ustawienie pieca Qeko GL15 15 KW

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem ustawienie pieca Qeko GL15 15 KW

Oglądasz 29 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72698
      Maja
      Uczestnik

      Witam, mamy taki problem właściwie ciągły z nastawami pieca. W tej chwili pojawił się ogromny płomień, płyta na której wisi deflektor jest aż pomarańczowa od ciepła. osadza się też dużo sadzy w piecu. Nie mamy pojęcia jak go ustawić żeby było dobrze. Piec mamy od roku.

    • #72728
      SERWIS
      Uczestnik

      Czy przypadkiem nie zmieniłeś węgla i czy nie zamknąłeś okienka w kotłowni?
      Duży płomień to albo bardziej kaloryczny węgiel lub jego nadmiar, no i jeszcze powietrze, jego niedobór wydłuża płomień, jednak daje się wtedy zauważyć nalot sadzy na wymienniku.

    • #72727
      Maja
      Uczestnik

      węgiel jest inny, jest drobniejszy niż w poprzednim sezonie, kaloryczność taka sama, powietrze świeże przez okno wchodzi (wejście dla kota – otwór wielkości kota 🙂 ). wcześniej mieliśmy ustawienia podawanie co 65 sek, dmuchawa 18 ale zaczęło dymić z zasobnika. Wyczytaliśmy na forum żeby zwiększyć częstotliwość podawania – na moich oczach przestało się dymić i nie dymi od 3 dni (w poprzednim sezonie zdarzyło się to może z 2 razy). teraz podawanie jest co 60 sek. dmuchawa na 10, otwór w wentylatorze ok 2 cm = mega płomień, trochę mnie to niepokoi

    • #72726
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sugeruję montaż prawidłowego napowietrzenia kotłowni – otwór dla kota jest grawitacyjnie zamykany więc to jest loteria czy powietrze wchodzi do pomieszczenia czy nie. Ponadto dom na pewno jest ubezpieczony i według warunków ubezpieczenia kotłownia jest wykonana prawidłowo (wg projektu i obowiązujących przepisów) – w tym wypadku, gdy nie ma napowietrzenia kotłownia powinna być przez nadzór budowlany zamknięta. W przypadku, gdy któryś z domowników zatruje się tlenkiem węgla lub w kotłowni wystąpi pożar rzeczoznawca ubezpieczeniowy jednoznacznie wskaże nieprawidłowości i tym samym ubezpieczenie nie działa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72725
      Maja
      Uczestnik

      no raczej taka odpowiedź nie jest pomocna. w oknie jest otwór który się nie zamyka, piwnica nie jest hermetycznie szczelna, więc poproszę o konstruktywną poradę a nie zbywanie mnie

    • #72724
      Markus
      Uczestnik

      Wszelkie analizy i zmiany paramentów mają sens, dopiero przy prawidłowym napowietrzeniu kotłowni.
      „Zetka” o przekroju 200 cm2 (rura 160 mm) z jednej strony zapewnia prawidłowe napowietrzenie kotłowni podczas pracy, a podczas postoju, zapobiega wychłodzeniu kotłowni. Do tego dochodzą względy bezpieczeństwa.

    • #72723
      Maja
      Uczestnik

      jutro założymy zetkę, ale czytając forum (a robię to od rana) wygląda na to że zetka niewiele daje jeżeli chodzi o pracę pieca. Jeżeli u mnie będzie inaczej to o tym napiszę. Cały zeszły sezon zimowy paliliśmy i takiego wielkiego ognia nie było i aż taki syf w wymienniku się nie robił,

    • #72722
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Przepraszam Cię Alteas jeżeli odebrałeś mój wpis jako zbywanie – nie miałem zamiaru Cię zbywać.
      Odwieczny problem jest taki, że nie mając stałego kanału napowietrzającego warunki spalania również nie będą stałe.
      W związku z tym, że problem może mieć wpływ na zdrowie domowników to staram się uświadamiać odnośnie ważności tego problemu.
      W rzeczywistości chcąc modyfikować nastawy spalania kocioł musi mieć zapewnione minimum potrzebne do prawidłowej pracy: komin i napowietrzenie kotłowni. W przypadku braku podstawowych elementów kotłowni regulacja może być bardzo przypadkowa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72721
      SERWIS
      Uczestnik

      Kolego Alteas,

      Tak jak napisałeś, zmieniłeś węgiel na drobniejszy, więc przy tym samym podawaniu masowo może go być więcej.
      Po drugie miałki węgiel jest łatwiej podrywany przez strumień powietrza, więc i to powoduje długość płomienia oraz zapylenie wymiennika.
      Jeżeli kocioł dość szybko osiąga zadaną temperaturę, to może zmniejsz podawanie i zmniejsz nieznacznie obroty dmuchawy. Zmniejszy to moc kotła, skróci to płomień i wyrywanie pyłów z palnika.

