HT das pell 20 kW, problem z rozpalaniem

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem HT das pell 20 kW, problem z rozpalaniem

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72417
      Karol Wenta
      Uczestnik

      posiadam kocioł jak w temacie HT daspell 20 kW z palnikiem Xmini. Kocioł przez 6 lat pracował bez zarzutu, jednak uszkodzeniu uległa płyta sterownika , która została wymieniona na nową. Po wymianie pojawił się problem z  rozpalaniem kotła, zdarza się że nie rozpali się przy pierwszej próbie, zdarzyło się nawet 2 razy , że podczas rozpalania palnik przekroczył bezpieczną temperaturę- co wcześniej nigdy się nie zdarzało przy starym sterowniku.
      Zamieszczam nastawy poniżej w ustawieniach serwisowych- ROZPALANIE:
      – czas testu zapłonu 90 sek.
      – czas podawania 40 sek.
      – detekcja płomienia 20%
      – nadmuch rozpalania 30%
      – czas rozpalania 6 min.
      – nadmuch po rozpaleniu 35%
      – czas nadmuchu po rozpaleniu 35 sek.
      – czas rozgrzewania zapalarki 90 sek.
      – czas pracy z mocą minimalną 2 min.

      Wersja oprogramowania v. 01.15.07.A2
      Co można zmienić w ustawieniach by kocioł rozpalał się jak dawniej przy pierwszej próbie i by nie dochodziło do przegrzania palnika podczas rozpalania??
      Pozdrawiam

    • #72434
      Markus
      Uczestnik

      Witam
      Nie wiem jaką masz grzałkę, ale 90 sek czas rozgrzewania zapalarki,  to dość dużo. Moja grzałka rozpoczęła 5 sezon grzania i rzeczywiście ten parametr zwiększam, ale ma obecnie 44 s. Przy nowej miałem 20- 25 sekund. W czasie rozgrzewania, wentylator nie pracuje i może to ma jakiś związek z przegrzewaniem.  Spróbuj posterować tym parametrem.
      Pozdrawiam
      Markus

    • #72433
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zrób zdjęcie paleniska po zasypaniu dawki paliwa do rozpalania – będziemy mogli określić co jest przyczyną nieudanej próby rozpalania.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72432
      Karol Wenta
      Uczestnik

      przesyłam zdjęcie paleniska

      Attachments:
    • #72431
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dawka do rozpalania jest bardzo duża. Zmniejsz dawkę do 30s.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72430
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Witam 
      dawka została zmniejszona, jednakże przez dłuższy czas nie obserwowałem kotła ,a dzisiaj sprawdzając informacje zaniepokoiła mnie duża ilość rozpaleń kotła. Zaobserwowałem iż kocioł za każdym razem rozpala się dopiero przy drugiej próbie, gdzie przy pierwszej próbie w trakcie rozpalania załącza się nadmuch 28%, po nieudanej próbie pierwszej następuje druga próba, lecz już bez nadmuchu, który załącza się dopiero przy detekcji płomienia chyba  8%. Pamiętam że przy starym sterowniku kotła podczas rozpalania nadmuch załączał się dopiero przy detekcji płomienia , a nie jak w tym przypadku już podczas rozpalania , gdzie płomień ma 0%.
      jest możliwość zmiany tego ustawienia, ewentualnie co zmienić by kocioł rozpalał się przy 1 próbie?
      Pozdrawiam
      Może ktoś posiada kocioł ze starszym układem sterowania i prześle swoje ustawienia jak na początku mojego tematu? 

    • #72429
      Markus
      Uczestnik

      Witam,

      Zmniejszyłeś czas podawania pelletu tak jak podał Serwis do 30sek . Czy to podwójne rozpalanie jest już po zmniejszeniu czasu podawania do 30s. Czy odnosi się do starych ustawień?

      Proponuję zmienić jeszcze dwa parametry:
       – Czas rozgrzewania grzałki góra 40 sek
       – I jeżeli da się to zmniejszyć nadmuch podczas rozpalania do 25%.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #72428
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Tak, Rozpalanie w drugiej próbie jest po zmianie dawki na 30 s

    • #72427
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Tak, Rozpalanie w drugiej próbie jest po zmianie dawki na 30 s

      Najprawdopodobniej za bardzo ograniczyłeś dawkę. 
      Zwiększ o 2 – 3 sekundy. 
      U mnie, piec 15 kW, wystarcza dawka między 80 a 100 gram. 

