Moc palnika a moc kotła — rozważania na temat ustawiania parametrów
Zima za oknem sprawia, że systemy grzewcze zaczynają wytwarzać dodatkowe ilości ciepła, które potrzebne są do ogrzania naszych domów i mieszkań. Stwarza to inne warunki pracy dla całej instalacji grzewczej składającej się z kilku urządzeń. Najważniejszym elementem jest kocioł, w którym zamontowany jest palnik.
- Palnik – główny element kotła, urządzenie wytwarzające ciepło w procesie spalania paliwa.
- Kocioł – urządzenie podgrzewające wodę energią cieplną uzyskaną w procesie spalania.
Zachowanie równowagi między mocą kotła, czyli zdolnością do podgrzewania wody, a pracą palnika z odpowiednią mocą oraz precyzyjne ustawienie wszystkich parametrów pracy ma ogromne znaczenie w kontekście efektywnego spalania i uzyskania wysokiej sprawności kompletnego urządzenia. Na etapie konstruowania kotła lub jego kompletacji dobiera się właściwą moc tych urządzeń. Kocioł powinien mieć zdolność do odbioru wytworzonego ciepła przez palnik.
Moc kotła
Moc danego kotła to nic innego jak wskaźnik jego zdolności do przekształcania wcześniej wytworzonego przez palnik ciepła, na energię użyteczną. Wpływa ona bezpośrednio na wydajność urządzenia i efektywność całego urządzenia grzewczego.
W zależności od tego, czy moc występuje w nadmiarze, czy wręcz przeciwnie jest zbyt niska, może dojść do nieefektywnego zużycia paliwa oraz nie sprostania zapotrzebowaniu na ciepło.
Moc palnika
Sam palnik jest istotnym elementem całego urządzenia, gdyż odpowiada za wytworzenie, z paliwa w procesie spalania, ciepła niezbędnego do pracy kotła. Jego odpowiednio dobrana moc, połączona ze spełnieniem wymagań 5 klasy zgodnie z normą PN-EN 15270:2008, przyczynia się do znacznej redukcji ilości zużywanego paliwa, co za tym idzie mniejszej emisji spalin.
Analogicznie niewłaściwie dobrana moc będzie skutkować zmniejszeniem efektywności systemu grzewczego, co może przyczynić się do zwiększenia emisji spalin i w efekcie zanieczyszczenia otoczenia.
Sprawność przy odpowiednim balansie
Jak już wcześniej wspomnieliśmy – równowaga między mocą palnika a mocą kotła, czy też mocą wymiennika ciepła to kluczowy czynnik odpowiedzialny za efektywny system grzewczy.
Żeby mieć pewność zachowania właściwego balansu pomiędzy nimi zalecamy poradzić się opinii eksperta, który w zakresie mocy palników i kotłów będzie posiadał istotne informacje oraz pełną wiedzę.
5 klasa w HT Heiztechnik
Sprawa wysokiej emisji spalin dotyczy każdego mieszkańca powierzchni naszej planety i odpowiada za globalne zagrożenie zanieczyszczeniem środowiska.
Mimo iż pewne dane wskazują na to, że czas na radykalne zmiany w kierunku redukcji zanieczyszczenia powietrza i poprawienia jego jakości już minął, to oczywiście wszelkie działania z zakresu dbania o naszą planetę mają sens, gdyż jak wiemy lepiej późno niż wcale.
Firma HT Heiztechnik opracowała innowacyjny palnik w celu poprawienia efektywności pracy pieców oraz kotłów. Użycie pelletu jako paliwa i uzyskanie emisji spalin kotła w 5 klasie, zgodnie z normą 303-5:2021, sprawdza się on w roli jednostki przyjaznej dla środowiska.
Nie zwlekaj i sprawdź jakie możliwości dają urządzenia grzewcze dostępne w ofercie HT Heiztechnik!