temperatura podłogówki wyższa od zadanej???

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem temperatura podłogówki wyższa od zadanej???

Oglądasz 45 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76218
      Anonim
      Gość

      Witam
      Mam pewien problem. Temperatura na zewnątrz ok 8 stopni. W domu jeszcze nie mieszkam i nie potrzebuje mocno grzać. Ustawiłem temperaturę zaworu czyli podłogówki na 25 stopni a ona nie chce spaść poniżej 34 stopni. Mam zawór trójdrogowy z siłownikiem i funkcję pogodówki. Nastawa pieca 60 stopni. Przypomnę dom 140 m, 80 m podłogówki, 5 grzejników z głowicą termostatyczną.
      Dlaczego tak jest i czy można to zmienić.
      Pozdrawiam

    • #76264
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Sprawdź, czy zawór jest w stanie zamknąć się całkowicie.
      W automatyce w menu zawór masz parametr „amplituda zawór” i standardowo jest ona ustawiona na 5 stopni. W tym przypadku. gdy masz zadaną temperaturę 25 a temperatura uzyskana jest 34 to automatyka z założenia powinna całkowicie zamknąć zawór w celu ograniczenia temperatury.
      Sprawdź, czy po rozblokowaniu napędu jesteś w stanie ręcznie jeszcze bardziej go zamknąć.
      Jeżeli nie to albo sam napęd nie pozwala albo zawór ma jakieś ograniczenie przed całkowitym zamknięciem.

      Pozdrawiam

    • #76263
      Anonim
      Gość

      Witam
      Diekuję za odpowiedz. Proponowaną zmianę robiłem wcześniej i zawór mieszający jest ustawiony na minimum (0 w swojej skali) automatyka i piec zachowują sie raczej prawidłowo więc może to wina instalacji??

    • #76262
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Raz w historii zdarzył mi się taki przypadek.
      Do zaworu mieszającego w jedno z wejść podłączony jest powrót z instalacji.
      Najprawdopodobniej Twój instalator w to miejsce wpiął powrót, ale całej instalacji a nie samej podłogówki.
      Wiadomo, że z instalacji grzejnikowej woda powracająca ma między trzydzieści a czterdzieści stopni i mimo, że zawór jest całkowicie zamknięty to wpuszcza do podłogówki wodę z powrotu z grzejników, która ma temperaturę znacznie wyższą niż powrót z podłogówki i wyższą niż wymagana na zasilaniu podłogówki.

      Pozdrawiam

    • #76261
      Aro
      Uczestnik

      Podłączę się pod temat.
      W moim przypadku jest sama podłogówka na 150 m2, QPD 15KW, temperatura kotła 60 stopni, wymiennik płytowy, zawór 3 drożny. Jak u kolegi zawór puszcza mi wodę w podłogę dopiero od 33 stopni, przy niższych nastawach zawór zamyka się całkowicie. Czujnik temperatury umieszczony jest za zaworem mieszającym.

    • #76260
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam
      Aro.

      Napisz mi jaką masz nastawę dla zaworu.
      Napisz mi też w jakiej kolejności masz podłączone powroty: powrót z instalacji, odejście do zaworu mieszającego, powrót z zasobnika, powrót kotła, to jest prawidłowa kolejność przy założeniu braku grzejników.

      Pozdrawiam

    • #76259
      Aro
      Uczestnik

      Mieszacz chodzi w ustawieniach na podłogówkę i pogodówkę, krzywa 0,2 przesunięta o 11.
      CWU zasilana z kotła na krótkim obiegu, CO do wymiennika płytowego i z powrotem na kocioł a z wymiennika na miesdzacz i do podłogówki z podłogówki na mieszacz.Czujnik temperatury ustawiony za mieszaczem.

    • #76258
      SERWIS
      Uczestnik

      Sprawdź w takim razie, jaka temperatura powinna być przy tej krzywej w odniesieniu do dzisiejszej temperatury zewnętrznej.
      Oprócz nachylenia krzywej istotny jest parametr przesunięcia krzywej.

