Włączanie pompy co w trybie letnim

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Włączanie pompy co w trybie letnim

Oglądasz 30 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72729
      Bober 1222
      Uczestnik

      Witam.Mam problem z włączeniem się pompy CO w trybie letnim piec hit Pellet sterownik HT tronic 900 oprogramowanie kwiecień 2019.

    • #72760
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam.Mam problem z włączeniem się pompy CO w trybie letnim piec hit Pellet sterownik HT tronic 900 oprogramowanie kwiecień 2019.

      Ta pompa odpala się na starcie i pracuje do 55 stopni? Czy jakoś inaczej?

      Jeżeli to jest pięć z dotacji to dzwoń do gminy czy kto tam obsługuje te piece.

      W innym przypadku sprawdź czy pompa Co nie jest podpięta pod wyjście dla pompy kotla Q7.
      Powinna być podpięta pod wyjście Q6 pompa CO.

      Czy u ciebie jest dodatkowa pompa służąca jako zabezpieczenie powrotu?

    • #72759
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W którym momencie załącza się pompa CO?
      Pompa może się załączyć w celu prewencyjnego schłodzenia kotła – wzrost temperatury kotła powyżej temperatury maksymalnej.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72758
      Markus
      Uczestnik

      Witam.Mam problem z włączeniem się pompy CO w trybie letnim piec hit Pellet sterownik HT tronic 900 oprogramowanie kwiecień 2019.

      Witam

      Małe pytanka, celem uszczegółowienia sytuacji.
      Co oznacza „problem z włączeniem”?
      Czy w sterowniku jest ustawiony Tryb LATO, jeżeli TAK , to tylko chodzi pompa CWU, pompa CO włączy się tylko (tak jak pisze SERWIS1) prewencyjne, celem schłodzenia. A normalnie pompa CO będzie stale wyłączona.
      Jeżeli jest Tryb Automatyczny Lato/Zima, to praca pompy CO będzie uzależniona od temperatury zewnętrznej i ustawionego parametru „Temperatura załączania trybu lato”. Gdy temperatura zewnętrzna jest powyżej tego parametru, pompa CO zostaje wyłączona, a kocioł grzeje okresowo tylko CWU.
      Dopiero w trybie Zima, mamy stałe włączenie pompy CO.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #72757
      Bober 1222
      Uczestnik

      Pompa jest wpięta jest pod dobre wejście i włącza się raczej na krótki czas dokładnie mam problem ze sprawdzeniem tego kiedy i na ile min się włącza wiem jedno że nieraz były grzejniki ciepłe ale pompa już nie chodziła możliwe że to właśnie ochrona pieca przed przegrzaniem się załącza bo piec czasami mi przekracza temperaturę zadana lub wina sterownika pokojowego będę musiał kiedyś tego dopilnować w którym ona momencie się włącza bo to bardzo istotne żeby rozwiązać ten problem

    • #72756
      Markus
      Uczestnik

      Jaki jest ustawiony tryb pracy? LATO/ZIMA/AUTOMAT ?

      Drugie sprawa czy jest termostat pokojowy,połączony ze sterownikiem kotła, który wyłącza pompę CO , po uzyskaniu zadanej temperatury w pokoju?

      Jaka jest temperatura zadana kotła i do jakiej dochodzi podczas wygaszania?

    • #72755
      Bober 1222
      Uczestnik

      Tryb lato temp zadana 65 ,sterownik pokojowy połączenie radiowe,w trybie lato przegrzewa zadana o 2-3stopnie w trybie zimą przegrzewa o 5 czasami nawet 7 stopni

    • #72754
      Markus
      Uczestnik

      W trybie LATO, nie chodzi pompa CO.

      Czy termostat pokojowy (ten połączony radiowo z kotłem) wyłącza pompę, czy obniża temperaturę na zaworze 3D?

      Przy zadanej kotła 65 przegrzanie o 7 stopni nie jest w żaden sposób krytyczne. Ja mam zadaną 75 i tez 2 -3 stopnie dołoży.

    • #72753
      Bober 1222
      Uczestnik

      Termostat pokojowy załącza pompę CO gdy zadana temp w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej histerezy moim zdaniem tu jest ok a z tym 3d nie wiem o co chodzi?

    • #72752
      Markus
      Uczestnik

      To wtedy nie może być trybu LATO, tylko Automatyczny lub Zima

      Zawór 3D obniża temperaturę idącą na grzejniki w zależności od temperatury wietrznej, to tak w uproszczeniu.

