Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: palenie drewnem w piecu na pellet #73262
    Rycho01
    Uczestnik

    Nie mam tego pieca na co dzień, więc nie mogę potestować co można w sterowniku wyłaczyć a co nie. Nie znam też menu sterownika na pamięć.
    Jutro będę próbował, jak by ktoś miał jeszcze jakieś doświadczenia to się polecam.

    W odpowiedzi na: palenie drewnem w piecu na pellet #73265
    Rycho01
    Uczestnik

    Zakładam że nowy soft może wgrać tylko serwis Hezitechnik i pewnie mi tego nie zrobi. Chyba że można samemu to zrobić, tylko skąd soft?
    Czy ktoś ma jakieś inne pomysły, zastanawiam się czy np. nie odłączyć zasilania na podajniku pelletu i odpowienio ustawić nadmuchy na poszczególnych mocach żeby piec sterował powietrzem w zależności od temeperatury pieca lub palić w trybie nadzoru.
    Mile widziane inne pomysły.

    W odpowiedzi na: Kocioł Pellet 20KW prawidłowe nastawy #64061
    Rycho01
    Uczestnik

    Dzięki za odpowiedź, nie mamy sterownika pogodowego, tylko sterownik pokojowy.
    Nie ma też termostatów na grzejnikach, jest to stara instalacja z grzejnikami żeliwnymi, nie ma możliwości montażu termostatów, tylko w dwóch pomieszczeniach są nowsze grzejniki stalowe z możliwością montażu termostatu.
    Piszesz żeby zwiększyć obniżenie na zaworze – obecnie jest 10 st, na ile je ustawić, czy jest jakaś wartość maksymalna, temperatura zaworu jest ustawiona 50 st.
    Co do poprawności montażu zaworu i siłownika, to raczej jest ok, jeżeli np. zadam wyższą temperaturę na sterowniku pokojowym to zawór się otwiera i grzejniki robią się cieplejsze.
    Czy sugerował byś montaż czujnika pogodowego? Czy to musi być czujnik Heiztechnik i czy coś należy przeprogramować w sterowniku (HT Tronic 900).
    Ojcu teraz głównie chodzi o zmniejszenie zużycia pelletu, nie potrzebuje wysokiej temperatury w domu, szczególnie w ciągu dnia, gdy go i tak nie ma w domu.

    W odpowiedzi na: Kocioł Pellet 20KW prawidłowe nastawy #64063
    Rycho01
    Uczestnik

    Dzięki MateuszZurek za odpowiedź.
    Oczywiście pellet jest zawsze przeważany. Proszę jeszcze o dalszą pomoc. Po przestawieniu ustawień sterowania pompy od termostatu pokojowego na sterowanie zaworem mieszającym, temperatura w pomieszczeniu jest wyższa o ok 1 st niż zadana na sterowniku pokojowym. Zawór mieszjący jest zamknięty całkowicie lub czasmi lekko otwarty, pompa pracuje cały czas, grzejniki ciepłe, temaperatura ustawiona 19 st a faktyczna temperatura 20.2 st i nie chce spaść niżej (histereza na strowniku pokojowycm jest 0,6 st w dół i 0,6 st w górę), poprzednio jak termostat wyłączał pompę CO to temperatura w pomieszczeniu z termoststem była idealnie utrzymywana.
    Czy coś można zmienić w ustawieniach, może jeszcze obniżenie nastawy od zaworu – mam obecnie 10 st, może zmniejszyć wydajność pompy CO – pracuje na najwyższej mocy.
    Co do mocy pieca to obniżyłem moc max z 20 na 16KW i moc pośrednią z 10 na 8KW, mocy minimalnej nie dało się obnizyć 6KW to jest minimum co da się wprowadzić, nie wpłynęłło to jednak na powyższy problem z wyższą temeperaturą w pomieszczeniu niż zadaną. Piec też nadal dużo wg. mnie pali pelletu (ok 45 kg na dobę) przy temeperaturze na zewnątrz ok 0st. Wrost temeperatury po wysłączeniu pieca jest mniejszy (ale to się zmieniło po zmianie sterowania zaworem od temostatu).
    Zmienialiśmy też pellet na taki chwalony na forach: Olczyk klasy A, poprawił się problem z popiołem, nie są już twarde spieki tylko taki luźny czarny popiół choć pownien być chyba jasny.

