Przepalanie się rury podającej Pellet

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Przepalanie się rury podającej Pellet

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #79462
   Rafał Jereczek
   Uczestnik

   Dzień dobry  posiadam piec

   Q Pellet GL 12

   sterownik Ht-tronic 900

   termostat pokojowy Ht- rooms

   Uzywam Pieca ponad 3 lata i do tej pory było bez większych problemów. Ale w tym tygodniu wchodzę do piwnicy a tam Gęsto dymu i okazuje się przepalona rura elastyczna do podawania Pelletu lecz Piec próbował dalej pracować tzn podawać Pellet,  Myślałem że jakaś cofka lub niekorzystny wiatr w kominie. Wymieniłem rurę . 3 dni normalnie działało i znowu ta sama sytuacja.

   I teraz to już się niepokoję i próbuje znaleźć rozwiązanie dlatego proszę o pomoc. Nie znam się ale próbowałem posprawdzać co mogę.

   Piec był po pierwszym przepaleniu rury całkowicie wyczyszczony.

   ciąg kominowy sprawdziłem zapalniczką w piecu i w czystce, Ciągnie czy dość mocno czy za mocno nie wiem ale piec działa od ponad 3 lat bez problemu cały czas na tym samym Pellecie Sylva.

   Pellet przeważony i wpisane prędkość podajnika 9,6

   kaloryczność wpisana cały czas taka sama. do tej pory piec w środku wyglądał czysto , wszystko czyste.

   Popiół siwy drobniutki pyłek bez spieków.

   Ślimak przy palniku przesuwa raczej prawidłowo Pellet pod palnik, zgarniacz szlaki, zgarnia całość do przodu tez raczej prawidłowo.

   dopływ powietrza do kotłowni się nie zmienił.

   Ustawień też nie zmieniałem, Z 2 miesiące temu podłączyłem czujnik pogodowy, ale póki co grzeje tylko wodę bo w mieszkaniu jeszcze ciepło

   I według mnie najdziwniejsze dziś wymieniłem rurę drugi raz. Rozpaliłem Piec ale nagrzał się do około 50 stopni , woda osiągnęła temp. zadana 40 stopni ( przy czym temp. załączenia pomp jest 55 stopni, nie wiem nie zauważyłem żeby piec ja osiągnął ) i zaczął się wygaszać pomimo że nie osiągnął zadanej temp.

   Temp zadana pieca to 70 Histereza 15

   Zadana wody to 40 histereza 10

   Pomimo ze temperatura jest już 30 stopni poniżej zadanej piec się nie rozpalił.  W międzyczasie spojrzałem do środka nie wypalił Pelletu prawidłowo. A po Pierwszym przepaleniu rury komora spalania i wszystko jest Czarne, kiedyś czyste lub siwe.

    

   Proszę powiedzcie co mam sprawdzić i zrobić bo to jakaś masakra chyba.

    

    

    

    

    

   Załączniki:
  • #79472
   Rafał Jereczek
   Uczestnik

   Byłem jeszcze raz sprawdzić ,przy kolejnym cyklu rozpalenie , wygaszenie, i zauważyłem że przy wlocie z rury elastycznek pelletu w palnik przy ślimaku jest  trochę pyłu, czy jest możliwe że tego pyłu się nazbiera na tyle dużo że po nim cofnie się ogień?

   I znowu cykl był chyba nieprawidłowy , piec nagrzal się do 50 stopni (50 stopni jest załaczenie pomp nie jak wyżej pisałem 55), załączyła się pompa cwu , nagrzała się woda i piec wygasił się nie osiągając temp zadanej. Minimalna temp kotła jest 55 stopni.

   A w komorze jest sam nie dopalony Pellet?

   Naprawdę proszę o podpowiedzi

    

    

  • #79661
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Pył nie wpływa na cofkę do łącznika. Cofnięcie się płomienia do łącznika wystąpi w przypadku problemów z przepływem powietrza przez palnik:

   1) Palnik przepełniony paliwem lub szlaką.

   2) Zabrudzony kocioł – ograniczony przepływ spalin pomiędzy przegrodami wymiennika.

   3) Brak napowietrzenia kotłowni z zewnątrz – stale otwarty kanał zetowy  – warto sprawdzić kanał czy powietrze płynie w nim w stronę kotłowni a nie odwrotnie (np. zapalniczką – płomień odchyli się w kierunku przepływu).

   4) Problem z ciągiem kominowym – zabrudzony komin, nieprawidłowo dobrany komin (średnica, wysokość, materiał).

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.