Pomoc w doborze ustawień Q Eko Duo 17

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Pomoc w doborze ustawień Q Eko Duo 17

Oglądasz 26 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72522
      Bartek
      Uczestnik

      Dzień dobry,
      Jestem tu nowy, aczkolwiek piec nowy nie jest.
      Zakupiłem dom z piecem:
      – q eko Duo 17,
      – dmuchawa wpa-07,
      – komin 200mm, sięga powyżej dachu (dom z poddaszem użytkowym, a więc około 7m wysokości,
      – brak klapki w czopuchu,
      – jeszcze nie zamontowałem regulatora ciągu komina,
      – temp zadana kotła 56stC
      – temp zadana zaworu 4d 50stC
      – krotność 2
      – czas przerwy 65-90sekund (zależy jaki groszek)
      – obroty dmuchawy od 2 do 3,
      – szczelina na wentylatorze ok 1cm,
      – do ogrzewania ok 120m2.

      Piszę, bo nie mogę dojść do ładu z ustawieniami.
      Jak temp zadana pieca jest ustawiona na 60stC (zgodnie z zaleceniami), to w podtrzymaniu piec często dobija do 84-85stC.
      Jak ją obniżę do 56stC, to w podtrzymaniu dochodzi do ok 75stC.

      W zależności od węgla, niemal zawsze zostają spieki/koks. Na węglu (nazwijmy go umownie A), zostają biało czarne kalafiory, na węglu B – brązowe twarde grudy.

      Na węglu B wydłużyłem czas pauzy do 90sekund, obr dmuchawy zmniejszyłem z 3 na 1, i ogień oraz popielnik wygląda następująco (załączniki). Zakładam, że jest zbyt kaloryczny.

      Dodam, że do kotłowni nie ma jeszcze doprowadzenia powietrza z zewnątrz. Jest tylko kratka wentylacyjna pod sufitem i szczeliny pod drzwiami.

      Niestety, mam wrażenie, że spalanie jest za duże. Około 20kg na dobę. Dodatkowo, jak termostat pokojowy uruchamia pompę, to temp pieca potrafi spaść z 75 do 38-40stC. Nie wiem czy to ok?

      Czy zamontować RCK do wyczystki? Czy to pomoże w ustabilizowaniu spalania i temu, aby temp w podtrzymaniu nie skakała do 75-85stC? Czy szukać jakiś innych ustawień kotła?

    • #72549
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zacznij od podstaw:
      1) Wykonaj napowietrzenie kotłowni – bez tego szkoda Twojego czasu na jakiekolwiek ustawienia.
      2) Po wykonaniu napowietrzenia zamknij przysłonę na dmuchawie aby szczelina nie była większa niż 1,5 cm.
      3) Czas pauzy podajnika ustaw na 50-60s
      4) Krotność podawania ustaw na 3.
      5) Czas oczekiwania ustaw na 10 min.

      Po wykonaniu tych czynności zweryfikuj sytuację i napisz na forum jakie są wyniki.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72548
      Bartek
      Uczestnik

      Dzień dobry,
      Napowietrzenie wykonane. Temperatura w podtrzymaniu (przy dłuższym przestoju) nadal skacze do 74-75stC przy zadanej na piecu 56stC.

      Co do koksowania – nie zauważyłem poprawy. Akurat złożyło się tak, że węgiel A skończył się. Na węglu B bez zmian.
      Jeśli idzie o zużycie, czy zmalało – to będę widział za parę dni.

      Jeśli mowa o czasie pauzy podajnik – dlaczego akurat musi być ustawiona na 50-60s? Nawet jak mam ustawione 90s, to kopczyk i żar są duże.

    • #72547
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Czy sprawdzałeś wydajność podajnika?
      Może masz za niska wartość ustawiona i piec dostaje za dużo paliwa.

    • #72546
      Bartek
      Uczestnik

      Jak to zrobić?
      Nie mogę zmniejszyć czasu podawania dawki do wartości mniejszej niż 10s. Sterownik to HT500.

    • #72545
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jak to zrobić?
      Nie mogę zmniejszyć czasu podawania dawki do wartości mniejszej niż 10s. Sterownik to HT500.

      Myślałem, że masz jeden z nowszych sterowników.
      W twoim tego nie znalazłem.
      Chyba sterujesz na oko czasem podawani i postoju.

    • #72544
      Bartek
      Uczestnik

      .

      Attachments:
    • #72543
      Bartek
      Uczestnik

      Minął tydzień od wykonania napowietrzenia. Zużycie ekogroszku na podobnym poziomie.

      Ustawienia skorygowane za radą serwisu.
      Temp zadana na piecu to 55stC, a i tak w podtrzymaniu dobija niekiedy do 75stC. Krotność podawania zwiększona do 3 niewiele zmieniła, jedynie w popielniku było więcej czarnego węgla. Wróciłem do 2.

      Po 1 dniu palenia, z około 18kg zużytego węgla, zostaje w popielniku około 5-6 litrów popiołu.

      Popiół na załączonym zdjęciu jest ze spalania z czasem przerwy podawania ustawionym na 90s. ,
      Jak skracam czas pauzy, to zostaje więcej ciemnych grudek.

      Dlaczego czas przerwy powinien być 50-60sekund?

    • #72542
      SERWIS
      Uczestnik

      Wygląda na to, że węgiel jest bardzo zanieczyszczony.
      Masz małe zapotrzebowanie na ciepło, więc jak palnik się rozbuja, to i moc generuje dość dużą.
      Sugeruję zamontowanie RCK.

      Jeszcze kilka kwestii, kiedy był robiony serwis kotła, czy była czyszczona komora powietrzna palnika, palnik jest stały czy obrotowy.

