Nie mogę dogrzać wody w obiegach

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Nie mogę dogrzać wody w obiegach

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72869

      Witam,
      Jestem posiadaczem pieca heiztechnik z podajnikiem o mocy 20kW i automatyką HT tronic 900
      Od kilku dni próbuję ustawić piec na tryb zimowy.
      Do ogrzania mamy parter oraz dwa piętra z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami.
      Po ustawieniu pieca na tryb zimowy on ciągle pobiera pellet bez przerwy ( w ciągu nocy zużyliśmy ok. 1,5 worka pelletu).
      Nie mogę dogrzać wody w obiegach.
      Kiedy chce zwiększyć temperaturę w obiegach od grzejników i podłogówki poprzez zawory(termostaty) temperatura kotła szybko
      się ochładza (np piec miał 54 stopni, odkręciłem zawory na max to po 10 minutach piec miał już temperaturę 45 stopni).
      Załączam zdjęcia z temperaturami po całej nocy grzania (10 godzin bez przerwy).
      Pompa od grzejników jest podłączona do sterownika od pieca, a pompa od podłogówki ma osobny sterownik sp100.
      Głównie chodzi mi o to aby piec nagrzał sie i ogrzał dom i kolejny raz włączył sie po jakimś czasie, a nie chodził bez przerwy.
      Pozdrawiam Karol

    • #72886
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Jestem posiadaczem pieca heiztechnik z podajnikiem o mocy 20kW i automatyką HT tronic 900
      Od kilku dni próbuję ustawić piec na tryb zimowy.
      Do ogrzania mamy parter oraz dwa piętra z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami.
      Po ustawieniu pieca na tryb zimowy on ciągle pobiera pellet bez przerwy ( w ciągu nocy zużyliśmy ok. 1,5 worka pelletu).
      Nie mogę dogrzać wody w obiegach.
      Kiedy chce zwiększyć temperaturę w obiegach od grzejników i podłogówki poprzez zawory(termostaty) temperatura kotła szybko
      się ochładza (np piec miał 54 stopni, odkręciłem zawory na max to po 10 minutach piec miał już temperaturę 45 stopni).
      Załączam zdjęcia z temperaturami po całej nocy grzania (10 godzin bez przerwy).
      Pompa od grzejników jest podłączona do sterownika od pieca, a pompa od podłogówki ma osobny sterownik sp100.
      Głównie chodzi mi o to aby piec nagrzał sie i ogrzał dom i kolejny raz włączył sie po jakimś czasie, a nie chodził bez przerwy.
      Pozdrawiam Karol

      Cześć,
      Potrzebny będzie schemat twojej instalacji oraz spis ustawień.

      Tak na szybko.
      Piec na Pellet powinien chodzić w zakresie 55 do 70 stopni. Czyli zadana 70 stopni. Histereza 15 stopni. U ciebie jest zadana 60 stopni.

      Na zdjęciu z temperaturą powrotu widać że jest dość niski. Dadane 55 stopni a u ciebie 36 stopni.
      W sumie jak piec ma utrzymać na powrocie 55 stopni jak zadana pieca to 60 stopni. Musiał byś nie mieć rozbiorów aby się to udało. Pompa ochrony powrotu będzie pracowac cały czas przekierowująca cześć ciepłej wody spowrotem do pieca.

      Pierwsze co zrób to ustaw zadana pieca na 70 stopni i histerezę na 15 stopni.

      Możesz mieć jeszcze źle ustawiona wydajność podajnika co będzie wpływać na końcowa moc pieca.
      Najlepiej jak wykonasz przeważnie podawane go paliwa a także zweryfikuje jaka jest ustawiona kaloryczność paliwa.

      Pozdrawiam

    • #72885

      Test wydajności zrobiłem i u mnie wyniósł 8kg/h. Kaloryczność wpisana na 5,2 tak jak jest na worku od pelletu.
      Piec chodzi przez większość czasu na 20kW.
      Na jakiej zasadzie piec wie że w danym momencie chodzi na 20 kW, a w innym na np 7,2 kW?

    • #72884
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Test wydajności zrobiłem i u mnie wyniósł 8kg/h. Kaloryczność wpisana na 5,2 tak jak jest na worku od pelletu.
      Piec chodzi przez większość czasu na 20kW.
      Na jakiej zasadzie piec wie że w danym momencie chodzi na 20 kW, a w innym na np 7,2 kW?

      Cześć,
      To zależy od trybu pracy ale w standardzie piec moduluje mocą w zależności od bieżącej temperatury pieca.
      Z tego co kojarzę w ht TRONIC 900 modulacji mocy jest ustawiania automatycznie względem mocy pieca, temperatury zadanej, kaloryczność I paliwa i wydajności podajnika.
      Spodziewam się, że tem piec moduluje w podobnym zakresie mocy jak mój, więc będzie to od 30% do 100% mocy.
      U mnie ustawia się to ręcznie i mam trzy progi 30, 50 i 100 mocy oraz dwie histerezy określające przejście na niższą moc.

