Jak wybrać i ustawić kocioł na pellet?

Heiztechnik

Kocioł na pellet stanowi wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wybierając odpowiedni dla siebie kocioł, warto zwrócić uwagę na jego wielkość, moc, pojemność zbiornika zasypowego oraz dostępne funkcje.

Kotły na pellet stanowią obecnie jedne z najbardziej zautomatyzowanych kotłów na paliwo stałe dostępne na rynku. Dzięki systemowi automatycznego rozpalania oraz podajnikowi paliwa, ich praca może być niemal całkowicie bezobsługowa. Jedyną czynnością, jaką należy wykonywać, jest napełnianie zasobnika na pellet. Częstotliwość jego uzupełniania może wynosić od kilku dni do tygodnia.

Kotły na pellet – dla kogo?

Używanie kotła na pellet zaleca się osobom, które chcą w ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewać swoje domy i mieszkania. Głównymi przesłankami do stosowania tego typu kotła są wygoda obsługi, estetyka, łatwość w utrzymaniu czystości w kotłowni, relatywnie niski koszt ogrzewania. Spalanie pelletu charakteryzuje się najmniejszą szkodliwością spośród wszystkich paliw stałych. W jego trakcie następuje niewielka emisja substancji smolistych, a ilość pozostałego popiołu jest niewielka. Dodatkowo jest on niemalże zerowym emiterem gazów cieplarnianych CO2, które powstają podczas spalania paliw kopalnych, w tym gazu ziemnego.

Aby umożliwić montaż kotła, należy wygospodarować kotłownię spełniającą wymagane wymiary oraz zapewniającą odpowiednią wentylację. Kotły wyposażone są w zasobniki paliwa, które, w zależności od pogody, pozwalają nawet na tydzień bezobsługowej pracy. Istnieje również możliwość zwiększenia pojemności magazynu paliwa, wykorzystując dodatkowo zasobnik z pneumatycznym podajnikiem, który umożliwia transport na dużą odległość.

Dobór mocy kotła na pellet

Moc kotła należy dobrać na podstawie zapotrzebowania na energię grzewczą, na którą składają się:

  • zapotrzebowanie na moc cieplną na ogrzewanie,
  • zapotrzebowanie na moc cieplną na wentylację,
  • zapotrzebowanie na moc cieplną do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Zapotrzebowanie na moc określa się na podstawie projektu, w którym ta obliczana jest zgodnie z normami. W budynkach po termomodernizacji obliczenia powinny być przeprowadzone przez specjalistę, po uprzednim zapoznaniu się z charakterystyką obiektu. Nie warto kupować kotła na pellet o mocy znacznie większej od tej obliczeniowej, ponieważ przez większą część sezonu powinien on pracować z mocą nominalną. Dzięki temu będzie też osiągać najwyższą sprawność, co w konsekwencji pozwoli na zminimalizowanie zużycia paliwa.

Jakie informacje powinniśmy sprawdzić przed zakupem kotła?

Przed zakupem kotła na pellet należy sprawdzić, jaką ilością miejsca się dysponuje. Piece na pellet montowane są wraz ze zbiornikiem paliwa, przez co nierzadko zajmują dużo miejsca. Jeżeli wybrany kocioł posiada zbyt duże wymiary, w ofercie producentów można znaleźć kotły o bardziej nietypowych gabarytach. Kolejną kwestią jest średnica oraz wysokość komina. Producent zawsze jasno określa wymagane wymiary. Warto więc upewnić się, że komin je spełnia. Duże znacznie ma też wentylacja wywiewna i nawiewna. Kocioł potrzebuje ciągłego dostępu świeżego powietrza, niezbędnego do procesu spalania. Równie istotną kwestią jest okres gwarancyjny, a także lokalizacja najbliższego serwisu. Są to niezbędne informacje, które mogą wpłynąć na komfort użytkowania oraz ewentualny czas oczekiwania na pomoc specjalisty.

Ustawienia pieca na pellet

Ustawienie każdego kotła na pellet coraz rzadziej, jednak wciąż dość często wymaga doświadczenia i znajomości obsługi pieca. Wiąże się to z wielodniową obserwacją i weryfikacją niektórych parametrów w zakresie pracy palnika kotła. Przy ustawieniach kotła należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie ustawienie parametrów pracy palnika, takich jak ilość podawanego paliwa do spalania, która odpowiada za moc kotła i ilość powietrza, która odpowiada za jakość spalania. Oczywiście nowoczesne kotły posiadają różnego rodzaju systemy ograniczające konieczność ciągłych weryfikacji parametrów palnika.

Podstawowymi ustawieniami sterownika pieca zasilanego pelletem są:

  • temperatura zadana kotła,
  • temperatura zasilania instalacji grzewczej,
  • histereza – różnica temperatury pomiędzy temperaturą zadaną a temperaturą przejścia pieca w tryb pracy bądź wstrzymania,
  • wydajność podajnika paliwa – odpowiednia ilość paliwa do spalania,
  • moc wentylatora – odpowiednia ilość powietrza do spalania.

Kotły na pellet powinny być użytkowane przy temperaturze pracy powyżej 70 0C, co zagwarantuje poprawną jakość spalania oraz temperaturze powrotu wody z instalacji nie mniejszej niż 45 lub 55°C, co uchroni kocioł przed korozją niskotemperaturową, a tym samym wydłuży żywotność kotła. Ważną kwestią jest również unikanie gromadzenia się kondensatu ze spalin w kanale spalinowym, który może wpływać na powstawanie wykwitów na kominie w sytuacji, gdy komin nie posiada odpowiedniej wkładki stalowej. Kotły pelletowe posiadają bardzo wysoką sprawność, a co za tym idzie temperatura spalin jest bardzo niska i powoduje to intensywne wydzielanie się wilgoci w kominie. Ponadto dla właściwej pracy kotła wymagany jest odpowiedni ciąg kominowy, a powstaje on w wyniku temperatury wewnątrz kanału spalinowego. Wystarczy utrzymywać w kotle temperaturę na określonym przez producenta poziomie.

Optymalizując pracę kotła, należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi ustawień sterownika, dostępnymi na stronie producenta, lub skorzystać z fachowej pomocy serwisu. Aby móc eksploatować kocioł na najbardziej efektywnym poziomie, warto zapoznać się także z instrukcją obsługi dołączoną do kotła.