Kocioł Pelletowy 50kW z buforem

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Kocioł Pelletowy 50kW z buforem

Oglądasz 43 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #73172
      Marek
      Uczestnik

      Witam.
      Ma może ktoś taki zestaw zamontowany u siebie w domu??

    • #73216
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam.
      Ma może ktoś taki zestaw zamontowany u siebie w domu??

      Cześć,
      Ogrzewasz blok czy co?
      Największy, który pamiętam miał coś w okolicy 30kW.

      Twoja sytuacja powinna być zbliżona do 25kW + bufor, który ma Markus.
      Napisz o co chodzi i postaramy się pomóc.

      Pozdrawiam

    • #73215
      Marek
      Uczestnik

      Hej.
      Mam dom wielorodzinny stare budownictwo 450m2 🙂
      A co do kotła masakra :(( tragiczny błąd zakupu.
      Kocioł z buforem się nie umieją dogadać.
      Wiecznie błędy błędy błędy każdego elementu pieca – palnika kotła stb
      Też tak macie że pracą kotła reguluje temperatura bufora i temperatura kotła??
      Bo dla mnie jest to najgłupsze możliwe rozwiązanie.

    • #73214
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hej.
      Mam dom wielorodzinny stare budownictwo 450m2 🙂
      A co do kotła masakra :(( tragiczny błąd zakupu.
      Kocioł z buforem się nie umieją dogadać.
      Wiecznie błędy błędy błędy każdego elementu pieca – palnika kotła stb
      Też tak macie że pracą kotła reguluje temperatura bufora i temperatura kotła??
      Bo dla mnie jest to najgłupsze możliwe rozwiązanie.

      Cześć,
      Szczerze mówiąc parę osób miało problemy z konfiguracją ale po kontakcie z forum i serwisem udało się większość z nich rozwiązać.
      Najszybciej uzyskasz pomoc od serwisu po prostu do nich dzwoniąc.

      Najprawdopodobniej masz błędną konfigurację wykonaną przez instalatora i to powoduje twoją frustrację.

      Nie mam bufora a mój piec ma już parę lat więc sterownik i jego konfiguracja będzie inna.

      Proszę zadzwoń na serwis. Przejdziecie przez konfigurację i możliwe, że uda się rozwiązać twoje problemy.

      A jak chcesz to proszę podaj swoją konfigurację to może uda się także nam pomóc.

      Pozdrawiam

    • #73213
      Markus
      Uczestnik

      Hej.
      Mam dom wielorodzinny stare budownictwo 450m2 🙂
      A co do kotła masakra :(( tragiczny błąd zakupu.
      Kocioł z buforem się nie umieją dogadać.
      Wiecznie błędy błędy błędy każdego elementu pieca – palnika kotła stb
      Też tak macie że pracą kotła reguluje temperatura bufora i temperatura kotła??
      Bo dla mnie jest to najgłupsze możliwe rozwiązanie.

      Witam

      Zostałem lekko wywołany do tablicy przez kolegę Mateusza, więc dołączam się do dyskusji.
      Na początek lekkie sprostowanie ma 3 letni kocioł 25kW ale bez bufora, tak więc ze sterowaniem buforem nie ma żadnych doświadczeń praktycznych.

      Żeby coś można powiedzieć, to musimy wiedzieć jaki kocioł, z jakim regulatorem.
      Jak wygląda instalacja (schemat), czy jest oparta o zawór 3D lub 4D
      Może kilka zdjęć.

      Pozdrawiam
      Markus

    • #73212
      Marek
      Uczestnik

      Hej.
      Właśnie jest problem współpracy pieca z buforem tz brak współpracy.
      Serwis był już u mnie kilka razy, kilkadziesiąt razy telefonicznie i nic.
      Jak się piec ustawi na parametry bezpiecznie to sobie pyka i pyka coś zagrzeje coś wychłodzi ale chodzi.
      Ale jak się ustawi na parametry że ma zagrzać bufor i się wyłączyć bo do tego on jest to klops.
      Nie wiem czy taż tak maja inne osoby, bo nie znalazłem na forum podobnego problemu, ale czy prace pieca z buforem reguluję temperatura bufora i temperatura pieca również???
      Bo to jest u mnie główny powód błędów.

