Ciemna komora spalania

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Ciemna komora spalania

  • Ten temat ma 32 odpowiedzi, 7 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 3 lata temu przez SERWIS.
Oglądasz 32 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72078
      Dominik24
      Uczestnik

      Witam wszystkich,
      Chciałbym dowiedzieć się jak doprowadzić moją komore spalania i proces spalania do porządku, otóz problem polega na tym , że ścianki mojego kotła pokryte są ciemnym nalotem przypominającym sadze, probowalem juz bawic sie nadmuchami ale bez zmian, nadmuch ustawiony w zakresie 40% max, 35% sredni 30% min. wydmuchiwało pellet i kocioł rozpalał się w trakcie pracy, w zakresie 30% max, 25%ŚR , 20% min juz pracował lepiej ale płomień nie wystawał nawet poza palnik, nawet na mocy maksymalnej, pojawiał się też pojedyńcze niedopałki. Najlepiej pracuje w zakresie 20% Max, 15 śr, 12% min. 
      Oczywiscie z nadmuchami schodziłem stopniowo. 

      Kocioł Daspell 12kw
      Moc max – 10kw
      Moc posrednia – 6 kw
      Moc min. – 4kw
      Temp kotła – 70
      Temp powrotu – 60
      Histerza – 15 stopni

      W kotłowni zetka + kratka w drzwiach, pompa z ochroną powrotu, nie mam już pomysłów co jest nie tak.
      Możliwe , że nie moge dojść ładu z nadmuchem ponieważ przysłony wentylatora otwarte są na max?
      Pellet przeważony 9,1kg 4,8Kwh

    • #72111
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć, 
      Nie wygląda jakbyś miał problem z nadmuchem. 
      Popiół wygląda dobrze. Jest popielaty. 

      To czarne na sciankach to raczej smoła. Cała komora w miarę równo oblepiona tym czarnym i nie bardzo jest jak to zeskrobać. Raczej już tak zostanie. 
      Powodem jest mokre paliwo. 

      Miałem coś takiego jak mi przywieźli jeszcze ciepły Pellet, który nie zdążył wyschnąć i miał jeszcze dużo wilgoci. Przez lato jej nie wytrącił bo był zamknięty w workach. 

      Sprawdź cy nie masz na pellecie wzdłużnych pęknięć. 

      Jak przechowujesz Pellet? 
      Czy przed wsypaniem do pieca ma szansę się choć trochę ogrzać? 

      Inny powód jaki znalazłem w necie to dymienie pozostałości paliwa po wygaszeniu pieca. 

    • #72110
      Markus
      Uczestnik

      Witam wszystkich,
      Chciałbym dowiedzieć się jak doprowadzić moją komore spalania i proces spalania do porządku, otóz problem polega na tym , że ścianki mojego kotła pokryte są ciemnym nalotem przypominającym sadze,(…..)

      Witaj
      Czy cały czas masz temperaturę zadaną kotła 70C, czy wcześniej kocioł pracował z niższą temperaturą. Taka mazia smolista może się wtrącać przy mokry paliwie, ale też przy pracy z niskiej temperaturze kotła. Możesz spróbować przez kilka dni zwiększyć temperaturę zadaną kotła nawet pod 80C (nie wiem ile Tobie przebija przy wygaszaniu ponad zadaną, tak aby nie przekroczyć 85C)
      Pozdrawiam
      Markus

    • #72109
      SERWIS
      Uczestnik

      Jak długo posiadasz ten kocioł?
      Czy taka sytuacja jest ot początku jego eksploatacji?
      Podaj, jaką masz wersję oprogramowania? Znajdziesz to w sterowniku.
      No i co ciekawe, to właściwie nie ma tam sadzy. Jest raczej suchy pył. Gdyby była sadza to byłaby ona również na drzwiczkach, a te są wręcz idealne.
      To coś co widać to wygląda na smołę pogazową. Czy w pellecie nie masz jakiegoś kleju czy plastiku?

    • #72108
      Dominik24
      Uczestnik

      Udało mi się osiągnąć efekt kremowej/siwej komory spalania Ale teraz pellet mi wypluwa niedopalony, kolor szary , popiół nie jest teraz sypki, według mnie winowajca jest nadmuch , mam ustawiony na 10-14% od min do Max. Wtedy na Max płomień dosiega tylniej ściany. Ale wymieniłem przedwczoraj grzałką I szukałem przeslony/ klapki w wentylatora I u mnie czegoś takiego nie ma albo źle szukam, powinna ona być z prawej strony tam co powietrze dostaje się do dmuchawy? Na Internecie w galerii są takie klapki którymi można to przyslonic , u mnie czegoś takiego brak.

