Pompa ciepła czy gaz — co wybierają inne kraje europejskie?

Kolejne kraje europejskie zaczęły wprowadzać zakaz wykorzystywania kotłów gazowych w nowych oraz modernizowanych budynkach. Wielu producentów urządzeń grzewczych planuje zakończyć produkcję pieców na gaz w najbliższej przyszłości. Czy Polskę także obejmą te zmiany? Okazuje się, że tak, ponieważ Unia Europejska w ramach polityki klimatycznej i próby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego chce zakazać używania kotłów gazowych w ciągu najbliższych lat. Jednocześnie bardzo intensywnie promowane są pompy ciepła. Co więc wybrać — pompa ciepła czy gaz?

Pompa ciepła zamiast gazu — program REPowerEU

Ideą Komisji Europejskiej jest ograniczenie emisji CO2, który w dużej części pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Wiąże się to ze stopniowym wycofywaniem z obiegu kotłów węglowych i gazowych, dlatego naturalnym staje się pytanie, czy zastosowanie pompy ciepła zamiast gazu jest dobrym rozwiązaniem? Zakaz sprzedaży kotłów gazowych związany jest z częścią projektu Fit for 55, który zakłada zminimalizowanie emisji dwutlenku węgla o 55% do 2030 roku. Celem jest stopniowe przestawianie się na czystą energię i rozwój szeroko pojętej energooszczędności.

Wpływ na szybszą transformację ma przede wszystkim inwazja Rosji na Ukrainę. Plan REPowerEU, który jest częścią projektu Fit for 55, jest odpowiedzią na rosnące ceny energii i paliw, a także niepewność dostawy surowców energetycznych. Według Unii Europejskiej trudna sytuacja na rynku paliw wymaga przede wszystkim błyskawicznej reakcji i uniezależnienia się od rosyjskich dostaw gazu oraz ropy. W związku z tym od 2027 roku ma zostać wstrzymany montaż kotłów gazowych wnowych budynkach, a od 2030 roku także w budynkach modernizowanych. Dlatego zastanawiając się już teraz co wybrać, pompę ciepła czy kocioł gazowy, należy wziąć wszystkie wymienione kwestie pod uwagę.

Ogrzewanie gazem czy pompą ciepła — co robią inne kraje europejskie?

Pompy ciepła cieszą się ogromną popularnością na rynku europejskim. Analitycy Komisji Europejskiej szacują, że do 2026 roku będzie funkcjonować 26 milionów nowych pomp, a do 2030 aż 60 milionów. Ma to związek z przyspieszonym wdrażaniem programu OZE w sektorze energetycznym, , przemyśle oraz budownictwie. To pokazuje, że w krajach europejskich bardzo duży nacisk kładzie się obecnie na instalacje pomp ciepła, które mogą służyć do ogrzewania i chłodzenia domu oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła czy gaz ziemny — jak to wygląda w Polsce?

W Polsce pompy ciepła są coraz częściej montowane w nowych budynkach oraz tych, które poddawane są modernizacji i termomodernizacji. Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła w 2022 roku zostało sprzedanych około 180 tysięcy sztuk tych urządzeń, w 2023 zostanie sprzedanych około 200 tysięcy, a w 2027 roku nawet 300 tysięcy. Liczby te nie powinny dziwić, ponieważ z jednej strony ich montaż będzie wynikać z wprowadzonych regulacji unijnych, a z drugiej jest to niezwykle tanie ogrzewanie, szczególnie gdy połączy się pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną.

Co lepsze pompa ciepła czy gaz?

Pompa ciepła a ogrzewanie gazowe, co bardziej się opłaca? Nie da się ukryć, że nowoczesna technologia rozwija się w dynamicznym tempie. Biorąc pod uwagę aspekt finansowy, to pompy ciepła są obecnie najbardziej energooszczędnym i najtańszym sposobem ogrzewania. Roczne koszty ogrzewania przy pomocy pompy ciepła są znacznie niższe niż w przypadku stosowania gazowych kotłów kondensacyjnych. W przypadku zastosowania ogrzewania elektrycznego, kotłów olejowych i na gaz płynny, różnice kosztów mogą oscylować nawet w granicach kilku tysięcy złotych rocznie.

Pompa ciepła nie tylko może ogrzewać pomieszczenia. Może również służyć do ich chłodzenia. Ponadto przy jej pomocy można podgrzewać wodę użytkową. Uniwersalność i wielofunkcyjność tego rozwiązania powoduje , że pompy ciepła zyskują dużą przewagę niemal nad każdym innym systemem grzewczym.