      Pozdrawiam

    • #76257
      Aro
      Uczestnik

      Przy tej krzywej temperatura jest 23 ale muszę przesunąć o 11 bo jak wspomniałem wcześniej przy 33 zawór jest całkiem zamknięty.

    • #76256
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Nie można tak robić. To tak jakbyś powiedział że będziesz więcej spalał węgla, a nie zamknąłbyś otwartego okna.
      Zrezygnuj z przesunięcia i poszukaj przyczyny, dlaczego powrót do zaworu ma tak wysoką temperaturę, przecież podłoga musi jakoś wychładzać tę wodę.

      Pozdrawiam

    • #76255
      Aro
      Uczestnik

      Witam po przerwie
      Żle się zrozumieliśmy!
      Wejście a nie powrót w instalację podłogówki ma 33 stopnie i dopiero taką wartość ciepłej wody puszcza mi w instalację zawór 3 drożny. Poniżej 33 st zawór jest całkowicie zamknięty.

    • #76254
      zientas
      Uczestnik

      witam, nie bardzo wiem po co ci wymiennik, ale każdy coś w swojej instalacji wymyśla.
      zajmijmy sie tym co jest za wymiennikiem czyli:
      mieszacz, zasilanie powrót do wymiennika i powrót do mieszacza. Tak powinna wyglądać u ciebie instalacja.
      Zacznijmy od końca, w twoim przypadku woda wracająca z podłogówki ma 33C a Ty byś chciał (sterownik pogodowy) aby miała 29C, wtedy cała woda z powrotu przez zawór jest kierowana spowrotem w układ podłogówki do momentu aż wystygnie. Załużmy że zaczyna stygnąć i na powrocie ma już 26C, czyli mieszcz (zawór trójdrożny) część wody wyśle wymiennik, a z wymiennika pobierze część wody aby dogrzać pozostałą do zadanej czyli 29C.
      Jeśli teraz masz za wysoką temperaturę wody to poprostu zawór się zamyka aby woda wystygła. Jeśli jej nie pozwalasz wystygnąć otwierając zawór na siłę nigdy nie uzyskasz niższej temperatury. Układ się nie ochłodzi inaczej niż przez oddanie ciepła do pomieszczeń.
      Chyba że chodzi o coś innego to też napisz, bo na razie z treści wontku wnioskuję to co napisałem.

    • #76253
      Aro
      Uczestnik

      Witam
      Dzięki za chęci ale się NIE ROZUMIEMY!
      1. Wymiennik płytowy jest po to aby kocioł chodził na swoim krótkim obiegu wraz z CWU i aby woda z kotła nie szła w instalację podłogową.

      2. Mieszacz puszcza mi wodę w podłogówkę tylko od POWRÓT! Nie mogę puścić wody chłodniejszej niż te 33 stopnie w instalację bo zawór sterowany automatycznie jest już zamknięty. Nie ma w tym nic złego przy temperaturach ujemnych ale na + gdy sterownik wyliczy temp wody na niższą niż 33 st to zawór jej nie puści i tym samym instalacja nie grzeje!
      Muszę podbijać lub zmieniać krzywą grzania aby wyszła temperatura powyżej 33 stopni ale wtedy po kliku dniach jest za ciepło.
      Reasumując chcę aby mieszacz puszczał mi wodę w instalację chłodniejszą niż 33 stopnie!

    • #76252
      zientas
      Uczestnik

      już rozumiem,
      zawołaj hydraulika który montował zawór, lub innego bardziej ogarniętego.
      na zawór masz nasuniętą taką skrzyneczkę z tarczą i na 99% ona jest źle założona,
      ona ma blokady aby niżej nie schodziło pokrętło lub nie wchodziło wyżej.
      jeśli możesz to zrób zdjęcie tego zaworu i zamieść tu.

    • #76251
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam Aro!

