Hitpellet – 15 kW kilka pytań

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Hitpellet – 15 kW kilka pytań

Oglądasz 25 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #73267
      mysiul
      Uczestnik

      1. Jak skalibrować wartości dotyczącej ilości paliwa w podajniku ?

      Załadowałem podajnik na maksa (160 kg), ustawiłem 100% i po 5 dniach użytkowania wyświetla się wartość 16% i mam alarm.
      W rzeczywistości w podajniku pozostało 60 kg więc powinna wyświetlić się wartość ok. 37%.

      2. Czy takie spieki w palniku to wina wyłącznie pelletu czy kwestia ustawień ? Nadmuchu? (Moc 15kW-28%, 11-24%, 8-20%)

      3. Jakie można wyciągnąć wnioski z takich statystyk? Czy należy coś poprawić ?

    • #73293
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      1. Jak skalibrować wartości dotyczącej ilości paliwa w podajniku ?

      Załadowałem podajnik na maksa (160 kg), ustawiłem 100% i po 5 dniach użytkowania wyświetla się wartość 16% i mam alarm.
      W rzeczywistości w podajniku pozostało 60 kg więc powinna wyświetlić się wartość ok. 37%.

      2. Czy takie spieki w palniku to wina wyłącznie pelletu czy kwestia ustawień ? Nadmuchu? (Moc 15kW-28%, 11-24%, 8-20%)

      3. Jakie można wyciągnąć wnioski z takich statystyk? Czy należy coś poprawić ?

      Cześć,
      1. W starych sterownikach była opcja kalibracji albo ustawienia pojemności pojemnika. W przypadku Ht-tronic 900 nie widzę takiej opcji w instrukcji obsługi. Możliwe, że pojemność jest na stałe zapisana a niezgodności tego co sterownik pokazuje z faktycznym stanem wynikają z nie dokładnego ustawienia wydajności podajnika lub zmiany tej wydajności w czasie oraz rozbieżności tego co podajnik powinien podać z tym co faktycznie zostało podane.
      https://www.heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/instrukcja%20ht-900%20V2.01.pdf

      2. Taki spiek niestety może wynikać z jakości pelletu ale w wielu przypadkach powodowany jest także przez zbyt niski nawiew na poszczegolnych progach.
      Z tego co widzę zgarniacz nawet radzi sobie z przesuwaniem tego syfu.

      3. Z tych wartości można wywnioskować, że twój pięć nie jest jakoś strasznie przewymiarowany, ale na pewno masz więcej mocy niż potrzebujesz.
      Piec średnio stoi trochę ponad 1h więc jest nieźle.
      U mnie wygląda to nastepujaco
      IMG_20190123_195049.jpg
      Piec głównie pracuje na pełnej mocy i na minimalnej. Moc pośrednia jest praktycznie przeskakiwana. Też mam trochę z dużo mocy tylko przyciolem ja na 13kw. Możliwe, że 50% też mam za wysoko.

      U ciebie piec w miarę równomiernie przebywa na poszczegolnych progach z tendencja do przebywania na mocy minimalnej więc nie ruszał bym zbytnio ustawień mocy.
      Pozdrawiam

    • #73292
      Markus
      Uczestnik

      3. Jakie można wyciągnąć wnioski z takich statystyk? Czy należy coś poprawić ?

      Witam

      Z danych ze zdjęcia wynika, że palnik pracował łącznie 171+258+205= 634 h
      Postój palnika to 1118h.
      Pomijając czasy rozpaleń i wygaszeń to łącznie daje to 634 + 1118 = 1752 h
      Razem wychodzi to około 73 doby

      Czy kocioł pracuje od listopada?
      Jeśli tak, to dane mniej więcej się zgadzają.
      Jeśli nie, to pewnie trzeba by uwzględnić czasy na rozpalenie i wygaszenie kotła.

      Więc na razie przy 1906 rozpaleniach i postoju 1118 h – daje średni czas postoju 35 min
      Średni czas pracy palnika w jednym cyklu to 634h przez 1906 daje 20 min pracy palnika
      Daje to średnio ponad 25 rozpaleń na dobę.

      Trochę często się rozpala, o ile w mrozy to ok, ale w listopadzie nie za bardzo.

      Podaj jakie masz temperaturę kotła, histerezy kotła i poszczególnych mocy.
      Jakie temperatury są na mieszaczu (zaworze)

      Pozdrawiam

      Markus

    • #73291
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      3. Jakie można wyciągnąć wnioski z takich statystyk? Czy należy coś poprawić ?

