HT Daspell 12 kw + HT tronic 900 schemat instalacji co

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem HT Daspell 12 kw + HT tronic 900 schemat instalacji co

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72250

      Witam.
      Mam piec Haiztechnik daspell GL 12 kw ze sterownikiem ht tronic 900 i założyłem ten temat aby dowiedzieć się jak skonfigurować instalacje CO aby to fajnie działało. Piec ten zasila 60 m2 podłogówki (7 pętli) i 3 grzejniki na parterze oraz 5 grzejników na piętrze no i oczywiście zbiornik cwu 300 l. ochrona powrotu jest zrobiona zaworem 3 drożnym z siłownikiem, podłogówka to zawór termostatyczny ATM oraz pompa wilo a na grzejnikach są założone termostatyczne zawory. Pompa Przed piecem i od podłogówki podłączone są pod wyjście na pompe CO w sterowniku pion do zbiornika przelewowego idzie rurką 28. Układ ten nie działa tak jak bym chciał bo choć z grzejnikami nie ma problemów to na podłogówce nie mogę uzyskać przepływów na rotametrach przez co nie grzeje tak jak powinna a odpowietrzałem ją na wszystkie możliwe sposoby. Temp CWU też nie można sterować bo po prostu jest ona taka jak temp na piecu. Wydaje mi się że piec teraz nie jest ekonomiczny ponieważ spala mi 9 worków na tydz i nie ma znaczenia czy jest +10 czy 0 na dworze, niedawno nawet ociepliłem dom 15 styropianem i też różnicy nie zauważyłem. A więc chciałbym zmodernizować ten układ wykorzystując przy tym w prosty sposób możliwości automatyki. Jak powinien wyglądać układ aby to działało fajnie i można byłoby podłączyć do podstawowej wersji sterownika? Proszę o pomoc
      Pozdrawiam

    • #72262
      SERWIS
      Uczestnik

      Po pierwsze, to kocioł pracuje cały czas, bo cały czas masz rozbiór ciepła, chociażby na podłodze. Grzejniki mają termostaty, więc po nagrzaniu pomieszczenia odetną dopływ gorącej wody i teoretycznie zapotrzebowanie może spaść, o ile są dobrze ustawione a nie odkręcone n 5.
      Co do temperatury cwu, to pytanie co takiego dzieje się, że mimo wyłączenia pompy cwu dalej cyrkuluje woda w wężownicy zasobnika? Może grawitacja?
      Jeśli idzie o podłogę i wielkość przepływu, to już kwestia pompy w skrzynce rozdzielacza, nie mamy na nią wpływu.
      Warto byłoby mieć mieszacz na grzejnikach żeby nie puszczać na nie wody o temperaturze 70 stopni, czyli tyle ile jest na kotle.
      Ponadto warto byłoby zamontować termostaty pokojowe które odłączają pompy w przypadku nagrzania pomieszczeń.
      Co do zużycia paliwa, to cała energii z kotła idzie do pomieszczeń, czyli albo raz masz pomieszczenia przegrzane a raz niedogrzane jeśli cały czas masz to samo spalanie przy różnych temperaturach zewnętrznych.
      Pod poniższym linkiem masz schemat prawidłowej instalacji kotła, tam gdzie jest zawór trzydrogowy z termostatem przyjmij jako podłogówkę.
      https://heiztechnik.pl/images/schematy_instalacji/SCHEMATY_PDF/HT_tronic_900.pdf

    • #72261

      Tak widziałem ten schemat na stronie ale nie rozumiem tu jak sama pompa na obiegu kotłowym ochroni nam powrót. Oraz czy zawór 3 drogowy na obiegu grzejnikowym zda egzamin bez siłownika ponieważ mam możliwość podłączenia jednego siłownika i musiał by on sterować temp na podłogówkę. 
      A wracając do mojego układu to mam jeden termostat pokojowy zamontowany na parterze więc sterowanie podłogówka niby jest 🙂 A pompa na rozdzielaczu to gotowy zestaw wraz z zaworem termostatycznym przeznaczony do max nawet 12 pętli o dł 700 m a u mnie jest 7 pętli o dł 450m.

    • #72260
      SERWIS
      Uczestnik

      Pompa w zupełności wystarczy.
      Na grzejniki sugeruję zawór z napędem podłączony do sterownika kotła, a na podłogówkę zawór mieszający termostatyczny, na którym czasami będziesz zmieniał nastawę, lub odwrotnie.
      Co do przepływu to niestety wszystko zależy od pompy, lub od dławienia na zaworach.

