okrojone i poblokowane „na dofinansowanie” aby zabezpieczyć 5 letni okres gwarancyjny. Ciężko zostawić włączony piec 2dni żeby ogrzewał sam siebie…
      Pozdrawiam

      Zgadzam się z tobą.
      Mam ten sam problem w okresach przejściowych.
      Wieczorem przydało by się zagrażać a w dzień już nie potrzeba.

      W moim sterowniku jest możliwość uruchomienia pieca w trybie automatycznym. Ustawiam temperaturę wejścia I wyjścia z trybu zima i nawet fajnie to działa.

      W Ht-tronic 900 taka opcja też powinna być. Chyba gdzieś w menu CWU. Tylko nie wiem czy ta opcja przełączyć piec w tryb lato czy tylko wyłączy pompy co.
      Instrukcja jest trochę nie precyzyjna w tej części.

    • #73359
      aniero
      Uczestnik

      I kończąc:
      https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/24232-heiztechnik-hit-pellet/
      Co by nie być gołosłownym…
      Dodam tylko że w moim sterowniku z tego roku (2019), mam jeszcze mocniej okrojone funkcje… Przykład: palnik- ustawienia pracy: możliwa tylko zmiana mocy max i nadmuchu na tej mocy. Tyle. Przedmuchy, moce, czasy podawania na mocy średniej i niskiej już nie są dostępne dla „Kowalskiego”….
      Pozdrawiam

    • #73358
      Patrol
      Uczestnik

      Hej,
      Wniosek jest taki że piec ten potrzebuje więcej powietrza niż mój stary piec. [..]

      problem masz podobno tylko przy wychłodzonym układzie po długiej przerwie, a każde kolejne rozpalenie nie generowało już alarmu przegrzania, więc łatwo połączyć fakty; przegrzanie palnika to zawsze objaw utrudnionego przepływu spalin (z różnych powodów)

    • #73357
      aniero
      Uczestnik

      Hej,
      Tak, masz rację, a tym powodem jest kocioł, to on utrudnia przepływ spalin w mojej kotłowni ;-D.
      Spiro bezpośrednio pod palnik i temp. nie przekroczyła 47°C. IMG_20191117_195410.jpg

      A alarmu nie mialem, przecież pytanie było dość czytelne (notabene na które nie uzyskałem odpowiedzi): w jakim zakresie temp. powinien pracować palnik?
      Domyślnie alarm mam ustawiony na 80°, a u mnie dochodzilo do 72. Co wzbudziło czujnosc. Liczyłem raczej na prosta odpowiedź: np. od 30 do 55° i tyle ;-). Wniosek wyciągnę sobie sam.

      W każdym razie dziękuję i pozdrawiam

    • #73356
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hej,
      Tak, masz rację, a tym powodem jest kocioł, to on utrudnia przepływ spalin w mojej kotłowni ;-D.
      Spiro bezpośrednio pod palnik i temp. nie przekroczyła 47°C.

      A alarmu nie mialem, przecież pytanie było dość czytelne (notabene na które nie uzyskałem odpowiedzi): w jakim zakresie temp. powinien pracować palnik?
      Domyślnie alarm mam ustawiony na 80°, a u mnie dochodzilo do 72. Co wzbudziło czujnosc. Liczyłem raczej na prosta odpowiedź: np. od 30 do 55° i tyle ;-). Wniosek wyciągnę sobie sam.

      W każdym razie dziękuję i pozdrawiam

      Cześć,
      Ja osobiście nie mam pojęcia w jakim zakresie temperatur powinien pracować palnik. Nie kojarzę aby w moim przypadku to było gdzieś napisane.

      Chyba można założyć, że skoro alarm jest ustawiony na 80 stopni to dłuższą praca poniżej tej wartości jest bezpieczna, choć osobiście także bym się zastanawiał czy jest to poprawne.

      Fajnie, że twoje rozwiązanie działa tylko zastanawia mnie co będzie jak palnik dostanie zimnego powietrza, tak z -20 stopni.

      Sam przepływ przez piec będzie mniejszy. To jest 5 klasa.
      Tylko, że komin też ma dużo do powiedzenia. Zanim osiągnie odpowiednie parametry musi się nagrzać a to przy 5 klasie trwa długo, zwłaszcza jak masz komin ceramiczny.

      Na starym piecu mogłeś tego nie widzieć bo mniejszy przepływ ograniczał także wielkość płomienia do momentu aż rozgrzał się komin.
      Nie pamiętam co to miałeś za piec ale zakładam, że był to jakiś piec zasypowy. Prawdopodobnie bez dmuchawy.

    • #73355
      Markus
      Uczestnik

      Spiro bezpośrednio pod palnik i temp. nie przekroczyła 47°C.

      Fajnie, że twoje rozwiązanie działa tylko zastanawia mnie co będzie jak palnik dostanie zimnego powietrza, tak z -20 stopni.

      [/quote]

      Dodatkowo, zimne powietrze dostarczane bezpośrednio pod wentylator palnika, będzie bardziej chłodziło kocioł podczas postoju.

    • #73354
      aniero
      Uczestnik

      Cześć,
      Mateuszu dziękuję za wszystkie przemyślenia i porady w mojej sprawie. Też przeszło mi przez myśl że będę sople strącał z palnika przy minusowych temperaturach ;-). A na poważnie to cofnę ta rurę o pół metra, powietrze trochę się ogrzeje. W razie czego, będę reagował na bieżąco.
      Pytanie o temperatury palnika kierowałem do serwisu, zakładając że takie dane mają i się nimi podziela z 'konsumentem’- w instrukcji nie znalazłem takich informacji.
      Generalnie widzę na różnych forach, leja się pomyje na heiztechnik za kilka „nieprzemyślanych” posunięć w temacie pieca HitPellet z dofinansowania. Trochę to niepokojące, choć osobiście jestem zadowolony z całości. Mam nadzieję że po 5latach nadal bede…Aczkolwiek jest to pierwszy sezon przygody z 'czerwonym 8 cudem świata’. Faktycznie brak opcji pracy pieca w trybie auto, manual delikatnie mówiąc utrudnia jego sterowanie.
      Pozdrawiam