      Pozdrawiam

    • #72720
      Maja
      Uczestnik

      Wymyśliliśmy, że dzisiaj wyczyścimy wszystko, przywrócimy ustawienia fabryczne i zaczniemy od nowa. Nie wiem czy to dobry pomysł ale zobaczymy. Czy zasugeruje Pan jakieś nastawy? Mam też pytanie inne, w tej chwili mamy ustawione tak że co 10 min na 10 sek pompa puszcza wodę na kaloryfery, czy da się zrobić tak, żeby puszczała częściej? chodzi o to żeby układ się nie schładzał za bardzo.

    • #72719
      Markus
      Uczestnik

      Mam też pytanie inne, w tej chwili mamy ustawione tak że co 10 min na 10 sek pompa puszcza wodę na kaloryfery, czy da się zrobić tak, żeby puszczała częściej? chodzi o to żeby układ się nie schładzał za bardzo.

      Czy nie chodzi tu o parametr, który funkcjonuje, gdy pompa CO jest wyłączona przez termostat pokojowy, ze względu na osiągnięcie temperatury zadanej w pomieszczeniu?

    • #72718
      Maja
      Uczestnik

      jak temperatura zadana na termostacie jest już osiągnięta, piec śpi to co 10 min na 10 sek puszcza wodę w obieg, do tego doszliśmy sami jak to zrobić bo wcześniej tego nie robił, ale chcieliśmy żeby robił to częściej żeby układ się tak nie wychładzał. zrobiliśmy to obniżając temperaturę graniczną na piecu, która fabrycznie była chyba ok 80C albo 90C i wtedy pompa nie puszczała. daliśmy na 75C i zaczęła puszczać o to nam chodziło, ale przydało by się częściej. Na razie wojujemy z tym płomieniem, zobaczymy co wywojujemy

    • #72717
      Markus
      Uczestnik

      Czy termostat pokojowy zatrzymuje pompę czy wyłącza kocioł?

    • #72716
      SERWIS
      Uczestnik

      powinien być taki parametr ja czas odłączenia pompy co.
      Jeśli go nie znajdziesz, to zadzwoń na naszą infolinię.

      Co do parametrów, to przywróć ustawienia fabryczne i wszystko powinno być w porządku.
      Przysłona na dmuchawie niech jest ustawiona tak, aby powstała szczelina około 2 cm

    • #72715
      Maja
      Uczestnik

      tu wszystko działa jak trzeba, termostat wyłącza pompę i piec zasypia albo grzeje co tam mu trzeba, czyli ochronę powroty, czy wodę

    • #72714
      Maja
      Uczestnik

      znalazłam taki parametr, już wcześniej, jestem dociekliwa więc znalazłam to, ale zmiana nic nie dała. stałam ze stoperem w ręce i nadal puszczał co 10 min. mogę spróbować jeszcze raz

    • #72713
      Maja
      Uczestnik

      ok, przestawiłam żeby częściej puszczał wodę, 🙂 teraz zostało najgorsze, mega płomień, aha i jeszcze jedno, jak jest dopuszczalna – bezpieczna temperatura podajnika, bo teraz jak piec pracuje to dochodzi do 40C

    • #72712
      SERWIS
      Uczestnik

      Przepraszam, widzę że jesteś koleżanką a nie kolegą …..

      Co do płomienia, to jak długo kocioł nagrzewa się od rozpalenia do uzyskania temperatury zadanej.
      Jeszcze jedno, czy w Twoim sterowniku masz możliwość przejścia na tryb sterowania HT Logic?