    • #72259

      Okey a czy wtedy mogę podłączyć termostaty pokojowe TPP pod pompę zaworu i pod pompę CO tak aby mieć lepszą kontrolę nad obiegami, czy sterownik ma taką możliwość obsługi 2 termostatów do dwóch różnych pomp ?
      Oraz drugie pytanie. Jak będzie zachowywał się sterownik na dołaczonym przeze mnie schemacie zakładając że temp wychodzącą na zasilanie (czyli temp zaworu) nastawię na 50 stopni, to czy sterownik będzie miał priorytet na temp powrotu i ustawi ją na 55 stopni a dopiero później temp zaworu czy tylko skupi sie na zadanej temp zaworu i nie ochroni nam powrotu. Ogólnie chodzi mi czy sterownik będzie prawidłowo działał na zaworze 4-drogowym.

    • #72258
      SERWIS
      Uczestnik

      Jak najbardziej możesz podłączyć dwa termostaty pokojowe, jednak nie wiem czy do końca to zadziała.
      Nie wiem czy pompę od podłogówki masz podłączoną pod sterownik i pod jakie wyjście.
      Co do ochrony powrotu to napiszę jutro po zasięgnięciu informacji.

    • #72257

      Wiec jak to jest z tym zaworem czterodrogowym? Chce zmodernizować swoją kotłownie i zastanawiam się nad rozwiązaniem temp. powrotu. W obecnej sytuacji mieszacz steruje mi ta temp. ale uważam że mieszacz lepiej wykorzystać na np. zasilanie grzejników a powrót rozwiązać w inny sposób. 

    • #72256
      Markus
      Uczestnik

      Witaj
      Ja mam zrealizowaną ochronę powrotu poprzez pompę kotłową na krótkim obiegu między zasilaniem z kotła a powrotem do niego. W porównaniu do Twojej instalacji, na moim schemacie nie ma podłogówki, ale trzeba by ją wpiąć za zaworem 3D. 

      Efekty działania tego układu poniżej na wykresie z Econeta . temperatura powrotu oznaczona jest tu jako temp. mieszacza 2

      Te większe spadki , to ładowanie zasobnika CWU.

      Pozdrawiam
      Markus  

    • #72255
      SERWIS
      Uczestnik

      Polecam rozwiązanie zaproponowane przez Markusa

    • #72254

      Okey czyli rozumiem że w sytuacji gdy trzeba dogrzać powrót sterownik wyłącza wszystkie pompy na instalacji, a uruchamia się pompa kotłowa zaciągając gorącą wodę z zasilania i pompuje ją do kotła tak ?
      A czy moc pompy kotłowej ma znaczenie ?

    • #72253
      Markus
      Uczestnik

      Pompa kotłowa  pracuje równolegle z pompą główną instalacji CO.  Sterowanie pompą kotłową mam zrobione w oparciu o dodatkowy moduł B, który załącza pompę kołową, gdy temperatura spadnie poniżej 53 C  i wyłącza, gdy wzrośnie powyżej 55 C. Podobny efekt (tylko taniej, ale bez podglądu przez EcoNeta) można osiągnąć przez termostat przylgowy zainstalowany na powrocie instalacji, przed kotłem. Moc pomp zależy chyba również od przekrojów rur, ja mam starą instalacje grawitacyjną o dużej objętości wody. Pompa główna elektroniczna chodzi z mocą 6-7W, natomiast pompa kotłowa ma moc 20W. Przy pracy pompy kotłowej na mieszaczu widać powolny spadek temperatury, ale mieści się on zasadniczo w przedziale czułości mieszacza (mam ustawione +/- 1,3C) i mieszacz nie zmienia swojego otwarcia. Taka sytuacja ma miejsce nazwijmy to w górnej części histerezy kotła, potem następuje powolny spadek temperatury kotła i wtedy pompa kotłowa pracuje do  czasu aż kocioł rozpali się i ponownie dobije do zadanej temperatury kotła, w tym czasie mieszacz powoli otwiera się na większy przepływ wody z kotła.
      Przy mrozach ustawiam pracę kotła w trybie nadzoru (czyli kocioł się nie wygasza)  zmniejszam histerezę kotła do około 8C i wtedy pompa kotłowa pracuje w trybie załącza się poniżej  53C i wyłącza powyżej 55C,  A pompa CO pracuje non stop (w obu trybach pracy). Mam zainstalowany termostat pokojowy, ale on nie wyłącza pompy CO, tylko zmniejsza temperaturą na mieszaczu. 

    • #72252
      SERWIS
      Uczestnik

      Z tego co mi się wydaje, to nie wyłączają się pompy obiegowe, a jedynie załącza się pompa kotłowa.
      Pompy obiegowe wyłączają się dopiero przy temperaturze o pięć stopni niższej niż temperatura załączenia pomp.
      Teoretycznie wydajność pompy kotłowej powinna mieć minimum 30% sumarycznej wydajności pomp obiegowych.
      Jeżeli masz możliwość, to możesz dokonać pomiaru temperatury wody wpływającej do kotła, po wymieszaniu wody z powrotu z instalacji z wodą z zasilania wpychaną przez pompę kotłową.

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.