Kocioł Q Eko 20 KW – spieki koks itp.

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Kocioł Q Eko 20 KW – spieki koks itp.

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72319
      Bartłomiej
      Uczestnik

      Witam!

      Od początku sezonu grzewczego borykam się z problemem niedopalonego węgla. Ogólnie jestem zielony w te klocki więc proszę o „łopatologiczne” tłumaczenia :P. Rodzaj pieca na zdjęciu. Dom około 150m2, nieocieplony i okna około 18 letnie, komin około 12 m wysokości, kaloryfery na dole stare żeliwne a na górze aluminiowe. Ogólnie nigdy nie było problemów z ogrzaniem tego domu i piec nie musiał grzać nie wiadomo jak żeby było ciepło. Tak jak do tej pory chodzi przy tych temperaturach i lekko ciepłych grzejnikach to w domu jest ciepło.  Osobiście to jest mój drugi sezon grzewczy z tym piecem poprzedni przechodził w miarę bez problemów ale to pewnie dlatego że paliłem tańszym węglem. Tym razem się szarpnąłem i zakupiłem coś lepszego polskiego o większej kaloryczności (parametry na zdjęciu). Do tej pory próbowałem sam dojść o co tu chodzi żeby się tego nauczyć z różnym skutkiem. Kotłownia przystosowana, napowietrzona, zetka zamontowana (zdjęcie). Poniżej ustawienia pieca i zdjęcia spieków itp. po dzisiejszej nocy, a parametry i zdjęcia wykonane chwilę po tym jak piec doszedł do nadanej temperatury:

      temp kotła – 65 C ( po uzyskaniu nadanej temperatury po jakimś czasie temperatura wzrasta do 70 )
      temp CWU – 45 C
      temp zawór 1 – 33 C
      temp powrot – 58 C
      nast powrot – 45 C
      czas pauzy podajnika – 55 s.
      czas dmuch podt – 10 s.
      krotność podawania – 2
      czas oczekiwania – 12 min.
      obroty dmuchawy – 2 ( przysłona na dmuchawie na zdjęciu )
      obroty dmuchawy podt – 1
      obroty dmuchawy rusztu – 1
      obrosty dmuchawy wzrost – 1
      nastawa kot wzrost – 0 C
      czas pracy CWU – 30 min.
      Histereza zawór 1 – 2 C
      czas pracy zawór 1 – 20 s.
      Amplituda zawór 1 – 3 C

      A i jeszcze jedno, nie mam żadnych termostatów czy tam czujników temperatury w pokojach.  Węgla też nie zauważyłem żeby mi jakoś dużo ubywało tak jak tu niektórzy pisali, jak zasypałem go w ubiegły piątek wieczorem do pełna ( 5 worków ) to dzisiaj jeszcze z worek tak na oko w podajniku leży czyli mniej więcej worek na dobę to dużo czy mało? Oczywiście gdyby dopalał się lepiej to i by na dłużej wystarczał.
      Panowie serwisanci pomożecie? 🙂

      Pozdrawiam! IMG_20201102_210156.jpg IMG_20201103_084422.jpg IMG_20201103_095032.jpg IMG_20201103_093554.jpg IMG_20201103_084521.jpg IMG_20201103_095010.jpg IMG_20201103_084819.jpg IMG_20201103_084445.jpg

    • #72337
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Popraw parametry:
      czas pauzy podajnika – 60 s.
      czas dmuch podt – 5 s.
      krotność podawania – 3
      czas oczekiwania – 10 min.
      obroty dmuchawy – 2 ( przysłona na dmuchawie na zdjęciu )
      obroty dmuchawy podt – 1
      obroty dmuchawy rusztu – 1
      obroty dmuchawy wzrost – 1

      W parametrach paliwa jest widoczna duża spiekalność „14”. Dobre paliwo wysokokaloryczne do kotłów małej mocy ma zazwyczaj od 0 do 5.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72336
      Bartłomiej
      Uczestnik

      IMG_20201104_051211.jpgWitam! 

      Zaraz po otrzymaniu odpowiedzi wprowadziłem zmiany w parametrach i o to rezultaty po nocy na zdjęciach. Ogólnie widzę że chyba coś się zmieniło ale niestety jak widać dalej nie do pałki są. Coś zmieniamy dalej? 

      Pozdrawiam. 

    • #72335
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ten kanał napowietrzający jest zdławiony gęstą kratką na końcu. Zdejmij ją na dzień lub dwa w celu sprawdzenia czy nastąpią zmiany.

      Na palniku nie ma dużego kopca węgla więc zwiększanie nadmuchu może spowodować zniżanie się żaru. 
      Warto byłoby spróbować na innym węglu o małej spiekalności aby mieć porównanie spalania. Spiekalność powinna być poniżej 5.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72334
      SERWIS
      Uczestnik

      Ewidentnie widać brak powietrza do spalania, więc są dwie możliwości, albo za mało powietrza, albo za dużo paliwa.
      Ciekawe też, kiedy to się dzieje, czy podczas pracy czy w podtrzymaniu. Być może to w podtrzymaniu daje za dużo paliwa, a teraz kocioł w podtrzymaniu działa dość często.
      Widzę że kocioł ma pięć lat, czy wcześniej było wszystko w porządku?
      Trzeba się zastanowić, co się mogło zmienić?

