Temperatura powrotu piec Qpellet GL15

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Temperatura powrotu piec Qpellet GL15

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72273
      Gosia
      Uczestnik

      Witam, jestem świeżą posiadaczką pieca Qpellet GL15 i zastanawiają mnie bardzo duże skoki temperatury powrotu od 29 do 49. Temperatura pieca 65 w trakcie wygaszania dochodzi do 78 nawet. Temperatura powrotu zadana 65 ..zastanawia mnie po jakim czasie od rozruchu te parametry powinny się ustabilizować… albo jaki jest dopuszczalny zakres zmiany w cyklu pracy pieca.piec nie ogrzewa zbiornika wody- tylko dół podlogowka góra grzejniki. Czy to normalne że piec może uruchamiać się co godzinę?  Zawór 4 ustawiony na numer pięć czyli z pieca na obieg wyrzuca mi temperaturę ok 45 . Przepraszam za być może chaos wypowiedzi ale jestem laikiem, a instalator twierdzi że jak zawór jest ustawiony połowicznie właśnie to część wody z pieca trafia w obieg a część miesza się z.powrotem i nigdy nie będzie aż tak wysoka…

    • #72286
      SERWIS
      Uczestnik

      Czy zawór 4 o którym Pani pisze jest zaworem czterodrogowym? Jeśli tak to nie jest to najlepsze rozwiązanie na zabezpieczenie temperatury powrotu.
      Jeśli możesz to narysuj jakiś odręczny, uproszczony schemat instalacji, gdzie zaznaczysz kocioł, zawór, pompy grzejniki i zbiornik na wodę. Oprócz tego wrysuj miejsce zamontowania czujnika temperatury powrotu.
      Wtedy łatwiej będzie cokolwiek powiedzieć.

    • #72285
      Gosia
      Uczestnik

       Witam,umieszczę kilkazdjęć. Tak jak wspomniałam wcześniej temperatura powrotu pieca na
      poziomie 26-32 st.C. Jak zmiejszę przepływ na zaworze 4 d chwilowo
      się zwiększy. Na dodatek piec bardzo szybko stygnie. Po osiągnieciu
      temp. zadanej 65 st.C wygasi się, wyczyści się I 15-20 max.
      rozpala się na nowo. Okolo 22 rozpaleń na dobę….nie wiem czy to
      normalne? Zauważyłam ze piec posiada funkcje podtrzymania, która w
      tym momencie jest fabrycznie wyłaczona. Zastanawia mnie co sie
      zmieni jak nastawie podtrzymanie na 20 min? Obawiam sie ze piec
      bedzie działał non stop….Piec ogrzewkapodłogówkę i grzejnik na parterze oraz grzejniki i podłogowke ( w
      łazience) na poddaszu. Piec jest połączony z pompą ciepła do
      ogrzewania wody w lecie, ale w tym momencie pompa jest wyłączona i
      piec ogrzewa również CWU.

    • #72284
      Gosia
      Uczestnik

      foto piec

      Attachments:
    • #72283
      Gosia
      Uczestnik

      rozdzielnia parter

    • #72282
      Gosia
      Uczestnik

      rozdzielnia poddasze

      Attachments:
    • #72281
      SERWIS
      Uczestnik

      Niestety nie jest to zrobione najlepiej. My nie polecamy takiego sposobu zabezpieczenia temperatury powrotu. Formalnie nie masz żadnego wpływu na temperaturę powrotu. Nigdy nie wiesz ile wody wróci tą rurą po lewej stronie kotła, lewe wyjście z zaworu mieszającego. Nie ma tam żadnej pompy, a więc nie ma tez pewności, czy jest tam jakikolwiek przepływ. Kocioł niestety będzie się często załączał, ba na górze będzie gorąca woda, a na dole wymiennika jest woda o temperaturze około trzydziestu stopni. Wystarczy niewielki przepływ wody, aby woda z dołu przemieściła się do góry i wychłodziła czujnik wody co powoduje przejście w tryb rozpalania.
      Jedyne co mogę zasugerować, to zwiększyć zakres modulacji mocy. W tym celu proszę o kontakt z doradcą technicznym lub serwisem. Telefony dostępne w zakładce KONTAKT

