Jaka jest optymalna temperatura w domu?
Zazwyczaj piszemy o kotłach grzewczych, dziś chcielibyśmy się przyjrzeć tematowi ogrzewania z inne perspektywy. Jaką temperaturę pokojową ustawić, aby w sezonie jesienno-zimowym czuć się komfortowo i zdrowo?
Optymalna temperatura w domu – ile wynosi?
Co ciekawe, każdy z nas nieco inaczej odczuwa temperaturę. Z góry zatem informujemy, że nie da się podać sztywnych danych. Jedni odkręcają kaloryfery na 23°C, inni skręcają je nawet na 20°C. Niektórzy z nas lubią czuć się w domu jak na letnich wakacjach, pomimo mrozu za oknem, drudzy wolą poczuć zimowe nastroje – grube skarpetki, przytulny pulower i gorące kakao. Jeszcze innym czynnikiem jest kwestia oszczędności, szczególnie w takim czasie jak obecny, gdy ceny paliw poszybowały do chmur. Czy jednak pomimo tych różnic można ustalić zakres optymalnej temperatury w domu?
Jaka temperatura w poszczególnych pomieszczeniach jest najlepsza?
Na początku warto zauważyć, że każdy pokój w naszym domu czy mieszkaniu spełnia nieco inną rolę. Z tego względu trudno podać jedną wartość dla każdego z nich. Temperatura pokojowa powinna być ustawiona indywidualnie dla każdego pomieszczenia. Oto nasze podpowiedzi:
Salon – to miejsce odpoczynku i relaksu, w którym zazwyczaj spędzamy dużą część dnia. W tej przestrzeni najzdrowsza temperatura pokojowa to ok. 20°C. Jest to temperatura pośrednia, dająca komfort cieplny – nie jest ani zbyt wysoka temperatura, ani zbyt niska.
Sypialnia – optymalna temperatura w takich pomieszczeniach mieszkalnych powinna być dość niska, bo w granicach 17-18°C. Jest ona optymalna, gdyż przy wyższych wartościach nie wysypiamy się prawidłowo, sen jest wtedy bardzo płytki, a my budzimy się zmęczeni zamiast wypoczęci.
Kuchnia – tam dużo się dzieje! Z tego względu temperatura pokojowa panująca w kuchni również powinna być nieco niższa – ok. 19°C. Kuchenka i piekarnik i tak podniosą ją o kilka stopni Celsjusza.
Dlaczego optymalna temperatura pokojowa jest ważna dla zdrowia?
Ogólna zasada jest taka, że nie zaleca się przegrzewania domów. Bardzo wysoka temperatura wpływa na nasze samopoczucie. W bardzo ciepłych pomieszczeniach jesteśmy zwykle bardziej ospali, a co gorsza także bardziej podatni na różne infekcje. Związane jest to z wysuszeniem śluzówek, a te odpowiadają za usuwanie z nosa i gardła wirusów oraz bakterii. Wysoka temperatura ogrzewania to także suche powietrze. Cierpi na tym nasza skóra i oczy.
Natomiast zbyt wychłodzone przestrzenie, szczególnie te bardziej wilgotne, narażone są na rozwój pleśni. W takich pokojach stanowczo nie powinniśmy mieszkać, gdyż pleśń ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto niska temperatura pokojowa zwyczajnie zwiększa ryzyko złapania przeziębienia.
Nasze kotły serii HT-tronic posiadają automatykę, dzięki której użytkownik może zarządzać temperaturą wody grzewczej w trybie pogodowym. Współpracuje ona z termostatami pokojowymi, dzięki czemu do każdego pokoju poprzez zawór mieszający przekazywana jest woda w wyznaczonej temperaturze. Jedynym wymaganiem jest zamieszczenie w każdym z pomieszczeń domu termostatów pokojowych.