      Nie podoba mi się ten Twój zawór.
      Podaj mi jego typ.
      Nie wyobrażam sobie, aby puszczać w podłogę wodę o temperaturze wyższej niż 33 stopnie.

      Pozdrawiam

    • #76250
      tbart
      Uczestnik

      Witam,
      Postanowiłem odświeżyć ten temat, bo również mam problem z temperaturą podłogówki.
      Kocioł to HT Daspell GL 15kW ze sterownikiem ecoMAX850P2-H i modułem B do obsługi bufora.
      Podłogówka zasilana jest przez zawór 3D z siłownikiem. Ustawienie w sterowniku tego obiegu – ogrzewanie podłogowe.
      Problem w tym, że sterownik z niewiadomych mi przyczyn puszcza na podłogówkę temperaturę wyższą od zadanej, zdarza się że nawet o 15 stopni.
      W ustawieniach mieszacza obsługującego podłogówkę mam ustawioną max temperaturę na 40 stopni, zadaną ustawiłem na 34 i po 15 minutach widzę że temp. wody płynącej na podłogówkę to 49 stopni i nic się nie zmienia. Zawór 3D jest otwarty prawie na połowę skali i sterownik przez dłuży czas nie podejmuje żadnej próby obniżenia temperatury. Powrót z podłogówki z którego czerpana jest chłodna woda na podmieszanie do zaworu 3D ma około 23-25 stopni. Parametr nieczułość mieszacza mam ustawiony na 1,0.

      W poszukiwaniu przyczyny wykonałem następujące kroki:
      – W trybie ręcznym siłownik zamyka się i otwiera bez problemów;
      – Ściągnąłem siłownik z zawodu 3D i ręcznie obracałem zaworem obserwując zmiany temperatury: temperatura bez problemu daje się regulować w pełnym zakresie.
      – Kierunki siłownika zaworu 3D są prawidłowo podłączone – gdy w trybie ręcznym włączam ręcznie pompę tego obiegu oraz otwieram zawór to temperatura rośnie, gdy zamykam to spada.

      Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu problemu.

    • #76249
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W momencie, gdy przebija temperaturę na zaworze sprawdź w informacjach sterownika procent otwarcia zaworu (np. 0%, 40%, 100%).
      Ustalimy w ten sposób co widzi i robi sterownik.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #76248
      tbart
      Uczestnik

      Witam,
      Jak na złość problem zniknął na kilka dni aż do wczoraj, gdy sytuacja wyglądała następująco:
      – pompa podłogówki wyłączyła się
      – obieg ustawiony jest na ciągłą pracę pompy więc nigdy nie powinna się wyłączyć
      – temperatura zadana 35, a rzeczywista 47
      – 3D otwarty na 78% co na oko pokrywało się z jego rzeczywistym stanem
      – drugi obieg kaloryferów w tym czasie pracował normalnie
      – term pokojowy ON, silownik stop
      Zrobiłem restart sterownika dwa razy i nic to nie dawało. W trybie ręcznym pompa normalnie się uruchamiała i siłownik się otwierał i zamykał. Przelaczylem cwu kilka razy na tryb lato i z powrotem i to też nic nie dało. Dopiero gdy w trybie ręcznym przegonilem wodę w podłodze do tego momentu że temperatura spadła poniżej zadanej sterownik odblokował się i odpalił pompę podłogówki.

    • #76247
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Jak na złość problem zniknął na kilka dni aż do wczoraj, gdy sytuacja wyglądała następująco:
      – pompa podłogówki wyłączyła się
      – obieg ustawiony jest na ciągłą pracę pompy więc nigdy nie powinna się wyłączyć
      – temperatura zadana 35, a rzeczywista 47
      – 3D otwarty na 78% co na oko pokrywało się z jego rzeczywistym stanem
      – drugi obieg kaloryferów w tym czasie pracował normalnie
      – term pokojowy ON, silownik stop
      Zrobiłem restart sterownika dwa razy i nic to nie dawało. W trybie ręcznym pompa normalnie się uruchamiała i siłownik się otwierał i zamykał. Przelaczylem cwu kilka razy na tryb lato i z powrotem i to też nic nie dało. Dopiero gdy w trybie ręcznym przegonilem wodę w podłodze do tego momentu że temperatura spadła poniżej zadanej sterownik odblokował się i odpalił pompę podłogówki.