      Witam

      Z danych ze zdjęcia wynika, że palnik pracował łącznie 171+258+205= 634 h
      Postój palnika to 1118h.
      Pomijając czasy rozpaleń i wygaszeń to łącznie daje to 634 + 1118 = 1752 h
      Razem wychodzi to około 73 doby

      Czy kocioł pracuje od listopada?
      Jeśli tak, to dane mniej więcej się zgadzają.
      Jeśli nie, to pewnie trzeba by uwzględnić czasy na rozpalenie i wygaszenie kotła.

      Więc na razie przy 1906 rozpaleniach i postoju 1118 h – daje średni czas postoju 35 min
      Średni czas pracy palnika w jednym cyklu to 634h przez 1906 daje 20 min pracy palnika
      Daje to średnio ponad 25 rozpaleń na dobę.

      Trochę często się rozpala, o ile w mrozy to ok, ale w listopadzie nie za bardzo.

      Podaj jakie masz temperaturę kotła, histerezy kotła i poszczególnych mocy.
      Jakie temperatury są na mieszaczu (zaworze)

      Pozdrawiam

      Markus[/quote]

      Trochę dziwne wyniki Ci wyszły.
      Według obliczeń czas postoju 1118h/73 dni daje około 15h postoju palnika ale co tak naprawdę pokazują te parametry.
      Spodziewał bym się, że sumaryczny czas pracy podajnika <> czasu pracy kotła co za tym idzie sumaryczny czas pracy podajnika + czas postoju podajnika <> czasu sezonu.

      Jak średni posruj wynosi 15h w tych 73 dziach to praca wynosi 9h więc średni postój wynosi ponad 1h tylko nijak to się ma do ilości rozpaleń.

      Wygląda to tak jakby parametr postój palnika zawierał tylko czas postoju w czasie pracy kotła a nie całkowity czas postoju kotła.

      Popraw mnie czy mnie jeżeli głupoty piszę.

    • #73290
      mysiul
      Uczestnik

      To tak, piec chodzi od października, obecnie mam takie nastawy:
      Temperatura pieca 70 st – histereza 18 stopni
      Moc Max 15kw Dmuchawa 28, histereza przejścia 6 st C
      Moc pośrednia 11kW – dmuchawa 24, histereza 3 stopnie
      Moc min – 8 kW, dmuchawa 20%

      Temperatura na zaworze przeważnie: w nocy 35 stopni, a w dzień zmniejszam na 30.
      Często robię to zdalnie podglądając temperaturę w pomieszczeniu
      poprzez aplikację w telefonie.

    • #73289
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      To tak, piec chodzi od października, obecnie mam takie nastawy:
      Temperatura pieca 70 st – histereza 18 stopni
      Moc Max 15kw Dmuchawa 28, histereza przejścia 6 st C
      Moc pośrednia 11kW – dmuchawa 24, histereza 3 stopnie
      Moc min – 8 kW, dmuchawa 20%

      Temperatura na zaworze przeważnie: w nocy 35 stopni, a w dzień zmniejszam na 30.
      Często robię to zdalnie podglądając temperaturę w pomieszczeniu
      poprzez aplikację w telefonie.

      To od październik wychodzi średnio około 16 rozpaleń na dobę. Szału nie ma ale też nie jest strasznie źle.

    • #73288
      Markus
      Uczestnik

      Trochę dziwne wyniki Ci wyszły.
      Według obliczeń czas postoju 1118h/73 dni daje około 15h postoju palnika ale co tak naprawdę pokazują te parametry.
      Spodziewał bym się, że sumaryczny czas pracy podajnika <> czasu pracy kotła co za tym idzie sumaryczny czas pracy podajnika + czas postoju podajnika <> czasu sezonu.

      Jak średni postój wynosi 15h w tych 73 dniach to praca wynosi 9h więc średni postój wynosi ponad 1h tylko nijak to się ma do ilości rozpaleń.

      Wygląda to tak jakby parametr postój palnika zawierał tylko czas postoju w czasie pracy kotła a nie całkowity czas postoju kotła.

      Popraw mnie czy mnie jeżeli głupoty piszę.

      To co napisałeś co do łącznego czasu pracy i postoju w 1 dobie jest prawdą. Ale mamy 1906 rozpaleń.
      Jeśli przyjmiemy że jest to z okresu 73 dni, to oznacza, że każdego dnia mamy około 25 rozpaleń.
      No i teraz 15 godz postoju podzielone przez 25 rozpaleń daje średni czas postoju 36 minut.

