Ustawienie kotła – nie równy płonień na retorcie

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Ustawienie kotła – nie równy płonień na retorcie

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #71743
   Marek
   Uczestnik

   Cześć

   Od kilku dni (1-2 tygodnie) mam problem z ustawieniem pieca.

   Kłopot polegał na dość sporych spiekach, co ciekawe spieki robią się na całym talerzu tak jak by taka „czapa”, jest to problematyczne bo piec nie działa jak należy i te spieki nie za bardzo spadają, popiół leży na talerzu i się „topi”

   Ostatnio zauważyłem że dziwnie jest rozłożony żar na talerzu, czyli na środku jest czarno (gdzie powinien być żar) – czyli węgiel –  a po bokach talerza jest sam żar i  z czasem właśnie tam sie robi ten spiek:) dziwne nie wiem czy to dobrze opisałem 🙂

   Wygląda to jak by powietrze wychodziło tylko na obrzeżach retorty a na środku był sam węgiel.

   Każda uwaga będzie cenna.

  • #71748
   Marek
   Uczestnik

   Poszukałem, poczytałem i chyba mam nie uszczelniony palnik, miałem wymieniany ten wianek ale tego nie uszczelniałem tylko wymieniłem. I coś mi się mocno wydaje że powietrze idzie tam gdzie ma lżej i wali bokami i dlatego żar nie jest na środku kopczyka.

   Pytanie jak to sie uszczelnie w tym piecu ?

  • #71747
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Jaki to kocioł? Palnik stały czy obrotowy?

  • #71746
   Piotr
   Uczestnik

   Mam identyczny problem co Marek w 9-letnim piecu  z podajnikiem obrotowym pancerpol duo i sterownikiem ecomax 800, nazwy pieca nie jestem pewien (chyba eko duo albo eko 2). U mnie przyczyną jest zatrzymywanie się wianka. Zakupiłem nowy, bo myślałem, że w starym zabierak powycierał tryby, ale nie pomogło. Zabierak prosty, pomierzony suwmiarką i ma swoje 140 mm. Zastanawiam się, jak centruje się ten wianek, bo u mnie śruby nie przechodzą na drugą stronę kolana są za krótkie. Odkręcanie i wkręcanie ich nie zmienia położenia talerza i wianka. Jaką długość mają fabryczne śruby? Czy centrowanie polega na dociskaniu talerza śrubą?

  • #71745
   SERWIS1
   Opiekun forum

   W palniku obrotowym pod talerzem paleniska jest przyspawany pierścień centrujący. Śruby służą do blokowania paleniska stałego (komora powietrzna jest uniwersalna). Warto sprawdzić czy zabierak obracający się w kolanie żeliwnym nie ma dużego luzu, który powodowałby jego przekrzywienie i zablokowanie.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.