    • #72751
      Bober 1222
      Uczestnik

      Tak jak pisałem wcześniej jestem w domu sprawdziłem piec ustawiony tryb lato temp. w domu powyżej zadanej zobaczę czy się załączy czy nie

    • #72750
      Markus
      Uczestnik

      W trybie LATO zadaniem kotła jest tylko przygotowanie CWU. Więc pompa CO nie powinna się załączyć.

    • #72749
      Bober 1222
      Uczestnik

      Aha ok to już wiem o co chodziło.Tylko ja nie wyprowadziłem czujnika temperatury zewnętrznej. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat czy warto bo widzę że znasz się na możliwościach ustawienia pieca. Moja instalacja to zawor 3d ochrona powrotu to pompa i minusem jest to że pompę CO mam podłączona razem z pompą od podlogowki

    • #72748
      Bober 1222
      Uczestnik

      Wcześniej nie miałem takiej możliwości a mianowicie takie cuda się u mnie dzieją pompa od CO się nie włączyła bo jest zimna a grzejniki na dole i górze są letnie piec stoi na parterze co może być przyczyną nagrzewania grzejników pompa ochrony powrotu ?

    • #72747
      Markus
      Uczestnik

      Czujnik temperatury zewnętrznej, u mnie to podstawa pracy całej instalacji. W oparciu o jego wskazania ( i wybraną krzywą pogodową – u Ciebie chyba podaje się dwa parametry przy -10 i + 10) sterownik kotła poprzez zawór 3D z siłownikiem podaje odpowiednią temperaturę na grzejniki lub podłogówkę. Jeśli na jednym zaworze masz i podłogę i grzejniki to jest mały problem. Ale przy krótkich pętlach można zastosować zawór RTL ( ja mam tak zrobione cały dom w grzejnikach, a łazienka i przedpokój dodatkowo steruje zawór RTL).
      Wpływ sterowania temperaturą mieszacza (zaworu 3D) przez czujnik temperatury zewnętrznej bardzo fajnie widać po czas postoju kotła. Jak temperatura zewnętrzna idzie do góry, zmniejsza się temperatura wody w obiegu i kocioł odnotowuje postoje nawet 2-3 godziny. Potem tez w moich statystykach wpływ temperatury zewnętrznej na zużycie dobowe pelletu.

    • #72746
      Markus
      Uczestnik

      Wcześniej nie miałem takiej możliwości a mianowicie takie cuda się u mnie dzieją pompa od CO się nie włączyła bo jest zimna a grzejniki na dole i górze są letnie piec stoi na parterze co może być przyczyną nagrzewania grzejników pompa ochrony powrotu ?

      Musisz poobserwować rury w kotłowni, u mojego znajomego była taka sytuacja, że pompa ochrony powrotu, przerzucała powrotem ciepłą wodę na instalacje grzejnikową (jak zmniejszyliśmy je moc , to wróciło do normy).

    • #72745
      Bober 1222
      Uczestnik

      Pompę ochrony powrotu mam ustawioną na minimum ale chociaż odnaleziona została przyczyna na grzewania się grzejników w domu ja myślałem że pompa CO się załącza

    • #72744
      Markus
      Uczestnik

      Czyli przyczyną była pompa ochrony powrotu?

    • #72743
      Bober 1222
      Uczestnik

      Czy to może być wina wykonania instalacji bo jak tak to zgłoszę to do gminy bo piec jest z dofinansowania a jak nie to w trybie lato muszę głowice podokręcac.W trybie zimowym będzie musiało tak zostać szybciej będzie się wychładzał piec i zarazem rozpalał ale ciepło w do domu będzie przekazane tgw strat energii cieplnej nie będzie:-)

    • #72742
      Bober 1222
      Uczestnik

      Tak dokładnie tylko jak temu zaradzić żeby było dobrze?

    • #72741
      Markus
      Uczestnik

      Nie wiem jaką masz instalację, bo ja mam starą (grube rury od grawitacji) i w trybie lato, gdy kocioł pracuje aby nagrzać CWU , to troche mi podbija temperaturą na wyjściu instalacji na grzejniki. Ale same grzejniki raczej nie łapały ciepła.
      Najlepiej zgłoś to do gminy, może mieli już taki przepadek.

    • #72740
      Bober 1222
      Uczestnik

      Ok dzięki za fachową pomoc pozdrawiam

    • #72739
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Normalnie pompa ochrony powrotu nie powinna takich rzeczy robić gdyż zawór 3d w trybie lato powinien być zamknięty.
      Jak nie masz silownika na nim to zastanów się czy go tam nie zamontować. Wtedy piec w trybie lato go zamknie.
      Jak nie masz silownika na zaworze 3d to na zamknij ten zawór i sprawdź czy idzie ciepła woda na kaloryfery.