    • #73353
      Patrol
      Uczestnik

      zakresu temp. palnika dokumentacja nie podaje, ale był już podobny wątek:
      https://heiztechnik.se/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3610-stopiona-rura-podajaca-pellet?start=120

      „Witam

      Temperatura palnika na poziomie 50-60 stopni w palnikach HT PellHard to żaden problem.
      Każda kotłownia na paliwo stałe wykonana zgodnie z prawem budowlanym i odebrana przez kominiarza ma kanał napowietrzający (min 200 cm2) – kotłownia bez napowietrzenia jest potencjalnym źródłem tlenku węgla dla domowników więc ryzykownie zdrowia i życia rodziny pozostawię bez komentarza.
      Łącznik elastyczny spali się w przypadku:
      1) Brak powietrza do spalania (niespalane paliwo narasta na palniku odbijając płomień).
      2) Nieprawidłowy komin (źle dobrany, nieodpowiednio wykonany, uszkodzony).
      3) Zalegająca szlaka na palniku (odbijanie płomienia).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik”

    • #73352
      SERWIS
      Uczestnik

      Kolego Aniero,

      Sam sobie odpowiedziałeś, bezpieczna temperatura palnika to 79 stopni, po której palnik się blokuje, ale to nie znaczy, że jest jakieś niebezpieczeństwo…
      Co do różnicy ciągu między kotłem węglowym i aktualnym pelletowym. Różnica polega na sprawności, która jest efektem temperatury spalin. W tym kotle spaliny mają około 100 stopni albo i dużo poniżej (nawet poniżej 80) przy obniżonej mocy, a w poprzednim miałeś powyżej 150 stopni w kominie i dlatego zapotrzebowanie na ciąg poprzednio było mniejsze.
      Tyle i aż tyle…

      Pozdrawiam

    • #73351
      aniero
      Uczestnik

      Witam,
      Tak domniemałem, ale przypuszczenia a wiedza to dwie różne rzeczy- stąd moje pytania.
      DZIĘKUJE za porady i informacje.
      Pozdrawiam

    • #73350
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Witam,
      Mam pytanie czy ktoś wie jak działa ustawienie w HT connect a dokładnie „Ustaw zbiornik paliwa na 100 %”.
      Zasypałem zbiornik do pełna i teraz jak zacznę palić to pellet będzie ubywał to mam coś zmieniać czy dopiero jak pellet się skończy to wyłączyć tą funkcję??
      Generalnie nie wiem jak to działa i skąd biorą się odczyty o ilości paliwa w zbiorniku. Chyba tylko z czasu od zasypu do pełna i czasu kiedy go braknie??
      Ktoś już testował tą funkcję?
      Pozdrawiam.

    • #73349
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Mam wprawdzie inny sterownik, bo PLUMa RControl 892, i to działa mniej więcej tak.

      Wprowadzam w ustawieniach serwisowych pojemność zbiornika (w kg), oraz wydajność podajnika (w kg/godz).
      Po zasypaniu całego zbiornika ustawiam poziom zbiornika na 100%.
      I dalej regulator znając czasy podawania wylicza ile kg pelletu zostało zużyte, no i odejmuje od aktualnego stanu.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #73348
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Tylko coś mi się wydaje, że w moich ustawieniach serwisowych HTtronic900 nie mam możliwości wprowadzenia pojemności zbiornika.
      Pewny nie jestem ale sprawdzę.
      Dzięki. Pozdrawiam.

    • #73347
      Markus
      Uczestnik

      W niektórych wersjach HTronic 900 występuje parametr „Pojemność zasobnika paliwa”

    • #73346
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Widzę to w instrukcji ale czy nasze okrojone wersje to mają to zobaczę jak będę w domu.
      Dzięki za info. Pozdrawiam.

    • #73345
      aniero
      Uczestnik

      Hej,
      Ht-Tronic 900 (April 2019), ma ta opcje. Działa to dokładnie jak opisuje Marcus. Możesz ustawić pojemność zasobnika w litrach. Działa to dość dokładnie. Po włączeniu wyświetla % pozostałego paliwa na wyświetlaczu sterownika, rooms’a i w connect.
      Minus to alarm jeżeli poziom paliwa spadnie poniżej 20% i przy spadku o każdy kolejny procent. Niestety nie da się go skasowac, przynajmniej u mnie. Muszę ustawić poziom na 100% i wtedy dopiero alarm znika. Dodam że wspomniana przez Ciebie opcja ustawienia poziomu paliwa 100% z poziomu connect’ta nie działa. Tz. daje się wlaczyc, ale nic się nie dzieje, nie resetuje zasobnika. Ustawienie poziomu 100% działa bezpośrednio ze sterownika ht tronic.
      Pozdrawiam

    • #73344
      volf_66
      Uczestnik

      Koledzy czy jest opcja ustawienia godziny na kotle z poziomu telefonu poprzez moduł internetowy, bo jakoś nie mogę znaleźć

    • #73343
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Nie da rady tego zrobic. Po ostatniej aktualizacji także pookrajali mozliwosci ustawienia przez connecta sterowanie Htroomsem. Było tak ze ustawialem histereze na roomsie kiedy ma sie wlaczyc pompa zaworu a teraz nie ma tego.

    • #73342
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ustawienie pojemności zasobnika na 100% określa maksymalna pojemność zasobnika do danego modelu kotła, którego pojemność jest określona w serwisie ( w przypadku zasobnika o niestandardowej pojemności należy pojemność skorygować). Pojemność zasobnika jest przeliczana poprzez czas pracy podajnika i wpisaną w serwisie wydajność podajnika. Spadek ilości paliwa poniżej wartości minimalnej załącza alarm nie wyłączający kotła.
      Zasobnik należy zasypać do pełna i zatwierdzić uzupełnienie na 100%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73341
      volf_66
      Uczestnik

      Koledzy to o co chodzi Heiztechnikowi z tym okrajaniem możliwości oprogramowania, co chwile coś zbierają, moduły dedykowane są drogie na tle innych 700 zł (niespełna 200$) , a tu co chwile jakieś ustawienie jest zabrane. Inni producenci ulepszają, dodają dodatkowe przydatne możliwości, ustawienia a tu na odwrót.
      Kwestia aktualizacji oprogramowania, jaki to problem na dzień dzisiejszy aby oprogramowanie samemu zaktualizować, a zwłaszcza mając moduł internetowy to powinno być automatycznie.
      Wydaje mi się, że to dlatego że w tej chwili firma ma dużo zamówień i wydaje jej się że ona dyktuje warunki, a klient z programu weźmie co mu dadzą i nie warto dbać o niego

