Agregat prądotwórczy do pompy ciepła – co powinniśmy wiedzieć?

W czasach stałej redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz szeroko rozumianego dbania o środowisko – coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła. Niestety jak każde urządzenia wymagające energii elektrycznej – w trakcie awarii sieci wymagają zapasowego źródła zasilania. Tutaj z pomocą przychodzą agregaty prądotwórcze, które w razie potrzeby są w stanie tchnąć drugie życie w Twoją pompę ciepła.

Dlaczego potrzebujemy agregatu?

Przerwy w dostawie prądu mogą przytrafić się zarówno podczas przebywania w domu, jak i pod naszą nieobecność. Dłuższa przerwa szczególnie w okresie zimowym może być bardzo dotkliwa z tego względu, że właśnie zimą zapotrzebowanie na ogrzewanie domu jest najwyższe. W takim przypadku agregat prądotwórczy jest idealnym rozwiązaniem zapewniającym trwałość systemu grzewczego.

Jak wybrać odpowiedni agregat prądotwórczy do pompy ciepła?

Agregaty prądotwórcze dzielimy na dwa typy i w zależności od danego modelu pompy oraz sposobu jej zasilania właściwy agregat, jaki możemy do niej dobrać to:

  • jednofazowy korzystający z 230V instalacji,
  • agregat trójfazowy 400V.

Zanim zdecydujesz się na zakup agregatu prądotwórczego, polecamy sprawdzić, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia. Są to między innymi czynniki takie jak:

  • Moc urządzenia
    Powinna być dopasowana do mocy pompy ciepła.
  • Wydajność
    Przykładowo – agregat prądotwórczy wyposażony w silnik diesla charakteryzuje się dość niskim spalaniem w stosunku do generowanej mocy.
  • Koszty eksploatacji
    Uzależnione od zużycia paliwa, jego kosztów, serwisu oraz konserwacji agregatu.
  • Rodzaj paliwa
    Wśród agregatów wyróżniamy te zasilane olejem napędowym (dieslowe) oraz silnikami benzynowymi.
  • Dodatkowe parametry takie jak autostart
    Automatyka rozruchu jest istotą obsługi pompy ciepła w sytuacjach awaryjnych. Dlatego warto wziąć pod uwagę czy generator jest zintegrowany z układem samoczynnego załączania rezerwy (SZR).
  • Rodzaj paliwa

    Agregaty prądotwórcze zazwyczaj są zasilane silnikiem benzynowym bądź dieslowym. W zależności od tego, jaki rodzaj silnika urządzenie posiada, wśród najpopularniejszych paliw możemy wyróżnić – benzynę oraz olej napędowy. Wybór odpowiedniego paliwa jest istotny dla efektywności zarówno pracy pompy ciepła, jak i całego systemu grzewczego.

    Agregaty benzynowe charakteryzują się niższą ceną oraz wysoką mocą urządzenia natomiast zużycie paliwa jest znacznie wyższe niż w przypadku agregatów dieslowych, które są droższe, natomiast ich stosunek zużycia paliwa do generowanej mocy jest znacznie korzystniejszy niż w przypadku silników benzynowych.

    Jaką moc powinien mieć agregat?

    Przede wszystkim agregat musi być w stanie pokryć pobór mocy pompy ciepła z uwzględnieniem, że nie jest to jedyne urządzenie, jakie będzie zasilać w trakcie awarii. Oświetlenie, sprzęt RTV i AGD oraz cała elektronika domowa również są zasilane za pomocą agregatu do czasu przywrócenia dostawy energii elektrycznej. Pełni on zatem istotną rolę również w kontekście bezpieczeństwa domowników, gdyż może zapewnić żywotność systemu alarmowego i tym samym nie dopuścić, chociażby do włamania.