      Sterowanie pogodowe jest fajną funkcjonalnością pozwalająca oszczędzić trochę paliwa. Ja dostałem czujnik w zestawie z piecem i osobiście polecam jego wykorzystywanie.

      Inna możliwość to źle wykonana instalacja, która działa grawitacyjne co nie powinno mieć miejsca.

      Wrzuć parę zdjęć z kotłowni.
      Takie błędy praktycznie od razu widać bo są obejścia z dodatkowymi zaworami.

    • #72738
      Bober 1222
      Uczestnik

      W trybie lato według mnie to aż tak mi nie przeszkadza ponieważ wpływ na odpalenie pieca ma histereza cwu i zanim temp wody użytkowej spadnie to i temperatura pieca jest na tyle niska że nie ma załączenia pompy cwu tylko piec się rozpala jest to raz na dobę max dwa ale to rzadkość . Zimą będzie może troszkę gorzej bo częściej kocioł się będzie rozpalał bo szybciej się wychłodzi na górze przerzucając temperaturę na powrót i przy okazji na instalację CO

    • #72737
      SERWIS
      Uczestnik

      Koledzy, a może w tym przypadku, najzwyklej w świecie czasami potrafi zadziałać grawitacja…

    • #72736
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Koledzy, a może w tym przypadku, najzwyklej w świecie czasami potrafi zadziałać grawitacja…

      W sumie o tym wspominałem.
      Dlatego chciałem zobaczyć zdjęcia z kotłowni.

    • #72735
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      A gdzie Panowie zawory zwrotne bo to one powinny zatrzymać jakieś dziwne obiegi przez powroty np.
      Pozdrawiam.

    • #72734
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A gdzie Panowie zawory zwrotne bo to one powinny zatrzymać jakieś dziwne obiegi przez powroty np.
      Pozdrawiam.

      W sumie racja.
      Warto sprawdzić.
      Tylko, że to powinno być oczywiste nawet dla byle jakiego instalatora z minimalnym doświadczeniem 🙂

      W sumie zdjęcie instalacji w kotłowni rozwijało by wiele wątpliwości. Prosiłem o nie w jednym z poprzednich komentarzy.

    • #72733
      Adam Orłowski
      Uczestnik

      U mnie pompa kotła grzała cwu przez powrot bo zwrotny zawor sie zawiesił. Walnięcie kluczem po nim pomogło ale tez na poczatku kilka dni miałem zagwozdkę. Takie to niby banały ale czasem ciezko do nich dotrzeć.

    • #72732
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      U mnie pompa kotła grzała cwu przez powrot bo zwrotny zawor sie zawiesił. Walnięcie kluczem po nim pomogło ale tez na poczatku kilka dni miałem zagwozdkę. Takie to niby banały ale czasem ciezko do nich dotrzeć.

      U siebie problem powodowany przez źle zamontowany siłownik I źle ustawiona lopatkę zaworu 4d rozwiazywalem chyba przez dwa sezony.
      Sprawa mlbyla mega ciężka. Problem głównie pojawiał się po postoju, po którym zawór musiał otworzyć się na 100% a potem dziwy się działy lub nie. Zależy od sytuacji.

      Instalator źle ustawil lopatkę zaworu w momencie zakładania silownika więc piec myślał, że ma 0% otwarcia a na prawdę miał jakąś bliżej nie określona wartość. Na 100% otwarcia był przymkniety. Co ciekawe piec jakoś sobie radził z tym problemem pod warunkiem, że zawór nie otworzył się na 100% gdzieś na początku grzania. Do tego siłownik obraca się w złym kierunku. Kabelki wpiete na odwrót.

      Na szczęście łatwo się to dało rozwiązać.

    • #72731
      Bober 1222
      Uczestnik

      Witam.Tak jak wcześniej pisaliśmy pompa ochrony powrotu jest odpowiedzialna za nagrzewanie się grzejników. Instalacja wykonana była wykonana w 2015 roku tzw grawitacjyjna ponieważ chciałem żeby grzejniki na poddaszu grzały jak wyłącza energię elektryczną odnośnie pieca na pellet został on zamontowany w tym roku i instalator który go montował twierdzi że zastosował zawór zwrotny ale jakiś łopatkowy i twierdzi że musi go zamienić na sprężynowy i że będzie dobrze

Oglądasz 30 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.