Pompa ciepła Calla Verde M

Strona główna Forum Pomoc techniczna Pompa ciepła Calla Verde M

Oglądasz 21 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61148
   Patrol
   Uczestnik

   Cześć,

   przeglądam ostatnio dostępne modele pomp ciepła i zatrzymałem się na Calla Verde M w wersji Basic ewent. Style o mocy 9 lub 12kW. Generalnie interesuje mnie na pewno wersja bez zasobnika CWU, bo ten mam nowy z wężownicą 3,3m2.

   Chciałem się upewnić i dopytać przy okazji o kilka kwestii technicznych. Verde M jest opisywana jako monoblok, czyli cały obieg z czynnikiem jest zamknięty w jedn. zewn. i na dom idzie już tylko połączenie wodne/glikol czyli do montażu niepotrzebna jest osoba z F-gazami i tak samo odpadają roczne kontrole szczelności?

   Druga kwestia to dodatkowe grzałki – one dostępne są tylko w wersji Style (+ „elektroniczna pompę obiegowa, przepływomierz wody grzewczej, styczniki grzałek, magnetyczny separator zanieczyszczeń, grupę bezpieczeństwa”). Jakie są różnice w przypadku Style 9kW vs 12kW?

   9kW to sprężarka 1fazowa i jedna grzałka i tu pytanie jakiej mocy jest ta grzałka?

   12kW to ta sama sprężarka i np. dwie grzałki na kolejnych fazach? tu również pytanie o moc grzałki/grzałek

   Ponadto co dokładnie kryje się pod pojęciem „Współpraca z systemem fotowoltaicznym” ?

   Jeśli ktoś użytkuje wersję Verde M to będę również wdzięczny za opinie.

  • #61170
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć Patrol.

   12kw nie może mieć tej samej sprężarki co 9kw i możliwe, że ma też inny wymiennik, choć dziwne, mają tą samą wage. Ale na stronie nie ma za dużo informacji. Z danych technicznych można wyczytać, że 12kw ma o 0.2kg czynnika więcej niż 9kw.

   Przydały by się wykresy dla każdej mocy pompy. Było by widać różnicę w mocach w zależności od temperatury.

   Niestety wykresy znalazłem tylko na stronie instalatora ikotly i tylko dla 9kw i 20kw

    

   Sam opis pomp sugeruje, że jest jedną grzałka trójfazowa 9kw z możliwością załączenia każdej fazy z osobna. Ciekawe czy tak jest? W wersji Basik nie masz części hydraulicznej w boksie. Tam jest tylko sterowanie. Z pompy wychodzisz na swoją instalacje i najprawdopodobniej grzałkę będzie trzeba dorzucić do bufora na zasilaniu.

   Widziałeś katalog:

   https://heiztechnik.pl/wp-content/uploads/2022/01/KATALOG_CALLA_01_2022.pdf

   Proponuje zadzwonić do serwisu. Podeślą formularz doboru.

   Na pewno w wyniku doboru musimy dostać specyfikację przyłącza prądu, wymagane przekroje itp. Możliwe, że będzie trzeba zwiększyć moc przyłącza itp.

  • #61169
   Patrol
   Uczestnik

   cześć

   katalogu nie miałem, oglądałem jedynie tabelkę z danymi technicznymi. Ad sprężarki to dlaczego nie może być ta sama jednofazowa? (niektóre produkty nadganiają moc maksymalną grzałkami, są też układy z dwiema sprężarkami). W jakichś monoblokach Panasa przy wersjach 5, 7 i 9kW siedzą te same sprężarki.

   Przy wersji pompy 9kW jest np. podany prąd max = 15A, więc pytanie jak można rozwinąć moc grzałki i jaka wartość zabezp. głównego/ w ogóle w jakim stopniu grzałka wspiera pompę. Przykładowo grzałka 3kW realnie pobiera już ~12,5A i zakładam, że będzie to max dla modelu pompy 9kW, a dla pomp 12kW można wskoczyć na grzanie 6 i 9kW.

