Jaka moc kotła?

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Jaka moc kotła?

 • Ten temat ma 5 odpowiedzi, 2 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 13 lat temu przez SERWIS.
Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #77934
   Kid
   Uczestnik

   Witam,
   Noszę się z zamiarem kupna kotła Q Eko Duo ze sterownikiem Menuet. Pytanie do serwisu jakiej mocy kocioł powinienem zakupić. Do ogrzania mam 140m2 domu wraz z poddaszem, w tym ok 60m2 podłogówka, oraz piwnica o powierzchni 60m2 wyposażona w dwa małe grzejniki. Czy 17KW wystarczy, czy też powinienem zaopatrzyć się w piec 25KW ??Oczywiście kocioł dwupaleniskowy w podajnikiem i obrotową retortą

  • #77940
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Teoretycznie więcej zarabiamy na kotle o mocy 25 kW, ale ja pracuję w pionie technicznym i z praktycznego punktu widzenia 17 kW w zupełności wystarczy, a nawet masz spory zapas.

   Pozdrawiam

  • #77939
   Kid
   Uczestnik

   Jeszcze pytanko odnośnie sterownika. Podobno można wybrać model Eko Duo ze sterownikiem Fuzzy Logic Plum ?? Takie sterowniki stosuje m.in Weber czy ten sterownik u was jest również w sprzedaży ? Jak on zdaje egzamin ?

  • #77938
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Posiadamy takie sterowniki ale, nie ujmując nic producentowi, czyli firmie PLUM nie wykorzystujemy ich w kotłach węglowych.
   Niestety proces spalania węgla jest tak niestabilny ze względu na różnorodność paliw, że nie ma systemów, które byłyby w stanie zoptymalizować proces spalania.
   Problemy występują po stronie palnika, który poprzez nieodpowiednie zadziałanie programu może go nawet zniszczyć (wypalić).
   Zauważ, że nawet w przypadku dużo bardziej stabilnych paliw jak gaz czy olej nie stosuje się ani systemu PID ani FUZZY LOGIC-a.
   Po wielokrotnych problemach z ustawianiem zrezygnowaliśmy z FUZZY LOGIC w węglówkach. Natomiast bardzo dobrze sprawdza się on w kotłach pelletowych i tam z niego korzystamy.
   Jak poczytasz fora o automatykach FUZZY LOGIC to zauważysz, jak często użytkownicy bawią się w zmiany parametrów. Wychodzę z założenia, że lepsza jest automatyka stałowartościowa, którą pomożemy ustawić przez telefon i nie będziesz musiał nic zmieniać, chyba że uznasz to za słuszne.

   Pozdrawiam

  • #77937
   Kid
   Uczestnik

   Witam,
   Jeszcze jedno pytanie do serwisu odnośnie Q Eko Duo, wyczytałem na waszej stronie, że wysokość podłączenia pieca do czopuchu komina to 159 cm, tymczasem czopuch w mojej kotłowni znajduję się dość wysoko tj. gdzieś na wysokości 180-190 cm czy to jest jakiś problem? Poza tym średnica mojego czopucha to 200, a w parametrach kotła widzę że powinno być 180 ??

  • #77936
   SERWIS
   Uczestnik

   witam

   Nie ma żadnego problemu.
   Pociągniesz najpierw kolanem do góry i następnie wejdziesz w ścianę.
   Jeśli idzie o komin to z dwojga złego lepiej mieć go za duży niż odwrotnie. A ty masz wręcz idealny.

   Pozdrawiam

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.