Strona główna › Forum › Kotły z podajnikiem › Problem ze skroplinami w kominie
- Ten temat ma 16 odpowiedzi, 4 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 3 lata, 11 miesięcy temu przez
SERWIS1.
-
AutorWpisy
-
-
2 marca 2019 o 12:29 #73217
Adam.S
UczestnikWitam. Od sierpnia 2018 posiadam piec HT Daspel GL 30kW ze sterownikiem HT tronik 850. Piec został zamontowany w miejsce starego węglowego i wykorzystany został stary komin z cegły 14x26cm. Dom wysoki ok 14metrów.
Pierwszy problem. Gdzieś w okolicach września października z ślimaka palnika zaczął wydobywać się dym, instalator zalecił wyjęcie kilku sprężyn z góry kotła i w sumie pomogło, jednak w szczytowym momencie miałem ich wyjętych połowę aby się nie kopciło. W tym czasie instalator z dwa razy ustawiał parametry pieca bez większych rewelacji. Instalator mówił że słaby ciąg, w styczniu kominiarz stwierdził cytuje „zaj….sty ciąg” ale podła tylko 1,4m/s przy wyjętej spirali i 0,7 m/s przy włożonych, badanie robił anemometrem. Pożyczyłem urządzenie do badania podciśnienia i maksymalne jakie mi się udało zmierzyć to 12pa (zalecane 20pa) badane w wyczystce choć nie jestem pewien co poprawności pomiaru.
To był pierwszy problem, następnym było pojawianie się dużej ilości spieków na palniku gdzie dwa razy w tygodniu trzeba było je usuwać a w okolicy grudnia w piecu zaczęło pojawiać się dużo czarnej sadzy. Postanowiłem zmienić pellet na inny gdyż uznałem że to wina zanieczyszczeń. Po zakupie pelletu przeważyłem dla ciekawości stary 14,6 na nowym pellecie 11. W piecu ku mojemu zdziwieniu ustawione domyślne 10,2 (instalator przy pierwszym uruchomieniu ważył pellet i podobno wprowadzał, czy odłączenie zasilania pieca mogło spowodować wyzerowanie ustawień?) Na nowym pellecie sadza się już nie osadza i brak jest tak dużej ilości spieku choć nadal on występuję jednak nie jest tak twardy jak na starym pellecie.Wypale stary pellet i będę kombinował na nowym. Zobaczymy.
I teraz problem trzeci komin jest murowany z cegły brak wkładu i zauważyłem że na górnym piętrze przy styku sufitu z kominem pod dachem zaczęły pojawiać się brązowo czarne przebarwienia, zakładam że kondensat, opierzenie komina było robione 2 lata temu i wygląda dobrze a brunatne wykwity pojawiają się z obu stron komina pod sufitem w miejscu usytuowania komina od pieca, sam komin ma jeszcze po bokach 3 ciągi wentylacje i odpowietrzenie kanalizy i tam nie występują żadne plamy. Z tego co wyczytałem na forum to niska temperatura spalin ale w piecu na pellet tak jest, jak ugryźć ten temat? W sumie na tym najbardziej mi zależy.
Piec ładnie dogrzewa, z samym paleniem nie ma problemu poza rozpalaniem jak nazbiera się spieków. Ustawienia pieca:
Max moc nadmuchu 47%
Czas podajnika max 10,5sekŚrednia moc nadmuchu 38%
Czas podajnika śred. 6,5sekMin moc nadmuchu 31%
Czas podajnika min. 3,3sekHistereza H1 5 stopni
Histereza H2 10 stopni
Histereza kotła 15 stopni -
2 marca 2019 o 12:47 #73234
M.
UczestnikA jak wyglada u Ciebie temperatura palnika podczas pracy bo ja mam problem z tym w podobnym kotle?
-
2 marca 2019 o 12:49 #73233
M.
UczestnikCo do wykwitów pewnie będziesz musiał włożyć wkład ze stali kwasoodpornej. W tych kotłach jest niska temperatura spalin zwłaszcza wyżej dlatego pojawia Ci się to o czym piszesz.
-
2 marca 2019 o 12:55 #73232
Adam.S
UczestnikNigdy alarm od zbyt wysokiej temperatury sie nie zgłaszał.
-
2 marca 2019 o 13:00 #73231
M.
UczestnikA masz możliwość w trakcie pracy sprawdzenia jaka jest temperatura podczas pracy bo u mnie teraz podchodzi bardzo wysoko i zwalnia i się potrafi w ciągu pracy ponownie rozpalić
-
2 marca 2019 o 14:02 #73230
Mateusz Żurek
UczestnikCześć,
Tak jak Osa napisał. Piec 5 klasy ma niska temperaturę spalin i nie jest w stanie poprawnie nagrać takiego komina co kończy się słabym ciągiem i kondensacji.