    • #72541
      Bartek
      Uczestnik

      Palnik jest stały. Podobno czyszczony był całkowicie wiosną, na koniec sezonu grzewczego. Niestety – sam tego nie robiłem, zatem… może być tak jak z przebiegiem aut sprowadzanych. Rozkręcić go i wyczyścić?

      Znajomy korzysta z tego samego węgla i u niego popiół wygląda zupełnie inaczej – bardziej przypomina pył, grudek jest znacznie mniej (prawie w ogóle). Stąd moje zdziwienie tym, co wypada z mojego pieca.

      RCK, jak już zakupiłem, to założę w weekend.

    • #72540
      SERWIS
      Uczestnik

      I tu jest szybka odpowiedź.
      Przeczytaj instrukcję palnika i uszczelnij palenisko jak jest napisane na stronie nr 9, fotografia 1.
      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE_PALNIKI/standard.pdf
      Powietrze zamiast iść środkiem paleniska ucieka pod talerzem żeliwnym i nie bierze udziały w spalaniu.

    • #72539

      Witam, podpinam się pod temat bo mam podobny problem z ustawieniami. Moje parametry to:
      Przerwa podawania paliwa dla pracy 10 s – 65.0 s
      Wydajność dmuchawy – 4%
      Tryb pracy palnika – standard
      Rodzaj paliwa – ekogroszek 28 MJ
      Przerwa podawania w podtrzymaniu – 18 min
      Piec ustawiony na temp. 65 stopni.
      Dmuchawa odsłonięta na około 1,5 cm
      Mój sterownik to HT Tronic 700
      W domu posiadam zainstalowany termostat pokojowy, który rozłącza pompę po osiągnięciu zadanej temperatury.
      Używam ekogroszku z górnej półki, o kaloryczności 28 MJ.
      Problem polega na tym, że ekogroszek jest niedopalony. Ponadto kocioł trochę kopci, na ścianach i ruszcie po dwóch dniach od czyszczenia znajduje się osad.
      Czy to normalne? Czy jednak coś tu jest nie tak. W załączniku zdjęcia. 83161026_485900048750239_1228268425118220288_n.jpg 83586440_182884339749406_4004784736953171968_n.jpg

    • #72538
      SERWIS
      Uczestnik

      Palnik masz stały czy obrotowy?

    • #72537

      obrotowy

    • #72536
      SERWIS
      Uczestnik

      Widać brak powietrza do spalania.
      Czy masz nawiew świeżego powietrza do kotłowni?
      Jak długo kocioł jest w postoju po uzyskaniu temperatury zadanej?

    • #72535

      Mam zrobiony otwór w ścianie fi 5 cm. Czy to za mało? Uchylić okno w kotłowni i sprawdzić czy będzie lepiej? Ogólnie w kotłowni myślę że panuje temperatura ponad 30 stopni. Sprawdzę dziś popołudniu jak długo kocioł jest w podtrzymaniu.

    • #72534
      SERWIS
      Uczestnik

      Nawiew powinien mieć średnicę minimum, 15 cm i najlepiej gdyby był umiejscowiony przy posadzce.

    • #72533
      Markus
      Uczestnik

      Najlepiej wykonać napowietrzenie w postaci Z-etki.
      Czyli z zewnątrz pobierane jest powietrze na wysokości sufitu i schodzi rurą do posadzki.
      Zapobiega to wychłodzeniu kotłowni (przykładowy schemat w załączeniu).

    • #72532

      A czy otwarcie drzwi do garażu, w którym jest chłodno też zda egzamin?

    • #72531
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A czy otwarcie drzwi do garażu, w którym jest chłodno też zda egzamin?

      Chwilowo coś tam da ale piec potrzebuje dużych ilości powietrza więc szybko się skończy.

      Musisz zapewnić ciągły dopływ powietrza do kotłowni. Inaczej kotłownia jest niebezpieczna dla ciebie i twojego domu.

      Najlepiej zrobić to tak jak Markus proponował. Ztką.

    • #72530
      SERWIS
      Uczestnik

      Tu nie chodzi o chłód, a o świeże powietrze, które bez dodatkowych oporów będzie mógł pobierać do spalania wentylator w kotle.

    • #72529

      ok, dziękuję za podpowiedź. Zrobię według zaleceń i zobaczę co będzie się działo. Jak narazie uchyliłem okno w kotłowni żeby sprawdzić czy będzie poprawa spalania.

    • #72528
      Bartek
      Uczestnik

      RCK zamontowane, retorta wyczyszczona, uszczelniona. W zasadzie nie obserwuje poprawy. RCK nawet na 1mm się nie uchyla.
      Mniej popiołu, tego poklejonego czy też nie do końca dopalonego mam wtedy, kiedy przesłona wentylatora jest otwarta na max a czas przerwy jest wydłużony do 87-90sek.

    • #72527
      Bartek
      Uczestnik

      Dobry wieczór,
      Czy możecie mi powiedzieć, jakie ciśnienie powinno być w kominie dla kotła jak w temacie?

    • #72526
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      18-20 Pa.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72525

      Dzień dobry,

      Proszę o pomoc w ustawieniach kotła Eko Duo 17. Coś namieszane zostało w ustawieniach. Sterownik Ht- tronic 500.

      Proszę o podanie jakie powinny być ustawienia w sterowniku.

    • #72524
      SERWIS
      Uczestnik

      Pani Katarzyno, proszę pobrać kartę z ustawieniami do kotła ze sterownikiem HT tronic 500 z poniższego adresu:

      Serwis techniczny kotłów

      Plik znajduje się na samej górze z prawej strony. Proszę pamiętać o napowietrzaniu kotłowni i o szczelinie na dmuchawie około 1 do 2 cm

Oglądasz 26 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.