ZALEGAJĄCY PELLET W PALNIK

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem ZALEGAJĄCY PELLET W PALNIK

Oglądasz 22 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72022
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      WITAM  Q EKO GL 15
      OD PEWNEGO CZASU W PALNIKU POZOSTAJE DUŻO SPALONEGO PELLETU (SUCHE GRUDKI) CO OGRANICZA W PALNIKU STRUMIEŃ OGNIA.???
      CO KILKA GODZ MUSZĘ SAM WYCZYŚCIĆ.
      MACIE RADĘ NA TEN PROBLEM ??!!

    • #72045
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć, 
      Przy każdym problemie warto wykonać przeważenie podawania i skorygować wydajność podajnika a także zweryfikować nadmuch. 
      Płomień powinien być długi gładki i żółty a nie złoty. 

      U ciebie może być za duże podawanie połączone ze zbyt dużym nadmuchem a także słabej jakości paliwo. 

      Wrzuć parę zdjęć oraz ustawienia pieca. 

      Pozdrawiam

    • #72044
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      dziękuję za odp.
      paliwo przez 2 lata   lava premium..przeważone ?. cykl postoju przy -1 C  30 MIN.HISTEREZA 15

    • #72043
      Henryk Syposz
      Uczestnik
    • #72042
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Przewazenie/pomiar wydajności podajnika należy wykonać przy każdej dostawie paliwa oraz profilaktycznie raz czy dwa razy w sezonie.

      Parametry takie jak temperatura zadana pieca, histerez, jaka masz wydajność podajnika, jaki masz sterownik, jakie nadmuchy itp. 

      Do tego czy masz napowietrzenie kotłowni na przykład Ztka? 
      Czy masz regulator ciągu RCK? 

      A tak swoją drogą, czy Q EKO GL to nie jest pięć na eko groszek? 

    • #72041
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      Nie..na pellet. 15 kw.nadmuch 19 %. Temp. Kotła 70. Histereza 15. Mam napowietrzanie kotłowni i wyciąg.sterownik ht900 z sterownikiem pokojowym.

    • #72040
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie..na pellet. 15 kw.nadmuch 19 %. Temp. Kotła 70. Histereza 15. Mam napowietrzanie kotłowni i wyciąg.sterownik ht900 z sterownikiem pokojowym.

      To na początek zmierz wydajność podajnika. 
      Ht900 sam oblicza podawanie na podstawie mocy pieca, wydajności podajnika i kaloryczności paliwa. 

      Nadmuch 10% wydaje się dość niski. Trzeba sprawdzić jaki jest płomień. Powinien być żółty w centralnej części i nie powinien dymić. 

    • #72039
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      Nadmuch pisałem 19%.wydajnosc 9kg/h.kalorycznosc 5.plomien żółty.

    • #72038
      Markus
      Uczestnik

      Czy w tym kotle Q Eko GL 15 jest palnik retortowy czy  wrzutkowy?

    • #72037
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      po czym poznać ?

    • #72036
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      wystaje rura z podajnikiem

    • #72035
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      przy histerezie 15 c  temp. w kotle  podczas rozpalania  spadała nawet do 42 c ??. zmieniłem wczoraj histerezę na 10c.  pow domu około 140 m   13 kaloryferów.spalanie pelletu około 25kg na dobę

    • #72034
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      poj. zbiornika 300 ltr  (tj. chyba 150 kg)?

    • #72033
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      ja mam palnik srebrny na zewn. 

    • #72032
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      przy histerezie 15 c  temp. w kotle  podczas rozpalania  spadała nawet do 42 c ??. zmieniłem wczoraj histerezę na 10c.  pow domu około 140 m   13 kaloryferów.spalanie pelletu około 25kg na dobę

      Jak długo się rozpala to i temperatura pieca poleci.

      Może zrób zdjęcie tego jak wygląda zalegający pellet na palniku.
      Sprawdzałeś czy zgarniacz się wysuwa?

      Wydajność 9kg/h to wartość zmierzona czy tak po prostu masz wpisane?

      Piec Q ECO GL to piec na eko groszek https://heiztechnik.pl/kotly-z-podajnikiem/q-eko-gl
      Może masz Q PELLET GL https://heiztechnik.pl/kotly-pelletowe/q-pellet-gl
      Nie ma to większego znaczenia ale trochę wprowadza w błąd bo można pomyśleć, że przerzuciłeś się na palenie Pelletem w piecu na eko groszek. To jest oczywiście możliwe,

    • #72031
      SERWIS
      Uczestnik

      Wszystko w porządku, kolega Hajnel pisze o Q Eko ale widać po sterowniku i parametrach, że ma chyba Q Pellet GL.
      Przywróć proszę ustawienia fabryczne, wpisz odpowiednią wydajność podajnika i powinno wszystko wrócić do normy.
      Wyczyść palnik i popielnik a następnie po jednej dobie zrób zdjęcie popiołu, wymiennika i wnętrza palnika.
      Dopiero po powrocie do ustawień fabrycznych będzie można sugerować zmianę nastaw.

