Q-EKO odpadająca warstwa ścianek wewnątrz kotła

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Q-EKO odpadająca warstwa ścianek wewnątrz kotła

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72854
      Marcin
      Uczestnik

      Witam,

      posiadam kocioł QEko 20kw od 4 lat.
      Jak co roku po zakończeniu sezonu grzewczego piec jest dokładnie czyszczony (w tym z sadzy na ściankach) i pozostawiony otwarty na sezon nie grzewczy (zarówno podajnik jak i kocioł).
      Aktualnie po zejściu do kotłowni zaskoczył mnie widok jak na zdjęciach. Wszystkie ścianki, wszystkie powierzchnie odpadły. Dotyczy to zarówno wnętrza gdzie jest palnik jak i wymiennika ciepła.
      Wygląda to jak cienka warstwa skorodowanej blachy pokryte cieniuteńką warstwą sadzy.
      Przy wyciąganiu tego z pieca kruszy się to w mak, po wyjęciu tych odpadów pod spodem jest gruba (5mm) blacha pokryta nalotem korozyjnym.
      Pytanie czy to normalne zjawisko w takich warunkach czy kwestia do reklamacji kotła ?

    • #72865
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      W sezonie grzewczym, jaka była ustawiona temperatura zadana kotła?
      i drugie pytanie czy pomieszczenie w którym stoi kocioł jest suche, czy też podciąga trochę wilgoci?

    • #72864
      Patrol
      Uczestnik

      jeśli kocioł stoi w pomieszczeniu wilgotnym to już lepiej go zamykać szczelnie po sezonie

    • #72863
      Marcin
      Uczestnik

      W sezonie grzewczym temperatura pracy była ustawiona na ok 62st, Pomieszczenie w którym stoi to piwnica, sucha i wentylowana (wentylacja + okno).

    • #72862
      SERWIS
      Uczestnik

      Według mnie to nagar kotłowy, tak że bez obaw, wszystko jest w porządku.
      Jednakże miej na uwadze rady kolegów co do postoju kotła w sezonie letnim.

    • #72861
      Marcin
      Uczestnik

      Właśnie wydaje mi się że to jednak nie jest nagar. Nagar czyszczę regularnie w trakcie użytkowania, a po sezonie grzewczym piec jest dokładnie czyszczony – ścianki oczyszczone w wszelkiej sadzy i nagarów.
      W tym przypadku to wygląda jakby to była odspojona cienka warstwa skorodowanej blachy.
      Pytanie jest jak jest ten kocioł budowany – czy wewnątrz poza główną blachą 5mm jest dodatkowa warstwa cienkiej blachy w środku ?

      Co do postoju kotła.
      Piec w sezonie nie grzewczym otwieram gdyż piwnica jest sucha. Po pierwszym sezonie użytkowania piec na lato był zamknięty i po ok 3tyg w całym piecu mocno skraplała się woda. Od tamtej pory piec na lato zostawiałem otwarty i dotąd nie było tego problemu.

    • #72860
      Markus
      Uczestnik

      W sezonie grzewczym temperatura pracy była ustawiona na ok 62st, Pomieszczenie w którym stoi to piwnica, sucha i wentylowana (wentylacja + okno).

      Według mnie masz za niską temperaturę zadaną kotła.
      Zgodnie z instrukcją do Q-Eko:

      Korozja niskotemperaturowa
      Podczas eksploatacji kotła przy temperaturze czynnika grzewczego poniżej 55 oC para wodna zawarta w spalinach wykrapla się na ściankach kotła i w powiązaniu ze związkami chemicznymi zawartymi w produktach spalania tworzy substancje żrące.
      Dłuższe użytkowanie w niższych temperaturach może spowodować korozję, a co za tym idzie skrócenie żywotności kotła. Kocioł powinien być eksploatowany w temperaturze nie niższej niż 65 C
      .

    • #72859
      Marcin
      Uczestnik

      Dziękuję za odpowiedź.
      Ja może mało doprecyzowałem odpowiedz dot. temperatury. Kocioł w sezonie zimowym ustawiony jest domyślnie na 64-65, temperatura rzeczywista pracy to ok 65-66st. Temperatura 62 st o której pisałem to ostatnia jaka była ustawiona, a taką ustawiłem na wiosnę, kiedy dopalałem jeszcze węgiel, ogrzewając CWU.

    • #72858
      SERWIS
      Uczestnik

      Spokojnie, to jest na pewno nagar. Szorując szczotką ścierasz tylko pył i sadzę, nagaru nie jesteś w stanie wyczyścić, musiałbyś go skrobać dłutem. Po uzyskaniu odpowiedniej grubości i po nabraniu wilgoci nagar tak się rozszerzył że odpadł od stalowej ścianki.
      Gdyby to coś było stalą, to nie byłoby już blachy, ścianka wewnętrzna kotła ma 5 mm.

    • #72857
      Marcin
      Uczestnik

      Dziękuje za odpowiedź. Czy jest możliwość uzyskania jakiegoś rysunku technicznego/poglądowego dotyczącego budowy tego typu kotła ?
      Pozdrawiam

    • #72856
      SERWIS
      Uczestnik

      ściągnij instrukcję obsługi i tam będzie schemat ideowy kotła

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.