    • #73211
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hej.
      Mam dom wielorodzinny stare budownictwo 450m2 🙂
      A co do kotła masakra :(( tragiczny błąd zakupu.
      Kocioł z buforem się nie umieją dogadać.
      Wiecznie błędy błędy błędy każdego elementu pieca – palnika kotła stb
      Też tak macie że pracą kotła reguluje temperatura bufora i temperatura kotła??
      Bo dla mnie jest to najgłupsze możliwe rozwiązanie.

      Witam

      Zostałem lekko wywołany do tablicy przez kolegę Mateusza, więc dołączam się do dyskusji.
      Na początek lekkie sprostowanie ma 3 letni kocioł 25kW ale bez bufora, tak więc ze sterowaniem buforem nie ma żadnych doświadczeń praktycznych.

      Żeby coś można powiedzieć, to musimy wiedzieć jaki kocioł, z jakim regulatorem.
      Jak wygląda instalacja (schemat), czy jest oparta o zawór 3D lub 4D
      Może kilka zdjęć.

      Pozdrawiam
      Markus[/quote]
      Przepraszam,
      Na szybko sprawdziłem twój podpis i masz moduł B i w sumie nie pamiętałem jaką masz instalację dlatego napisałem, że masz bufor.

      Pozdrawiam

    • #73210
      Markus
      Uczestnik

      Hej.
      Właśnie jest problem współpracy pieca z buforem tz brak współpracy.
      Serwis był już u mnie kilka razy, kilkadziesiąt razy telefonicznie i nic.
      Jak się piec ustawi na parametry bezpiecznie to sobie pyka i pyka coś zagrzeje coś wychłodzi ale chodzi.
      Ale jak się ustawi na parametry że ma zagrzać bufor i się wyłączyć bo do tego on jest to klops.
      Nie wiem czy taż tak maja inne osoby, bo nie znalazłem na forum podobnego problemu, ale czy prace pieca z buforem reguluję temperatura bufora i temperatura pieca również???
      Bo to jest u mnie główny powód błędów.

      Żeby coś można powiedzieć, to musimy wiedzieć jaki kocioł, z jakim regulatorem.
      Jak wygląda instalacja (schemat), czy jest oparta o zawór 3D lub 4D
      Może kilka zdjęć.

      Poprosimy o szczegóły.

    • #73209
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Hej.
      Właśnie jest problem współpracy pieca z buforem tz brak współpracy.
      Serwis był już u mnie kilka razy, kilkadziesiąt razy telefonicznie i nic.
      Jak się piec ustawi na parametry bezpiecznie to sobie pyka i pyka coś zagrzeje coś wychłodzi ale chodzi.
      Ale jak się ustawi na parametry że ma zagrzać bufor i się wyłączyć bo do tego on jest to klops.
      Nie wiem czy taż tak maja inne osoby, bo nie znalazłem na forum podobnego problemu, ale czy prace pieca z buforem reguluję temperatura bufora i temperatura pieca również???
      Bo to jest u mnie główny powód błędów.

      Jak dla mnie taki kocioł powinien być sterowany temperaturą bufora.
      Do puki nie spadnie poniżej dolnej temperatury piec powinien stać w postoju. Temperatura pieca nie powinna tu mieć znaczenia.
      To dla mnie wygląda sensownie ale nie znam założeń na podstawie, których zaprogramowano te sterowniki więc mogę się mylić.

      Proszę napisz jaki masz sterownik oraz jakie masz ustawienia.

    • #73208
      Marek
      Uczestnik

      20190320_154121.jpg

    • #73207
      Markus
      Uczestnik

      Ten schemat, to pobożne życzenie, jak powinno być.
      A jak jest naprawdę?

    • #73206
      Marek
      Uczestnik

      Taki mam układ. Tylko bufor oczywiście zasilany od góry 🙂
      Co do sterowania też uważam że praca kotła powinna tylko sterować temperatura bufora ale niestety serwis jest mądrzejszy i uważa że nie to co oni mają jest super tylko że nie działa. Klient ma problem.
      Mam w układzie bufor 1000l. , piec HT DasPell GL 50kW, sterownik HT-tronic 900, moduł internetowy, w którym nic nie ma po za temperaturami, tak na marginesie żadnych wykresów czasów pracy nic, nie warte takiej wysokiej ceny, sterowanie pogodowe, zawór ochrony powrotu 55stopni, regulator ciągu.
      Sorry że same minusy ale jestem okropnie sfrustrowany tym zakupem.
      Od października walczę i nic nie idzie ku lepszemu wiecznie błędy i zimno w domu.