    • #72711
      Maja
      Uczestnik

      Nic nie szkodzi 🙂

      Dzisiaj rano trafiłam akurat jak piec puszczał na kaloryfery więc temp. na piecu spadła. I tak od 50 do 57 stopni nagrzał się w ok. 45 min (z jednoczesnym puszczaniem na kaloryfery no bo na termostacie nie było jeszcze zadanej temp). Przy 50C na piecu płomień nie wychodzi, natomiast przy 57 już wyłazi. Wentylator jest na 8% podawanie co 60, klapka na wentylatorze ok 2 cm. Ktoś napisał że może to groszek, dlatego dzisiaj sypniemy droższego innego i zobaczymy.
      Mam funkcję HT Logic

    • #72710
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdy masz dostęp do parametrów wydajności wentylatora i przerwy podawania paliwa to ewidentnie jest ustawiony Tryb Pracy jako Standardowy – w trybie HT Logic masz tylko możliwość zmiany korekty nadmuchu (korekta +5% -30%).
      Wejdź proszę w Tryb Pracy palnika i ustaw HT Logic ponownie zatwierdzając. Po zatwierdzeniu wejdź ponownie w ten parametr i sprawdź czy jest zmieniony (możliwe, że poprzednia zmiana nie została zatwierdzona).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72709
      Maja
      Uczestnik

      Od początku pracujemy na trybie standard, jakoś omijałam te HT Logic . przełączę i zobaczymy co będzie się działo. Przełączyłam, akurat grzeje sam siebie, będzie efekt od razu widać. Czy coś mam zmieniać w tych parametrach co teraz są dostępne, czy zostawić jak jest?

    • #72708
      SERWIS
      Uczestnik

      Na początek nic nie zmieniaj i daj mu tak popracować minimum dobę.

    • #72707
      Maja
      Uczestnik

      ok, dziękuję za porady, poobserwuję i się odezwę. pozdrawiam

    • #72706
      Robimal
      Uczestnik

      Witam
      Mam pytanie odnośnie czyszczenia kotła. W komorze gdzie jest palnik na ścianach wymiennika są blachy osłonowe. Z czasem przestrzeń blacha wymiennik zostaje zasypany popiołem. Czy należy te przestrzeń oczyszczać czy pozostawić bo ma to głębszy zamysł konstruktora?

      Pozdrawiam

    • #72705
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Popiół zalegający pod blachą należy usunąć.
      W rzeczywistości popiół zaizoluje blachę i tlenek węgla będzie lepiej dopalony jednakże żywotność takiej blachy będzie krótszy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72704
      Maja
      Uczestnik

      no niestety, minęła doba od zmiany na HT Logic i nie ma zmian, nadal ogromny płomień, kopci z komina na czarno, ręce opadają. W zeszłym sezonie nie było tak, jedyny nasz „problem ” to był wygląd popiołu, tęsknię teraz za tym, wolałam ten popiół niż to co się dzieje teraz 🙁 A jeszcze mam pytanie, jaką funkcję spełnia ta obręcz która jest luźno położona na palniku. W zeszłym sezonie dość szybko się zniekształcała, albo rozpadała się poprostu. tak myślę , dumam i znowu myślę…. może za częste jest podawanie i dlatego ten płomień taki wściekły

    • #72703
      SERWIS
      Uczestnik

      Jak piszesz, z komina napiernicza czarny dym, co jednoznacznie świadczy o niedoborze powietrza. Zwiększyć ilość powietrza możesz poprzez większe uchylenie przysłony na dmuchawie.
      Jeżeli kocioł ma około rok czasu, to pytanie pierwsze, czy czyszczona była komora powietrzna palnika. Jeżeli jest tam dużo popiołu, to utrudnia on przepływ powietrza.

    • #72702
      Maja
      Uczestnik

      właśnie mąż rozkręca wszystko i czyścimy, przeglądamy i zobaczymy

    • #72701
      Maja
      Uczestnik

      Witam ponownie. No niestety bez zmian. wyczyściliśmy wszystko (było czysto),na glanc. wrzuciliśmy na próbę inny węgiel (ten co w zeszłym roku) i dalej to samo. Płomień ogromny wyłazi z tej dolnej komory do środkowej już nie wspomnę, że po jednym dniu pracy osadza się sadza – sporo. Dmuchawę mam na 8% (przy ograniczeniu do 20%), podawanie co 65 sek. Nie mam zielonego pojęcia o co chodzi, zwłaszcza że w zeszłym roku mieliśmy dmuchawę na 18% i płomień tak nie wyłaził. zaczyna być to męczące

    • #72700
      SERWIS
      Uczestnik

      Więc ustaw dmuchawę na 18% tak jak miałaś w roku ubiegłym.
      Wbrew pozorom krótszy płomień uzyskuje się poprzez zwiększenie ilości powietrza.

Oglądasz 29 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.