wydajność podajnika

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem wydajność podajnika

 • Ten temat ma 18 odpowiedzi, 5 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 3 lata temu przez Adrian Sz.
Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #71931

   Witam mam teraz taki problem, że po przeważeniu pelletu wyszło 6.8kg/h.A w ustawieniu wydajności palnika minimum można wpisać 8.0.Jakiś drobny ten pellet i chyba dlatego mało go podaje.

  • #71950
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Możesz oszukać piec zaniżając kaloryczność paliwa. Wtedy będzie dłużej podawał.

   Wpisał bym kalorycznosc w okolicy 4.3kW. To przy wydajności 8 kg/h powinno dać Ci w przybliżeniu to samo jak byś miał rzeczywistą wydajność na poziomie 8 kg/h

    

   Źródłem problemu jest, tak jak piszesz wielkość pelletu.

   Będziesz musiał monitorować wydajność podajnika bo moga ci się trafić worki, które dadzą wydajność ponad 8 kg/h

  • #71949

   właśnie tak już zrobiłem. Zmniejszyłem kaloryczność.

  • #71948
   SERWIS
   Uczestnik

   Nic więcej nie mogę dodać 🙂

  • #71947

   A gdybym zgłosił to do serwisu to mógłby ktoś od nich przyjechać i odblokować tak by można było wpisać mniejszą wydajność podajnika niż 8.0kg/h.

  • #71946
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Teoretycznie jest to możliwe podczas wykonywania przeglądu rocznego kotła. Od kwietnia do końca sierpnia możesz zamówić przegląd z rabatem sezonowym.

   Z praktycznego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na jakość pelletu, ponieważ taka wydajność pokazuje że nie jest to nic znormalizowanego.

    

   Pozdrawiam

   Serwis Heiztechnik

  • #71945

   Z praktycznego punktu widzenia to nie widzę sensu ograniczania wydajności podajnika z waszej strony.

  • #71944
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Może i nie ma to sensu w twoim przypadku ale jak Mialbys piec 20kw I podawanie na przykład 4kg/h to podajnik musiał by pracować 20s aby podać dawkę potrzebna do osiągnięcia 20kw. To jest 100% cyklu.

   Raczej nie jest to poprawna sytuacja. Nie ma kiedy wypalić starego paliwa a i z rozpaleniem nowego jest problem

    

   Przy 8kg/h aby osiągnąć 20 kw potrzebujesz 10s pracy podajnika. 50% cyklu.

    

   Serwis kiedyś pisał, że paliwo, które sypie się tak wolno nie jest zbyt dobre. Znaczy jego granulacja jest nie zgodna z tym do czego został przewidziany ten podajnik.

  • #71943

   <p style=”text-align: left;”>jak już robili te swoje algorytmy to mogli dać bardziej wydajny podajnik z możliwością regulacji obrotów i wtedy nie było by problemów z wydajnością. Po zwiększeniu obrotów wystarczyło by zważyć ponownie pellet i po problemie.To taka sugestia????.</p>

  • #71942
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   No tak, tylko wybrazasz sbie ile potem było by kłopotów z serwisowaniem?

   Prościej by było jednam znieść to ograniczenie.

    

   W twoim przypadku najprościej zmienić paliwo.

  • #71941

   Jakich kłopotów? To chyba logiczne że po zwiększeniu obrotów podajnika trzeba by było zważyć pellet i wpisać odpowiednią wartość w wydajności i cała filozofia. Tylko z winy użytkownika mogło by coś być nie tak.

  • #71940
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Chodziło mi o to ile serwis producenta miałby z tym problemów.

  • #71939

   W instrukcji jest nawet napisane że zakres ustawienia wydajności podajnika od 6 do 20kg/h.A w sterowniku jest od 8 do 20.

  • #71938
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Wszelkie parametry pracy kotła są dopasowane do paliwa klasy A1 czyli takiego jakie powinno być stosowane.  Klasa paliwa określa jego skład i granulację (średnicę i długość granulatu). Przy zastosowaniu dobrego jakościowego paliwa wydajność zazwyczaj wynosi 12-15 kg/g. Spadek poniżej 8 kg/h jest raczej sygnałem że coś jest nie tak – nie wiadomo do końca co palimy (może to być dobry produkt od małego wytwórcy albo chemiczna mieszanka klejów i lakierów z mdf).

   Ostatnio bardzo rozpowszechniony jest np. pellet zrobiony z odpadów meblowych z dodatkami klejów i lakierów – pellet ten niszczy palnik a jego spalanie jest zakazane (kary za spalanie tego pelletu są takie same jak za spalanie śmieci i odpadów chemicznych – nie mówiąc już o niszczeniu własnego zdrowia). Pomimo to niektórzy ryzykują i go spalają.

    

   Pozdrawiam

   Serwis Heiztechnik

    

  • #71937

   Źródłem problemu wydajności podajnika okazały się trociny w samym podajniku, czego nikt tu nie zasugerował. Podajnik zaciągnął trociny drobne lub też pył i mieląc je zaczął słabo podawać pellet. Dół zasobnika był wcześniej czyszczony, bez efektu poprawy wydajności podajnika. Co nie zmienia faktu, że podajnik nie precyzyjnie podaje paliwo, ponieważ czasami zdaża się że przez sekundę nic nie leci.Teraz wydajność podajnika to 9.7kg/h

  • #71936
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

    

   Pellet jest granulatem dlatego ważne jest aby jego poszczególne granulki były podobnej wielkości aby wydajność była stabilna – oczywiście pellet zawsze będzie charakteryzowała się pewną niejednorodnością. Taką stabilność w pewnym zakresie zapewniają normy określające parametry pelletu. W przypadku pelletu nieklasyfikowanego (worki bez oznaczeń) granulacja jest zazwyczaj przypadkowa – taka jaką uda się uzyskać podczas produkcji, ponieważ nikt nic tam nic nie deklaruje więc i użytkownik nie ma podstaw by coś wymagać.

   Spalanie paliwa na palniku nie następuje w takim tempie jak spalanie gazu więc pojedyncze nieregularne cykle nie wpływają na ilość paliwa podawanego w dłuższym cyklu (kilkuminutowym) zapewniając określoną moc więc nie warto się przejmować.

   Mimo wszystko zalecam stosować certyfikowane paliwo, ponieważ wiemy wtedy czego możemy się spodziewać a w przypadku wątpliwości możemy je zareklamować.

    

   Pozdrawiam

   Serwis Heiztechnik

    

  • #71935
   Adrian Sz
   Uczestnik

   Witam, u Mnie wydajność podajnika na Berlinku wynosi około 7,5kg/h natomiast na Olczyku 7,2. Piec to HitPellet 16KW. Zastanawiają Mnie te wartośći… kocioł mam dopiero od tygodnia. Serwis proszę o radę co sprawdzić.

  • #71934
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Wrzuć zdjęcie kotła z przodu i końcówki podajnika w zbiorniku (jak Ci się skończy pelet).

  • #71933
   Adrian Sz
   Uczestnik

   Zrobię to za tydzień gdyż zasypany mam cały zasobnik ????

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.