  • #61168
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   To nie tak działa.
   Grzałka jest pomocniczym źródłem ciepła uruchamianym po przekroczeniu temperatury biwalentnej i tylko w sytuacji jak pompie brakuje mocy. Przeważnie poniżej -7 stopni dopuszcza się uruchomienie grzałki, choć to zależy jak dobrana jest pompa.

   Da się dobrać pompę tak aby bez grzałek była w stanie zaspokoić zapotrzebowanie twojego domu ale wtedy będziesz miał problem z drógiej strony. Pompa będzie miała dużo za dużo mocy w ciepłe dni i nie będzie w stanie jej zmodulować na tyle aby się nie wyłączać. W takiej sytuacji będziesz potrzebował bufora aby trochę oszczędzić pompie ciągłego włączania i wyłączania. Najlepiej obrazują to koperty mocy, ale z nimi jest trochę krucho.
   Dlatego też dobiera się pompę do średnich temperatur a nie na ewentualność wystąpienia -20 stopni. Oczywiście, taka temperatura się zdarzy i fajnie by było mieć źródło ciepła, które sobie poradzi, ale sama pompa ciepła rzadko da radę, w sumie po to są dodatkowe grzałki.

   Z tego co kojarzę dla pomp jedno fazowych zaleca się zabezpieczenie na poziomie 32A a dla trójfazowych 24A. Ale to i przekrój kabli powinno być w wytycznych projektu.

    

   Panas ma też serię T-Cap gdzie na sprężarce do -20 stopni mam bardzo mały spadek mocy. Przy -20 stopni ma około 8kw. Tam są 2 wentylatory, wielki wymiennik oraz dotrysk czynnika. Ale wadą jest zgłoszenie do CRO i przymus robienia przeglądów.

  • #61167
   Patrol
   Uczestnik

   Z tymi grzałkami to nie tak łatwo, bo jest wiele czynników, które wpływają na ich prace

   np. w Panasie masz tak, że wybierasz temperaturę zewn., poniżej której grzałka będzie mogła się załączyć i do tego musi być spełniony drugi warunek tj. odpowiednio niższa temp. wody w instalacji od wartości nastawionej.

   Co do doboru mocy pompy to sam musisz określić ten punkt graniczny, kiedy odpalisz rezerwowe źródło ciepła.

   Istotny jest realny zakres modulacji, bo o teoretycznym punkcie B to takie same są mity jak o G, dlatego cenne są opinie z placu boju.

   Są twory, które optymalnie pracują do -5C, a potem dolina. COP =1 to można wtedy na buforze z grzałkami sobie zrobić – wyjdzie taniej.

   Ad. zabezpieczenia masz 25A w typoszeregu, a 32A to sporo jak na Scroll inwerterowy – powinien mieć łagodny start. Z tego co widzę sterownik Calla Verde daje cztery opcje do wyboru dla grzałki (nie wiem czy w każdym modelu): 9kW, 6kW, 3kW i 0. Jak na stycznik doprowadzasz osobne zasilanie to ok, można sobie wtedy obciążenia porozkładać. Jak wszystko miałoby śmigać na jednym zabezp. to gorzej. Może serwis podrzuci jakiś manual.

  • #61166
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Z tym zabezpieczeniem to się chyba rozminelismy. Chodziło mi o to przed licznikowe. Tam standardowo jest 25A i dla 3 fazowej pompy wystarczy. Gorzej z 1 fazową. Z tego co spece twierdzą tam powinno być 32A. Pewnie to zależy od mocy pompy.

   Nie pamiętam, ale wydaje mi się, że zabezpieczenie pompy jest instalowane wraz z pompą. Pamiętam, że co najmniej jedną z firm wymagała tylko doprowadzenia kabli o odpowiednich przekrojach a resztę robi instalator.