    W odpowiedzi na: Kocioł Pellet 20KW prawidłowe nastawy #64065
    Rycho01
    Uczestnik

    Witam,
    Sprawdziłem podłączenie czujnika pokojowego i jest podłączony pod wyjście I3 czyli wg. instrukcji: Termostat pokojowy zaworu 1.
    Pompa CO jest podłączona pod wyjście Q9 czyli: Wyjście pompy zaworu 1.
    Zmieniłem ustawienia w sterowniku, obenie jest:
    Termostat pokojowy CO – wyłączony,
    Termostat pokojowy zaworu – załączony
    Obniżenie nastawy zaworu od termostatu – 10st
    Wyłączenie pompy zaworu do termostatu – NIE

    Czy to są prawidłowe ustawienia.
    Poprzednio było wyłączanie pompy zaworu – TAK oraz obniżenie nastawy – 0 st. Pompa CO pracowała tylko jak w pokoju była za mała temperatura, grzejniki grzały mocno lub nie grzały, obecnie pompa CO pracuje chyba cały czas, a od temostatu regulowany jest zawór 1 – przymyka się lub otwiera, grzejniki cały czas ię grzeją ale z różna temeperaturą.

    Po zmianie powyższych ustawień, piec nie podosi już tak bardzo temperatury – teraz o ok 8-10 st (poprzednio było 15 st). Ale wydaje mi się że dalej coś jest nie tak, piec ma histereze 1 – 10 st, czyli przy tem. 60 st (max ustawiona na 70 st) pownien przejść na moc pośredną (obecnie ustawione 10KW), i faktycznie zaczyna zmniejszać moc , ale przy 65 st jest jeszcze ok 12KW, a pownien już mieć moc minimalną, moc minimalna jest przy ok 67 – 69 st, i wtedy już dochodzi z rozpędem do 70 st i jest wygaszanie.
    Próbowałem ustawić nadzór, ale nie ma takiej możliowści – piec się przegrzewa, wyskakuje bład STB (lub podobny, nie pamiętam).
    Proszę o informacje co można zmienić jeszcze w ustawieniach pieca żeby temperatura piece nie rosła po wyłączeniu, oraz żeby piec pracował dłużej na mocy mniejszej i nie wyłączał sie tak często, Po miesiącu użytkowania ma ok 500 rozpaleń. Temperatura kotła ustawiona na 70 st, temperatura zaworu 1 – 50 st.

    Co do spalania pelletu, to zmniejszyłem nadmuchy na mocy 20 kw z 34% na 29% na mocy pośredniej (obecnie 10KW) z 28% na 25 %), nie spowodowało to znaczącej różnicy w ilości szlaki jaka pozostaje po spaleniu. Piec jest ładnie wypalony kolor szary, płomień żółty, czy jeszcze należy zmniejszyć namuchy?

    Pozdrawiam
    Ryszard

    W odpowiedzi na: Kocioł Pellet 20KW prawidłowe nastawy #64067
    Rycho01
    Uczestnik

    Witam,
    Dziękuję Serwisowi za odpowiedź, nastawy zostały wprowadzone, sprawdzimy jaki skutek.
    Co do temeperatury kotła, to obecnie jest 70 st i to jest maksymalnie co się da, gdyż tak jak pisałem w pierwszym poście, po dojściu do temaperatury zadane kotła i wyłączeniu pieca temperatura wzrasta o ok. 15 st (wtedy gdy grzejniki nie grzeją) a czasmi pewnie więcej gdyż kilka razy wyrzuciło wodę (nadzoru nie ma).

    Mam jeszcze prośbę dotyczącą sterowania od czujnika pokojowego, mam następujące ustawienia zaworu1:
    Zawór mieszający 1:
    tryb pracy – normalny
    Termostat pokojowy zaworu – załączony
    Obniżenie nastawy zaworu od termostatu – 0st

    W menu serwisowym termostat pokojowy CO jest wyłączony, termostat pokojowy zaworu 1 jest załączony. Kontrolka pompy CO na sterowniku HT 900 świeci się cały czas, ale pompa nie chodzi cały czas (widać to po diodach na pompie), pompa jest załączana przez sterownik pokojowy gdy temperatura w pomieszczeniu jest za niska, czasami również jest przestawiany zawór 1 przez siłownik. Sprawdzałem na płytce sterownika i regulator pokojowy jest podłączony pod styk I3. Czy przy tych ustawieniach pompa nie powinna chodzić cały czas (tzn od 45st – tak jak w ustawienia) a regulator pokojowy powinien sterować tylko zaworem 1?
    Czy na to nie ma wpływ parametr: Obniżenie nastawy zaworu 1 od termostatu – u mnie jest 0st – czy powinna być ustawiona jakaś temeperatura obniżenia, jaka?