    • #72333
      Bartłomiej
      Uczestnik

      Kratka zdjęta. Wcześniej teść go użytkował i jak mu serwis przy montażu ustawił piec zaprogramował tak w sumie chodził praktycznie bez zmian do tego sezonu aż kiedy my wprowadziliśmy się po nich do domu i zmieniłem węgiel, on z kolei wcześniej kupował ten po prostu tańszy nie wiem o jakich parametrach, to paliło się bez problemu czasem coś tam się pojawiały spieki ale minimalne. Piec po tamtym sezonie czyściłem łącznie z wyjęciem ślimaka i od kręceniem dmuchamy, dodatkowo odkurzanie co się dało itp.

    • #72332
      SERWIS
      Uczestnik

      Na jedną dobę, w celu obserwacji zwiększ dwukrotnie szczelinę na przysłonie dmuchawy

    • #72331
      Bartłomiej
      Uczestnik

      IMG_20201105_112108.jpgSzczelina zwiększona wczoraj wieczorem i do tej pory wszystko bez zmian, ani gorzej ani lepiej. Dodatkowo sprawdziłem czy nie nazbierało się za dużo popiołu pod paleniskiem (zdjęcie) ale z tego co było to na 1,5 miesiąca chyba nie za dużo? Uchyliłem na dodatek okienko w innym pomieszczeniu piwnicy żeby zrobić jakiś przewiew o rezultatach napiszę wieczorem. 

    • #72330
      SERWIS
      Uczestnik

      Nie wiem czy dobrze rozumiem, popiół z ostatniego zdjęcia jest z komory powietrznej palnika?

    • #72329
      Bartłomiej
      Uczestnik

      No tak, taka okrągła przykrywka odkręca u mnie kluczem 13 w dolnej komorze pieca gdzie spada popiół. Czyli chyba jednak coś nie tak? 

    • #72328
      SERWIS
      Uczestnik

      Możliwe, że kolano już się wytarło.
      Musiałbyś je wykręcić i sprawdzić.

    • #72327
      Bartłomiej
      Uczestnik

      Czyli ten „popiół” Na ostatnim zdjęciu z tej komory powietrznej nie powinien taki być? W sumie jak czyściłem po tamtym sezonie to ten popiół był taki o wiele rzadszy i czarny… Ok po niedzieli mam trochę wolnego to się wezmę za to bo widzę że to chyba roboty na cały dzień. Pozdrawiam! 

    • #72326
      SERWIS
      Uczestnik

      po pierwsze kawałki są zbyt duże, po drugie jest go za dużo

    • #72325
      Bartłomiej
      Uczestnik

      Witam ponownie.
      Trochę pogrzebałem przy piecu ostatnio ale kolana nie wykręcałem tylko wyjąłem wianek i pierścień paleniska. Po obejrzeniu kolana z dołu i z góry kamerką jak i „macając” czy nie ma jakichś przepaleń nie zauważyłem i nie wyczułem ale przy okazji usunąłem taką jakby sklejoną warstwę węgla (osad) przy wewnętrznej górnej części kolana oraz tak jakby na rancie kolana na którym obraca się wianek była taka górka tego osadu przez co widocznie wianek nie leżał szczelnie na kolanie i może wtedy wypadały jakoś te kawałki do komory powietrznej. Druga sprawa dokręciłem mocniej dmuchawę bo chyba była za luźno, trochę ciasno tam jest dokręcić te śruby a zwłaszcza dolne ale skróciłem sobie kluczyk i udało się bardziej docisnąć, być może którędyś uciekało trochę powietrza ale tego nie jestem pewien, bo podsumowując niewiele to wszystko pomogło… Wróciłem do zalecanych ustawień i po dobie może troszkę zaczął się dopalać lepiej ale wraz nie całkowicie tak jakbym chciał… Jedno co zauważyłem to według mnie za dużo piec podaje paliwa więc zacząłem eksperymentować. Po dzisiejszej nocy po ustawieniu pauzy na 65, dmuchawa na 4 oraz przesłona odkryta maksymalnie no efekty były już lepsze, co prawda nie było samego popiołu ale były już praktycznie pojedyncze kawałki i trochę samego popiołu ale przede wszystkim nie było tak dużo tego koksu na dole jak do tej pory a kopczyk na palenisku wcale się nie obniżył przez to mocno. 
      Póki co od dzisiaj rana zacząłem palić na innym węglu dla sprawdzenia i porównania (ustawienia jak zalecane przez Was) więcej napiszę jutro.

    • #72324
      SERWIS
      Uczestnik

      Ok, dzięki za info.

    • #72323
      Bartłomiej
      Uczestnik

      Tak to wygląda na innym węglu po nocy (zdjęcie zrobione rano) ustawienia zalecane przez Was ale zmieniłem tylko pauze na 55 sek na początku i przysłone odkrytą tak na niecałe 3 cm. Idealnie też nie jest ale o niebo lepiej niż na tamtym węglu. Na worku napisali między innymi spiekalność 0-1. Jak ustawić teraz piec na tamten wegiel? Długą pauze i dużo powietrza? Będę chyba po prostu kombinował różnych opcji aż trafię na jakieś ustawienie żeby chociaż trochę ten wegiel się dodała.  IMG_20201112_051312.jpg IMG_20201112_152619.jpg

    • #72322
      SERWIS
      Uczestnik

      Spróbuj wprowadzić nastawy, jakie miałeś sugerowane w instrukcji obsługi. Nastawy te były bardzo dobre, a z tego co pamiętam, to pauza była około 50 – 60 sekund, obroty dmuchawy chyba na 4, przysłona na szczelinę około 2 cm.

    • #72321
      Bartłomiej
      Uczestnik

      Ok będę próbował 🙂 a tymczasem dzięki za pomoc i szybkie odpowiedzi! Pozdrawiam. 

Oglądasz 17 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.