      Cześć,
      To jest normalne zachowanie.
      Takie zabezpieczenie aby nie przegrać podłogi.
      Z tego co pamiętam pompa jest odlanczana po przekroczeniu zadanej temperatury mieszacza o 5 stopni.
      Dopiero jak temperatura spadnie poniżej zadanej.
      Take zachowanie mieszacza jest sterowane ustawieniem „Obsługa mieszacza” = „Włączona podłoga”.
      Tak to się u mnie nazywa w ustawieniach serwisowych mieszacza.

      Ja mam RTL na obiegach podłogi i coś takiego się działo jak nie miałem odbiorów oraz błędnie ustawiony zawór 4d.

      Pozdrawiam

    • #76246
      tbart
      Uczestnik

      Ok, tylko czemu w ogóle sterownik dopuszcza do wzrostu temperatury na podłogówce i przekroczenia zadanej o kilkanaście stopni? Wydaje mi się, że lepiej by było gdyby oprócz wyłączenia pompy sterownik całkiem zamykał 3d w sytuacji przekroczenia zadanej o np. 5 stopni.

    • #76245
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ok, tylko czemu w ogóle sterownik dopuszcza do wzrostu temperatury na podłogówce i przekroczenia zadanej o kilkanaście stopni? Wydaje mi się, że lepiej by było gdyby oprócz wyłączenia pompy sterownik całkiem zamykał 3d w sytuacji przekroczenia zadanej o np. 5 stopni.

      Tego nie wiem. Nie pamiętam jak to się u mnie zachowuje, ale chyba się zamyka.

      Samo przekraczanie temperatury może też wynikać że zbyr dużych ruchów siłownia. Teraz masz pewnie małe odbiory ciepła więc siłownik próbuje zamknąć siłownik.
      Sprawdź sobie podłączenie siłownia do pieca. Może masz podpięty na odwrót.

      Tu niestety musisz poobserwowac jak się to zachowuje i zmieniać nastawy siłownia aby pasowały do twojej instalacji.

      Ja mam zawór 4d. Te zawory obracają się o 360 stopni więc błędna instalacja jest możliwa.
      Z taką sytuacją wozilem się bardzo długo. Niby w zimie było ok ale jak przyszło coś ciepłej to głupoty się działy.

    • #76244
      tbart
      Uczestnik

      Witam,
      Wchodzę do kotłowni kilka chwil temu i widzę temperaturę podłogówki ponad 60 stopni. 20181006_211658.jpg
      Pompa wyłączona, ale skoro obieg ma zabezpieczenie przed uszkodzeniem podłogi to nadal nie rozumiem jak dochodzi do takiej wysokiej temperatury.

    • #76243
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam,
      Wchodzę do kotłowni kilka chwil temu i widzę temperaturę podłogówki ponad 60 stopni.
      Pompa wyłączona, ale skoro obieg ma zabezpieczenie przed uszkodzeniem podłogi to nadal nie rozumiem jak dochodzi do takiej wysokiej temperatury.

      Sprawdź ustawienia mieszacza w ustawieniach serwisowych.
      Tam ustawiasz:
      – czas otwarcia – odczytany z silownika
      – stała czasu całkowania – dobierasz na oko obserwując zachowanie twojego układu
      – zakres proporcjonalności –
      dobierasz na oko obserwując zachowanie twojego układu

      zuć okiem na wątek
      http://www.heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3652-dziwne-zachowanie-ukladu-z-zaworem-4d?limitstart=0

      Przede wszystkim sprawdź jaki masz ustawiony czas otwarcia. Możliwe, że monter silownika go po prostu nie skonfigurował w sterowniki pieca i to co pięć podaję nie odpowiada rzeczywistej pracy siłownia.

