Przegrzewanie palnika

Strona główna Forum Pomoc techniczna Przegrzewanie palnika

Oglądasz 19 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #63389
      alvin
      Uczestnik

      Witam
      Mam problem z przegrzewaniem palnika w piecu Hit Pellet 16 kW, ciągle dochodzi do przegrzewania palnika. Palnik przegrzewa sie bardzo szybko po około 40 minutach od uruchomienia pieca. Dodam że do tej sytuacji dochodzi mimo wyczyszczenia komina, pieca (wyczyszczony wymiennik ciepła, czopuch, oraz rura łacząca piec z kominem), w kotlowni doprowadzone powietrze z zewnątrz dwoma rurami fi 110. Jak poradzić cos z tym fantem, bo sytuacja powtarza się od kiedy w tym sezonie grzewczym uruchomiłem piec czyli jakichś trzech tygodni. Pellet jakim pale to ten sam co poprzedniej zimy. jak poradzic coś na ten problem czy jakieś zmiany ustawień pieca pomogą. Gdzyby ktoś byl chetny pomuc będę bardzo wdzięczny.

    • #63409
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam
      Mam problem z przegrzewaniem palnika w piecu Hit Pellet 16 kW, ciągle dochodzi do przegrzewania palnika. Palnik przegrzewa sie bardzo szybko po około 40 minutach od uruchomienia pieca. Dodam że do tej sytuacji dochodzi mimo wyczyszczenia komina, pieca (wyczyszczony wymiennik ciepła, czopuch, oraz rura łacząca piec z kominem), w kotlowni doprowadzone powietrze z zewnątrz dwoma rurami fi 110. Jak poradzić cos z tym fantem, bo sytuacja powtarza się od kiedy w tym sezonie grzewczym uruchomiłem piec czyli jakichś trzech tygodni. Pellet jakim pale to ten sam co poprzedniej zimy. jak poradzic coś na ten problem czy jakieś zmiany ustawień pieca pomogą. Gdzyby ktoś byl chetny pomuc będę bardzo wdzięczny.

      Cześć,
      Główny powód takiej sytuacji to słabe napowietrzenie kotłowni lub słaby ciąg komina.

      Pisałeś, że masz dwie rury fi 110. Czy napowietrzenie jest drozne?

      Spróbuj wyciągnąć zawirowywacze z wymiennika i sprawdź czy dalej się przegrzewa.

      Czy na palniku nie zostaje Ci spiek?

      Możesz także próbować zwiększyć nadmuch co powinno trochę obniżyć temperaturę palnika.

      Zrobił bym także przeważnie podawania.
      Mogło się zmienić między partiami paliwa.

    • #63408
      alvin
      Uczestnik

      Rury napowietrzające drożne sprawdzałem.
      Trochę spieku zostaje.
      Spróbuję przeważyć może to pomoże
      Przewód kominowy fi 200
      Zawirowywacze wyjete
      Nadmuch zwiększałem o 5 % nie pomogło

    • #63407
      Markus
      Uczestnik

      A jak wygląda sam palnik, czy nie ma tam zebranych spieków?

    • #63406
      alvin
      Uczestnik

      Spieki są
      Dziwi mnie że kuzyn ma ten sam pięć ten sam pellet ma spieki i to sporo palnik je podczas czyszczenia powoli posuwa do przodu i pali się bez przegrzan palnika

    • #63405
      Markus
      Uczestnik

      Spieki potrafią na tyle utrudnić przepływ spalin, że u mojego znajomego doprowadziły do stopienia łącznika podającego pellet.

      A jaki masz palnik, czy ze zgarniaczem? Sprawdź w trybie ręcznego sterowania, czy się wysuwa.

    • #63404
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Spieki potrafią na tyle utrudnić przepływ spalin, że u mojego znajomego doprowadziły do stopienia łącznika podającego pellet.

      A jaki masz palnik, czy ze zgarniaczem? Sprawdź w trybie ręcznego sterowania, czy się wysuwa.

      Pamiętam, że były takie przypadki, że zgarniacz się przyblokował z powodu spieku.
      Chyba trzeba było go odkuć aby ruszył.

    • #63403
      alvin
      Uczestnik

      A jak wygląda ten zgarniacze bo nic co mogło by nim być nie widzę w palniku jest rura z dziurami na której pali się pellet a popiół jest wydmuchiwany przez wentylator podczas czyszczenia

    • #63402
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A jak wygląda ten zgarniacze bo nic co mogło by nim być nie widzę w palniku jest rura z dziurami na której pali się pellet a popiół jest wydmuchiwany przez wentylator podczas czyszczenia

      Najprościej sprawdzić w sterowniku czy masz menu „Czas pracy zgarniacza szlaki”. Powinno to być w menu serwisowe -> menu palnika -> praca
      Jest to w instrukcji na stronie 20
      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/Ht%20900%20Sensor.pdf

      Jeżeli to masz to powinieneś mieć zgarniacz i w trybie ręcznym także będziesz miał możliwość jego przetestowania.

