Pellet drzewny dębowy

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Pellet drzewny dębowy

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #73108

      Witam, panowie jestem przed wyborem zakupu peletu drzewnego. Przez pierwszy rok opalałem pelletem sosnowym, przez sezon spaliłem ok. 4 tony. Znalazłem ofertę zakupu pelletu rzekomo wyprodukowanego w 100% z dębu w dobrej cenie. Czy takie paliwo zapewni mniejsze zużycie opału? I czy nie ma problemów ze spalaniem?

    • #73110
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam, panowie jestem przed wyborem zakupu peletu drzewnego. Przez pierwszy rok opalałem pelletem sosnowym, przez sezon spaliłem ok. 4 tony. Znalazłem ofertę zakupu pelletu rzekomo wyprodukowanego w 100% z dębu w dobrej cenie. Czy takie paliwo zapewni mniejsze zużycie opału? I czy nie ma problemów ze spalaniem?

      Cześć,
      Niestety nie spodziewaj się dużych zmian w ilości spalanego paliwa. Tu podratujesz się tylko ceną.
      Wszystko sprowadza się do wilgotności, kaloryczności oraz ilości popiołu a także ilości syfu jaki trafił do pelletu.
      Jak masz paliwo sosnowe o tych samych parametrach co dębowe to spalisz go tyle samo.

      Osobiście zauważyłem, że z sosnowym paliwem nie ma problemu z rozpalaniem. Dąb mi się dłużej rozpalał. Może się inaczej sypać, wymagać innej dawki powietrza itp.

      Sprzedawca mi mówił, że to jakim paliwem palisz (z jakiego materiału) ma większe znaczenie jak masz na przykład kominek na pellet.
      Wtedy warto wziąć takie paliwo, które nie ma dużo żywic aby ci się szyba nie brudziła.

      Najważniejsze jest aby znaleźć pewne źródło paliwa dobrej jakości, które nie będzie się spiekać, nie będzie miało dziwnych dodatków jak pył z cięcia płyt mdf, laminatów, zbóż, kory itp.

      Najlepiej by było dorwać badania pelletu i porównać.

      Zawsze możesz kupić parę worków i przetestować. Choć grzejąc tylko CWU nie wszystko wychodzi, choć poziom spiekania powinno być zauważalny.
      Tu masz pierwszy z brzegu artykuł o weryfikacji jakości pelletu.

      Jakość peletu: jak rozpoznać dobry pelet?

      Ja od paru sezonów trzymam się jednego dostawcy.
      Paliwo nie jest tanie, około 900zł/t, ale nie mam z nim problemu i zawsze przywiozą pod dom i rozładują.

      Pozdrawiam.

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.