   Nad dziwnymi tworami nie ma się co pochylać. Potem nie ma kto serwisować, a i części mogą być problemem.

  • #61165
   Patrol
   Uczestnik

   25A to było u mnie (Enea) dla zakresu mocy umownej od 11kW do 17kW teraz już inne przedziały występują – żeby wstrzelić się w zabezpieczenie 3x32A to moc umowną trzeba zwiększyć do minimum 17kW (za kW też się potem buli), ale to już inna bajka. Mimo wszystko zakładam, że grzałka jest w przypadku HT na osobnym obwodzie, ale to do potwierdzenia z serwisem.

  • #61164
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   U mnie jest Tauron.
   Zakładam, że co najmniej będę musiał zweryfikować z dostawcą czy moje 15kW mocy umownej jest wystarczające.
   Obecnie zakładam, że do kotłowni pociągnę 5x6m2 i zrobię dodatkową skrzynkę rozdzielczą. I tak będę jej potrzebował w razie rozbudowy PV, jak zdecyduję się położyć ją na dachu domu.

  • #61163
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Sprężarki do naszych pomp ciepła o mocy do 9kW są jednofazowe a od 12kW trójfazowe (w 9 jest inna sprężarka niż w 12).

   Grzałki mają modulację 3, 6, 9 kW i każda jest podpięta do innej fazy. Jeżeli w budynku jest tylko jedna faza to maksymalnie możemy zamontować pompę o mocy 9 kW, a grzałka będzie generowała 3 kW.

   W naszych pompach T biwalentną (T załączenia grzałek) wylicza sterownik. Jeżeli występuje potrzeba załącza 3kW i czeka na odpowiedź układu. W przypadku, gdy łączna moc ze sprężarki i grzałki 3 kW wystarcza to sterownik w zadanym czasie odłącza grzałkę. Jeżeli moc układu jest niewystarczająca do sterownik dołącza kolejny stopień grzałek czyli mamy moc ze sprężarki i 6 kW z grzałek itd.

   Mateusz bardzo dobrze wyjaśnił zasady doboru mocy pompy ciepła do budynku i Tbiwalent. Potwierdzam, że nie warto przewymiarowywać pompy ciepła po to aby grzałki nie dołączały się przy -15 lub jeszcze niżej. Koszt inwestycji znacznie wzrasta a rachunki za prąd też będą wyższe ze względu na to że przez 150 dni sezonu grzewczego przewymiarowana pompa ciepła pracuje na mocy minimalnej lub taktuje  – a wtedy nie ma dobrego COP.

   Jest to czysta strata powodowana strachem przed załączeniem grzałki:-)

   W rozdzielni trzeba zastosować następujące zabezpieczenia i przewody:

   Automatyka B10 3 x 2,5 mm2

   Grzałki B16 5 x 2,5 mm2

   Jednostka zewnętrzna jednofazowa B20 3 x 2,5 mm2

   Jednostka zewnętrzna trójfazowa B20 5 x 2,5 mm2

    

  • #61162
   Patrol
   Uczestnik

   @serwis1 dzięki za szczegóły dot. zabezp., przekroje to nie problem, chociaż obstawiałem, że 3F B16 wystarczy dla pompy 12kW.

   Nie wiem dlaczego zawisł w powietrzu wniosek, że interesuje mnie tryb monowalentny 🙂 Grzałek się nie obawiam (jeśli ich udział mieści się w sensownych granicach), zresztą mam też rezerwowe źródło w postaci kominka, tylko chętnie poznałbym wydajność pomp w całym zakresie. Mam PV z trójfazowym falownikiem i na równomiernym obciążeniu faz również mi zależy. Odezwę się jeszcze telefonicznie w kwestii dodatkowych pytań / dokumentacji.