      Inna możliwość, że pozostałe parametry są tak ustawione, że siłownik za wolno reaguje i zanim wykona jakiś ruch to jest już za puźno.

      Pozdrawiam

    • #76242
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jeszcze jedna sprawa.
      Gdzie masz czujnik temperatury mieszacza?
      Blisko zaworu 3d czy jakoś dalej od niego?

    • #76241
      Mateusz Żurek
      Uczestnik
    • #76240
      tbart
      Uczestnik

      Jeśli chodzi o czujnik temp. to testowałem dwie opcje: od razu za 3d i na rurze około 0,5m od 3d. Nie zauważyłem żeby była jakaś różnica.
      Takich opcji jak „stała czasu całkowania” i „zakres proporcjonalności” w moim sterowniku nie ma.
      Przejrzałem kolejny raz instalację i nie widzę w niej błędów. Nawet byłem w hydraulicznym żeby obejrzeć zawór 3d taki jak mój żeby mieć pewność jak wewnątrz działa przesłona no ale nic podejrzanego nie znalazłem. Spróbuję dziś zamienić obieg podłogówki z kaloryferami w sensie sterowania zaworami 3d i pompami. Zobaczymy co wtedy będzie się działo. Obecnie kaloryfery działają idealnie, sterownik trzyma temperaturę elegancko.

    • #76239
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jeśli chodzi o czujnik temp. to testowałem dwie opcje: od razu za 3d i na rurze około 0,5m od 3d. Nie zauważyłem żeby była jakaś różnica.
      Takich opcji jak „stała czasu całkowania” i „zakres proporcjonalności” w moim sterowniku nie ma.
      Przejrzałem kolejny raz instalację i nie widzę w niej błędów. Nawet byłem w hydraulicznym żeby obejrzeć zawór 3d taki jak mój żeby mieć pewność jak wewnątrz działa przesłona no ale nic podejrzanego nie znalazłem. Spróbuję dziś zamienić obieg podłogówki z kaloryferami w sensie sterowania zaworami 3d i pompami. Zobaczymy co wtedy będzie się działo. Obecnie kaloryfery działają idealnie, sterownik trzyma temperaturę elegancko.

      l
      Ta konfiguracja powinna być w ustawieniach serwisowych – > ustawienia mieszacza 1 czy jaki tam masz numer.
      Nie wiem co to masz za sterownik. Może to być w innym miejscu ale raczej musi być.
      Na pewno musi być coś takiego jak czas otwarcia zaworu. Ja mam siłownik o czasie otwarcia 60s a są co mają 120s.

      Co do samego zaworu 3d.
      Nie chodzi mi o to że jest z nim coś nie tak.
      Chodziło mi o to, że został źle ustawiony przy montażu silownika.
      Rzuć okiem do instrukcji silownika i sprawdź czy został zamontowany tak jak tam jest opisane.
      Do tego sprawdź czy w dobra stronę się obraca.

    • #76238
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Prawidłowo ustawiony zawór 3d (serce zaworu) z zaizolowanym czujnikiem i prawidłowym ustawieniem czasu otwarcia zaworu nie będzie podbijał temperatury na obieg grzewczy powyżej nastawy.
      Czasem problemem jest sam czujnik, który nie mierzy temperatury wody w rurze a jedynie temperaturę otoczenia (słabe przewodzenie).
      Drugim problemem jest prawidłowe ustawienie serca zaworu – jest to częsty błąd, który objawia się nieprawidłowym sterowaniem zaworem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #76237
      tbart
      Uczestnik

