Jak dobrać wymiennik płytowy do pompy ciepła?

W dobie ciągłego pościgu za coraz to bardziej ekologicznymi rozwiązaniami z zakresu pozyskiwania energii cieplnej – pompy ciepła stale zyskują na popularności. W celu uzyskania jak najwyższej efektywności pracy, przy jednocześnie optymalnym działaniu całego systemu grzewczego, należy właściwie dobrać każdy element wchodzący w jego skład.

Jednym z takich elementów jest płytowy wymiennik ciepła, którego odpowiedni dobór stanowi klucz do efektywnego działania systemu.

Zastanawiasz się czym jest wymiennik płytowy i jak go rozpoznać? A może chcesz wiedzieć, jak przebiega proces jego instalacji oraz jaka jest jego rola w systemie ogrzewania? Postaramy się udzielić klarownej odpowiedzi na te pytania.

Czym jest wymiennik płytowy do pompy ciepła?

Jak już wcześniej ustaliliśmy – aby uzyskać maksymalną skuteczność całej instalacji ogrzewającej budynek, należy precyzyjnie dobrać odpowiedni wymiennik płytowy. Odgrywa on kluczową rolę w układzie wymiany ciepła zachodzącej wewnątrz pompy ciepła.

Praca wymiennika w skrócie polega na bezkontaktowym przekazaniu ciepła pomiędzy medium źródłowym a medium docelowym. Ze względu na budowę możemy wyróżnić chociażby wymienniki płytowe – lutowane i skręcane.

Zarówno wymienniki płytowe skręcane, jak i lutowane są skonstruowane z cienkich płyt ze stali nierdzewnej odpornych na korozję i ułożonych blisko siebie tak, żeby w przerwach między nimi płynęła ciepła woda, dzięki czemu zachodzi wymiana ciepła.

Właściwy wymiennik do pompy ciepła — jak rozpoznać?

W celu optymalnego dostosowania wymiennika do pompy należy uwzględniać poniższe kryteria doboru w zależności od aktualnych potrzeb:

  • przepływ,
  • skuteczność,
  • trwałość.

Oprócz tego w trakcie wyboru wymiennika należy zwrócić uwagę na szereg czynników wpływających na jego efektywność:

  • właściwości chemiczne oraz parametry fizyczne czynnika cieplnego (ciśnienie, gęstość i temperatura czynnika),
  • temperatura pracy całego systemu, a dokładniej obiegów grzewczych bądź chłodniczych,
  • moc wymiennika i moc pompy ciepła lub kotła, które muszą zostać dobrane tak, aby na każde 10 kW mocy kotła tudzież pompy przypadało co najmniej 0,25 m² powierzchni wymiany grzewczej wymiennika ciepła.

Różnice między poszczególnymi typami wymienników mogą wpływać na efektywność podłączonej pompy ciepła do instalacji grzewczej. Dlatego istotne jest dopasowanie wymiennika zgodnie z wymaganiami pompy, przykładowo – większa pompa ciepła będzie wymagała wykorzystania dużego wymiennika.

Płytowy wymiennik do pompy ciepła — instalacja

Instalacja wymiennika płytowego wymaga niezwykłej precyzji i zachowania bezpieczeństwa podczas całego procesu. Zaznaczamy, że wykonać ją może jedynie producent, a każda samodzielna próba ingerencji w układ jest co najmniej niewskazana.

Niezależnie od tego, czy wybraliście ogrzewanie podłogowe, czy też klasyczne za pomocą grzejników, pompa będzie musiała przechodzić regularne przeglądy w celu zapewnienia optymalnego działania urządzenia zarówno w wyższych, jak i niższych temperaturach.