Zetka a inne sposoby

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Zetka a inne sposoby

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72112
      Robert Robert
      Uczestnik

      Witajcie. Chciałbym się dopytać Kogoś Kto się zna. Chodzi mi o tzw ” ZETKĘ”. Nie mam takowej u siebie w kotłowni. Jedyne napowietrzenie kotłowni to są dwa okienka uchylne. Jakiś pseudo magik nagadał Ojcu aby założyć w dziurę w kominie ” nieużywanym” wentylatorek co by miał zastąpić zetkę. Komin ma koło 15m . Wyjaśniałem, że komin służy do wyciągania powietrza itp a nie do jego wbijania do kotłowni. Zetka dziła na zasadzie kiedy piec zacznie się rozpalać wtedy zaciąga z niej powietrze tak? więc taki wentylatorek musiałby chodzić 24h a i tak nie wiem czy by to spełniło swoje zadanie. Czy kiedy miałbym zetkę mogę zamykać okienka? bo jak wiadomo kiedy są otwarte w kotłowni jest zimno co wychładza i piec i rury. Kiedyś już tutaj o tym pisałem i wyjaśniałem lecz jak widać za mało i lepiej wierzyć pseudo magikom itd :

    • #72124
      Markus
      Uczestnik

      Witaj

      Moja kotłownia nie ma żadnych okien, mam Zetkę napowietrzającą oraz kratkę podłączoną do kanału wentylacyjnego.
      Wszystko chodzi bez problemu.

    • #72123
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witajcie. Chciałbym się dopytać Kogoś Kto się zna. Chodzi mi o tzw ” ZETKĘ”. Nie mam takowej u siebie w kotłowni. Jedyne napowietrzenie kotłowni to są dwa okienka uchylne. Jakiś pseudo magik nagadał Ojcu aby założyć w dziurę w kominie ” nieużywanym” wentylatorek co by miał zastąpić zetkę. Komin ma koło 15m . Wyjaśniałem, że komin służy do wyciągania powietrza itp a nie do jego wbijania do kotłowni. Zetka dziła na zasadzie kiedy piec zacznie się rozpalać wtedy zaciąga z niej powietrze tak? więc taki wentylatorek musiałby chodzić 24h a i tak nie wiem czy by to spełniło swoje zadanie. Czy kiedy miałbym zetkę mogę zamykać okienka? bo jak wiadomo kiedy są otwarte w kotłowni jest zimno co wychładza i piec i rury. Kiedyś już tutaj o tym pisałem i wyjaśniałem lecz jak widać za mało i lepiej wierzyć pseudo magikom itd :

      Trzymaj się z dala od takich rozwiązań. Najprostszym wytłumaczeniem jest to, że są niezgodne z prawem.
      Pomijając już ich skuteczność zwłaszcza przy dużych różnicach temperatur gdzie komin może mieć większy ciąg niż ten wentylatorek.

      U mnie wygląda to tak.

      Mam okno ale go nie otwieram. Nie ma takiej potrzeby. Ztka działa super.
      Do tego polecam montaż regulatora RCK. Pomaga przy wietrznej pogodzie i za dużym kominie.

      Pozdrawiam

    • #72122
      Robert Robert
      Uczestnik

      RCK mam zaraz za wyjściem z pieca na komin, zetki nie mam bo nie bardzo mam ją jak zrobić, musiałbym wiercić dziurę w fundamencie ponieważ u mnie kotłownia jest w tzw. piwnicy. Nie wiem wtedy czy nie wpłynie to na stabilność tego fundamentu takie wiercenie, a że dom jest wysoki więc jest trochę problem. Komin mam dostawiony nowy do domu i podłączony do niego piec. Ten wentylatorek miałby być w starym kominie do którego podłączony był stary piec węglowy.  znajduje się on około 3 metrów od Pieca na pellet. Wentylacja może być jedynie poprzez otwory po starym piecu w kominie prawda? bo inaczej nie ma szans ich zrobić. Jak bardzo potrzebna jest zetka palnikowi? On jak się rozpala to potrzebuje powietrza tak? Jesli zetki nie mam to czy to jakoś wpływa mocno na jego działanie? 

    • #72121
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      RCK mam zaraz za wyjściem z pieca na komin, zetki nie mam bo nie bardzo mam ją jak zrobić, musiałbym wiercić dziurę w fundamencie ponieważ u mnie kotłownia jest w tzw. piwnicy. Nie wiem wtedy czy nie wpłynie to na stabilność tego fundamentu takie wiercenie, a że dom jest wysoki więc jest trochę problem. Komin mam dostawiony nowy do domu i podłączony do niego piec. Ten wentylatorek miałby być w starym kominie do którego podłączony był stary piec węglowy.  znajduje się on około 3 metrów od Pieca na pellet. Wentylacja może być jedynie poprzez otwory po starym piecu w kominie prawda? bo inaczej nie ma szans ich zrobić. Jak bardzo potrzebna jest zetka palnikowi? On jak się rozpala to potrzebuje powietrza tak? Jesli zetki nie mam to czy to jakoś wpływa mocno na jego działanie? 