    • #72030
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      palnik.jpgb. dziękuję za zainteresowanie i odp. przepraszam za wprowadzenie w błąd.
      do tej pory spalanie było na poziomie 15-20 i to jest ok. od 2 tygodni spalanie zwiększyło się .jestem po nowej dostawie pelletu (oczywiście) lava premium. podawanie  przeliczone 9kg.czujnik na zewn pogodowy .

    • #72029
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Spoko, żaden problem.
      Ze zdjęć można wywnioskować, że albo masz za duży nadmuch i ci się spieka w gródki albo pellet Lava Premium nie jest taki Premium.
      Na stronie producenta nie ma informacji aby ten pellet miał jakieś certyfikaty więc nie wiadomo co to jest. 
      Masz na workach znaczek DIN Plus albo EN Plus A1? Jak nie to nie wiadomo co to jest.

      Najlepiej wykonać operację, które serwis sugerował i obserwować a po dobie wrzucić zdjęcia.

      Co do nadmuchu:
      Jaki masz komin? Ceramiczny fi 200mm?
      Masz regulator ciągu kominowego RCK?

      Pytam bo ten sezon jest inny niż poprzedni. Mieliśmy mrozy co znacznie zwiększa ciąg komina i kręcenie nadmuchem wiele nie daje. a do tego jak przyjdzie ciepło to ciąg spadnie.

    • #72028
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      peele.jpg komin zrobiony .histerezę  zmniejszyłem do 10. nowa dostawa paliwa i będę obserwował.

    • #72027
      Henryk Syposz
      Uczestnik

      jaki pellet polecacie ???

    • #72026
      Dominik24
      Uczestnik

      Najlepiej znajdź jakiegoś producenta pelletu w promieniu 50-100km , fajnie by było żeby miał jakiś certyfikat. Ja u siebie poszukalem w okolicy I znalazłem 60km od miejsca zamieszkania producenta 100% trzcina sosnowa z certyfikatem En Plus, cena 840zl z transportem, także nie ma co za lave płacić ~1000zl. 

    • #72025
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ciężko polecić którykolwiek produkt.
      Mi serwis polecił Pellet Olczyk. Kupiłem 30 worków i jeszcze nie miałem okazji przetestować.

      Ale tak jak Dominik24 pisał.
      Znajdź dostawcę w twojej okolicy, który przywiezie co paliwo.
      Bierz tylko takie, które ma certyfikat DIN plus albo EN Plus i zawsze klasy A1 oraz zawsze średnicy 6 mm. 

      Charakterystyka klas jakości peletu drzewnego do zastosowań komercyjnych i domowych wg standardu ENplus®:

        [*]Klasa właściwości A1 – to najwyższej jakości pellet do stosowania w kotłach i piecach ogrzewających gospodarstwa domowe. Spalanie paletu w tej klasie charakteryzuje się niską ilością powstającego popiołu oraz azotu oraz wysokimi parametrami spalania (efektywność)[/*][*]Klasa właściwości A2 – obejmuje palet do zastosowań w większych instalacjach, m.in. ze względu na większą ilość powstającego popiołu i azotu[/*][*]Klasa właściwości B – pellet tej klasy może być wytwarzany z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego dopóki nie zawierą metali ciężkich i związków chlorowcoorganicznych w ilości większej niż wartości w typowym oryginalnym materiale lub większej niż wartości typowe dla kraju pochodzenia[/*]

      Cena 840 zł z transportem była realna w zeszłym roku. W tym roku dopiero okaże się ile będzie kosztować. 
      Dawniej w okolicy kwietnia można było najtaniej kupić ale teraz to chyba sezon jest ciągle. najlepiej zapytać dostawcę kiedy ma najtaniej.

      Zawsze możesz kupić parę worków i przetestować jak ci się to spala. Do testu na początek robisz przeważenie i wprowadzasz wydajność. 
      Nadmuchy dostosowujesz w trakcie palenia dając piecowi parę minut aby ustabilizowała się sytuacja zanim wykonasz kolejną zmianę.

    • #72024
      SERWIS
      Uczestnik

      Albo mi się wydaje, albo masz czarną komorę spalania.
      Jeśli tak to świadczy to o niedoborze powietrza do spalania.
      Masz nawiew powietrza, tzw. zetkę?

Oglądasz 22 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.