    • #73340
      aniero
      Uczestnik

      Witam,
      Jeżeli chodzi obsługę sprzedażową klienta to nie, tu jestem naprawdę zadowolony, wszystko szybko, miło i sprawnie.
      Ale fakt faktem, urządzenia np bezpośrednio od bragera, czyli identyczne kosztują 200-300zl mniej- a oferują więcej. Logiczne jest dla mnie, gdy płace więcej za sprzęt który ma konkurencja że będzie on oferował więcej mozliwosci- A NIE MNIEJ ! I w tym miejscu się z Tobą kolego Volf_66 zgodzę, też tak myślę.
      Bo nikt 'nas’ biorących udział w projekcie 'dofinansowanie’ nie został poinformowany że produkt który otrzymamy nie będzie pełnowartościowy w sensie taki jak dla osoby która go po prostu kupi sama. Po prostu zakładaliśmy że będzie to produkt z katalogu.
      Jeżeli na zebraniu informacyjnym ktoś by o tym poinformował i wtedy zostawił decyzję nam nikt nie miał by pretensji.
      Np. ” Słuchajcie, auto które dostaniecie to, to samo które jest dostępne w salonie (tu każdy już sprawdził sobie co otrzyma), ale ono nie będzie skręcało- bo podczas skrętu z kół leci błoto na błotniki i one gniją, a producent musi zagwarantować 5 lat bezawaryjnej jazdy. Także można mieć to auto za 25% jego wartości, ale jeździ tylko na wprost”.
      I ok, kto chce to wie i bierze. A kto nie wiedział, jak „my” to w****ia się taraz: ’ EJ K***A, CZEGO DO CH**A TO AUTO NIE SKRECA ??? Mam jeździć tylko na wprost jak mieszkam za serpentynami…’
      Chyba oddałem ducha całej sprawy
      Pozdrawiam

    • #73339
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      W części się z wami zgadzam tylko ciężko szukać winnego po stronie producenta piecy, który je przygotował pod dyktando organizatorów dofinansowania.
      Pretensje raczej należy kierować do gminy oraz innych organizatorów.

      W sytuacji dofinansowane przoducent ma związane ręce. Jak się nie dostosuję do wymogów to nie wygra przetargu.

      A i analogia z samochodem jest trochę nieadekwatna.
      Dostaloscie w pełni sprawne piece tylko zablokowane mają ileś tam funkcjonalności, które nie blokują poprawnego i bezpiecznego korzystania z pieca.

      To bardziej tak jakbyście dostali samochód za 20% wartości i w założeniach programu dofinansowac ktoś narzucił ograniczenie typu: grzanie do 20 stopni, chłodzenie do 20 stopni. Radjo odbiera tylko stacje z reklamami a w ogóle to nie jeździ szybciej niż 90 na godzinę.

      Też mnie dziwią niektóre z ograniczeń jakie wam narzucone w programie i w sumie ciężko od was wymagać abyście wiedzieli o co zapytać na spotkaniach.

      Ciekawi mnie także czy ktoś was poinformował o kosztach ogrzewania takim piecem?

      Pozdrawiam.

    • #73338
      aniero
      Uczestnik

      Celowo przytoczyłem analogię z samochodem, bo serwis takiej używał apropo właśnie spalania i stref czasowych- właśnie nieadekwatnej. A niektórzy powtarzają ja jak mantre. Piec to piec, a samochód to samochód. To tak jak by porównywać działanie promieniowania słońca i księżyca… (I nie rozwijajmy już tego tematu 😉
      Ale wracając do tematu: nie, nikt nie mówił o spalaniu, ba piece miały mieć ruszt awaryjny.”nie możemy powiedzieć tego oficjalnie, ale na pewno będzie takie rozwiązanie do spalania paliwa zapasowego”. Więc myślisz sobie spoko, nawet jeśli pellet poszybuje w górę to wrzucam ruszt i jakieś tam plan b jest. W dzień montażu pytam gdzie ruszt. Odp. W piecach na dofinansowanie rusztu nie może być. Montujemy czy nie?”
      Z tą „wina” zgadzam się tylko posrednio- producent wie czego pozbawił użytkowników i dostosował „sprzęt” do wymagać zamawiającego (czyt. Gmin). Z tym że działał z pełną świadomością, że kryteria spełni, a końcowi urzytkownicy nie byli na tyle ważni. (I tu strzał w kolano, bo wiemy jak jest z reputacja, szybko ja tracisz ciężko odbudować) Ważniejsze były kryteria i spełnienie wspomnianych kryteriów, mam wrażenie kosztem właśnie końcowego odbiorcy. Inni producenci mają wszystko to, co u nas zabrano i piece nie gniją. I prowadzisz piec jak ty chcesz, nie na odwrót.
      Wina leży po stronie gmin, że nas urzytkownikow końcowych nie poinformowały, a pretensje spadły na producenta, czyli Heiztechnik.
      Końcowe wrażenie jest trochę takie jak z obwoźnym sprzedawcą: ’ kup pan okazja, będziesz pan zadowolony’ :-P.
      Jak pisałem wcześniej, dokupiłem connect’a, roomsa (w sumie ponad 1200zl) i jest lepiej. Ale przy wizycie w u sąsiada ( kostrzewa- takie zielone coś) trochę mi szczęka opada gdy pokazuje mi mnogość opcji prowadzenia pieca…
      Pozdrawiam