    • #73205
      Markus
      Uczestnik

      A propos Econeta , czy zarejestrowałeś się na stronie http://www.econet24.com

      W załączeniu schemat mojej instalacji z tego programu .

      Attachments:
    • #73204
      Marek
      Uczestnik

      Tylko że ja mam moduł internetowy z Brager-a MEDIABORD200oem. Serwis mi przekazał że tylko taki sterownik współpracuje z tym piecem.

      Niestety równocześnie ze mną kocioł wymieniał mój kuzyn w takim samym domu jak mój tylko że on pojeździł popytał i kupił Lazara z ekonetem. On wie tylko że ma nowy piec i widzi go co jaki czas a ja zaufałem komuś i niestety widzę piec kilka razy na dobę :(((

    • #73203
      Markus
      Uczestnik

      Mam kilka pytań:

      1. Ochrona powrotu realizowana jest przez pompę kotłową na krótki obiegu (tak jak jest na schemacie) czy zawór 3D termostatyczny?
      2. Za buforem masz zawór 3D z siłownikiem sterowanym przez pogodówkę, która ustawia temperaturę wody idącą na grzejniki?
      3. Ile masz czujników temperatury na buforze (tak jak na schemacie) górny i dolny ?
      4. Jakie masz ustawienia kotła Temp. kotła – Tk, Histerezę kotła – Hk, Histerezy mocy pośredniej i minimalnej H1, H2

    • #73202
      Marek
      Uczestnik

      20190320_165054.jpg

      U mnie to wygląda tak :((

    • #73201
      Marek
      Uczestnik

      1. Tak pompa kotłowa krótki obieg.
      2. Tak
      3. Tak.
      4. Temp. kotła – 75, temp bufora – 65, Histerezę kotła – 20 , histereza bufora 15 , Histerezy mocy 11 , nie mam H1 i H2 ponieważ nowe sterowniki same modulują w trzech zakresach

      Cały problem jest w sterowaniu dwoma temperaturami. Kocioł się załącza np. jak jest zagrzany bufor = błąd wybija, kocioł się dogrzewa jak zagrzeje bufor = błąd wybija. Idzie oczywiście ustawić modulację na 20stopni ale wtedy zagrzewanie bufora trwa i trwa.

    • #73200
      Markus
      Uczestnik

      Jak długo trwa zagrzanie bufora i jak długi jest postój kotła. Czy kociol się wychlodzi szybciej niż bufor.

    • #73199
      Marek
      Uczestnik

      Zagrzanie bufora na ustawieniach „niebezpiecznych” to około 2h, na ustawieniach bezpiecznych 3h.
      Zazwyczaj bufor się pierwszy wychładza ale jak było teraz ta ciepło to piec był pierwszy i w ciągu dnia 4 błędy na piecu 🙁
      W pracy wygląda to następująco:
      Wszystko zagrzane, bufor się wychłodził załączyła się pompa i woda z gorącego pieca dogrzewa bufor. Oczywiście nie zagrzeje go i się piec włącza.
      Grzeje grzeje, zagrzeje bufor i jak go zagrzeje czyli dół bufora osiągnie temperaturę zadaną to … grzeje dalej żeby siebie zagrzać (tego etapu pracy nie umie pojąć po co on jest) i albo się uda bez błędów i przekroczenia temp max ale sorry, dymam do piwnicy skasować błędy.
      Zawirowywacze na co drugi powyciągane, bo wiecznie błędy przegrzanie palnika 🙁
      Różnice temp zadanych między buforem a kotłem tez nie mogę ustawić na ogólnie polecane czyli około 5stopni gdyż … nie mam tyle czasu żeby siedzieć w kotłowni i błędy kasować, a przy obecnej ustawionej modulacji mocy na 11stopni to i tak bufor by zagrzewał 3 dni.
      Nie umiem pojąć dlaczego przy współpracy z buforem temp pieca reguluje jego pracą.