  • #61161
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Też się zastanawiam na 12kW.
   Patrząc jak mój piec pracuje, zbity na 10kW i rzadko przekraczam 24kg/doba, to 12kW może być za dużo. Choć z drugiej strony 9kW też w pewnym momencie będzie taktować więc czy nie lepiej dorzucić buforek 200L i wziąć 12kW?
   Jaki minimalny pobór prądu, mają te pompy?

   Kiedyś orientowałem się o Panas T-Cap 9kW. Bezpieczne rozwiązanie przy modernizacjach, choć ma swoje wady jak wpis CRO i obowiązkowe przeglądy. Ta pompa ma minimalny pobór na poziomie 1kW. Dość dużo i bez buforka się nie obejdzie bo w ciepłe dni dostaniesz z tego z 5 – 6kW co jest kompletnie zbędne.

    

   Temat trzeba dogłębnie obgadać ze specjalistami.
   Chyba każdy, kto do tej pory palił czymś innym będzie miał podobne dylematy przechodząc ze źródła ciepła o w miarę stałej ilości kWh z jednostki na PC gdzie ten stosunek jest zmienny.

    

  • #61160
   Patrol
   Uczestnik

   U mnie skończy sie pewnie na 9 albo 7kw, a tylko ze wzgl. na 3fazy patrzyłem na 12kW, ale przewymiarowanie jest znaczne. Finalnie odnosząc się do samego zużycia pelletu można zjechać z zapotrzebowaniem mocy, bo odpada jednoczesne grzanie cwu, do tego sprawność samego kotła/straty kominowe. A będąc przy cwu to w katalogu wkradł się błąd na schemacie wersji style – zawór 3d przełączający powinien być na zasilaniu. Ad. bufor to raczej w kontekście defrostu, więc wielkości typu 40-50L, ale większe bufory to raczej do pomp on/off, a calla ma inwerter, więc nie wiem czy dałoby się to wysterować. Ogólnie z pompy 9kW wyciśniesz w mrozach coś w okolicy 6-6,5kW i resztę dociągnie grzałka, więc przy PV żaden problem jak rozliczenie jest roczne.

  • #61159
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   U mnie na cieplowlasciwe.pl wychodzi coś w okolicy 8kW przy -20.

   Celuje w PC 9kW ale chcę zobaczyć koperty mocy także dla 12kW.

   Z tego co mi się udało znaleźć wynika, że pompa przy 35 stopniach zasilania i -25 ma poniżej 5kW a przy moich 45 stopniach nie schodzi tak nisko.

   Dlatego chciałbym porównać koperty mocy dla 9 i 12kW bo przy wyższych temperaturach tak naprawdę liczy się moc minimalna.

   Przykładowo PC 9kW, do +10 stopni na zewnątrz i 35 na zasilaniu, jest w stanie zejść w okolice 1.5kW mocy.

   Jak PC 12kW będzie miało podobnie lub niewiele więcej to jest się nad czym zastanawiać. Potrzebuje więcej informacji.

   Bufor rzędu 200l stosuje się jak masz pompę o trochę za dużej mocy i chcesz oszczędzić jej częstego taktowania. Służy też do defrostu.

  • #61158
   Patrol
   Uczestnik

   Ideę bufora znam, ale dopytaj jeszcze o to połączenie tj. sprężarka inwerterowa+bufor. To już nie to samo co przy sprężarkach działających w trybie on/off. Również chętnie poznam dokładniejsze dane dot. pomp i wkrótce jakieś materiały mają się chyba pojawić. W przypadku grzejników jak wyeliminujesz ryzyko zamknięcia wszystkich głowic termostatycznych i będzie zapewniony przepływ (przydatny ups na obiegowej pompce) to ok, w przeciwnym wypadku mały buforek potrzebny, ale to kilkadziesiąt L.

  • #61157
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Właśnie do T-Cap 9kW proponowali bufor 200L aby w ciepłe dni nie traktował tak bardzo. To też pompa inwerterówa.

