czyszczenie okresowe

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem czyszczenie okresowe

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #78034
      ps23
      Uczestnik

      Witam. Posiadam kocioł EKO-DUO 25 i chciałbym uzyskać informacje na temat czysczenia kotła po sezonie. Mianowicie co należy rozkręcić i wyczyścic. Od czego zacząć i jak to wykonać. Pozdrawiam Serwic HT.

    • #78050
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Cieszę się że pytasz o takie rzeczy. Jak do tej pory jesteś jednym z nielicznych, którzy pytają o coś takiego.
      Każdy pamięta o serwisie samochodu, natomiast mało kto myśli o kotle.
      Co należy serwisować w kotle i konserwować?
      1. Wymiennik – jeżeli nie zamierzasz używać kotła latem to wskazane byłoby aby oczyścić go z popiołu i nagaru a następnie przesmarować jakimś środkiem antykorozyjnym.
      2. Wyciągnąć ślimaka z podajnika i też przesmarować go czymś antykorozyjnym.
      3. Odkręcić dolną pokrywę komory powietrznej i opróżnić ją z popiołu.
      4. Przeczyścić wirnik dmuchawy najlepiej sprężonym powietrzem i przesmarować jego łożyska.
      5. Sprawdzić stan uszczelnień w drzwiach, wyjąć sznur, obrócić o 180 stopni i włożyć ponownie, ewentualnie wymienić na nowy.
      6. W zależności od stopnia zużycia zbiornika paliwa przemalować go od środka jakąś farbą na rdzę.

      Jeśli o czymś zapomniałem to może inni koledzy użytkownicy naszych kotłów coś podpowiedzą.

      Pozdrawiam

    • #78049
      hipek3
      Uczestnik

      Mam pytanie? gdzie znajduje sie pokrywa komory powietrznej?

    • #78048
      SERWIS
      Uczestnik

      witam
      Jak otworzysz popielnik to ukaże ci się palnik w postaci pionowego walca. Na górze są elementy żeliwne na których jest żar i płomień a od dołu walec ten zamknięty jest pokrywą przykręconą jedną nakrętką.
      Proponuję obejrzeć film w zakładce serwis.

      Pozdrawiam

      • #79790
        Damian
        Uczestnik

        <span style=”color: #898989; font-family: 'Open Sans’, sans-serif; font-size: 14px;”>”3. Odkręcić dolną pokrywę komory powietrznej i opróżnić ją z popiołu.” – </span>jak często należy wykonywać takie czyszczenie ?

        <span style=”color: #898989; font-family: 'Open Sans’, sans-serif; font-size: 14px;”>„Proponuję obejrzeć film w zakładce serwis”  – </span>czy film jest jeszcze gdzieś dostępny?

        • #79799
          SERWIS1
          Opiekun forum

          W zakładce serwis jest instrukcja do tego palnika. W instrukcji są zdjęcia i opis.

    • #78047
      hipek3
      Uczestnik

      Dziękuje za podpowiedź i pozdrawiam.

    • #78046
      volf_66
      Uczestnik

      Witam, Serwis Heiztechnik

       

      w instrukcji Heiztechnik HitPellet na stronie 17 (instrukcje otrzymałem od gminy po zamontowaniu kotła), jest napisane … zaleca się wykonanie generalnego przeglądu kotła co najmniej raz w roku. podczas przeglądu należy zweryfikować stan kotła, palnika, podajnika i sterowania. Przegląd powinien wykonać autoryzowany instalator, specjalistyczna firma serwisowa, bądź serwis fabryczny kotła.

      Co tydzień w sobotę czyszczę kocioł, z popiołu, wyciągam te sprężyny, czyszczę wszystko szczotka drucianą oraz szkrobakiem, oraz odkurzaczem wyciągam popiół i brud. Palnik tak samo wybieram szlakę, ręczną szczotka druciana czyszczę powierzchnie, dziurki w palniki czyszczę szczotka oraz otwory jak są przytkane czyszczę aby były drożne. Dodatkowo odkurzaczem wyciągam to co możliwe. Dwa, trzy  razy w roku, odkręcam 3 śruby imbusowe na palniku zdejmuje obudowę i odkurzaczem czyszczę palnik.

      moje pytanie,

      1) czy powinienem rozkręcać palnik aby lepiej wyczyścić komorę paleniska???