    • #73198
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zagrzanie bufora na ustawieniach „niebezpiecznych” to około 2h, na ustawieniach bezpiecznych 3h.
      Zazwyczaj bufor się pierwszy wychładza ale jak było teraz ta ciepło to piec był pierwszy i w ciągu dnia 4 błędy na piecu 🙁
      W pracy wygląda to następująco:
      Wszystko zagrzane, bufor się wychłodził załączyła się pompa i woda z gorącego pieca dogrzewa bufor. Oczywiście nie zagrzeje go i się piec włącza.
      Grzeje grzeje, zagrzeje bufor i jak go zagrzeje czyli dół bufora osiągnie temperaturę zadaną to … grzeje dalej żeby siebie zagrzać (tego etapu pracy nie umie pojąć po co on jest) i albo się uda bez błędów i przekroczenia temp max ale sorry, dymam do piwnicy skasować błędy.
      Zawirowywacze na co drugi powyciągane, bo wiecznie błędy przegrzanie palnika 🙁
      Różnice temp zadanych między buforem a kotłem tez nie mogę ustawić na ogólnie polecane czyli około 5stopni gdyż … nie mam tyle czasu żeby siedzieć w kotłowni i błędy kasować, a przy obecnej ustawionej modulacji mocy na 11stopni to i tak bufor by zagrzewał 3 dni.
      Nie umiem pojąć dlaczego przy współpracy z buforem temp pieca reguluje jego pracą.

      Bez bufora te piece pracują w trybie lato tak jakby w gotowości do oddania ciepła. Czyli utrzymują swoją temperaturę w przedziale temperatura zadana minus histereza kotła. Na przykład 55 – 70 stopni.
      Przy użyciu termostatu pokojowego można sterować tym kiedy piec się uruchamia ale to w większości przypadków jest nie zalecane i raczej stosuje się wyłączenie pompy obiegowej zamiast samego pieca.

      Możliwe, że tu jest podobne podejście. Piec ma być gotowy oddać ciepło nie zależnie czy będzie potrzebne za godzinę czy dzień.

      Teraz.
      Takie zachowanie nie powinno powodować przegrzania.
      Te piece są jak najbardziej w stanie obsłużyć mały pobór mocy.

      Pytanko:
      – czy masz z-tkę?
      – czy masz poprawnie skonfigurowany piec. Robiłeś przeważenie itp?

    • #73197
      Marek
      Uczestnik

      Pierwsze pytanie ????
      Drugie: tak kilka razy i jest OK.
      Regulowany był już tez kilka razy.
      Ja rozumiem takie sterowanie pieca bez bufora, ale przy współpracy z buforem, bufor jest najważniejszym elementem grzewczym domu i to on powinien regulować pracą pieca. Piec powinien tylko zagrzać bufor i tyle w temacie. Nie ma możliwości żeby ta dogrzana woda z pieca zagrzała bufor w całości. Czyli robota gupiego z tym dogrzewanie siebie po zagrzaniu bufora.

    • #73196
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Pierwsze pytanie ????
      Drugie: tak kilka razy i jest OK.
      Regulowany był już tez kilka razy.
      Ja rozumiem takie sterowanie pieca bez bufora, ale przy współpracy z buforem, bufor jest najważniejszym elementem grzewczym domu i to on powinien regulować pracą pieca. Piec powinien tylko zagrzać bufor i tyle w temacie. Nie ma możliwości żeby ta dogrzana woda z pieca zagrzała bufor w całości. Czyli robota gupiego z tym dogrzewanie siebie po zagrzaniu bufora.

      Zgadzam się z tobą.
      To jest nowy sterownik więc mogą tam być błędy lub jest to zamierzone działanie.
      Tu musi się serwis wypowiedzieć.

      Z-tka to rura w kształcie litery Z służąca do napowietrzenia kotłowni.
      W wielu przypadkach problemy z przegrzewaniem palnika wynikają z problemów z napowietrzeniem kotłowni.

    • #73195
      Markus
      Uczestnik

      Pierwsze pytanie ????
      Drugie: tak kilka razy i jest OK.
      Regulowany był już tez kilka razy.
      Ja rozumiem takie sterowanie pieca bez bufora, ale przy współpracy z buforem, bufor jest najważniejszym elementem grzewczym domu i to on powinien regulować pracą pieca. Piec powinien tylko zagrzać bufor i tyle w temacie. Nie ma możliwości żeby ta dogrzana woda z pieca zagrzała bufor w całości. Czyli robota gupiego z tym dogrzewanie siebie po zagrzaniu bufora.

      Witam

      Jeżeli masz ustawioną temperaturę kotła 75 to kocioł wyłączy się dopiero po osiągnięciu zadanej temperatury.