      U ciebie będzie podobnie, możesz mieć sześć progów zamiast trzech, i dzieje się to automatycznie.

      Jeżeli masz trzy progi i histerezę pieca 15 stopni, jest o niej w instrukcji https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/Ht%20900%20Sensor.pdf na stronie 26 , to piec będzie pracował
      – 100% mocy do 60 stopni
      – 50% mocy do 65 stopni
      – 30% mocy do 70 stopni

      W twoim sterowniku przejścia między progami mogą być plynniejsza. On jest bardziej inteligentny niż mój.

      Pozdrawiam

    • #72883
      SERWIS
      Uczestnik

      Kolego Erol, poczekaj ze dwa dni i wszystko wróci do normy. Prawdopodobnie masz tak wyziębioną posadzkę i instalację, że zanim nagrzeje się do jakiejś rozsądnej temperatury, to trochę Ci paliwa zje.

      Pozdrawiam

    • #72882
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak czy inaczej ustaw piec według zaleceń producenta.
      Zadana 70 stopni z histereza 15 stopni.
      Potem obserwoj.
      Tak jak serwis napisał. Rozgrzanie wszystkiego, zwłaszcza jak masz dużo wody w instalacji czy dużo podłogówki, zajmuje trochę czasu.

      Pozdrawiam

    • #72881

      Niestety ta sama albo podobna sytuacja od 6 dni. Na razie grzeje tylko wieczorami bo w dzień jest ciepło. Nie widzę aby podlogowka szybciej sie nagrzewala po kilku dniach. Po 3h (jak nie szybciej) od zgarzenia w piecu stan temperatury podłogówki wraca do tego przed paleniem w piecu.
      Jak to jest norma w piecach na pellet aby piec po 10h grzania nie dobił do 60 stopni to mnie troche przeraża ile pelletu mi spali w zime i czy w ogóle ogrzeje dom.

    • #72880
      SERWIS
      Uczestnik

      Bez obawy, będzie spalał tyle ile potrzeba na ogrzanie Twego budynku.
      Inna sprawa, kupiłeś kocioł automatyczny a włączasz go i wyłączasz.
      Włącz go i pozostaw bez wyłączania. Co z tego, że go wyłączasz a instalacja stygnie przez kilka godzin i ponownie go odpalasz zeby dogrzał to co wyziębiłeś.
      Nie jesteś w stanie najeść się raz na cały tydzień, a jesz przecież kilka razy każdego dnia, podobnie jest z ogrzewaniem.
      To że grzejesz kilka godzin to i tak równoważysz stratę ciepła z całej doby….

    • #72879

      Przyzwyczajenie że smieciucha. Grzałem tak zawsze na wczesną jesień o było ciepło 😉

    • #72878
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Podłogówka grzeje się bardzo długo zanim zauważysz efekty.
      Włączanie ogrzewania podlogowego na parę godzin dziennie jest bez sensu.
      To powinno chodzić cały czas.
      Temperatura w podłodze i powinna zależeć od pogody na zewnątrz i jak jest ciepło to obniżać ją.

      Serwis dobrze pisze.
      Twoj dom weźmie tyle energii ile potrzebuje. Nie jest to konkretną wartość.
      Raz może to być 15 kg na dobę a innym razem 40 kg. Dużo zależy od ocieplenia domu ale także od pogody na zewnątrz, jak wieje to dom się szybko wychładza, a także od przyzwyczajeń domowników.

      Smieciuch dawał ci szybko durzo ciepła ale nie miałeś stabilności w ogrzewaniu.
      Tu masz podobnie jak z gazem. Stała temperaturę bez skoków temperatury.
      Start instalacji może zająć trochę czasu, zwłaszcza jak masz w niej dużo wody i duże ilości podłogówki.
      I do tego jeszcze mogą dziwne rozwiązania w samej instalacji, które przy śmieciuchu miały jakiś sens a przy piecu na Pellet mogą powodować problemy.

      Pamiętaj, Piec na Pellet to automat działający na dużej histerezę i wysokiej temperaturze zadanej. Nie możesz stosować przyzwyczajeń że śmieciucha.

      Pozdrawiam

    • #72877

      Dzięki za odpowiedź,
      Jaką proponujecie temperature maksymalną kotła, jaką hizterezę kotła i inne ustawienia?

    • #72876

      Posiadam 4 pompy, od grzejników i wody są podłączone do kotła, a dwie pompy od podłogówki mam na osobnych sterownikach sp100. Mam dwie z tego wzgledu że na drugą nową podlogowe (50m2) poszedł osobny obieg.
      Te dwie z podłogówki można podłączyć jakoś do automatyki kotła?

