Kocioł Q EKO 15kW rok prod. 2021 wzrost temperatury kotła

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Kocioł Q EKO 15kW rok prod. 2021 wzrost temperatury kotła

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #71708

      Dzień dobry

      Jestem użytkownikiem kotła QEko 15kW od niespełna miesiąca i mam problem z którym nie mogę Sobie poradzić to wzrost temperatury kotła do krytycznej alarmowej od zadanej 55. Urządzenia w instalacji: sterownik TECH i-1, termostat pokojowy Salus, automatyka kotła to HT – tronik 700 Sensor, regulator ciągu komina, zawór 3 drogowy, eko groszek 28MJ Polski, dmuchawa uchylona na 10mm.

      Tak jak wspomniałem wyżej kocioł po osiągnięciu zadanej temp.55 przy wyłączonych pompach CO i CWU (osiągnięte zadane temperatury) jego temperatura wzrasta do krytycznej alarmowej – także w obecnej sytuacji ogrzewanie na termostacie pokojowym nie wchodzi w grę. Natomiast praca kotła w trybie manualnym wiąże się z szybkim ubytkiem eko w podajniku ponieważ na 1,5 doby przy obecnych temp. zużył 25kg. Sytuacja mnie przerasta, jestem załamany bardzo proszę o wskazówki w jaki sposób można byłoby temu zaradzić.

      Z góry dziękuję Pozdrawiam Krzysztof

       

      Załączniki:
    • #71719
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Sprawdź czy jest ustawiona kaloryczność paliwa na 28 MJ.

      Ustaw kocioł na regulację Standard. Ustaw czas przerwy podawania na maksymalną wartość, a nadmuch obniż do 15%.

      W serwisie Histerezę mocy minimalnej ustaw na 5 stopni C.

       

      Obniżenie mocy, zwiększenie histerezy mocy minimalnej powinny ograniczyć ilość energii oddawanej do wymiennika po wyłączeniu ogrzewania termostatem.

    • #71718

      Ok dziękuję bardzo za odpowiedź po przyjeździe do domu z pracy zaraz to zrobię, po obserwacji odpowiem

      Pozdrawiam Krzysztof

    • #71717

      Dobry wieczór niestety porządny efekt nie został osiągnięty, pomimo ustawień kotła wg. w/w wytycznych temperatura osiągnęła 79 st. i przełączyłem na tryb manualny. Temperatura w ok. 30minut wzrosła z 55 do 79.

      Czy mają Państwo jakieś nowe pomysły?

      Pozdrawiam Krzysztof

    • #71716

      Dla uwiarygodnienia tego co pisze powyżej na adres serwis2@heiztechnik.pl pozwoliłem przesłać zdjęcia z obserwacji.

      Pozdrawiam Krzysztof

    • #71715
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Czas oczekiwania w serwisie wydłuż do maksimum.

    • #71714

      Czas podawania paliwa jeżeli o to chodzi wynosi 35s, a czas w potrzymaniu 17minut to wszystko co można na tej automatyce zrobić…

       

       

       

    • #71713
      Michał De
      Uczestnik

      Wg mnie 28 Mj to za duża kaloryczność ekogroszku jak na obecną pogodę. Nie masz odbioru ciepła. W moim piecu spalam teraz ekogroszek 24 Mj i jest ok.

    • #71712
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Dalsze wydłużanie tych czasów byłoby szkodliwe. W przypadku, gdy kocioł nadal się przegrzewa warto jeszcze delikatnie przymknąć przysłonę na dmuchawie (możliwe, że w podtrzymaniu komin przeciąga powietrze przez palnik). Po przymknięciu koniecznie sprawdź czy węgiel jest spalany na palniku – tak aby nie zepsuć sobie spalania.

    • #71711
      Tomek Piecyk
      Uczestnik

      Witam

      To chyba problem producenta. Mój kocioł Qeko24 zachowuje się dokładnie tak samo.

    • #71710
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Czy masz zawór mieszający na instalację grzewczą (np. 3 drogowy).

      W prawidłowym układzie kocioł pracuje na temperaturze zadanej 65 stopni C, a na zaworze temperatura przykładowo na grzejniki jest ustawiona na 45 stopni C. Mieszanie wody powoduje stabilizację temperatury na kotle i tym samym powolny wzrost temperatury kotła i obniżenie mocy do minimum 5 stopni od temperatury zadanej. Kocioł w takim wypadku zdąży obniżyć moc na palniku i się nie przegrzewa.

      W przypadku braku zaworu mieszającego  kocioł grzeje wodę do temperatury instalacji i cały czas pracuje z dużą mocą do czasu wyłączenia odbiorów (np. przez termostat lub termostaty na grzejnikach). Nagłe wyłączenie odbioru powoduje zatrzymanie kotła w momencie gdy na palniku nadal jest jeszcze dużo energii. Skutkuje to podbiciem temperatury powyżej maksymalnej i zrzut ciepła na instalację – jest to prawidłowe działanie kotła w przypadku tak uproszczonej instalacji grzewczej.

Oglądasz 10 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.