Przekroczona maksymalna temperatura palnika

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Przekroczona maksymalna temperatura palnika

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #73148
      Chriso
      Uczestnik

      Witam
      Po przepracowanych 2 sezonach dziś przy każdym wygaszeniu kotła wyskakuję mi alert „Przekroczona maksymalna temperatura palnika”.
      Maksymalna temperatura palnika ustawiona na 90 stopni.
      Podajnik 1 nie zacina się, podajnik 2 również nie zacina się.
      Brak pelletu w łączniku między podajnikiem 1 a 2.
      W palniku brak zgorzeliny.
      Kocioł: PELLET DUO 25 kW.
      Typ palnika: HT PellHard 28
      Typ automatyki: HT Tronic 850

      Czy ktoś byłby w stanie podpowiedzieć jaka może być przyczyna tego?

    • #73155
      Markus
      Uczestnik

      Sprawdź czy Zetka – kanał napowietrzajacy nie jest czymś zablokowany i podobnie komin czy jest drozny. Sprawdź też trybie ręcznego sterowania wentylator.

    • #73154
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Sprawdź czy Zetka – kanał napowietrzajacy nie jest czymś zablokowany i podobnie komin czy jest drozny. Sprawdź też trybie ręcznego sterowania wentylator.

      Cześć,
      Ja bym jeszcze dodał abyś sprawdził kolor płomienia.
      Wraz ze spadkiem różnicy temperatur zewnętrznej i wewnętrznej spadnie ciąg komina co może spowodować problemy z ciągiem.
      Może trzeba podnieść nadmuchy o pare procent.

      Choć jak u siebie sprawdzam historię to nie widzę takiej sytuacji lecz jak popatrzę do pieca to jest w nim trochę ciemniej.

      Pozdrawiam

    • #73153
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Odpal kocioł i postaraj się zaobserwować kiedy pojawia się przekroczenie maksymalnej temperatury palnika (na małej mocy, dużej, czy może przy wygaszaniu).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73152
      Chriso
      Uczestnik

      Przekroczenie maksymalnej temperatury palnika występowało w końcowej fazie Pracy kotła czyli jak chodził już na minimum ale chyba sobie jakoś poradziłem z tą temperaturą palnika. Zwiększyłem moc nawiewu/palnika na każdym poziomie o 5%.
      Teraz mam ustawione:
      max moc 38%
      max czas 8 s
      śred moc 33%
      śred czas 5,5 s
      min moc 29%
      min czas 2 s
      i na razie nie wyskakuje ten alert.
      Ale zaobserwowałem, że strasznie mocno mam „okopcony” kocioł w środku oraz temperatura kotła (mimo ustawionej na 65 stopni) dochodzi do 80 stopni. Włączony Fuzzy Logic.
      W załączniku zdjęcia okopconego wylotu do komina oraz jak wygląda popiół i z jakiego pelletu.

      kociol1.jpg
      kociol2.jpg
      kociol3.jpg

    • #73151
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Przekroczenie maksymalnej temperatury palnika występowało w końcowej fazie Pracy kotła czyli jak chodził już na minimum ale chyba sobie jakoś poradziłem z tą temperaturą palnika. Zwiększyłem moc nawiewu/palnika na każdym poziomie o 5%.
      Teraz mam ustawione:
      max moc 38%
      max czas 8 s
      śred moc 33%
      śred czas 5,5 s
      min moc 29%
      min czas 2 s
      i na razie nie wyskakuje ten alert.
      Ale zaobserwowałem, że strasznie mocno mam „okopcony” kocioł w środku oraz temperatura kotła (mimo ustawionej na 65 stopni) dochodzi do 80 stopni. Włączony Fuzzy Logic.
      W załączniku zdjęcia okopconego wylotu do komina oraz jak wygląda popiół i z jakiego pelletu.

      Pellet na pierwszy rzut oka wygląda dobrze.
      O kopcenoe może wynikać że zbyt małej mocy nadmuchu. To już zwiekszyles więc teraz możesz przeczyscic piec i obserwować.

      Dochodzenie do 80 stopni wynika raczej z małych odbiorów ciepła ale na wszelki wypadek zrób przeważnie podawania i skoryguj ustawienia.
      Poza tym może trzeba by zrezygnować z FL i przejść na standard. W FL piec szybko dochodzi do temperatury zadanej i dopiero po jej przekroczeniu zaczyna zwalniać aż przekroczy zadana o 5 stopni. Wtedy zaczyna się wygaszacz.
      Jak masz male odbiory to te 5 stopni przeskocz ci prawie odrazu więc wygaszanie będzie że sporym nadmiarem mocy.

      Pozdrawiam

    • #73150
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przełącz na tryb standard bez zmiany nastaw. Sterownik szybciej zmoduluje moc na niższą i kocioł nie będzie się przegrzewał.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #79153
      sfistak
      Uczestnik

      A co jeśli do przegrzania palnika dochodzi bez osiągniętej minimalnej temperatury powrotu i niedogrzanym kotle. Palnik łapie 80 stopni a temperatura powrotu ok 30 st. Komin czyszczony, przeważenie wykonane. Kotłownia napowietrzana rekuperatorem, czy to jest zgodne z normą, czy niezbędna zetka?

       

    • #79156
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Jeżeli dobrze kojarzę, wentylacja powinna odbywać się bez wspomagania.

      Rekuperator nie jest dobrym źródłem powietrza. Nie ma gwarancji, że dostarczy odpowiednią ilość powietrza a do tego może powodować cofkę w sytuacji jak wyciąg będzie miał większy ciąg niż nadmuch.

      Takie coś znalazłem.

      <span style=”color: #121e3c; font-family: noto-sans, 'Helvetica Neue’, Helvetica, sans-serif; font-size: 14px; letter-spacing: 0.3px; word-spacing: 1px;”>Wymiana powietrza powinna odbywać się przy pomocy wentylacji nawiewnej czyli niezamykanego otworu o przekroju co najmniej 200 cm2 umieszczonego do 1 m nad podłogą, natomiast otwór wywiewny w postaci kanału powinien mieć wymiary co najmniej 14 × 14 cm, być wykonany z niepalnego materiału i wyprowadzony ponad dach.</span>

      Wymogi prawne są jasne.

      Dziura, żyją czy inny sposób napowietrzenia będący ekwiwalentem dziury o przekroju 200 cm2 (fi 160) wykonanej na wysokości max 1m nad poziomem podłogi. Kojarzę, że to było coś koło 30 cm nad podłogą, ale nie pamiętam dokładnie.

      Najlepiej wykonać z-tke zaczynająca się 2m nad podłogą i zakończona kolanem 30 cm nad podłogą.

      Wyciąg też powinien być grawitacyjny.

      Temperatura powrotu wpływa na wydzielanie wilgoci na ściankach pieca oraz długość płomienia a także poprawność spalania paliwa. No i ta temperatura może być mierzona w różnych punktach więc twoje 30 stopni może w rzeczywistości być dużo większą.

      U mnie temperatura powrotu mierzona jest zaraz przed wejściem do pieca w punkcie styku powrotu z cwu, co oraz krótkiego obiegu.

    • #79641
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Wentylacja kotłowni (nawiewna i wywiewna) powinna być wykonana w formie grawitacyjnej. Zabrania się stosowania wentylacji mechanicznej do pomieszczenia kotłowni.

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.