      @Edit 

      Kocioł posiadam 3 sezon, zawsze komora była ciemna, taka niby osmolona,  w sezonie grzewczym temp zawsze 70 na kotle I min 55 powrót. Teraz zwiększyłem powrót na 60 wzwyż Ale tak jak pisałem wyżej, u mnie jest chyba problem z nadmuchem , muszę stłumić dmuchawe bo mam spory ciąg A na razie brak RCK

    • #72107
      SERWIS
      Uczestnik

      Z tą przysłoną na dmuchawie to nie wiem, czy w tej wersji była czy nie.
      Tak RCK na pewno poprawia warunki spalania, stabilizuje je. Potrafi też ograniczyć ilość spalonego paliwa przez brak nadmiernej wentylacji wymiennika podczas dużych wiatrów.
      Ponadto mam pytanie, czy prze ten okres użytkowania kotła robiłeś gruntowny serwis palnika? To znaczy, czy kiedykolwiek rozbierałeś go i czyściłeś?

    • #72106
      Dominik24
      Uczestnik

      Wersja mojej dmuchawy to MM Wpa 07 , a palnika nigdy nie rozbieralem, tyle co jest czyszczony szczotka druciana I odkurzaczem, kanały powietrzne napewno są drozne,  bo ja zbierze się sporą ilość popiołu,zzarzacego sie pelletu to przy kanalikach powietrze rozpycha popiół i żar

    • #72105
      Patrol
      Uczestnik

      Wygląda to tak jakby od niedawna warunki spalania się poprawiły; pytanie na ile realnie udaje się utrzymać temp. powrotu; proponowałbym wyczyścić kocioł i przez jakiś czas lecieć na wyższej temp. zadanej (min 75st lub nawet przeciągnąć na 80 jak pisał Markus)

    • #72104
      Dominik24
      Uczestnik

      Na 70 zadana dobija nawet do 76 a powrót do 68, po pracy wstawię zdjęcie komory, bo z telefonu nie chce się wczytać przez rozmiar pliku

    • #72103
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zrób mały test. 
      Zdejmij osłonę palnika i sprawdź jak jest ustawiona przysłona dmuchawy. 
      Następnie ustaw nastawę na kotle podczas pracy tak, aby palnik wszedł w moc minimalną – sprawdź czy przy tych 10%, które masz na mocy minimalnej wentylator pracuje (czy się obraca).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72102
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ale tak jak pisałem wyżej, u mnie jest chyba problem z nadmuchem , muszę stłumić dmuchawe bo mam spory ciąg A na razie brak RCK

      Cześć, 
      Masz spory ciąg w danym monencie bo są sprzyjające warunki pogodowe, ale w innym zaczyna ci go brakować. 

      Ciąg komina zależy od wielu czynników jak różnica temperatury zewnętrznej i tej w kotłowni. 
      I’m większą różnica tym ciąg będzie się wzmagał.
      Także temperatura komina ma znaczenie. 

      RCK pozwoli Ci ustawić wyżej nadmuchy tak aby przy niekorzystnym ciągu piec pracował poprawnie. 
      Przy korzystnym/nadmiarowym ciągu RCK powinno zniwelować nadmiar wpuszczając lewe powietrze do komina. 

      RCK to nie wielka inwestycja i można go wstawić do wytrzyszczki. 

      Najlepsze efekty widać w czasie orkanu.
      U mnie, bez RCK, piec przy dodatnich temperaturach pracował 48 z przerwa na czyszczenie. Tak wiało, że mi paliwo na palniku wypalało. 
      Po wstawieniu RCK zaczął normalnie pracować. 

    • #72101
      Dominik24
      Uczestnik

      W tym sezonie myślę że jeszcze uda mi się wstawić RCK, duzo o tym czytałem.

    • #72100
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Pomimo pozostałych zaleceń w miarę możliwości zweryfikuj pracę wentylatora na mocy minimalnej (czy obraca się na ustawionych u Ciebie 10%). 

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #72099
      SERWIS
      Uczestnik

      Oprócz tego zalecałbym rozebrać palnik i wyczyścić go, łącznie z czyszczeniem dmuchawy i być może wymianą kondensatora.