      I druga sprawa Z-etki, czyli napowietrzenia kotłowni. Brak lub za mały przekrój kanału skutkuje przegrzewaniem się palnika, nieefektywnym spalaniem.
      A w skrajnym wypadku, może doprowadzić do zatrucia czadem

      Pozdrawiam

      Markus

    • #73194
      Marek
      Uczestnik

      Ale ja o tym cały czas piszę, po co on się zagrzewa lub dogrzewa jak jest bufor z którego to jest pobierane ciepło.
      Jak kocioł pracuje na jakiejś tam zadanej mocy a nie ma odbioru ciepła to przy swojej bezwładności bo jakąś tam posiada będzie się przegrzewał.
      Z-etkę oczywiście mam zrobioną 160mm a po drugie pomieszczenie z piecem ma otwarte około około 150m2
      Takie były wymogi odbioru pieca po instalacji.
      Niestety serwis był u mnie kilka razy i coś pozmieniał i zobaczymy jak będzie. Dał mi kilka razy do zrozumienia że ustawienie kotła leży po stronie klienta i weź se radź.

    • #73193
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ale ja o tym cały czas piszę, po co on się zagrzewa lub dogrzewa jak jest bufor z którego to jest pobierane ciepło.
      Jak kocioł pracuje na jakiejś tam zadanej mocy a nie ma odbioru ciepła to przy swojej bezwładności bo jakąś tam posiada będzie się przegrzewał.
      Z-etkę oczywiście mam zrobioną 160mm a po drugie pomieszczenie z piecem ma otwarte około około 150m2
      Takie były wymogi odbioru pieca po instalacji.
      Niestety serwis był u mnie kilka razy i coś pozmieniał i zobaczymy jak będzie. Dał mi kilka razy do zrozumienia że ustawienie kotła leży po stronie klienta i weź se radź.

      Tak, konfiguracja/ustawienie pieca leży po stronie użytkownika.
      Ciężko wymagać aby przyjechali po każdej zmianie paliwa i piec ustawili.
      Oczywiscie jak najbardziej możesz dzwonić i podpytywac serwis o konfigurację.

      Co do softu się nie wypowiem. Mogą w nim być błędy.

    • #73192
      Marek
      Uczestnik

      Jak serwis w trakcie kilkudziesięciu rozmów telefonicznych nie umie dobrze ustawić pieca to jest coś na rzeczy ?? 🙁
      A orientujesz się może czy jest ktoś na forum który miał podobne problemy z ustawieniem pieca z buforem??
      Może jednak jest jakiś złoty środek??

    • #73191
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jak serwis w trakcie kilkudziesięciu rozmów telefonicznych nie umie dobrze ustawić pieca to jest coś na rzeczy ?? 🙁
      A orientujesz się może czy jest ktoś na forum który miał podobne problemy z ustawieniem pieca z buforem??
      Może jednak jest jakiś złoty środek??

      Jak dobrze pamiętam to HOKU ma podobny piec z buforem i ma problem z przegrzewa iem palnika. Także Osa ma problem z przegrzewaniem palnika.
      Pisali o tym w watku
      https://heiztechnik.pl/index.php/forum/6-koty-z-podajnikiem/3732-ht-daspell-luxgl-pomoc-w-wyborze

      Powiem Ci szczerze, że problem z samym przegrzewaniem palnika jest rzadki. Z tobą kojarzę że trzy takie przypadki i wszystkie dotyczą piecy z twoim sterownikiem I podobnym palnikiem.

      Ten sterownik pomyślany jest tak aby wymagał jak najmniej konfiguracji co może mieć związek ale nie musi.

      HOKU chyba miał mieć instalacje nowego softu. Może to pomoże.

      W sumie jesteś chyba pierwsza osoba na forum z takim potworem w kotłowni.

      Pozdrawiam.

    • #73190
      Marek
      Uczestnik

      PROSZĘ o Pomoc.

      Od trzech dni wszystkie próby rozpalenia pieca kończą się przegrzaniem palnika, WSZYSTKIE. 🙁
      Nic w ustawieniach ostatnio nie grzebałem . Problem wcześniej się pojawiał ale nie cały czas.
      Dziś wyczyściłem cały piec, prawie szczoteczką do zębów 🙂 wyciągnąłem magiczne zawirowywacze i nic nie pomogło.
      Siedziałem dziś przy kotle i oglądałem proces podnoszenia się temp. Bufor się zagrzał, temp palnika 74 stopnie i potem zagrzewał się kocioł i temp palnika doszła do 82,5 stopni.
      Macie może pomysł o co chodzi??? Cieplejsze powietrze ciągnie z zewnątrz??

      Jak macie jakiś pomysł do proszę o jakieś wskazówki.

