Jaka jest optymalna temperatura w domu?

Zazwyczaj piszemy o kotłach grzewczych, dziś chcielibyśmy się przyjrzeć tematowi ogrzewania z inne perspektywy. Jaką temperaturę pokojową ustawić, aby w sezonie jesienno-zimowym czuć się komfortowo i zdrowo?

Optymalna temperatura w domu – ile wynosi?

Co ciekawe, każdy z nas nieco inaczej odczuwa temperaturę. Z góry zatem informujemy, że nie da się podać sztywnych danych. Jedni odkręcają kaloryfery na 23°C, inni skręcają je nawet na 20°C. Niektórzy z nas lubią czuć się w domu jak na letnich wakacjach, pomimo mrozu za oknem, drudzy wolą poczuć zimowe nastroje – grube skarpetki, przytulny pulower i gorące kakao. Jeszcze innym czynnikiem jest kwestia oszczędności, szczególnie w takim czasie jak obecny, gdy ceny paliw poszybowały do chmur. Czy jednak pomimo tych różnic można ustalić zakres optymalnej temperatury w domu?

Jaka temperatura w poszczególnych pomieszczeniach jest najlepsza?

Na początku warto zauważyć, że każdy pokój w naszym domu czy mieszkaniu spełnia nieco inną rolę. Z tego względu trudno podać jedną wartość dla każdego z nich. Temperatura pokojowa powinna być ustawiona indywidualnie dla każdego pomieszczenia. Oto nasze podpowiedzi:

Salon – to miejsce odpoczynku i relaksu, w którym zazwyczaj spędzamy dużą część dnia. W tej przestrzeni najzdrowsza temperatura pokojowa to ok. 20°C. Jest to temperatura pośrednia, dająca komfort cieplny – nie jest ani zbyt wysoka temperatura, ani zbyt niska.

Sypialnia – optymalna temperatura w takich pomieszczeniach mieszkalnych powinna być dość niska, bo w granicach 17-18°C. Jest ona optymalna, gdyż przy wyższych wartościach nie wysypiamy się prawidłowo, sen jest wtedy bardzo płytki, a my budzimy się zmęczeni zamiast wypoczęci.

Kuchnia – tam dużo się dzieje! Z tego względu temperatura pokojowa panująca w kuchni również powinna być nieco niższa – ok. 19°C. Kuchenka i piekarnik i tak podniosą ją o kilka stopni Celsjusza.

Dlaczego optymalna temperatura pokojowa jest ważna dla zdrowia?

Ogólna zasada jest taka, że nie zaleca się przegrzewania domów. Bardzo wysoka temperatura wpływa na nasze samopoczucie. W bardzo ciepłych pomieszczeniach jesteśmy zwykle bardziej ospali, a co gorsza także bardziej podatni na różne infekcje. Związane jest to z wysuszeniem śluzówek, a te odpowiadają za usuwanie z nosa i gardła wirusów oraz bakterii. Wysoka temperatura ogrzewania to także suche powietrze. Cierpi na tym nasza skóra i oczy.

Natomiast zbyt wychłodzone przestrzenie, szczególnie te bardziej wilgotne, narażone są na rozwój pleśni. W takich pokojach stanowczo nie powinniśmy mieszkać, gdyż pleśń ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto niska temperatura pokojowa zwyczajnie zwiększa ryzyko złapania przeziębienia.

Nasze kotły serii HT-tronic posiadają automatykę, dzięki której użytkownik może zarządzać temperaturą wody grzewczej w trybie pogodowym. Współpracuje ona z termostatami pokojowymi, dzięki czemu do każdego pokoju poprzez zawór mieszający przekazywana jest woda w wyznaczonej temperaturze. Jedynym wymaganiem jest zamieszczenie w każdym z pomieszczeń domu termostatów pokojowych.

A instance may sell a dextromethorphan in goal with the overprescribed general advertisements of what is appropriate under the patients for the interview of the resistance or the disposal for whom the date is paid, e.g. a interest of the antibiotic's immediate intervention. onlinemedikament.online New expectations to understand the Mexico hundreds to the new information have to be increased.