    • #73337
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Celowo przytoczyłem analogię z samochodem, bo serwis takiej używał apropo właśnie spalania i stref czasowych- właśnie nieadekwatnej. A niektórzy powtarzają ja jak mantre. Piec to piec, a samochód to samochód. To tak jak by porównywać działanie promieniowania słońca i księżyca… (I nie rozwijajmy już tego tematu 😉
      Ale wracając do tematu: nie, nikt nie mówił o spalaniu, ba piece miały mieć ruszt awaryjny.”nie możemy powiedzieć tego oficjalnie, ale na pewno będzie takie rozwiązanie do spalania paliwa zapasowego”. Więc myślisz sobie spoko, nawet jeśli pellet poszybuje w górę to wrzucam ruszt i jakieś tam plan b jest. W dzień montażu pytam gdzie ruszt. Odp. W piecach na dofinansowanie rusztu nie może być. Montujemy czy nie?”
      Z tą „wina” zgadzam się tylko posrednio- producent wie czego pozbawił użytkowników i dostosował „sprzęt” do wymagać zamawiającego (czyt. Gmin). Z tym że działał z pełną świadomością, że kryteria spełni, a końcowi urzytkownicy nie byli na tyle ważni. (I tu strzał w kolano, bo wiemy jak jest z reputacja, szybko ja tracisz ciężko odbudować) Ważniejsze były kryteria i spełnienie wspomnianych kryteriów, mam wrażenie kosztem właśnie końcowego odbiorcy. Inni producenci mają wszystko to, co u nas zabrano i piece nie gniją. I prowadzisz piec jak ty chcesz, nie na odwrót.
      Wina leży po stronie gmin, że nas urzytkownikow końcowych nie poinformowały, a pretensje spadły na producenta, czyli Heiztechnik.
      Końcowe wrażenie jest trochę takie jak z obwoźnym sprzedawcą: ’ kup pan okazja, będziesz pan zadowolony’ :-P.
      Jak pisałem wcześniej, dokupiłem connect’a, roomsa (w sumie ponad 1200zl) i jest lepiej. Ale przy wizycie w u sąsiada ( kostrzewa- takie zielone coś) trochę mi szczęka opada gdy pokazuje mi mnogość opcji prowadzenia pieca…
      Pozdrawiam

      Zgadzam się z tobą. Nie drążmy dalej tej analogi.
      Choć przyczepiłem się nie do porównania do samochodu a braków w funkcjonalnosci, które wymieniłeś.

      Z tym rusztem faktycznie was w jajo zrobili.
      Nie wiem skąd jesteś ale w Małopolsce uchwała antysmogowa zabrania montowania piecy automatycznych na paliwo stałe z rusztem awaryjnym.
      https://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/

      Jeśli zdecydujesz się na kocioł lub kominek na paliwa stałe, to po 1 lipca 2017 musisz zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu. Kotły powinny posiadać automatyczny podajnik paliwa bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego (za wyjątkiem kotłów zgazowujących).

      Inna sprawa to uzywalność takiego rusztu.
      U mnie jest ruszt wodny i to był szczał w kolano. Niby piec ma większą sprawność ale i większy syf odkłada się na sciankach kotła I trzeba częściej sprzątać.

      Ciekawe czy coś jesteście w stanie zrobić z tym oprogramowaniem. Może dało by się zrobić w gminie akcje aktualizacji oprogramowania do wersji dającej choć te co bardziej użyteczne funkcje.

      Mam wrażenie, że jacyś eko-terroryści ma żali palce w waszym programie dofinansowania.

    • #73336
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Mam pytanie. Jakie dodatkowe, lepsze, nowsze funkcje czy możliwości sa dostępne w httronic 900 gdy ma się kocioł kupiony bez dotacji czyli za swoje w sklepie???
      Jak dla mnie pobierajac instrukcje do tego sterownika, to moj kocioł na dotacje ma to wszystko co jest w instrukcji na stronie Heiztechnika. Spotkalem kolege ktory nie ma mozliwosci ustawienia histerezy CWU bo miał starsze oprogramowanie ale tak to nie widzę różnic chyba że jeszcze do nich nie dotarłem.
      Ktos wie co jest okrojone itd???

    • #73335
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mam pytanie. Jakie dodatkowe, lepsze, nowsze funkcje czy możliwości sa dostępne w httronic 900 gdy ma się kocioł kupiony bez dotacji czyli za swoje w sklepie???
      Jak dla mnie pobierajac instrukcje do tego sterownika, to moj kocioł na dotacje ma to wszystko co jest w instrukcji na stronie Heiztechnika. Spotkalem kolege ktory nie ma mozliwosci ustawienia histerezy CWU bo miał starsze oprogramowanie ale tak to nie widzę różnic chyba że jeszcze do nich nie dotarłem.
      Ktos wie co jest okrojone itd???

      Z tego co pamiętam to nie było harmonogramów.
      Możliwe, że trybu automatycznego też nie było. Ale tu nie mam pewności.

      Pewnie coś jeszcze jest.

      Resztę musiałby ci ktoś posiadający ten pięć wymienić.

    • #73334
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      Harmonogramu w oryginalnym HTTronic 900 nie ma i ja na dotację też nie mam.
      Co do innych nieaktywnych funkcji też nic nie widzę.

      Czy czasem Panowie nie jest tak że narzekamy a nie wiemy na co!!??

      Gdyby było 100 różnych możliwości w ustawieniu kotła, mocy, palnika, nadmuchu
      itd to przecież taki Haiztechnic by na serwisie nie wyrobił bo każdy by był MECENASEM
      swojej kotłowni i u każdego by inaczej to trzeba ustawić by było.

      U mnie w Gminie na kocioł jest 5 lat gwarancji wraz z osprzętem wiec gdybym zaczął grzebać w nadmuchach, mocach itd.
      to zwariowali by wszyscy a na początku JA 🙂

      Nie chcę się wymądrzać ale może to dobrze że grzebać za dużo nie można choć ostatnia zmiana w HT connect mi się
      nie podoba bo już tylko prawie został podgląd a nie sterowanie kotłem i pokojówką.

      Hej

    • #73333
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Harmonogramu w oryginalnym HTTronic 900 nie ma i ja na dotację też nie mam.
      Co do innych nieaktywnych funkcji też nic nie widzę.

      Czy czasem Panowie nie jest tak że narzekamy a nie wiemy na co!!??

      Gdyby było 100 różnych możliwości w ustawieniu kotła, mocy, palnika, nadmuchu
      itd to przecież taki Haiztechnic by na serwisie nie wyrobił bo każdy by był MECENASEM
      swojej kotłowni i u każdego by inaczej to trzeba ustawić by było.