Gdizes czytałem, że przy takich komina h wykwity pojawiają się z powodu niedokladnego ocieplenia albo uszczelnienia komina.
Dymienie może wynikać z wielu czynników. Na przykład brak napowietrzenia korlowni. Tak zwanej Zetki.
Także ciąg komina jest tu ważny.Jak ugryźć temat?
Skontaktuj się z kimś kto na prawdę zna się na kominach i jakie stosuje się do takich piecy.
Prawdopodobnie najprościej będzie wsadzić wkład z nierdzewki z regulatorem ciągu na szczycie i na dole i podpiąć odprowadzenie kondensat do kanalizacji lub szamba.
Wazne aby kondensat był doprowadzony. W przeciwnym razie przeniesie problem do kotłowni i cała operacja nic nie da.Przydomowa oczyszczalnia może sobie z nim nie poradzić ale to skonsultować bym z kimś co się na oczyszczalniach zna.
-
2 marca 2019 o 16:12 #73229
Adam.S
UczestnikDziś na jednym cyklu rozpalenia i dogrzania kotła do 70 stopni palnik rozgrzał się do 39 stopni, zimą jak pracuje dłużej pewnie trochę więcej.
-
2 marca 2019 o 16:19 #73228
Adam.S
UczestnikZetka jest wykonana ok 30cm nad podłogą gdzie stoi piec. wentylacja również. Komin na bank nie jest izolowany bo to stary dom i komin biegnie wewnątrz budynku na jednej ze ścian. Ciąg komina jak pisałem kominiarz podał z anemometru co nie jak nie idzie przeliczyć na paskale (prawie). Z tym odprowadzeniem kondensatu do kanalizy będzie problem, nie można go zbierać do zbiorniczka pod wyczystką ? Mocno jest to szkodliwe? No i jak to wygląda w przypadku wkładu z kwasówki? Są jakieś dane na temat średnicy tej rury która musi cyć dla tego pieca?
-
2 marca 2019 o 17:05 #73227
M.
UczestnikDane masz w dtr kotła na stronie, jak będziesz kiedyś mógł jak piec będzie dłużej chodził to zobacz na temperaturę palnika i daj znać ile wynosi tak po godzinie i więcej pracy
-
2 marca 2019 o 17:09 #73226
Mateusz Żurek
UczestnikZetka jest wykonana ok 30cm nad podłogą gdzie stoi piec. wentylacja również. Komin na bank nie jest izolowany bo to stary dom i komin biegnie wewnątrz budynku na jednej ze ścian. Ciąg komina jak pisałem kominiarz podał z anemometru co nie jak nie idzie przeliczyć na paskale (prawie). Z tym odprowadzeniem kondensatu do kanalizy będzie problem, nie można go zbierać do zbiorniczka pod wyczystką ? Mocno jest to szkodliwe? No i jak to wygląda w przypadku wkładu z kwasówki? Są jakieś dane na temat średnicy tej rury która musi cyć dla tego pieca?
Ten ciąg szału nie robi ale powinien wystarczyć z tym, że zmiez sobie jaki masz ciąg w piecu na zawirowywaczach.
Ja mam starszy piec z jednym zawirowywaczem i przepływ na postoju osiąga 1m/s.
Z takim kominem na pewno nie będziesz miał spokoju.
Co do wymiarów nowego się nie wypowiem. Nie znam się.
Trochę wymiary masz dziwne, nie wiem czy będzie się w niego dało wprowadzić nowy wkład. Może dało by się przebić na zewnątrz. Skontaktuj się z kimś na codzień montuje kominy.Kondensat ma odczyn kwaśny. Jakoś strasznie niebezpieczne to nie jest.
Możesz odprowadzić do wiadra tylko zostanie kwestia częstości wnoszenia tego i tego gdzie się tego pozbyć.Kolega kiedyś mi mówił, że u niego z pieca gazowego kondensacyjnego wychodziło wiadro dziennie.
U ciebie będzie mniej bo to nie jest pięć kondensacyjny. -
4 marca 2019 o 14:36 #73225
Adam.S
UczestnikMoże to tylko zbieg okoliczności ale plamy pojawiły sie dopiero po tym jak zmienilem pellet na inny który wydawał sie bardziej wilgotny niz poprzedni. Wcześniej pół roku nic sie nie działo. Z wilgotnego pelletu będzie wiecej kondensatu. Chyba że pół roku cegły przemiekaly i teraz bedzie tylko gorzej :/
-
4 marca 2019 o 21:29 #73224
Mateusz Żurek
UczestnikMoże to tylko zbieg okoliczności ale plamy pojawiły sie dopiero po tym jak zmienilem pellet na inny który wydawał sie bardziej wilgotny niz poprzedni. Wcześniej pół roku nic sie nie działo. Z wilgotnego pelletu będzie wiecej kondensatu. Chyba że pół roku cegły przemiekaly i teraz bedzie tylko gorzej :/
Cześć,
Wątpię aby to się objawiło w krótkim czasie.
