Jakie są piece ekologiczne?

Wybierając konkretny typ ogrzewania musimy wybrać właściwe urządzenie grzewcze. Coraz częściej stawiamy nie tylko na względy ekonomiczne, ale także na ekologię. Od niedawna do sprzedaży dopuszczane są już tylko piece 5 klasy czyli te, które są zgodne z normą PN-EN 303-5:2012.

Kotły ekologiczne na biomasę – charakterystyka

Biomasa to paliwo, które składa się z materiału pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Jest on biodegradowalny, czyli po pewnym czasie ulega samoistnemu rozkładowi. Urządzenia na biomasę to zatem piece ekologiczne. Wydzielane podczas ich pracy spaliny nie zanieczyszczają powietrza. Proces spalania tego rodzaju paliwa jest bardziej przyjazny dla środowiska. W porównaniu z paliwem kopalnym zawiera znacznie mniejsze ilości szkodliwych pierwiastków.

Najczęściej jako biomasę stosuje się drewno, pellet, brykiet, trociny, ziarna zbóż, słomę lub trociny. Są to paliwa odnawialne o dużej dostępności i stosunkowo niskiej cenie. Wartość opałowa tego rodzaju paliw jest wysoka, a pozostałości sadzy niewielkie. Ponadto to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, szczególnie w gospodarstwach rolnych, gdzie biomasa pozostaje jako niewykorzystane pozostałości z produkcji rolnej.

Biomasa jest paliwem łatwo dostępnym, niewyczerpalnym i stosunkowo tanim. Ważną zaletą kotłów na biomasę jest wysoka wartość opałowa paliwa oraz niewielka ilość pozostałości po spaleniu. Bardzo istotną korzyścią wynikającą z wykorzystywania biomasy do produkcji energii jest efektywne z punktu widzenia ekonomicznego i ekologicznego zagospodarowanie odpadów i pozostałości, głównie produkcji rolniczej.

Czym są ekologiczne piece 5 generacji?

Kotły ekologiczne 5 generacji to urządzenia o najwyższej klasie tego typu produktów. Posiadają bardzo niską emisję spalin – emitują do 90% mniej szkodliwych pyłów niż stare, tradycyjne „kopciuchy”. Te nowoczesne urządzenia wyróżniają się także prostą i komfortową obsługą oraz przemyślanym, estetycznym designem. Piece ekologiczne 5 klasy dostępne są także w ofercie Heiztechnik.

W konstrukcji kotłów ekologicznych bardzo ważna jest czystość spalania, czyli aby do atmosfery nie emitowane były zanieczyszczenia organiczne. W trosce o czyste powietrze, a zarazem o ich wysoką sprawność i ekonomiczne działanie zastosowaliśmy najbardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak: sterowanie elektroniczne, czy też specjalistyczny system dozowania powietrza. Większą automatyzację obsługi uzyskaliśmy dzięki zwiększeniu pojemności zasobników paliwa.

W naszej sprzedaży oferujemy dwa rodzaje kotłów 5 klasy:

  • kotły na pellet – tego rodzaju paliwo jest odnawialne, granulat ten powstaje w wyniku sprasowania kawałków drewna, trocin i słomy; jego wpływ na środowisko naturalne jest dużo mniej szkodliwy niż ma to miejsce w tradycyjnych piecach węglowych;
  • kotły na ekogroszek – ten rodzaj paliwa ma formę groszku o określonych wymiarach, wysokiej kaloryczności, niskiej spiekalności; to tak naprawdę specjalnie obrobiony węgiel kamienny posiadający niską zawartość siarki.

Czy piec na ekogroszek jest ekologiczny?

Ekologiczny kocioł to urządzenie, które jest najmniej szkodliwe dla środowiska, jak to tylko możliwe w danej dziedzinie. W przypadku urządzeń grzewczych standardy określają normy unijne. Jeśli planujemy zakup kotła i chcemy mieć pewność, czy dane urządzenie jest rzeczywiście ekologiczne, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • czy spełnia wymagania kotła 5 klasy,
  • czy spełnia posiada certyfikat Ecodesign (inaczej Ekoprojektu).

Obok rodzaju pieca bardzo ważna jest także jakość samego paliwa. Czy jest wydajne, kaloryczne, a zarazem o niewielkiej ilości substancji szkodliwych.

Kotły na ekogroszek produkowane przez firmę Heiztechnik spełniają te wymagania. Co do jakości paliwa możemy jedynie podpowiedzieć, jak wybrać paliwo o wysokiej jakości.

  • jego kaloryczność nie może być mniejsza niż 24 MJ/kg,
  • zawartość wody nie powinna być wyższa niż 12%, a siarki – 1%,
  • właściwy rozmiar ziaren to zakres 5-25 mm,
  • właściwa spiekalność to ta poniżej 10.

Wszystkie te parametry są bardzo ważne, gdyż zapewniają efektywne i ekologiczne spalanie paliwa. A zatem, czy kotły na ekogroszek to piece ekologiczne? Tak, jeśli spełniają powyższe normy.