    • #72098
      Dominik24
      Uczestnik

      Dobra, chyba mamy winowajce tego jak wyglada moja komora.
      Rozebralem obudowe palnika, odnalazłem w końcu tą regulacje przysłony dmuchawy i byłem w szoku.
      Oczywiście dmuchawa otwarta na 100%, włączyłem kocioł, rozpalił się i zacząłem bawić się nastawą przysłony.
      Gdy była ustawiona w pozycji wyjściowej na 100% płomień na mocy minimalnej i posredniej nie wystawał nawet z palnika a żar aż leciał (podobny efekt do dorzucenia do ogniska polana drzewa), przymknąłem przysłonę zostawiając około 1cm szpary i moim oczom ukazał się ładny, spokojny długi płomień. Sam nie mogłem w to uwierzyć , że taka błachostka przez 3 lata była moim utrapieniem i nie mogłem dojść co jest nie tak. Poustawiałem na każdej mocy nadmuchy w sterowniku tak aby płomień nie był poszarpany i czerwony tylko spokojny i pomarańczowy. Na mocy maksymalnej 10-12 kw – płomień mało nie wyskakuje z komory spalania :)) Kocioł palił się ok godziny, max 1,5h a w załączniku wrzucam efekt po tym czasie – Ścianki zrobiły się siwe, brak „skroplin” (sam nie wiem jak nazwać te kawałki smoły na wymienniku), a z palnika zero wypadającego pelletu. Mam wrażenie , że ilość popiołu też teraz będzie znikoma bo palnik wypala praktycznie pellet do 0, ilość iskier które teraz wylatują z palnika w porównianiu z pracą wcześniejszą zredukowała się na oko nawet śmiem napisać, że o 80%.

      Wstawie jeszcze za 2-3 dni zdjęcia jak to wszystko będzie wyglądało.

    • #72097
      Dominik24
      Uczestnik

      Czesc wszystkim, byłem teraz sprawdzić jak to wygląda, mam wrażenie , że komora w środkowych drzwiczkach wygląda wzorowo, zaś sama komora spalania troche sadzy sie osadziło, proszę o ocenę.

    • #72096
      Dominik24
      Uczestnik

      Czesc wszystkim, byłem teraz sprawdzić jak to wygląda, mam wrażenie , że komora w środkowych drzwiczkach wygląda wzorowo, zaś sama komora spalania troche sadzy sie osadziło, proszę o ocenę.

    • #72095
      Patrol
      Uczestnik

      skoro temp. powrotu jest ok to zobacz co się dzieje w komorze podczas wygaszania – czy nie masz w tym momencie kłębów dymu/ wędzarni

    • #72094
      SERWIS
      Uczestnik

      Piszesz że zrobiłeś szczelinę na około 1 cm, może to być trochę za mało. Zrób na około dwa centymetry lub trochę więcej.

    • #72093
      Dominik24
      Uczestnik

      Chyba mamy to. Przesłona ustawiona na połowę (ok 2-2,5cm), nadmuchy skorygowane.
      Czy tak wygląda prawidłowa komora spalania ? Po zrobienku zdjec zrobilem jeszcze korekte w podawaniu paliwa bo jak widac sa niedopalki w popiole. Proszę o ocenę.

    • #72092
      SERWIS
      Uczestnik

      Według mnie bomba 🙂

    • #72091
      Dominik24
      Uczestnik

      Witajcie, kupiłem pellet od nowego dostawcy , 100% trocina sosny, jasny, ładnie pachnie lasem, ale mam pewien problem, Komora spalania znowu się okopciła na czarno, mimo że drzwiczki są koloru jasnego jak na wcześniejszym zdjęciu. Zauważyłem , że problem jest z palącą się resztką popiołu która znajduje się w popielniku i strasznie dymi, jak sie pozbyć tego efektu dymienia popiołu w popielniku ?
      Nadmuchy są złe czy jak ? W popiele brak niedopalonych grudek. Zauważyłem też , że ten pellet mocniej sie kruszy i w popiele znajduje się troche trociny, może to ona się zajmuje ogniem i sie dopala? Dorzucam zdjęcie w załączniku o co chodzi.

    • #72090
      SERWIS
      Uczestnik

      Nie wykluczone że pellet ten ma wyższą kaloryczność i musisz zmniejszyć nieznacznie podawanie, chociażby poprzez wpisanie większej kaloryczności do regulatora.
      Sosna posiada żywicę, która ma dość dużą kaloryczność.
      Ważna też jest wysoka temperatura kotła.