    • #72426
      Markus
      Uczestnik

      Tak, Rozpalanie w drugiej próbie jest po zmianie dawki na 30 s

      A możesz podać wydajność podajnika, jaką masz wpisaną po przeważeniu pelletu.

    • #72425
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak jak piszą koledzy, zwiększ o kilka sekund dawkę paliwa do rozpalania. Widocznie jest ona za małą, skoro po dosypaniu w drugiej dawce palnik się rozpala.

    • #72424
      Patrol
      Uczestnik

      taką dawkę jak na foto też powinien rozpalić, ale na pewno był za duży czas podawania (u mnie 27sek wystarcza w zasadzie niezależnie od pelletu) – jaką masz grzałkę? dla stalowej czas rozgrzewania był ustawiony na 160sek, więc może tu szukaj przyczyny

    • #72423
      SERWIS
      Uczestnik

      Rzeczywiście, popatrzyłem na zdjęcie i paliwa jest wystarczająca ilość. Tak jak pisze Patrol, wydłuż o 10% czas pracy grzałki.
      Być może już delikatnie się zużywa 🙁

    • #72422
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Panowie, to zdjęcie jest z przed obniżenia dawki. 
      Wtedy kolega miał czas podawania ustawiony na 44 sekundy. 
      Po obniżeniu do 30 sekund pojawił się problem z rozpaleniem. Start przy drógim podejściu. 

      Na pewno trzeba dawkę trochę zwiększyć a i wydłużenie czasu nagrzewania też nie zaszkodzi. 

      Ja zawsze celuje w dawkę w okolicy 100g i praktycznie nie mam z tym problemu. 

    • #72421
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Dzięki za podpowiedzi, dawkę mam ustawioną na 25 s, natomiast czas podgrzewania był na 70s, zwiększyłem na 80s i teraz jak do tej pory kocioł nie ma problemu z ropalaniem przy pierwszej próbie 

    • #72420
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Pytanie do Patrol, kiedyś zamieszczałeś jak dobrze pamiętam nastawy odnośnie czułości siłownika elektrycznego zaworu 4D, dwa parametry chyba się ustawiało nie pamiętam jakie i na ile. Jesteś w stanie je podać? Pozdrawiam

    • #72419
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Chyba o to ci chodzi. 
      Nie I działem opcji do skopiowania linku do postu. 

      ustawienia dla siłownika zaworu znajdziesz w menu serwisowym>ustawienia mieszacza:

      Zakres proporcjonalności

      Parametr ma wpływ na wielkość ruchu siłownika mieszacza. Zwiększenie jego wartości powoduje szybsze dochodzenie temperatury mieszacza do wartości zadanej, jednak zbyt wysoka wartość parametru powoduje przeregulowanie temperatury i niepotrzebne ruchy siłownika. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 2 – 6 [3].

      Stała czasu całkowania

      Im większa wartość parametru, tym wolniejsza reakcja siłownika na uchyb temperatury. Ustawianie zbyt małych wartości może prowadzić do niepotrzebnych ruchów siłownika, zbyt duża wartość wydłuża czas znalezienia wartości zadanej temperatury. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 100 – 180 [160].

      Czas otwarcia zaworu

      Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu, np. 140s.

      Wyłącznie pompy od termostatu

      Ustawienie parametru na wartość ,,TAK” powoduje zamknięcie siłownika mieszacza i wyłącznie pompy mieszacza po rozwarciu styków termostatu pokojowego (pomieszczenie nagrzane). Czynność ta jednak nie jest zalecana, gdyż pomieszczenie ogrzewane może być wychłodzone w zbyt dużym stopniu.

      Nieczułość mieszacza*

      Nastawa parametru określająca wartość nieczułości temperaturowej (martwej strefy) dla układu sterowania mieszaczem. Regulator steruje mieszaczem w taki sposób, aby wartość temperatury zmierzonej przez czujnik obwodu mieszacza była równa wartości zadanej. Tym niemniej aby uniknąć zbyt częstych ruchów siłownika, mogących niepotrzebnie skrócić jego żywotność, regulacja podejmowana jest dopiero wówczas, gdy zmierzona temperatura obwodu mieszacza będzie wyższa lub niższa od zadanej o wartość większą niż nieczułość mieszacza.

      

Oglądasz 16 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.