      Witam,
      mam pytanie: jaki jest algorytm sterowania zaworem 3d mieszacza w sterowniku ecomax850p2-h?
      Pytam bo obserwuję, że dwa moje mieszacze zachowują się zupełnie inaczej.
      Otóż: mieszacz kaloryferów działa w ten sposób, że gdy temp. jest daleka od zadanej to sterownik kręci zaworem aż temp. minie zadaną, potem oczywiście go cofa bo nastąpiło przeregulowanie i tak kilka razy, aż w końcu przełącza się w tryb taki, że gdy jest bardzo blisko zadanej to wtedy wykonuje ruchy zaworem bardzo małe (po 1%) i w ten sposób zbliża się do zadanej i generalnie nie ma problemu, bo dość szybko osiąga zadaną i ją utrzymuje.
      Gorzej jest z drugim mieszaczem obsługującym podłogówkę: tam sterownik potrafi przez godzinę kręcić siłownikiem tam i z powrotem krążąc wokół zadanej i nigdy mu się nie udaje jej utrzymać. Występuje zjawisko (to chyba nie jest fachowa nazwa) narastającej oscylacji i w końcu dochodzi do tego że temp. wykracza poza tzw. zakres bezpieczny i sterownik całkiem wyłącza pompę żeby nie dopuścić do uszkodzenia podłogi.
      To może być jakiś trop odnośnie problemu z wysoką temperaturą na wyjściu na podłogówkę. Co ciekawe, przecież podłogówka powinna się zdecydowanie szybciej ustabilizować, niż kaloryfery gdyż przecież powrót z podłogówki ma dość stabilną temperaturę i jest dobrym źródłem chłodnej wody dla zaworu 3d do mieszania.

    • #76236
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Szczerze mówiąc to tu nie ma co się zastanawiać dlaczego zawór przepuszcza temperaturę na obieg podłogówki, ponieważ na pulpicie widzę załączony termostat i wyłączoną pompę mieszacza. Jakim cudem bez pompy woda płynie na podłogę?
      Ustaw parametr wyłączenie pompy od termostatu w mieszaczu na NIE i zobacz co się wydarzy w oknie informacyjnym dla mieszacza 1.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #76235
      tbart
      Uczestnik

      Z opcją „wyłączenie pompy od termostatu” już kombinowałem – problem występuje niezależnie od tej opcji.
      Ten przepływ pomimo wyłączonej pompy to kwestia nad którą już się zastanawiałem. Mam dwie teorie:
      – w jakimś bardzo minimalnym stopniu przepływ występuje grawitacyjnie (budynek jest piętrowy, część podłogówek jest na poziomie około 2,5m powyżej bufora i zaworu 3d);
      – może w ogóle nie ma przepływu samoczynnego tylko czujnik z opóźnieniem reaguje.

    • #76234
      Robert Robert
      Uczestnik

      Panowie a może zawór u kolegi jest zle ustawiony tj. np u mnie po zdjęciu siłownika można kręcić pokrętłem jak się chce i założyć siłownik…. co potem wychodzi, że siłownik zamyka zawór i wskazuje na zamknięty a tak naprawdę jest jeszcze otwarty, bo według swojej skali zamknął zawór…. nie wiem jak to dokładniej wytłumaczyć. Może niech kolega spróbuje zdjąć siłownik i ręcznie zamknąć zawór i wtedy siłownik założyć?

    • #76233
      tbart
      Uczestnik

      To była pierwsza kwestia, którą sprawdziłem jak tylko zauważyłem ten problem.

    • #76232
      Robert Robert
      Uczestnik

      aaa dobra 🙂 to ok. 🙂

    • #76231
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Grawitacja na podłogówce przez zawór mieszający jest raczej nierealna. Może masz podpięta pompę podłogówki pod wyjście pompy CO. Wyłącz w pierwszej kolejności funkcję wyłączenia pompy mieszacza od zaworu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #76230
      tbart
      Uczestnik

      Włączając różne elementy całego układu przez tryb ręczny wykluczyłem tego typu pomyłkę.