    • #72089
      Dominik24
      Uczestnik

      Witam ponownie, teraz panowie mam problem z zalegającym popiołem na palniku , popiół w popielniku praktycznie idealny , a na palniku zostaje takie coś , jest to sypki czarny popiół , nie spieka się, kocioł pracuje teraz cały czas na mocy 4-6kw. Kombinowałem z nadmuchami ale nie jestem w stanie idealnie tego wyregulować, jak dam za duży nadmuch to wydmuchuje pellet, jak za mały to kopci trochę. Przysłona dmuchawy też regulowalem ale że słabym efektem, pellet górna półka , czysta sosna z certyfikatami, zresztą na każdym tak miałem.

      Przejmować się tym popiołem na palniku czy nie ? Mam zgarniacz , ale zauważyłem że im częściej pracuje tym więcej tego popiołu się zbiera, na razie wyłączyłem i po dobie jest tego trochę mniej niż z włączonym zgarniaczem

    • #72088
      Dominik24
      Uczestnik

      tu zdjęcia (zdjecia palnika na ktorym jest popiół ma ciemna komore spalania bo zmniejszyłem wtedy nadmuch i nic nie dało, zdjecie komory jest aktualne)

       

      @edit

      Zapomniałem dopisać , że pellet przeważony i wpisany w sterownik, na nowym certyfikowanym pellecie wynik 10,5 kg na poprzednich pelletach przeważnie 8.5-9kg, ale też takie cuda sie działy na palniku.

      Załączniki:
    • #72087
      SERWIS
      Uczestnik

      Teoretycznie wszystko super, jednak ja sugerowałbym włączyć pracę zgarniacza minimum dwa razy na dobę.

      Co do popiołu w palniku, to przy takiej ilości nie przejmowałbym się nim.

    • #72086
      Dominik24
      Uczestnik

      Czyli rozumiem że takim popiołem na palniku nie zawracać sobie głowy ? Nie spieka się i zgarniacz sobie zawsze po trochu go zrzuca z palnika ale miałem obawy że może to w jakiś sposób uszkodzić palnik i sam codziennie ten popiół zrzucałem.

    • #72085
      Patrol
      Uczestnik

      Masz sypki popiół, nie zalega na palenisku spiek, więc będzie ok, tj. zgarniacz + nowa dawka pelletu na bieżąco sobie 'oczyszczają teren’

    • #72084
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak jak napisał kolega Patrol…

    • #72083
      Dominik24
      Uczestnik

      Witam wszystkich ponownie,

      Ogólnie udało się okiełznać kociołek po pomocy jednego z waszego pracowników , pana Dariusza D.

      Polecił mi wyjęcie palnika i wyczyszczenie , czego nie robiłem ani razu od kiedy mam kocioł (3 sezon) , po prostu bałem się że coś uszkodzę ale Pan Dariusz wszystko rzeczowo wytłumaczył, począwszy od tego w jaki sposób wyciągnąć palnik, które miejsca należy wyczyścić i pomógł z problemem długiego rozpalania (zapalarka była zbyt głęboko wsadzona do palnika)

      Jak pokazywałem wcześniej przysłonę dmuchawy miałem ustawiona na ok 1-1,5cm i dosyć niskie nadmuchy ale zostawało dużo popiołu na palniku albo wyrzucało niedopalony pellet, po wyczyszczeniu przysłona ustawiona tak jak była oryginalnie czyli na pół, nadmuchy serwisowe tj. 36max 32 śr, 28 min, aktualnie w popielniku idealnie i palnik również czysty i rozpalanie trwa 1min a nie jak wcześniej 4-5min zanim pojawi się płomień.

      Ponadto wstawiłem jeszcze RCK  myśląc że to jest przyczyną wyrzucania pelletu do popielnika przy większym nadmuchu , lecz nie pomogło, dopiero po wyczyszczeniu palnika działa to wszystko idealnie 🙂

      Napisałem to bo może komuś się przyda przy podobnym problemie z wyrzucaniem niedopałków pelletu 🙂

       

      Pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz Panu Dariuszowi i za pomoc osób z forum 🙂

       

      PS. Fajnie by było żeby na forum można było wstawiać zdjęcia większe niż 512kb , bo bym dołączył parę zdjęć jak to wszystko wyglądało

    • #72082
      SERWIS
      Uczestnik

      Dzięki za wiadomość, myślę że każdy powinien przeczytać to co napisałeś 🙂

    • #72081
      Jacek Figurski
      Uczestnik

      Mam pytanie dotyczące czyszczenia i wyjmowania palnika bo żadnej instrukcji do tego nie mogę znaleźć

    • #72080
      SERWIS
      Uczestnik

      Szczegółowe instrukcje są w przygotowaniu.

      Napisz proszę wiadomość z prośbą o taką instrukcję na adres serwis@heiztechnik.pl

      Podaj model kotła.

Oglądasz 32 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.