    • #72280
      Gosia
      Uczestnik

      ok. bardzo dziękuje za szybka odpowiedz zwrotną. zastanawiam się czy jest szansa na zmianę tego układu np. przez montaż pompy powrotu? bo praca przy takim układzie dalej nie narazi kotła na szybsze zużycie i rdzę?  …:(

    • #72279
      SERWIS
      Uczestnik

      Jak najbardziej można i warto to zrobić.
      Sterownik ma wyjście na taką pompę, pompę kotłową krótkiego obiegu.

    • #72278
      Patrol
      Uczestnik

      4d to zmora wielu użytkowników, w każdym razie tak jak pisał serwis modulowaniem mocą, histerezemi można zejść z takiej ilości rozpaleń; przy okazji czujnik temp. powrotu (w zasadzie to każdy) warto odizolować od otoczenia (dodatkowo dla lepszego styku można dać trochę pasty termoprzew.)

    • #72277
      Gosia
      Uczestnik

      Dziękuję za wszelkie podpowiedzi. Rozmawiałam z hydraulikiem. Mówiłam o pompie, ale jest zdania że przy tak małej powierzchni i układzie pompa powrotu jest niepotrzebna….Na chwilę obecną regulując piec udało mi się zejść z ilości rozpalen i temperatura powrotu w czasie pracy pieca dochodzi do 50 stopni. Niestety na postoju spada do 35/40 co mnie niestety martwi ale bez tej pompy zdaje się że więcej się tutaj nic nie ugra. Zmniejszylam histereza na CWU , częściej doogrzewając wodę udaje mi się utrzymać wyższą temperaturę powrotu na piecu… Ale czy takie kombinacje to gra warta świeczki skoro po prostu można zamontować pompę powrotu? Pan hydraulik jest zdania że to tylko skomplikuje i sprawi że piec będzie chodził tak jakby  dla siebie i mogę mieć problem z ogrzaniem domu…( Do tej pory pan montował wiele pieców ht bez tej pompy i niby jest ok…..)zwiększając przy tym zużycie pelletu….. Ale jak widzę ile pelletu zżera mi teraz na nieustanne uruchamianie się to też bez sensu…. A przede wszystkim temperatura powrotu …nie chciałabym za 2 lata wymieniać pieca…… Czy mogę prosić jeszcze o wyjaśnienie funkcji „wymiennik ciepła” w opcjach serwisowych jest przy pompie kotła wybór takiej opcji zamiennie do ochrony powrotu.  Po tym jak hydraulik wczoraj ją uruchomił przestały mi działać pozostały pompy w układzie i piec grzał sam siebie..( już to zostało wyłączone) w ogóle zastanawia mnie dlaczego nie mając zamontowanej pompy powrotu w menu serwisowym aktywna jest ta funkcja do regulacji? długo….ale mam nadzieję że w miarę zrozumiałe…

    • #72276
      Patrol
      Uczestnik

      Jeśli instalacja oparta jest na wymienniku płytowym wówczas aktywuje się tą funkcję, żeby pompa kotłowa pracowała ciągle / nieprzerwanie przekazywała ciepło na stronę wtórną ukladu. 

    • #72275
      SERWIS
      Uczestnik

      Bez obaw, nie jest może idealnie, ale nie jest źle. Tak jak pisałaś, kocioł tylko czasami spada z temperaturą powrotu poniżej wymaganej. Nic złego dziać się nie powinno.
      Co do aktywnej funkcji „pompa powrotu” to sterownik nie wie, czy pompa jest podłączona czy nie i będzie aktywna, mimo że jej nie masz.

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.