kilka pytan Q-eko 15kw

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem kilka pytan Q-eko 15kw

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77675
      maras33
      Uczestnik

      witam.
      od roku mam piec HT.Q-eko 15kw. sterownik Ht tronic 500. w ukladzie z 2 pompami na CO i CWU (120litrow) Pale eko groszkiem katowickim.
      1.nastawa CWU, pompa włącza sie po spadku o 5 stopni.tzn. nastawa 50st. pompa wlacza sie jak jest 45st., jak to zmienic? W instrukcji sterownika jest histereza CWU ale w sterowniku fizycznie nie.
      Wydaje mi sie ze lepiej by bylo gdyby pompa zalaczala sie jak piec czyli po spadku o 2 stopnie.
      2. pewnie banalne ale dla mnie zagadka.
      nastawa Co wzrost. co to jest?
      3.temp kosza oscyluje w granicach 40 st. w systemie -lato-
      nastawy:
      – czas pracy podtrzymania 10
      – obr. dmuchawy podtrzymania 1
      – czas dmuchawy podtrzymania 10
      – krotnosc podawania 3
      – czas oczekiwania 10
      – obroty dmuchawy 1
      nastawa 60 piec
      53 CWU
      W takim okresie jak teraz gdy w dzien jest goraco a noca zimnawo mam dylemat jak uzywac pieca.
      Czy włączać go na noc (opcje zima) a ranem wyłączać i przechodzic na opcje lato?
      uklad mam otwarty i w przypadku niewylaczenia na dzien pieca naczynie wyrownawcze jest gorace a woda ciagle cyrkuluje co powoduje w jakims stopniu zuzycie paliwa.
      Bede wdzieczny za odpowiedz pozdrawiam.

    • #77680
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam.

      1. Co do histerezy cwu to wynosi ona 5 stopni a podana wartość jest tylko informacyjna i nie podlega zmianie. Jest to ustawienie optymalne.
      2. Nastawa co wzrost jest to parametr mówiący, o ile wyższa ma być temperatura wody kotłowej od nastawy wody użytkowej podczas aktywnego trybu cwu.
      3. Jeżeli posiadasz retortę, a tak wynika z opisu to temperatura powinna być trochę niższa.
      Poza nastawami które podałeś istotny jest parametr – czas pauzy podajnika.

      Co do pracy w okresie przejściowym to proponuję, abyś zakupił termostat pokojowy.
      Kocioł będzie pracował cały czas na wysokim parametrze bez wygaszania i rozpalania. Nie po to kupiłeś kocioł automatyczny, aby ciągle przy nim chodzić.
      Jeżeli użyjesz termostatu pokojowego to ogrzewanie (pompa centralnego ogrzewania) samo będzie Ci się załączać w momencie spadku temperatury w pomieszczeniu poniżej zadanej i wyłączy się po jej uzyskaniu.
      Co do naczynia to nie przejmowałbym się nim i proponuję, abyś je docieplił. Strat będzie nieistotna. Lepiej jeżeli będzie ono ciepłe niż gdyby miało zimą zamarznąć.

      Pozdrawiam

    • #77679
      maras33
      Uczestnik

      Dziekuje, za informacje.
      czas pauzy podajnika 70. (zapomniałem go wpisać).
      zwiększyłem:
      obroty dmuchawy do 2 miałem 1
      obroty dmuchawy na podtrzymaniu do 4 miałem 1.
      miałem niewypalony węgiel, temp kosza ok 37st.
      Jaka powinna być optymalna?
      Podczas pracy kotła w zimę miałem temp 28 st.
      Piec jest w piwnicy, wiec zimą jest zimniej niż teraz (nie mam tam grzejników)ma to zapewne duży wpływ na temp kosza.

      Co do sterownika pokojowego to instalator proponował mi go. Stwierdziłem , ze nie jest mi potrzebny, nie przewidziałem okresu przejściowego, zastanowię sie na tym rozwiązaniem.
      Piec grzeje zasobnik ciepłej wody , wiec nie muszę go rozpalać , zmieniam tylko parametr z lato na zima i odwrotnie, nie jest to wielki problem.
      Dlaczego nie chciałem sterownika pokojowego?
      Wydawało mi sie ze praca CO ciągła, pozwala otrzymać stalą temp na piecu.
      Czasowe załączanie pompy CO (co obserwuje) powoduje spadek temp na piecu o ok 12-13 st. Wiec aby dobić do temp. zadanej piec dość długo pracuje.
      Właściwie to chodziło mi o to czy takie włączanie CO wieczorem a wyłączanie ranem dobrze czy źle wpływa na prace pieca i na cały układ grzewczy. Ale podobne zachowanie nastąpi przy zainstalowaniu sterownika, wiec rozumiem , ze nie ma to negatywnego wpływu na prace pieca.
      Naczynie wyrównawcze mam w łazience wiec nie muszę go docieplać tym bardziej , ze jest ono ciągle gorące i nie ma możliwości by zamarzło.
      Właściwie to po załączeniu CO grzejniki sa gorące tylko przez godzinkę (w takim okresie jak teraz) a cale ciepło cyrkuluje przez naczynie wyrównawcze. Albo sa do polowy gorace a na dole zimne.
      Kolega sugerował zamkniecie układu i zamatowanie sterownika. Mam znajomych, którzy maja takie rozwiązanie i nie narzekają.
      Wole nie ryzykować bo co w sytuacji jak zawiedzie sterownik i zagotuje wodę w układzie?
      A może chucham na zimne?
      pozdrawiam.

    • #77678
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Na początek proszę, abyś szybko wprowadził następujące parametry:
      – czas pauzy – 70 sek
      – obroty dmuchawy – 0
      – czas dmuchawy podtrzymania – 10 sek
      – czas oczekiwania – 10 min
      – obroty dmuchawy w podtrzymaniu – 0
      – krotność podawania – 3
      – przepustnica dmuchawy otwarta.
      Przy zbyt dużych obrotach dmuchawy żar zbyt mocno się obniża i może uszkodzić retortę. Ponadto nadmiar powietrza powoduje wychładzanie kotła od środka i pogarsza sprawność powodując zwiększone zużycie paliwa.

      Jeśli idzie o regulację systemu grzewczego to nie ma lepszego urządzenia niż termostat pokojowy. Regulacja powinna odbywać się u źródła a nie poza nim.
      Stabilizacja temperatury poprzez termostat pokojowy poza komfortem cieplnym pozwoli Ci znacznie zmniejszyć zużycie paliwa.
      Co do temperatury kotła to nie obawiaj się tego, że okresowo spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jednak po zamontowaniu termostatu pokojowego zjawisko to zmniejszy się, ponieważ pompa c.o. będzie załączać się częściej a na krótszy czas.
      Będziesz mógł ustawić na stałe tryb pracy cwu na zimę i nie będziesz tam chodził cztery razy dziennie w celu jego zmiany.

      Nie zamykaj układu grzewczego!!!

      Pozdrawiam

    • #77677
      maras33
      Uczestnik

      dziekuje za odpowiedz .
      Przetestuje te nastawy.
      Pozdrawiam.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.