      Moje wyliczenia trochę muszę zmodyfikować, gdyż kolega mysiul napisał że kocioł chodzi od października.
      Co oznacza że więcej niż 73 doby. Trzeba pewnie doliczyć czasy rozpalania i wygaszania.
      Zakładając po 5 min na obie czynności , to mamy 1906 x 10 min = 19060 min = 318 godz = 13 dni

      To możemy założyć, że łączny okres pracy kotła to około 90 dni ( 73 + 13 )

      To teraz 1906 rozpaleń przez 90 dni daje 21 rozpaleń na dobę.
      Te wyliczenia są obarczone dużym błędem wynikającym z braku wszystkich czasów pracy kotła

      Kolega mysiul w swoim poście pisze o średniej 16 na dobę.

      Może spróbować podnieść temperaturę kotła do 75 stopni, tak aby nie wychładzać za bardzo kotła przy histerezie 18 stopni.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #73287
      mysiul
      Uczestnik

      Najpierw histereza ustawiona była na 15 stopni, ale po 1 miesiącu użytkowania pieca padła grzałka. Pomyślałem sobie, że jak zwiększę histerezę to wydłużę przy tym żywotność grzałki.

    • #73286
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Najpierw histereza ustawiona była na 15 stopni, ale po 1 miesiącu użytkowania pieca padła grzałka. Pomyślałem sobie, że jak zwiększę histerezę to wydłużę przy tym żywotność grzałki.

      Żywotność grzałki to około 10k rozpaleń.
      Twoja musiała być wadliwa.
      Moja wykonała już 4500 rozpaleń i dalej pracuje.

      Tak swoją drogą jak porownalem twoje rozpaleniu 1900 od pazdziernika do moich 4500 od 2016 z graniem latem to faktycznie masz ich bardzo dużo.

      Zastanowilem się nad tematem i jeżeli czasy i ilości rozpaleń są poprawne oraz piec jest użytkowany od pazdziernika to oznacza to, że napisalem na początku pierdół I masz dużo krótkich palen zakończonych krótkim postojem.
      Krótkie palenia wynikają z przewymiarowany pieca na tyle znacznie, że wystarcza ci mocy na cały dom i jeszcze zostaje za dużo a jednocześnie piec ma na tyle mała pojemność cieplną, że po zakończeniu palenia ciepła wystarcza na 35 minut.

      O tym przewymiarowany świadczy krótki czas pracy na mocy maksymalnej i trochę dłuższy czas na mocach pośrednich.

      U mnie jest tak, że piec pracuje z mocą maksymalną tak samo długo jak z minimalna to oznacza, że mam trochę ponad to co potrzebuje na mocy minimalnej a na Maks mam na tyle dużo aby rozpędzić piec z niskiej temperatury oraz załadować cwu.
      Cykl pracy zamyka mi się w około 1.5h do 3h w zależności od temperatury na zewnątrz.
      Pracuje z histereza 15 stopni oraz histereza i pośrednim na poziomie 10 i 5 stopni.
      Możliwe, że 12 I 3 stopnie by się lepiej spisywały.

      Na twoim miejscu przetestowałem bym pracę na 12 – 13kw na mocy maksymalnej I odpowiednio mniejszych wartościach na 50 i 30% z tym, że na 30% nie schodził bym poniżej 5.5kw.

      Pozdrawiam

    • #73285
      Markus
      Uczestnik

      Najpierw histereza ustawiona była na 15 stopni, ale po 1 miesiącu użytkowania pieca padła grzałka. Pomyślałem sobie, że jak zwiększę histerezę to wydłużę przy tym żywotność grzałki.

      Co do grzałki (to odpukać) moja pracuje 3 sezon i mam na liczniku ponad 8000 rozpaleń. Kocioł pracuje cały rok, latem grzejąc CW.
      Kluczowe dla trwałości grzałki jest dobre napowietrzenie kotłowni (zetka) i brak spieków w palniku.

      Kwestia histerez poszczególnych mocy, to kwestia indywidualna i zależna od zapotrzebowania, na początku miałem 15/10/5,
      potem przeszedłem na 15/6/3 (jak było zimniej). Ale to tylko zmienia szybkość dochodzenia do Tk.

      Natomiast na dłuższe czasy postoju ma wpływ ilość ciepła zgromadzonego w kotle. Dlatego jak podniosłem Tk do 75 a nawet czasami do 78 z histerezą kotła 15. Natomiast jak pracuje w trybie Nadzoru to Tk mam 75 a histerezę kotła 10 stopni.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73284
      mysiul
      Uczestnik

      Jezeli zmienie moc kotla na: 13 / 9 / 6 kW to jaki ustawic nadmuch? Taki jaki byl przy wiekszych mocach czyli 28 / 25 / 20 czy mniejsze?