   Raczej zostanę przy termostatach więc buforem będzie potrzebny. Może jeszcze dorzucę jakieś sterowanie do podłogówki jak ją rozdzielę.

   Masz standardowe grzejniki czy je przewymiarowane?

  • #61156
   Patrol
   Uczestnik

   W tym przypadku pada propozycja odkręcenia wszystkich głowic na full (na stałe) no i warto mieć awaryjne zasilanie obiegówki. Jak chcesz obiegi rozdzielać to się trudniej faktycznie robi, a może właściwie nie tyle trudniej co drożej. Ja mam tylko dwie małe pętle na RTL, grzejniki są przewymiarowanie i na mieszaczu mam przycięcie do max 45C-wszystko na jednej pompie. Przy -16C komfort, szkoda, że nie sprawdziłem czy i o ile można zejść niżej, ale to już tylko ewentualny dodatkowy 'bonus’ będzie przy mrozach. Grzejników zatem nie ruszam, klimakonwektorów nie planuję. Co do bufora zerknij na to https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nieszczesny-bufor-do-pompy-ciepla/

  • #61155
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Za twoim przykładem też ograniczyłem temperaturę na mieszaczu do 45 stopni. Gdzieś przy -10 czy -12 dochodzę do 45 stopni i tak już zostaje. Nie zauważyłem, aby to było za mało

   Mam głównie kaloryfery typu 22 długości 100cm. Tylko w salonie mam dodatkowy 120cm. Do tego parę małych w garderobach i na przedpokoju.

   Plus 4 podłogi na RTL-ach. Niby nie dużo ale sterowanie tym jest słabe i w sumie nie działa aż tak dobrze.

   Koszt przeróbki w instalacji też nie powinien być duży. Przy PC comfort 2 wystarczy dorzucić rozdzielacz. Pytanie ile droższa jest PC comfort 2 of zwykłej comfort?

   Dzięki za link. Faktycznie większy bufor nie ma sensu.

    

    

    

    

  • #61154
   Patrol
   Uczestnik

   Wersja comfort z dwoma niezależnymi obiegami w takim przypadku się sprawdzi, cen jeszcze znam. Przez to, że wstawalem nierdzewkę 200L z dużą wężownicą to ograniczam wybór do wersji bez wbudowanego zasobnika. Wkrótce powinny też pojawić się splity w ofercie, ale skłaniam się i tak na monoblok. Ad katalog to nie wiem czy poza tym tym linkiem, który wklejałeś wyżej widziałeś wersję z 2020  – tam są dwa wykresy dla Verde M9 i M20. Jakby to uogólnić to moc jest modulowana w zakresie od 20% do 75-77% dla zewn. – 10C i 35C na wyjściu. Dla Verde M9 przy 45C i zewn. – 10C wypada ~6kW.

  • #61153
   Patrol
   Uczestnik

   Mam jeszcze pytanie do Serwisu czy i ewent. kiedy można spodziewać się wrzucenia na serwer rozszerzonego manuala (głównie część instalacyjna w tym elektryczna i hydraul., w tym wymagania dot. minimalnych przepływów) oraz wykresów lub rozszerzonej tabeli, tak żeby móc się poruszać w szerszym zakresie temperatur zewn. i temp. na wyjściu ? chyba, że dodatkowe materiały można otrzymać drogą email ?  z góry dzięki za odp.

  • #61152
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć Patrol,

   W dziale „Miejsce na sugestie” wypowiada się użytkownik Comfort2_lub.

   Modyfikacje panelu uzytkownika

  • #61151
   Patrol
   Uczestnik

   dzięki, dobrze wiedzieć, bo myślałem, że nikt tam nie zagląda 😉

  • #61150
   Janek Kwasniwski
   Uczestnik

   Witam, jaka jest gwarancja na pompy CaLLA VERDE M – Comfort oraz jakie są warunki tej gwarancji np. obowiązkowy serwis, okres, cena? Z góry dziękuję.

Oglądasz 21 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.