    • #72875
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzięki za odpowiedź,
      Jaką proponujecie temperature maksymalną kotła, jaką hizterezę kotła i inne ustawienia?

      Cześć,
      Standardowo ustawia się:
      – temperatura zadana kotła: 70 stopni
      – histereza: 15 stopni

      Resztę musisz sobie sam dograć bo to zależy od specyfiki twojego domu i paliwa.

      Zacznij od tych ustawień i monitoruj.

    • #72874
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Posiadam 4 pompy, od grzejników i wody są podłączone do kotła, a dwie pompy od podłogówki mam na osobnych sterownikach sp100. Mam dwie z tego wzgledu że na drugą nową podlogowe (50m2) poszedł osobny obieg.
      Te dwie z podłogówki można podłączyć jakoś do automatyki kotła?

      Bez dodatkowych modułów możesz mieć z tym problem.
      Standardowo możesz sterować pompą CWU, pompą CO z mieszaczem oraz pompą kotła, która u ciebie pracuje jako zabezpieczenie powrotu.
      Dodatkowe obiegi wymagają dodatkowego modułu. U ciebie to chyba będzie HT-tronic M-Z2.
      Najlepiej skontaktować się w tym temacie z serwisem.

    • #72873
      Patrol
      Uczestnik

      Posiadam 4 pompy, od grzejników i wody są podłączone do kotła, a dwie pompy od podłogówki mam na osobnych sterownikach sp100. Mam dwie z tego wzgledu że na drugą nową podlogowe (50m2) poszedł osobny obieg.
      Te dwie z podłogówki można podłączyć jakoś do automatyki kotła?

      masz opcję podpięcia w standardzie 4 pomp – kotła, c.o., cwu i mieszacza;
      Tak jak wcześniej pisał kolega pompy podłogówki niech chodzą cały czas (mogą być spięte razem).

    • #72872
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Posiadam 4 pompy, od grzejników i wody są podłączone do kotła, a dwie pompy od podłogówki mam na osobnych sterownikach sp100. Mam dwie z tego wzgledu że na drugą nową podlogowe (50m2) poszedł osobny obieg.
      Te dwie z podłogówki można podłączyć jakoś do automatyki kotła?

      masz opcję podpięcia w standardzie 4 pomp – kotła, c.o., cwu i mieszacza;
      Tak jak wcześniej pisał kolega pompy podłogówki niech chodzą cały czas (mogą być spięte razem).[/quote]
      Faktycznie są cztery.
      Wydawało mi się, że pompa CO i Kotła to to samo wejście ale patrząc na instrukcję widać, że są cztery porty do podłączenia pomp.

      Pozdrawiam

    • #72871
      Dżorcz
      Uczestnik

      Nie wiem jak dokładnie to wszystko u Cb wygląda ale moim zdaniem najprostszym sposobem było by zaopatrzyć się w termostat pokojowy który będzie sterował podłogówką o ile masz zawór trój drogowy. W przypadku jeśli masz zawór trój drogowy to dwie podłogówki wpinasz za zaworem i ustawiasz zawór w piecu jako „normalny podłogowy” a dwie pompy łączysz L do L N do N i wpinasz pod pompę zaworu z tego co wiem wyjście pomp można obciążyć do 3A . Termostat pokojowy wpinasz pod termostat pokojowy zaworu 1 i ustawiasz obniżenie nastawy od termostatu np 4 stopnie i wyłączenie pompy od termostatu na „Nie”. Tym sposobem jeśli na zaworze ustawisz np 38 stopni to będzie 38 do momentu osiągnięcia temp z termostatu pokojowego czyli jeśli będziesz chciał mieć w pokoju 22 stopnie to na podłogówkę pójdzie 38 stopni jeśli już osiągnie pokój 22 stopni to temp na zaworze spadnie o 4 stopnie czyli do 34. Tym sposobem nie wychłodzi się podłogówka bo cały czas będzie przez nią przepływać woda. Oczywiście temp które podałem są przykładowe na jesień mogą być nieco za duże ale wszystko zależy od budynku. Sterowanie tymi temp możesz też pozostawić pogodówce musisz mieć czujnik zewnętrzny i wtedy ustawić zawór jako pogodowy. Pompę od grzejników wpinasz w pompę C.O. przyczyn grzejniki muszą mieć głowice termostatyczne żeby pompa mogła chodzić cały czas a grzejniki automatycznie się wyłączały, co prawda wiele osób mówi że nie zdrowe jest dla pompy posiadanie na wszystkich grzejnikach zaworów termostatycznych bo w przypadku odłączenia wszystkich grzejników pompa nie ma obiegu, ale jeden z instalatorów mi powiedział że dać pompę na 1 bieg i nic jej nie będzie.

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.