    • #73283
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jezeli zmienie moc kotla na: 13 / 9 / 6 kW to jaki ustawic nadmuch? Taki jaki byl przy wiekszych mocach czyli 28 / 25 / 20 czy mniejsze?

      Na początek bym nie zmieniał nadmuchów.

      Jak zacznie palić trzeba zweryfikować czy końcówki płomienia nie są białe. Jak będą to zmniejsz nadmuch o 1% i dalej obserwuj.

      Oczywiście test robisz na szybko.

    • #73282
      Anonim
      Gość

      1. Jak skalibrować wartości dotyczącej ilości paliwa w podajniku ?
      Załadowałem podajnik na maksa (160 kg), ustawiłem 100% i po 5 dniach użytkowania wyświetla się wartość 16% i mam alarm.
      W rzeczywistości w podajniku pozostało 60 kg więc powinna wyświetlić się wartość ok. 37%.

      W różnych źródłach podają, że 1 m3 pelletu = 450-650kg lub 650-700kg, w zależności od pelletu. W sterowniku (też mam Hit Tronica 900) ustawia się ilość pelletu w podajniku w litrach. Przyjmując że 1 litr pelletu = śr. 0,6 kg, to ustawiamy (przy ilości 160kg) 260 litrów.

    • #73281
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      1. Jak skalibrować wartości dotyczącej ilości paliwa w podajniku ?
      Załadowałem podajnik na maksa (160 kg), ustawiłem 100% i po 5 dniach użytkowania wyświetla się wartość 16% i mam alarm.
      W rzeczywistości w podajniku pozostało 60 kg więc powinna wyświetlić się wartość ok. 37%.

      W różnych źródłach podają, że 1 m3 pelletu = 450-650kg lub 650-700kg, w zależności od pelletu. W sterowniku (też mam Hit Tronica 900) ustawia się ilość pelletu w podajniku w litrach. Przyjmując że 1 litr pelletu = śr. 0,6 kg, to ustawiamy (przy ilości 160kg) 260 litrów.

      Czy twój sterownik nie ma opcji kalibracji?
      W r. Control 890 jest coś takiego. Nie jest perfekcyjne ale pozwala wykonać cykl kalibracji od 100% do 0%.
      Trwa to chwilę.
      A i u mnie pojemność ustawia się w kilograma.

      Jeżeli pojemność ustawiasz w litrach i znasz objętość kilograma pelletu to faktycznie możesz tak ustawić.
      Po jakim czasie pewnie będziesz musiał to skorygować.

      Jak widzisz, że ci zostało z 60kg to oblicz jaki to jest procent całości i zwiększ bieżącą wartość pojemności o taki procent. Potem ewentualnie skoryguj.

      U siebie zauważyłem, że dokladnosc pomiaru jest obarczone dość dużym błędem i niekiedy pokazuje, że zostało np 20% a faktycznie jest więcej. Najlepszą dokładność mam w lecie gdzie piec najkrócej pracuje na niskich mocach (krótkich czasach podawania)

    • #73280
      mysiul
      Uczestnik

      Ajjjj, no faktycznie wartość 200 można zwiększyć – ustawiłem, na 260 i zobaczymy. A byłem przekonany, że 200 to jest maks.
      W takim razie wszystko w porządku, ale swoją drogą przydałyby się jakieś statystyki np., co do spalania dziennego, dobowego, miesięcznego 🙂
      Ciekawe czy taki podgląd byłby możliwy również w aplikacji w telefonie przez ht connect.

    • #73279
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ajjjj, no faktycznie wartość 200 można zwiększyć – ustawiłem, na 260 i zobaczymy. A byłem przekonany, że 200 to jest maks.
      W takim razie wszystko w porządku, ale swoją drogą przydałyby się jakieś statystyki np., co do spalania dziennego, dobowego, miesięcznego 🙂
      Ciekawe czy taki podgląd byłby możliwy również w aplikacji w telefonie przez ht connect.

      Spoko pomysły, możesz je wrzucic do nowego wątku i HT przekażę producentowi.

      Raczej nie spodziewał bym się realizacji.
      Osobiście prowadzę log w Excelu na Google dock zawierający spalanie oraz konfigurację pieca pod konkretne paliwo.