      2) czy gmina ma obowiązek dokonać tego przeglądu, o którym pisze wyżej w ramach gwarancji? (przez 5 lat właścicielem kotła jest gmina, zakup z programu OZE),

      3) czy rozkręcenie palnika w środku, i czyszczenie elementów rozkręcając palnik nie stanowi zerwania gwarancji???

       

      pozdrawiam serdecznie

       

       

    • #78045
      SERWIS1
      Opiekun forum

      odp.1

      Należy okresowo wyjąć palenisko z komory powietrznej w celu wysypania popiołu z komory powietrznej oraz oczyszczeniu otworów nadmuchowych.

      odp.2

      Przeglądy kotła nigdy nie są usługą gwarancyjną – są wykonywane standardowo jako usługa dodatkowa płatna. Nie wiem jakie są ustalenia i warunki w przypadku kotłów z programu OZE – warto zapytać u dostawcy urządzeń.

      Odp.3

      Kocioł ani też palnik nie jest plombowany więc rozkręcanie w celach eksploatacyjnych (np. czyszczenie) jest zalecane. Brak regularnego czyszczenia może doprowadzić do uszkodzenia palnika (np. nadmiar popiołu w komorze powietrznej spowoduje brak przepływu powietrza i przepalenie elementów paleniska).

    • #78044
      volf_66
      Uczestnik

      Dziękuje za odpowiedz,

      uważam Heiztechnik powinien przygotować filmy instruktażowe do każdego kotła, np: czyszczenie palnika Hitpellet – i po kolei pokazać co rozebrać, gdzie rozkręcić , gdzie się kończy czyszczenie, a gdzie ingerencja w palnik.

      Te kotły, (a jest ich tysiące w programach OZE realizowanych przez gminy) są własnością gminy w okresie utrzymania projektu. Jest powiedziane że każda nieuprawniona ingerencja w urządzenie może skutkować utrata gwarancji. Jeżeli ja co sobotę w okresie zimowym czyszczę dokładnie kocioł i palnik, poprzez wybranie popiołu z kotła i palnika, oczyszczenie palnika ze wszelkich nagarów szpachelką, szczotka drucianą, otwory skrobakiem aby były drożne, następnie specjalnym technicznym odkurzaczem wyciągam cały popiół i bród, to mam się obawiać, ze pan z serwisu mi powie ze niedostatecznie czyszczę kocioł-palnik???.

      Po okresie zimowym demontuje obudowę palnika  i czyszczę odkurzaczem palnik oraz przedmuchuję sprężonym powietrzem. Uważam że dbam ponad przeciętnie o kocioł. Jeżeli jakiś element kotła czy palnika ulegnie uszkodzeniu w okresie gwarancji to gmina ma obowiązek go wymienić.

      Bo zdarza się że po zgłoszeniu do gminy takiej usterki przyjeżdża serwisant i co pierwsze mówi,  że to nie tak, że pellet nie taki, że kocioł nie jest odpowiednio czyszczony, że to normalne zużycie i nie podlega gwarancji. Aby zbyć i przerzucić na użytkownika  i zaczyna się udowadnianie kto ma rację.

      pozdrawiam

    • #78043
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Z tego co się orientuję to w gminach została udostępniona szczegółowa instrukcja odnośnie czyszczenia palnika (ze zdjęciami i opisem). Po wpisaniu w wyszukiwarce hasła „Czyszczenie palnika w kotłach HitPellet” jest dostępna do pobrana na stronie jednej z gmin.

      W praktyce najważniejsze jest utrzymanie drożności otworów nadmuchowych i usuwanie popiołu który może przedostać sie do komory powietrznej palnika (przestrzeń pomiędzy paleniskiem a komora powietrzną).

      Serwis spotykał się z sytuacjami zgłoszenia uszkodzenia paleniska i okazywało się że przez ponad rok palnik nie był otwierany do czyszczenia.

      Stosowanie paliw niskiej jakości to już zupełnie inny problem – stosując paliwa o niskiej jakości (gorsze od zalecanego) trzeba mieć świadomość że większa ilość popiołu szybciej zanieczyści palnik (czasem oszczędność nie popłaca).

      Najbardziej problematyczne przypadki to spalanie pelletu wyprodukowanego z odpadów meblowych, ponieważ nie wiadomo co w nim jest (kleje, plastik, farby) oraz pelletu z kawałkami plastiku (kilkumilimetrowe kawałki tworzyw sztucznych sprasowane razem z trocinami). Niestety ale jest to częsta praktyka, ponieważ czasem klient nawet nie wie że kupił taki specjalny pellet (nieoznaczone worki).

