Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki

Podczas projektowania domu i planowania budowy należy zastanowić się nad wyborem rodzaju ogrzewania. Poza sposobem wytwarzania ciepła ważny jest także sposób jego rozprowadzania we wszystkich pomieszczeniach. Standardową opcją były grzejniki, które umieszczano na ścianach lub pod oknami. Obecnie w domach jednorodzinnych najczęściej stosowana jest podłogówka. Co więc wybrać? Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Podłogówka czy grzejniki — na co się zdecydować?

Ogrzewanie podłogowe można z powodzeniem zastosować w domu jednorodzinnym i nowoczesnym mieszkaniu. Polubią je osoby, które zmagają się z alergiami, ponieważ podłogówka równomiernie rozprowadza ciepło, co sprawia, że ruch powietrza jest bardziej zrównoważony. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko przenoszenia domowych alergenów. Ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze sprawdza się w połączeniu z pompą ciepła, piecem kondensacyjnym oraz nowoczesnym piecem na pellet

Wiele osób stając przed decyzją czy wybrać ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki, bierze pod uwagę jeszcze względy estetyczne. Jeśli komuś przeszkadza rozmieszczenie grzejników, aby zaaranżować odpowiednio pomieszczenia, to na pewno zdecyduje się na podłogówkę. Należy jednak pamiętać, że obecnie produkowane grzejniki są estetycznie wykonane, nagrzewają się szybciej niż system ogrzewania podłogowego. Podwyższenie lub obniżenie temperatury w instalacji grzewczej z grzejnikami jest szybkie, ale wymaga jednak dostarczenia czynnika grzewczego o wysokiej temperaturze.
Czasami użytkownicy decydują się na montaż w jednej części domu podłogówki, a w drugiej standardowych kaloryferów. Taki mieszany układ sprawdza się dobrze i jest często stosowany szczególnie przy modernizacji instalacji.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki — porównanie

Ogrzewanie podłogowe a grzejniki, czyli co lepiej wybrać? Porównując te systemy ogrzewania, można zauważyć kilka wad i zalet. Ogrzewania podłogowego nie zamontuje się pod pięknym drewnianym parkietem, na którym dodatkowo umieszczony będzie miękki gruby dywan.

Oczywiście można skorzystać z paneli podłogowych dedykowanych do tego systemu grzewczego, ale znacznie lepszą efektywność osiągnie on w przypadku terakoty, czy gresu, bo mają lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Z kolei grzejniki montowane na ścianie zabierają nieco przestrzeni, którą można byłoby zaaranżować, czy też praktycznie wykorzystać. Obecnie na rynku oferowane kaloryfery są także w wielu różnych wykonaniach i można je bez problemu dopasować do wystroju wnętrza. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie grzejników i ogrzewania podłogowego.

Czy rodzaj ogrzewania wpływa na pracę pieca?

Konieczność podgrzania wody do stosunkowo niskiej temperatury nie stanowi problemu dla gazowych kotłów kondensacyjnych, kotłów na pellet czy pomp ciepła. W przypadku pieców na pellet na kotle utrzymywana jest temperatura 55 – 70 stopni. Na zamontowanych zaworach mieszających ustawia się właściwą temperaturę pracy dla instalacji podłogowej oraz grzejnikowej Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki — koszty eksploatacji
Ogrzewanie podłogowe to ogrzewanie niskotemperaturowe, a do jego zasilania potrzebna jest woda grzewcza o temperaturze 28 – 35 stopni Celsjusza, maksymalnie może ona wynosić 45 stopni. Niska temperatura wody grzewczej sprawia, że jest to idealny sposób ogrzewania pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym i nowoczesnym kotłem pelletowym. Ponadto duża powierzchnia grzewcza budynku ogrzewanego podłogowo sprawia, że można obniżyć temperaturę w pomieszczeniach o 1-2 stopnie bez pogorszenia komfortu cieplnego. Zapewnia to oszczędność energii nawet do 12%.

Grzejniki zasilane były tradycyjnie wodą grzewczą o temperaturze 70 stopni Celsjusza. Wtedy miały stosunkowo małe rozmiary. Tradycyjne grzejniki również mogą współpracować z pompą ciepła lub piecem kondensacyjnym, ale ich wydajność cieplna będzie niższa niż w przypadku ogrzewania podłogowego, a pomieszczenia mogą być niedogrzane. Tradycyjne urządzenia grzewcze mogą pracować przy niskiej temperaturze, ale będzie to wymagało zainstalowania większej ilości grzejników lub modeli o większej powierzchni grzewczej, co przełoży się na wyższe koszty inwestycji. Zalecana jest też w tym przypadku termoizolacja budynku.