    • #76229
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Idealnie byłoby, gdyby to na miejscu zweryfikował instalator, który to montował. W przypadku pytań niech dzwoni do naszego serwisu. Będzie to najszybszy sposób rozwiązania problemu zanim zniszczysz sobie podłogę.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #76228
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Idealnie byłoby, gdyby to na miejscu zweryfikował instalator, który to montował. W przypadku pytań niech dzwoni do naszego serwisu. Będzie to najszybszy sposób rozwiązania problemu zanim zniszczysz sobie podłogę.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #76227
      MikiMiki
      Uczestnik

      Witam ,posiadam kocioł DasPell LuxGL 15kw domek 120m2 sterowanie pogodowe. Moje pytanie jest następujące.Dlaczego siłownik nie może osiągnąć teperatury zadanej tylko ciagle kreci w lewo i prawo przebijając temperature nawet o 8 stopni? Tryb pracy FL, zawór 4D pozdrawiam

    • #76226
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam ,posiadam kocioł DasPell LuxGL 15kw domek 120m2 sterowanie pogodowe. Moje pytanie jest następujące.Dlaczego siłownik nie może osiągnąć teperatury zadanej tylko ciagle kreci w lewo i prawo przebijając temperature nawet o 8 stopni? Tryb pracy FL, zawór 4D pozdrawiam

      Cześć,
      Tu może być multum powodów.
      Od źle zamontowane go silownika, źle ustawiona lopatka/źle podpięte kabelki, do konfiguracji nieadekwatnej do twojego układu CO.

      W sterownik ustawiasz:
      – czas otwarcia silownika. Jest na naklejkę na siłowniku. Na przykład 120s
      – stała czasu całkowania – z tego co pamiętam od tego parametru zależy kiedy siłownik wykona ruch.
      – zakres proporcjonalnosci – od niego zależy wielkość ruchu.

      Fajny opis podał Patrol w wątku https://heiztechnik.pl/index.php/forum/4-pomoc-techniczna/3511-q-pellet-duo-15kw?start=90

      ustawienia dla siłownika zaworu znajdziesz w menu serwisowym>ustawienia mieszacza:
      Zakres proporcjonalności
      Parametr ma wpływ na wielkość ruchu siłownika mieszacza. Zwiększenie jego wartości powoduje szybsze dochodzenie temperatury mieszacza do wartości zadanej, jednak zbyt wysoka wartość parametru powoduje przeregulowanie temperatury i niepotrzebne ruchy siłownika. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 2 – 6 [3].
      Stała czasu całkowania
      Im większa wartość parametru, tym wolniejsza reakcja siłownika na uchyb temperatury. Ustawianie zbyt małych wartości może prowadzić do niepotrzebnych ruchów siłownika, zbyt duża wartość wydłuża czas znalezienia wartości zadanej temperatury. Prawidłową wartość dobiera się doświadczalnie. Zaleca się ustawianie wartości parametru w zakresie 100 – 180 [160].
      Czas otwarcia zaworu
      Należy wprowadzić czas pełnego otwarcia zaworu odczytany z tabliczki znamionowej siłownika zaworu, np. 140s.
      Wyłącznie pompy od termostatu
      Ustawienie parametru na wartość ,,TAK” powoduje zamknięcie siłownika mieszacza i wyłącznie pompy mieszacza po rozwarciu styków termostatu pokojowego (pomieszczenie nagrzane). Czynność ta jednak nie jest zalecana, gdyż pomieszczenie ogrzewane może być wychłodzone w zbyt dużym stopniu.
      Nieczułość mieszacza*
      Nastawa parametru określająca wartość nieczułości temperaturowej (martwej strefy) dla układu sterowania mieszaczem. Regulator steruje mieszaczem w taki sposób, aby wartość temperatury zmierzonej przez czujnik obwodu mieszacza była równa wartości zadanej. Tym niemniej aby uniknąć zbyt częstych ruchów siłownika, mogących niepotrzebnie skrócić jego żywotność, regulacja podejmowana jest dopiero wówczas, gdy zmierzona temperatura obwodu mieszacza będzie wyższa lub niższa od zadanej o wartość większą niż nieczułość mieszacza.

      Niestety te parametry odbierasz eksperymentalne.

      Do tego sprawdź jak jest zamontowany czujnik temperatury. Cy jest w miarę blisko zaworu 4d i czy jest ocieplony.