      Myślę, że jeżeli dbasz o palnik tak jak piszesz to nie masz co się obawiać o żywotność swojego urządzenia. Czasem wystarczy okresowa kontrola stanu czystości paleniska, otworów nadmuchowych i komory powietrznej palnika. Taka kontrola pozwoli określić częstotliwość czyszczenia w każdym przypadku.

      Pozdrawiam

      Serwis Heiztechnik

    • #78042
      volf_66
      Uczestnik

      dziękuję za odpowiedz, poproszę o namiar na grzałkę do palnika hitpellet 20kW, aby mieć na wypadek w domu,

      ostatnio gdyby nie uprzejmość serwisanta to czekałbym 2 tygodnie na grzałkę bo nie było, założył mi jakąś starą do tego czasu.

      Dzisiaj założył mi nową jakąś Backer 200W typ 6407,

       

      pozdrawiam

    • #78041
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wystarczy wysłać maila na adres zamowienia@heiztechnik.pl podając model pieca potrzebna cześć.

      Więcej informacji tutaj https://heiztechnik.pl/serwis/czesci-zamienne/

       

       

    • #78040
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Backer to oznaczenie producenta zapalarki – czyli standard HT.

    • #78039
      Adam.S
      Uczestnik

      3. Odkręcić dolną pokrywę komory powietrznej i opróżnić ją z popiołu.

      4. Przeczyścić wirnik dmuchawy najlepiej sprężonym powietrzem i przesmarować jego łożyska.

      W przypadku palników które nie posiadają takiej pokrywy, trzeba demontować cały palnik…Do przeglądu sezonowego i tak jest to wskazane ale przy czyszczeniu palnika co powiedzmy tonę/dwie bywa upierdliwe a zbiera się tam sporo popiołu ograniczającego podmuch i jakość spalania i wyciąganie odkurzaczem niewiele daje.

      Posiadam  PelHard35 jest tam dmuchawa WPA07,  czy tam też należy smarować łożyska wirnika?  jakiego smaru użyć? W przypadku tej dmuchawy kondensator się dość mocno zużywa, czy zaleca się jego wymianę co jakiś czas? Czy wystarczy podnosić nadmuchy w związku z słabiej pracującą dmuchawą działającą na zużytym kondensatorze.

      Czy poza niwelowaniem luzów na elementach mechanicznych (podajnik/ślimak) należy też przeprowadzać jakieś smarowanie niezwiązane z korozją? Może reduktorów lub łożysk ślimaków? Jeśli tak to proszę o instrukcję i czasookresy.

    • #78038
      SERWIS1
      Opiekun forum

      W celu kompleksowego wyczyszczenia palnika należy wyjąć palenisko z komory powietrznej (zdjęcie osłony palnika i odkręcenie 4 śrub paleniska).

      Nie smarujemy elementów wentylatora, ani ślimaków i motoreduktorów.

      Kondensator wentylatora może się zużyć po kilku latach pracy i wtedy należy go wymienić. Wentylator nie wystartuje w takim przypadku.

      Ważne jest również czyszczenie wymiennika kotła, komina oraz sprawdzenie drożności kanału napowietrzającego kotłownię.

    • #78037
      Adam.S
      Uczestnik

      W moim przypadku były to dwa i pół roku przy czym jestem prawie pewien że większość problemów z jakim się borykałem (sadza w piecu, złe spalanie, dymienie, przegrzewanie palnika) była spowodowana stopniową spadającą pojemnością kondensatora. Dmuchawa coraz słabiej reaguje na modulację / dmucha mniej niż powinna przy mniejszej pojemności kondensatora aż w pewnym momencie w ogóle nie ma siły wystartować. Podmieniłem kondensatora na większy, zdaje się 1.4uF bo tylko taki miałem w niedzielny poranek. Wentylator dmuchał za bardzo tak że trzeba było mocno zjechać z nastawami. Po zakupie kondensatora z prawidłową pojemnością problemy znikły jak ręką odjął. Obecnie co kilka miesięcy przy czyszczeniu sprawdzam pojemność aby się nie zdziwić.

      Druga sprawa z tym czyszczeniem komory powietrznej (to w czym osadzony jest palnik), czy nie można jej wymienić na taką z klapką odkręcaną na śrubę od spodu aby nie trzeba było demontować całego palnika?

    • #78036
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Komora jest w połowie zasłonięta od spodu drzwiami więc klapka nie umożliwiałaby opróżnienia jej.

Oglądasz 15 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.