Piec i osprzęt do małego domku one czy one basic

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Piec i osprzęt do małego domku one czy one basic

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #72360
   daniel gilecki
   Uczestnik

   Witam Wszystkich. 
   Dopiero planuję zacząć przygodę z Pelletem. Mam mały domek parter plus poddasze użytkowe(skosy) 70m kw oraz częściowe podpiwniczenie, w którym znajduje sie obecnie stary zwykły piec zasypowy na węgiel ze sterownikiem i nadmuchem powietrza. Na parterze jest salon połączony z kuchnią, łazienka a na piętrze 2 pokoje i pom. gosp. W sumie w budynku jest 6 grzejników. Około 4 lata temu zamontowano nowe grzejniki naścienne oraz wykonano zasilanie z rur alupex. Każde zasilanie schodzi do piwnicy gdzie wszystkie łączą się w jeden ciąg, który idzie do pieca. Na tym zasilaniu jest zamontowana 1 pompa obiegowa oraz niewielki zbiornik wyrównawczy (czerwony) wielkości butli gazowej (podobno mam ukł. zamknięty) . Piec zasila takze wymiennik CW ok.150l.  Jak dla mnie to jest wszystko niezła prowizorka i ..o tym dalej. 
   Postanowiłem pozbyć się kopciucha i zamontować piec na pelet. po dłuższych obserwacjach, postawiłem na HZ ONE Basic lub ONE. Dobierając parametry na jednej ze stron wyszło, że mam zapotrzebowanie 7-10kW https://cieplowlasciwie.pl/wynik/96ys. W sumie mieści się to dla ONE Basic 8kW oraz 11kW. Sam skłaniam sie do 8kW ale nie wiem czy nie popełniam błędu. 
   Logiczne jest, że poza pozbyciem się pieca należy także doprowadzić do porządku instalację w kotłowni. Tu jest pytanie, jak najsensowniej to wykonać, chodzi o pompy, zawory,etc. Chciałbym mieć sterownik temp w salonie na dole ale także mieć możliwość sterowania temp w pokojach na piętrze. 
   Po wielkich trudach znalazłem wykonawcę ,który wymieni mi ten piec. Chciałbym jednak wiedzieć więcej na ten temat aby ustrzec się podstawowych  błędów choćby o rozwiazania osprzętu do podziału ogrzewania. Intryguje mnie także ujście spalin w piecu ONE. Mój obecny ma wyjście do komina na wysokości około 80-90cm…a ten ONE ma 10cm od poziomu posadzki. Co jeśli komin nie jest do samej posadzki oraz co ze skroplinami? Nie mam w piwnicy możliwości podłączenia się do kanalizacji. Wiem, że w kominie jest wsad ale jak to jest wykonane już nie. Dom zakupiłem miesiąc temu i dopiero go poznaję a że przebywam za granicą, nawet to mam utrudnione.

  • #72365
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Moc kotła jest zależna od rzeczywistego zapotrzebowania budynku więc sugerując się Pańskimi wyliczeniami można rozważyć zakup 8 kW. Kocioł o mocy 11 kW moduluje moc więc nie byłby szkodliwy w tym przypadku.

   Warto zakupić kocioł w wersji z instalacją, ponieważ cała kotłownia jest w jednym urządzeniu a ponadto nowe elektroniczne pompy Wilo zużywają znikome ilości energii elektrycznej.

   Kocioł można doposażyć w pulpit dodatkowy z termostatem HT tronic Rooms jednakże każdy taki pulpit steruje jednym obiegiem grzewczym z pompą – w przypadku jednego obiegu grzewczego nie da się wysterować dwóch poziomów budynku jednocześnie. Rozwiązaniem jest montaż termostatów na grzejnikach – w każdym pomieszczeniu można ustawić inną wartość temperatury.

   Wylot spalin można w prosty sposób połączyć rurami stalowymi (w HT oferujemy ze stali żaroodpornej 0,8 mm). W celu ograniczenia kondensatu warto zaizolować przyłącze kominowe).

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #72364
   daniel gilecki
   Uczestnik

   Witam i dziękuję za odpowiedź, na pewno z niej skorzystam. Mam jeszcze pytanie odnośnie zaizolowania komina. Chodzi o izolację termiczną tego przyłącza rozumiem, wełnę np. Sprawdzę to za ok tydzień jesli uda mi się ale czy jeśli komin nie posiada wsadu, jest możliwe użytkowanie takiego pieca?  To jest stary budynek i z tego co powiedziałmi sąsiad posiadający 2ą połówkę, komin nie biegnie idelanie w prostej lini z piwnicy do dachu tylko pomiędzy piętrami nieco skręca około pół metra i znów idzie do góry. Jeśli faktycznie w komin wsadzono rurę, to na pewno nie doszła ona do piwnicy do samego piece(jaki wtedy sens?) . Czyli pól komina ma wsad a pół nie posiada. 

  • #72363
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Komin pomimo wentylatora wyciągowego w kotle musi generować minimalne podciśnienie. Brak wkładu może skutkować wykwitami na ścianach zewnętrznych komina.

   Może warto aby ten komin obejrzał kominiarz.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #72362
   daniel gilecki
   Uczestnik

   Ok, teraz rozumiem, dziękuję i pozdrawiam.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.