    • #73189
      Markus
      Uczestnik

      Mam pytanie, czemu masz ustawiony bufor na 65 stopni a kocioł na 75?

    • #73188
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      PROSZĘ o Pomoc.

      Od trzech dni wszystkie próby rozpalenia pieca kończą się przegrzaniem palnika, WSZYSTKIE. 🙁
      Nic w ustawieniach ostatnio nie grzebałem . Problem wcześniej się pojawiał ale nie cały czas.
      Dziś wyczyściłem cały piec, prawie szczoteczką do zębów 🙂 wyciągnąłem magiczne zawirowywacze i nic nie pomogło.
      Siedziałem dziś przy kotle i oglądałem proces podnoszenia się temp. Bufor się zagrzał, temp palnika 74 stopnie i potem zagrzewał się kocioł i temp palnika doszła do 82,5 stopni.
      Macie może pomysł o co chodzi??? Cieplejsze powietrze ciągnie z zewnątrz??

      Jak macie jakiś pomysł do proszę o jakieś wskazówki.

      Na szybko możesz wyjąć zawirowywacze.
      Poprawu to przepływ spalin przez piec.
      Jezeli palnik jest pod zbiornikiem a nie w drzwiach pieca to zdejmij pokrywę go zakrywajacą.

      Sprawdzales czy na palniku nie pojawia się szlak?
      Czy piec dobrze dopadła paliwo? Nie zostają jakieś niedopalki na palniku?

      W twoim sterowniku chyba jest korekta dawki paliwa podawanego do rozpalania. Zmniejsz ja o 10%. Jak się nie będzie chciał rozpalić to trochę zwiększ.

    • #73187
      Markus
      Uczestnik

      PROSZĘ o Pomoc.

      Od trzech dni wszystkie próby rozpalenia pieca kończą się przegrzaniem palnika, WSZYSTKIE. 🙁
      Nic w ustawieniach ostatnio nie grzebałem . Problem wcześniej się pojawiał ale nie cały czas.
      Dziś wyczyściłem cały piec, prawie szczoteczką do zębów 🙂 wyciągnąłem magiczne zawirowywacze i nic nie pomogło.
      Siedziałem dziś przy kotle i oglądałem proces podnoszenia się temp. Bufor się zagrzał, temp palnika 74 stopnie i potem zagrzewał się kocioł i temp palnika doszła do 82,5 stopni.
      Macie może pomysł o co chodzi??? Cieplejsze powietrze ciągnie z zewnątrz??

      Jak macie jakiś pomysł do proszę o jakieś wskazówki.

      Koledze Markowi nie chodzi chyba o rozpalanie, bo potem pisze że ogląda proces podnoszenia się temperatury i że bufor się zagrzał.
      Bardziej chodzi chyba o przegrzanie się palnika w końcowej fazie pracy kotła. Tak przynajmniej ja rozumiem ten w/w wpis.

      Mam do kolegi Marka jeszcze dwa pytania, oprócz wcześniejszego, dotyczącego temperatur zadanych kotła i bufora.

      Czy Twój regulator wyposażony jest w moduł Htronic M-BC?

      I drugie. I tu przywołam Twój wpis

      Taki mam układ. Tylko bufor oczywiście zasilany od góry 🙂

      Na wszystkich schematach instalacyjnych z wykorzystaniem bufora z firmy HT zasilanie z kotła idzie dolnym wejściem a powrót do kotła idzie od góry.
      W twoim poście piszesz, że oczywiście bufor jest zasilany z góry. Nie podejrzewam błędu na stronach HT, tylko celowy zabieg, mający na celu ochronę kotła przed wyziębieniem i przez to dłuższe postoje. Swoją drogą ja bym kocioł ładował do znacznie wyższej temperatury niż 65.

      Pozdrawiam

      Markus

    • #73186
      Marek
      Uczestnik

      Sorry za przestój w odpisaniu.
      Temp na buforze nie mogę wyższej ustawić bo modulacji ustawionej na 11 grzać go będzie bardzo bardzo długo .
      Niższej modulacji nie mogę ustawić bo się będzie przegrzewał, to samo dotyczy jak by na kotle podnieść temperaturę i tym samym na buforze to również po dogrzaniu bufora, przegrzewa się przy dogrzewaniu siebie. Ja też bym chciał ładować bufor dużo wyżej ale na razie i mam nadzieje że na razie się nie da 🙁

      Większość instalatorów montuje bufor zasilany od góry, na stronie HT tak jak piszesz Markus na schematach zasilanie jest od dołu.
      Dzwoniłem do HT i przekazali mi że to są tylko schematy poglądowe. 🙂 Serwisant który do mnie jeździ odebrał mi instalacje bez uwag, nic nie mówił że bufor ma być zasilany od dołu.