      U mnie w Gminie na kocioł jest 5 lat gwarancji wraz z osprzętem wiec gdybym zaczął grzebać w nadmuchach, mocach itd.
      to zwariowali by wszyscy a na początku JA 🙂

      Nie chcę się wymądrzać ale może to dobrze że grzebać za dużo nie można choć ostatnia zmiana w HT connect mi się
      nie podoba bo już tylko prawie został podgląd a nie sterowanie kotłem i pokojówką.

      Hej

      Akurat nadmuchami, mocą, podawanie I kalorycznością palita to ty mucisz kręcić.
      Nikt z góry nie założy co masz w kotłowni i jakie paliwo będziesz kupował a także jak będzie Ci się to paliwo sypało.

      W sumie z tych dziesiątek zamontowanych kotłów tylko parę procent ma problemy i zdarzają się takie przypadki, w których trzeba robić kombinacje z kalorycznością czy podawaniem aby jakoś sensownie piec działał. A i to niekiedy nie pomaga.

      Kiedyś pisałem, że w tych automatach przydał by się tryb pół-altomatyczny aby się dało trochę dostroić ustawienia.

      W sumie każda kotłownia ma inną specyfikę i do tego pracuje w zmiennych warunkach pogodowych zależnych od lokalizacji więc zrobienie automatu, który obsłuży wszystkie te instalacje jest trudne jeżeli nie niemożliwe.

      Harmonogramy są przydatne. Można było je zostawić z pominięciem tego związanego z zadana pieca.
      Dzięki harmonogramem cwu ograniczam częstotliwość grzania cwu do jednego na dwa dni ograniczając spalanie.

      Automatyzacja też ma swoje zalety ale nie za wszelką cenę.

      Jak kupowałem swój piec też dawali 5 lat gwarancji pod warunkiem spełnienia ilus tam wytycznych jak temperatura pracy, ochrona powrotu itd.

    • #73332
      aniero
      Uczestnik

      Kolego Szofer33 zagladnij na formum z linka który podałem kilka postów wcześniej.
      Myślę że narzekają Ci którym tych ustawień brakuję (jakich? przeczytasz na wspomnianym forum). Tobie ich widocznie do szczescia nie potrzeba i ok.
      Mateusz mądrze pisze, każda kotłownia/budynek jest inny więc czasem predefiniowane ustawienia to za mało.
      A jaki to problem chociaż by zostawić całe ustawienia serwisowe pod „kodem serwisowym”. Kowalskiemu nie potrzeba? – to nie namiesza bo nie wejdzie. Zaawansowanemu Kowalskiemu potrzeba?- To sobie przestawi co chce i dostosuje ustawienia pod konkretny budynek. A skoro wie co przestawiać to nie namiesza bo robi to świadomie. Z resztą to temat rzeka… reasumując na dzień dzisiejszy: sprzęt jest okey, aczkolwiek szkoda tych wyciętych ustawień.
      Pozdrawiam

    • #73331
      SERWIS
      Uczestnik

      Koledzy,

      Oczywiście, można trochę ponarzekać, jednak koledzy, użytkownicy kotłów z dofinansowania, czy wasze kotły są bezpieczne, czy wasze kotły są ekonomiczne? Myślę że tak.
      Samorządy kupiły wam kotły przy waszej skromnej dopłacie. Kupiła takie urządzenia na które ją było stać.
      Oczywiście my producenci musimy się dostosować do kryteriów przetargów, ale urządzenia, które zostały wam dostarczone nie są w niczym gorsze, niż inne z naszej standardowej oferty.
      Fakt, niektóre funkcje są zablokowane lub ograniczone, ale to wszystko z powodu, przepraszam za sformułowanie, małej wiedzy i świadomości technicznej niektórych użytkowników.
      Być może nie powinniśmy wrzucać wszystkich do jednego worka, jednak takie były kryteria.
      Przywołując ponownie samochody, kupując Opla Corsę nie możesz oczekiwać tych samych właściwości i standardu jak w Insignii. A niestety gminy widocznie stać było tylko na Corsę, a wy, użytkownicy macie je w cenie średniej jakości roweru…

      Co do rusztów, to też ostatni raz wyjaśnię, to nie my zabraliśmy wam taką możliwość, ale to rząd wprowadził uchwałę zakazującą montażu tego typu elementów umożliwiających spalanie innych paliw poza zasadniczymi, czyli np. drewna. Więc ie miejcie do nas pretensji, a jeśli już to kierujcie je na Wiejską.

      Myślałem, że wszystko w tej materii zostało wyjaśnione, jednak sprawa wraca jak bumerang 🙁

    • #73330
      SERWIS
      Uczestnik

      Jeśli idzie o funkcjonalność aplikacji mobilnej, to wydaje mi się, że może ona być w trakcie jakiejś modyfikacji i może z tego powodu są jakieś chwilowe ograniczenia.

    • #73329
      aniero
      Uczestnik

      Koledzy,

      Oczywiście, można trochę ponarzekać, jednak koledzy, użytkownicy kotłów z dofinansowania, czy wasze kotły są bezpieczne, czy wasze kotły są ekonomiczne? Myślę że tak.
      Samorządy kupiły wam kotły przy waszej skromnej dopłacie. Kupiła takie urządzenia na które ją było stać.
      Oczywiście my producenci musimy się dostosować do kryteriów przetargów, ale urządzenia, które zostały wam dostarczone nie są w niczym gorsze, niż inne z naszej standardowej oferty.
      Fakt, niektóre funkcje są zablokowane lub ograniczone, ale to wszystko z powodu, przepraszam za sformułowanie, małej wiedzy i świadomości technicznej niektórych użytkowników.
      Być może nie powinniśmy wrzucać wszystkich do jednego worka, jednak takie były kryteria.
      Przywołując ponownie samochody, kupując Opla Corsę nie możesz oczekiwać tych samych właściwości i standardu jak w Insignii. A niestety gminy widocznie stać było tylko na Corsę, a wy, użytkownicy macie je w cenie średniej jakości roweru…

      Co do rusztów, to też ostatni raz wyjaśnię, to nie my zabraliśmy wam taką możliwość, ale to rząd wprowadził uchwałę zakazującą montażu tego typu elementów umożliwiających spalanie innych paliw poza zasadniczymi, czyli np. drewna. Więc ie miejcie do nas pretensji, a jeśli już to kierujcie je na Wiejską.