    • #63401
      Markus
      Uczestnik

      A jak wygląda ten zgarniacze bo nic co mogło by nim być nie widzę w palniku jest rura z dziurami na której pali się pellet a popiół jest wydmuchiwany przez wentylator podczas czyszczenia

      W tym wątku było co nie co o zgarniaczu

    • #63400
      alvin
      Uczestnik

      Nie jestem pewien ale chyba takie coś widziałem w menu serwisowym. Nie mam jak sprawdzić dokładnie bo nie mam mnie w domu. Jak ten parametr może wpływać na pracę palnika.
      Czy czas miedzy praca zgarniacze również ma wpływ na powstawanie spieków lub ich usuwanie z palnika.

    • #63399
      Markus
      Uczestnik

      Najpierw trzeba sprawdzić czy się w ogóle wysuwa, bo może być zapieczony.

    • #63398
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Nie jestem pewien ale chyba takie coś widziałem w menu serwisowym. Nie mam jak sprawdzić dokładnie bo nie mam mnie w domu. Jak ten parametr może wpływać na pracę palnika.
      Czy czas miedzy praca zgarniacze również ma wpływ na powstawanie spieków lub ich usuwanie z palnika.

      Na samo powstawanie spieku nie ma wpływu.
      Od niego zależy jak często uruchomi się zgarniacz i siła rzeczy jak szybko będziesz pozbywa się spieku z palnika.

      Tylko trzeba z tym uważać aby nie robić tego zbyt często aby nie zrzucać niedopalonego paliwa.

      Metoda prób i błędów dobierzesz sobie te parametry ale na początek potestuj czy działa.

    • #63397
      SERWIS
      Uczestnik

      Alvin, z tego co piszesz to w poprzednim sezonie wszystko było w porządku, więc formalnie nic nie powinno się zmienić.
      Jedyne co mi przychodzi do głowy, to możliwość zebrania się pyłów w komorze powietrznej palnika (pomiędzy podłogą paleniska a korpusem zewnętrznym palnika.

    • #63396
      alvin
      Uczestnik

      W poprzednim sezonie zdarzało się przegrzanie palnik ale rzadko.
      Popiół o którym piszesz rzeczywiście mógł się zebrać bo w piecu wypalałem trochę drzewa. Jak sprawdzić przestrzeń o której piszesz i jak ją ewentualnie wyczyścić.

    • #63395
      alvin
      Uczestnik

      Zrobiłem dziś test wyjść wszystko działa zgarniacze wysuwa się i wsuwa wszystko pracuje. Dziwi mnie tylko praca dmuchawy podczas testu wyjść niby się zakańcza ale oprócz cichego buczenia nic się nie dzieje. Podczas rozpalania to ja czuć że dmucha. Nie wiem czy tak ma być czy nie.
      Podawanie mam ustawione na 10.5 kg/h a kaloryczność paliwa 5 kWh/kg tak zrobił to instalator po przewazeniu i tak jest do tej pory pellet ten sam cały czas.

    • #63394
      SERWIS
      Uczestnik

      Musiałbyś zadzwonić do serwisu…

    • #63393
      alvin
      Uczestnik

      Witam
      Pytanie może nie do końca związane z postem chodzi o palenie na ruszcie drewnem. Jak to powinno wyglądać. U mnie jest tak że pięć po napaleniu drzewem przełączam na ruszt. Piec cały czas jest w postoju a dmuchawa pracuje gdy osiągnie żądaną temperaturę to dmuchawa się wyłącza gdy temperatura spadnie o 2 stopnie od zadanej pięć znowu jest w postoju a dmuchawa pracuje. Czy tak to powinno wyglądać. Dziwi mnie że mimo że temperatura kotła jest o 30 stopni niższa od zadanej a pięć nie wchodzi w tryb praca tylko ciągle jest w postoju.

    • #63392
      SERWIS
      Uczestnik

      O ile wiem, to powinno być ustawione automatyczne przejście z trybu ruszt na palnik, ale nie wiem, czy nie jest to zablokowane.
      Istnieje ryzyko, że po paleniu drewnem palnik może być tak zabrudzony popiołem, że może mieć problem z pracą.

    • #63391
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W trybie pracy na ruszcie jest to tylko kwestia wyświetlania komunikatu trybu „postój”. Całe sterowanie jest realizowane poprawnie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 19 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.