    • #76225
      MikiMiki
      Uczestnik

      Dzieki Mateusz , ja mam sterownik pluma 850 ktory posiada tylko nieczulosc mieszacza, nie mam w nim zakresu proporcjonalnosci, stalej czasu calkowitej. Dodam ze silownik jest ustawiony prawidlowo, czas otwarcia mieszacza 120s(afrizo).Pytanie do serwisu jak poradzic sobie z tym problemem? zawor 4D sterowanie obwodem grzejnikowym(pogodowo).

    • #76224
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzieki Mateusz , ja mam sterownik pluma 850 ktory posiada tylko nieczulosc mieszacza, nie mam w nim zakresu proporcjonalnosci, stalej czasu calkowitej. Dodam ze silownik jest ustawiony prawidlowo, czas otwarcia mieszacza 120s(afrizo).Pytanie do serwisu jak poradzic sobie z tym problemem? zawor 4D sterowanie obwodem grzejnikowym(pogodowo).

      Sprawdź menu ustawień serwisowych.
      Tych parametrów nie ma w standardowych ustawieniach i nie widać ich z modułu internetowego.

    • #76223
      MikiMiki
      Uczestnik

      TO jest wszytsko co posiada plum 850 w menu serwisowym .
      Ustawienia mieszacza 1,2,3,4,5
      Obsługa mieszacza  Wyłączona  Włączana CO  Włączona podłoga  Tylko pompa
      Wybór termostatu*
      Minimalna temperatura mieszacza
      Maksymalna temperatura mieszacza
      Czas otwarcia zaworu
      Wyłącznie pompy od termostatu
      Nieczułość mieszacza* nie mam modulu internetowego .

    • #76222
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      TO jest wszytsko co posiada plum 850 w menu serwisowym .
      Ustawienia mieszacza 1,2,3,4,5
      Obsługa mieszacza  Wyłączona  Włączana CO  Włączona podłoga  Tylko pompa
      Wybór termostatu*
      Minimalna temperatura mieszacza
      Maksymalna temperatura mieszacza
      Czas otwarcia zaworu
      Wyłącznie pompy od termostatu
      Nieczułość mieszacza* nie mam modulu internetowego .

      Rzuć jeszcze okiem na ustawienia serwisowe.
      Tam powinno być menu: Parametry zaawansowane i w nim opcja: Pokaż zaawansowane. Ustaw ją na Tak. Strona 40 w instrukcji.
      Rzuć też okiem na poniższą instrukcje. Na stronie 32 i 33 masz informacje o kalibracji silownika. Może to trzeba zrobić.

      A zanim zaczniesz kręcić w ustawieniach weź instrukcje montażu silownika, zdemontuj go i wykonaj ponowny montaż według instrukcji.
      Możliwe, że masz przedstawioną łopatkę mieszacza i tam gdzie powinno być 0 masz na przykład 2.
      Warto to sprawdzić. Z takim problemem wozilem się z rok zanim doszedłem co jest nie tak.
      Warto także sprawdzić czy się w dobra stronę otwiera.

      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/ARCHIWUM/ecoMAX%20850P2-H_DTR_PL_wydanie_1.1.pdf

      Pozdrawiam

    • #76221
      MikiMiki
      Uczestnik

      nie ma tam nic zwiazane z mieszaczem, z tego co widze plum 850touch ma tylko czas otwarcia zaworu i nieczulosc, nic wiecej nie wystepuje chyba ze czegos nie widze pozdro

    • #76220
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      nie ma tam nic zwiazane z mieszaczem, z tego co widze plum 850touch ma tylko czas otwarcia zaworu i nieczulosc, nic wiecej nie wystepuje chyba ze czegos nie widze pozdro

      Tam jest przełącznik sterujący czy pokazywać ukryte opcje.
      Ustaw na „Tak” i wróć do menu mieszacza w ustawieniach serwisowych.

Oglądasz 45 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.