      Co do regulatora to … gdzie znajdę jaki model ??

      Obecnie z kotłem po staremu temp palnika 80,5 i alarm :(((

    • #73185
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Z tym zasilaniem od góry może być dziwna sprawa.
      Potencjalnie piec szybko zakończy ładowanie gdyż górny czujnik szybko dostanie sygnał o przekroczeniu temperatury.
      Dlatego wydaje mi się, że zasilanie od dołu pozwoli skumulowac więcej ciepła w bufor że.
      Z drugiej strony czujnik na dole powinien wyzwala ładowanie dopuki na nim temperatura nie wzrośnie.
      Tu może pojawić się konflikt interesów.
      Czujnik górny mówi, że zagrano bufor a dolny, że jeszcze należy grzać.

      No chyba, że źle rozumiem działanie bufora 🙂

      Wersję sterownika znajdziesz na naklejkę na skrzynce sterownika albo na samym piecu.
      Także powinna być widoczna na ekranie po wejściu w menu z informacjami podstawowymi. Niestety nie wiem gdzie to u ciebie będzie.

      To przegrzewa nie palnika to dziwna sprawa.
      Serwis tłumaczy, że głównym powodem takiej sytuacji jest przepływ spalin z palnika przez pięć i do komina.
      Dlatego zasugerował wyjęcie zawirowywacz i dlatego także pytamy o napowietrzenie kotłowni.
      Inna sprawa to to, że jesteś już trzecia osoba z podobnym problemem.
      Wiec albo masz problem na o łączeniu piec komin, paliwo zatyka ci palnik i powoduje odbicie gorąca do palnika albo jest faktycznie coś nie tak z palnikiem lub nawet oprogramowaniem sterownika.
      Sterownik jest w miarę nowy więc nie można wykluczyć jego oprogramowania.
      Tu musisz uderzać do serwisu. HOKU miał niedawno mieć wgrywanie nowe oprogramowanie. Może coś poprawili.

      Może także zgarniacz szlaki się nie wysowa w trakcie pracy i nie odsowa stosu pelletu aby zrobić miejsce na nowy.

      Co do samego ładowania bufora. Wydaje mi się, że jego czas ładowania nie powinien być problemem. Przy takim piecu i nominalnej mocy podniesienie temperatury m3 wody o 50stopni powinno zająć około godziny z hakiem. Oczywiście pomijam czas nagrzewania pieca.

      Z hamowanie takiego potwora może być problem. Będziesz miał multum mocy, której nie odbierasz.
      Czy jesteś w stanie wydłużyć pracę pompy ładującej bufor po osiągnięciu temperatury górnej? To by pozwoliło odebrać dodatkowe ciepło z pieca ale tego raczej nie ma w tych sterownikach. W moim chyba też nie ma.

      Pozdrawiam

    • #73184
      Marek
      Uczestnik

      Z regulacją bufora jest tak że kolny czujnik temp odpowiada za wyłączenie ładowania, czyli jak osiągnie temp zadaną u mnie 65stopni to wtedy wyłącza się pompa bufora, natomiast górny czujnik temp odpowiada za załączenie się pompy tz ja temperatura górna bufora spadnie poniżej temp zadanej 65stopni minus histereza u mnie 10stopni czyli 55.

      Wersja sterownika to HT tronic BC v1.00

      Czas ładowania bufora który podajesz jest oczywiście do zrobienia ale niestety efektu normalnego ustawienia pieca do takiej pracy zawsze kończą się przegrzaniem pieca.

      Wydłużyć czas pracy pompy nie mogę, ponieważ jej praca reguluję czujniki temp bufora. Przy normalnym oprogramowaniu piec się powinien wyłączyć ale niestety się nie wyłącza i jest problem.

      Ostatnie przegrzewanie palnika wzięło się znikąd. Nic nie zmieniałem , nic nie poprawiałem, zawirowywacze mam już dawno wyciągnięte, pellet cały czas z tej samej dostawy, ustawienie te same a piec od trzech dni szaleje. U mnie żadnych zmian a piec ALARM ciągły:(

    • #73183

      Witam.

