Q eko 15 gl zrywanie śruby ślimaka.

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Q eko 15 gl zrywanie śruby ślimaka.

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #71861
   Witold
   Uczestnik

   Witam. Piec zainstalowany grudzień 2019 czyli przepracował 1,5 sezonu. Nie będę opisywał wszystkich problemów od pierwszych dni użytkowania. Obecnie zrywa ciagle śrubę. 25 stycznia 2021 r. po namowie fachowca wymieniłem wianek zębaty za 180 zł na nowy. Przestało zrywać śrubę na 2 miesiące. Od 2 tygodni ponownie to samo. Z moich obserwacji problem z obracaniem wianka zębatego, nie ma żadnych kamieni ani prętów w ślimaku. Tak jak cieszyłem się w grudniu 2019 r, że będę miał wygodę i piec mało obsługowy, tak dzisiaj mam już dość tego pieca. Co może być przyczyną, że wianek się blokuje i zabierak ślimaka nie ma siły go obracać.

  • #71863
   SERWIS
   Uczestnik

   Wianek zębaty obraca się wewnątrz pierścienia. Aby mógł się swobodnie obracać, potrzebuje on odpowiedniego luzu. Jeśli korona zostanie przegrzana, na skutek zbyt dużej ilości powietrza i ściągnięcia żaru do wnętrza palnika, to pod wpływem temperatury zaczyna się rozszerzać , robi się nieregularna i blokuje wewnątrz tego właśnie pierścienia.

   Wiem ze nie jest łatwe zweryfikowanie, czy powietrza jest za dużo, za mało czy jego ilość jest optymalna. Za duża ilość powietrza powoduje szlakowanie popiołu i powstawanie gród, za mało powietrza to niedopalony węgiel i sadza w wymienniku. Sugeruję aby ustawić powietrze tak, aby w popielniku było kilka niespalonych kawałków węgla a popiół żeby nie był zbyt spieczony. w tym momencie nie ma ryzyka przegrzania palnika.

   Na teraz możesz sam poprawić koronę poprzez delikatne jej oszlifowanie. Szlifujesz zewnętrzną krawędź, która ma styk z żeliwnym pierścieniem. Warto też oczyścić sam pierścień

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.