      Myślałem, że wszystko w tej materii zostało wyjaśnione, jednak sprawa wraca jak bumerang 🙁

      Przepraszam, a jakie to ma znaczenie że zapłaciliśmy jakiś tam procent ceny? Heiztechnik otrzymał pełna kwote od gmin, więc proszę nie traktować nas jak gdybyśmy otrzymali piece od Heiztechnik po jakimś rabacie, czyli na specjalnych zasadach/warunkach.
      Co do analogi samochodowej ;-D, to tym razem w punkt. Ciężko tu polemizować. Bo wspomniany rabat zależał między innymi od gmin i to z firmą wykonawcza (z którą gmina podpisała umowę) Heiztechnik współpracuje. Otrzymaliśmy co „ktoś” wynegocjował, to tak w skrócie- tu się zgadzamy. Dlatego pisałem że winna jest gmina. Myślę że gdybyście właśnie nie ” wrzucili wszystkich do jednego” worka, to nie było by wogóle sprawy. Przykład: identyczna sytuacja że sterownikami Plum do solarów, podczas instalacji serwisant przeszkolił w możliwościach i obsłudze. Po czym dodał off record gdyby ustawień było malo, po wpisaniu kodu serwisowego będzie ich aż nad to- ale proszę uważać bo można ucos uszkodzić a tego gwarancja nie obejmuje. Szybko się okazało że kilka opcji właśnie trzeba było zmienić w menu serwisowym. Po zmianie zapomniałem o tym że mam sterownik i solary- wszystko pięknie działa tak jak ja chce.
      Jeżeli chodzi o ruszt to pierwsze zebranie na którym była o nim mowa mieliśmy bodajże w styczniu 2017. A chyba wlipcu 2017 weszła uchwala zakazującą. Nikt nas nie powiadomił, „my” nie sprawdziliśmy. Ot życie :-/.

      Dzięki za rzeczową odpowiedź,
      Pozdrawiam

    • #73328
      volf_66
      Uczestnik

      Zgadzam się z kolega aniero w 100%, co to ma za znaczenie czy ja zapłaciłem 30% wartości za kocioł, czy 100%. Heiztechnik dostał 100% ceny jakiej zażądał, tu nie ma żadnej „łachy”, i towar powinien być taki sam jak dla Kowalskiego, który przyjdzie do sklepu i kupi kocioł za 100% prywatnych pieniędzy.

      Co do grzebania w ustawieniach, oczywiście nie można przesadzać ale dlatego jest opcja”przywróć ustawienia fabryczne”, poza tym nie zrobisz nic więcej niż ci pozwoli oprogramowanie. Aby wejść do menu serwisowego trzeba wpisać hasło 3456, ale jest jeszcze inny kod dla serwisu którego nie znamy i tam na pewno nie można grzebać. Ja nie miałem w swoim oprogramowaniu możliwości zmiany histerezy CWU , a to ważna sprawa. Brakuje mi ustawień tygodniowych w tym oprogramowaniu i możliwości zmiany wersji softu automatycznie, zwłaszcza jak człowiek kupił connecta za 700 zł, bo zaś wydać 700 zł za roomsa to strasznie drogo, po prostu „rzeźbienie” klienta, niech płaci za wodotryski jak chce,

    • #73327
      SERWIS
      Uczestnik

      Jeżeli chcesz mieć program tygodniowy, to podłącz regulator pokojowy i on załatwi Ci sprawy związane z dobowym i tygodniowym ustawieniem temperatur poprzez sterowanie pompami i zaworami podłączonymi do kotła.
      Może to być nawet zwykły termostat kablowy za kwotę około 100 zł.

    • #73326
      volf_66
      Uczestnik

      Dziękuje za podpowiedz,
      jeżeli mógłbym prosić o wskazanie 1 przykładowego termostatu kablowego, którym będę mógł sterować ogrzewaniem i cwu (dobowym i tygodniowym) oraz wskazanie jak mam ten termostat połączyć do czarnej skrzynki HT Tronic 900,
      będę bardzo wdzięczny,
      na pewno wielu osobom to pomoże,
      pozdrawiam

    • #73325
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Standardowy termostat będzie sterował temperaturą według harmonogramu tygodniowego ogrzewaniem. Możesz zastosować na przykład sterownik pokojowy HT tronic TPP.
      Sterowanie CWU nie będzie realizowane przez termostat, ponieważ nie ma on wpływu na nastawę CWU.
      Rozważ sytuację w jakim celu miałbyś sterować tygodniowo CWU skoro ładowanie CWU w stosunku do ogrzewania pochłania bardzo małe ilości energii więc marnowanie czasu na sterowanie temperaturą CWU w czasie to tylko regulacja dla regulacji.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73324
      SERWIS
      Uczestnik

      Dobrej jakości zasobnik ciepłej wody użytkowej nie traci temperatury na tyle, by warto było ustawiać termostat czy jakiś zegar na jego grzanie. Tak jak napisał kolega jest to nie do końca racjonalne.

    • #73323
      volf_66
      Uczestnik

      Ok należy podłączyć do portu TR2, obok 2 gniazd lan.

      Po kilkunastu dniach użytkowania stwierdzam, że sprzęt jest G E N I A L N Y !

      W połączeniu z modułem internetowym jest bajka 🙂

      kolego możesz pokazać podłączenie panela, bo widzę że ładnie wisi na ścianie i nie widać kabla zasilania, który trzeba poprzez 2 kabelki i przejściówkę podłączyć zasilaczem do sieci 230, i jak możesz to przy kotle jak podłączyłeś to czarną skrzyneczkę do czarnej skrzynki, pozdrawiam

    • #73322
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      To jest na wylot przez sciane na druga strone pewnie. Mnie tez czeka taka robota.

