EKO DUO 25kW i ecomax800R

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem EKO DUO 25kW i ecomax800R

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #77895
   Krzysztof
   Uczestnik

   Witam serdecznie,
   Podczas wyboru kotła oraz sterownika w listopadzie 2010r brałem pod uwagę wiele czynników i wybór trafił na rozwiązanie jak w temacie… Ogolnie jestem zadowolony, ale… pogodówka wariuje – na sterowniku pojawia się temperatura, znika – przychodzi noc – na sterowniku mam ikonę słońca i 44 st… Czujnik pogodowy zaisntalowany zgodnie z zaleceniami – metr od okna, na północnej ścianie, osłonięty od deszczu…
   Stąd pytanie nr.1 – jak stwierdzić, czy czujnik nie jest uszkodzony – pomiar impedancji?.

   Pytanie nr.2 – w materiałach serwisowych są sugerowane nastawy dla kotłów z różnymi sterownikami – jeśli chodzi o ecomax’a – brak… proszę o wskazówki.

   Pytanie nr.3 – Obecnie palę samym miałem (obrotowa retorta). Wprawdzie pojawiają się spieki, co wydaje mi się jest właściwością miału. Czy stosowanie samego miału (dobrej jakości) może mieć negatywny wpływ na kocioł???

   Dziękuję i pozdrawiam użytkowników i fachowy serwis 🙂
   KB

  • #77900
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Co do samego czujnika i próby sprawdzenia go to odbywa się poprzez pomiar rezystancji i porównanie z tabelami. Jego ewentualne przekłamania i skoki temperatur mogą być spowodowane po pierwsze jego uszkodzeniem, po drugie zawilgoceniem, po trzecie słabym dokręceniem przewodów.

   Sugerowane nastawy dotyczą głównie sterownika HT tronic 500. ECO MAX 800 posiada FUZZY LOGIC i sam dobiera sobie parametry. Jednak gdybyś chciał przejść na tryb standardowy i sam regulować parametry pracy palnika to ustaw podobne nastawy podawania paliwa jak dla HT tronica 500, a obroty dmuchawy ustaw pomiędzy 20 a 30 % (pamiętaj aby były jak najniższe, ale na tyle duże aby spaliły węgiel). Dla ECO MAX- a ważne jest aby zmniejszyć do minimum czas wydłużenia nadmuchu w podtrzymaniu, bo może to zaniżać palenisko i nadpalać palnik.

   Piszesz o występowaniu spieków. Proponuję abyś delikatnie zmniejszył obroty dmuchawy i spieki powinny ustąpić.
   Jeżeli miał jest dobrej jakości to nie powinno być żadnych problemów.

   Pozdrawiam

  • #77899
   Krzysztof
   Uczestnik

   Witam,
   trochę czasu minęło od wrzucenia postu i jestem po wszelakich regulacjach…
   Serwis ecomaxa się odezwał w sprawie czujnika – okazało się, że usterka była na płytce czujnika – zimny lut. Po dogrzaniu jeszcze trochę walczyłem, bo nie wziąłem pod uwagę faktu, że od chwili, gdy lutownica z moją ręką została odsunięta od czujnika – potrzebne było kilka minut na „ustabilizowanie” się wskazań czujnika na zewnątrz.

   jeśli chodzi o spieki – widzę, że różny miał różnie się spala. Na szczęście nie zaobserwowałem zaniżania się paleniska- co więcej – wydaje mi się, że spieki powstają właśnie poprzez częste przechodzenie pieca w stan czuwania – ale mogę się oczywiście mylić. Obecnie dmuchawę ustawiłem na 36% – szedłem w złą stronę – wydawało mi się, że za małe obroty dmuchawy powodują powstawanie spieków.
   Obniżę i dam znać. Tak czy inaczej dziękuję za odpowiedź -reasumując – jeśli nie pompa ciepła – to właśnie układ jaki zastosowałem – piec rewelacja 🙂

  • #77898
   Krzysztof
   Uczestnik

   przeglądam forum i pojawia się pytanie – czy to co jest u mnie, to szlaka, czy spieki… jak to odróżnić… chyba, że to to samo? Dużo testuję i zmieniam ustawienia (co uważam, że jest pozytywne, bo wiem jak piec reaguje), ale może odbierając szlakę jako spieki podkręcam dmuchawę i stąd właśnie dysonans w toku myślenia ? pozdrawiam

  • #77897
   SERWIS
   Uczestnik

   Jeśli idzie o szlakę to jej ilość spada po obniżeniu obrotów, zaś jeśli jest to węgiel to po obniżeniu obrotów będzie go więcej w popiele.
   Mam też propozycję, abyś skrócił do minimum wydłużenie nadmuchu w podtrzymaniu i nie będzie Ci zaniżać paleniska w podtrzymaniu.

   Pozdrawiam

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.