Możliwe, że to tylko zbiegł się w czasie że zmiana paliwa. -
17 kwietnia 2021 o 06:35 #73223
Adam.S
UczestnikWitam. Wracam do tematu. Ociepliłem komin i ilość kondensatu przy tegorocznej zimie się zmniejszyła ale komin dalej jest wilgotny w środku tyle że już nie mokry. Zostaje wkład kominowy. Pomijając firmę, którą będą musiał poszukać aby rozwierciła komin i zamontowała wkład jest ktoś wstanie podpowiedzieć na co zwrócić uwagę jak będą montować wkład żeby znów nie był0 problemów. Mam na myśli jaka powinna być średnica tego wkładu? czy powinni od razu zamontować RCK? I czy po zamontowaniu jakiś protokół odbioru z pomiarem ciągu? plus rzeczy o które nie niem że trzeba się jeszcze dopytać.
-
17 kwietnia 2021 o 19:53 #73222
Mateusz Żurek
UczestnikCześć,
RCK – zdecydowanie tak. Pomoże przy wietrznej pogodzie. Poza tym łatwiej będzie go od razu zamontować.
Zadbaj o odprowadzenie skroplin z komina. Raczej nie powinno ich być dużo ale zawsze lepiej o to zadbać.
O resztę polecam zapytać serwis lub firmę, która zajmuje się wykonaniem komina.
-
21 kwietnia 2021 o 06:52 #73221
SERWIS1
Opiekun forumW każdym przypadku komin projektuje projektant w zależności od parametrów kotła (temperatura spalin, minimalny ciąg kominowy, strumień masy spalin). W projekcie jest uwzględniony odcinek pionowy jak też długość i kształt przyłącza kominowego (np. jedno kolano 90 stopni na przyłączu wymusza wydłużenie obliczonego wcześniej komina o 1m ze względu na dodatkowe opory przepływu spalin).
Do kotłów spełniających wymagania 5 klasy i EcoDesign zalecane są kominy stalowe izolowane ze względu na małą pojemność cieplną.
W przypadku modernizacji komina wkład stalowy poprawi pracę komina jednakże warto go zaizolować.
Regulator ciągu kominowego nie jest elementem obowiązkowym jednakże jest zalecany, ponieważ komin grawitacyjny jest zależny od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz budynku – np. w wietrzny dzień ograniczy ciąg kominowy zapobiegając wychłodzeniu kotła.
-
23 kwietnia 2021 o 13:09 #73220
Adam.S
UczestnikDziekuje za podpowiedzi. Czy po wykonanej usłudze mogę jakoś poprawnie zweryfikować ciąg kominowy? Instrukcja od kotła mówi o minimalnym ciągu 20Pa, ta wartość ma być stała? w bezwietrzne dni chyba ciężko będzie uzyskać taki ciąg. Może jakaś kontrola z zakładu kominiarskiego czy wszytsko zostało poprawnie zrobione, nie chciał bym za rok znów się z tym męczyć… RCK reguluje tylko nadmierny ciąg, w przypadku słabego niewiele się da zrobić. Wykonywał ktoś z kolegów z forum pomiary ciągu przy tych piecach ?
-
27 kwietnia 2021 o 06:23 #73219
SERWIS1
Opiekun forumKomin dobiera się do parametrów kotła i generowany przez niego ciąg musi być odpowiedni podczas pracy kotła. Praktyczne sprawdzenie ciągu kominowego można wykonać ustawiając kocioł na parametry nominalne (moc nominalna, ilość tlenu w spalinach). Ustawiamy kocioł na moc nominalną (uwzględniając sprawność), rozgrzewamy układ i możemy dokonać pomiaru pomiędzy kotłem a kominem (poprzez mały otwór wywiercony w przyłączu kominowym). Ciąg mierzymy mikromanometrem. W przypadku gdy ktoś chciałby mierzyć go anemometrem (wiatraczek) to warto od razu podziękować za usługę – ciąg to nie jest prędkość. Na protokole z pomiaru musi widnieć zapis wartości ciągu w Pa lub mBar oraz opis warunków przy jakich został zmierzony (np. moc nominalna kotła HT DasPell GL 12). Opis na protokole typu: „komin jest prawidłowy, ciąg jest dobry” niczemu nie służy, ponieważ nie określa wartości zmierzonych oraz do czego się odnosi.
Odpowiedni ciąg kominowy musi być generowany przy każdej pogodzie stąd projektowanie komina uwzględnia model kotła, kształt i długość przyłącza kominowego, wysokość komina, materiał komina, kształt budynku, wysokość ponad najwyższą krawędź dachu itp. RCK ma za zadanie jedynie ograniczyć ciąg np. przy wietrznej pogodzie.
-
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.