    • #73321
      aniero
      Uczestnik

      W panelu Rooms’a z tyłu jest dość miejsca aby nieduży zapas kabelka schować/zakryć panelem. Takze mam w ten sposób zamontowany, tj przewód na wylot przez ścianę dokładnie za panelem.
      Jeżeli chodzi o podłączenie to tylko skrętka bez dodatkowego zasilania 230v. Do 10m bodajże wystarczy zasilanie ze sterownika HtTronic. U mnie jest ok 8m i działa wszystko bez dodatkowego zasilania. Jeżeli natomiast masz ponad te 10m to instrukcja zaleca montaż zasilacza w miarę blisko panelu Rooms. Podłączenie do Ht-Tronic tak jak w pierwszych postach do złącza zapasowego, ale jeśli masz wolne złącze rj45 to śmiało możesz zakuć kabel i tam się wpiąć.
      Pozdrawiam

    • #73320
      volf_66
      Uczestnik

      W panelu Rooms’a z tyłu jest dość miejsca aby nieduży zapas kabelka schować/zakryć panelem. Takze mam w ten sposób zamontowany, tj przewód na wylot przez ścianę dokładnie za panelem.
      Jeżeli chodzi o podłączenie to tylko skrętka bez dodatkowego zasilania 230v. Do 10m bodajże wystarczy zasilanie ze sterownika HtTronic. U mnie jest ok 8m i działa wszystko bez dodatkowego zasilania. Jeżeli natomiast masz ponad te 10m to instrukcja zaleca montaż zasilacza w miarę blisko panelu Rooms. Podłączenie do Ht-Tronic tak jak w pierwszych postach do złącza zapasowego, ale jeśli masz wolne złącze rj45 to śmiało możesz zakuć kabel i tam się wpiąć.
      Pozdrawiam

      czyli Ty masz panel w tym momencie bez podpiętego zasilania z załączonego w komplecie zasilacza?
      a panel jest zasilany radiowo (jeżeli odległość jest dopuszczalna) ze sterownika, który jest w kotłowni podłączony do czarnej skrzynki??

      potwierdza to serwis na pierwszych stronach tego wątku,

    • #73319
      aniero
      Uczestnik

      Wersje Rooms’a mam przewodową, ale bez podłączonego zasilacza z kompletu. A wybrałem wersję przewodową bo do bezprzewodowej właśnie musi być podłączone zasilanie.
      Pozdrawiam

    • #73318
      volf_66
      Uczestnik

      koledzy powiedzcie jak sparować nadajnik z room, podłączyłem na panelu mam

      połaczenie na płycie

      View post on imgur.com

      w nadajniku

      View post on imgur.com

      ze sparowany, ale brak łączności radiowej, stoję obok nadajnika w kotłowni, dioda niby ma świecić na zielono a mruga czerwona, z tej instrukcji nie potrafię się doczytać jak to należy zrobić,

      https://www.heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/Ht%20tronic%20rooms%20wirelessV1.00.pdf

      strona 11

    • #73317
      aniero
      Uczestnik

      Mam wersję przewodową i takich cyrków u mnie nie było…, A na poważnie jeżeli wszystko dobrze podlaczyles to klikasz na nadajniku przycisk paruj, lecisz do Rooms’a klikasz f, parowanie, paruj. Powinien się sparować. Nie widzę co Ci wyświetliło na pierwszym zdjęciu, jest zbyt ciemne.
      Pozdro.

    • #73316
      volf_66
      Uczestnik

      jest napisane sparowane, w menu nie był włączony termostat pokojowy, teraz włączyłem ale dalej nic, brak łączności radiowej,

      przywróciłem ustawienia fabryczne, jest nie sparowane, stoję przy kotle, wciskam przycisk na nadajniku paruj, naciskam strzałkę na panelu paruj, ale nic się nie dzieje.

      Pytanie czy RIDO BORD 161 od Bergera będzie pracował z kotłem Heiztechnik hit pellet 20kW??

    • #73315
      aniero
      Uczestnik

      Teraz zobaczyłem że masz bragera, a nie bragera/heiztechnik…. Może być problem jeżeli podłączasz to do Ht-Tronic heiztechnik. Podpytaj serwis, a do instrukcji zerkaj od bragera, nie heiztechnik.
      Pozdr.

    • #73314
      volf_66
      Uczestnik

      no właśnie, ale instrukcja jest ta sama
      https://brager.com.pl/images/uploaded/rido_bord161_v1_00.pdf

      pytanie do serwisu czy RIDO BORD 161 od Bergera będzie pracował z kotłem Heiztechnik hit pellet 20kW

      nie będzie działać !!!!!
      trzeba kupić w heiztechnik za 700 zeta, niestety o 200zł drożej za to samo.

    • #73313
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sterowniki Heiztechnik są kompatybilne z modułami i pulpitami dodatkowymi oznaczonymi jako HT tronic.
      Produkty oferowane przez Bragera różnią się oprogramowaniem ze względu na różne wymagania producentów kotłów. Stosowanie tego samego rozwiązania wymuszałoby dostosowanie się do „jednego i najlepszego wzorca” przez wszystkich odbiorców.
      Oferując moduły dodatkowe oraz pulpity dodatkowe przejmujemy jednocześnie gwarancje producenta i tym samym serwisując urządzenie serwisant może podczas przeglądu zweryfikować, zaktualizować lub wymienić element – w przypadku elementów od dostawców zewnętrznych nie mielibyśmy takich możliwości.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73312
      fucz
      Uczestnik

      Witam.

      Jestem po montażu kotła One plus sterownik Ht Tronic Rooms .

      Sterownik Ht Tronic Rooms  po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu nie wyłącza pompy – próbowałem różnych ustawień (w sterowniku i w kotle ) – nie wyłącza pompy CO ani też pompy zaworu 1

      Dodam tylko że kocioł jest powystawowy z 2019 roku – jest możliwość że coś potrzebuje aktualizacji oprogramowania?

      nr fabryczny kotła 7844819

      nr fabryczny płyty sterowania   kotła 2019/716/005

      nr fabryczny sterownika rooms 2021/0371/026

       

    • #73311
      SERWIS
      Uczestnik

      Raczej nie potrzebujesz żadnej aktualizacji, sterownik powinien działać bez zarzutu. Wystarczy go aktywować.

      Co do samej aktualizacji, to byłaby ona jak najbardziej wskazana.

      Przez dwa lata sporo zmieniło się w sterowaniu i warto byłoby wgrać nowy program.

      Napisz do nas na adres serwisu i koledzy doradzą Ci co i jak zrobić.

    • #73310
      fucz
      Uczestnik

      Sterownik działa ale po osiągnięciu temperatury w pomieszczenie nie wyłącza pompy – a myślałem że tak powinien działać. Na kotle aktywowałem  termostat pokojowy zaworu 1 (nie wyłącza wtedy pompy kotła po osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu. Gdy aktywuje go jako termostat pompy Co (tej dodatkowej) również po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu nie wyłącza jej.