      Pozdrawiam

    • #73278
      mysiul
      Uczestnik

      Albo przynajmniej statystyki dotyczące rozpaleń w aplikacji, a nie na piecu….. serwis…. hasło….. wybór opcji……. za dużo czasu się marnuje 🙂

    • #73277
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Albo przynajmniej statystyki dotyczące rozpaleń w aplikacji, a nie na piecu….. serwis…. hasło….. wybór opcji……. za dużo czasu się marnuje 🙂

      U mnie jest to dostępne w informacjach. Praktycznie pierwsze menu i nie wymaga hasła.

      Kiedyś już temat brakujących funkcjonalnosci był podnoszony na forum dla sterowników Plum ale oprócz przekazania ich do Plum nic się nie wydarzyło.

      Czy strona internetowa do twojego modułu internetowego generuje wykresy.?
      Da się zrobić eksport danych?

      U mnie to wygląda następująco I da się zrobić eksport do csv co umożliwia potem jakąś analiza danych.

      Screenshot_20190131-224521.jpg

    • #73276
      mysiul
      Uczestnik

      Obecnie nie ma zadnych wykresów, żadnej statystyki.

    • #73275
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Obecnie HT tronic Connect do sterownika HT tronic 900 i 700 jest rozwijany pod względem funkcjonalności. W niedługim czasie będą również wykresy dotyczące archiwizowania określonych parametrów.
      Uruchomiona została nowa aplikacja BragerConnect 2 (nowa wersja z nowymi możliwościami) na system Android i w niedługim czasie na iPhone’a.

      W chwili obecnej warto przesyłać wszelkie sugestie dotyczące funkcjonalności modułu internetowego – postaramy się, aby był jak najbardziej dopasowany do oczekiwań użytkowników.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73274
      xfunio
      Uczestnik

      Zgadza się aplikacja się zmieniła na duży PLUS.
      Co do grzałek mi padła ostatnio a użytkuje piec od lipca (w wakacje grzałem wodę ) i chyba wiem co jest przyczyną że grzałki nam tak siadają. Zauważyłem u siebie że strasznie wariuje pomiar jasności płomienia. Od rozpalenia po pracę skaczę co 20-40% wcześniej tego nie było. Czasem w trakcie pracy pojawi się nawet rozpalanie. Wydaje mi się że problem jest po stronie czujnika płomienia (fotokomórki) .

    • #73273
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zawsze warto niezwłocznie zgłaszać wstępnie telefonicznie wszelkie dziwne zachowania urządzeń. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przez serwisanta zaleci on zgłoszenie reklamacji.

      Grzałki ceramiczne są wrażliwe na przegrzanie – uszkodzenie standardowe następuje w przypadku braku przepływu powietrza przez grzałkę – np. przez zapchanie otworu wylotowego grzałki przez szlakę.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73272
      xfunio
      Uczestnik

      Witam
      Co do czystości palnika to dbam o niego jak mogę dwa razy w tyg. odkurzam całość palnik + piec. Przyczyny bym szukał w wadliwej czujce płomienia która źle wskazuje jasność płomienia co przekłada się na przechodzenie w tryb rozpalania w trakcie pracy pieca lub problem z rozpalaniem.

    • #73271
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdy czujnik nie odczytuje płomienia w momencie, gdy on jest na palniku zadzwoń wstępnie do serwisu – koledzy skonsultują sytuację i ewentualnie polecą Ci wysłanie zgłoszenia reklamacyjnego.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73269
      xfunio
      Uczestnik

      Witam
      Na pewno jest problem z czujnikiem płomienia ( mam czarny z fioletową obwódką) zgłosiłem to do naszego „lokalnego” serwisanta to poinformował że u Was nie ma ich na stanie :). Czekam już od przeszło tyg. Niestety pojawia się problem z rozpalaniem bo czujnik nie widzi płomienia raz jest dobrze raz jest źle. Tylko czekam kiedy znowu siądzie grzałka bo czasem na pełnej mocy pieca pojawia się rozpalanie… Czy są jakieś inne dostępne czujniki płomienia ew. grzałki.

    • #73270
      xfunio
      Uczestnik

      Witam
      Na pewno jest problem z czujnikiem płomienia ( mam czarny z fioletową obwódką) zgłosiłem to do naszego „lokalnego” serwisanta to poinformował że u Was nie ma ich na stanie :). Czekam już od przeszło tyg. Niestety pojawia się problem z rozpalaniem bo czujnik nie widzi płomienia raz jest dobrze raz jest źle. Tylko czekam kiedy znowu siądzie grzałka bo czasem na pełnej mocy pieca pojawia się rozpalanie… Czy są jakieś inne dostępne czujniki płomienia ew. grzałki.

Oglądasz 25 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.