    Wdzięczny będę za odpowiedź dziś, będę na świętach w miejscu instalacji pieca i będę mógł wprowadzić paramatery, mój Ojciec ma z tym problem

    W odpowiedzi na: Kocioł Pellet 20KW prawidłowe nastawy #64069
    Rycho01
    Uczestnik

    Witam,
    Podbijam temat do serwisu Hezitechnik, jakie powinny być prawidłowe ustawienia dla podanej konfiguracji w pierwszym poście.
    Trudno jest mi eksperymentować z ustawieniami, piec jest u mojego ojca któremu trudno cokolwiek przestawić, a ja bywam tam dość rzadko.
    Obecnie poza wzrostem temperatury pojawił się problem niedopalania pelletu, codziennie trzeba usuwać resztki z palnika, wyglądają na niedopalone, nie jest to taka spieczona szlaka jaka była na samym początku po uruchomieniu pieca. Czy w takim przypadku trzeba by zwiększyć nadmuch czy zmniejszyć, do kotłowni jest doprowadzona zetka 160mm, pellet też dobrze spada rurą giętką, nie blokuje się w rurze.
    Druga sprawa to jak pojawił się mróz ok 10 st, nie udało się osiągnąć temperatury 21 stopni w domu (jedynie 20,4 st) , piec grzał cały czas, temeperatura kotła dochodziła do 65 st wyłączał się na chwilę i znów rozpalał, pompa CO chodziła cały czas. Co można zmienić w ustawieniach żeby piec grzał mocniej , moc 20KW powinna wystarczyć na ten dom, wcześniej był mniejszy piec na węgiel i drzewo i spokojnie sobie radził. Temaperatura zaworu 1 jest ustawiona na 50 st, została na dzień podniesiona do 55 st ale to nic nie pomogło. Pompa CO chodzi na maksymalnych obrotach.

    W odpowiedzi na: Kocioł Pellet 20KW prawidłowe nastawy #64073
    Rycho01
    Uczestnik

    Witam,
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Co do przeważania pelletu nie pisałem o tym ale zrobiłem, wyszło 14,5 kg, taką wartość ustawiłem. Piec wyłącza się przy ustawieniu obecnie ustawionych 65 st a w trakcie wygaszania i czyszczenia temperatura rośnie ok 12-15 st, nie ma ustawionego nadzoru, zakładam że jest to spowodowane dopalaniem resztek pelletu, podajnik już nie podaje paliwa. Jeżeli w trakcie wygaszania lub wcześniej czujnik pokojowy włączył pompę CO to temperatura rośnie tylko o kilka stopni, co dla mnie jasne – odbiór ciepła przez instalację.
    Zastanawiam się jeszcze nad mzniejszeniem mocy pośredniej, było 16KW, ja zmniejszyłem do 12 KW a powinno być chyba 10KW (50% mocy kotła)?
    Druga sprawa to przy ustawieniu: sterowania zaworu 1 od czujnika pokojowego, a wyłączeniu sterowania CO, nie powinno być tak że pompa CO cały czas pracuje a termostat pokojowy steruje ustawieniem zaworu 1 ? U mnie tak nie jest
    Co do regulacji nadmuchu to wydaje mi się ze płomień jest ok – żółty i piec dobrze dopala pellet, na poczatku było trochę szlaki a teraz ok, cały czas ten sam pellet.
    Tylko piec trochę okopcony tzn. czarny – czy nie powinien być taki przepalony żółto – szary?
    Mam jeszcze pytanie do MateuszZurek, napisałeś: Te piece maja automatyczne obliczanie dawki. tzn że w tym piecu nie można już ustawiać czasu podawania pelletu na poszczególnych mocach tylko ustala to sam sterownik dla podanych mocy?
    Czy Serwis Heiztechnik mógłby się wypowiedzieć w temacie ustawień?

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)