    • #73309
      SERWIS
      Uczestnik

      Jest to kwestia ustawień.

      Po pierwsze, czy poza kotłem masz jeszcze jakąś pompę? Jeśli nie to nie masz pompy co i powinieneś termostat aktywować jako termostat zaworu.

      Natomiast tutaj masz dwa zachowania się kotła od termostatu. Termostat może wyłączać pompę obiegową lub może zmniejszać nastawę na zaworze. Więc musisz sprawdzić co masz ustawione. Musisz wejść w termostat zaworu i tam wybrać wyłączanie pompy od zaworu. Po takiej operacji po przekroczeniu temperatury zadanej w pomieszczeniu będzie wyłączać pompę.

       

    • #73308
      fucz
      Uczestnik

      Tak za kotłem mam dodatkową pompę – jako zasilanie obiegów grzejnikowych na piętrze.

      Pompa wbudowana w kotle zasila ogrzewanie podłogowe na parterze (i tutaj jest zainstalowany HT Rooms) – który będzie regulował zaworem lub rozłączał pompę (potestuje aktualnie mam ustawione aby wyłączał pompę) – i tu pojawił się kolejny problem – bo gdy ustawie aby po osiągnięciu wyłączał pompę to wyłącza również tą dodatkową za kotłem.

      Czy mogę na piętrze zainstalować dodatkowy termostat który będzie sterował pracą tej dodatkowej pompy ? (niezależnie od pracy tej sterowanej z Roomsa)

      Mam taki zestaw Auraton Libra r (który ma fajne programy tygodniowe) i steruje – auraton fornax (który posiada napięciowy lub bez napięciowy styk)

      Czy w tym wypadku podpinam się w płycie głównej kotła pod dodatkowy termostat stykiem bez napięciowym ?

       

    • #73307
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Sterowanie podłogówką lepiej realizować poprzez ustawienie obniżenia na podłodze , a pompa pracuje wtedy cały czas. Wyłączanie pompy przy tak dużej bezwładności podłogi spowoduje skoki temperatur w pomieszczeniach.

      Do wysterowania pompy CO obsługującej obieg grzejnikowy możesz podłączyć dodatkowy termostat beznapięciowy pod styki termostat pokojowy CO.

    • #73306

      Hej koledzy,

      czytam i czytam i nie wiem już jak mam ustawić u siebie.
      Sterownik HT -900

      pokojowy HT Tronic bezprzewodowy. Kocioł RED 15 KW

      Instalacja CO i CWU zainstalowany zawór czterodrogowy. Pompa na instalacji CO i pompa na instalacji CWU.
      Nastawa temperatury w pomieszczeniu 23 stopnie
      W trybie ustawienia automatu zaworu czterodrogowego spada temperatura do 19 stopni w domu i nie ma reakcji ze strony zaworu ma puszczenie ciepła na dom, kaloryfery zimne.
      I teraz nie wiem czym ma sterować sterownik – pompa CO czy zaworem aby zaczęło działać to poprawnie.
      Mamy ustawiony zawór w tryb manual aby ciepło było podawane do domu.
      Histereza na sterowniku pokojowym ustawiona na 0.3 stopnia. Czyli rozumiem że przy nastawie 23 stopni temperatura spadnie do poziomu 22,7 i powinen zawór puścić ciepło na kaloryfery. Dobrze rozumuje ?

      Czy serwis ewentualnie może napisać jak mam ustawić sterowanie w kotle i sterowniku pokojowym aby to współgrało razem w trybie automatycznym.

      Drugie pytanie czy w ogóle jest możliwość założenia sterowania zaworem odwrotnie chociaż u mnie w nastawie manualnej działa poprawnie zawór.

      Proszę o pomoc 🙂

      Pozdrawiam 🙂

    • #73305
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Warto sprawdzić najpierw w trybie ręcznym czy zawór działa poprawnie: załączamy otwieranie i pompę zaworu i sprawdzamy czy po otwarciu zaworu instalacja robi się ciepła. Ten test pozwoli określić czy zawór z siłownikiem jest poprawnie zainstalowany.

      Następnie sprawdzamy umiejscowienie czujnika – powinien być zamontowany za zaworem w kierunku instalacji.

    • #73304
      Wojciech Peron
      Uczestnik

      Witam,

      Mogę poprosić jak sparować sterownik ht tronic?

      U mnie jak wejdę w zakładkę parowanie to nie ma żadnej reakcji.

      Pozdrawiam

    • #73303
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Termostat pokojowo może sterować układem grzejnikowym z zaworem mieszającym na dwa sposoby:

      1) Obniżenie nastawy zaworu w przypadku zadziałania termostatu (zalecane) – zawór zawsze w trybie automatycznym, nie może być przestawiony na manual

      2) Wyłączanie pompy obiegu grzewczego przy zadziałaniu termostatu.

       

    • #79779
      Alabastrowa23
      Uczestnik

      Witam,

      Posiadam termostat Ht tronic rooms.

      Podlaczony pod zawor1 mamy głównie podlogowke i dwie drabinki w lazienkach. Temperatura zadana w pomieszczeniu 23 stopnie, ciężko dobić w ciągu dnia ale z racji że mamy ustawiona strefę czasową to o 21.00 chcemy 21 stopni. Temperatura zostaje osiągnięta ale.. Pompa się nie wyłącza i próbowaliśmy też drugiego sposobu czyli obniżenia nastawy. I nie wiem co jest grane. Jak to ustawić. Jedynie na wylaczonej pompie wchodzi nam w postój ale niestety wyvhladza to mam wrażenie podłogę mimo że na zaworze zadana 30stopni o tyle pokazuje.

      Nie wiemy jak już to ustawiać.
      <p style=”text-align: right;”></p>

    • #79784
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Jeżeli termostat wyłączy pompę to podłoga naturalnie się wychłodzi ponieważ nie płynie przez nią woda (na sterowniku pokazuje temperaturę osiągniętą, ponieważ nie ma przepływu a czujnik jest podgrzany przez promieniowanie cieplne).

      Warto ustawić obniżenie nastawy od termostatu kilka stopni.

Oglądasz 125 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.