      Zawsze możesz wstawić ztke w okno. Zrobić zaślepkę z otworem, do którego wepniesz zetkę. 

      Tu chodzi o poprawne napowietrzenie kotłowni. To może być nawet dziura w ścianie.
      Ztka to optymalizacja tego napowietrzenia. 

      A jak było zrealizowane napowietrzenie dla starego pieca? 

    • #72120
      Robert Robert
      Uczestnik

      tak jak i teraz czyli okienko uchylone 🙂 myślałem że zetka musi byc koło pieca gdzieś aby podczas pracy mógł zaciągać świeże powietrze. 
      Okno jest uchylone cały czas więc powietrze jest tyle ze w niskich temperaturach w kotłowni zimno, co za pewne ma wpływ na wychładzanie sie pieca i np rur podłogówki które idą po suficie w kotłowni nie ocieplone niczym.

    • #72119
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      tak jak i teraz czyli okienko uchylone 🙂 myślałem że zetka musi byc koło pieca gdzieś aby podczas pracy mógł zaciągać świeże powietrze. 
      Okno jest uchylone cały czas więc powietrze jest tyle ze w niskich temperaturach w kotłowni zimno, co za pewne ma wpływ na wychładzanie sie pieca i np rur podłogówki które idą po suficie w kotłowni nie ocieplone niczym.

      OK, to może być tymczasowe rozwiązane tylko jest niezgodne z prawem. 

      Jak nie masz inne opcji to można w to okno wstawić jakąś zaślepkę ze styropianu i pilśni i w niej umiescic zetkę. 

      Jak masz rury podłogówki puszczone po suficie to warto je ocieplić aby nie oddawały ciepła do pomieszczenia. 

    • #72118
      Robert Robert
      Uczestnik

      No ja wiem , że nie zgodne z prawem no ale co zrobić:) raczej musi pozostać okienko poprostu uchylone ponieważ jest używane i jest potrzebne, a zamontowanie w nim zetki sprawi wtedy dość sporo kłopotu 🙂 

    • #72117
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      No ja wiem , że nie zgodne z prawem no ale co zrobić:) raczej musi pozostać okienko poprostu uchylone ponieważ jest używane i jest potrzebne, a zamontowanie w nim zetki sprawi wtedy dość sporo kłopotu 🙂 

      A ten stary komin jest gdzieś wewnątrz domu czy przy ścianie zewnętrznej? 

      To niestety musisz pogodzić się z wychładzaniem kotłowni. 
      Ewentualnie można by się przebić koło okna. Nie powinno to znacznie naruszyć fundamentu, chc dziura powinna mieć fi 160 lub więcej. 

    • #72116
      Robert Robert
      Uczestnik

      Własnie najbardziej chodzi o ten fundament, bo mógłbym wywiercić dziurę koło pieca i zetkę wrzucić no ale troszkę strach bo tam już jest wywalona dziura do komina wiec już cos przy fundamencie działane nie? Stary komin stoi po środku domu.

    • #72115
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Własnie najbardziej chodzi o ten fundament, bo mógłbym wywiercić dziurę koło pieca i zetkę wrzucić no ale troszkę strach bo tam już jest wywalona dziura do komina wiec już cos przy fundamencie działane nie? Stary komin stoi po środku domu.

      Ja w takiej sytuacji zrobił bym dziurę z innej strony, tak aby naruszenie fundamentu nie było duże w jednym miejscu. 
      Najlepiej by było skontaktować się z jakimś budowlańcem, tylko takom co się naprawdę zna. 

      Inna opcja to to okno. 
      Pisałeś, że jest używane ale do czego? Wrzucasz przez nie paliwo do kotłowni? 
      Jeżeli tak to opcja z jakąś zaślepka nadal jest realna, tylko musi być łatwo demontował a albo odchylana na bok. 

      Albo otworzyć okno, wstawić rurę fi 160, przymknąć i zablokować i obłożyć steropianem tak aby dało się to łatwo zdemontować. 
      Do lata wytrzyma a wtedy powinno się udać coś ztalego zmontować. 

      Wiem, uparłem się na to okno. 

    • #72114
      SERWIS
      Uczestnik

      Na pewno wentylator w kominie nie jest najlepszym pomysłem. Można to porównać z płynięciem łódką pod prąd.
      Co do zetki to jej zaletą jest to, że normalnie jak kocioł nie pracuje, to tylko niewielka ilość powietrza przez nią przepływa, tylko tyle ile wyciąga kanał wentylacyjny. No i zetka działa o wiele lepiej niż zwykła dziura na przelot w ścianie.
      Otwarte okno natomiast jest jednocześnie wyciągiem i nawiewem i cyrkulacja powietrza w oknie powoduje, że pomieszczenie szybko się wychładza.

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.