      Oprogramowanie zmieniali mi 2 razy bo sonda u mnie nigdy nie działała a teraz działa.
      Zmiana oprogramowania w żaden sposób nie wpłynęła na temp palnika.
      Obecnie kocioł wyłączony ale jeszcze chcę go uruchomić.
      Temp palnika w granicach 68-70 stopni .

      Kocioł po naładowaniu bufora zawsze będzie podbijał do zadanej temp.
      Moje spostrzeżenie to że jak ładuje bufor i go naładuje to zawsze dochodzi do temp kotła 85 i załączy się pompa aż temp kotła spadnie do zadanej czyli 75.
      Bufor jeszcze się nie rozładuje a kocioł się wychłodzi to się dogrzewa i w tym przypadku nie osiągnie temp 85 tylko 82-83 stopnie i ładnie przechodzi w postój.

      Dodam jeszcze że zrobiłem tester nawiewu do kotłowni i przykleiłem pasek ręcznika papierowego i widać jak dmucha. A ciąg mam zmierzony przez serwisanta średnio 17 Pa , ale mówił że to nie ma znaczenia bo komin nieodpowiedni. I trochę tego nie rozumiem że ciąg wymagany jest ale to i tak wina braku przepływu powietrza przez kocioł, ale nie wina kotła palnika tylko komina.

      Jak uruchomię kocioł i coś się wyjaśni to dam znać.

      Pozdrawiam

    • #73182
      Marek
      Uczestnik

      Cześć.
      To u mnie jak się dogrzewa i osiągnie temp 85 = ALARM i frytki = lecę do kotłowni.
      Ja mam 450m do ogrzania i u mnie zimą i w chłodne dni zawsze załączenie kotła łączy się z ładowaniem bufora.

      Dla mojego pieca ciąg jest przewidziany 23Pa. Mam założony regulator ciągu i prawie cały czas pracuje, także ciąg jest taki jak ma być lub większy.
      Moim zdaniem Sterowanie bufora kupili na szybko od zewnętrznej firmy, potwierdzone przez ich serwisanta, i nie wiedzą jak to zgrać z kotłem szukając dziury w całym u klientów żeby się jakoś bronić.
      Takie jest moje zdanie.
      Zdanie serwisanta :”Niech pan nam wyśle swoje uwagi a my to prześlemy do firmy co sterowanie nam sprzedała”

    • #73181
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Markus,
      W instrukcji do ht TRONIC 850 znalazłem schemat z buforem zasilany od góry.

      https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%20A/ARCHIWUM/ecoMAX%20850P2-H_DTR_PL_wydanie_1.1.pdf

      Screenshot_20190324-204503.jpg

    • #73180
      Markus
      Uczestnik

      Tak, ale nie ma tu oddzielnej pompy do bufora.

    • #73179

      Pompa kotlowa po podlaczeniu modułu bufora zmienia się w pompę bufora a ochrona powrotu jest sterowana w tym przypadku jak i u mnie przez zawor termostatyczny 55 stopni.

      Ja mam identycznie wykonana instalacje CWU ładowane z bufora .

    • #73178
      Markus
      Uczestnik

      Kilkanaście postów wcześniej kolega Marek pokazał swój schemat, tylko ze zamianą zasilania bufora z dołu do góry.
      To jak ostatecznie wygląda instalacja?

    • #73177
      Marek
      Uczestnik

      Taki układ podłączenia z zasilaniem bufora od góry z zaworem termostatycznym ochrony powrotu 55stopni, pompa bufora jest między buforem a zaworem

    • #73176

      Pompa bufora powinna być między kotłem I zaworem na krótkim obiegu. Tak ja mam i tak jest na schemacie co zapodaj MateuszZurek.

    • #73175
      Markus
      Uczestnik

      Taki układ podłączenia z zasilaniem bufora od góry z zaworem termostatycznym ochrony powrotu 55stopni, pompa bufora jest między buforem a zaworem

      Czy możesz ewentualnie skorygować ten schemat, od którego rozpoczęliśmy .

      Attachments:
    • #73174
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Marku Manowski narysuj na kartce gdzie masz dokładnie zamontowany zawór termostatyczny i pompę bufora.
      Zawór termostatyczny zamontowany do ochrony powrotu wymaga zamontowania pompy pomiędzy zaworem, a kotłem (zawór chroniąc kocioł zamyka się na bufor i pompa pompuje wodę z zasilania do powrotu kotła).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 43 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.